CHINA ZAL GEEN KRIMP GEVEN Vorst Cobra 'sWer elds .draaiboek Verkoopïegeo VAN ZEELAND BLIJFT GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR VERKLARING VAN Tsjang Kai Tsjek Beroep op de Amerikanen HET PARIJSCHE MYSTERIE Politie staat voor een raadsel U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen Vluchtelingen DE INCIDENTEN TE TUNIS Door MARK CHANNING BEDANKT BELGIE VOOR RAADSZETEL? Nieuw type vliegtuig her- Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 De generalissimus spreekt van het „Japansche barbarisme" NANKING, 24 Sept. (Reuter). Tsjang Kai Tsjek heeft ver klaard, dat de Japansche bombar dementen op Nanking niet van invloed zullen zijn op den mili tairen toestand, doch, dat zij de Chineesche bevolking en de vol keren der wereld in staat zullen stellen zich beter rekenschap te geven van het Japansche barba risme. De Chineesche tegenstand zal voortduren, zoolang de Japan sche agressie zal aanhouden. De generalissimus is van meening, dat de tegenwoordige houding der Ver eenigde Staten niet hun werkelijke hou ding is. Hij is er van overtuigd, dat het volk en de regeering der Vereenig- de Staten steeds de rechtvaardigheid, het recht en de orde zullen steunen, zich de lange geschiedenis van de Chi- neesch-Amerikaansche vriendschap zul len herinneren en China hun sympa thie en steun zullen geven in zijn strijd tegen Japan. Maarschalk en mevrouw Tsjang Kai Tsiek hebben uitdrukking gegeven aan hun dankbaarheid jegens de buiten- landsche correspondenten, die naar Nanking gekomen zijn om hen te in terviewen ondanks de bombardemen ten. Vooral zijn zij dankbaar voor de nauwkeurige berichten, welke in de wereldpers gepubliceerd zijn over den strijd van China tegen de Japansche agressie. China strijdt voor de handhaving der beginselen van het negen-mogendheden verdrag en het Volkenbondshandvest; alle staten-onderteekenaars van het verdrag en het handvest moeten het dus steunen in zijn strijd Tsjang Kai Tsjek verklaart het vertrouwen te hebben, dat de staten hun verplichtingen niet vergeten zullen zijn Hij is van mee ning, dat de kwestie der neutraliteit niet in overweging behoeft te worden genomen, zoolang genoemd verdrag en het handvest van kracht blijven De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft beves tigd. dat de Japansche regeering j.l. Woensdag van do ambassade der Ver eenigde Staten een protestnota heeft ontvangen naar aanleiding van het bombardement op Nanking. Hij voegde hieraan toe. dat de minister thans een antwoord voorbereidt, dat waarschijn lijk deze week aan de regeering der Vereenigde Staten zal worden overhan digd. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de ambassade van het Duit6che rijk eveneens ..zekeren stap" heeft gedaan op 22 September. Frankrijk, Italië en Sovjet-Rusland hebben te Tokio geen stappen laten ondernemen, doch wel op 21 September te Sjanghai. Het voor naamste doel van deze stappen was schadeloosstelling te eischen voor door het bombardement aangeriche schade. Cordell Hull over het conflict Ten aanzien van geuite vermoedens over een gedachtenwisseling tusschen de regeeringen inzake de mogelijkheid om het negen-mogendhedenverdrag en het Briand-Kellogg-pact van toepassing te verklaren op het geschil tusschen China en Japan, heeft de Amerikaan- sche minister van buitenlandsche za ken. Cordell Huil. verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten de in deze verdragen vastgelegde beginselen bruikbaar acht voor het Verre Oosten Noch Engeland, noch eenige andere regeering heeft echter tot dusver een betreffende nota ingediend. In politieke kringen te Washington wordt de mee ning uitgesproken, dat de Amerikaan- sche