Amerikaansch protest NANKING bestookt Landbouw en industrie opnieuw China kind der rekening Een minister beleedigd ISOLATIE VAN Z.O. DRENTE Willy Fritsch op Schiphol Dr. M. C. Cartier van Dissel t Vereenigde Staten maken bezwaar tegen de bombardementen van Nanking BRITSCHE STAP BIJ HIROTA Consultatieve commissie vergadert Qeslciagde verkoops- campagne MOGENDHEDEN HOUDEN ZICH AFZIJDIG REFERAAT VAN mr. dr. A. A. v. Rhijn Middenstand adresseert EEN ZONDERLING distilleertoestel Strafregister was van een achterneef Veel belangstelling bij de groeve Hoogere uitkeering aan het Verkeersfonds BLAUWE ZAND-ZAAK UITGESTELD 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 BUITENL'AND Wellington Koo teekent te Genève verzet aan tegen de luchtaanvallen WASHINGTON. 22 Sept. (Reu 'ter). Kort nadat de Japansche regeering de buitenlanders ge waarschuwd had, dat zij Nanking moesten verlaten, indien zij zich niet aan ernstige gevaren wilden blootstellen, hebben de Vereenig- de Staten den ambassadeur te Tokio, Grew, opgedragen, stap pen te doen bij de Japansche re- géering. De Japansche ambasa- 'déur te Washington, Saito, is eveneens van het protest in ken nis gesteld. Minister Huil heeft verklaard, dat het 'Amerikaansch protest tegen het aange kondigde voornemen der Japanneezen, Nanking te bombardeeren, voorname lijk gegrond is op het principe, dat het Bómbardeeren van non-combattanten in strijd zou zijn met het internationale en humanitaire recht. Een andere reden is, dat een dergelijke daad van Japan, doordat zij de diplomatieke vertegen woordigers der Vereenigde Staten te Nanking in gevaar zou brengen, de nor male betrekkingen tu6schen Japan en Amèrika zou kunnen schaden. Dé Japansche regeering heeft in ant woord op het Amerikaansche protest nog geen welomlijnde toezeggingen ge daan. Sinds gisterochtend waren te Nanking alle winkels gesloten en zoeken de bur gers hun toevlucht in de naburige heu velen Of noodschuilplaatsen als voor zorgsmaatregel tegen de aangekondigde luchtaanvallen. De firiteche ambassadeur le Tokio, 'Oraigie. heeft den Minister van Buiten- landsche Zaken, Illrota, bezocht, ten einde zich op de hoogte te stellen van de Japansche voornemens ten aanzien van de aangekondigde luchtaanvallen op Nanking. Hlrota heeft Craigle ver zekerd, dat er geen wijziging ontslaat in de Japansche politiek om de levens, eigendommen, rechten en belangen van derden te eerbiedigen. Wellington I<oo, gedelegeerde van China te Genève heeft in een nota aan Avenol geprotesteerd tegen de lucht bombardementen, die de Japansche luchtmacht op Nanking heeft onderno men en heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond verzocht de con sultatieve commissie ervan op de hoog te te brengen, „opdat deze de maatrege len kan bestudeeren. die dringend noo- dig zijn om een einde te maken aan een handelwijze, die even onwettig als onmenschelijk is." De consultatieve commissie voor de Chineesch-Japansche aangelegenheid is ^gisteravond om zes uur bijeengekomen voor een korte vergadering, waarin Muntens (Letland) tot voorzitter werd gekozen. De commissie besloot China, Japan, Duitschland en Australië uit te noodi- gen al9 leden aan haar bijeenkomsten deel te nemen, met de mededeeling, dat zij Maandag weder wil vergaderen. In dien de antwoorden der uitgenoodlgde landen voor dien datum binnen zijn, zal de commissie eerder bijeen kunnen komen. Het incident met den Britschen ambassadeur in China Reuter meldt uit Tokio, 'dat fiet definitieve antwoord van Japan met betrekking tot het Incident met den Britschen ambassadeur, Hugee- sen, aan de Brltsche ambassade te Tokio is overhandigd, Men