RINTEL VOLKSMUZIEKSCHOOL IN ONZE STAD? „ZOETELEN" NAJ AARS- STOFFEN De Hanze bijeen OPTIMISTISCHE KLANKEN Mond- en Klauwzeer breidt zich uit Schitterende sorteering HOE HET WEEUWTJE UIT HET HOF VAN HOLLAND GEVRIJD WERD SP0RTF0NDSENBAD J V erkeersveiligheid vrachtauto's DERDE LUSTRUM „JUBAL" Dameshoeden WjodAnnvan^qdmn Volksuniversiteit VAN DE POLITIE F. H. LOMANS 2c BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 28 SEPTEMBER 1937 Een uiteenzetting van den heer Gehrels in de Pallas Atheneschool IN de Pallas Atheneschool aan de Heinsiuslaan werd gistermiddag e en bijeenkomst gehouden, die onder lei ding stond van den heer L. S. Snoek. Het doel van deze vergadering was de mogelijkheid te bespreken en nader on der het oog te zien om tot oprichting van een Volksmuziekschool te Amers foort te komen. Na een kort inleidend woord gaf de heer Snoek het woord aan den heer W. Gehrels, adviseur en in specteur van Toonkunst te Amsterdam. De heer Gehrels lichtte in korte trekken toe wat men in de hoofdstad bij de op richting van de Volksmuziekschool heeft ondervonden en hoe het leerplan daar is samengesteld. De muziekcultuur behoort in alle la gen der bevolking thuis en het grootste deel van de Nederlandsche jeugd is nog steeds van muziekonderwijs verstoken, zoo ving spreker zijn causerie aan. Ruim 90% van onze jeugd leert, niet het een of andere muziekinstrument te bespelen, het overige deel wel. doch de oorzaak hiervan meende spreker te moeten zoeken in de financieele positie der ouders. Meestal willen vele kinderen geen muziekonderwijs hebben, doch worden thuis door vader of moeder ge 'dwongen dit wel te nemen. Aan de an dere zijde zien wij weer kinderen, die het wel graag willen, doch daar laat de beurs van de ouders het weer niet toe. Spreker vond het in de eerste plaats heel verkeerd om de kinderen op te dringen een bepaald instrument te lee- ren bespelen, veel beter is het het kind zelf een keuze te laten maken, dan za) de liefhebberij des te grooter zijn. De volksmuziekschoolbeweging be schouwde spreker als een sociaal belang, hij vergeleek dit eenigszins met het speeltuinwerk, dat voor de maatschappij van zoo'n groote beteekenis is. In tegenstelling met het negentiende eeuwsche ideaal, het materialisme, zei- de spreker, dat wij nu het ethische doel moeten nastreven en onze kinderen iets moesten meegeven voor hun verdere le ven, waarvoor zij later dankbaar zouden zijn. De Amsterdamsche Volksmuziekschool is opgericht met subsidie van de Maat schappij tot Bevordering van den Toon kunst, eveneens bestaat er een band tuschen deze twee, waardoor de Volk muziekschool gerechtigd is het praedi- caat aangesloten bij de Maatschappij tot Bevordering van den Toonkunst te voe ren. De heer Gehrels was van meening, dat volksmuziekscholen momenteel, noch in de toekomst zonder subsidie van vereenigingen, rijk of anderszins niet zullen kunnen bestaan. Allerlei pogin gen worden in het werk gesteld om de elementaire methode der school ook op onze lagere scholen ingevoerd te krijgen. Spreker zeide, alvorens over te gaan tot de uiteenzetting van het systeem op de Amsterdamsche school, dat de mu ziek een onderdeel van de volksontwik keling was en daardoor een volksbelang, doch dat wel terdege goed overwogen diende te worden of er in een plaats animo en goede krachten voor beston den. En vooral wat dit laatste betrof, zeide spr., dat met den leermeester de cursus staat of valt. Voordat men het eigenlijke bespelen van een instrument aan de Amsterdam sche Volksmuziekschool gaat onderwij zen, wordt allereerst een voorbereiding gegeven, die bestaat uit rhvthmisch le zen, hard en zacht loopen, improvisee ren, zelf liedjes laten zingen, enz. Dit noemt men het elementaire onderwijs, waaraan