regeering er zich van bewust is, dat een toepassing van bet negen-nio- gendhedenaccoord slechts geringe voor uitzichten op succes zou bieden, aange zien den deelnemenden mogendheden geen middelen ter beschikking staan om een beslissing uit te lokken. Japan niet in de com missie van 23 In een vanmorgen gehouden ka binetsraad heeft de Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, Hirota. medegedeeld, dat do regee ring geen afgevaardigde zal zenden naar de te Genève bijeengeroepen commissie van 23 Hevige gevechten bij Tsjangtsjau Uit Tsjangtsjau wordt aan het Chinee- sche telegraafagentschap Central News gemeld, dat zich gisteren bij de grens dezer stad hevige gevechten hebben voorgedaan. Het station werd gebombar deerd. Men meent, dat de Chineezen hun stellingen hebben behouden. Thans een tweeile emigran tenleider zoek PARIJS, 23 Sept. (Havas). Onmid dellijk nadat de politie bericht had ont vangen van de verdwijning van gene raal de Miller, den voorzitter van den hond van Russische oudstrijders, en van generaal Skoblin, is order gegeven tot het instellen van een onderzoek Reeds heeft men den secretaris-gene raal van den bond, Koessonski, als ge- tu'ge gehoord. Deze verklaarde, dat de Miller tot tien minuten over twaalven op zijn bureau in do Rue du Colisee ge werkt had. Toen hij vertrok, zeide hij, dat hij een afspraak had, zonder Iets omtrent den aard hiervan mede te dee- leu. Hij voegde hieraan toe: Ik laat een mededeeling in een gesloten enveloppe voor u achter. U kunt deze openen, in dien u mij niet terug ziet keeren. Laat in den middag kwamen leden var. den bond van oudstrijders van Gallipoli, die een afspraak mei den ge neraal hadden. Mevrouw de Miller, die thuis opgebeld werd, verklaarde, haar echtgenoot niet gezien te hebben. Daar op werd de politie gewaarschuwd. De leiders van den bond brachten vervolgens een bezoek aan hun voorzit ter, generaal Skoblin, die de Miller echter niet gezien had. De houding van den generaal kwam hun zonderling voor. Kort daarop verliet Skoblin zijn woning, waarin hij tot nu toe niet is teruggekeerd. Half-wollen en Zuiver wollen Heren combinaisons in blauw en wit Half-wollen Jaeger Interlockde ideale Herfst-kleding Flanellen Pyama's, frisse strepen; Russische modellen Sokken met ingeweven elastiek, (sokophouders niet meer nodig) Fa M. H. van Raalte Afd. Witte Goederen ft*#*#*####*#**#***###*##**# Van alle kanten wordt pressie uitgeoefend, opdat de minis ter-president zijn werk zal voortzetten BRUSSEL, 23 Sept. (Belga). De algemeene raad der Belgische werklie den partij heeft besprekingen gevoerd met de socialistische ministers, na af loop waarvan een resolutie werd aan genomen, waarin de wenschelljkheid tot uiting gebracht wordt, dat het te genwoordige ministerie van Zeeland zijn taak voortzet en zijn geheele pro gramma verwezenlijkt. Zou echter de minister-president in verband met zijn gezondheidstoestand gedwongen zijn, af te treden, dan eischt de partij, dat een socialist belast wordt met de vorming van een regee ring, die den in Maart 1935 begonnen arbeid voor economische vernieuwing en nationaal herstel zou voortzetten. Ook rechtsche persoonlijkheden en de liberale ministers, met w-ie van Zeeland vanmorgen besprekingen gevoerd heeft, drongen er op aan, dat van Zeeland aan het hoofd der regeering blijft. Naar een der liberale ministers verklaarde, is van Zeeland niet tegen deze oplossing Later zijn de liberale ministers op nieuw bijeengekomen met de voorzit ters der fracties van de liberale linker zijde van Senaat en Kamer, Dierckx en Max, om den toestand te bespreken. Het directorium van het katho lieke blok is na bestudeering van den politieken toestand