gelooft, dat het de Britsche regeering tevre den zal stellen. Het zal waarschljn- Donderdag gepubliceerd worden. China bestelt munitie in Amerika Uit goede bron wordt verzekerd al dus seint Havas uit Washington dat China voor meer dan tien millioen dollars bestellingen heeft geplaatst voor munitie bij Amerikaansche firma's Deze munitie zal vervoerd worden met niet-Amerikaan6che schepen. De aan koopen zouden tijdens een onderhoud van minister Hull met den Chineeschen ambassadeur zijn besproken, waarbij Huil den ambassadeur to kennen zou hebben gegeven, dat de Vereenigde Sta ten geen enkele bezwaar maken tegen den uitvoer van munitie aan boord van niet-Amerikaansche schepen. Welinge lichte kringen vatten deze beslissing op als een aanwijzing voor een gunstige houding ten opzichte van China, daar, indien de Amerikaansche regeering de neutraliteitswet in werking zou hebben doen treden, er een embargo zou zijn gelegd op de munitie, ongeacht de na tionaliteit der schepen, waarmede deze wordt vervoerd. Een Amerikaansche fabrikant van een reinigingsmiddel voor de huishou ding (Oakite), had laren geleden reeds getracht een grooteren afzet voor zijn product te vinden. Na zeven laar lang met allerlei reclamemiddelen geëxpe rimenteerd te hebben, had hij noch tans geen bevredigenden omzet ver kregen. In 1935 nam hij de proef met courantenreclame; in een gelimiteerd aantal plaatsen ging hij met kleine ad vertenties in couranten adverteeren Het resultaat was dadelijk zoodanig dat hij het volgend laar couranten reclame op groote schaal ging toepas sen en voor dit jaar nog meer adver tenties in conranten op zijn verkoops programma plaatste. Reeds in het eer ste kwartaal van 1937 was de verkoop daardoor zoo groot, dal alle vorige ^crkoop-tecords werden geslagen. SPORT EN SPEL HENKEL GEBLESSEERD LOS ANGELES, 22 September. In de ontmoeting tu6schcn Gene Mako en Henner Henkei, in het kader dor Cali- fornische kampioenschappen to Los Angelos gespeeld, kwam de Duilscher te vallen en verwondde zijn rccliter- cnkel zoodanig, dat men hem naar hat ziekenhuis moest overbrengen. BINNENLAND Leider van Zwart Front tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld VGRAVENHAGE. 22 Sept. De leider van het Nederland6oho Volksfascisme, de 32-jarige A. J. M., had in het orgaan van deze partij „Zwart Front" een ar tikel gepubliceerd, waarin beleetligende uitlatingen over den toenmaligen mi nister van justitie voorkwamen. De rechtbank te Breda heeft hem daarvoor een gevangenisstraf van één maand opgelegd. Het gerechtshof te 's-Hertogenboscli vernietigde in hooger beroep dit von nis, doch opnieuw arrest wijzend, ver oordeelde het M. tot dezelfde straf. M. ging in cassatie en de Ilooge Baad verwees de zaak naar het gerechtshof te 's Gravenhage. Het Haagsche Hof wees heden op nieuw arrest en legde M. eveneens öen gevangenisstraf van één maand op. Telêfoön- én telegraafver bindingen met Sjanghai gestoord NANKING, 22 Sept. (Reutêr). Dé Japanneezen hebben vanmiddag Opnièuw een luchtaanval onderno- toen. Om 13 uur 15 werd alarm gesla gen. Weldra verschenen Japansche bommenwerpers op zeer grooto hoogte boven de stad. Twintig mi nuten lang verrichtten zij hun ver nietigingswerk. Volgens een uit Japansche bron tê Tokio ontvangen bericht zouden Japansche watervliegtuigen vanoch tend om tien uur voor de eerste Dnaal Nanking hebben gebombar deerd. Er werd aanzienlijke schade êkngericht aan de militaire school éh verschillende andere militaire ge- bóuwen. De telefoon- èil telegraaf verbindingen tuéschèii Sjanghai en Nanking zijn onderbroken. Hoofdkwartier van dc Kwomintang gebotfbar deerd Bé Japannéézéti