Amersfgdrt DE blauwen aan de winnende hand Zij trokken over den IJssel De gemeentenen Felle brand te Vlaardingen De lotgevallen van Piet Krent en Jan Oliebol Groote drukte in Olst en omgeving ff LST Merit eulden dasten Stamp- vol Is het in den namiddag in het anders stille plaatsie. Militairen loopen en rijden af en aan. De normale door gangswegen zijn afgezet door ijverige manschappen van de militaire politie. FILMOPNAMEN OP SCHIPHOL Willy Fritsch voor 't eerst in Nederland het werkloosheids- subsidiefonds EEN TON VOOR VREEMDELINGEN VERKEER Kuiperij uitgebrand DE VERHOOGDE UITGAVEN VOOR DEFENSIE Toch de medaille van H.M. de Koningin GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM DE PRINCEVLAG GREEP Ds. v. DUYL NAAR DE MACHT? UIT DE STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 Zon en warmte hebben thans de laatste dagen wat het weer betreft, veel goed gemaakt bij de sol daten te velde (Van onzen redacteur). OLST. 22 Sept. IJ ST is een genoegen, moeilijk in 11 woorden uit te drukken, dat pas- se erende automobielen ol motoren den ijverigen soldaat op manoeuvre, in wol ken stof hullen in plaats van hen met kluiten modder te belagen. Het weer is teruggekeerd van de wegen zijns dwalings. De zon schijnt weer hoog aan een strakblauwen he mel. De zon schijnt weer in het hart van een manocuvrist Het was ook welletjes geweest. Eiken dag hebben de troepen te lijden gehad van koude, wind en regen zonder dat de manschappen tijd hadden zich van droge kleeding te voorzien. Een incon venient dat nog dubbel gevoeld werd door een vrijwel gebrek aan slaap. Dat laatste beperkte zich tot een hazenslaap je daér, waar het maar eenigszins mo gelijk was. Op de bak van een laadwa- gen. In de cabine van een auto naast den bestuurder, of, als de colonne halt hield, aan den berm van den weg. Thans kan men nog niet spreken van een voldoende rust, maar zeker is, dat tenminste de leden gestrekt kunnen worden niet in een drassig weiland of op vochtigen boschgrond. De lange velrt- jas is een goede, doelmatig onderdeken en de zon verwarmt. Zoodat heide partijen, èn rood èn blauw, successen geboekt hebben! Wat de oorlog zelf betreft. Blauw heeft zich de beste kansen geschapen. Haar troepen zijn over den IJssel ge trokken over de bruggen nabij Olst door de pontonniers geslagen, en hebben bun opmarsch voortgezet. Naar de Roode partij meent, tè ver zelfs. Want tus schen Raalten en Wijhe bevond zich een afdeeling Blauwe huzaren, die, naar de Staf berekend had, op Roode infan teristen had moeten stuiten, die echter schitterden door afwezigheid! Waarom de cavalerie maar wachtte tot de tegenpartij kwam opdagen Misschien dat zij, naar het voorbeeld van den Grooten de Ruyter, nog muni tie zal aanbieden. Hoewel de kans daartoe, gezien het feit dat de huzaren nogal gebeten zijn op de tegenstanders, die niet opdaag den, vrij gering is. Een treffen immers had hen de kans gegeven dichter door te dringen naar de bewoonde wereld Thans zitten zij vast bij een paar boer derijen, die met elkaar een aspirant „vlek" vormen met alle nadeelen van dien voor een soldaat te velde. De boer derij annex kruidenierszaak, is wat cho colade en gevulde koeken betreft, reeds uitverkocht en ook de zuurtjes voorraad is aanzienlijk geslonken. De boer-krui denier is op een, voor hem wel heel on verwachte wijze, van een voorraad af gekomen waarvan de gezamenlijke buurt wel een jaar had kunnen leven. Om drie uur des middags werden de oefeningen geschorst tot het midder nachtelijk uur. Hetgeen geenszins be- teekent, dat de manschappen zich te ruste konden hegeven! Gelegde telefoon verbindingen moesten weer afgebroken worden, draad opgerold. Kortom, diè maatregelen werden getroffen om dade lijk na het hervatten van den slag, aan het „veroveren" te trekken. Motorordonnansen raasden nog lang9 den weg, peletons huzaren draafden nog af en aan en langs de kanten van den weg stonden nog ver na het uur der schorsing manschappen te wachten. Officieren waren nog druk bezig de be reikte stellingen in kaart te hrengen en moesten aan de hand daarvan nog wachten op nadere