RONDWEG BEZUIDEN AMERSFOORT EEN FOTO-ALBUM?? 26 MILLIOEN VOOR 1938 KAMERTJES ZONDEN Humor in Vlaanderen VRACHT DOOR DE LUCHT Loterij wet Volgens het werkprogramma moet de voltooiing van het rijkswegennet tegen 1952 worden tegemoet gezien VAN DE POLITIE F. H. LOMANS DE ZIEL VAN EEN VOLK AFSCHEID PASTOOR G. A. SMIT BURGERLIJKE STAND G. G. Veenendaal Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE Naar BOEK-EN KUNSTHANDEL G. G. VEENENDAAL 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 STADSNIEUWS De wegenbouw wordt met kracht voortgezet Op de Verkeersfondsbegrooting van 1937 werd een belangrijk bedrag boven het in de wet tot instelling van een verkeersfonds vastgesteld minimum aangevraagd met bet doel den wegenbouw krachtig en stelsel matig voort te zetten. Na indiening van die begrooting is om op den ingeslagen weg voort te gaan een onderzoek ingesteld, naar hetgeen te rekenen van 1 Januari 1937 nog voor verbetering en afwerking van bet rijkswegennet moet geschieden. Op den gewonen dienst van de be grooting voor het Verkeersfonds wordt voor plaatselijke verbeteringen, aanleg van vrijliggendc rijwielpaden, vernieu wing en verbreeding van wegdekken ten behoeve van de wegen Baarn Amersfoort; de BiltHuis ter Heide Hoevelaken en UtrechtDe BiltDrie bergenArnhem in tot,aal een bedrag van 115.000 aangevraagd. Voor den aanleg van een nieuwen weg Epmn-esHoevelaken, deel uitma kende van den weg AmsterdamLaren BaarnHoevelaken, wordt, op den ka- pitaaldienst 300.000 uitgetrokken. De totale aanlegkostcn van den nieuwen weg worden op rond 3.000.000 ge raamd. Een bedrag groot 200.000, dat op den dienst 1937 werd toegestaaan, is niet kunnen worden bestQpd. Een bedrag \an SOO.OOO wordt even eens op den kapitaaldiensi aangevraagd voor den nieuwen weg UtrechtHilver sum en den rondweg beoosten Utrecht (weg UtrechtHilversum). Met den grondaankoop voor deze wegen is in 1937 een begin gemaakt. Ten slotte wordt op den kapi- taaldienst nog een bedrag van 100.000 aangevraagd om een begin te maken met den grondaankoop voor den rondweg bezuiden Amers foort. Met den aanleg van dezen rondweg zal naar raming in totaal een bedrag van 1.800.000 zijn ge moeid. Nadat vaststond, dat uit de voorge nomen herziening van het rijkswegen plan 1932 geen wijzigingen van zooda nig ingrijpenden aard zouden voort spruiten, dat daarin een beletsel voor het maken van plannen over langen termijn kon liggen, is aan de hand van de gegevens, die dat onderzoek oplever de, een werkprogramma voor den ver deren wegenbouw ontworpen. Dit werkprogramma, dat voltooiing, van het rijkswegennet in 15 jaar dus eind 1952 beoogt, is ter bcoordeeling gezonden aan de commissie van overleg voor de wegen en de centrale commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds. Bij de samenstelling van het werkprogramma is een der leidende gedachten geweest om de uitvoering van den bouw zoodanig te regelen, dat het wegverkeer zoo spoedig mogelijk van de belangrijkste verbindingen profijt zal kunnen trekken. De kosten van de voltooiing van het rijkswegennet volgens dit plan worden I Tweede opvoering door den burgemeester verboden Hetgeen wij verwacht hadden, is gisteravond gebeurd. De burgemeester heeft de tweede opvoering van het tooneelstuk „Ka mertjeszonden" door het gezelschap Jan Nooy van de Hollandsche Schouwburg uit Amsterdam in de groote zaal van Amicitia verboden. Waardeering konden wij voor dit stuk geenszins hebben, het werd een stuk van tragiek en realisme, dat herhaalde malen de perken te buiten ging en ontaardde in platte uitdruk kingen. Blijkbaar hebben ook vele anderen zich aan