LAATSTE BERICHTEN EEN NIEUWE REIS VAN Prof. Vening Meinesz CAPABLANCA OVER DE F.I.D.E.-PROCEDURE Schaakpolitiek Linoleumbrand De stand van de werkloosheid De gaslantaarn 100 jaar oud De „Semiramis" in nood BOMMEN OP NANKING MET DE 0 12 VAN CURACAO NAAR NEDERLAND AUTO TEGEN BOOM GEBOTST De geluidsmeter van Prof. Zwikker DE MOORD IN DE Groote Bickerstraat TWEE INBREKERS AANGEHOUDEN WERELDTITEL SCHAKEN Begrootingstekort van f 245.000 te Groningen Juist voor Vrouwen! AKKERTJES Overste J. Hogewind uit de N.S.B. Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 25 SEPTEMBER BINNENLAND Aan den Minister van Defensie is hiertoe de medewerking der Marine verzocht De hoogleeraar over zijn onderzoekingen AMSTERDAM, 25 September. PrM Dr. F. A. Venina Meinesz beeft in de Kon Academie van Wetenschappen heden een mededeeling gedaan over tweede orde storingen door de scheeps- beweging bij de zwaartekrachtsbcpalmg op zee. Bij een studie der storingen door de scheepsbewegingen in d© zwaarte krachtsmetingen op zee is gebleken, dat er tweede orde termen zijn, die, zelfs bij uitvoering der metingen aan boord van ondergedoken onderzeeboo ten, niet onder alle omstandigheden verwaarloosd mogen worden. Bij heftige deining bereiken zij waarden die boven de middelbare fout der waarnemingen uitgaan. Spreker dankt deze 6tudio aan B C. Browne te Cambridge, Twee pun ten doen zich thans voor. Ten 'eerste: kunnen de bewegingen, die tot deze storingen aanleiding geven, gemeten worden, zoodat in de toekomst daarvoor een correctie aangebracht kan worden. De vooruitzichten zijn hiervoor gunstig. Op het oogenblik wordt op het Meteorologisch Instituut een to es'el letje geconstrueerd, in hoofdzaak be staande uit een langzamen slinger, die de fluctuaties door de scheepsbewegin- gen van de schijnbare richting van de zwaartekracht niet volgt en dus gele genheid geeft ze te regietreeren. Ten tweede: in hoever worden de vroegere resultaten aangetast en in hoever is het mogelijk deze nog achter af daarvoor te corrigeercn. Gelukkig blijkt bij de overgroote meerderheid der resultaten de storing verwaarloosbaar te zijn. Van de reis met Hr. Ms. O 16 onder bijzonder ongunstige weersom standigheden zijn echter vele waarno' mingen merkbaar gestoord en ook voor een deel der waarnemingen van de K IS reis is dit het geval. De vooruit zichten voor de mogelijkheid nog een correctie daarvoor aan te brengen, zijp gunstig, doch het is daarvoor noodig nader studie te maken van het karak ter der scheepsbewegingen. In verband hiermee heeft de rijks commissie voor graadmeting en waterpassing opnieuw een beroep op de medewerking der marine ge daan en aan den Minister van De fensie gevraagd om spreker de ge legenheid te geven in December a.s. de terugreis van Hr Ms. O. 12 van Curacao naar Nederland mee te maken ten einde het bovengenoem de toestel op de proef te kunnen stellen en metingen te kunnen doen van de scheepsbewegingen tijdens het onder water varen. eenh., d.w.z. ruim driemaal zoo groot als Haskell vindt. Het verschil met Haskells waarde wordt m uooflzaak veroorzaakt doordat Haskell aanneen.» dat Scandinavië den evenwichtstoe stand reeds bereikt heeft, welke onder stelling echter met de negatieve zwaar tekrachtsanomalieën en de nog --leeds voortdurende rijzing in tegenspraak is Zes gewonden van wie één ernstig HOOGKERK, 25 Sept. Vanmiddag is aan den Friesohen straatweg bij Sla- perstil, gem. Hoogkerk, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Omstreeks half een is een auto, komende uit Wieringcn, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor, tegen een boom ge botst. In den wagen zaten zes personen, n.l. de 37-jarige heer L. Niemeyer. de 35- jarige heer H. Ney, hun eohtgenooten en twee kinderen, allen uit Wieringen. Het ongeluk geschiedde juist nadat de heer Niemeyer. die chauffeerde, een an deren wagen was gepasseerd. De heer