'sW er elds -draaiboek Het theater van Stanislafski is geestelijk dood Vorst Cobra Teleurstelling in Parijs GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR fa. M. R. N. OOSTERVEEN U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen K.K.K. Radio-programma's Dameshoeden Langestraat 42 - Iel-11 WA TETEN WIJ MORGEN? Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 TOONEEl Gevolg van de bolsjewis tische aanpassing? Geen deemoed der ziel De Fransche dwepers met Rus land hebben weer een illusie ver* loren: Het „Moskousche Artistie ke Theater" is dood. tenminste dat theater, hetwelk men twintig jaar geleden voor 't laatst in Europa heeft gezien en bewonderd. Toen werd aangekondigd, dat het „Mos kousche Artistieke Theater" op de Parijsche wereldtentoonstelling een gastspel zou geven, waren alle vrienden der dramatische kunst vol belangstelling en de Russische emigranten zagen de voorstellingen met koortsachtige spanning tege moet. Het ging immers om een weerzien van Stanislafski en Nemi- rowitsj-Dantsjenko, de oprichters, die nog altijd aan het hoofd staan en verder van Katsjalof, Moskwin. Lconidof, Knipper-Tsjechowa, met wier namen rle herinnering aan de edelste tooneelkunst van vóór den oorlog is verhonden. „Tsaar Fedor Ivanowitsj", „Een vijand des Volks", „Nachtasyl", „Voer man Henschel", Peer Gynt", „Oom Wanja", „De Kersenboomgaard" lachen en weenen zijn misschien nooit sterker opeewekt, dan door het spel van dit gezelschap. En dat het Stanis- lafskitooneel. dat in het eerste tijdperk der bolsjewistische proefnemingen o\er boord werd geworpen, nu in Mos kou weer in eere is hersteld, dat het door de steeds op propaganda-cffecten bedachte Sovjet-regeering naar Parijs werd gezonden om de grootheid der Sovjet-kunst te laten zien, scheen er voor te spreken, dat het zijn hoog peil in de laatste twintig jaar bewaard had. De Moskouers zijn nu eekomen, men heeft ze gezien en ze hebben, naar een toonaangevend tooneelcriticus verklaart over een puhliek, dat toch zoo ontvan kelijk mogelijk was, niet meer de zege behaald Het oude „Artistieke Theater" Is het „met de Lenin-orde onderschei den Academische Gorki-Theater" ge worden, niet alleen uiterlijk, maar ook innerlijk. ITet heeft zich vérgaand aan de bolsjewistische propaganda-kunst moeten aanpassen, niet enkel in de keuze der stukken, maar ook in de taal, de mimiek en daardoor schijni het 't beste van zijn wezen te hebben ingeboet. Er wordt ook nu hier en daar nog steeds uitstekend gespeeld, maar de betoovering, die er eens van uit straalde, is vervlogen. Het meesterschap van den regis seur, Nemirowitsj-Dantsjenko, die het Parij6che gastspel leidde. Stanislafski was wegeri6 ziekte in Moskou gebleven zet zich ook nu nog in technische ensceneerin- gen door, maar reeds in de toonee- len der massa'6 merkt men duide lijk. hoe zeer alles gemechaniseerd is en zich zonder het oude bezeten enthousiasme afspeelt. Men had gevreesd, dat het „realisme" der Moskouers kon blijken, overleefd te zijn. Aan dit gastspel heeft men echter begrepen, dat het heelemaal niet het realisme is geweest, wat hun beste deel was, maar een muzikaliteit, die vroeger aan de werkelijkheid verhoogde betee- kenis heeft gegeven en die tegenwoordig verloren is gegaan. Als Katsjalof of Knipper-Tsjechowa optreden (trouwens niet in domineerende rollen) dan stroomt dat fluidum wel weer van 't tooneel uit, dat vroeger zoo zeer bekoorde. De nieu we tooneelspelers-generatie, waarmee men kennis maakte, bezit echter van dit expressionisme in den besten zin van het woord zoo goed als niets. Ze kunnen niet spreken, deze too- neelspelers, ze kunnen niets doen voelen of