Spel van H.V.C. dwong bewondering af ■pmHSÊafafsr Gelijk spel de juiste verhouding ROOD-WITTEN GAVEN DEN TOON AAN Sopla wint met 2-1 Tactisch spel der defensie De strijd D.O.S. -H. V.C: Niet meespelen van Appeldoorn was een handicap THUISCLUB WON MET 6-4 EEN INZINKING Verloop van dee AMERSFOORTSCH DAGBLAD Veel geschreeuw en weinig spel Snelle tweedie helft AMERSF. BOYS - LAREN Meer spannend dan mooi slot De Engelsche league 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 HET SPORTBLAD (Van een eigen verslaggever). Tl/TET zeer groote belangstelling is de wedstrijd D.O.S. contra H.V.C. in het Utrechtsche Stadion tegemoet gezien en dit bleek ook we! uit het groote aantal belangstellenden, dat in het stadion aanwezig ivas. Naar schatting waren ongeveer 4000 per sonen getuigen van dezen kamp. Dat de strijd zwaar zou wor den, was ons allen bekend. D.O.S. was immers uitstekend gestart in Bussum de vorige week en had daar met 52 weten te winnen van B.F.C. Weliswaar heeft zij het gisteren binnen de muren van het stadion zwaarder te verduren gehad, doch de uitslag 64 geeft de verhouding in geen enkel geval juist weer. Een groote handicap was, dat bij onze stadgenooten de goal- getter Appeldoorn wegens een blessure niet van de partij was. De rust ging met een 3—1 voorsprong voor D.O.S. in, enkele minuten voor het einde wist D.O.S. nog tweemaal te scoren, nadat H.V.C. op keurige wijze gelijk had gemaakt, zoodat het einde kwam met een stand van 64 in het voordeel van de Utrechtenaren. Het Utrechtsche stadion telde ruim 4000 toeschouwers /NDIEN H.V.C. haar vorm te pakken heeft, verwachten wij tegen D.O.S. een behoorlijk resultaat; wij hebben ver trouwen in de rood-witte ploeg. Aldus schreven wij in onze Zaterdagsche voorbe schouwing. Door den 6—4 uitslag zal men geneigd zijn te zeggen, dat ons vertrouwen beschaamd is geworden. Verre van dat. D.O.S. heeft gewonnen, dal zeggen de cij fers. doch het spel doet dezen uitslag te niet. Zeer zeker waren er somtijds zwakke plekken in de H.V.C.-defensie en eveneens in de aanvalslinie. doch geregeld waren onze jongens in den aanval en waren zij het niet. dan was hun verdedigend spel van dien aard, dat het bewondering af dwong van de duizenden aanwezigen, die een middag van hoogstaand voetbal heb ben aanschouwd. Den scheidsrechter kunnen wij helaas geen woord van hulde toebrengen, daar was zijn optreden niet naar. Maar al te vaak had hij de touwtjes ni-H streng in zijn handen en hiervan werd door som mige Kanaries te veel „geprofiteerd". Men kent immers het spreekwoord van in troebel water visschen? Zoo was dit ook hier het geval. Enkele malen zagen wij de geheele aanvalslinie van H.V.C. voor het vijandelijke doel staan en waren onze mannen gereed om een schot te lossen en dan klonk als een snerpend geluid het fluitsignaal en het was off-sideen een D.O.S.-back in het doel. Ra, ra, ra. Ook enkele opzette lijke hinderlagen der Domstedelingen werden niet op afdoende wijze gestraft. Mede hierdoor konden verschillende goed opgezette aanvallen niet productief worden gemaakt. Bekijken wij het spel verder, dan moet allereerst gezegd worden, dat op een prachtige wijze door II.V.C. werd ge start. De geheele voorhoede trok ten aan val, gesteund door de middenlinie, waarin vooral van der Linden zich op voorbeeldige wijze onderscheidde. Ook G Brandsen heeft hard geploeterd en hij 'voedde de voorhoede naar behooren. Mosterd dwong bewondering af. Menig maal wierp hij zich in volle vaart tus- schen een viertal Utrechtenaren en wist zoo het leder te bemachtigen. Zijn parool was „schoon schip" en hij heeft dit langen tijd weten stand te houden, totdat hij