tot de 6lot- som gekomen, dat van Zeeland de leiding der regeering moet behou den. Het is er van overtuigd, dat de minister-president zich zal blij ven wijden aan de verwezenlijking van het regeeringsprogramma met de wijzigingen, die door de omstan digheden geöischt worden. Van Zee land heeft zijn katholieke collega's vanochtend gesproken en in den namiddag opnieuw de socialistische ministers ontvangen, die hem op de hoogte brachten van het besluit van het bestuur der socialistische partij. Na afloop van het onderhoud ver klaarde een der socialistische minis ters: „Tot onze voldoening zal de regee ring haar arbeid kunnen voortzetten". De leden der regeering zullen mor genmiddag in kabinetsraad bijeen ko men. WOLHANDKRAB GEVANGEN DE LIER, 24 September. Donderdag avond is een wolhandkrab gevangen in een fuik van den heer A. Bijl te de Lier. Het vischnet was geplaatst in het Leewater. wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden w(j aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het vierde kwartaal 1937 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. A LSMAAR langer worden de Queues van emigranten, die aan de Europee- sche douanekantoren worden opge houden voor een nadere controle van hun paspoorten. In Frankrijk gebeurt het nog met den Franschen slag, in Duitschland willen ze den naam van je grootmoeder weten en het bewijs harer raszuiverheid, en in Engeland laten ze Ie zoo duidelijk voelendat Engeland ook best zonder dezen vreemdeling cr zal komen, dat ie meteen wel rechtsomkeert zou willen ma ken, als er niet het onprettige vooruitzicht was van het onrustige Kanaal, zonder va derland er achter. Ze geven daar aan de nieuwkomers den heel onflatteer enden naam van „aliens", een onvertaalbaar woord, maar dat al de verachting bevat, die de Engelschman voor al wat bulten- landsch is koestert. Wij. die alleen voor plezier naar het buitenland gaan, mogen ons gelukkig prijzen, dat we onderdanen zijn van een wettige regeering. die in tijd van nood altijd bereid is ons bij te sprin gen. In die rijen ziet men dan wel eens en kelen met witte paspoorten, de zoogenaam de Kansen-protégé's. die naar een apart kamertje gebracht worden, waar een spe ciale beambte hun allerlei onbescheiden vragen doet als „Hoe lang blijft u?" en „Hoeveel geld hebt u?". Want geen land is er fel op deze politieke vluchtelingen op te nemen. Wat dat zeggen wil, zonder vaderland te zijn. weten slechts zij. die het aan den lijve ondervinden, die ongestraft gemo lesteerd kunnen worden door den eersten den besten dienstklopper, die van grens tot grens doorgegeven worden, zooals dat in ons land met de zigeuners gebeurt die van de Kempen onze Peel. binnenkomen en dan door een veldwachter weer de Belgi sche grens over worden gesmokkeld. Zij zijn schipbreukelingen op de zee van natie- loosheid. Het Nansen-comité, dat zich het lot van deze zielige menschen heeft aange trokken, dankt zijn naam aan den Noor- schen poolvaarder, die zich in 1922 als redder opwierp, toen voor het eerst de noodzaak gevoeld werd van een „super- nationale, "politieke autoriteit", om orde te scheppen in den chaos der Russische vluchtelingen, door hun werk te ver schaffen cn hun rechtspositie te defi- niecren. Hij 'slaagde er in zijn Nansen- certificaat, dat als paspoort diende, door de meeste mogendheden erkend te krij gen. Bij zijn dood, in 1930, werd zijn werk voortgezet door het „Bureau Inter national", dat op 31 December 1938 ophoudt te bestaan, omdat het dan ver ondersteld mag worden zijn taak ver vuld te hebben. Want wie heeft kunnen voorzien, dat het werk van 1922 zich steeds zou uitbreiden, dat na den exodus van de Wit-Russen de 200.000 Arme