voorvoelen, ze spelen luid, en opzettelijk naar de toeschouwers gericht, ze zijn plebejisch, ook in het gewaad der oude aristocratie en vooral: ze bezitten niet meer den deemoed der ziel, waarmee de kun stenaars van het oude Stanislaföki- Theater eens hun diepsten indruk maakten. Aldus de Parijsche kritiek. Er waren drie stukken te zien: Gor ki's „Vijanden", „Ljoebof Jarowaja" van den jongen dichter Trenjef en een bewerking van Leo Tolstoi's „Anna Karenina." Gorki's stuk speelt vóór den oorlog en schildert, zonder ooit den diepen indruk van zijn „Nachtasyl" te bereiken, den heginnenden klassenstrijd tusschen grondeigenaars en de naar vrijheid strevende arbeiders. In „Ljoe bof Jarowaja" bevindt men zich in den Russischen burgeroorlog: roode militie en witte cificieren worden tegenover elkaar gesteld, schandalen en liefde worden op een primitieve manier ver mengd met de socialistische heilsleer en aan het slot triomfeert het revolutio naire ideaal, zooals hot reeds in Gorki's stuk prophetisch over de uiterlijk nog overwinnende politie-willekeur triom feert. Plet stuk van Trenjef is zeer laag bij den grond en dat het Stanislafski wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r a- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden w(j aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het vierde kwartaal 1937 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. f dlajulA {pLcdbmux £w iujlüqM qmds tafalivijn Per flesch f 0,65 III Per anker f 25.— ->w III I j?. Schahuimwt %n. WjwrftiAchMi/umi 17 JuI. 1fy5 tooneel gedwongen ie, zulk waardeloos werk te spelen, is feitelijk al treurig genoeg. De meeste interesse concentreerde zich op „Anna Karenina", waarin Anna's liefde voor Wronski in 23 tooneelen wordt getoond. Al moest het „Artistie ke Theater" aan den tegenwoordigen Russischen tijdgeest ook hier een offer brengen, al moest ook de schuld en het lot van Anna Karenina aan de sociale verdorvenheid van het ancien régime ten laste worden gelegd, toch beloofden de oude Moskousche kunstenaars aan het genie van Tolstoi nog boven alle politieke hatelijkheden uit te kunnen groeien en menschelijke conflicten en boete zuiver te kunnen uitbeelden. Niets of maar weinig van dit al: er zijn geen opvolgers van de oude kun stenaars. De titelheldin. Alia Taras60- va, die Knipper, Lilina en Germanowa opgevolgd, weet niets van de teerheid eener beminnende vrouw, vindt nauwe lijks het hart van een moeder, is on handig in de smartelijkste oogenblik- ken, nooit dame, nooit door het lot neer geworpen. Wronski is geen tsaristisch garde-officier, maar een sergeant, kleurloos, zielloos, oninteressant, zoodat hij (door Proedkin gespeeld) naast den uitbeelder van den bedrogen echtgenoot geheel op den achtergrond raakt Sjmeljof is de eenige in dit nieu we ensemble, die den correct-koelen Karen in een trek van grootheid weet te verleenen, maar hij is een witte raaf in een, tot een caricatuur ge maakte, aristoeratenwereld. Gevoels- uitbarstingen gelukken ook hem niet, en wat diepste zielenood moest zijn, wordt slechts vervelend. Het is karakteristiek, dat de matige bijval van het publiek, dat het Théatre des Champs Elvsées maar half vulde, meer den aanblik van de prachtige, uit Moskou meegebrachte, cmpire-meubels gold, dan de prestaties der tooneelspe- lers. Was dat het oude, heerlijke Moskou sche Artistieke Theater? Het was het „Academische Gorki Theater", dat met oude en nieuwe ensceneerings-effecten het innerlijke leven wilde voorspiegelen, waardoor het eens uitmuntte boven alle tooneelkunst. Het beweegt zich nog, het heeft nog herinneringen aan den Tsjc- chof-tijd, het copieert ziöh zelf