bevelen. Waardoor de blauwe huzaren zich nog vastklampten aan het halmpje hoop. dat zij toch nog het dorp zouden bcreikpn waarvan het kleine spitsje kerktorentje flauw zichtbaar was. Hoe groot de omvang van de ma noeuvres is, beseft men als men een tocht maakt van Apeldoorn naar Holten, Markelo. Diepenheim om vervolgens weer naar het Noorden te gaan en via Rijssen Raalten te rug te gaan naar Wijhe. Het ge- heele gebied is bezet door troepen. Ongerekend nog de afdeelingen die zich nog over den TJssel aan den „Hollandschen" kant bevinden. Vanavond en vannacht zal het totaal aantal manschappen in Overijssel wel maximaal zijn Steeds door trekken de Blauwen over de rivier. Want hoewel de oefeningen geschorst zijn. hebben wel troepenbewegingen plaats Voornamelijk om de afdeelingen op die. gchiedsdeeb-ri te brengen waar zij hadden hehooren te ziin volgen* het immer geduldige pa pier Maar wie had kunnen reke ning houden met dusdanige abnormale weersomstandiebeden die een echten oorlog ook in het honderd hadden doen loopen! Olst in rep en roer Vele malen is hel verkeer geheel ge stremd door de opeenhooping van auto's, die in groote getale aanwezig zijn. Want velen uit alle deelen van den lande komen een bezoek brengen aan de groote manoeuvres. En Olst vlagt! Nooit zal men in de verste verte heb ben kunnen vermoeden hoeveel vlaggen Olst wel heeft. Het stadje is gegroeid door de driekleuren die van legio hui zen, particuliere en officieele, wapperen. De groote belangstelling richt zich op het stadhuis. En met reden, want een fraaie, donkerblauwe auto met een zil veren kroontje op het achternummer bord en een standaardstokje voorop, dat weliswaar grootendeels in een hoes schuil gaat, doet Koninklijk bezoek ver moeden. De Prins, mompelt de een en de ander „heeft zelf de Koningin naar binnen zien gaan". Groot was de teleurstelling daarom toen ten langen leste een ordonnance- officier van het Koninklijk Huis achter in plaats nam en weggereden werd door den goudgegalonneerden chauffeur, die hardnekkig en hooghartig elke informa tie, tot hem gericht, had genegeerd. Misschien zelf teleurgesteld, dat niet de Koningin, Prinses of Prins in de auto had plaats genomen. Schril was de tegenstelling toen vlak daarna de commandant-veldle ger, luitenant-generaal baron van Voorst tot Voorst, arriveerde. Even tevoren een zeer luxueuse wagen, toen een kleine, oncomfortabele le gerwagen. Maar een zeer bijzondere! Het betreft hier een nieuw type leger auto, dat bestemd is om wagens van velerlei soorten te vervoeren en dat thans geprobeerd werd. Het is een auto van Duitsch origine, een z.g. Gelande tempo. Het is een kleine, laaggebouwde vierztyter waarin de portieren ontbreken. Trouwens het geheel is niet geheel van dien aard om er voor louter genoegen mee uit rijden te gaan. De veering is zeer bijzonder en dus danig, dat men door zeer zwaar en moeilijk terrein kan rijden, waartoe de zeer zware, breede en diepgeprofileerde banden bijdragen. Een exemplaar is thans in het bezit van het leger, de op gedane ervaringen zullen uitmaken of er meerdere zullen volgen. Trouwens, er zijn op het oogenblik in Olst nog meer nieuwigheidjes te bewon deren. Onder meer de rijdende cantine van het 19e reg. infanterie in de ge daante van een groote verhuisauto. Zelden zal een auto zich in groo- tere belangstelling verheugd hebben. Een sergeant troonde op een 6toel in het binnenste van dezen rijdenden snoepwinkel en hield uitdeeling. Te gen betaling natuurlijk, maar die heel wat minder bedraagt dan el ders. Even buiten Olst bevinden zich twee tentenkampen. Hier zal de noodige rust genoten worden. Althans tot twaalf uur des nachts. Dan zal tot Donderdagmid dag drie uur het strijdgewoel weer op leven, waarna de vrede geteckend zal worden op vele, niet moeilijk te raden plaatsen. En dan de groote uittocht naar huis! ARBEIDER BEKNELD GERAAKT EN GEDOOD AMSTERDAM, 22 Sept. Vanmiddag is op het terrein van de Steenkolen Han- De U.F.A. maakte er een gedeelte van .Gewitter- flug zu Claudia" AMSTERDAM, 22 Sept. De weergoden zijn de U.F.A.,mannen, die op Schiphol hun opnamen voor de