Valencia erkent échec en meldt succes Pauselijke encycliek De grond spleet open LAATSTE BERICHTEN EEN ACCOORD BEREIKT VERNIEUWD HOME VULKANISCHE WERKING? Auto te water gereden Moordaanslag op zijn vrouw Arts P. Pijl t OPMARSCH VAN RECHTS IN ARAGON VLUCHTEN OVER DEN OCEAAN Succes van de Fransche aviatiek OPNIEUW ONRUST IN WAZIRISTAN AMERIKAANSCHE PASPOORTEN Dawes naar Frankrijk vertrokken FABRIEKSONGELUK TE BAZEL Cocktail-bar in het parlement? De aardbeving op Java Nog steeds lichte trillingen V erkeersdeskundigen uit Engeland op bezoek Belangen van het groote gezin UIT DE STAATSCOURANT Afscheid Dr. H. van Gulik Koninklijke onderscheiding Een verhaal waaraan getwijfeld wordt WERKSCHOUW omgeslagen Dader naar „Zon en Schild" vervoerd Minister van Boeijen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 BUITENLAND Aanhangers der C.N.T. loopen naar de nationalisten over /N het communiqué van het ministerie van defensie te Valencia wordt o.a. medegedeeld, dat de regeeringstroepen in Aragon 22 tot 24 dorpen hebben bezet. Ook in het Zuiden rukten de troepen op In den sector Zuera slaagde de vijand er in na een lievigen aanval Lorna de Emme- dio te bezetten. Verder werden de regee ringstroepen door de troepen van Franco die over veel vliegtuigen tanks en artille rie beschikten, gedwongen zich terug te trekken op de liin Reivabella. Llnvia Bra- no In den sector Tamo waren de reece- ringstroepen gedwongen terug te trekken Radio Naconal heeft uit Getafe gemeld dat in den sector Villaverde een politiek commissaris en een aantal aanhangers van de C.N.T. naar de rechtschen ziin overge- Xoopen Zij verklaarden te zijn gevlucht voor de vervolging, waaraan hun partij blootstaat en zij deelden mede, dat ver scheidene vooraanstaande personen in de syndicalistische commissie door Russische agenten of door socialisten in dienst van Valencia op geheimzinnige wijze werden gedood. Ook verklaarden zij, dat geduren de de maand September driehonderd Madrileensche arbeiders, die lid waren van de C.N.T.. werden vermoord. Voor de microfoon van radio Sevilla heeft generaal Queipo de Llano ver klaard, dat zich werkelijk Duitsche technici en vliegers in de rijen van de troepen van Franco bevinden, doch hun getal is aanzienlijk geringer dan dat der Russische, Fransche, Tsjechische en andere buitenlandsche vliegers in de rijen der regeering. Ook verklaarde hij, dat de afdeelingen „zwarte pijlen" niet enke] uit Italianen bestaan, doch slechts vijftien procent Italianen tellen. Het aantal Italianen op het gebied van Franco bedraagt geen 50.000 man, zoo als van de zijde der regecring wordt beweerd, doch nauwelijks een vierde deel hiervan. Naar Havas uit Bayonne seint, heeft, in verhand met de gevaren, welke de piloten loopen bij het vliegen over het door de aanhangers van Franco bczetta deel van Spanje, de compagnie Air Pvrcnées voorloopig een aantal van zijn diensten gestaakt. De minister van defensie te Valencia heeft volgens Havas in de staatscourant een decreet gepubliceerd, waarbij ieder burger, die meer dan één matras en één deken per bed bezit, het overschot ter beschikking van de militaire auto riteiten moet stellen. Record bereikt op de trans atlantische postlijn naar Natal Terwijl in Fransche luchtvaartkrin gen groote teleurstelling heerscht door den achterstand, welken Frankrijk ten aanzien van het luchtverkeer over den Noordelijken Atlantischen Oceaan heeft gekregen tengevolge van het verbod van minister Pierre Cot om een proef vlucht naar Noord-Amerika te maken met de vliegboot Lieuteant-de-Vaisseau Paris, kon de Fransche luchtvaart Maandag ten aanzien van het lucht- postverkeer over den Zuidelijken Atlan tischen Oceaan een nieuw record boe ken. Het nieuwste viermotorige landvlieg- tuig van het type Farman 2200 heeft op zijn eersten tran6atlantischen over tocht van Dakar naar Natal de bestaan de records op deze lijn geslagen door den afstand van 3000 km af te leggen in 12 uur 55 minuten, met