COGNAC VIEUX xxi Geringe bezuiniging op Onderwi j sbegr oot ing Uit de begrooting van Sociale Zaken J. A. SCHOTERMAN Zn. Een taart in volle zee SIERKUNST N.V. Nederlanders te Nanking RAMING F 12.000 MINDER DAN VORIG JAAR Nieuw laboratorium te Groningen Steun aan emigratie mogelijkheden Goedkoope levensmiddelen WETSONTWERPEN INGETROKKEN f3.75 per flesch Utrechtschestraat 17 Tel. 145 UIT DE STAATSCOURANT TWEEDE KAMER Vereeniging voor den Koffiehandel 50 jaar Secretaris onderscheiden 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 Voorzieningen voor paedagogi- sche en didactische vorming voor aanstaande lee raren 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. De uitga- ven van het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1938 worden geraamd op 142.252.533. Ondanks het jaarlijksch accres, dat op 2ll» k 3 millioen kan worden geschat, de stijgende prijzen voor materieele behoeften kan, aldus de minister in zijn toelichting, van de z.g. perspectiefbesparingen in 1938 3.1 millioen worden geëffectueerd Door verder de uiterste zuinigheid te betrachten, kan het totaal van dit hoofdstuk op ƒ11.953 lager dan voor 1937 worden geraamd. Meer wordt op deze begrooting o.a. aangevraagd voor middelbare scholen voor techniek, enz. ƒ23.400, voor la gere nijverheidsscholen voor jongens 256.910, voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes 220.000, voor het leerling wezen 10.700. voor rentelooze voor schotten voor beroepsomvorming van werklooze akte-bezitters L.O. ƒ45.000, voor het bijzonder gewoon en U.L.O ƒ563.000, voor het buitengewoon L.O. 11.300, voor uitgaven in het belang van het uitgebreid L.O. 17.000. Min der wordt o.a. aangevraagd voor bij dragen aan gemeentelijke en bijz. kweekscholen ƒ80.715, voor toelagen aan kweekelingen van deze scholen 12.800 en voor het openbaar gewoon en uitgebreid lager onderwijs ƒ651.350 Hooger onderwijs Bij de afdeeling hooger onderwijs merkt de minister op, dat het duidelijk is, dat de gedragslijn, die de regeering nu reeds vele jaren noodgedwongen volgt, nl. het aanbrengen van bezuini gingen en het tegenhouden van vrijwel elke uitbreiding en verhooging, op be paalde punten tot ontoelaatbaren stil stand zou leiden. Indien het aantal stu denten grooter wordt, moet de conse- kwentie hiervan worden aanvaard. Ook eischt de ontwikkeling van de weten schap in veel gevallen uitbreiding van personeel of extra-uitgaven van mate- rieelen aard. De plannen met betrekking tot de Leidsche universiteit betreffen hoofdza kelijk verbouwingen en de huisvesting van de psychiatrie en neurologie. Deze laatste zal komen in beschikbare loka liteiten van de chirurgische kliniek op het terrein van het Academisch zieken huis te Leiden. De huisvesting aldaar moet de voorkeur verdienen, daar zij de minst kostbare oplossing biedt. Wat Groningen betreft, maakt de mi nister er met voldoening gewag van dat het laboratorium voor bacteriologie en hygiëne van de universiteit samenge voegd wordt met het gemeentelijk bac teriologisch laboratorium. Het gecombineerde laboratorium zal als universitaire instelling door den staat worden geëxploiteerd; het perso neel, dat gedeeltelijk van de gemeente Groningen is overgenomen, is geheel in dienst van het rijk, de hoogere kos ten worden voor het grootste deel door de^gemeente en voor een kleiner gedeel te door de provincie Groningen gedra gen. In aansluiting hieraan kan de minis ter nog mededeelen, dat de commissie van beheer over het algemeen provin ciaal, stads- en academisch ziekenhuis te Groningen in de overweging, dat een centraal laboratorium voor de bacterio logie en hygiëne in de onmiddellijke na bijheid van het ziekenhuis voor deze inrichting van groot belang moet wor den geacht, aanleiding heeft gevonden om een bedrag van ten hoogste 150.000 