kinderen van 9 jaar kunnen deelnemen en in totaal voor één lesuur per week in het jaar f 8 kost. Spreker beschouwde het elementair zingen als het uitgangs- en middelpunt en ook pas na twee jaar kan naar de muzikale afdeeling gegaan worden, waar dan pas eigenlijk met het instru ment wordt kennis gemaakt. Hier wordt dan vormend onderwijs gegeven en kan de methode verder wor den volvoerd. Het zou ons te ver voeren hierover in den breede uit te weiden, doch wij moeten er nog aan toevoegen, dat de heer Gehrels ons verzekerde, dat de resultaten frappant waren. In Amsterdam is het zoo, dat de kin deren wier ouders een inkomen van be neden de 3000 hebben, deze Volksmu ziekschool kunnen bezoeken, andere kinderen zijn evenwel uitgeschakeld. Sor. was van meening, dat deze ouders wel een privé-leeraar konden betalen Ook vakopleiding wordt bij deze school uitgesloten. Wat de leerkrachten betreft, kan nog worden gezegd, dat deze speciaal wor- Verdachte werd wel eens driftig Een Amersfoortsche zoetelaar had een luitenant, die hem waarschuwde, dat 'hij dien middag niet met limonade venten kon, voor iets zeer onaangenaams uitgemaakt. Hij lachte er zoo'n beetje bij toen de Officier van Ju6titie te Utrecht zijn dagvaarding voorlas. Een boterham is moeilijk te verdienen, en je wordt wel eens driftig, en hij had nu al twintig jaar gevent,'en het nooit ern stig met de politie aan de stok gehad. De Officier vond dit „zoetelea" tegen het bevel van den majoor, heel brutaal. Hij achtte het feit bewezen, en aange zien verdachte goed bij de politie be kend stond, anders was hem zijn .zoe ter permissie wel afgenomen, vroeg hij 10 gulden subs. 5 dagen. Vonnis 5 gu! den subs. 2 dagen. „Nog iets te zeggen, verdachte?" „Dank u, Edelachtbare." den opgeleid en hiervoor een cursus be staat, welke 10 weken duurt. Na de uiteenzetting van den heer Geh rels gaven enkele aanwezigen hun mee ning te kennen. De algemeene indruk was, dat men in Amersfoort groote kans van slagen zou hebben. Dezer dagen zal onder leiding van den heer L. S. Snoek een voorloopig comité in het leven worden geroepen, waarna met kracht het voorbereidende werk zal worden verricht. Met enkele hartelijke woorden dankte de heer Snoek den heer Gehrels voor de toelichting, welke hij had willen ge ven en voor de medewerking die door hem verleend zou worden om de moge lijkheid tot oprichting in onze stad eens onder het oog te zien. In het Z.-W. deel van Utrecht waren de vorige week ruim 400 gevallen In Amersfoort nog geen ziekte De laatste weken heeft zich ook in de provincie Utrecht de mond en klauwzeer epidemie onder het vee sterk uitgebreid. Van bevoegde zijde vernamen wij, daaromtrent het volgende: De epidemie breidt zich momenteel snel uit van het Westelijk gedeelte van Utrecht naar het Oosten. De meeste go- vallen zijn geconstateerd in Maarssen, Maarsseveen, Woudenberg, Westbroek, Ede en Wageningen. Ook op de Veluwe, o.a. in Nijkerk, Putten, richting Apeldoorn neemt do epidemie in omvang toe. Opmerkelijk is, dat tot nu toe in Amersfoort nog geen geval zich voorgedaan heeft, ook al is de vee stapel hier niet zoo groot. De boeren verleenen hun medewer king en doen steeds aangifte bij de autoriteiten, zoorlat de noodige maat regelen door politie, ontsmettingsdienst etc. getroffen kunnen worden. In het Zuid-Westelijk gedeelte van de provincie Utrecht werd in den loop van de vorige week van ruim 400 gevallen aangifte gedaan. In het Oosten bedroeg dat cijfer over dezelfde week ongeveer 200. LANGESTRAAT AFGE SLOTEN In verband met heretellingswerk- zaamheden aan het wegdek in de Langestraat is deze tijdelijk voor het verkeer afgesloten. Stalen collectie zonder verplichting ter inzage Afdeeling Heeren- kleeding naar Maat TEL. 582 Dc Commissaris