dit stuk geërgerd. Door de politie is een rapport van dien avond opgemaakt en gebleken is, dat het manuscript, dat den burgemeester door het gezelschap Jan Nooy ter hand is gesteld, niet die platte uitdrukkingen bevatte, welke in de opvoering zelf wel werden gedebi teerd. Naar aanleiding hiervan heeft de bur gemeester de verdere opvoering van dit tooneelstuk v e r b o d e n. Hiervoor in de plaats werd „Blanke Ballast" gespeeld. Wij willen hieraan nog toevoegen, dat de burgemeester dus geen willekeurige beslissing heeft genomen, zooals gister avond in Amicitia namens het gezelschap werd beweerd. Wel terdege is het gezel schap meegedeeld, waarom het stuk „Kamertjeszonden" niet meer opgevoerd mocht worden. gerekend naar het prijsniveau van 1 Januari 1937 op rond 215 millioen ge raamd, zulks met inbegrip van de kos ten van onderhoud van de gereed zijn de en gereed komende wegen geduren de de 15 jaren, waarover het werkpro gramma loopt. In het plan is er op gerekend in 1938 rond 26 millioen voor de wegen te ver werken. Op deze begrooting wordt ter aansluiting aan het werkprogramma voor de rijkswegen in totaal 25.733.000 aangevraagd. Evenals in 1937 zijn de uitgaven naar den aard van de uit te voeren werken verdeeld over den ge wonen- en den kapitaaldienst, en wel 20.000.000 op den kapitaaldienst. De opbrengst van de motorrijtuigen en rijwielbelasting is voor 193S go- raamd op 31 millioen. Evenals in 1937 is een post ten bedrage van 4 pet. van de opbrengst voor vergoeding van kos ten van inning der belastingen uitge trokken. De netto-opbrengst is dus ge raamd op 29.760.000. Het wettelijk mi nimum bedraagt bij deze opbrengst 9.5/30 van 29.760.000 of 0.42-1.000. De uitkeeringen aan de provinciën zijn in deze begrooting geraamd op 40 pet. van 21/30 van de netto opbrengst of 8.332.800. De Commissaris van Politie te Amers foort, vestigt de aandacht nogmaals op de bepalingen van de Wet van 16 Mei 1934 (Vreemdelingen-Arbeidswet), waar in is voorgeschréven, dat de werkgever (geefster) slechts dan vreemdelingen in zijn dienst mag nemen, of arbeid doen verrichten, wannéér luj (zij) in het bezit is van een daartoe door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling te 's-Gravenhage afge geven werkvergunning. Dit geldt voor alle beroepen en bedrij ven. Bovendien wordt in overweging gege ven verlengingen van arbeidsvergunnin gen tijdig aan te vragen onder vermel ding van het nummer der oude vergun ning. Bij den heer Wolfswinkel, bestuurslid van Dierenbescherming, is een jonge zwarte hond terug te bekomen. A. Stad PALLAS ATHENE IN HET SCHELLINGERLAND In het juist verschenen nummer van „In Weer en Wind" (Uitg. W. L. J. Brusse, Rotterdam) schrijft Drs. J. J. Smith over een werkkamp, dat de leer lingen van de Pallas Athene-school, I.V.O.-afdeeling, dezen zomer gedurende ruim een week betrokken hebben bij een boerderij te Lies op Terschelling. Veel van wat de kinderen hier beleefd hebben, zegt schrijver, zal hun leven lang bijblijven en dat is meer, dan van de meeste „schoolkennis" gezegd kan wor den. Een drietal foto's van Hans Meihuizen, één van mevr. Kevser en een teekening van Henk Schmidt brengen het kamp leven èn de typische boerderijen van Ter schelling in beeld. ONZE NIEUWE PHILIPS BI ARLITA LAMP 230 VOLT Een groote verbetering Utrechtschestr. 