Steunverleening aan kleine boeren LAATSTE BERICHTEN BATIG SALDO OVER DEN DIENST 1936 tkui 'sWerelds' draaiboek De zaak Kiës Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Bij ministerieele circulaire wordt de medewerking der gemeen ten gevraagd Kiës zal niet voor partij raad verschijnen ONDERAARDSCHE GANGEN te Delft? SPRING NIET OP een rijdende tram BELASTING OP HONDEN WA TETEN WIJ MORGEN? Langestraat 42 - Tel. 77 A.A.V. TRAINT Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 28 SEPTEMBER 1932 BINNENLAND VGRAVENHAGEi 28 Sept. De mi nisters van Sociale Zaken en van Eco nomische zaken hebben een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, waarin er aan wordt herinnerd, dat eenige jaren achtereen door medewer king van het departement van sociale zaken de mogelijkheid heeft bestaan on der. bepaalde voorwaarden kleine boe ren op eigen bedrijf te werk te 6tellen. De regeoring heeft thans besloten, al dus de circulaire, deze mogelijkheid uit te breiden, voor de uitvoering waarvan zij de medewerking der gemeenten vraagt. Het is de bedoeling, dat de voor bereidende maatregelen zoo spoeodig mogelijk worden getroffen, opdat de re geling met 1 November a.s. in werking,, kan treden. De regeling, die het verrichten van alle op het bedrijf voorkomende werk zaamheden omvat, gaat in groote lijnen ervan uit. dat er drie categorieën van landgebruikers zijn. Deze drie groepen zijn de volgende: a. Kleine grondgebruikers, wier netto inkomsten uit het eigen bedrijf 6lechts van een zoodanige hoogte zijn, dat zij grootendeels op hat verrichten van ar beid bij derden zijn aangewezen. De per sonen van deze categorie (groep a) kunnen, voor zoover zij overigens daar voor in aanmerking komen, volgens de bestaande regelen der werkverschaffing en steunverleening worden geholpen. Zij blijven dus practisch buiten deze regeling. b. De alsdan volgende categorie (groep b) bestaat uit grondgebruikers, die ook nog wel bij derden werkten en daardoor onder bepaalde voorwaarden bij de werkverschaffing waren geplaatst, doch in het vervolg overeenkomstig deze regeling uitsluitend kunnen worden geholpen door tewerkstelling op eigen bedrijf. c. De derde categorie (groep c) om vat de kleine grondgebruikers, die prac* tisch nooit bij derden werkten, doch voor. wie hulp noodig i6, om het eigen bedrijf economisoh meer weerbaar te maken. Deze regeling zelf is van den volgen den inhoud: Personen, die voor te we r^k- stelling op eigen bedrijf in aanmerking komen. a. Groep b. dat zijn de kleine grond gebruikers, die Volgens de in de rege ling opgenomen theoretische berekening uit het bedrijfje meer dan 4, doch min der dan 7 per week aan netto inkom sten ontvangen. b. groep c, dat zijn de kleine grond gebruikers, die volgens die berekening uit het het bedrijfje 7 of meer per week aan netto inkomsten ontvangen. Vergoeding Het basisbedrag voor 2 personen be draagt voor alle gemeenten ƒ9.— per week. Voor ieder inwonend gezinslid boven 2 mag 15 ct per week bijslag worden verstrekt. Van het totaal wordt afgetrokken: a. twee derde gedeelte van de neveninkomsten van den grondgebrui ker, zoomede twee derde gedeelte van de inkomsten van diens inwonende ge zinsleden, b. de geheele berekende notto opbrengst van het bedrijfje alsmede al 1 e inkomsten niet uit arbeid verkre gen zoowel van den grondgebruiker zelf als van zijn inwonende gezinsleden. Werkzaamheden In tewerkstelling op eigen bedrijf mogen niet alleen alle normale werk zaamheden worden uitgevoerd, maar moeten ook in tijden van arbeids- overschot de buitennormale werk zaamheden worden verricht, zulks op aanwijzing van den rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. Inschrij