plotseling een inzinking kreeg en dat kostte H.V.C. twee kostbare doel- puntjes. De snelheid van handelen was bij de rood-witten veel beter dan bij D.O.S., die afbrekend spel te zien gaf. De Kanaries hadden de handen vol aan den linkervleugel van H. V. C., die op de onverwachtste oogen- blikken zijn kans benutte. De defen sie van de Utrechtenaren was echter hecht en er leek af en toe geen door komen aan. De voorhoede daaren tegen is ons erg tegengevallen. Du- mortier, die bekend staat als d e man van het Utrechtsche team heeft tijn naarn gistermiddag geen eer aan gedaan. De H.V.C. achterhoede had niet veel moeite met hem, alhoewel llosterd enkele malen zijn schot niet Won keeren. Overigens heeft de defensie niet zoo goed gespeeld als wij van haar gewend zijn. Lag de kracht hierin juist de vorige week, thans stond zij af en toe voor een taak, die zij niet geheel en al kon vol brengen. Veel werd .er wel yan haar gevergd, daar het spel uitermate snel was en hierdoor is het dan ook te ver klaren, dat het saam'hoorigheidsgevoel nu en dan zoek was. Mosterd maakte tweemaal een groote fout, eenmaal stelde hij zich veel te veel vóór het doel op, waardoor een vrije schop over zijn hoofd in het net ver dween en de andere maal was zijn uit- loopen iets minder juist gezien, zoodat een Kanarie het leder maar voor het in trappen had. Geenszins willen wij daar om zeggen, dat hij onverdienstelijk heeft- gespeeld, het keepen is altijd toch nog een taak, waarover maar al te licht wordt geoordeeld. Verschillende malen zagen wij hem hoog boven tal van bela gers uitspringen en wist hij keurig te redden. Het trio van Reeden-Emo-Wassink gaf steeds den toon aan en werd goed door de middenlinie bijgestaan. Vooral toen de rood-witten een achterstand had den, heeft de middenlinie den grondslag gelegd voor den gelijkmaker, doch het is niet aan haar te wijten, dat het niet tot een overwinning is gekomen. De rechtervleugel van H.V.C. kon het tempo vaak niet bijhouden en dit leidde wel eens tot een kleine verwarring. Ook het nemen van de corners liet wel eens te wenschen over, daar zij te scherp werden geplaatst en dus niet benut kon den worden. Zooals reeds gezegd, de uitslag is geen maat geweest van de krachtsverhouding in het veld. Telkens en telkens weer 'f J(.- T, V Heitman in duel met Dumortler. was H.V.C. in den aanval en moesten de Kanaries door out en corner trappen de situatie voor hun goal redden. Een 44 uilslag zou daarom ook beter op zijn plaats zijn geweest. Nemen wij ver der in aanmerking, dat Appeldoorn niet aanwezig was en slechts van de overdek te tribune het spel kon gadeslaan, dan moet gezegd worden, dat H.V.C. niet on fortuinlijk heeft gespeeld en geenszins 'had behoeven te verliezen. rx EEDS direct na het fluitsignaal trekt H.V.C. ten aanval en wordt een voorzet van Emo rakelings door Lijnsveld naast geschoten. Keeper van Velzen krijgt hel kwaad te verantwoor den, want heel wat aanvallen weet hij af tc slaan, doch wordt keurig geholpen door van Sandwijk en Weber, die ten volle voor hun taak zijn berekend. De aanvallen zijn evenwel zoo overrompe lend, dat na S minuten spelen het- D.O.S.