nieuwe film „Gewitterflug zu Claudia" draaiden, wel zeer gunstig geweest. Het weer was de laatste dagen van dien aard, dat men acht dagen voor deze buitenopnamen, waarvoor de zon nu eenmaal noodig is, had uitgetrokken. Doch vandaag be gunstigde een stralende zon den ar beid, zoodat men aan één stuk door aUe benoodigde opnamen kon verrichten. Het was dus nog niet zoo kwaad ge zien met een flink stuk eten te begin nen. Tusschen de opnamen door was daar al heel weinig tijd voor. Het eenige dat jammer van het geval is nu, ^at de Duitsche gasten zoo kort in ons land vertoeven. Morgen vertrekken zij per extra vliegtuig naar Croydon, om daar de laatste vliegveldactie te verfilmen. De binnenopnamen zijn gereed, zoodat men na Croydon te hebben genomen, met het monteeren van de film een aan vang kan maken. „Gewitterflug zu Claudia" is de eerste U.F.A.-film van de moderne verkeersvliegerij. „Willy Fritsch vervult hierin de rol van vlieger der Deutsche Lufthansa. Vandaag maak te hij voor het eerst van zijn leven kennis met Nederland. Nog nimmer had hij ons land bezocht, alhoewel hiertoe wel plannen bestonden. Tot Maandag blijft hij hier. Vrijdag en Zaterdag zal hij te 's-Gravenhage en Rotterdam de eerste opvoeringen bijwonen van de U.F.A.-film „Zeven Oorvijgen". Zijn spel gaat thans meer den kant van karakterrollen uit, de liefdo komt nu meer op den achtergrond. Wat de geluidsfilm betreft, was hij van oordeel, dat voor de beste slechts weinig dialoog noodig is. Reeds is een streven in die richting merkbaar. 's-GRAVENHAGE. 22 September. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft in een circulaire aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat het in de bedoeling van do regeering ligt voor de berekening van de gewone bij drage uit het werkloosheidssubsidie' fonds voor 1938 de cijfers over te nemen van de schaal voor 1937, doch dat zij zich nog beraadt over de vraag of ver andering dient to worden gebracht in de wijze, waarop de factoren, welke thans bij de bepaling van de gewone bijdrage van belang zijn, worden bere kend. dels Maatschappij aan de Oostelijke Handelskade een ongeluk gebeurd, waarbij de 50-jarige arbeider Ck de W. het leven verloor. Hij geraakte bekneld tusschen twee draadrollen van een drijvende kraan. De man was onmiddellijk dood. Het lichaam is vervoerd naar het Binnen gasthuis. Brandweer tast het vuur met 9 stralen aan VLAARDINGEN, 22 Sept. Gisteravond tegen half elf is een felle brand uitge broken in de kuiperij annex opslag plaatsen van fust, tuigen en hoepels van de N.V. Betz en van Hcijst's Handel maatschappij alhier, welk pand is gele gen aan de Vette Oordskade. Voordat de brandweer ter plaatse was, stond het pand. dat een oppervlakte heeft van 40 X 10 M. en een hoogte van 14 M., reeds in lichte laaie en sloegen de vlammen ver boven het dak uit. De brandweer, welke spoedig met vol ledig materiaal op de plaats van den brand aankwam, tastte het vuur met negen stralen, zoowel aan de voorzijde als de achterzijde, aan. Een groote massa water werd in de vlammenzee geworpen, hetgeen een ge weldige vonkenregen, die tot ver in den omtrek zichtbaar was. ten gevolge had Daar het pand ingebouwd staat tus schen verschillende andere perceelen, o.m. de kuiperij van de firma Van Dorp en Zonen, was het gevaar voor uitbrei ding niet denkbeeldig en moest de brandweer ook hieraan volle aandacht wijden. Na een uur nam de brand ziender- oogen af en was het gevaar voor uit breiding geweken. De kuioerij is echter totaal uitgebrand. De schade, welke in de duizenden gul dens loopt er was voor ca. ƒ5000 voorraad in het pand aanwezig wordt door verzekering op beurspolis gedekt De firma is ook tegen bedrijfsschade verzekerd. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. ALGEMEEN BURGERLIJK PENSIOENFONDS De begrooting van uitgaven van het algemeen burgerlijk pensioenfonds be draagt 251.306.462. Naar de N. R. C. verneemt, over weegt de regeering ten ernstigste, de dekking van een deel der verhoogde defensie-uitgaven te vinden in den vorm eener weerbelasting, drukkende op hen, die vrijgesteld zijn van mili tairen dienstplicht. Ook aan opcen ten op een of meer directe belastin gen schijnt te zijn gedacht. Een achtergebleven Jamboree deelnemer van het Indisch contingent Het volgende bericht komt in de Indische bladen voor: Op de autotocht van de Indische Jamboree-deelnemers naar Het Loo moest een der Bataviasche padvinders wegens ongesteldheid uitvallen. Kort vóór het vertrek van het contingent naar Genua kwam bericht, dat hij zou nakomen. Daar de eerste berichten niets ernstigs deden vermoeden, reisden de overigen welgemoed terug. Eerst in Batavia virnarnen zij, dat de achterge blevene een flinke bronchitis had ge kregen. en nog bij familie te Rotterdam was. De jeugdige patiënt is nu echter weer beterende, en zal zich omstreeks 1 October wel mogen inschepen naar zijn familie en vrienden. Als aardige bizonderheid kan nog worden vermeld, dat da patiënt in speciale opdracht van H. M. de Koningin toch de herinne ringsmedaille van de ontvangst op Het Loo ontving, met een schrijven, dat de wen^chcn van Hare Majesteit voor zijn spoedig heretel overbracht. Vanzelf sprekend is hij hiermee den koning te rijk I Nederl. Fabrikaat krijgt een subsidie van 6000 In de Memorie van toelichting tot het tiende hoofdstuk (Economische Zaken) der Rijksbegrooting voor 1938 zegt de Minister o.a Reeds geruimen tijd doet zich de nood zakelijkheid gevoelen het aantal nijver- hcidsconsulenten uit te breiden, ten ge volge van het feit, dat het ambtsgebied der verschillende nijverheidsconsulen ten te groot is gebleken. Bovendien is naast de technische voor lichting van de nijverheid, welke voor lichting in omvang en belangrijkheid toeneemt, thans ook gekomen de tech nische samenwerking met de econo- misch-technologischo instituten, welke in de verschillende provinciën zijn tot stand gekomen. De bevordering van het vreem delingenverkeer naar Neder land is een eminent landsbelang. Een doeltreffende en machtige pro paganda is daartoe noodig, zij ver- eischt behalve de noodzakelijke geldmiddelen ook een hechte samen werking tusschen overheid en parti culieren. Daarom is het systeem ge kozen, dat het subsidie aan de Alge- meene Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer evenveel zal bedragen als het bedrag, dat de vereeniging aan particuliere bijdragen zal ont vangen. Voor 1938 worden deze kos ten geraamd op ten hoogste 100.000 in verband waarmede een zelfde som, die als maximum is te be schouwen, wordt aangevraagd, In de laatste jaren moest het subsidie aan de vereeniging „Nederlandsen Fabrikaat" worden teruggebracht tot een peil, dat niet in de juiste verhou ding staat tot het algemeen belang, dat deze vereeniging dient. De Minister heeft zich dan ook genoodzaakt gezien de propaganda voor Nederlandsch fabri kaat ook nog uit andere, hem ter be schikking staande fondsen te ondersteu nen. In het licht van het bovengenoemde algemeen belang moet een subsidie tot een bedrag van 6000 ongetwijfeld be scheiden worden genoemd. Dit bettrag dient als een maximum te worden be schouwd. Ho 11 an d-hu is te Ne w-Yor k. Het ligt in de bedoeling te New York een Nederlandsch centrum te vormen in dien zin, dat getracht zal worden in één pand verschillende Ncderlandsche in stellingen te vestigen. Het plan bestaat o.a. in dat gebouw tevens het Neder landsch gezantschap en de vertegen woordiging van de Ned.-Indische regee ring onderdak te geven. Verschillende groote Nederla.ndsche ondernemingen zouden tot verwezenlijking van het denkbeeld bijdragen en financieele steun verleenen. De Ned.-Indische regeering en de Ned.