een gemid delde snelheid dus van 240,6 km per uur. Het wa6 de lilde regelmatige post- vlucht in de richting AfrikaAmerika. Commandant was de bekende chef-pi loot van de Air France, Paul Codos, terwijl zich verder aan boord nog drie andere leden der bemanning bevonden, alsmede twee passagiers, namelijk Al- lègre, directeur-generaal, en Foa, tech nisch directeur van de Air France. Het toestel, dat te 6.50 uur G.M.T. van Da kar vertrok en te 19.45 uur G.M.T. te Natal landde, had 284 kg post aan boord. Het oude record, dat 13 uur 37 mi nuten bedroeg, werd op 16 September 1935 eveneens door een Farman-toestel gevestigd, namelijk door de Centaure, waarvan de Farman 2200 is afgeleid. De nieuwe machine is uitgerust met vier Hispano-Suiza-motoren en heeft een intrekbaar landingsgestel. SIMLA. 29 Sept (Reuter). Uit Waziristan wordt gemeld, dat verschei dene gevechten ziin geleverd tusschen Britsch-Indische troepen en do stammen aan de Noord-West-grcns. De stammen leden zware verliezen. Zes krijgers werden gedood en 25 gewond. WASHINGTON, 29 Sept (Reuter). - De regeering neemt alle paspoorten in beslag van Amerikanen, die naar de Vereenigde Staten terugkeeren. na aan den Spaanschen burgeroorlog te hebben deelgenomen. Niettegenstaande alle paspoorten kort na het uitbreken van den burgerkrijg voorzien zijn van het stempel „niet geldig voor Spanje" schijnen volgens het staatsdepartement tal van Amerika nen er in geslaagd te zijn Spanje bin nen te komen om daar te vechten. De in beslag genomen paspoorten zul len voorloopig onder berusting van hel staatsdepartement blijven, totdat men van oordeel is. dat de houder wed«r aanspraak op een nas kan maken. VALSCHERMSPRINGERS IN DUITSCHLAND BERLIJN. 29 Sept. (Havas) - Tn het Duitsehe leger zijn thans compagnieën luchtinfanterie (valschermspringers) op gericht. Eén dezer afdeelingen zal bij het oogstfeest op den Bückeberg aanwe zig zijn. PARIJS. 29 Sept (Hava6). Na dat de Fransche. Britsche en Itali- aansche vlootdeskundigen vanmor gen om tien uur weder in bet ministerie van marine bijeen waren gekomen, was reeds spoedig over eenstemming bereikt. Vanavond nog zal het tot stand gekomen accoord onderteekend wor den. NEW YORK, 29 Sept. (Havas). Charles G. Dawes, een der leidende bankiers in Chicago, en do generaal- maioor James G. Halbord, directeur der Radio Corporation of America en oud- chef van den staf van generaal Pers- hing, zijn gisteravond met de Europa naar Frankrijk vertrokken, om aan de stad Chateau Thierrv een gedenktee- kon over te brengen ter nagedachtenis van de Amerikanen, die gevallen zijn op de slagvelden van Aisnc en Marne. BAZEL, 29 Sept. (D.N.B.) In een ma chinefabriek is een luchtcompreesor ontploft. Tot dusverre heeft men vijf lijken gevonden, terwijl elf zwaar ge wonden in een ziekenhuis zijn opge nomen. Tegen bolsjewisme en natio- naal-socialisme VATICAANSTAD, 29 Sept (Ha vas). De gevaren, welke de be schaving bedreigen, is het onder werp van een nieuwe pauselijke enrvcliek. 1 'gevaren zijn bet communisme en zekere reacties op het communisme, welko door haar staatsvereering en haar wensch tot herstel van openbare orde en ge zag de wijsheid van het Evangelie doen vergeten en de dwalingen en zeden der heidenen doen herleven. Ministerpresident Neville Chamberlain betrekt een geriefelijker woning LONDEN, 29 Sept (U.D.-Tel.). En- gelands eerste minister, Neville Cham berlain, keert dezer dagen terug in Downing Street no. 10, welk gebouw er thans veel aantrekkelijker dan vroeger uitziet. Het eenvoudige huis in een zij straat van Whitehall, waarin sinds 1732 de premiers van Groot-Brittannië hun intrek namen, is, nadat dit lang werd uitgesteld, eindelijk en ten laatste volkomen gemoderniseerd, hetgeen een uitgave vergde van 15000 pond sterling. Het interieur mag er nu echter zijn. In tegenstelling tot vroeger, toen ver nieuwingen aan de ambtelijke behoef ten tegemoet kwamen, is thans reke ning gehouden met de huiselijke gerie