-doel aan een doorboring moet ge- looven. Van der Linden krijgt het leder van G. Brandsen en zet de voorhoede aan het werk. Via Wassink belandt de hal bij Emo, die een schot op doel geeft, doch dit te zacht doet en bovendien niet geheel zuiver. Lijnsveld komt van den rechtervleugel aanstormen en ziet juist kans het leder goed op zijn schoen te krijgen en met een voor van Velzen on houdbaar schot scoort hij onder donde rend gejuich van do honderden Amers- foorters, die in het Stadion aanwezig zijn, het eerste doelpunt van den strijd. Aangemoedigd door dit resultaat gaat VOOR SPORTNIEUWS HET Fokke maakt door haar gekra keel een onsympathieken indruk Onze groenwitte stadgenooten heb ben in een onaangenamen wedstrijd d.w.z. de gasten maakten hem on aangenaam hun meerderheid ge toond over Fokke, waarvan we het ouderwetsche spreekwoord kunnen toe passen: veel geschreeuw en weinig wol. Aanvankelijk was Sopla 6terk in de meerderheid, maar meerdere kansen voor het Amsterdamsche doel werden door veel te ver doorgedreven samen spel en door de robuste backs van de gasten teniet gedaan. Die robustheid ontaardde geen enkele maal in ruwheid, maar wel deed het onprettig aan, dat dc Amsterdammers zoo echt geheid plat krakeelden. Dat maakte een onsym pathieken indruk en toen de onderlinge verwijten kris kras over het veld vlogen, werd de wedstrijd meer een humoris tische vertooning dan een sportevene ment. Sopla daarentegen bleef kalm doorspelen, d.w.z. het spel was vurig en fanatiek, maar het bleef fair en wij zijn van meening, dat onze 6tadgenooten daaraan deze alleszins verdiende zege hebben te danken. .Ten aanzien van het spel waren de gasten de baas in het kopwerk, dat was af. Maar het pldatscn liet veel te wen schen over, terwijl ze in het schieten evenals de Sopla-voorhoede weinig be kwaamheid aan den dag legden. Sopla trapte af en viel direct goed aan. De Amsterdammers, die blijkbaar op een kleiner veld gewoon zijn te spe len, werden op eigen speelhelft terug gedrongen en gehouden. Dat duurde wel tien minuten en toen ze zich uit de groenwitte insluiting hadden losge werkt, en enkele aanvallen gingen op zetten, bleek van Zoghei weer de be trouwbare doelman. Bijna een half uur was er gespeeld, toen de midvoor Waag- meester een hard schot tegen de boven lat gaf. De terugspringende bal werd door den linksbinnen Walgreen opge vangen, die zijn club de leiding gaf met een keihard 6chot (01). Even daarna kwam doelman West- hoff bij een Sopla-aanval in botsing met van den Brug. Na vier minuten opont houd kon worden verder gespeeld en het duurde niet lang, of van den Brug maakte kalm gelijk. (11). De gelijke stand inspireerde Sopla tot grooter krachtsinspanning en bij een der tal rijke volgende aanvallen gaf Kaal aan onze stadgenooten de leiding (21). In de tweede helft werd niet veel meer gepresteerd, althans wat voetbal len betreft. De Amsterdammers tracht ten hun technische tekortkomingen aan te vullen met adviezen aan en scheld woorden tegen elkander, maar zelfs dat had geen invloed. Nog eenmaal moest gestopt worden voor den Fokke-doelman, die soms zeer gevaarlijk uitliep, maar verder gebeur de er geen bijzonders meer. Ook doel punten werden er niet meer gemaakt, zoodat de wedstrijd eindigde in een 21 overwinning voor Sopla, welke ten volle was verdiend. Het afscheid der gasten kenmerkte zich niet bepaald door hartelijkheid en weinig zachtzinnige revanche-voorne mens beloofden een stevigen returnwed- strijd. dc voorhoede, gesteund door do mid- denlinie, wederom ten aanval. Blijkbaar heeft D.O.S. haar tegenstan ders een weinig onderschat en ook nu wordt in dit team het sein gegeven voor den algeheelen aanval, die op een twee tal corners uitloopt, welke door te scherp schieten zonder resultaat blijven. Nog zijn de Kanaries niet uit het straf schop-gebied verdwenen en Mosterd heeft groote moeite om een bal van van Leur Sr. te keeren. Dan wordt een vrije trap genomen door van Sandwijk, welke door Dumortier verder geëxpe dieerd zal worden, doch hij heeft pech, maar ziet in van den Brink de redden de engel en deze kan den bal nog bij tijds bemachtigen om den gelijkmaker te scoren. Ontmoediging