vingspl i ch t De kleine grondgebruiker van groep b, die voor tewerkstelling op eigen be drijf in aanmerking wenscht te komen, moet zich evenals zijn daarvoor in de termen vallende gezinsleden van 14 jaar en ouder, als werkzoekende doen in schrijven bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemiddeling. Zij zijn verplicht aangeboden vrij werk, waarvoor zij lichamelijk geschikt zijn, te acceptee ren, voor zoover de werkzaamheden in eigen bedrijf zulks, naar het oordeel van den rij kslandbouw voorlichtings dienst, toegelaten. De berekening der netto bedrijfsln- komsten geschiedt overeenkomstig de door de beide betrokken departemen ten vastgestelde normen door een ge meentelijke commissie. Gewestelijke S.D.A.P.-verga- dering besluit bij motie van verdere discussie af te zien Zondagmiddag is te Leeuwarden de derde gewestelijke vergadering van de S.D.AP. gehouden inzake de kwestie- Kiès. De leiding berustte bij het gewes telijk bestuur. Ter vergadering was me de aanwezig een delegatie van het par- tiibestuur. bestaande uit de heeren ir. Albarda, K. Vorrink en dr. Banning. Langdurig werd gediscussieerd over de vraag of de besprekingen over de zaak- Kiès opnieuw zouden worden geopend. Dit debat leidde tot verscheidene voor stellen en moties. In de namiddag-vergadering werd tenslotte de volgende motie van het ge westelijk bestuur aangenomen met 149 tegen 109 stemmen en 20 blanco. „De gewestelijke vergadering, alge meen betreurende, dat de behandeling van de zaak-Kiès en wat daarmede ver band houdt, geleid heeft tot scherpe verhoudingen in het Friesche partij- leven. die gevaar voor de eenheid op leveren: betreurende tevens, dat met de benoeming van een commissie door den partijraad niet kon worden gewacht tot na deze vergadering; van oordeel, dat op de beslissing van de commissie, die is benoemd door den partijraad, op cee- nerlei wijze moet worden vooruitgploo- pen, besluit de motie, aangenomen op de vergadering van 8 Augustus i.l. in te trekken en van verdere discussje af te zien." Na de stemming sloot de voorzitter omstreeks 4 uur de vergadering. Na afloop van deze vergadering meldt het „Hbl.", heeft de heer Paul Kiès voor een vrij talrijke groep, die hoofdzakelijk bestond uit hen. die tegen de motie van het gewestelijk bestuur gestemd hebben, een uitvoerige rede gehouden, waarin hij de bewijsvoering, welke de partijvoorzitter in de vergadering van 8 Augustus voor de in die vergadering aangenomen motie heeft gegeven, on juist en misleidend noemde en aan zeer scherpe critiek onderwierp. Spr. lichtte zijn betoog toe. door voorlezing van een aantal brieven. Aan het slot van de vergadering, die onder leiding stond van De Vos uit Heerenveen. deelde de heer Kiès mede niet van zins te ziin voor de door den partijraad ingestelde commissie, welker iflmenstelling hij wraakte, te verschij nen. Mevrouw Klein Sprokkelhorst met haar wichelroede weer aan den arbeid De bekende wichelroedeloopster mevr. Klein Sprokkelhorst, uit Zeist, is zoo lezen wij in het Hbld. begonnen met een onderzoek naar de aanwezig heid en de ligging van onderaardsche gangen te Delft. Mevr. Klein Sprokkelhorst heeft op den eersten dag van haar onderzoek vooral het Prinsenhof en omgeving ver kend. De aanwezigheid van eenige on deraardsche gangen, die het Agatha- en het Barbara-kloostcr hebben verbonden, werd door de wichelroede vastgesteld. Op de binnenplaats van het Prinsenhof bleken verschillende gangen samen te komen. Eén daarvan leidde via het Oude Delft dwars door den tuin van de sociëteit Eensgezindheid naar de plaats, waar vroeger het Cellebroerklooster beeft gestaan en vandaar verder naar de Stadsdoelen, waar zich vroeger het Anna-convent bevonden heeft. Ingezetene van Rotterdam onder tram geraakt en ernstig gewond ROTTERDAM. 