déélen mêrlè, dat Zij vandaag té Nanking het hoofdkwartier vên dé Kwómiiitang en dat van dé coirt^ rólèsiè voör militaire luchtvaart, al6j lóèdé drie Chineésche oorlogsschepen, hébben gebombardeerd, Uit Nanking wordt gemeld, dat acht tibinéesché toestellen na het alarm en nadat het luchtafweergeschut in actie Was geweest een kwartier lang slag hébben geleverd met de aanvallers. Oir» twee uur 20 werd het sein gegeven, dat de aanval ten élnde was. Reuter meldt uit Kanton, dat hoewel het juiste aantal slachtoffers van den Japanschén aanval nog niet bekend Ié, naar schatting Vêrschéidénê honderdm bewoners der stad óm het leven zijn gekomeh. WERELDGEBEUREN ver- Japan zet zijn overlngstocht ongehin derd voort HOEZEER tal van staten door hun eigen moeilijkheden volkomen in beslag worden genomen, blijkt wel uit de wijze, waarop zij reageeren met betrekking tot de Oost-Aziatischo aangelegenheden. Zooal9 men weet, heeft Japan vooraf aangekondigd, dat het den zetel der centrale Chlneesche regeering, Nan king, zou bombardeeren en daarom aan verschillende staten laten weten, dat de buitenlanders op 21 Sept. 1937 des middags 12 uur Nanking zouden moe ten hébben verlaten. Wanneer deze raad niet mocht worden opgevolgd, zou Japan de verantwoordelijkheid voor de veiligheid der vremde staatsburgers niet op zich kunnen nemen. De Amerikaansche ambassadeur met zijn personeel heeft de Japansche waarschuwing ter harte genomen en zich teruggetrokken op een kanonneer boot die op de Jangtse ligt. M.a.W.: de diplomatieke, vertegenwoordiger van Amerika, in plaats van in kloeke be woordingen te protesteeren tegen het bombardement eenér stad, waar in de eerste plaats non-combattanten bij vliegeraanvallen gevaar loopen, heeft in zekeren zin het hazenpad gekozen, een houding, die in verschillende Ame rikaansche kringen ten felste is gekri tiseerd^ aangezien Amerika's prestige er door in het gedrang geraakte, Toen Japan de Chincesche kusten blokkeerde, lieten de mogendheden niet alléén na hiertegen krachtig te profes- téeren, doch een mogendheid als En geland véreenigde zich zelfs met den eisch der Japannepzen inzake het praaien Van Brifsrhe schepen. Wel heeft. Gróot-Brittannië de voorwaarde gesteid, dat, wanneer een Engelsch handelsschip zal wórden doorzocht, de goedkeuring van een Engelsch oor logsschip, wanneer dit in de huurt is, móet worden verkregen, terwijl in an- döre gpvallen de Britsche autoriteiten onmiddellijk moeten worden verwittigd, maar inmiddels Wordt den Japannee zen toegestaan zich aan boord van En- gêisehé schepen tè hegevén. De Fran- schen ziin zelfs nog tegemoetkomender: zij zullen déri Japanschén admiraal op do hoogio c»*ilpn van de bewegingen hunner handelsschepen, opdat inciden ten worden vermeden. Zoo zouden nog tal van andere geval len kunnen worden opgesomd, waaruit blijkt, dat tal van groote mogendheden, die zich zelf voor allerlei perikelen zien geplaatst, hun vroegere zelfbewuste houding hebben laten varen, daar zij in menig opzicht zich de weelde van een respect afdwingend optreden niet kunnen veroorloven. Angstvallig ont houden zij er zich van in te grijpen hoe zeer zij de houding der Japanners ook onrechtvaardig achten en hoezeer Ja pansche successen in Oost-Azië hun eigen positie in het Verre Oosten ook kunnen bedreigen. Inmiddels heeft het overrompelde» China een beroep op den Volkenbond gedaan, hetwelk zal worden behandeld cioor de commissie van 23. Ter deelne ming aan de werkzaamheden dezer commissie is behalve Amerika, dat de invitatie heeft aanvaard, ook Japan, een der bij het conflict betrokken staten, uitgenoodigd, doch Tokio heeft reeds laten