Niemeyer zat achter het stuur bekneld. Hij bleek ernstige verwondingen» o.m. een schouderfractuur, te hebben beko men. Ook de andere vijf inzittenden hadden letsel gekregen, echt-er niet van ernstigen aard. Alle zes zijn naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Vier hunner konden, nadat hulp was verleend, huiswaarts koeren. De heer Niemeyer is opgenomen, terwijl één per soon voorloopig in observatie wordt ge houden. De zwaarbeschadigde auto is met een kraanwagen weggesleept. De mare chaussee uit Hoogkerk heeft een onder zoek ingesteld. DUITSCH MOTORSCHIP OMHOOG GEVAREN VLISSINGEN, 25 Sept. Volgens ont vangen berichten moet beneden Bath een Duitsch schip, hoogstwaarschijnlijk het motorschip „Dresden", van de Noord-Duitsche Lloyd, inkomende van Christobal en bestemd naar Antwerpen, omhoog gevaren ziin. Het is mistig op zee. Sleepbooten zijn er heen gezonden. Prof. F. A. Vening Meinesz Teven6 heeft Prof. Vening Meinesz een mededeeling gedaan over de bepa ling van den plasticiteitsgvaad der die pere aardlagen uit na-ijstijd verschijn selen. In „Physics" van Augustus 1935 geeft N. A. Haskell een afleiding van den viscositeitscoefficient van de diepere aardlagen uit de gegevens, die Nanoen verzamelde voor de oprljzingssnelheid van Scandinavië na het terugtrekken van de ijsbedekking van den laatster- ijstijd. Men meent, dat die oprijzing verklaard kan worden uit het van het drijvend evenwicht der aard korst. In 1931 leidde spr voor 'ezen viscositeitscoefficient ook een waarde af en wel uit de zwaartekrachtsafwij king. die nog altijd in Scandinavië als restant van het genoemde verschijnsel aanwezig is. gecombineerd met le rij zingssnelheid. die aldaar door de wa terpassingen in den tegen woord igen tijd gevonden is De door hem gevon den waarde is ongeveer vier maal zoo groot als die van Haskell. Door beide groepen van gegevens bij een te voegen komt spreker tot de ge volgtrekking dat er een bevredigen le overeenstemming tusschen bestaat en dat de meest aannemelijke waarde voor den viscositeitscoefficient van de lieDO- re aardlagen is 3 maal 10" C.G.S.- Mr. de Vries Feyens, kantonrech ter te Amsterdam, heeft er vertrouwen in Principieele rechtszaak AMSTERDAM. 25 September. De kantonrechter Mr. G. L. de Vries Feyens heeft vanmorgen een schrif telijk vonnis gewezen in de princi pieele strafzaak tegen den secretaris van de K.N.A.C., mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten en hem wegens het gebruik maken van oen autohoorn van te groote capaciteit veroordeeld tot 3.— boete subs. 1 dag hechtenis. Verdachten leggen een bekentenis af AMSTERDAM, 25 September. Naar wij vernemen hebben de beide man nen, die er van werden verdacht nu bijna een jaar geleden een oude vrouw to hebben vermoord in haar woning in de Groote Bickerstraat, een volledige bekentenis afgelegd tegenover den subst. officier van justitio mr. H. A. Wasscnbergh. Zij hebben uitvoerig me degedeeld hoe zij hun misdrijf hebben gepleegd en welk aandeel ieder er in gehad heeft. WINSCHOTEN, 25 September. Van nacht heeft de gemeentepolitie te Win schoten gearresteerd den 23-jarigen stu- cadoor H. L. en den 23-jarigen bank werker J. M., beiden uit Winschoten. Een surveilleerend agent had beide mannen om half twee op verdachte wij ze een drift op do Binne'n-Venne zien ingaan. Daar werden zij gevonden. Zij waren in het bezit van twintig gulden kleingeld, dat bij onderzoek juist uit een winkelcassa van de firma S. aan de Binnen-Venne bleek te zijn ontvreemd. Beide mannen legden een bekentenis af. Zij zijn goede bekenden van de po litie. L. was reeds wegens aanranding een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden opgelegd, waarvan de proeftijd nog niet was verstreken. Toen de familie S. door de politie werd gewekt en haar werd medegedeeld, dat bij haar was ingebroken, had zij daar van nog niets bemerkt. „Flohr heeft zijn keuze te dan ken aan den Tsjechischen vertegenwoordiger" (Van een A-N.P.