28 Sept. Omstreeks 1 uur vannacht is de 23-jarige J. Voogd, wonende in de van der Takstraat te Rotterdam, op den Coolsingel te Rot terdam nabij de van Oldenbarneveld- straat op een in volle vaart rijdenden motorwagen van lijn 2, gesprongen. Daarbij kwam hij in botsing met de op bet kruispunt Coolsingel—van Olden- barneveldstraat staande verkeerslan- taarn, waardoor hij van den wagen af sloeg en onder de baanschuiver van den bijwagen verdween. Nadat men hem onder de tram vandaan had ge haald. bleek dat hij een ernstige sche del fractuur bad opgeloopen, terwijl zijn linkerbeen op verschillende plaatsen was gebroken. Bovendien bad hij nog tal van verwondingen gekregen. In zorgwekkenden toestand is V. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij is opgenomen. BEPROEVING DER ELECTRIFICATIE Naar wij vernemen zal het proefrijden tusschen Maarn en Wolfheze deze week worden voortgezet en bestaat het voor nemen Vrijdag 1 October a.s. met den proeftrein voor het eerst, naar Arnhem door te rijden, terwiji het in de bedoe ling ligt, ook Zaterdag 2 October tot Arnhem te rijden* Grand Thé&tre. Van Vrtldag 24 tm. Donderdag 30 Sept. vertoo ning van de film „Julika." Zondag donrlnnnond 1 45 46 15 en 8.30 uur. (Laatste voorstelling}. Avondvoorstelling overige dagen 8 10 uur n m. Woensdag en Zaterdag 2 30 matinée. City Théater. Van 24 t.m. 30 September wordt vertoond de film ..Massa Justitie." Zondag 1.45 4 uur. 0.15 en 8.30 uur (DnorloonendN 4nnvnne laat ste voorstelling 8 20 uur Zaterdag 615 en 8.30 uur Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag o-infinA^ om nnr Museum Flóhite. Westsingel. Geopend dagel. van 10—12 en 1—4 uur, uitgezonderd des Zondags. 'sZaterdags 10—12 en 1.30—3 uur fStadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toer"" Theosofische Bibliotheek. Ge- houw Theosofische Ve-eeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Sterhals Beekenst.laan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison* straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Glldehnis A. K. G. t/o. Zuidsingel 16. 15 t/m. 27 Sept Van Randwijck- tentoonstelling. Zondag van 2 tot 5 uur geopend. Toonzaal Sierkunst. Zomerten- toonstelling. Werken van o.a. Ma- chiel Brandenburg, Louie Card!- naals. Albert Fiks, Louis Scbrikkel. 28 September. Sierkunst. Séance van Ed. Benedict. 8.30 uur. 28 September. Firma Ramselaar. Des middags en des avonds mode show van 3—5 en van 810 uur in Amicitia. 28 September. Monopole. Schaak- vereen. A.S.V.A. De he3r Landau speelt simultaan 8 uur nm. 28 September. Gemeentehuis. Vergadering van den gemeenteraad. 29 September. Amicitia. Vergade ring der Ver. Nat. Veiligheid Gen.- maj. b. d. Ch. Kies spreekt over de veiligheid van Ned.-Indië." 8 uur n.m. 29 September Kamer van Koop handel. 9e Districtsdag te Scherpen- zeel. 2 uur n.m. 29 September. De Valk. Avondmarsch van Z.U.T. 30 September. Ver. v. Vrijz. Her vormden Spaeltuingebomv Soester- kwartier. Ds. Faber uit Zutphen spreekt over: „Wat wij Vrijz. chris tenen gelooven" 8 uur n.m. 1 October. Germania. Algemeene vergadering Amersfoortsche IJsver- eeniging. 8.15 uur. 2 October De Valk Oneninesbal van dansinstituut Bovenkamp. 8.30 uur. 3 October. De Valk. Vroolijke avond van Nut en Genoegen. 8 uur. 4 October. Sierkunst. Ned Astrol. Genootschap. Lezing van ir. C. J. Snijders over: De astrologie in onze levensbeschouwing. 8.15 uur n.m. 4 October. Amicitia. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Demonstratiemiddag van de melkerij Oud-Bussum te Naarden. 