felijkheden van den premier. Zoo zijn de slaapkamers van do eerste naar de tweede verdieping verplaatst, zoodat er ruimte is gewonnen voor ontvangsten en conferenties. Om den bewoners en gasten van het huis den weg naar het bed te vergemakkelijken, is behalve de naar do tweede verdieping leidende hoofdtrap ook de reeds aanwezige lift verlengd tot de „slaap-étage'\ Verder beeft men aan de centrale verwarming verbeteringen aange bracht en bovendien in de werkka mer van den premier en in alle conferentiezalen electrische kachels aangebracht. Thcrmostatische tem peratuurregeling zorgt in de toe komst voor een constante warmte in alle belangrijke vertrekken. Van meer belang is misschien nog, dat Downing Street 10 voor het eerst een werkelijk moderne telefooninrich ting heeft gekregen, die aan alle amb telijke behoeften ruimschoots tegemoet komt. De aanleg ervan was al even dringend noodig als de algeheele ver nieuwing van de verliehlingsinstallatic. Voor verbeteringen in ziin eigen home heeft het Britsche parlement maar half zooveel toegestaan als voor Chamber lain's huis, n.l. 7500 pond sterling. Maar de bezoekers van het parlementsgebouw zullen ook hiervoor dankbaar zijn, want juist zij profiteeren van de aan gebrachte vernieuwingen, daar van de eetzalen der gasten uit de blik nu kan weiden over de Theems. Bovendien mompelt men van een coc.tail-bar en dat in het conservatiefste parle ment der wereld! Zandfonteinen spoten substantie op die op vulkanische asch geleek DJOCJA, 29 Sept. (Aneta- A.N.P.).. Gedurende den geheelen Dinsdag heeft men te Djocja lichte trillingen waargenomen. In de onder- districten buiten Djocja zijn in totaal ruim 300 huizen inge stort. In Wedi (Klaten) zijn 100 huizen ingestort en 191 ernstig beschadigd, terwijl op andere plaatsen in de buurt van Klaten totaal 60 huizen zijn vernield. De muren van het fort te Klaten. waarin de vrouwengevangenis is geves tigd, zijn ernstig beschadigd, waarom men veiligheidshalve de gevangenen heeft overge bracht naar het gebouw van den landraad. In verschillende sawah's in de buurt van Prambanan is de grond open gespleten. Uit deze spleten spoot het water tot een meter hoogte. Op verscheidene plaatsen, ook bij Wedi, ontstonden zand fonteinen, waaruit een substantie opspoot, welke een gelijkenis ver toont met vulkanische asch. Op sommige plaatsen komt deze sub stantie droog, en op andere plaat sen als modder te voorschijn. De regent van Poerworedjo meldt, dat door de aardbeving van 27 September in Zuid-Koetoardjo 90 inlandsche woningen geheel vernield zijn en ruim 200 zijn beschadigd. De assistent-resident en de regent hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan de geteis terde streek. De getroffen bevol king wordt gesteund uit het weerstandsfonds van het regent schap. Uit het Noordelijk deel van het regentschap zijn geen berichten omtrent beschadiging binnen gekomen. BINNENLAND Ze komen een onderzoek instellen naar de regelin gen inzake het rijwiel- verkeer 'fl-GRAVENHAGE. 29 Sept. In Hotel „De Oudo Doelen" zijn vandaag afge stapt de leden van de „Transport Ad visory Council", te weten Sir Seymour Williams, W. H. Gaunt, J. J. I-Iughes, Sir John Macdonald, F. J. Urry, F.Gor don Tucker. Deze commissie bestaat uit niet-amb- telijke adviseurs van het Britsche mi nisterie van verkeerswezen. Met het doel een studie te maken van de in de verschillende landen geldende wettelij ke regeling ten aanzien van het rijwiel- verkeer maakt deze commissie een reis door Europa. Na Kopenhagen en Ber lijn te hebben bezocht, is zij thans in Den Haag gearriveerd, om morgen avond naar Brussel door te reizen. Bij de bestudeering van het rijwiel- verkeer in Nederland zal Ir. W. W. E. von Hemert, ingenieur in bijzonderen dienst bij de directie van den Rijkswa terstaat, den gasten van voorlichting dienen. In het gebouw van den Rijks waterstaat aan de Carel van Bylandt- laan zal morgenochtend een bespreking worden gehouden omtrent