heerscht er in de rood witte gelederen en hiervan profiteert D.O.S. voor de volle honderd procent. Heitman mist en laat den bal vrij voor D ui nor lier en daar gaat nummer twee in het net. Een algeheele verslapping treedt in bij onze stadgenooten en hun spel geeft nu "liet tegendeel te zien van het begin. Het mooie open spel heeft plaats gemaakt voor heen en weer trap pen zonder doel. Mosterd moet nu zijn kunnen tooncn en doet dit op voorbeel dige wijze, vooral zijn uitloopen dwingt bewondering af. Dumortier heeft zijn tactiek spoedig bekeken en als er weder om een D.O.S.-aanval komt, maakt hij een kleine schijnbeweging en laat Mos terd kalm uitloopen, waardoor Dumor tier den bal maar voor het inschieten heeft (3—1). TI„_ Nog enkele malen krijgt ook H.V.C. een kans, doch bijna is de eerste helft verstreken en worden geen groote aan vallen meer opgezet. NA de rust, cjjie met 31 in het voor deel van D.O.S. is ingegaan, is de opstelling bij de rood-witten eenigs- zins veranderd. Lijnsveld is rechtsbui ten gaan spelen, terwijl TI. Brandsen is vervangen door Verwey, in verband met een blessure aan Brandsen's enkel. H.V.C. geeft thans den toon aan en er wordt hard geploeterd. Aanval na aan val wordt ondernomen en iedereen be- grijipt volkomen wat er aanstonds zal gaan gebeuren. %Ook de Kanaries zijn zich hiervan ten volle bewust, doch een dergelijk snel spel is voor hen blijkbaar niet bij te bcenen, zij krijgen als het ware geen voet aan den grond. Emo zwoegt en wordt succesvol bijgestaan door Wassink, die maar langs het lijntje rent. Van Reeden stelt zich schitterend op en via Wassink en Emo belandt de bal bij Lijnsveld, die hem wederom aan van Reeden doorgeeft en nummer twee scoort. Na den aftrap stormen onze stadgenooten met nog grooter strijdlust naar het gele doel, het tempo wordt zoo opgevoerd, dat verschillende vleugelspe lers het niet kunnen bijhouden. Van dor Linden vertolkt, een zeer goede partij en heeft zijn taak blijkbaar op een bizon- dere wijze opgevat. Ongetwijfeld denkt hij aan den gelijkmaker, welke niet lang op zich laat wachten. Als Weiter den bal uit zeer moeilijke omstandigheden vrij krijgt, geeft hij goed over aan Emo. die fraai inkopt (3—3). Nog steeds is H.V.C. in de meerder heid en onderneemt nog enkele aanval len, die niet het gewenschte resultaat opleveren. Dan kan Veltmeyer D.O.S. weer de leiding geven door een mis verstand tusschen Mosterd en van der Pol. Aan weerszijden komen nog overrom pelende aanvallen, die door buitenspel worden afgebroken. Van Reeden is keu rig opgesteld en geeft don vrij staanden van Lijnsveld het leder, die den gelijk maker scoort (44). Als de rood-witten met tien man in het veld staan een hunner kreeg een bloedneus wordt een strafschop door de Lang genomen, die door Mosterd ver keerd wordt beoordeeld (54). Kort daarna kopt van Leur Sr. het zesde doelpunt \oor D.O.S. in het net. De opstelling der elftallen was: H.V.C.: Mosterd, van der Pol, Heitman, Welter, G. Brandsen, Van der Linden, H Brandsen, Lijnsveld, van Reeden, Emo, Wassink. De Lang, Veltmeyer, Dumortier Met de rust hadden de blauw- witten een onverdienden voorsprong van 21 j_T ET treffen tusschen Amersf. -L Boys en Laren was voor beide vereenigingen van zeer groot belang. Immers beide teams waren op den eersten competitie Zondag met een nederlaag gestart, zoodat men kon en mocht verwachten, dat zoowel de blauw-witten als de ploeg uit het. schildersdorp, hun uiterste krachten zouden inspannen om een tweede nederlaag ta ontloopen. Het gelijke spel, dat uiteindelijk het resultaat was, mag voor de blauw- witten niet zoo erg gunstig genoemd worden, het gaf niettemin