2.30 uur n.m. 6 October. De Valk. Filmavond van de E. H. B. O. 8 uur. 10 en 11 October. Concordia. Ver tooning reportage-film „Wereld-Jam boree 1937" door filmspel „De Faam." 16 October. De Valk. Amersfoortsche Tooneelensemble. Groote uitvoering, 8 u. 20 October. Feestavond Zwemclub Neptunis. 8 uur. 21 October. De Valk. Vergadering Bel lamy. 8 uur. 23 October. De Valk. Soirée R.H.B.S. 8 uur. 29 October. De Valk'. Schermwedstrij- den van E.M.M.A. 30 October. De Valk. Feestavond van E.M.M.A. 8 uur. BAARN 22 Sept. tm. 12 Oct. Tentoonstel ling van Japansche houtsneden in het Baarnsch Lyceum. Dagel. van 10 tot Zondags van 1.30 tot 4 uur. RAAD VAN HOEVELAKEN Het onderhoud en beheer van het rijkswegvak bij de gemeente HOEVELAKEN, 28 September De Raad dezer gemeente kwam hedenmor gen om 10 uur in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester dezer gemeente, Jlir. J. P. v a n E y s. De voorzitter wenscht den heer van Zuilichem geluk met zijn algeheel herstel van zijn ernstige ziekte, spr. hoopt, dat dc heer van Zuilichem nog langen tijd in de beste gezondheid deel zal uitmaken van den Raad. De heer van Zuilichem dankt den voorzitter voor zijn welgemeende woorden. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen doet de voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken: Een schrijven van de Ged. Staten van Gelderland van 20 Juli 1937, hou dende verzoek om de meening van den raad te mogen vernemen, inzake het raadsbesluit der gemeente Utrecht d.d. 12 Dec. 1935 tot het wijzigen van de salarisverordening der ambtenaren, dus ook van de ambtenaren van den keu ringsdienst van waren der gemeente Utrecht, welke keuringsdienst ook te Hoevelaken functionneert. Bericht zal worden, dat hiermede accoord zal wor den gegaan. b. Een besluit van de Ged. Staten van Gelderland van 21 Juli 1937, hou dende de goedkeuring op het raadsbe sluit van 8 Juli 1937, tot aankoop van twee obligatiën elk groot 1000,voor het gemeentelijk reserve-fonds, wegens conversie. Een Koninklijk Besluit van 6 Augustus 1937. houdende goedkeuring der nieuwe schoolgeldverordening. d. Een schrijven van de Centra^ Es peranto Propaganda Commissie te Nij megen d.d. 20 Aug. 1937 houdende ver zoek om medewerking voor het organi- seeren van een Esperanto-cursus te Hoevelaken. De heer van Zuilichem wijst er nog op. dat indien er in Hoevelaken animo bestaat voor het leeren van Es peranto dit toch in Amersfoort kan wor den gedaan. D eheer van 't Waldervecn merkt voorts op. dat ook de radio gelegenheid geeft om Esperanto te bestudeeren. Op voorstel van B en W. wordt afwij zend over dit schrijven beschikt. Een besluit van den Raad van Be roep voor de Directe Belastingen te Zwolle, houdende de handhaving van het besluit vas den raad van Hoe velaken van 2 October 1936 tot afwijzen de beschikking on de reclame school geld van A. van Deuveren te Hoevela ken. f. Een schriiven van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club (K. N. A. C). d.d. 30 Augustus 1937, houdende verzoek om verlaging der personeele be lasting voor motorrijtuigen. De voorzitter stelt voor dit adres rustig terzijde te stellen. De raad is com petent genoeg om de belasting vast te stellen. g. Een adres van S. Kuyt te Hoevela ken d.d. 20 Augustus 1937, waarbij ge voegd twee rekeningen van den arts .T. H. Klomp, resp. groot 30.en 17,85, met verzoek om betaling dier rekenin gen uit de gemeentekas. De voorzitter deelt mede, dat dit adres aan den raad is gericht, doch naar armenzorg zal worden verwezen. De voorzitter doet vervolgens me dedeeling van de kasopname. Op 8 Sep tember j.l. was in kas 397.64 en be droeg het saldo der postrekening 160,26 en ,dat