uit haar fondsen beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuw labora torium. De bouwplannen worden reeds ontworpen. Bij de vervulling van de vacature aan de technische hoogeschool te Delft, ont staan door het an den hoogleeraar ir G. H de Vries Broekman verleende eervol ontslag bleek de noodzakelijk heid om het onderwijs in de theoreti sche en experimenteele hydraulica te splitsen van dat in den aanleg en de exploitatie van wegen. De techniek is zoo sterk uitgebreid, dat de docent in elk van deze beide vakkPn zich geheel aan de vraagstukken er van moet kun nen wijden Voor het onderwijs in de hydraulica is nauw contact met hel wa terbouwkundig laboratorium noodzake lijk. De minister acht het daarom aan gewezen, dat de directeur van dit labo ratorium mede om zijn verdiensten op dit gebied als buitengewoon hoog leeraar met dat onderwijs wordt bplast Als subsidie voor het nationaal lucht vaartlaboratorium wordt ƒ4,447 aange vraagd. Didactische vorming Het komt den minister wensche- lijk voor, voorzieningen te treffen voor de paedagogische en didacti sche vorming ook van de aanstaan de leeraren met universitaire stu die naast hun wetenschappelijke op leid»^ liet hiervoor opgemaakte schema geeft drie onderdeelen aan: 1. Onderwijs van algemeenen aard door de academische docenten in de psy chologie en de paedagogiek. 2. Onderwijs door leeraren, werkzaam bij het gymnasiaal en middelbaar on derwijs, in de didactiek van de verschil lende door dc aanstaande leeraren te zijner tijd te onderwijzen vakken. 3. Het bijwonen door studenten van lessen in de verschillende vakken aan gymnasia en hoogere burgerscholen. De mogelijkheid moet worden ge opend om voor het onder 2 bedoelde on derwijs een honorarium toe te kennen. Hiertoe is een memorie-artikel opgeno men. Groofe kerk te Alkmaar In verband met de restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar herinnert de Minister er aan, dat op zijn initiatief eenige noodvoorzieningen uitgevoerd zijn, waarvoor hij in afwachting van een nader accoord tusschen de van oude participeerende partijen een voorschot gegeven heeft. Er is namelijk van vo rige dienstjaren in totaal nog pl. m. ƒ46.000 aan rijksgeld voor dit werk beschikbaar Zoodra de onderhandelin gen over dat accoord vaster vorm zul len hebben aangenomen, zal de minis ter nader berichten en c.q. verdere voor stellen aanhangig maken. Cultureele betrekkingen met het buitenland Meer en meer doet zich d9 groote wenschelijkheid gevoelen van verster king van de cultureele betrekkingen tusschen Nederland en het buitenland. Bij allerlei gelegenheden is den minis ter reeds gebleken, hoezeer ons op dit punt de mogelijkheden ontbreken, die in andere landen aanwezig zijn en na drukkelijk toegepast worden. Men den- ke aan het houden van lezingen of cur sussen, het geven van een concert of eenige andere kunstmanifestatie, het uitwisselen van docenten, studeerenden, instructieve films, boeken en andere ge schriften, het vergemakkelijken van stu die door vreemdelingen, kortom alles, wat men tegenwoordig wel onder de uitdrukking diplomatie culturelle pleegt samen te vatten. Met betrekkelijk geringe middelen zal hier reeds veel bereikt kunnen worden. Dit bleek den minister bijv. bij onder- handsche besprekingen, die hij onlangs met zijn Tsjechoslo\vaak6chen ambtge noot mocht voeren en die geleid heb ben tot een onderling accoord. Herhaal delijk zal met stimuleerenden of aan vullenden steun volstaan worden. Een post van 5000 trekt de minister voor dit doel uit. UTRECHTSCHEWEG 90a TEL. 1235 Metalen Tuinmeubelen Tuinparasols, aparte dessins Fleurige, kleurechte stof voor Tuinkussens Opnieuw uitbreiding van den dienst der arbeids inspectie Aan de begrooting van Sociale Zaken is het volgende ontleend: In verband met de invoering