niërs hun hulp zouden behoeven die door de Turken uit Smyrna gejaagd werden, dat door het triomfeerende Turksche leger in 1922 geplunderd en in brand gestoken werd en daanna de Oekrainers in Polen en toen de Duit- sellers, en na de Duitschers de slachtof. fers van den Spaanschen burgeroorlog, en na Spanje? Nanking wordt nu ge- evacueerd en de rijken onder de Chinee zen zullen wel verder gaan, dan waar de Japansche bommen hen kunnen deren. Verleden week is er te Londen een conferentie gehouden, waaraan hoogge. plaatste politici deel namen, om over het lot van dit drie kwart millioen vluchtelingen te beraadslagen. Sinds 1933 alleen al zijn er over de 120.000 Duitschers uit Duitschland gevluchtl Zelden was een probleem zoo interna- tionaal, zoowel van humanitair, als van politiek .of oeconomisch standpunt. Het is een probleem dat alleen door ge. zamenlijk overleg kan worden opgelost, dat op zichzelf al de stichting van een volkenbond zou gewettigd hebben. Bin- nen twaalf maanden moet het opgelost zijn, want anders zal na het liquideeren van het Nansenbureau de chaos grootcr worden dan ooit te voren. In alle wereldsteden kunt u ze vin' den, deze achtervolgden. Ze hokken sa men, altijd bang voor verraad in eigen kamp, jaloersch op elk voordeeltje, dat een ander krijgt. In Barcelona, in Bor deaux en in Rotterdam huizen ze op goedkoope kamers, fel op de kans een steerage-overtocht te kunnen krijgen naar het onbekende land van honing en melk, naar Amerika of het verre Oosten, als technici naar Zuid-Amerika, of lanA bouwers naar Nieuw-Zeeland. Prinsen zijn zij, die nog op een veilige stad kun- nen bogen: een Tel-Aviv voor de Joden, een Buenos Aires voor de Zuiderlingen of Praag voor de bewoners van Midden- Europa. Een Hollandsche schrijver heelt deze gejaagden met hun verbeten, witte gezichten, hun wanhopige woede en hun doffe berusting, knap geteekend. Hij karakteriseerde ze met do uitdrukking: „aansluiting gemist", een begrip dat op hun gezicht staat geschreven, als het streepje onder hun naam, dat de Joden uit Duitschland meekrijgen. Ze pasten niet in het raderwerk van een staat, to talitair of anderszins, en daarom wer den ze cr uitgegooid, als nuttelooze voor werpen. Een Fransche stap te Rome PARIJS. 24 Sept. (Havas). Uit ge zaghebbende bron wordt vernomen, dat Blondel, de Fransche zaakgelastigde te Rome, Woensdag een stap heeft on dernomen bij den politieken directeur van het Palazzo Chigi ter zake van het incident, dat cadetten en zeelieden der Italiaansche opleidingsschepen Vespuc ci en Colombo te Tunis hebben veroor zaakt. Uit Tunis meldt Havas voorts, dal onder aanvoering van de vakvereenl- gingsleiders de havenarbeiders aldaar zich hebben verzet tegen het ontladec van het Italiaansche schip Praga. DJ kapitein probeerde toen de lading door de bemanning aan wal te doen brcff gen, terwijl hij tevens om bescherminf van de gewapende macht verzocht. We gens het gevaar van incidenten koc< het schip tenslotte weer zee. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 19.) „Ik heb aan dien dikken aardworm, aan Jaffir gezegd, dat ze ziek was, en ziek zal ze 6chijnen." Ze klapte in de handen, waarop een dikke slavin ver scheen. „Ga onmiddellijk de vrouw van de geneeskruiden halen, dezelfde die me heeft opgepast, toen ik ziek was", be val Chirine. „Ik zal haar met goud be- talpn, indien ze zich een beetje haast. De slavin vertrok na een diepe bui ging. „Licht van mijn oogen", fluisterde de Perzische bemocdieend tegen Diana, „de vrouw, die aanstonds hiér komt, zal een drankje klaar maken, waardoor je lichaam zoo branderig aanvoelt alsof je hevige koorts hebt. maar je zult er geen letsel van ondervinden Wanneer