-verslaggever). BADEN, 24 Sept. De strijd om den wereldtitel staat in het midden der belangstelling. Op het congres van de F.I.D.E. te Stockholm is, naar be kend, Flohr officieel als candidaat voor een match om het wereldkam pioenschap in 1940 aangewezen. Euwe heeft, toen dit besluit geval len was, het voorstel gedaan in 1939 een match tegen Capablanca te spelen, en indien hij verloor, zijn plaats aan den Cubaan af te staan, opdat de laatste dan tegen Flohr om den titel zal kunnen spelen. Op den Semmering heeft Euwe ge legenheid gevonden met Capablanca over deze aangelegenheid van gedach ten te wisselen en naar men weet zijn beiden in beginsel tot overeenstemming gekomen. Er bestond, nu de lijn der mogelijk heden voor enkele jaren is uitgestip peld indien althans de revanche match tusschen Euwe en Aljochin door onzen landgenoot gewonnen wordt voor ons een gereede aanleiding, Capa blanca eens te vragen, wat zijn mee ning over de huidige procedure inzake het aanwijzen van den officieelen F I. D. E.-candidaat was, een onderwerp, waarbij hij ten nauwste hetrokken is en dat hem zeer aan het hart ligt. „Ik hen het met deze procedure niet eens", deeldp Capablanca ons onomwon den mede. „De groote fout schuilt bij de F.I.D.E. zelf Sinds haar oprichting deed de F.I.D.E. óf niets, óf verkeerde dingen. Het was al onjuist, dat zij ge sticht werd door een Franschman, im mers Frankrijk bracht in geen tiental len jaren een eersterangs speler voort en heeft geen schaakleven van betee- kenis. Ook is het onjuist, dat men over aangelegenheden als het aanwij zen van een candidaat voor een offi cieele match tegen Euwe, laat beslissen door een congres van de F.I.D.E., een congres, dat bestaat uit een verzame ling vertegenwoordigers van schaak bonden. Immers, een dergelijke vergade ring neemt niet meer de besluiten, welke technisch de beste zijn, doch bedrijft politiek, schaakpolitiek. De afgevaardigden verdedigen alleen de belangen van hun bond, hun land, hun spelers. Zoo was het dit maal slechts te danken aan het op treden van den Tsjechischen verte genwoordiger, dat Flohr gekozen werd, want op de oorspronkelijke voordracht stond ik als nr. 1 en Flohr pas op de vierde plaats. Daarbij komt, aldus vervolgde Ca pablanca dat iedere bond, belangrijk of onbelangrijk, één stem heeft. Der halve heeft b.v. Frankrijk precies even veel invloed als Amerika of Nederland." „Acht u de aanwijzing op zichzelf van Flohr onjuist?" „Dat is de kwestie niet", antwoordde Capablanca. „Het gaat om de onjuist heid der procedure. Flohr kwam stel lig in aanmerking, maar met hem vijf of zes andere spelers. Het is niet meer zooals vroeger, dat er één ster is, die alle wedstrijden wint. Neen. de een wint hier, de ander daar. Ik zelf heb onge twijfeld sterke troeven, want niet al leen wachtte ik tien jaar, maar boven dien won ik de twee grootste tour- nooien, welke in 1936 plaats vonden, Moskou en Nottingham." „Hoe dacht u zich de juiste procedu re?" vroegen wij. „Deze aangelegenheid moet geheel los worden gemaakt van de schaakpolitiek. Men moet een commissie benoemen van drie goede schakers, mannen, die mid den in het-schaakleven staan en ver heven zijn boven alle persoonlijke voor- oordeelen Ik noem mannen als Phil lips uit Amerika, Sir George Thomas uit Engeland en mr. Rueb of mr. Os kam uit Nederland. Zij moeten dan de aanbiedingen en voorstellen van de verschillende candidaten onder de oogen zien. En ten slotte van degenen, die in aanmerking komen, hem aanwijzen, die het eerst het vereischte bedrag op tafel legt." Onwillekeurig merkten wij op, dat deze oplossing ons verre van ideaal leek. Maar Capablanca voegde er aan toe, dat ieder werkelijk talent weinig moei te zal hebben het geld bijeen te bren gen, vermoedelijk zelfs zal hij op drie, vier plaatsen ter wereld menschen be reid vinden, het benoodigde bedrag te fourneeren. Aan het einde van ons onderhoud vroegen wij Capablanca nog, wat hij dacht over het vermoedelijke resultaat van de revanchematch tusschen Euwe en Aljechin. Maar daar wenschte de Cubaan zich niet over uit te laten, waarschijnlijk omdat hij zelf belang hebbende is. Immers, alleen als Euwe wint, krijgt hij in 1939 zijn kans, Ontstaan in een droogkamer der linoleumfabriek te Krommenie Zware rookontwikkeling KROMMENIE. 