bij de N. V. Bank voor Neder landsche Gemeenten 3522,55. Aan de orde is een schrijven tot ver- leenen van subsidie aan „Het Groene Kruis" fe Hoevelaken voor het jaar 1938. B. en W. stellen voor gezien den finan- cieclen toestand der vereeniging voor het jaar 1938 inplaats van 250 als sub sidie 150 toe te kennen, waartoe wprdt besloten. Vastgesteld wordt een verordening of de heffing van de belasting op honden met dc betrekkelijke invorderingsver ordening. B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan, zijn de bedragen der aanslagen thans 1.50 en 0.50 bij aanneming der nieuwe verordening zullen deze opge voerd worden tot 3.en 1 50. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wijziging der begrooting. Door deze kleine wijziging worden de uitgaven verhoogd met 5.62 en verlaagd met 5.62. Vastgesteld wordt de voorloopige ge meenterekening, dienst 1936. Dc rekening 1936 wordt ter voorloo pige vaststelling aangeboden met een bedrag van den gewonen dienst in ont vangsten van 36231,13, in uitgaven van 35520,82. en alzoo een batig saldo van 710.31. Op den kapitaaldienst ko men geene bedragen voor. Deze reke ning zal ter vaststelling aan de Gede puteerde Staten van Gelderland wor den aangeboden. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de schouw over de waterleidingen zal worden gevoerd op Woensdag, 29 September. Daarna worden behandeld de gevol gen van de overbrenging van het Rijks wegvak, hetwelk in beheer en onder houd is bij de gemeente Hoevelaken De directie van den Rijkswaterstaat in Gelderland bericht, bij schrijven van 30 Juni 1937, dat, nu de verlegging van den rijksweg Hoevelaken—Apeldoorn lot stand is gekomen, het gewcnscht voorkomt, dat de gemeente Hoevelaken den ouden weg in eigendom, beheer en onderhoud overneemt voor ƒ1— en voor de beplantingen 650.— betaalt. Voor het over te dragen gedeelte, dat een lengte heeft van 3,442 KM., wil bet rijk aan de gemeente Hoevelaken een som ter hand stellen van f 17.210—, De hoer Hoek zegt, dat Hoevelaken nooit dit weggedeelte moet overnemen Als wij ertoe gedwongen worden, dan moeten we maar in ons lot berusten, Spr. ziet in het overnemen een groot zorgenkind voor de gemeente. Ook andere leden keuren overname en onderhoud door Hoevelaken ten zeer ste af, xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx X X X LIGNE DE JEUNESSE KESTOS X CORSETTEN CORSELETTEN BUSTEHOUDERS x van de beste Franse en Amerikaanse K fabrikaten. x Reparatie en wassen van k alle soorten eorsetten. Zichtzcndingcn zenden wij U op x aanvraag gaarne toe. Afd. Witte Goederen. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx VOOR DE KOFFIETAFEL Fieren èi la condé. Bereiding: Neem hardgekookte eieren, pel ze en omhul ze met een smakelijk gebakt Er mag niets meer van de eieren t zien zijn. Wentel ze nu in eiwit en paneermeel en bak ze in heete boter of olie tot bet gehakt gaar is. Garneer den schotel met schijfjes tomaat en schijfjes kom kommer, beide gebakken. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebraden sausijsjes. Savoye kool met aardappelen door elkaar. Vruchten-omelette. Bereiding: Maak op de bekende wijze een schuimomelette. Kook compote van appels en bananen, meng er voorzichtig wat abrikozenjam door en vul met dit mengsel de omelette. Zeer 6ncl opdie- CERISA, kersenlikeur, zacht en geurig, per flesch 2.00. lA 1-05 'A 0.55 ATHLET1EK Onderlinge wedstrijden hadden een geanimeerd verloop Zaterdag en Zondag is de A.A.V. begonnen met het houden van on derlinge wedstrijden. De opzet van deze onderlinge wed strijden waarvoor meerdere personen wissel prijzen beschikbaar hadden ge steld, was. om door goede training in