van de Arbeidswet voor kantoren, alsmede met het oog op de voorgenomen invoering dier wet voor koffiehuizen en hotels, op de nieuwe Veiligheidswet, de Rijtijden- wet, de wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van be palingen van collectieve arbeidsovereen komsten en de wet inzake de verdeeling van den beschikbaren arbeid 1937 is het coodig, den dienst der arbeidsinspectie opnieuw met 10 controleurs en 9 schrij vers of administratieve ambtenaren te versterken. Het nadeelig saldo van de bedrijfsre- kening van het Invaliditeits- en Ouder- domsfonds over het jaar 1937 kan in verband met de thans bekende gegevens worden geraamd op 8.400.000. Behalve dit bedrag zal op grond van de wet tot verlaging van de openbare uitgaven, voor 193S door het Rijk in genoemd fonds zijn te storten een bedrag van f 3.000.000 en de helft van het bedrag, dat in 1938 de omzetbelasting in hoofd som meer dan 70.000.000 zal blijken le hebben opgebracht, voor 1938 geraamd op 2,500.000. In totaal wordt derhalve 13.900.000 aangevraagd. Naar het zich laat aanzien zal in de naaste toekomst, in grootere ma te dan in de afgeloopen jaren het geval is geweest, emigratie naar overzeesche landen mogelijk zijn. Ten einde de zich voordoende emi gratiemogelijkheden zooveel moge lijk te kunnen benutten en, waar noodig, op de meest doeltreffende wijze te kunnen steunen, is voor 1938 voor dif doel een bedrag van 80.000 uitgetrokken. Nu door de reorganisatie der ontgin ningsmaatschappijen de gronden dier maatschappijen eigendom van het Rijk zullen worden, zullen voortaan ook de exploitatie-uitgaven der in cultuur ge brachte gronden geheel ten laste van liet Rijk komen. De raming voor 1938 is in verband hie: mede verhoogd van f 695.000 tot 1,575.000. Tegenover deze hoogere uitgaven staan ontvangsten we gens verpachting van landerijen en op brengst van de producten der in cultuur gebrachte gronden. Hiervoor is in het ontwerp Middelenwet voor 1938 850.000 opgenomen. Voor het cultureele werk voor werk loozen wordt voor 1938 een bedrag ad f 1.400.000 uitgetrokken. Levensmiddelendistributie Voor de kosten van de levensmid- delendistributic is voor 1938 ge raamd 6.700000, ter toelichting waarvan nog het volgende wordt op gemerkt. In verhand met den aanwezigen voor raad gehakt in blik, welke waarschijn lijk tot einde 1938 toereikend is, zijn geen productiekos i voor dit artikel geraamd. Uitgetrokken is een bedrag ad f 2.100.000 voor de distributie van 6000 ton onvermengde margarine aan werk- loozen en armlastigen. In dit bedrag )s verantwoord de koopprijs van voor noemde hoeveelheid tegen 0.40 per kg af fabriek. Uitgetrokken is een bedrag ad 2.400.000 voor de distributie van 6000 ton bak- en braadvet aan werkloozen en armlasti gen. In dit bedrag is verantwoord de koopprijs van voornoemde hoeveelheid tegen 0.40 per kg. af fabriek. Uitgetrokken is een bedrag ad 240.000 voor de distributie van zeevisch aan werkloozen en armlastigen. Uitgetrokken is 240.000 voor de dis tributie van pl.m. 2.000.000 blikken groenten aan werkloozen en armlasti gen. Voorts is uitgetrokken 360.000 voor de distributie van pl.m. 300.000 blikken soep aan werkloozen en armlastigen. Verder is uitgetrokken 180.000 voor de distributie van pl.m. 10.000.000 kg. vcrsche groenten aan werkloozen en armlastigen, voor een deel bestaande uit aan de veilingen doorgedraaide en door het Departement van Economische Zaken aan het. Departement van Sociale Zaken ter beschikking gestelde produc ten, voor een deel bestaande uit door het Departement van Sociale Zaken aan gekochte (winter-)groenten. Uitgetrokken is ten slotte 450.000 voor kosten, die mogelijk gemaakt zul len moeten worden in verband met de distributie van nog meer producten. Te vens dient deze post tot dekking van evenfucele hooge: .osten ter zake van de distributie der bovengenoemde pro ducten. Nu de mogelijkheid is geschapen, dit de gronden, welke tot nu toe zij het dan gefinancierd door den Staat door de ontginningsmaatschappijen e.d. ten behoeve van de ontginning door werk loozen werden aangekocht, aan het Rijk komen, acht de Regeering het alleszins verantwoord, dat deze vorm van werk verschaffing, zoo mogelijk bevorderd wordt. Dit kan geschieden door op groo ter schaal dan tot dusverre daarvoor geschikte terreinen aan te koopen. In verband hiermede is op dit artikel 470.000 meer uitgetrokken. Krachtens machtiging van H. M. de Koningin heeft de Regeering de vol- gendo bij de Tweede Kamer aanhan gige wetsontwerpen ingetrokken. Rege len betreffende de uitoefening van de arlsenijbereidkunst. Maatregelen tot re geling der administratieve rechtspraak. (Wetboek van administratieve rechts vordering, en wijziging der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie). Zondagswet. Wijziging van de zeeongevallenwet 1919. Voorbehoud der bevoegdheid tot toe treding tot het ontwerp-verdrag betref fende de bescherming tegen ongevallen van arbeiders, werkzaam bij het laden en lossen van 6chepen (Genève 1929). Wijziging van de Lager Onderwijswet 1920. Voorbehoud der bevoegdheid tot toe treding tot het ontwerp-verdrag betref fende den duur van den arbeid in de kolenmijnen (Genève 1931). Regeling van de opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen voor het la ger onderwijs en van de bevoegdheid, verbonden aan de akten van bekwaam heid tot het geven van lager onderwijs. Regeling der ziekenverzorging. Voorbehoud der bevoegdheid tot toe treding tot het ontwerp-verdrag van Washington, strekkende tot beperking van den arbeidsduur in nijverheidson dernemingen tot acht uren per dag en acht en veertig uren per week. Wijziging van de wet van 26 Maart 1920, tot vaststelling van de Schippers wet. Aanvulling en verduidelijking van de artikelen S99a, 919 en 963a van het Bur gerlijk Wetboek. Wijziging van de Warenwet. Toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van afweermidde- Staat sboschbeheer Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is met ingang van 1 October 1937 bevorderd tot bosch wachter le klasse bij het Staatsbosch- beheer de boschwachter J. H. Machielse te Veldhoven. Rechterlijke macht Bij K.B. van 21 September is aan Mr. F. J. Ver6cheure op zijn verzoek met in gang van 1 October 1937 eervol ontslag verleend als raadsheer in het Gerechts hof te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. Politie Is aan A. van Zoelen op zijn verzoek met ingang van den datum van zijn in diensttreding als inspecteur der Rijks- veldwacht eervol ontslag verleend als commissaris van politie te Amsterdam. Burgemeesters Bij K.B. van 21 September 1937 zijn opnieuw benoemd tot burgemeester: der gemeente Driel, J. F. van Heere- veld, met ingang van 1 October 1937, der gemeente Oudorp, W. Bos Gzn., se cretaris dier gemeente met ingang van 23 October; der gemeente Zandvoort, H. van Al phen, met ingang van 15 October; der gemeente Ellewoutsdijk, P. M. Smallcgange, secretaris dier gemeente, met ingang van 27 October; der gemeente Kapelle, W. Bierens, met ingang van 9 October; der gemeente Vlissingcn, C. A. van Woelderen, met ingang van 1 October; der gemeente Veenendaal, Mr. J. J. P. C. van Kuyk, met ingang van 1 Oc tober; der gemeente Rauwerderhem. Jhr. J. M. van Bevma thoe Kingma, met in gang van 30 October; der gemeente Uithuizermeeclen, D. Brons met ingang van 26 October; der gemeente Borger, J. K. Doornbos, met ingang van 15 October; der gemeente Dalen, Mr. J. A. ten Holte, met ingang van 21 October 1937. Raden van Arbeid Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken zijn de hierna te noemen personen met ingang van