25 Sepl. Gisteravond om tien uur is brand ontstaan in een der droogkamers van de Nederlandsch* linoleumfabriek. gelegen op het oude gedeelte, behoorende tot do z.g. fabriek „Noord" te Krommenie. In de droogkamer. een gebouw van ongeveer 15 meter hoogte, dat do vorm van een trechter heeft en geheel geslo ten is, bevond zich een partij van onge veer 2400 m3 linoleum, welko in lange strooken te drogen hing. In een oogwenk was deze zeer brand bare massa in een laaicnden vuurgloed herschapen, welke echter van buitenaf nagenoeg niet zichtbaar was. Daarente gen ontwikkelde zich een dikke stinken de rookwolk, welke zich over de plaats verspreidde cn uren lang tusschen de huizen bleef hangen. Aangezien de brandende droog kamer door betonnen schotten van de andere droogkamers is geschei den, behoefde voor uitbreiding van den brand niet te worden gevreesd. De vrijwillige brandweer van Krom menie, onder leiding van den Comman dant Stuurman, verscheen woldra mot twee auto-spuiten, terwijl de fabrieks- brandweer eveneens aan hot blus- schingswerk deelnam. Tot het middernachtelijk uur werd het vuur met drie stralen krachtig be streden. Do burgemeester van Krommenie, de heer H. Klerk Jzn., en de heer K. Sype- steyn, directeur der fabriek, waren bij het blusschingswerk tegenwoordig. Tegen half een waren de vlammen in zooverre gedoofd, dat do vrijwillige brandweer kon inrukken en de verdere nablussching aan de fabrieksbrandweer kon worden overgelaten. Ongeveer twee jaar geleden heeft in dezelfde droogkamer brand gewoed, waarbij eveneens de geheele inhoud door de vlammen werd verteerd. De oor zaak van den brand is nog niet vastge steld. De fabriek is tegen brandschade ver zekerd. Zal worden gedekt uit opbrengst van verkoop van gemeente eigendommen in de bui tenbezittingen GRONINGEN, 25 Sept. Bij de samen stelling van de Groningsche gemeente- begrooting voor 1938 moest rekening worden gehouden met eenigo ongunstige omstandigheden. Op den dienst 1938 komt te drukken een belangrijk nadeelie saldo van de gemeenterekening over 1036. als gevolg van de enorme stijging der uitgaven voor armenzorg en werk loozensieun in den loop van 1936. De oorspronkelijke ramingeji werden rnct f 129.000,— overschreden. Hiertegenover staan enkele meevallers, zoodat op de gemeenterekening voor 1936 tenslotte bleef drukken een nadeclig saldo van rond f 285.000. B. en W. zijn er met veel moeite In geslaagd den dienst voor 1938 sluitend te maken cn nog een klein gedeelte van genoemd saldo te dekken. Er bleef ten slotte een bedrag van f 245.000.over. waarvoor geen dekkingsmiddelen op den gewonen dienst waren aan te wij zen. B. en W. stellen voor het resteerendc tekort k f 245.000— voorloopig te putten uit het fonds, dat in den loop der jaren is gevormd uit de opbrengst van den verkoop van eigendommen der gemeen te in de buitenbezittingen, welk fonds op 1 Januari 1937 f 437.912.