15 Telefoon 483 De burgemeester van Eemnes. mr. P. A. L. van Ogtrop. die binnenkort in het huwelijk zal treden met me]. E. Baronesse van Voorst tot Voorst, is Donderdag met zijn aanstaande cchtgcnoote feestelijk ingehaald en gehuldigd. De verwelkoming aan de grens. Lode van Gent houdt een lezing voor de vereeniging van Huisvrouwen N Vlaanderen valt de humor als dauw uit den hemel, hij druppelt van de boomen, hij welt uit de kelk der bloemen als srneuige zoete honig, hij verecnigt zich met de sappen der aardehij vormt de vreugde en het geluk van het Vlaamsche volk in al zijn geledingen. Dat was het motto dat LODE VAN GENT zich gekozen had voor zijn le zing over „Humor in Vlaanderen", he denmiddag gehouden voor de leden der afd. Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in den foyer van Amicitia. En hij had een zeer aandach tig en uiterst dankbaar gehoor. Wie gedacht mocht hebben een soort cabaret-conferencier te zullen liooren, is natuurlijk bedrogen uitgekomen. Want Lode van Gent is dat heelemaal niet, wel integendeel. De humor is voor hem heel iets anders en dat zette hij dan ook als inleiding uiteen aan de hand van een paar korte voorbeelden, ontleend aan Vlaamsche schrijvers, ook aan Mul- tatuli, aan Van Beers en De Genestct. In Vlaanderen is alles nog humor en geest. Dat komt omdat het volk er nog geestelijk gezond en natuurlijk geble ven is, eenvoudig en naïef; het is nog niet bedorven door overbeschaving, deze „peper die, bij matig gebruik, de tong streelt, maar hij misbruik doet niezen". Dat Vlaamsche volk is nog zich zelf gebleven, zich uitlevend in zijn kermissen en feesten als een vrij volk in de vrije natuur. De beschaving heeft er nog niet alles genivelleerd. De humor is er nog niet gedood en dat komt omdat men er niet kent de sloo- pende godsdiensttwisten, het puritanis me, de banale conventies en de overbe schaving. Al deze factoren hebben er toe bijgedragen dat de gezonde volks humor voor 'n groot gedeelte in Holland is verdwenen. In vroeger eeuwen was hij er zoo overvloedig nog als nu in Vlaanderen. Vlamingen noemt men wel eens de „Gascogners van het Noorden". En dat is niet on\erdiend; want zij zijn goed- Iachsch, zij zijn opgeruimd van humeur, De zanghulde voor den burgemeester van F.cmncs. mr. P. L. van Ogtrop. die binnenkort in het huwelijk zal treden met me]. E. baronesse van Voorst tot Voorst en Donderdag met zijn aanstaande echtgenoote feestelijk werd ingehaald en gehuldigd. zij nemen het leven van den lolligcn kant, zij lusten een pot bier, zij weten wat hard werken is, zoodat het niet heelemaal onverdiend is. als men be weert dat Vlamingen voor vijf kunnen drinken en voor tien kunnen werken. En na deze introductie, stak Lode van Gent van wal. Hij behandelde de humor in het Vlaamsche taaleigen: hij wees er op hoe de Vlaming voortdu rend humoristische beelden gebruikt in zijn spreektaal; boe deze taal rijk is aan synoniemen (in Gent kent men 23 namen voor 'n borrel), boe de Vlaming gemakkelijk humoristische tegenstellin gen gebruikt om zijn gezegde meer kracht bij te zetten; hoe hij lust voelt tot rijmen; boe bij '3cn ingeboren ge voel heeft voor maat en rhvthme; hij sprak over den humor in de rijmpjes van spelende kinderen, in de raadsels in vroeger tijd en nu nog ten platte- lande het grootste volksvermaak, omdat zij do zuiverste uiting waren van ge zonden volkshumor. Hij vertelde ook hoe, zelfs in dagen van kommer en leed (bijv. de jaren van den wereldoor log) de Vlaming zijn lust tot lachen en pittige geestigheid niet verloor en hoe daaruit ontstond wat men wel eens noemt „oorlogshupior". En clan wees Lode van Gent ons op den humor in geestelijke zaken, de rol die paters, pastoors, nonnen, heiligen, ja God de Heere zelf in den humor speelt, en spr. liet niet na er op t3 wijzen dat dit geen profanatie is, maar te beschouwen als 'n soort plagerij, gekschecrderij uit diep ingewortelde liefde, zooals het