mijn heer je laat halen of dat hij per soonlijk bij je komt, zal hij donken, dat je ziek bent en je met rust laten, al thans eenige dagen. En vóór dien tijd heb ik wel een vlucht plannetje in el kaar gezet... Gulbundun. wil je wel *s laten dien pauw te plagen? Ga aan mijn vrouwen zeggen, dat ze Diana's rustbank naast de mijne moeten plaat sen Diana gaf haar een dankbaren blik, ze voelde zich als oen vervolgd dier aan wien een veilige schuilplaats wordt ge boden; het jonge vrouwtje naar zich toetrekkend, drukte ze haar een kus op het voorhoofd, daar waar het zijde achtige haar zich scheidde. „Mijn leven ligt in jou handen Chi rine, en ik heb een blind vertrouwen in je", zei ze erkentelijk. „Wanneer je wakker wordt, is mis schien alles veranderd!" „Waardoor zou do loop der gebeurte nissen veranderen kunnen?" vroeg Diana. Een ondeugend lachje speelde om hot mooie mondje van Chirine. „Ik ga één ding veranderen en wel op staanden voet. Ik vind toch dien naam van Di niet mooi voor je. Voortaan heet je Dina. Bevalt 't je niet? Het klinkt als muziek. Dina. Liefkoozend herhaalde ze den naam verschillende malen. Diana omarmde haar impulsief „Je bent zoo lief voor me, alsof ik je zuster was", riep ze uit. „Je bent meer dan een zuster, je bent mijn vriendin", antwoordde de Per zische. In het Oosten bestaat n& de liefde voor de ouders geen hechter band dan die der vriendschap. „Ik zou willen, dat ik hoop had. Chiri ne", vervolgde Diana moedeloos, 't I« misschien dwaas, maar ik heb het idee. dat zelfs indien ik vandaag en morgen vrijgesteld word van aan de hevelen van den Khan te gehoorzamen, er toch binnenkort een oogenblik zal komen, waarop ik gedwoneen word naar hem toe te gaan op 6traffe van gedood te zul len worden." Chirine stampte driftig met haar voet op den grond. „.Te zult nooit gedwongen worder aan een dergelijk bevel te gehoorzamen. En je zult evenmin gedood worden, Ik heb Je immers gezegd, dat mijn heer al tijd luistert naar wat ik zeg?" Haar stem werd nog zachter: „Ik heb slechts eenmaal in mijn leven hem om een gunst gevraagd en hij heeft ze me toe gestaan, er bijvoegend, dat ik hem iets heel zwaars zou mogen vragen, om hem in staat te stellen mij een bewijs te le veren hoe groot zijn liefde is. En weet je, wat ik nu van plan ben? Ik zal hem vragen om jou aan mij te geven." „Dat zal hij weigeren", merkte Diana op, zich de gemeene uitdrukking in zijn oogen herinnerend. „Neen, hij zal je aan mij geven. Daar ben ik zeker van. Maar het hem nu te vragen, zou gelijk staan met Shiv, wan neer ze honger heeft, een bot af te ne men. Ik heb op een keer gezien, dat ze iemand, die dit probeerde, aanvloog, en doodde en 't was nog wel haar oppas ser en ze hield van hem. Mijn Heer zou bij zoo'n gelegenheid mogelijk nog wree- der zijn cian de tijgerin." Ze sprak met berusting, sterk in de zekerheid, welke een dikwijls op de proef gestelde, doch onwankelbare lief de geeft. „Hier is de vrouw met de kruiden", meesteres." „Laat baar maar binnen." Chirine streok liefdevol met haar hand over Diana's krullen. „Durf je te drinken, wat zij je zal geven, Diana?" Diana knikte toestemmend, terwijl zo flauwtjes glimlachte. Indien hooge ouderdom synoniem is met wijsheid, dan was de oude heks, die over de groote zwarte en witte tegel3 van den vloer, als een door een aarze lenden speler op het schaakbord voort- geschoven zwarte pion op hen toekwam, de geïncarneerde wijsheid geweest. Dia na, die haar medelijdend beschouwde, schatte, dat ze wel honderd jaar wrAst BAARN 29 September. „Kasteel van Antwer pen." Verkooping van de huizen Zand- voortlaan 17, d'Aulnislaan 5 en Piet Heinlaan 2. 