nu en dan, maar het kan zich niet meer vrij ontplooien, het ziet geen toekomst voor zich. Niettegenstaande sommige bekoor lijke bijzonderheden, zeggen Parijsche critici, welk een smartelijke ervaring over het algemeen! Men moet het wel erkennen: Het Moskousche Artistieke Theater is dood. „Hegt IJ de brieven van Mevrouw de Sévigné?" „Neen, tot mijn spijt niet!" „Hebt U dan misschien een brief kaart voor me?" („Tid ens Tegn") OOST-1ND1E jriEA/ late kroegbezoeker op weg naar ZL huis of een vroege trekker tusschen de dorpen in Georgia of Illinois. Ame rika kan soms op de akkers van het land fantastische witte figuren zien ronddolen, in wijde witte mantels met griezelige punt mutsen n\ct op hun schouders groote vlam mende kruisen, in olie gedrenkt. Het zijn leden van het geheime genootschap de Ku Klux Klan, die dood en verschrikking bren gen onder de negers en de pro-negro blan ken. Laat den onschuldigen voorbijganger zijn oogen bedekken en zijn rug naar hen toe draaien, want zij handelen meedoogcnloos met al wie hun bij hun werk van wraak in den weg komt. Want dit geheim ver bond. dat niet terugschrikt voor brandstich ting en doodslag en dat in zijn annalen de gruwelijkste wraaknemingen te boek heeft staan, heeft een felle haat gezworen tegen de negers. Het is hun eerste levensdoel den neger te houden op de plaats, waar zij denken dat hij hoort, dat is aan hun voeten, als een slaaf. Ook nu weer spoken de drie beruchte lettertjes K.K.K. door de kolommen der wereldpers. Er is in Amerika weer eens een politiek stormpje opgestoken, dat als een speelsch windje in een Pittsbur- ger blad begon, overstak naar Londen en nu in het Kapitool te Washington en in de antichambres van het Witte Huis aardig wat stof doet opwaaien. Een rechter van het Hoogste Amerikaan- sche gerechtshof, Senator Black, een protégé van President Roosevelt, is er door zijn politieke tegenstanders van beschuldigd een lid van den beruchten bond te zijn. Als het waar is, dan is dit een zware prestigeklap voor Roosevelt, vandaar dat de pers van Londen, waar Senator Black nu is. en de Amerikaan- sche pers er fel op zijn achter de waar heid te komen. Over de transatlantische telefoon heeft daarom een Daily Express-reporter met het hoofd der Clan, dr. Hiram Evans, van Atalanta, Georgia, gesproken en hem gevraagd wat er van al deze bewe ringen nu eigenlijk waar is. „De groote toovenaar", zooals dit opperhoofd heet, hield vol dat Senator Black geen lid was van zijn genootschap, alle fotografi sche bewijzen van de Pittsburg Post ten spijt. Het „gouden pasj-oort" van het lidmaatschap voor het leven was aan Senator Black nooit verleend. Over het werk van het genootschap, dat anti- Joodsch, anti-Katholiek cn anti alle niet-Amerikaansche elementen is en voor het zoogenaamde 100 Amerika nisme 6taat, had de groote toovenaar het volgende te zeggen: „Wij zijn Ame- rikaansch geboren blanke Protestanten. Blanken. En we zijn niet van plan ons door de nikkers op den kop te laten zitten.no sir. Natuurlijk wordt er gelyncht maar wie kan zeggen, wie de schuldi gen zijn? Wij nemen onze maatregelen. Onze taal en ons ritueel zijn honderden jaren oud. Ook vrouwen kunnen lid zijn. We hebben over de millioen vrou welijke leden en de kap staat hun aller- 'charmantst. De rest is geheim. Ik kan alleen zeggen wie er geen lid zijn, en mr. Black is geen lid. „That's all." Het genootschap stamt nog uit de da gen van de blanke Zuiderlingen, die zich na den burgeroorlog verbonden te gen de pas bevrijde negers. De naam zou een nabootsing zijn van het laden van een geweer. Een andere uitleg is. dat het een afleiding is van het Griekse he woord ERNSTIG