kind z'n moeder plaagt en de moeder speelt met haar kind: in liefde. Want het Vlaam sche volk is in- en diep-geloovig, zonder huichelarij en daarom gaat het met de personen uit z'n geloof eenvoudig, na tuurlijk, vertrouwelijk, naïef en op gees tige wijze om. Het voelt zich één met z'n heiligen en geloofsdienaren. het is er faniiliaar mee '3n dat wil nog lang niet zeggen dat het daarom zonder eer bied cr voor zou zijn. Juist het tegen overgestelde is waar. Maar hij verstaat de levenskunst de zaken van zijn ge loof in opgewektheid en opgeruimdheid te henaderen en dat maakt alles veel eenvoudiger, veel oprechter en eer lijker. En wie nu zou denken, na de lezing van het bovenstaande, dat we 'n saaie, dorre, wetenschappelijke lezing hebben gehad, die zal zich deerlijk vergissen. Want Lode van Gent verstaat het uit stekend om z'n toehoorders mee te nemen op de vleugelen van den humor, door en door humoristisch als hij zelf is. Hij geniet van den humor, hij leeft er in, hij gaat er in op, hij gelooft er in zooals zijn volk zelve. En dat bewees hij ons aan de hand van de honderden geestige en grappige verhalen en cita ten. die de hoorders onbedaarlijk deden lachen en kostelijk amuseerden, maar hij bewees dat nog meer door de geest driftige, vurige, bezielende 3n meeslee- pende wijze waarop hij de meeste van zijn geestige verhalen en zetten wist te plaatsen. Men moet diep in z'n ziel doordrongen zijn van de waarde voor volk van gezonden humor, om zoo suggestief en begeesterd den humor op een toehoordersschare te kunnen laten inwerken. Hij vertelde van den Gcnt- schen primus Hellebout in de filosofie aan de Alma Mater te Leuven, boe die mat groot feestelijk vertoon binnen de Gentschc muren werd binnengehaald en hoe daar boven de woning van de oude Belleke. z'n baker, dit vers ge schreven werd: „Hier woont de oude Belleke, Zij hielp den primus uit 't kapelleke." Ik zal me nog lang herinneren de ongeëvenaard humoristische grafschrif ten, zooals bijv. dat van den vodden koopman: „Hier ligt die en die Net als voorhenen: Vodden en beenen." Men herleeft met liem mee de op tocht an met muziek als aan 'n jongge huwd paar, lid van de vereeniging. stoetsgewijze een stoel, een zetel of een tafel ten geschenke werd gebracht of aan de benauwenis van den jongen kapelaan, die zoo groen stond tegen over bet geval van den jongen biechte ling, die hem bekende drie jonge meis jes gekust te hebben, dat hij naar den ouden pastoor liep om te vragen welke penitentia hier diende gegeven te wor- Dienst LondenAmsterdam wordt Woensdag a.s. geopend NAAR men ons mededeelt zal de International Air Freigt Ltd haar luchtvracht- dienst AmsterdamLonden vice versa op Woensdag 29 September a.s. openen. Dit is weer een belangrijke stap vooruit in het inter nationale luchtvaartverkeer, daar nu tusschen Amster dam en Londen een speciale vliegdienst zal worden ge opend voor vrachtgoederen- verkeer. vy den. De oude pastoor had dit geant- woord: ik heb ook eens zoo'n geval ge had, maar die had vijf meisjes gekust en 'k heb hem vijf rozehoedjes opge legd. De kapelaan keerde in den biecht stoel terug en zei: „ge zult vijf roze hoedjes lozen, vriend, maar dan moogt ge nog twee meisjes kussen!" En onvergetelijk is het kostelijk ver haal van den pastoor van Lapschuur?, bij Brugge, die zich zoo verdiept had in het kaartspel in z'n pastorie, dat hij do vrouwcncongregatic vergeten was. Hij stopte inderhaast dopkaarten in z'n mouw en tijdens het 6ermoen vielen ze er uit; maar toen volgde een unieke geestige en humoristische inval om zich uit die penibele situatie te redden, een verhaal dat on6 