de juiste verhouding weer, zoodat beide clubs tevreden konden zijn. Hoewel wij in principe tegen elke verandering in een ploeg zijn de homogeniteit komt dit allerminst ten .goede zullen de Amersf. Boys wel gezonde redenen gehad hebben om hun elftal tc veranderen. Aan het geheel was dit ook merkbaar, de combinatie klopte nog niet, doch het. wil ons voor komen, dat, indien men deze opstelling intact laat, men nog veel goeds hiervan kan verwachten, zonder bepaald tot schokkende feiten te komen. Dat A Kraak een goede technische speler i6, bewees hij ditmaal op de moeilijke spil- plaats. Hij weet wat een voorhoede speler toekomt, sluit zeer goed achter zijn voortwaartsen aan, terwijl hij zijn lengte mee heeft. Keizer was via de half-linie weer op de backplaats terecht gekomen, waar hij met Rommers de achterhoede vormde. Aanvoerder Rom mers was hier wel de beste. Faber, die nog niet geheel hersteld was, werd, zo"o- als wij verwachtten, vervangen door doelman Langgras. Na een zenuwach tig begin, herstelde hij zich. Het mooi ste moment wa6 wel voor hem het feit, dat hij kort voor het einde het win nende doelpunt wist te voorkomen. De voorhoede bleek ook nu weer niet in staat om de aanvallen af te werken. Belt's spel is wel wat rustiger gewor den, doch hij zag geen enkele maal kans de juiste positie te vinden om vrij staande een schot te lossen. Van de binnenspelers was Van Diest de actief ste, terwijl W. Kraak beneden zijn vorm bleef, doch bovendien te egoïstisch was. Berghuizen op den rechtervleugel deed het niet slecht, een weinig meer door tastendheid zou zijn spel veel produc tiever maken. De uitslag zegt het reeds, beide ploe gen ontliepen elkaar niet veel. Laren, blijft voor de meeste clubs, door haar enthousiasme, gevaarlijk. Ook hier lag de grootste kracht in de verdediging, waarbij wij de half-linie met spil Schoonhoven, direct wel kunnen noe men. Haar voorhoede drijft echter op den middenvoor W. van Wingerden, die door de blauw-witten danig bewaakt werd. Af en toe deed hij individueel verrassend werk, doch naast zijn twee doelpunten, waarvan de laatste zeer mooi was, vonden wij hem qua 6pel min der geworden zijn. Dat de thuisclub dezen wedstrijd niet verloren heeft, dankt zij naast haar meerdere snelheid een uitvloeisel der training? zeker aan het tactische inzicht der achterhoede. Bij gelijken stand drong de achterhoede der blauw- witten in dergelijke mate op, dat de half-linie in haar geheel gedwongen werd een aanvallend 6pel te spelen, een steun, welke de voorhoede best kon gebruiken. Een dergelijke speelwijze is gewaagd, werkt ook het buitenspel sterk in den hand, doch de Amersf. Boys hadden er geen nadeel van. Wél voordeel, want met de rust had zij een kleinen voorsprong van 21. De tweede helft was vrijwel gelijk aan het eerste gedeelte, al mogen wij niet ontkennen, dat Laren weinig ge negenheid ondervond van de welbeken de Vrouwe Fort una. De gelijkmaker, welke zij scoorde, was van goed gehalte en ook verdiend. De eerste helft Het was zeer goed merkbaar, dat de ploegen elkanders krachten verken den, voordat zij er toa overgingen om een behoorlijken aanval op te bouwen. In deze periode nam Laren bijna al de van den Brink, van Leur Jr., Meeuwsen, van Ijeur Sr., Peeterse, van Sandwijk, Weber, van Velzen. D.O.S. Na de rust werd H. Brandsen vervan gen door Verwey, waardoor Lijnsveld rechtsbuiten en Verwey rechtsbinnen ging spelen. leiding, toen een schot van W. van Win- gerden uit de handen van doelman Langgras glipte; vlug heretellen van den Amersf. Boys doelman voorkwam erger. Belt kreeg een scoringskans, doch doordat hij zwaar gehinderd werd, ging zijn schot naast. Door