de voor schriften van het motor- en rijwielre glement met de heeren Ir. J. J. M. Aan- genendt, Ir. J. F. L. van Gils en Ir. W. W. E. von Hemert. Daarna volgt een conferentie op het Haagsche hoofdbu reau van politie. De Engelsoho deskundigen zullen na deze besprekingen het rij wiel verkeer in do residentie op het spitsuur van twaalf uur bezichtigen. Een autotocht naar Amsterdam via Haarlem zal ge legenheid bieden het verkeer op de groote rijkswegen in oogenschomv te nemen. Na een conferentie bij den commissaris voor het verkeer te Am sterdam, den heer C. Bakker, zal het rijwielverkeer aldaar op het spitsuur van vijven het onderwerp van de des kundige belangstelling zijn. Langs een anderen weg (via Schiphol) keeren de gasten dan des avonds naar Den Haag terug, waar de Bru6selsche trein hen wacht. 's-GRAVENHAGE, 20 September. Naar de regeeringspersdienst mede deelt, heeft de minister van Sociale Za ken er do aandacht van de inspecteurs voor de werkverschaffing op gevestigd, dat tot nu toe de mogelijkheid bestaat om, in zeer bijzondere gevallen, en wel wanneer het gaat om een groot gezin, dat bij de werkverschaffing is ge plaatst. ook een inwonenden werkloo- zen zoon boven de 18 jaar tewerk te stellen. Deze tewerkstelling vindt daD plaats, al naar gelang van do gezinsom standigheden, gedurende een periode van bv. één weck van de 5 weken, één week van de 6 weken. enz. Met het oog op de belangen van het groote gezin heeft de minister thans besloten, den inspecteurs te machtigen, ten deze in den vervolge met wat groo- tcre soepelheid op te treden, waardoor het dus mogelijk zal zijn in voorkomen de gevallen deze wijze van plaatsing eenigszins te verruimen. Bij K. B. van 23 September 1937, is aan dr. J. P. Fockema Andreae to Bilt- hoven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van curatoren der Rijksuniversi teit te Groningen, met bijzondere dank betuiging voor de door hem ten behoe ve van het universitair onderwijs bewe zen gewichtige diensten, terwijl bij dat college zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter: dr. E. van Weideren baron Rengers. lid van het college; b. tot lid: mr. J. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen. Bii Kon. Besluit is. met ingang van 1 October 1937, benoemd tot referenda ris der P. T. en T J. Drenthen. thans referendaris 2e klasse der P. T. en T. Bij Kon. Besluit zijn met ingang van 1 October 1937. benoemd tot referenda ris der P. T en T J W. Groenman, A. IIui6man. J Beijer. A. B. Kelder, en met ingang van 1 November 1937 J. T. J M. Theunissen en H Geitenbeek, thans allen referendaris 2e klasse der P. T. en T. Bij beschikking van den minister van Defensie is de luitenant ter zee der 3e klasse Kon Mar reserve M. L. de Fouw 4 October 1037 geplaatst a.b. Hr Me. „Douwe Aukes" Bii Kon Besluit is tot reserve eerste- luitenant bij zijn tegenwoordig regiment benoemd de reserve-tweede-luiienant J P A. Timp. van het 15de regiment infanterie. Bij K B is met ingang van 1 Novem ber 1937. op het daartoe door hen ge daan verzoek, een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst aan .de rpserve-luitenant-kolonel voor speciale diensten P W. M Hoegen en L. P. J Geldens. heiden van bet vrijwillig landstormkorps motnrdienst. DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN BERGEN (N.-H.), 29 Sept. - Het hoofd van de openbare lagere school te Bergen vond gistermiddag, in de stookgelegen- heid der centrale verwarming, de 50-ja- rige schoonmaker Hoogenboom leven loos op den grond. Een ontboden geneesheer constateerde den dood door gasveretikking. Tal van persoonlijkheden uit de zuivehvereld erbij aanwezig 's-GRAVENHAGE, 29 Sept. Met In gang van 1 October is aan den heer Dr. H. van Gulik wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, eervol ont slag verleend als directeur en secretaris penningmeester van het Kaascontrólc- station Zuid-Holland „De vol vette kaas", vaji hot Kaascontrólestallon Zuid