te ver zou voeren, maar waar men zoo onbedaarlijk om gelachen heeft, dat de toehoorsters niet tot rust konden komen. Maar h3t was zoo echt en suggestief voorgedragen, dat niemand het den heer Lode van Gent verbeteren zal. Dat zeer weinige uit den overstelpen den voorraad zij voldoende om U een idee te geven van den prettigen, gezel- ligen, tevens zeer leerrijken middag, waarop Lode van Gent onze Huisvrou- wenvereeniging heeft vergast. Hij heeft Vlaamsche humor over onze hoofden uitgespetterd en het heeft ons goed ge daan zoo eens diep en innig te hebben kunnen meeleven met dc ziel van een volk als het Vlaamsche, dat daardoor zooveel dichter tot 't Nederlandsche werd gebracht. Tot weerziens Lode van Gent f DE PRESIDENTE. Als penningmeester van de stich ting „Leidsch Borgstellings fonds" te Leiden In een buitengewone vergadering van het bestuur van de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds heeft de penning meester, pastoor G. A. Smit, in verband met zijn benoeming tot pastoor van de' Oud-Katholieke Gemeente te Amers foort, afscheid genomen van het be stuur te Leiden. De voorzitter der Stichting, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, heeft, hem in harte lijke bewoordingen dank gebracht voor het vele, dat hij voor het fonds heeft gedaan. Pastoor Smit behoorde, in zijn hoedanigheid van voorzitter van den Armenraad tot één van de zes oprich ters en maakte met nu wijlen prof. dr. P. J. Blok, toenmaals president-commis saris van de Gemeentelijke Bank van Lcening en de heeren prof. mr. D. van Blom, als voorzitter van dc commissie lot bestrijding van den woeker, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, als voorzitter van de Lcidsche Maatschappij van Welda digheid, T. S. Goslinga als wethouder voor sociale aangelegenheden en P. A. van Aggelen, directeur der Gemeente lijke Bank van Leening en secretaris van de commissie tot bestrijding van den woeker, deel uit van het eerste be stuur. Het penningmeesterschap werd hem al dadelijk toevcrtiouwd. Sedert 26 October 1928, dus bijna 9 jaren, heeft hij op accurate wijze de gelden der stich ting beheerd. Niet minder dan 189 ver gaderingen van het dagelijksch bestuur heeft hij in den loop der jaren bijge woond. In die vergaderingen kwam steeds tot uiting zijn warm mede-leven met de nooden der economisch zwak ken. Vooral het dagelijksch bestuur be waart aan zijn rustige persoonlijkheid de meest aangename herinneringen. Met den wensch, dat het pastoor Smit en dc zijnen in zijn nieuwe woonplaats wel moge gaan, bood spr. hem, namen het bestuur, een foto aan van de op richters en een bureaulamp. Pastoor Smit bracht den voorzitter dank voor zijn hartelijke woorden. Hij memoreerde hoe het fonds, het eerste jaar onder leiding van prof. v. Blom, daarna onder voorzitterschap van mr Pijnacker Hordijk zegenrijk werkzaam is. Dankbaar maakte gewag van de prettige samenwerking met het bestuur en niet het minst met het dag. bestuur, waarvan de voorzitter, de secretaris en hij deel uitmaakten. In het hem heden bereide afscheid kwam dit nog eens met nadruk tot uiting. Naar het Leidsch Dagblad verder ver neemt. zal pastoor Smit op Zondag 3 October a.s. des voorm. 10 uur in het kerkgebouw van de Oud-Katholieke Ge meente aan den Zoeterwondschen Sin- cel te I.pidcn, afscheid nemen van zijn eemcente. 