den eersten Dinsdag van October 1937 voor den tijd van drie jaren benoemd tot werkge vers-leden, en arbeiders-leden, van de Raden van Arbeid. Raad van Arbeid te Alkmaar, de werkgevers-leden: Ir. W. F. Stoel Wzn., Alkmaar, S. W. Arntz te Alkmaar. Idem te Haarlem, idem Ir. H. J. M. Bekkers, te Haarlem; P. J. Kapteyn, Haarlem; Idem te Amsterdam, idem J. M. Lob, Amsterdam, E. Steenbergen, Amster dam; idem te Utrecht, idem Dr. H. F. G. Kaiser, te Utrecht, J. W. M. Hagen te Zeist; idem te Amersfoort, idem Jhr. J. F. Berg, te Amsterdam, J. van Buurcn te Veenendaal; Idem te Leiden, idem Ir. J. J. G. van Hoek te Leiden, W. Schrandt te Leiden; Idem te 's-Gravenhage, idem J. Blcu- landt van Oordt, te Voorburg, Mr. Th. P. A. J. ten Hagen, te 's-Gravcnhage; Idem tc Rotterdam, G. Ph. Verhagen, Rotterdam, A. H. Vegter, Rotterdam; Idem te Dordrecht, idem Ch. Rédelé, Dordrecht, M. J. van Oord, Werkendam; Idem Middelburg: idem F. B. J. de Meijer, Terneuzen, Jhr. A. E. Boddaert, Middelburg; Idem Leeuwarden, idem Ir. A. Cats, Leeuwarden, C. N. v. d. Rydt, Leeu warden; Idem Groningen, idem P. R. Roelfse- ma Wzn., Groningen, J. Kaajan, Gro- ningin; Idem Winschoten, Idem J. A. Koning, Winschoten, L. van Dijken, Stadska naal; Idem Assen, idem J. Huilzing, Coe- vorden, A. van Leusen, Assen; Idem te Zwolle, idem F. Schoemaker Lzn., Zwolle, H. A. Stheeman, Meppel; Idem te Hengelo, idem D. W. de Monchy Jr., Hengelo, Th. R. W. Wrees- mann, Delden. Raad van Arbeid te Apeldoorn, werk gevers-leden: H. J. Ileinsiuö, Apeldoorn, G. J. IJsseldijk, Twello; Idem te Arnhem, idem Jhr. dr. J. J. E. van den Brandeler, Anhern, W. Geurts, Wageningen; Idem te Nijmegen, idem ir. M. Spil- lcnaar Bilgen, Nijmegen, Joh. Lathou wers, Tiel; Idem te 's-Hertogenbosch, idem Jan Janssens Jzn., Tilburg, H. J. van Su- santé, Waalwijk; Idem te Breda, idem D. Slootmaekers, Oosterhout, ir. A. F. J. Beukers, Breda; Idem te Eindhoven, idem Henri Snel lens, Valkenswaard, P. N. L. Staal, Eindhoven; Idem te Venlo, idem ir. M. J. H. Han- rath, Venlo; A, J. M. van Gasselt, Ven lo; Idem te Maastricht, idem E. van Op pen, te Maastricht, P. Regout, Maas tricht. Raad van Arbeid te Alkmaar, arbei ders-leden: H. W. Koopmeiners, Alk maar, H. van Drunen, Alkmaar; Idem te Haarlem, idem N. de Bie, Haarlem, A. Mars, Haarlem; Idem te Amsterdam, idem D. de Rid der, Amsterdam, B. de Vries, Amster dam; Idem te Utrecht, J. F. van Hees, Utrecht; M. J. Goedee, Utrecht; Idem te Amersfoort, idem H. Hom, Hilversum, G. van Wij land, Amersfoort; Idem te Leiden, idem J. B. H. Gro tenhuis, Leiden, J. J. van Stralen, Lei den; Idem te 's-Gravenhage, idem J. H. Wernsen, 's-Gravenhage; J, J, van Lan gen, 's-Gravenhage; Idem te Rotterdam, idem J. de Bruin, Rotterdam, J. Melk, te Rotterdam; Idem te Dordrecht, idem H. Wetse- laar, Dordrecht, F. J. v, d. Worp, Dordrecht; Idem te Middelburg, idem P. Raas, 's-Heerenhoek, D. W, van Hattum, Vlis- singen; Idem te Leeuwarden, idem O. v. d. Heide, Leeuwarden, A. Rodenhuis, Leeuwarden; Idem te Groningen, idem J. Groen, Groningen, J. Zuidema, Haren; Idem te Winschoten, idem G. Sie- mons, Oostwold (Old.), J. Tuin, Hooge- zand; Idem te Assen, idem J. B. Hemel, Coevorden; F. Huizinga, Assen; Idem te Zwolle, idem J. Eenkhoorn, Kampen, J. Doender, Zwolle; Idem te Hengelo, idem H. C. Nij- kamp, Enschedé, J. Haantjes, Enschedé; idem te Apeldoorn, idem W. v. d. Hof, Apeldoorn, P. Priester, Apeldoorn; Idem te Arnhem, idem A. Nijenhuis, Arnhem; K. v. d. Weijden, Arnhem; Idem te Nijmegen, idem J. A. de Zwart, Nijmegen, N. J. de Kok, Nijme gen; Idem te 's-Hertogenbosch, idem C. Roestenbcrg. Kaatsheuvel, C. Schreu- ders, te 's-Hertogenbosch; Idem te Eindhoven, idem H. C. Hees- Ierheek, Eindhoven, A. C. J. Leijsen, Eindhoven; len tegen kunstmatige concurrentie uit het