HollandBrabant, van hot Botercon- trólestation Zuid-Holland, van het Con- trólestation voor melkproducten en als directeur van de afdeoling Zuivelcon- tréle Den Haag van de Nederlandsche Zuivel-centrale. Bij gelegenheid van dit afscheid is hedenochtend in hotel „Wittebrug" een receptie gegeven, waar tal van proml nenfe persoonlijkheden uit de zuivehve reld aanwezig waren. Tijdens de receptie heeft de heer J van der Koogh, voorzitter der Con- tróle-stations, dr. Van Gulik toegespro ken, waarbij hij diens verdiensten voor de Zuid-IIollandsche Zuivelpro- ductie in het licht stelde. Ir. A. L. H. Roebroek, dirocteur- generaal van den Landbouw, gaf een kort overzicht van hetgeen de heer Van Gulik voor de zuivehve reld heeft verricht en deeldo hem mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te bevorderen tot officier in de orde van Oranje- Nas $au. Ook dr. J. A. Swaving, oud-waar nemend. directeur-generaal van den landbouw, dio 34 jaar met den heer Van Gulik heeft samengewerkt, prees diens verdiensten in een toespraak. Dr. van Gulik dankte voor de tot hem gesproken woorden en voor de hem ten deel gevallen onderscheiding. Na de receptie vereenigden de ge- noodigden zich aan een noenmaal, waar nog vele woorden van waardee ring tot dr. Van Gulik werden ge sproken. De inzittenden gered HAASTRECHT. 29 September In den afgeloopen nacht reden de heer Hartman, bouwkundigo uit Den Haag, en zijn echtgenooto in een vier persoons auto langs do Vlist onder Haastrecht in de richting Schoonhoven. Bij het pas- seeren vap enkele wielrijders kon de beer Hartman den wagen niet op den weg houden en het voertuig verdween vrijwel geheel in hot ter plaatse vrij diepe water van de Vlist. I-Iet gelukte een wielrijder on een wegwerker het portier van don wagen to openen en de inzittenden op het droge te brengen. Zij bleken geen letsel te hebben bekomen. De auto is later met behulp van een kraanwagen gelicht. AMSTERDAM, 29 Sept. De achttien jarige buffetjuffrouw, dio gisteren bij de politie aangifte heeft gedaan van een aanranding op de Prinsengracht door een onbekenden man, waarbij haar taschje zou zijn verdwenen, is thans in zooverre op haar mcdcdeelingen terug gekomen, dat de politie haar verwarde verhaal eenigszins in twijfel begint te trekken. Zij bleek dit taschje namelijk niet bij zich te hebben gehad des middags heeft zij het thuis-teruggevonden. Het geval-berooving is nu voor de po litie van de baan. Zij onderzoekt thans nog in hoeverre er nog van een aan randing sprake kan ziin. ROTTERDAM, 29 Sept. In de Waalhaven is tengevolge van de dei ning van een voorbijkomend schip een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een werkman, den 37-jarigen J. R., het leven heeft gekost. R. was met nog twee andere arbei ders bezig op een werkschouw, gelegen voor het terrein van hat Nederlandsch Havenbedrijf aan de Waalhaven, met bet monteeren van een roer van een motorboot. Toen er een schip pas seerde, ontstond er zulk een deining, dat de werkschouw omsloeg en rle drie mannen ta water geraakten. Twee van hen slaagden er in zich spoedig in vei ligheid te stellen, maar R. verdween in de diepte. Onmiddellijk werd de rivier politic gewaarschuwd, die met de „Poli tie 3" er op uit trok. Na eenigen tijd dreggen haalde men het lichaam van den man op. doch de levensgeesten waren reeds geweken. DE DIENST STAVORENENKHUIZEN LEEUWARDEN. 29 Sept - Het per soneel van den veerdienst Stavoren— Enkhuizen is, met ingang van 1 Januari a.s. ontslag aangezegd, in verband met het feit, dat deze dienst is overgegaan naar N V. Koppe's scheepsagentuur te Amsterdam. DRIELING GEBOREN BEEK (gem. Bergh). 