8 uur n.m. 7 October. Hotel „De la Promenade." Verkooping winkel-woonhuis Bosch straat 1 en 3. 8 uur n.m. SOEST 28 September. Hotel „Eemland." Ver kooping woonh. Wilhelminalaan 32 en Schrikslaan 74 11 uur v.m. 6 October. Hotel „De Gouden Ploeg." Verkooping van huis met 2 groote schu ren, erf en tuin, Eemstraat 10 en 12. „België wint niets, wanneer het zijn neutraliteit tegen een zetel in den raad zou ruilen" BRUSSEL, 23 Sept. (Havas). In zeker politieke kringen doet het ge rucht de ronde, dat de gedachtenwisse ling tusschen van Zeeland en de socia listische ministers, alsmede het onder houd tusschen den koning en Spaak, betrekking hebben gehad op do Bel gische candidatuur voor den Volken- bondsraad. De Libre Belgique schrijft in dit verband: „Men is van meening, dat, nadat België bij monde van het staatshoofd zijn volledige onafhanke lijkheid tegenover het buitenland had geproclameerd en zijn buitenlandsche politiek in dien zin gewijzigd had, in die politiek opnieuw een wijziging ge bracht zou moeten worden, indien het land zitting zou krijgen in den Volken bondsraad. België zou dan zijn stand punt moeten bepalen in conflicten, waarin buitenlandsche mogendheden of zelf6 burgers van hetzelfde land tegen over elkaar staan. In zeker politieke kringen meent men, dat. België niets wint en wellicht iets verliest, wanneer het zijn neutraliteit tegen een half-per- manenten zetel in den raad zou ruilen." Maximumsnelheid 45 kilo meter per uur BERLIJN, 24 Sept. (Stefani). Gene raal Milch, de onderstaatssecretaris voor luchtvaart, heeft gisteren een ver kenningsvlucht gemaakt boven het ma noeuvre-terrein in een nieuw type vliegtuig van zeer kleine afmetingen, dat een maximium snelheid heeft van 45 kilometer per uur en een gemiddel de snelheid van 25 kilometer. Bij zeer sterken wind kan deze snelheid tot nul worden, zoodat het toestel bijna onbe weeglijk op één punt kan blijven of zelfs achteruit gaan. Het kan vertrek ken en landen binnen een afstand van ternauwernood vijftien meter, en is uit stekend te gebruiken voor het leiden en controlceren der militaire operaties of voor het vervoer van gewone soldaten op het terrein van den strijd. EUROPEESCHE DIENSTREGELING- CONFERENTIE Zooals bekend is, wordt éénmaal per jaar een bijeenkomst gehouden van af gevaardigden van nagenoeg alle Euro- peesche Spoorwegmaatschappijen, ter bespreking en vaststelling van de nieuwe internationale dienstregeling, die elk jaar in Mei aanvangt Ditmaal wordt deze conferentie gehouden te Stockholm van 4 tot en met 9 October a.s., waarbij de Ned. Spoorwegen zul len vertegenwoordigd zijn door één ha rer Directeuren, den heer Ir. E. C. W. van Dijk en door de heeren J. D. Evers, Chef van den Dienst der Exploitatie, G. F. H. Giesberger, Hoofdinspecteur, Chef van de Dienstregeling en J. W. C. Wolterboek, Chef van de le afd. der Dienst der Exploitatie. zijn, ofschoon ze wist, dat in Oostersche landen vrouwen wreedaardig vroeg oud worden. Maar niettegenstaande haar leeftijd sprak uit de snelle glurende blikken, welke de oude oogen van onder de afhangende oogleden om zich heen wierpen, helderheid van geest en de gave alles vlug in zich op te nemen. Haar rimpelige lippen trokken zich on ophoudelijk samen, alsof ze door stille smart gekweld werd. Het vlugge verstand van het oudje, nog gescherpt door een heel leven van intriges, had den toestand schielijk doorzien en tevens, dat er vlug gehan deld moest worden. Ze haalde terstond van onder haar wijden mantel een tin nen trommeltje te voorschijn, dat ge droogde worteltjes bevatte en eenige fleschjes met een geel en een bruin poe der. De stroom van uitlegging-en, waar mee de keus der bestanddeelen verge zeld ging, deed Diana denken aan het aanhoudend