buitenland. Voorbehoud der bevoegdheid tot be krachtiging van het verdrag nopens den financieelen bijstand van 2 October 1930. Wijziging van de wet openbare ver voermiddelen. Wijziging van artikel 20 van de Vleeschkeuringswet. Wijziging van de Drankwet. Bepalingen omtrent het met openlijke aanprijzing in het verkeer brengen van middelen tegen ziekten. Verbod van bereiding van alcoholhou dende likeuren uit wijn. Regeling van het voorbereidend hoo ger en algemeen vormend middelbaar onderwijs. Wijziging en aanvulling der hooger- onderwijswet. Wettelijke maatregelen tot regeling der administratieve rechtspraak (ver vanging der beroepswet en herziening der ongevallenwet 1901). VGRAVENHAGE, 23 September Bij den aanvang van de vergadering heeft de voorzitter, prof. Aalberse, een korte rede gehouden, waarin hij, zoo als reeds gemeld, den wensch uitte, dat de reputatie ten aanzien van de kalmte der debatten, welke deze Kamei geniet, ook voor de toekomst gehand haafd moge blijven. Verder werden de commissies voor de rijksuitgaven, voor buitenlandsche za ken, voor Indische zaken, voor privaat- strafrecht, voor belastingen, voor open bare werken, verkeers- en waterstaats- aangelegenheden en voor overleg met de regeering inzake handelspolitieke aangelegenheden benoemd. Op dc voordracht voor de vervulling eener vacature in den Hoogen Raad (vacature mr. W. A. van Woudenberg Hamstra) werd als eerste candidaat ge plaatst Dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, directeur-generaal der directe belastin gen te 's-Gravenhage. Tot voorzitters der afdeelingen wer den benoemd de heeren: Schouten, de Geer, Albarda, van Scha ik en Oud. Besloten werd het afdeelingsonder- zoek der rijksbegrooting te doen aan vangen op 5 October a.s. Tegen Dinsdag 19 October te één uur zullen o.a. dc wetsontwerpen betreffen de de grondwetherziening in openbare vergadering aan de orde worden ge steld. De vergadering werd hierop verdaagd op 19 October. 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Naar wij vernemen heeft het Ministerie van Buitenlandsche Zaken gisteren een telegram ontvangen van den coiisul-generaaJ der Nederlanden te Sjanghai, waarin deze mededeelde, dat de Japansche admiraal ITasega- wa dezer dagen den buitenland schen vertegenwoordigers te Sjang hai geadviseerd heeft, hun landge- nooten te Nanking aan te raden, deze stad vóór 21 September om 12 uur te verlaten wegens gevaar voor leven en eigendom, aangezien Ja pan Nanking beschouwt als hoofd basis van de Chincesche militaire macht. Vanwege het Nederlandsche consu laat-generaal te Sjanghai werd den Ne derlanders te Nanking (hoogstens een vijftal) getelegrafeerd zich in verbin ding te stellen met de Italiaansche am- basade. welke zich bereid had ver klaard de Nederlanders, indien plaats beschikbaar, aan boord te nemen van een op veilige ligplaats te Nanking aanwezig Italiaansch schip. Nadere be richten zijn bij de Nederlandsche regee ring nog niet ontvangen. De „Emmaplein" was het 500ste schip dat geconvoyeerd werd door de Straat van Gibraltar ROTTERDAM. 23 Sept. De Se- manning van het stoomschip Emma, plein van de Scheepvaartmaatschappij Millingen heeft een prettige voorspo* dige reis achter den rug. Ditmaal ook een reis met een bijzonder aangenaam karakter. Ongeveer twee weken geleden zoo vertelde de kapitein, de heer D, Barends ons, was de Emmaplein van Rotterdam vertrokken met bestemming naar Melilla (Spaansch Marokko). Op den vroegen ochtend van Zondag 12 September kwam het schip bij de straat van Gibraltar waar het, overeen komstig de orders zich draadloos in verbinding stelde met den Nederland- schen oorlogsbodem de Johan Maurits van Nassau met het oog op het convooi door de straat. Prompt kwam zooals te doen gebruikelijk is het sein terug van den marine marconist dat