weten, dat het geen afgevaardig de zal zenden naar de zittingen der commissie van 23. Het is ons niet bekend, of China zich vleit met de hoop. dat Genève het hulp zal bieden, nu het slachtoffer van oen agressie is geworden. In elk geval was hot cyri wijs woord, dat gisteren door Bruce in de Assemblée werd gesproken. Genoemde gedelegeerde van Australië maakte de juiste opmerking, dat niets schadelijker voor de eer on do duurzame belangen van den Volkenbond zou zijn dan in de Chinèesche harten de hoop te wekken, dat het staat kan maken op hulp. die het toch niet kan worden ge bracht. Veel verstandiger kwam het Bruce dan ook voor een conferentie bijeen te roepen van alle bij het Verre Oosten geïnteresseerde staten om het even of zij zijn aangesloten hij de Geneef- scho organisatie dan wel zich verre houden van dett Volkenhond tenein de gezamenlijk na te gaan op welke wijze het Japansch-Chineeschc geschil uit den weg kan worden geruimd. Intusschen worde eraan herinnerd, dat ook reeds in 1932, toen dc Japan neezen eveneens Sjanghni waren bin nengedrongen, meergenoemde commis sie evenals thans bijeenkwam Destijdï heeft Japan de hesluiten der com missie genegeerd en den Volkenhond den rug toegekeerd. Het is te voorzien dat Tnkio thans een overeenkomstig af wijzende houding zal {^nnomen, tenzij de mogendheden van tactiek mochten veranderen en te verstaan geven, dat zij tot geweld zullen overgaan, wanneer Japan niet naar rede wenscht te luis teren. De kans óp deze tactiekwijziging schijnt voorshands niet bijster groot te Beide moeten tot eenheid ge bracht door solidaristische levensvisie APELDOORN, 22 September. De Christel. Werkgeversvereniging heeft heden te dezer plaatse haar jaarverga dering gehouden onder voorzitterschap van den heer F. L. van der Bom. Deze opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij op den voorgrond stelde de gedachte, welke uitdrukking vindt in den naam der vereeniging „Verbond van werkgevers". Onder meer wees spr. erop, dat het Verbond er voor heeft te waken, dat het bedrijfsleven niet geknecht wordt, het particulier iniiiatief niet wordt ge dood, kapitaalvorming niet wordt ver hinderd, hetgeen tot schade zou zijn voor ons geheele volksleven. Koers houden, zoo besloot spr., ge schiedt alleen dan, indien het Christe lijk beginsel onverzwakt wordt ge handhaafd en op do juiste wijze wordt opgekomen voor do rechten van den werkgever. En het één, en het ander is echter alleen mogelijk bij meer finan- cieelo draagkracht, verkregen door aansluiting van allen, die krachtens hun christelijk beginsel bij het ver bond hooren. Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris generaal van het departement van eco nomische zaken hield daarna een voor dracht over: „de verhouding van land bouw en industrie". Na een uiteenzetting van het ver schil in economische structuur tus- 6chen landbouw en industrie te heb ben gegeven en erop te hebben gewe zen, dat de landbouw economisch min der sterk staat dan de industrie, trad 6pr. in een uitvoerige bespreking van de crisi6-sleunmaatregelen. Do indus trie werd vooral geholpen door de con- tingenteering. Daarentegen werden ten behoeve van don landbouw veel uitge breidere maatregelen getroffen, welke Spr. eveneens in den breede uiteen zette. De industrie moet haar productie koeten zoo laag mogelijk houden om den binnenl. afzet te bevorderen en op de buitenlandsche markt te kunnen concurreeren. De grief van de industrie is, dat de landbouw de kosten van het levensonderhoud hooger houdt dan strikt noodig is, waardoor het levens peil te hoog wordt. Spr. meent, dat de regcering ten deze niet do wenechen