haar door tastendheid kwam Laren wat in het offensief, waar de gebroeders van Win gerden tegen de lat en naast kogelden. Een snelle tegenaanval der blauw-wit ten bracht succes. De voorzet van W. Kraak, kopte van Diest langs den Laren-doelman, die brillanta- met zeer slechte oogenblikken afwisselde. Qua spel in het veld was dit allerminst de verhouding. Dit werd echter opgehe ven toen W. v. Wingerden, na door tastendheid van Vos, een tam laag schot gaf, waar over Langgras heen viel. 11. Er was precies een half uur gespeeld toen W. Kraak na missen van Kok een voorzet van Berghuizen te pakken kreeg en den stand op 21 bracht. Het offensief, dat van uit de achter hoede begon, werd nog intensiever door gezet, zóó, dat het er op leek of Laren ingesloten werd. Doelman v. Winger den „zwom" er een keurig 6chot van Belt uit, terwijl aan de andere zijde de meeste aanvallen door buitenspel staan werden onderbroken. Tot aan de rust bleef de stand onveranderd. Laren maakt gelijk Het tempo was aanmerkelijk ge zakt. Laren, dat een achterstand in te loopen had, deed wat noodza kelijk was, n.l. op winst spelen, doch het zat de zwart-hemden niet mee. Individueel spel van W. v. Wingerden, die Rommers listig om speelde, bracht Laren de gelijk maker. 22. Van beide ploegen ging nu de be geerte uit om hat winnende doelpunt te maken. De strijd kreeg een feller karakter, de spanning nam toe, zonder in ruwheid te ontaarden. Forsch werd er gespeeld, echter binnen de grenzen van het geoorloofde, zpodat naarmate het einde naderde, de nerveuze span ning steeds steeg. Kraak en Belt ver wisselden van plaat6, ook Laren ging wijzigen. Beide doelen ont6tnapten tel kenmale aan een doorboring, doch het bleef gelijk. Scheidsrechter Peper had de leiding in handen, al maakte hij eenige foutjes. LONDEN, 26 September (A. N. P.). De uitslagen van de gisteren in de En gelsche League gespeelde voetbalwed strijden luidden: Eerste afdeeling: Charlton Athletic—Middlesbrough 1—0 ChelseaStoke City 21 Derby County-Arsenal 20 EvertonHuddersfield Tonw 1—2 Grimsby Town-West Bromwich Albion 1I Leeds UnitedLiverpool 20 Leicester CityBrentford 01 PortsmouthManchester City 2—2 Preston North EndBirmingham 21 SunderlandBlackpool 21 Wolverhampton Wanderers— Bolton Wanderers 11 AMSTERDAMSCHE SCHERMCLUB WINT DEN SUMATRABEKER AMSTERDAM, 26 September. In bet Polmanhuis te Amsterdam zijn van daag voor een vrij talrijk publiek sabel- equipewedstrijden gehouden voor den Sumatrabeker, welke voor de eerste maal beschikbaar was gesteld. De Amsterdamsche schermclub met de heeren Driebergen, mr. Dullemond, Mosman en Steenbeek won den fraaien beker met 30 gewonnen partijen. Op de tweede plaats eindigde Cyrano uit Rot terdam met 27 gewonnen partijen, ter wijl Giandoomenici en de Schermclub Oegstgeest de derde en vierde plaats innamen. GOEDE TIJD VAN RAGNHILD HVEGER LONDEN, 26 Augustus (A.N.P.) In het Marshallstreet-zwembad te Londen zijn Zaterdagdagavond zwemwedstrij den gehouden, waaraan ook Ragnhild Hveger deelnam. De Deensche wereld' recordhoudster verrichtte een uitste kende prestatie door op de 150 yards rugslag een tijd te maken van 1 min. 49sec. Het wereldrecord staat op naam van Nida Senff met 1 min. 42% sec. HOOGTERECORD VOOR LUCHT BALLONS VERBETERD WEENEN, 26 Sept. (Havas). Een met warme lucht gevulde luchtballon heeft een hoogte van 9500 meter be* reikt, waardoor het op 8690 meter staande wereldrecord verbeterd werd. „Och, waren alle menschen wijs (Dat is heelemaal niet noodig,«I: re achter het stuur maar n kle" beetje beter wilden opletten, dar konden we «I béél tevrodeivz.jn I)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6