AUTO-ONGELUK MALANG, 23 Sept. (Aneta-A.N.P.) Zuster van der Kalle uit La wang, die een splinternieuwe Ford-acht bestuurde, waarin mevrouw Brouwer en de heer Pinchetti gezeten waren, is te Singosari bij Ma lang, waar zij met een te groote snelheid reed, van den weg geraakt en tegen een boom gebotst. Alle drie per sonen eerden vrij ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht UITVOERING WATERSTAATS. WERKEN SEMARANG, 23 Sept. (Aneta-A.N.P.) De afdeeling waterstaat ontving auto risatie tot uitvoering van een vierde deel van de z.g. Oost-Semarang-wer- ken tot een totaal bedrag van f 127.400, het werk omvat betonwerken tot een be drag van f 29.000; het restant wordt verwerkt in grondverzet. Hiermede is de afwatering van de Kali Sajoeng en de Galcman verzorgd. Dc verbetering van den wateraanvoer zal het volgend jaar aanvangen. REIS VAN ZWEEDSCH MILLIONAIR IN INDIE BATAVIA, 23 Sept. (Aneta-A.N.P.) De Zweedsche multi-millionair Wenner- gren, die een dezer dagen met zijn luxe jacht voor een zakenreis om de wereld is vertrokken, zal ook een langdurig bezoek aan Ned.-Indië brengen. Hij is voornemens een auto-tocht van verschei dene weken over Java te maken. „Och, waren afle menschen wijs..** (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn l) HILVERSUM I, 1S75 M. VARA 8.00 Gram.muziek VPRO 15.00 Morgenwij ding VARA 1G.20 Declamatie 10.40 Gram.muziek 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspe] AVPwO 12.00 Gram. muziek 12.30 Eddy Oliver's Band 1.00 Kovaes Laios' Orkest en soliste 1.40 Pianoauetten 2.00 Het Kovaes Lajos-or- kest en soliste 2.30 Pianoduetten 3,00 AVRO-Dansorkest VARA 4.00 Gram. muziek 6.05 Kinderuurtje 6.30 Orgel spel 6.00 „The Lucky Birds" cn solist 6.30 Politick radiojournaal 6.50 Gram. muziek 7.00 „Vakbowegingswerk in de crisis", causerie 7.20 Gram.muziek 7.25 Berichten ANP. VPRO 7.30 Be richten V.G.P 7.35 .Lezen in den Bijbel", causerie 8.00 Viool en piano 8.30 Cau serie over de Frans Hals-tentoonstelling VARA -- 9.00 Gram.muziek 9.30 VARA- Maandrevuc, m.m.v. VARA-Orkest en solis ten 10.00 „Fantasia" 10.30 Berichten ANP. VPRO 10.40 Avondwijding VARA 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30 12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen pro gramma. NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gram.muziek 9.30 Gclukwenschcn 9.45 Gram.muziek 10.30 Morgendienst 11.00 Fluit en piano 12.00 Berichten 12.15 Ensemble v. d. Horst 2.00 Vondel herdenking 3.45 Gramjnuziek 4.00 Or gelconcert 5.00 Gram.muziek 5.15 Alt, piano en cello 6.30 Tuinbouwpraatje 7.00 Berichten 7.15 Boekbespreking 7.45 DAMES.' Wilt U goed slagen, koopt dan bij WUuMnvonfcqdsiM West singel 21Amersfoort Het beste adres om Uw hoed te laten vervormen kyklos (cirkel, gesloten) cn het Engel- sche woord clan (bond). Meer valt er niet over te zeggen, anders was het ge nootschap niet geheim. De groote toove naar, evenals zijn zeven draken, fulmi neert tegen de negers en zwijgt. Zoo is er voor elke revolutie een contrarevo lutie, voor de kat i6 er de hond, voor den dood het leven, voor een bevrijd negro-Liberia is er de Ku Klux Klan- Amerika hoeft er niet trotsch op te zijn AMANDEL- en RUYTERspecuIaas van VERKADE VOOR DE KOFFIETAFEL Pikante aardappelschelp. Bereiding: Maak op de gewone wijze aardappelpuree, voldoende hoeveelheid voor 4 schelpjes. Hak 100 gr. ham fijn en 1 eetlepel peterselie. Roer dit door de puree, doe er 2 eidooiers door en 2 stijf geklopte eiwitten met wat Maggi- aroma cn zot de schelpjes even in een goed heeten oven tot ze bruin zijn. VOOR DE MIDDAGTAFEL Varkenscarbonade. Gestoofde savoye kool. Aardappelen. Gebraden appels. Bereiding: Besmeer een vuurvaste schotel dik met boter, wasch vier groote goudrcinetten zorgvuldig af en boor Z8< Stop in de holte een flink stukje boter en wat gemengde suiker en kaneel. Zet den schotel in een niet te warmen oven, laat de appels er in c.a. lVt uur heel langzaam gaar braden, bedruip ze af en toe even en pas op voor branden. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN gevesfigdUtr.str.40,Tel.92 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herha ling SOS-Berichten 8.15 NCRV-Orkest 9.00 „Menschen met vacantie", causerio 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP.) 10.45 Sportpraatjc 11.0012.00 Gram.muziek. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Pianovoordracht 12.10 Alt cn orgel 12.50 Henry Hall's Band 1.352.20 Trio concert 4.20 „Lionel and Clarissa", ope rette 6.10 Gram.muziek 6.20 Zang 5.40 Reg. King's orkest 6.20 Berichten 6.15 BBC-Northern-orkest 7.30 „In your garden", causerie 7.50 Relais uit Ameri ka 8.20 BBC-Theaterorkest cn solisten 9.25 Orgelconcert 10,00 Berichten 10.20 .Autumn variety", causerie 10.35 Turner Strijkkwartet en soliste 11.30 Ambrose's Band en solisten 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gram.muziek 12.50 Ibos-orkest en zang 4.20 Trioconcert 5.50 Pianovoor dracht 6.05 Zang 7.20 Pianovoordracht 7.50 Viool en piano 8.50. Zang 9.20 Gevarieerd concert 10.50 Gram.muziek 11.2012.50 Omroeporkest. KEULEN, 456 M. 6.50 Militair concert 8.50 Omroepschrammclensemble 12.20 Verzockconccrt 1.35 Omroeporkest 2.35 Gevarieerd coniert 4.20 Omroep-Amuse- mentsorkest 5.35 Zang en piano 6.35 Omroeporkest en solisten 8.30 Madrigaal- verccniging Aken, een kamerorkest en so listen 9.35 Reportage 10.5012.20 Her- bert Fröhlich cn Charlie Albrecht met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.ï 12.20 Gram.platen 12.50 Kleinorkest 1.30 Sa lonorkest 1.502.20 Gram.platen 5.20 Populair concert 6.20 Salonorkest 7.20 Vioolvoordracht 8.20 Nationaal orkest 10.3011.20 Omroopdansorkest, 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Salon orkest 1.30 Kleinorkest 1.50 Zang 2.002.20 Gram.muziek 5.20 Omroeporkest 6.35 Gram.muziek 6.50 Brahms-concert 7.35 Klarinetmuziek 8.20 Voor oud- strjjders 9.4010.20 en 10.3011.20 gra- mofoonmuzick. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.30 Omroeporkest 9.20 Berichten 9.35 Pia noduo cn solisten 10.20 Berichten 10.5012.20 Herbert Fröhlich en Charlie Al brecht met hun orkesten. (Om 11.05 Weer bericht). FEUILLETON Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 13) Aan de binnenzijde werd de deur geopend en een gedaante, die aan een aap deed denken, doemde uit het duis ter op. om terstond er weer in te ver dwijnen. Een afschuwelijke stank van dierlijke uitwerpselen deed Gray walgen Een dof gebrom en gebrul in de verte ver vulden de bedorven atmosfeer. Met groote tusschenruimten zaten in den muur van de met tegels bevloerde gang kleine petroleumlampjes vast; de vettige walm klom in dichte spiralen omhoog, die een loofwerk van zwart roet op plafond en richels teekenden Ten laatste belandden gevangene en escorte in een klein rond zaaltje, onge veer 15 vop» middellijn. Van daar uit liepen, als de spaken van een wiel. zes gangen, gelijk aan die. welke ze juist doorgegaan waren. „Welken kant op?" informeerde Gray. Jtilstaande achter den cipier en zonder acht te slaan op de beide op hem ge richte eeweerlooppn De man met de fakkel keerde zich wel om. maar bleef zwijgen. „Beleefd zijn kost niets, waarde vriend", zei streng Gray. „Spreek, waar gaan we heen?" „Hoe moet iemand, die geen tong heeft, spreken", was 't onvriendelijke bescheid van een der bewakers. „Voor