der Koningin, Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosen thal. bü zijn aankomst voor het Gildphuis. waar hij gisteren dc van Rand- wyck-tentoonstclling bezichtigde. Rechts: mr. J. C. Graaf van Randwyck; links: de voorzitter van het A.K.G., de heer F. P. d'Huy. (Adee-loto). OPGEVOERD DOOR DE PRINCE VLAG Het stuk gaf gelegenheid om te typeeren IN Amicitia speelden de Prince- vlaggers gisteravond een bewer king door Charivarius van Pot gieters novelle: „IIoo het wecuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd". De heer W. J. van Dam heette den Burgemeester en zijn familie wel kom op dezen feestavond, die opge zet was als een hulde van de Prin ce vlag bij het zilveren Burgemees ters-jubileum. Door familie-omstan digheden van 2 der spelers onder vond de opvoering een vertraging, die maakte dat van het aanvankelijk voornemen het openluchttheater te bespelen, moest worden afgezien, omdat het herfstweer geen opvoe ringen in de open lucht meer toe laat. Het is jammer, dat aan het aanvanke lijk idee van een openluchtvoorstelling geen gevolg kon worden gegeven. Het stuk is er geknipi voor, het is een luch tig spel, dat zich leent voor een Hol- landsch-gcnoeglijkc. oubollige opvoering en dat zich met de fleurige costumes fraai zou hebben aangepast aan het na tuurlijke boschdccor van Birkhoven. Ook ingeklemd tusschcn de drie tooneel- vvanden van Amicitia heeft liet best vol daan. Het is dan ook een dankbaar stukje, waarin in vier korte tafercelen het struisclie wecuwtje uit „Het Hof van Holland" gevrijd en getrouwd wordt. Het wecuwtje heeft alles mee, jeugd, schoonheid en rijkdom. Deze benijdens- vvaardig gunstige huwelijkspositie brengt ook nadeelen mede, niet allen die op vrijersvoeten tot haar komen, zijn on baatzuchtig. Het weeuwtje weet van niets, maar de schuit uit Haarlem ver voert een heele bezending pretendenten, die naar het Hof van Holland gelokt zijn door een huwelijksadvertentie in de Oprechte Haarlemmer. Zij allen zijn meer gelokt door het woord „rijk" dan door schoonheid en jeugd. Tooneelspe- ler, ziekenbezoeker, zaakwaarnemer, stuk voor stuk zijn het avonturiers, be lust op buit en een makkelijk leventje. Ze belagen de struische weduwe, maar 1 hun vuige voornemens stuiten af op de belichaamde deugd, vertegenwoor digd in de persoon van de onschuld van liet land, ITuibert Borger, een boeren knecht.- Het heele stel trekt met de schuit op Haarlem terug en Huihert krijgt zijn Machtcld. De huwclijksadver- B o v en: Dc eerste trein passeert de nieuwe verhoogde spoorbaan bij het Mul der poortstation, welke Maandag in gebruik is genomen, waarmede een belang rijk onderdeel der spoorwegwerken in Amsterdam-Oost is voltooid. Onder: Het nieuwe Muiderpoortstation te Amsterdam-Oost is Maandag in gebruik geno men. Een kijkje op het perron tentie bleek alleen maar geplaatst om den schilder Willem Veltnian aan een goede collectie typen te helpen. De Princevlag beschikt nu wel over de noodige tooneelroutine om zoo'n vlot spel van het land vrij luchtig te kunnen spelen. Als er flink te typeeren valt, is men daar in zijn clement en daartoe gaf het stuk ruim de gelegenheid. Het werd de triomf van Zielcman, den ziekenbezoeker. Dc heer B. Callcnjrach heeft die rol prachtig gespeeld, uiterlijk, stem, gebaar, het was alles even raak. Het publiek heeft genoten van een zoo fijn rolletje en aller aandacht bleef steeds op deze figuur gericht. Naast hem viel E. van Keulen op door goede mi miek als de zaakwaarnemer en bracht W. van der Lindo een sappige tooncel- spcler Tronk op de been. Het bad nog iets losser gekund, iets meer bohemien en ook een inslag van den rederijker mankeerde. Maar het was toch alles zins acceptabel. Chris Groeneveldt had een aandoenlijk