- Amerikaansche Kamer van Koophandel zouden eveneens bijdragen. Als tegemoetkoming in de kosten voor huur van dit vast „Holland-Huis" in het New-Yorksche zakencentrum is ge zien het Nederlandsch economisch be lang, dat hier wordt gediend een jaar- lijksche bijdrage op de begrooting van het departement van economische zaken op haar plaats, ter grootte van 25.000. Dr. J. H. Tuntler benoemd tot directeur van den Genees kundigen Dienst AMSTERDAM, 22 Sept. In de heden- middag aangevangen eerste raadsverga dering na het reces, werd het nieuwe raadslid J. H. Janzen (Communistische Partij Nederland) geinstalleerd. Het verzoek van het raadsiid L. Jan sen (C.P.N.) om den burgemeester vra gen te mogen stellen, inzake het verbie den van de opvoering van het tooneel- stuk „De dag des oordeels", werd afge wezen. Bij de behandeling van de benoeming van een directeur van den Gem"entelij- ken Geneeskundigen en Gezoncheius- dienst betuigden de heeren Seegers (C.P.N.), Cohen (V.D.) en Steinmetz (R.K.) adhaesie aan het adres van hoo- gere gemeenteambtenaren, hot welk be toogde, dat bij benoeming van 'en nieu wen directeur geen bezuiniging werd verkregen. Deze sprekers verklaarden hun stem te geven aan een voorstel toi terugnemen van de voordracht. De heer Matthijsen (S.D.) zeiile, dat thans, nu eenmaal besloten was 'ot het eervol ontslag aan den directeur, de Raad hierop niet kon terugkamen -ioor de voordracht terug te zenden. Wethou der Baas onderschreef deze zienswijze. Het gaat over de vraag of door het ai rccteurenontslag in het algemeen n niet of door een enkel speciaal ge va1 bezui niging wordt bereikt. Bij de stemming, welke hierna werd gehouden, werd dr. J. H .Tuntler, ge neeskundig inspecteur van de volksge zondheid te Groningen, benoemd lot di recteur van den Gemeentelijken Genees kundigen en Gezondheidsdienst. ERNSTIGE STEEKPARTIJ ENSCHEDE, 22 Sept. Vanmiddag hebben twee rondreizende kooplirden. de 60-jarige J. H uit Groningen en de 35-jarige N., die uit Friesland afkom stig is. voor een logement in de Diezer- straat te Enschede een hevigen twist gekregen. Beiden trokken een mes en brachten elkaar verschillende steken toe. N. werd ernstig aan hoofd, borst en schouders gewond en is in levens gevaarlijken toestand naar het zieken huis vervoerd H. bekwam minder ern stige verwondingen en is, na verbonden te zijn in arrest gesteld. Wa 277. Krent zette zijn schoenen op de grond cn kroop nu heel xoorzichtig op hamden en voeten in de richting van den Dikke. Deze hoorde geritsel in zijn buurt en werd opmerkzaam. Al heel gauw kreeg hij Krent in de gaten. 278. Deze nam de prop uit den Dikke's mond en sneed met zijn zakmes de koorden los. De Dikke bleef nog in dezelfde hou ding om geen achterdocht te wekken, in geval de mannen wak ker mochten worden. Tal van nieuwe afdeelingen opgericht of in wording 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. Als besluit van den jaarlijkschen toogdag van „De Princevlag" naar de residentie ter ge legenheid van de opening der Staten- Generaal, werd gisteravond in „Excel sior" de jaarlijksche ledenvergadering gehouden, die zich kenmerkte door een overgroots opkomst van leden uit het geheele land, en een zeer enthousiast karakter droeg. Zij stond onder leiding van den algemeen voorzitter der ver eeniging, den heer G. L. Berlott te 's-Gra- venhage. De aftredende hoofdbestuursleden Jul. J. da Silva te Amsterdam, mr. J. H. C. Kok te Schiedam en H. K. van Minnen te Vlaardingen werden herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het bedan ken van den heer J. A. J. Jansen te Zwijndrecht werd gekozen de heer J. C. Eykelenboom te Dordrecht. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver eeniging voortdurend aan invloed en aan omvang toeneemt. Nieuwe afdeelin gen werden gesticht in Wageningen, Woudenberg, Driebergen, Rijsenburg, Delft, Woerden, Voorburg en Venlo, ter wijl mededeeling kon worden gedaan van de stichting van een afdeeling in Batavia, waarhij spoedige uitbreiding van het aantal afdeelingen in N.-O.-In- dië kon worden verwacht. In wording zijn nog afdeelingen in Breda, Zwartc- waal, Tilburg, Bergen (N.