uit!" Op eenige meters afstand ontwaarde Gray in het dansende roode lioht van de fakkel een keldergat, ongeveer twee voet in het vierkant, voorzien van dik ke tralies. Toen ze op de hoogte ervan gekomen waren, scheurde een rauwe kreet, voortgebracht door een beverige stem, door de lucht. Achter de tralies staar den twee doffe oogen, zonder oogappels in een vaal gezicht, omlijst door een vuile klis van geplakte grauwe haren De man was blind. Gray bleef stokstijf staan. De aangrij pende afschuw vnn het lijkkleurige ge zicht deed hem besluiten niet verder te gaan „Ik verzet geen voet meer", verklaar de hij Terwijl de Engelschman de uit daging. die sombere echo's opriep, weg slingerde. waren al zijn spieren gespan nen voor een oogenblikkelijk gevecht. „Dat is ook niet noodig", repliceerde hrutaal de langste der bewakers, die intusschen een soortgelijk keldergat had opengeduwd. „Dit is je nieuw ver blijf" „Vriendelijke groet aan mijn buur man!" krijschle de blinde met hooge overslaande stem. Een hand gelijk aan een klauw kwam tusschen de tralies door, om die van dpn Britschen officier te drukken- Een koude rilling liep Gray over den rug dat wezen sprak Engelsoh „Wie is u?" vroeg hij beklemd. „Een krankzinnige fakir", viel de be waker in de rede ,Ga binnen En lij stil". tPgen den ongelukkige- Opnieuw verhief zich de verontwaar digde stem van Grav, luid weergal mend in het onderaardsch gewelf. En zijn overwicht op de mannen was groot genoeg om ze te doen zwijgen. Dc fakkel schudde. „Simla heeft nooit geschreven", mom pelde de blinde na een waanzinnigen lach. Gray werd in allerijl in het cachot geduwd en het deurtje dicht geklapt. Grendels werden verschoven, een sleu tel knarste in een roestig hangslot en de stappen van cipier en escorte ver wijderden zich. Thanfe herhaalde de krankzinnige in het oneindige het woord „Simla". Ook enkele andere verstaanbare woorden wist hij uit te brengen. Maar over ]t ge heel was het brabbeltaal zonder zin of beteekenis. Gray had zijn kaken zoo vast op elkaar geklemd, dat ze er pijn van deden: dóór vlak naast hem zat kapitein George Ian Galbraith bijge naamd Gigs die eenmaal behoord had tot het X regiment en later tot den „Geheimen Dienst", de achtste, die ge zonden was om den „Man met den Sluier" te vinden, cn hij zelf. majoor Colin Gray, ridder van het Victoria- krui6. was de negende. HOOFDSTUK XIII. De List. Na het vertrek van Jaffir, den bewa ker van den harem, bleven Chirine en Diana nog een oogenblik zwijgend naast elkaar zitten, zonder acht te slaan op Gulbundun, die als gewoonlijk vroolijk babbelde. De Perzische, die haar prille jeugd had doorgebracht temidden van vrou wen. voor wie intrigeeren een eerste le vensbehoefte is, bedacht, nu ze de eer ste vlaag van jaloezie te boven was, de onzinnigste plannetjes, om het on derhoud van Diana met Alam Khan uit te stellen. Haar donkere oogen zagen nog don kerder: haar smalle handen rustten werkeloos op haar schoot. Fen gouden kistje met kristallen fla cons. die reukwerken bevatten, welke zij als tijdverdrijf het één na het ander op den top van één harer koele vin gers geprobeerd had, stond versmaad op een tabouret naast haar. Drie der stoppen waren verwijderd en een druk kende geur van narcis, roos cn jasmijn vervulde de lucht. Diana Lindsay overlegde in stilte hoe lang 't zou duren voor ze stierf, nadat ze het vergif, dat Chirine haar beloofd had, had ingenomen. „Chirine, de koopman in zijden stof fen is er weer", merkte Gulbundun op, terwijl ze de lievelingshinde van de Per zische naar zich toe trok en suikergoed voerde. „Hij heeft een rol zijde bij zich van perzikenkleur en van zoo'n