van de industrie of van den landbouw heeft te volgen, maar haar eigen weg moet gaan. Het prijspeil in den land- bou\V is niet te hoog. Het indexcijfer is in vergelijking met de periode van voor den oorlog gedaald van 100 op 9-4, in vergelij king met de periode van voor de crisis zelfs van 100 op 66. Verlaging van het prijspeil voor den consu ment zal meer moeten komen van een verlaging'der onkosten van het distributieapparaat, dan van een verlaging van den prijs voor den producent. Heeft de industrie haar grief tegen den landbouw, 6terker nog is do grief van den landbouw tegenover de industrie. De landbouw acht zich te laag beloond en wijt dit aan de hoogo belooningen in de In dustrie, welke op den rug van den landbouw zouden worden afgewen teld door industrieele prijsafspra ken e.d. Allo gepaste middelen om liet rendement van den landbouw op een hooger peil te brengen, moeten worden toegepast. Landbouw en industrie moeten als een eenheid in het economisch leven van Nederland worden gezien. Eenzijdige oriënteering ten gunste van landbouw of industrie is ongc- wonsclit. Zoolang liet internationale ruilverkeer wordt beperkt, is vermeer dering van export alleen te verkrijgen door t brengen van economische offers aan het buitenland, dat den export moet opnemen. Do tegenstelling tusschen landbouw en industrie is niat. scherper dan die tusschen allerlei andere maatschappe lijke groepen. Men denke aan de tegenstelling werkgever-arbeider, pro ducent-consument, e.d. Ook de tegen stelling tt!6schen landbouw en industrie moet, zoo eindigde spreker, worden overbrugd en tot een lioogere eenheid gebracht door de solidaristische levens visie, die in het christelijk geloof Is gefundeerd. Door beperking van den .voor geschreven wicldruk der auto's NIELTW-AMSTEriDAM, 22 Sept. Er bestaat in Zuid-Oost Drente groote on gerustheid over het isoleeren der dor pen Erica, Amsterdamscheveld en een gedeelte van Nieuw Amsterdam door het bepalen door Gedeputeerde Staten van den wieldruk der auto's op 400 Kg. Het groot verkeer en ook personen auto's kunnen deze dorpen thans lliet meer bereiken. Een comité van actie, bestaande uit handels- en middenstandsveröenlgingen uit de dorpen in Zuid-Oost Drente en Zuid-Oost Groningen heeft zich tot de fracties der Tweede Kamer gewend met het verzoek te willen ingrijpen. Tot voor korten tijd kon men de verschil lende dorpen nog vla Amsterdamsche veld bereiken. Dezer dagen wordt ech ter die toegangspoort ook afgesloten, zoodat, naar adressanten mededeelcn, dc isolatie dan volkomen zal zijn. Ter vervaardiging van opna men uit de film „Gewitter- flug zu Claudia" AMSTERDAM, 22 September. Heden arriveerde Willy Fritsch op het vlieg veld Schiphol met een extra vliegtuig van de Deutshe Lufthansa, ter ver vaardiging van opnamen op Schiphol uit den film „Gewitterflug zu Clau dia", regie Erich Waschneck. De volgende medespelenden van Willy Fritsch: Carl Schönbock, Olga Tschechowa, Jntta Freybe, Maria Cop- penhofer, Edwin .Turgenscn, Gerhard Bienert, Rud Schöndler zijn eveneens meegekomen. De film wordt vervaardigd naar den gelijknamigen roman van Carl Un- selt, waarvan binnenkort waarschijn lijk ook een Nederlandsche vertaling verschijnen zal. Hedenmiddag om 12 uur is men met de opnamen reeds begonnen. Na het uitstappen uit het vliegtuig Werd door een leger van persfotografen en filmoperateurs gefotografeerd. zijn. zoodat men mag aannemen, dal Japan, ondanks de Europeesche bespre kingen in en buiten commissies, zijn weg zal gaan. Dit wil zeggen, dat Japan, hetwelk na de invasie van 1932- het aanzijn gaf aan don staal Manrlsjoekwo, waardoor het Chincesche