-H.), Ede, Eer beek (Geld.), Deventer, Kinderdijk en Nieuw Lekkerland. De financiën der vereeniging toonden een gunstig beeld. Na het officieele gedeelte droeg de bij eenkomst een feestelijk karakter; de af deelingen 's-Gravenhage en Leiden ver leenden daarbij medewerking» UIT DE PERS In Het Vaderland lezen wij nog het volgende omtrent den storm over de N.S.B.: Den heer Farwerck die sinds het begin van de N.S.B. een der krachten achter de schermen is heeft men ge vraagd of <le voorstelling van zaken over de teekening van den brief door ds. Van Duyl gegeven, juist is; waarop hij ons vroeg of wij zelf geloofden, dat iemand als de heer Van Duyl bewogen kan worden om iets te teekenen waar mede hij het niet eens is. De heer Van Duyl krabbelt in zijn verklaring al weer achteruit, zei hij, en houdt een slag om den arm als hij het. heeft over „wat mij achteraf gebleken is" en „in dezen vorm". De heer Farwerck stelt de inteï- lectie van den heer Van Duyl te hoog dan dat hij kan veronderstellen dat hem de gansche situatie niet aanstonds ge heel duidelijk is geweest. Omtrent de situatie zelf van het gesprek en van de N.S.B. wilde hij geen inlichtingen verstrekken. Ook over het feit of de brief al dan niet getikt gereed lag mochten wij niets vernemen. De heer Farwerck acht het zeer wel mogelijk, dat de heer Van Duyl een nieuwe beweging zal trachten in het leven te roepen. De heer Farwerck onderstreept in te genspraak met elders gepubliceerde be richten, dat het royement van den heer Van der Goes van Naters geheel los staat van het ontslag van de heeren Van Duyl en Pont. Indien deze beiden willen terugkeeren, zou dat mogelijk kunnen zijn: voor den heer Van der Goes van Naters is echter geen terug komst mogelijk Overigens moest de heer Farwerck zich houden aan de ver klaringen door de leiding en den leider reeds aan de pers verstrekt in zake het conflict. Waar om de heeren Pont en Van Duyl vlak voor de opening van de Staten- Generaal harikiri hebben gepleegd, kon en wilde de heer Farwerck ons niet mededeelen. Van andere zijde vernamen wij. dat de Wille zur Macht van den heer Van Duyl aanleiding tot zijn heen gaan kan zijn geweest Het was in hoo gere N.S.B kringen hekend en voor al len, die den heer Van Duyl uit zijn Belastingen Bij beschikking van den minister van Financiën is de inspecteur der registra tie en domeinen, A. A. Idoma verplaatst van de inspectie der successie en rej gistratie te Amsterdam naar de inspec tie der registratie en domeinen te Har derwijk. Bij K.B. van 18 September is aan J- van Goethem. verificateur der invoer rechten en accijnzen te Roosendaal, op zijn verzoek met ingang van l October 1937 eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Onderscheidingen Bij K.B. van 15 September is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje- ]STa6sau R. J. O. Menten, voorzitter van de Vereeniging tot behartiging der be langen van Nederlandsche longlijders te 's-Gravenhage. Bij K.B. van 13 September 1937, is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, A. J. Scheurkogel, leider der Christelijke Jongemannen Vereeni ging te Dordrecht. Marine Bij beschikking van den Minister van Defensie is de luitenant ter zee der 2e klasse W H. Crommelin. den 18 Sep tember 1937 geplaatst aan boord van H. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Gedelegeerde Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten on Wetenschappen is «benoemd tot gedelegeerde van do Nederlandsche regeering bij het 4e „Congres International pour l'Histoiro de6 Sciences", dat van 22 tot 27 Septem ber a.s. te Praag zal worden gehouden: dr. J. A. Vollgraff te Leiden. Middelbaar onderwijs Bij K.B. van 18 September 1937, is benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Wageningen; C Buitenweg, thans tij delijk leeraar aan die school. Landmacht Bij K.B van 17 September is aan de rcserve-eerste-luitenants A. G. H. Wil* lemsen, van het regiment grenadiers, C J. RoeJse. van het 14e regiment infan terie en K. van den Akker, van het 5e regiment veldartillerie, eervol ontslag verleend uit den militairen dicn6t. vroegeren en in zijn Gooischen tijd heb ben gevolgd, te verwachten, dat hij naar het leiderschap 6treefde. En sinds er na 26 Mei meer van onmacht dan van macht bij de N.S R.-leiding kan worden gesproken, mag men eer veronderstel len, dat een nieuwe creatie van den heer Van Duyl te wachten is. waarbij het NS.B-décor niet kan worden ge bruikt. Doch naar wij van zeer wel in* gelichte zijde vernemen, zal ds. Van Duyl zich voorloopig niet op een poli tiek tooneel vertoonen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6