mooi? kwaliteit en zoo soepel, als ik ze nooit gezien heb Geef je me die?" Chirine staarde het meisje peinzend aap. De koopman in zijden stoffen'? Zou die ook kunnen helpen? Ze kende hem wel: een man met slimme oogen, die dikwijls in den harem van den Cobra zijn stoffen kwam verkoopen. „Ik wil wel een zijden karpet van hem koopen, altijd als hij er één bij zich heeft", zei ze bedaard. De klassieke manier om uit een ha rem te ontsnappen of er zich in te smokkelen, gerold in een tapijt kwam haar in den zin. Gulbundun schudde ontkennend haar hoofdje. „Hij heeft alleen maar zijden stoffen Zijde van allerlei kleur. Koop je voor mij die rol van de perziken-kleur, ja Chirine?" „Ja, ja dat is goed", antwoordde Chi rine afgetrokken. Gulbundun maakte haar slanke vin gers los uit de omstrengeling van den hals van het hertje, dat ze wegduwde. „En het Engelsche meisje moet een jurk hebben van rose gaas..." Het gulden kopje voorover gebogen, keek ze schuin met kritischen blik naar de welgevormde gestalte van Diana. Maar het kleedingsvraagstuk liet ze al gauw varen om uit te vinden, waarom de heide anderen toch zoo stilzwijgend waren. „Vertel 's waaraan jullie denkt?" vorderde ze met kinderlijke heersch- zucht- Diana glimlachte even, doch ant woordde niet; Chirine keek naar Gul bundun, intusschen een nul vormend van haar purperen lippen. Soms hoort men de wijsheid uit den mond der kin deren, bedacht ze. Misschien weet dit kind er iets op „Antwoordt dan toch!" hield Gulbun dun aan „Waarover denken jullie toch aldoor?" „Ik denk aan haar", zei Chirine, een ongerusten blik werpend op het bleeke gezichtje van Diana. „Zij heeft geen lust om mijn heer te ontmoeten." „En waarom niet?" vroeg Gulbundun verbaasd, haar blauwe oogen wijd open gesperd. „Vrouwen van het sahib-log eten niet „en tête-a-tète" met mannen van ons ra6". Ondanks haar zelf kwam een harde trek in de oogen der Perzische bij het uitspreken van deze woorden. „Diana vreest, dat mijn heer met haar wil trouwen 't Is mogelijk Veron derstel eens Gulbundun, dat een man jou zou vragen bij hem te komen eten en dat je er geen zin in had wat zou je dan doen?" „Als de Khan het me voorstelde, zou ik het heerlijk vinden!" Het kind was bezip een rozenblaadje om den met henné rood gemaakten nagel van haar pink te winden. „Misschien verandert hij van opinie en wil hij haar niet meer hebben." „Mijn heer verandert nooit van opi nie, wanneer een vrouw hem aanstaat", zei Chirine bitter. „Bovendien heeft Jaffir hem al. veel te veel over het En gelsche meisje gepraat." Het mondje, dat op een rozenknop leek, vertrok heel gedecideerd en Chirine zweeg. Gulbundun trok haar neusje op. „Ik haat Jaffir", zei ze met nadruk, terwijl ze een lange goyden 6peld op raapte en op een kussen prikte, alsof ze den verfoeiden eunuch doorstak „Zou den we haar niet kunnen verstoppen?" opperde ze ten laatste, een beetje uit 't veld geslagen. „Dwaze praat", repliceerde Chirine on geduldig. „Niemand kan zich verbergen voor mijn heer." De o\ertuiging in den toon van d0 Perzische onttrok Diana aan haar ver starring. ,.Ik heb een besluit genomen", begon ze bedaard. Chirine keek haar aan. „Je moet me het vergif geven, Cni' rine, het vergif, dat je me beloofd hebt en terstond." De Perzische nam de koude handen van het Engelsche meisje in de hare. „Noen, Di. Open nooit de poort naar de Eeuwigheid, zoolftng hoop uw gast is Je herinnert je dit gedicht toc^;, Wanneer er geen hoop meer is, dan. - „Indien ze zich eens In den tuin ver stopte", opperde Gulbundun optimte' tisch. ..Tk weet wel plekjes..." Chirine fronste haar voorhoofd. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2