geklcp van een gebarsten belletje. De vrouw vertelde de laatste nieuw tjes uit die wonderbare, verderfelijke buitenwereld, waarvan de bewoonsters van den harem zich wel voorstellingen maakten en die ze allen uit boeken ken den, maar die ze waarschijnlijk nooit met eigen oogen zouden zién. Diana, plotseling vervuld van angst ovm- haar vader, luisterde niet Chirine hoorde het gebazel gretig aan. Het oudje, tactvol en handig in het vinden van uitgezochte vleitaal, noodzakelijke hoedanigheden, indien een enkel woord goud in een dracht stokslagen veranderen kan, over dacht al ratelende welke van deze heide belooningen haar deel zou zijn, als ze zekere inlichtingen, den Mongool Khoon betreffende, verschafte. De fatale gevol gen van de luimen van Chirine Bihi vormden het onderwerp der dagelijk- sche gesprekken in de bazaars van Yanistan; en, niemand hield van den dwerg. De oogen, diep verzonken in de kas sen, peilden Chirine in afwachting van het geschikte oogenblik om te spreken. „Ja, het moment was gunstig. Chirine volgde het gesprek met belangstelling. „Zijn Excellentie, Khoon de Mongool, is terugbegon de vrouw. „Dat weet ik", viel de Perzische haar ongeduldig in de rede. Ze verfoeide den dwerg al van lang Schuchter en stilzwijgend, maar vast besloten te vertellen, wat ze wist, reikte de oude heks Diana een kelk. Miss sahib moet den drank nemen, voordat hij zikt", zei ze animearend. Daarop hernam ze met zachten aan drang haar gepraat. „Er zijn maa? weinigen, die werke lijk verheugd zijn hoer Khoon weer te zien. Er zijn ook zulke nra menschen". besloot ze omzichtig. „Vooruit, babbelkous, voor den dag met je nieuwtjes" beval de Perzische uit de hoogte. „Wat moet nu feitelijk zoo'n oude stakker als ik van de machtigen der wereld weten? Mijn kennis is nipt meer dm het fijne schilletje van een dadel." En na dit ontwijkende ant woord becron het oudje ijverig in haar zak te scharrelen, waar het tinnen trommeltje waer zijn oude plaatsje kreeg. „Kom( Dina", zei Chirine overre dend, en ze leidde het Engelsche meisje navr het bed, dat voor haar opgemaakt was. ,..le moet drinken, wat ze je gegeven heeft." Diana keek met tegenzin naar den drabbigen inhoud van haar beker. Miss sihib behoeft niet bang te zijn", bemoedigde de heks. „Ze valt direct in slaap." „Hoelang blijf ik bewusteloos?" vroeg DiaJia, terwijl ze haar den leg gen beker teruggaf. Ze voelde al een zekere loomheid over zich komen. „Tot morgenavond bij het onder' gaan van de zon zult u droomen van jonge, mooie prinsen in betooverde pïleizien schertste de oude vrouw. „Misschien nog wat langer, misschim wat korter." De slimme, oude oogen vestigden zich opnieuw op de Perzi sche. „Jazooals ik zei, Zijn Excelled tie Khoon is terug. en er is bijna niemand, die er zich over verheugd En hij heeft zoo'n vreemdsoortige" gevangene meegebracht, een sahib, verkleed als bergbewoner. Hij is steri als zes mannen samen. Bij zijn verhoor door de straten beeft hij iemand door een vuistslag gedood. Ze zeggen, dat hij zes en een hal ven Engelschen vod meet, die sahib. Miss sahib moet l)iiJ' ven liggen." Diana had zich op één elleboog op gericht. „Cirine", riep ze, „toe luister 's, in* formeer alsjeblieft of die gevangene een landgenoot van me i6? En zoo ja» help hem dan om mijnent wil?" Haar stem verflauwde^ ze viel in zwijm. „Wees gerust, Dina", fluisterde Cni* rine. Ik beloof je naar hem te zullen informeéren." Een diepe zucht kwam van h*1 rustbed. De zware oogleden sleten zich Het scheen of de wereld il kelend verdween. Het kruiden-vrouwtje drukte h&ar vinger op den smallen, blauw-geacter- den pols. (Wordt vervolgd-'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2