voorwedstrijden zoo mogelijk te geraken tot uitkomen op de wedstrijden voor bet tien-kamp kampioenschap van de K.N.A.U, te Amsterdam en den Olympi- schen Vijf kamp. Het zomerprogramma gaf geen gele genheid om deze wedstrijden vóór den tienkamp te houden, terwijl het reeds vergevorderde seizoen dwong nu met de onderlinge wedstrijden een aanvang te maken. Tijdens de wedstrijden heerschte er een prettige geest. Werden de prestaties den eersten dag door het minder aange name weer gedrukt, den tweeden dag waren deze beter, alhoewel bleek, dat door liet in te snel tempo afwerken van de nummers, de beste prestaties niet be reikt werden. De resultaten ziin: 100 M. 1. J. Tiggelaven. 2. H. v. Gelder. 3. G. Nieuborg. Verspringen: 1. J. Tiggelaven, 2. J. Wiegmink. 3. O. v. Uchclen. Kogelstooten: 1. F. J. Snijders, 2. J Tiggelaven. 3. B. Casteleiins. Hoogspringen: 1. T. Wiegmink. 2. 3 en 4 J. Visser, F J. Snijders en J. Tigge laven. 400 M.: 1. J. Tiggelaven, 2. J. Visser. 3. G. Nieuborg. 110 M. horden: J. Visser, 2. J. Wieg mink, 3 en 4 G. Nieuborg en M. Heins. Discuswerpen: 1. J. Wiegmink, 2. J. Snijders. 3. B. Casteleiins. Polshoog: 1 G. Nieuborg, 2. O. v. Uche- len. 3. J. Wiegmink. Speerwerpen: 1. O v. Uchelen, 2. F. J. Snijders. 3. J. Wiegmink. 1500 M.: 1. T. Wolf. 2. J. Tiggelaven. 3. J. Visser. De groep handballers maakte geen slecht figuur, terwijl aanvoerder Nieu borg door in bet nummer polsstokhoog springen de eerste plaats te bezetten, be wees. dat alzijdige beoefening tenslotte de beste prestatie mogelijk maakt op het zwaarste nummer. De wedstrijden worden in verband met den veldloon op a.s. Zondag onderbro ken'. 10 October komen de dames, meis jes en Junioren in actie. Met huis en al a MERIKANEN hooren hun land graai: /I het land der superlatieven noemen Onverbeterlijke optimisten dut ze zijnvergeten ze eenvoudigdat de beste wegen alleen mogelijk zijn door dc hoogste belastingen, de hoogste huizen dc ergste krotten maskeeren het koelste Uswatcr ui teen zijn reden van bestaan vindt in de heetste zomerdagen en de millionalrs al leen hun geld verdienden door het grootst aantal arbeiders voor zich te laten werken. Een man. die er voor het aJIedaagschc pro bleem staat zijn vrouw en vijf kinderen een prettige vacantie te bezorgen, vindt die superlatieven luist ziin grootste vüan den. De federate parken zijn tc ver weg. de hotels t e duur en het zou een te groote luxe zijn den wagen ongebruikt in de ga rage te laten staan. Met de hulp van een timmermannetle bonwde zoo'n man toen een aanhangwagentfe voor zün auto. com pleet met ramen, draaibare britsen en ko- lenkachcltje. Hij stopte de kinderen met het negermeisje er achter in. ging met zijn vrouw achter het stuur zitten, floot een vroolijk dcuntfe en reed dc Staten in. Dc belangstelling voor zijn wagentje was enorm. Honderden belangstellenden wilden het van binnen zien. Ongekende mogelijkheden openden zich hier. Go- pensioneerde menschen. en menschen zonder pensioen of werk, voor wie een belastingvrij huis op wielen een kans biedt hier, daar of ergens anders, wat werk te krijgen, maaiers, katocnpluk- kers, reizigers, die altijd op reis zijn met hun artikel hij zich. Voor hen allen was een „trailer" aan hun auto de lang gezochte oplossing De mail, een apo theker, zou geen echt Amerikaan ge weest zijn, als hij de practischo zaken- mogelijkheden niet direct geziicn had. Op de automobieltentoonstclling te De troit stelde hij in 1930 den eersten trai ler, naar zijn aanwijzing gebouwd, ton toon. Vorig jaar verkocht zijn fabriek al zes duizend „reiswagens" Twee andere maatschappijen, de Silver Domo cn de Palace Travel Coach Cv, volgden hem op dc voet. Over