29 Sept. Van nacht is het gezin van B. W. van der HeijdenVisser te Beek (gemeente Bergh) verblijd met een drieling. De moeder en haar drie jongens ma ken het goed. Toen hij deze in gezelschap van een anderen man aantrof STOITTENBURG, 29 Sept. Gis- termiddag is in een eenzaam gelo gen gedeelte dor gemoento Stouton- burg een moordaanslag gepleegd op een jonge vrouw, dio daardoor vrij ernstig word gewond. Een 25-iarigo kellner uit Stoutenburg, werkzaam in Amersfoort, kwam des middags naar huis en trof zijn jeugdige vrouw, waarmedo hij nog mnar kort ge huwd was, in gezelschap van een man, met wien zij blijkbaar reeds eenigen tijd een verhouding bad. Do echtgenoot wond zich zoo op, dat hij eep revolver trok en bont portant twee schoten op zijn vrouw loste, waardoor zij in de borst werd getroffen en vrij ernstige verwon dingen opliep. De dador heeft waarschijnlijk in een vlang van verstandsverbijstering gehan deld. Hij is naar de inrichting „Zon en Schild" te Amersfoort overgebracht. Do mede-minnaar, afkomstig uit Den Haag, heeft de vlucht genomen. Do politie stolt een uitgebreid onder zoek in. Zij heeft don revolver, waarme do de aanslag is geploegd, gevonden. Hardnekkig bestrijder der vivisectie 's-GRAVENHAGE. 29 September. Op 49-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de heer P. Pijl, een bo- kend arts hier ter 6tede en hardnekkig bestrijder van de vivisectie. Hij studeerde eerst te Delft, doch ge- voeldo gedurende zijn studie de roeping in zich opkomen, de lijdende mensch- heid te helpen. Hij ving dan ook to Leiden met de doktersstndie aan, om die to Amsterdam voort te zetten o.m. onder leiding van prof. Pel Hij vervulde assi6tentsschappcn bij onderscheidene hoogleeraron ten einde met een ruime algemecne kennis in ver schillende takken der medische weten schap toegerust, het doktersambt t<* kunnen vervullen. In 1907 vestigde hIJ zich als arts te Wieringen In 1919 ver legde hij zijn practijk naar Den Haag, waar hij bekend werd om zijn humani taire denkbeelden. Want de heer Pijl was sinds zijn jongelingsjaren over tuigd vegetariër uit ethische overwegin gen. Hij richtte in Den Haag den Anli- Vivisoctie Bond op. De heer Pijl was door het vele work, dat hij op zich genomen had, den laat- 6ten tijd oververmoeid geraakt. Toon hij eenigen tijd geleden door een ernstige ziekte werd overvallen, kon hij de gevolgen daarvan niet door staan. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal geschieden Zaterdag a.s. te drie uur op de algemeene begraafplaats. Heeft heden „Bronovo" verlaten 's-GRAVENHAGE, 29 September. Do minister van Binnenlandsche Zaken, de heer van Boeijen, die voor het on dergaan van een operatie in het Diaco- nc6senhuis „Bronovo" was opgenomen, heeft heden deze inrichting verlaten. Minister van Boeijen zal voor algeheel herstel nog eenigen lijd in zijn woning rust moeten houden. MET HET HOOFDHAAR TUSSCHEN EEN MACHINE WORMERVEER, 28 September. Vanochtend had de zeventienjarige fa brieksarbeidster M. W. uit Amsterdam, werkzaam in de cacao- en chocoladefa briek van de erv. H. de Jong te Wor- merveer, het ongeluk met haar hoofd haar in aanraking te komen met de kamwielen van een chocolaterie-machi ne, waardoor het hoofdhaar en een groot gedeelte vn de hoofdhuid werden afgerukt. In zorgwekkenden toestand is het meisje naar het gemeente-ziekenhuis te Zaandam over ehracht. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN 's-GRAVENHAGE. 29 Sept. Heden ochtend ongeveer 9 uur geraakte op den Bezuidenhoutschen weg de 53-jarige G. B. uit de Warrnoezierstraat hier ter stede door onvoorzichtig oversteken on der een motorrijwiel, hestuurd door den 18-jarigen G. P D. B. uit Wassenaar. De voetganger sloeg tegen den grond en werd met oen schedelhasisfractuur naar „Bronovo" overgebracht. Zijn toe stand is zeer ernstig ACAD. EXAMENS AMSTERDAM, 29 Sept Bevorderd tot arts de heeren W. F. Storm (Amster dam), A. P. L. Langendijk (Beverwijk) en V M. Oppers (Amsterdam). Ge slaagd voor hef arts-examen le ged. mej. C. Cramer (Amsterdam) en de heeren R. Uausman (Takengoen) en O. C. Nijsf (Maastricht) en voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heeren S. A. Hertzberger, R E. v. d Borg, G. M. Bleeker en J. H. Bult huis,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3