— inhield. Eind Aug. 1937 waren er 63.600 minder geregistreerde werk- loozen dan een jaar geleden •s-GRAVENHAGF, 25 September. Het Centraal Bureau \oor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betref fende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeids bemiddeling als werkzoekende inge schreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloo zen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrijven. Aantal geheel werkloozen op het einde van: Gemeenten met: Aug. Aug. Juli 1937 1936 1937 100.000 en meer inw. 142.212 164.113 140.301 50 000—100.000 inw. 43.648 51.733 42.352 •20 000—50.000 inw. 41.927 47.459 41.198 Minder dan 20.000 inw. 90.025 118.122 89.056 Totaal 317.812 381.427 312.907 Uit bovenstaand ovprzicht blijkt dat er einde Augustus 1937 63.615 werkloo zen minder geregistreerd waren dan einde Augustus 1936; einde Juli 1937 waren er 62.767 minder dan einde Juli 1936. Ten opzichte van Juli 1937 valt er een stijging waar te nemen van 4.905 werkloozen. Ook in 1936 steeg het aan tal werkloozen in Augustus, er waren toen 5.755 meer werkloozen ingeschre ven dan einde Juli 1936. Een jubileum-tentoonstelling te Haarlem Een eeuw van vooruitgang Te Haarlem vond Vrijdagmiddag in tegenwoordigheid van het Gemeente bestuur, vele gemeenteraadsleden en tal van genoodigden uit Haarlem en omlig- gendo gemeenten en andcro autoritei- ton, do officioele opening plaats der jubileum-gastentoonstelling door den heer E. van der Wall. wethouder van openbare werken. Door den heer J. A. A. Ochtnian, directeur van het Gem. gasbedrijf to Haarlem, werd een historisch overzicht van de ontwikkeling van het gasbedrijf, enz. gegeven. De onmiddellijke aanleiding tot deze tentoonstelling vormde het feit, dat juist 100 jaar geleden te Haarlem do eerste gaslantaarns in gebruik werden genomen. In de historische afdeeling vindt men niet alleen nog ecnige zeor oude lantaarns, doch zelfs reeds oen gasme ter van het type, dat in 1937 werd ge bruikt. Vorder zijn or gasovens, -gey sers en -comforen uit lang vervlogen jaren, waarmede de talloozo inzondin gen moderne gastoestellen voor huis houdelijk- en industrieel gebruik wel sterk contrasteeren. Deze tentoonstelling „Een eeuw gas," wolke iederen dag geopend zal zijn van 13.30—14.30 en van 19.30—22.30 tot en met 2 October a.s., geeft wel een zeer volledig overzicht van de toepassing van gas voor verwarmings- en verlich tingsdoeleinden. Ten einde deze ten toonstelling zoo levendig en aantrek kelijk mogelijk te maken voor het pu bliek, wordt op verschillende stands ge demonstreerd. Zoo is or een keukon in bedrijf, doch zijn ook tal van kamers volledig ingericht. Ook het snijden van dik plaatijzer met gas-snijbrandors is cr te zien en kan men zich verbazen over de vooruitgang der techniek. Interes sante kookwedstrijden, verbonden aan deze tentoonstelling, zullen ongetwijfeld in het brandpunt van de belangstelling der huisvrouwen staan. Het betreft hier hoogstwaar schijnlijk géén Nederlandsch vaartuig Vs-GRAVENHAGE, 25 Sept* Naar wij van de Nederlandsch-Indische Tank Stoomboot Maatschappij ver nemen, is het uitgesloten, dat het tankschip „Semiramis", waarvan in den afgeloopen nacht uit Havanna gemeld werd, dat het in nood ver keerde, het schip van dien naam zou zijn, dat toebehoort aan boven genoemde maatschappij, aangezien dit laatste op het oogenblik nog te Singapore in dok ligt. 1-Iet betreft hier hoogstwaarschijn lijk geen Nederlandsch vaartuig. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 25 September. By K.B. is P. den Breeje, directeur van de Ambachtsschool te Utrecht benoemd Ut ridder in de ordo van Oranje-Nas- sau. Bij K.B. is verleend aan A. de Poel, eere-lid van het Roomsch-Katholiek kerkkoor te Schagen, de eercmedaille verbonden aan de orde van Oranje- Nassau in brons. Bij k b. is benoemd tot tijdelijk leer- aar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Breda: B. Gokkes, wonende te Bre da. benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogero burgerschool te Deven ter: J. T. Groenman, wonende te Win schoten. benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Enk huizen: G. Lottering, wonende te Hoorn Wederom tijdelijk benoemd aan de rijks noogere burgerschool te Winters wijk leeraar Dr. W. F. Andriesscn, tot leerares: mej. J. Humfeld en mej. G. K. J. Vergeer. INBRAAK IN MILITAIRE LEGERPLAATS LAREN, 25 September. In den af geloopen nacht is ingebroken in een der barakkon van de legerplaats bij Laren. De inbrekers hebben zich mees ter gemaakt van een eiken kist, die zij hebben meegenomen naar een nabij boschje, waar zij de kist hebben open gebroken en de inhoud, zijnde een be drag \an f 2.00D.hebben meegeno men. Vanmorgen om negen uur ont dekten twee soldaten rle ledige kist. De militaire politie heeft de zaak in on derzoek. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 25 Sept. Vanochtend om 5.58 uur i6 de „Specht" met tien pas sagiers, resp. twee voor Singapore, zes voor Karachi en twee voor Bushir, van Schiphol naar Indië vertrokken. Gezag voerder is de heer Smirnoff. Voor het traject BagdadCalcutta heeft een passagier plaats besproken, voor CalcuttaPenang een passagier, een passagier voor Bangkok—Batavia en drie passagiers Singapore—Batavia. Het toestel heeft 482 K.G. briefpost, 13 K G. pakketpost en 101 K.G. vracht mee genomen. zijn die "AKKERTJES" hor» idnnal middel. Ze helpen v»rr»»snnd bij onbehaaglijkheid, bov«»dien ook bij klachten op gesetie tijden Volgens recept van Apotf>e*+r Ouiront Naar het Utr. Dagbl. meldt isdeheerj. Ilogcwind, luite nant-kolonel bij de K.N.I.L., cn een der bekendste figuren uit de interne organisatie van de N.S.B., uit de beweging ge treden. Het bericht van uit treden uit de N.S.B. van den heer Hogewind zal ongetwij feld in breeden kring groot opzien baren. Hij toch was een van de oudste medewer kers van Mussert, en bekleed de achtereenvolgens de func ties van leider van de sedert opgeheven weerafdceling, lei der van de afdeeling organisa tie en personeel cn algemeen organisatielcider voor de bei de Indien. In deze laatste functie maakte de heer Hoge wind het vorige jaar met Ds. van Duyl de bekende reis naar Oost-Indië. Mr. P. F. L .VERSCHOOR t 's-GRAVEN'HAGE, 25 September. Hier ter stede is op 76-jarigon loeflijd overleden mr. P. F. L. Verschoor, odvo- cant hij den Hoogen Baad der Neder landen. BUITENLAND Herhaling der Japansche lucht'- aanvallen Vijandelijke toestellen neergeschoten SJANGHAI, 25 Sept. (Reuter). Zesendertig Japansche vliegtuigen hebben Nanking vanochtend vroeg gebombardeerd. Volgens een officieel Chineesch communi qué zijn vier vliegtuigen omlaag geschoten. In een nader telegram van Reu ter wordt gezegd, dat Nanking door 19 Japansche vliegtuigen is gebombardeerd, waarvan drie werden omlaaggeschoten. Tien Chineesche jachtvliegtuigen zijn opgestegen. Honderden personen sloegen het luchtgevecht gade, alle gevaren trotseerend. Zij juichten, toen zij zagen, dat drie Japansche vliegtuigen omlaag werden ge schoten. De eerste groep Japansche vlieg-» tuigen kwam uit Zuidelijke richting en heeft do volkrijke wijken in het Zuiden der stad gebombardeerd om vervolgens in de wolken te verdwij-. nen. Deze groep werd gevolgd door een groep van vijftien andere toe-» stellen. De ambassade van China te Was hington heeft een verklaring van do regeering van Nanking gepubliceerd, volgens welke de Japannoezen op 50 K.M. van Peiping gifgassen zou den hebben gebruikt. Een Japansch verweer De Japansche pers begint thans com mentaar te leveren op de critiek, die de openbare meening der wereld oefent op de luchtaanvallen op Nanking en Kan ton. De Hotsji Hotsji schrijft: De Japanneezen zijn van meening, dat Nanking het centrum is van de ChLnee- sche militaire activiteit en dat het niet onwettig is deze stad te bombardeeren. De internationale welgoving keurt dit niet af, indien verliezen, toegebracht aan niet-striidenden, niet opzettelijk veroor zaakt zijn. OMREKENINGSKOERSEN 24 Sept. 25 Sept. Off. Niet off. Londen p.97 - b.9G Berlijn 0.72.70 0.7'/.69 Parus t 23 Brussel "*0.47 ZUrich 41.58 41. 'AH Kopenhagen 40.10 40,f- Stockholm 40.30 Oslo 45.10 4Z..JO New York 1.81M 1.81 Praag 6.35 0.34K Medeged. door de R'dani3che BankveTcen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3