rolletje, de oude, blinde vader Borger, die hij gevoelig vertolkte, Dick Meester was een vlotte schilder, uiterlijk kon omtrent zijn vak weinig twijfel bestaan. G. Hoogenrloorn als de WestIndiër gaf goed stil spel, maar aan het gesproken woord te weinig doorleefdheid. Mevrouw Meester was een goedronde Machteld, mej. Pothoven een kittige Geerte, mej. K. Flim droeg haar fraaie costume met gratie en mej Nellestein gaf een vlot tvpeerinkje. Rest ons nog Huibert voor het voetlicht te brengen, de heer J. van Keulen is ge knipt voor deze rol, echt spontaan, jong, hekkespringerig, maakte hij er een door leefde uitbeelding van. Aan het slot raakte hij zoo prachtig op dreef, dat er om zijn zotte sprongen heel wat afge- lachen werd. Het was een aardige avond en een spontane hulde van dc Princevlag aan onzen burgemeester. Oude vader Borger droeg na afloop een zelfgemaakt ge dicht voor, goed in den toon niet zijn rol, waarin hij vooral het grondbedrijf en de krotopruiming tijdens dit burge meesterschap ter sprake bracht. Graaf van Randwijck dankte in een van zijn geïmproviseerde redevoeringen op geestige wijze regisseur en spelers. De ongenoemde costumier en grimeur verdienen nog genoemd te worden,, de costumes waren fraai, de grime uitmun tend. De heer D. Meester ontwierp een aardig stuk decor. Hetx werd een ver zorgde vertooning. Het tamboers- en pij- perscorps Juliana liet volksliederen door de zaal schallen. Het eerste couplet van liet oude Wilhelmus werd in den aan vang staande door het publiek meege zongen. Rector Roncke sprak over de verantwoordelijkheid der katholieken De Hanze zette gisteravond in Ger- mania het vergaderseizocn in met 71 aanwezigen. De voorzitter, de heer L. A. A. van Hamersveld mocht in zijn openingswoord weder begroeten den eerw.-adviseur, pastoor Spitzen. Melding werd gemaakt van de opge richte Handelscursus en \an het toe- zoenden der ledenlijst aan alle Katli. inrichtingen en gestichten in deze om geving. „Verantwoordelijkheid van ons Ka tholieken in dezen tijd" was het onder werp dat in een zeer hoog staande rede werd behandeld door rector K. Ttonckc, aalmoezenier van Sociale Werken, adviseur van den Diocesane» Limburgschen Hanzebond. Het voortschrijden tot de chaos van heden zette spreker in drie perioden uiteen. De eerste periode ontnam ons het geloof en het Godsvertrouwen. Het vrije beloop geven aan de natuurwet ten en den mcnschcn in het middel punt. Het optimisme der eerste libe ralen. Het pessimisme volgde met Mal lus en het Socialisme. Dc tweede periode van in en na den oorlog, de ontzaglijke ontplooiing der techniek, bracht den mcnsch nog meer naar voren. Een behoefte aan God bleek onnoodig. De mislukking is gevolgd en luidde de derde periode in. nu men ook het vertrouwen in zich zelf had verloren, angst en wanhoop deden roepen om den sterken man. die alweer onbeperkt vertrouwen eischte. En als dat weer mislukt? Toch moeten we er onder uit; de Katholieke dragen groote verantwoor- Wordt 9 October geopend TKJAAR wij van welingelichte I zijde vernemen zal hel Sporifonsenbad aan de Ru bensstraat Zaterdag 9 October a.s. officieel worden geopend. Vrijdag a.s. wordt hier voor de tweede magl gecon troleerd Het denkbeeld van den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland, om n samenwerking met het Wetenschappe lijk Bedrijfsauto Instituut controle mo gelijk te maken op den toestand van motorrijtuigen, zoowel met het oog op de verkeersveiligheid als de bedrijfsze kerheid, heeft in de practijk zijn juist heid bewezen. Controle is noodig. Dat is een erva ring, die talloos vele bedrijfsautohou- ders hebben opgedaan. Zij is nuttig, om dat kostbare reparaties in een nabije toekomst vermeden konden worden. Zij is voordeelig, doordat zij