24 September 1937 GEBOREN: Wilhelmus Gerardus, zoon van G. Boute en W. Kamphorst; Trijntje, dochter van J. W. Koenen en T. Stelling werf. OVERLEDEN: Catrina van Kalveen, 79 j., weduwe van Petrus Tulen. Rollade van 2 pond JA. maar het is niet mijn schuld, maar die van mijn reclame-adviseur, zoo sprak gisteren een slager tegen den kan tonrechter. Maar waarvoor u het gelag zal moeten betalen, zoo was het wederwoord. Ook onze slager wilde zijn debiet ver- hoogen door origincelc reclame. Aan do huizen werden biljetten bezorgd met de volgende aantrekkelijke belofte: Zondag, 2 Mei is de groote voetbal- dng aangebroken. Dan zullen Hol land en België den strijd op het groe ne tapijt aanbinden. Elke kooper kan meedingen naar een prijs. Vul alleen een biljet in met den veronderstelden uitslag van de match. Iedereen, ook al heeft hij voor 50 ct. gekocht, kan hieraan deelnemen. Indien deze uitslag ingevuld was, werd het. papier in een cnvcloppo geplakt en ie slager met zijn klanten wachtten in spanning op den komenden Zondag. Don geheeien middag hebben ze naar de radio geluisterd, ze waren er niet van af te slaan. Het leek wel of het leven op het spel stond. Wie zou de rollade winnen? Het werd een prachtige rollade en nog wel een van ruim twee pond. En het fraaiste was, dat je er geen cent voor be hoefde te betalen. Die krijg jo voor lauw, zoo had de slager gezegd. Louter toeval, dus loterijwet, zonder do vereischte loostemming. Het werd 6. Van dc rollade werd niet gekikt. SCHILDERSTUKKEN KINDERPLATEN „HUMMEL"TJES- VERNIS Kunsthandel en Lijstenmakerij LANGESTRAAT 33. TEL. 232 vraagt vrijblijvend demonstralie bij: District-Vert. Oostelijk Utrecht. LEUSDER WEG 23—25. Tel, 1819. Langestraat 33 Telefoon 232 JAARBOEKJE KAMER VAN KOOPHANDEL Het Jaarboekje 1937 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gel- dersche Vallei is verschenen. Het boekje bevat, het jaarverslag over 1936 en tal van gegevens en bijzonderheden over het district, bedrijfsleven, markten, adressen en wettelijke bepalingen. Allerlei dingen die men anders zoo gemakkelijk niet vin den kan maken hef boekje tot een vraag baak voor den handelsman cn indus trieel. Het boekje werd gedrukt door Drukke rij C. C. Callenbaeh te Nijkerk, welke drukkerij blijk geeft, een zestigjarige re putatie waardig te kunnen ophouden. A. Stad GEMEENTERAAD Aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den raad op Dinsdag 28 September, des avonds om zeven uur. 24. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het ver zoek van het bestuur der schoolvereni ging Pallas .Athene om dc voor de stich ting van een bijzondere school voor uitge breid lager onderwijs bcnoodigde mede werking te verleencn. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van den ver- pleegprijs voor rekening van de ge meente verpleegde patiënten in het St. Elisabeth's Gasthuis. 26. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een ver ordening betreffende het beroep ingevol ge het „Reglement Auto-vervoer Perso nen". 27. Voorstel van Rurgemeester en Wethouders om ontheffing te verleencn van art. 7b sub d van de Algemeene Po litieverordening ten aanzien van het Sportfondsenbad. 28. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot kwijtschelding van den huurtermijn voor de renbaan over het tijdvak van 1 September t/m December 1936 de Wed. A. EnsinghBakker. 29 5e Kohier hondenbelasting dienst 1937. RAAD VAN ARBEID Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken zijn de hierna te noemen personen met ingang van den eersten Dinsdag van October 1937 voor den tijd van drie jaren benoemd tot werk?o- vers-lcden, en arbeiders-leden, v.vi Raden van Arbeid. Raad van Arbeid te Amersfoort, de werkgevers-leden jhr. J. F. Berg, te Am sterdam, J. van Buuren te Veenendaal; te Amersfoort, arbeidersleden, H. Hom, Hilversum, G. van Wijland, Amersfoort,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5