grondgebied in belangrijke niato werd gemutileerd, thans zijn best znl doen zich meettor te maken van de. vijf Noordelijk*? Chinée- sche provincies en, wanneer het waf meeloopt, in Binnen-Mongolië een nieu wen staat in den trant van Mands joekwo te stichten. Alleen het verzet der Chineezen zelf zou de Japansche voor nemens nog kunnen verijdelen. Waaruit geen „limonade" kwam maar alcohol. AMSTERDAM, 22 Sept. Op 10 No- vember 1934 deden belastingambtenaren een inval in een slagerij te D r i e b e r- ge n—R ij 9enb urg. De slager werd verdacht van het clandestien Btoken van alcohol, Inderdaad vond men op do zolder een complete installatie» distil leerketels, een koelvat en andere onder- deelen. Een vat van 280 1, was gevuld met een vloeistof, dié 9.3 pet. alcohol bevatte. De man werd door de rechtbank to Utrecht tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens het voor handen hebben van een distilleertoestó) en lot een geldboete van 50.wegens het in huis hebben van ln gisting ver- keerende vloeistoffen. De man teekende appel aan en van daag 9tond hij voor het gerechtshof te- rect. De slager kwam met een vreemd soortig verweer voor den dag. Aan de feiten tornde hij niet. Inderdaad had hij de toestellen op zijn zolder gehad, maar... zijn bedoeling was geweest oni limonade te maken. Een reiziger, wiens nnam hij niet kende, had hem den raad gegeven en waarschijnlijk had deze hem later aan de ambtenaren verraden om de premie te krijgen. In plaats van limonade was er alcohol uit zijn toestel gekomen. De rijksadvocaat vorderde een zwaar- derer straf. Van het verhaal van den slager geloofde hij niet veel. Spr, requi- reerde voor de beide feiten resp. twee en een maand gevangenisstraf. De pro cureur-generaal Mr. Versteeg requireer- dc toewijzing van dezen eisch. De president Mr. Jolles besprak nog het strafregister van verdachte, waarop twee veroordeelingen voorkwamen. Ook tegen dit zondenregister voerde verd. verweer: „dat is me voor do recht bank te Utrecht ook al gezegd, maar dat is een vergissing, dat strafregister is van m'n achterneef, die precies zoo heet als ik". Naaf deze questle zal een nader onderzoek Worden ingesteld. De verdediger Mr. I. Schönfeld pleitte vernietiging van het vonnis en drong aan op een clemente straf. liet Hof zal op 6 October arrest wij zen. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 22 September. Van morgen zes uur is het K.L.M.-vliègtuig „Wielewaal" van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Aan boord zijn zeven passagiers van wie hvee voor Rangoon, een voor Allahabad, twee voor Jodphur, een voor Batavia en een voor Calcutta. Onderweg is geboekt door twee passagiers voor Boedapest—Jodphur, een Athene—Jódphur, èen Karachi—Singa pore, een CalcuttaSingapore, éen Cal cutta—Bangkok, een Bangkok—Palem- bang en een Mcdan—Batavia. Medegenomen is 519 Kg. briefpost, 16 Kg pakketpost en 138 Kg. vracht. „Och, waren alle menschen wij» r (Dal Is heelemaal niet noodig, als iNiffivl ze acht®r het stuur maar 'fl klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijnl) Hij nam een groote plaats in in het medische leven van West-Brabant Op de begraafplaats De Bieberg onder Ulvenhout, heeft Dinsdagmiddag onder buitengewoon groote belangstelling de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van dr. M. C Cartier van Dis sel plaats gehad. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de groeve was neergelaten cn de meer dan 50 kransen en bloemstuk ken daaromheen geschikt waren, her dacht ds. F. J. J. Loef! den overledene al9 een trouw vriend, door wiens heen gaan, zoowel zijn familie als zijn vrien den ontzettend veel verliezen. Spr. be hoorde tot zijn oudste vrienden en juist deze maand i9 het 50 jaar geleden, dat spr. en de overledene elkaar als stu denten te Utrecht het eerst ontmoetten. Spr. schetste vervolgens het rijke leven van den overledene, zoowel in zijn Afri- kaanschen al9 in zijn Bredasclien tijd. In West-Brabant was hij als het ware do verkeersagent onder de medici, die steeds alles in de goede richting wist lo lelden. Vervolgens dankt spr. den overledene voor het vele werk, dat hij voor het Dia- conessenhuis te Breda heeft gedaan. Dr. H. F. Dubois sprak namens den geneeskundigen kring on namens vrien den en collega's en schetste den over ledene als een man, die het belang van collegn'9 en patiënten 9tolde boven dnt van zich zelf. Uitvoerig schetste spr., welke groote plaats dr. Cartier van Dis sel innam In het medische leven in West-Brabant. Een schoonzoon, de heer Eduard Ver- kade. uit Amsterdam, dankte voor de groote belangstelling en voor de vele be wijzen van sympathie welke den overle dene tijdens zijn ziekte heeft mogen on dervinden. Kademuur te Maassluis staat op instorten Het eindcijfer van de uitgaven óp de begrooting van Waterstaat ten laste van den gewonen dienst beloopt 50 398 741 tegen 41.529.118 ln 1937. Deze hoogere raming is o.a. het gevolg van de hoogere uitkeering aan het ver keersfonds. De uitgaven ten laste van den kapi- taaldionst zijn verhoogd met 2-865.607. Aanzienlijk meer gevraagd is op het artikel „onderhoud en verbetering van de Overljeeelsche Vecht", dat ongeveer 200.000 meer vordert. De kademuur langs het rijksterrein te Maassluis, dienende tot aanlegplaats van don veerdienst Maassluis—Rozen burg, verkeert in verval. De toestand is thans zoodanig, dat mot de mogelijk heid van instorten ernstig rekening moet worden gehouden. Voor den houw van een nieuwen kademuur wordt derhalve 20.000 aan gevraagd. Nu de groote kunstwerken, welke ten behoeve van de Maasverbetering ont worpen waren, voltooid zijn, kan voor do verdere voortzetting der verheta- ringswerken met een lager bedrag vol staan worden dan voor 1037 werd aan gevraagd, zonder dat het tempo der werkzaamheden tengevolge daarvan vertraging hshóóft te ondergaan Voor 1938 wordt een bedrag van 2 millioen geraamd, tegenover een bedrag Vên 3 millioen op de begrooting voor 1937. Ir. Mussert zal een bezwaar schrift tegen de dagvaar ding laten indienen AMSTERDAM, 21 Sept. Hoogst waarschijnlijk zal de behandeling van do strafzaak tegen den 1 éi der van de N.S.B., Ir. A. A. Mussert, die op Don derdag 30 dezer terecht zou staan voor de vijfde kamer der arrondissiments- reohtbank, op dièh dag niet doorgaan. Verdachte ie ri.L voornemens door zijh verde-diger. mr. van Vessem, een be zwaarschrift tégen de dagvaarding te doen indienen. Van rechtswege vervalt dan rle thans reeds uitgebrachte dag vaarding en moot bij verwerking van het bezwaarschrift, dat in raadkamer wordt behandeld, tegen een nieuweh datum de zaak worden aangebracht door het O.M. Ook de zaak tegen Melchers, die, zoo- éls men weet, ten nauwste met die te gen den leider van de N.8 D verhand houdt, zal dan niét op 30 September worden héhaiideld, doch éveneens wor den uitgesteld. DEFENSIEFONDS Vóór dé jaren 1936 en 1937 werd de begrootingen van uitgaven te hoeve van het defensiefonds respn lijk toegestaan ƒ23.363.200 en ƒ25.3 voor liét Inhalen van den achter in dé maferieele uitrusting van de macht. Tharts wórdt voor 1958 vn doel van het bij de Wet betreffehd stelling van een defensiefonds toegesta ne bedrag ad ƒ53.400.000 het restant, zijnde ƒ4.720.800, aangevraagd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 9