bednjfsstoor- nissen, die geld kosten, voorkwam. Dc technische controle wordt in steeds meer landen uitgevoerd. De F.I.T.C.A., de internationale federatie van bedrijfs- autohoudersbonden in de verschillende landen, heeft de noodzakelijkheid van technische controle ter verhooging van de verkeersveiligheid en bedrijfszeker heid voor het wegtransport erkend en zal die zooveel mogelijk bevorderen. De F.I.T.C.A. verbindt daaraan de voorwaarde, dat de controle dient te ge schieden door een neutrale instantie. Zij moet dus niet plaats hebben door of vanwege de gebruikers, die belang heb- bpn bij goedkeuring, noch door den Staat of eenigc overheid, omdat die be lang hebben, althans kunnen hebben bij zaken, die weliswaar indirect ver band houden met het autotransport, doch waarvoor beter afzonderlijke voor schriften kunnen worden gegeven. Dc B.B.N, is ten deze al voorgegaan door dc onderwerpelijke controle op te dragen aan het W.B.I., dat werkt vol gens de reglementen van het Bureau Veritas te Parijs en daardoor geheel aan de gestelde voorwaarden voldoet. Dat de bedrijfsautohouders vertrouwen stellen in deze neutrale controle blijkt over vloedig uit het groote aantal wagens, dat voor onderzoek wordt aangeboden Voor de tweede maal komt een con trole wagen hier en wel op Vrijdag 1 October op het terrein aan de Helle straat. De tenor Sadko verleent mede werking aan het concert in de St. Joriskerk Vandaag is het vijftien jaar gele den, dat de Christelijke Mannen- zangvereeniging „Jubal" opgericht werd. Ter viering van dit heuglijke feit, zal Woensdag 10 November in de St. Joris kerk door de jubileerende vereeniging een concert gegeven worden. Aan dit concert zal medewerking verleend worden door den tenor Kon- sta n t ij n Sadko, terwijl verder een solisten kwartet optreedt. De opbrengst, van het concert komt ten goede voor den arbeid onder de Oekraïners. FRUIT- EN GROEITENVEILING 27 September Valappelen 27 ct., Witte Druiven 11 —21 ct.. Druiven 912 ct., Tomaten 20 iO ct., Goudreinet 11—12 ct., Oranje Reinet 1113 ct., Sijsjes 57 ct., Le- moenappelen 8—10 ct.. Bellefleur 7—9 ct., Notarisappel 68 ct., Herzogin Elsa 813 ct., Grahan 1012 ct., Tri- umphe de Vienne 1618 ct., Durandcau 1213 ct., Bloemé 69 ct., Groninger Kroon 68 ct., Beurre Hardy 621 ct. Transp. de Croncel 915 ct., Beurré de Mérode 1011 cent; William Duchesse 1319 cent; Roem \an Vianen 67 ct., Maagdeperen 6—9 ct., Gussc Wilde man 78 ct.. Sterappelen 1011 ct., Me loenen 411 ct., Sp.boonen 718 ct., Pronkers 36 ct,. Spinazie 812 ct., Postelein 8—9 ct., Uien 3638 ct.. Wor telen 2930 ct., Bloemkool 711 ct., Gele kool 2042 ct. Groene kool 2151 ct., Roodc kool 1560 ct., Chin, kool 30 35 ct., Knolselderij 24—42 ct., Bieten 15—34 ct.. Prei 8—11 ct.. Sla 12—18 ct., Andijvie 616 ct., Komkommers 1535 ct., Wortelen 34 ct., Peterselie 79 ct., Selderij 511 ct., (lelijkheid. Zij toch bezitten de waar heid. Er wordt echter meer gevraagd dan liet bij zonneschijn roepen; „Alles herstellen in Christus". De daad ont breekt zoo vaak. Alles herstellen en Christus eischt groote naastenliefde, die het leven van Christus en de Evan geliën doorstraalt. Naastenliefde ook. waar voor ons geen voordeel is te be halen. Er ontbreekt nog zoo ontzaglijk veel aan. Zonder naastenliefde, offers en over tuiging komen we er niet. Het vergaderdeel van den avond liep over de agenda van de Centrale Raadsv ergadering (bondsvergadering in het Aartsbisdom) 20 en 21 October in Utrecht te houden. Van de afdee ling Amersfoort staat het verlagen der telefoontarieven op de agenda. Met een uitgebreide rondvraag werd besloten. DAMES, Door het geweldige suoces onzer verander hoeden maken wij de dames, die hnn hoed nog moeten laten ver anderen er op attent, hiervan als nog zoo