de 160.000 trailers zijn er, volgens schatting van een Amcri- kaansch autoblad, op do wegen. Wagens van allerlei makelij en prijs Eigen vin dingen cn luxe-modellen Een gewone trailer kost tusschen do zes en twaalf honderd dollar, een prijs, die voor de ge middelde familie te hoog is, zoodat de fabrikanten thans hun bijzondere aan dacht wijden aan een product, dat 800 dollar kost. Ook de luxe-auto-fabrikanten hebben zich er mee bemoeid. Er zijn trailers in Californië van tien duizend gulden, speelgoed voor mil- lionnairs, die weer eens iets ander wil len hebben. Een zoo'n wagen heeft be halve de gewone luxes van radio, stroo- mend water en fornuis, zelfs een bad kamer, ruimte voor een knecht en een keukentje. Deze liefhebberij beeft zelfs zoo'n groote vlucht genomen, dat er van alle kanten moeilijkheden gemaakt worden. Makelaars slaan met hun leege huizen te kijken, hotelhouders zien „business' hun deur voorbij rijden, ver- k eersambtenaren piekeren over de zwaar belaste, dikwijls kapotgereden wegen. Verschillende gemeenten "hebben bijzondere maatregelen moeten nemen. De aankondiging: „Trailers svp. deze stad passeeren", worden aan de kom van vele steden gezien. Duizenden wet ten en voorschriften zijn in voorberei ding. In Del roil wenscht men vooral de trailers in de luxebuurtcn van dc sta l kwijt te raken. Voorschriften voor licht en ruimte, remmen en veiligheidsket tingen bestaan al jaren. Nu moet eerst de definitie van een trailer nog gefor muleerd worden. Wagen of huis? En dan kan men eigendomsbelasting heffen. Tn verschillende staten zijn in de par ken kampen geopend, waar een stand plaats te huur is voor een dollar per week, voor waler, toilet en een hoekje grond. Licht is extra. Florida, land van bloemen en vruchten oefent voor deze moderne kampeerders de grootste aan trekkingskracht uit. In Saratoga is een kamp voor duizend wagens. In Miami is er pen hecle boulevard, met prijzen van vijf tot tien dollar per week Er is een gezamenlijke danszaal, een zwem- baein, een postkanfoor, ruimte voor spel en sport. Ook speciale aulobiisdiensten om de kinderen naar school te brengen. Een dokter heeft Pr pen uitgebreide practijk. Ook in trailer. Het is een stad op wielen, met alle nodeelen van dien nog eens bijzonder geaccentueerd: dicht bij elkaar hokken, standenverschil, ge brek aan ruimte en dus aan frissche lucht. Toch is dit nooit de bedoeling ge weest van de trailerfabrikanten. Hun slagzin is altijd geweest: „Wij verkoo- pen vacantie" en niet zooals een fabriek adverteerde: „Huizen op wielen kunnen geen hypotheken verzamelen." Ook voor deze laatste Amerikaansche manie, die in Europa matigen bijval vindt bestaat een natuurlijk tegengif De kleine ruim te zorgt er Avel voor dat de meeste fa milies elkaar na een weck of drie in het haar vliegen. En waar blijft dan de vacantie? Dat gaat torh even goed thuis, in comfort en onrler elkaar! AVONDMARSCH VAN Z.U.T. De muziek vereeniging Excelsior zal de deelnemers aan den avondmarsch van Z.U.T. morgen vanai de Prins Ercderik laan begeleiden. HET SCHIETCONCOURS TE BAARN Vanwege den Stichtschen Srhictkring werden te Baarn één dezer dagen schiet wedstrijden gehouden waaraan ook en kele stadgenooten deelnamen. Zij be haalden de volgende resultaten- Vaste baan le klas personeel: van Etetcn M. A. van Bcmmel 8T i Men. Vrije baan le klasse personeel: van Eist 86 punten; R. J. v. Ruwen. 82 pun ten. Bovendien behaalde de heer J. van Eist een dagprijs met 85 punten. „Och, waren ai. j menschen wijs (Dal is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, aan konden we al héél tevr'eden zi/n I)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3