het oorlogs schip op een bepaald uur vijf mijl van Tariffa zou zijn om daar de Emma plein te praaien. En zoo was het, aldus de kapitein, acht uur dat de Emmaplein en hei oorlogsschip in eikaars zicht kwamen. De Jotiaji Maurits van Nassau zette een motorsloep uit om een officier naaT boord te brengen voor het nazien van de papieren, hetgeen aan het verleenen van het convooi altijd moet voorafgaan. Even later kwam de motorsloep langs zij en binnen enkele oogenblikken was de officier aan boord van de Emma plein. De begroeting tusschen landge- nooten op zee kenmerkt zich altijd door jovialiteit en gulle hartelijkheid, maar ditmaal werd de bemanning nog hoogst aangenaam verrast. De officier schraapte zijn keel, stond strammer dan ooit en begon daarna een cfficieele speech af te 6teken. Dit deed hij, zoo zeide hij. voordat hij zich van zijn ge wone plicht zou kwijten, wijl het een zeer bijzondere dag wajs. Je bent een gelukkig mensch zei hij tot den kapi tein, want de Emmaplein is het vijf honderdste Nederlandsche schip, dal door een Nederlandsch oorlogsschip door de straat van Gibraltar zal ge loodst worden. Als herinnering aan dit gedenkwaardig feit bood de officier den kapitein een gesloten kistje aan, waar van de inhoud bleek te bestaan uit..- een heerlijke taart, gebakken door den kok van het oorlogsschip. Nog voordal de Emmaplein de straat bereikt had deed de bemanning zich te goed aan de zoete lekkernij. De mannen van de Emmaplein ble ken dit geschenk zoo te waardeeren, dat zij besloten met een tegenprestatie hun dank te betuigen. Op de thuisreis van Melilla naar Rot terdam hebben zij toen van de equipage van het oorlogsschip brieven naar Ne derland meegenomen, waardoor de fa milie binnen zes dagen de epistels in haar bezit had. Op een druk bezochte receptie spreekt de heer Mr. Ch. P. van Eeghen namens de Amsterdamsche K. v. K. AMSTERDAM, 23 Sept. Ter gele genheid van haar vijftigjarig bestaan heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Koffiehandel in haar gebouw aan de Raadhuisstraat gerecipieerd. Tallooze vooraanstaande personen uit den handel in koffie, thee, suiker, ta bak, rubber en andere Indische produc ten alsmede uit veemkringen kwamen hun gelukwenschen hier aanbieden. De heer Mr. Chr P. van Eeghen, on dervoorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam, die den op Java vertoe venden voorzit ter verving, vertolkte de gevoelens van verheugenis der Kamer met dit jubi leum. Van de 50 jaar, welke verloopen zijn, heeft een uwer bestuursleden aldus de heer van E«ghen verslag gedaan in het gedenkboek. De Kamer is hier voor zeer erkentelijk. Spr. wenschte, dat het cle vereeniging gegeven mocht zijn nog menig jubileum te vieren onder op gewekter economische omstandighed n dan tegenwoordig. Namens den burgemeester van Amsterdam, die wegens ambtsbezig heden was verhinderd, kweet spr. zich van den hem opgedragen, aan gename taak, mededeeling te doen, dat het H.M. de Koningin had be haagd, den heer H. L. Boas, secre taris der vereeniging voor den kof fiehandel 4c benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau (Ap plaus). Met een kort woord dankte de heer Boas voor deze onderscheiding, welke liiJ niet alleen als een per voor zichzelf maar vooral voor dc vereeniging be schouwde. De voorzitter der jubileerende vereeni ging, de heer H. J. Dnyvis. zeide in ziJ11 dankwoord erkentelijk te zijn voor de aangename verhouding tusschen de ver eeniging en de Kamer van Koophandel- Erkentelijk was spr. ook voor de koning* lijke onderscheiding aan den secretaris verleend, die reeds meer dan 25 jaar rijn verdienstelijk werk uitoefent. Hierna werd de eerewijn rondgediend- •Een schat van bloemstukken werd de jubileerende vereeniging toegezonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 10