spoedig mogelijk gebruik te maken. Dan krijgt U hem nog op tijd. WESTSINGEL 21 AMERSfOORT. Mej. Luc. Montigny bracht op den openingsavond Keltische liederen ten gehoore In de groote zaal van het Gildehuis heeft gisteren de Volkiu 'diversiteit Amersfoort haar openingsavond gehou den. Medewerking hieraan verleende inej. Luc. Montigny, die, aan den vleu gel begeleid door mevr. v. d. Horst- Nieuwenhuijzen, Keltische liederen ten gehoore bracht. De heer J. M e b i u s sprak een kort openingswoord, waarin hij doel en stre ven van de Volksuniversiteit naar vo ren bracht. Een heuglijk feit was, dat men het nut van de Volksuniversiteit meer en meer ging inzien en als uit vloeisel daarvan het aantal cursisten toegenomen was. Alvorens hierna mej. Montigny tot haar voordracht overging, gaf zij ©en inleidend, tevens verklarend woord. Met nadruk wees zij erop, dat ceen sprake was van een concert, maar van een voordracht. En wel een voordracht van natuurliedercn met een heroisch ele ment, welke feitelijk geen Christelijke strekking hadden. Dit laatste is opmer kelijk, wanneer men bedenkt, dat de Hooglanders over het algemeen zeer christelijk zijn en het kerkelijke in hun leven een belangrijke rol speelt. liet programma, dat ten gehoore ge bracht werd, was rnet. zorg samenge steld. De verschillende liederen, mee- rendeels noodgedwongen naar Engel- sche tekst gezongen, vertolkten de ken merken van het leven der Hooglanders, volksgewoonten en tradities, voortgeko men uit armoede en rijkdom, waart us- schen, ook weer volgens de traditie, voor de Kelten geen middenweg be staat. Deze volksmuziek werd gedragen door den eenvoud van compositie en in houd en bovenal door het rhythme van den arbeid en de vreugde. Na de pauze voerde het lied ons naar het verleden, naar het rijk der legen den en IJsland s heldendom, sagen, wel ke een onuitputtelijke bron voor den dichter en liedjeszanger plegen te vor men. Mej. Montigny hehecrschte het zoo rijk gevarieerde karakter van het Keltische volkslied, zoowel door de ken nis met het volk op zichzelf, als ook op vocaal gebied. Zij wist zich een sfeer van steeds toenemende belangstelling en medeleven te scheppen, waardoor zij haar klein, maar aandachtig audito rium den geheelen avond boeide. Ook de begeleiding aan den vleugel door mevr. v. d. Horsf-N'ieuwenhuysen ver dient alle lof. Dit. eerste contact met het wezen van het oude Keltenvolk be- teekendc gisteravond een leerzame en mooie inzet van het winterprogramma der Volksuniversiteit in onze stad. 'Allerlei Processen-verbaal werden opgemaakt tegen wielrijders, die zonder bel fiet- sten en op het trottoir reden. Een auto mobilist werd geverbaliseerd wegens links rijden in de bocht. Hetzelfde lot onderging een bewoner van de vgn Bemmelstraat, die er een mestverzame- ling op nahield. Brandsttchtinff? Gisteren hebben wij vermeld, dat Zondagavond in perceel Plantsoen Noord 3 een binnenbrandje met eenige em mers water geblüscht is. In verband daarmede, is de bewoner van het per ceel in arrest gesteld, daar hij ervan verdacht wordt, opzettelijk brand te hebben willen stichten, BURGERLIJKE STAND 28 September GEBOREN: Leentje, dochter van G. van Wilügenburg en J. H. Heilvgers; Casper, zoon van A. H. Perth en J. Muys. OVERLEDEN: Maria Hilhorsf, 77 weduwe van Egbertus Voe. GEHUWD: A. Meyer en C. O. Liberie. ONZE NIEUWE PHILIPS BI ARLITA LAMP 230 VOLT Een groote verbetering Utrechtschestr. 15 Telefoon 483 OMREKENINGSKOERSEN 27 Sept. 26 Sept. Off. Niet off, Londen 8.96 Berlijn 0.72.60 Parije 6.2014 Brussel 30.47 ZUrich 41.55 -1 Kopenhagen 40.03 40 Stockholm 46.25 46... Oslo 45.10 45.10 New York 1.82 1.81 Praag 6.37 6 37 Medeged. door de R'daxntche Bankween.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5