MODESHOW in AMICITIA DISTRICTSDAG DER KAMER TE SCHERPENZEEL Hoe teekent het kind in Indië? GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR HEDENMIDDAG GEOPEND yAN DE POLITIE Simultaanseance S. Landau TWEE RUNDEREN BEZWEKEN RIJKE COLLECTIE MANTELS EN JAPONNEN EXPOSITIE VAN TEEKENWERK T T AN 4 tot en met 12 October zal in de Concertzaal de Valk een tentoonstelling worden gehouden van teekenwerk van leerlingen van Indische scholen. Ten einde belangstelling hier voor te wekken, werd door afgevaar digden van verschillende onderwijzers- vereenigingen. van de Vereeniging Oost en West en van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies een vergadering ge houden waarin de heer W. B. Note- boom, secr.-penningmeester van de Vereeniging voor Openluchtscholen een uiteenzetting van het doel dezer ten toonstelling gaf. VERKIEZINGEN K. VAN K. HERFST ETALAGE WIJNROOD BLAUW BRUIN en ZWART JAC. KROES OPENING VAN HET Sportfondsenbad B. SCHOOLEMAN PRINSES NAAR RECKENWALDE Doodelijk ongeluk onder Nijkerk U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen 2c BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 KAMER VAN KOOPHANDEL Officieele ontvangst door de gemeente-besturen van Scherpenzeel en Rens- woude De negende districtsdag van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Geldersche Vallei werd ditmaal te Scherpenzeel gehouden. Hedenmiddag om 2 uur werden be stuur en leden der Kamer door het gemeente-bestuur in de groote zaal van „Sociëteit" aan de Grootesteeg ontvangen. Na deze officieele verwelkoming heeft 'de voorzitter der Kamer van Koophan del, de heer Joh. H. van Lonk- huyzen, met een kort woord den ne genden districtsdag geopend. Spr. heette alle aanwezigen welkom en wel in het bizonder de burgemees ters, wethouders en secretarissen der gemeenten Scherpenzeel en Renswoude. De buitengewone actieve medewerking van beide burgemeesters aan dezen dag en aan de voorbereidingen ervan, heb ben wij met groote erkentelijkheid ge ïncasseerd. U en allen bestuurderen van gemeenten in ons list riet bevelen wij ons Kamerwerk in gedurige belangstel ling aan, aldus de heer van Lonkhuy- zen. Het doet ons ook zeer veel ge noegen, den heer De Hoo in ons mid den te zien, om, na het vertrek van Mr. Schmal in U, mijnheer De Hoo, de representant van het departement van Economische Zaken in ons mid den te hebben. Het speet ons, dat de heer Groenen veld Meijer ons berichten moest, verhinderd te zijn. Des te meer is U ons welkom. Het doet ons genoegen, zoo vervolgde de voorzitter, ook u, baron van Wijn bergen, weer als slotwoord spreker in ons midden te hebben en u, geachte heer Traast als referent. Uw beider namen waren attractief voor dezen dag. Spreker zeide, dat hij niet in den lijn der Kamer zou zijn, als hij ook niet een oprechte welkomstgroet bracht aan de pers. Uw en onze arbeid plegen in dit gewest immers steeds harmonieus en vruchtbaar samen te gaan, aldus spreker. Voorheen was het de gewoonte, deze vergadering reeds in den voormiddag te doen aanvangen. Op verzoek van diver se zijden, tot ons gekomen, heeft het bestuur gemeend, ditmaal daarvan af te wijken en alleen 's middags en *s avonds saam te zijn. Ik rieb al eens meer gezegd, dat m.i. de waarde van onze districtsdagen behalve door het leerrijke onderwerp, dat'doei bekwame deskundigen voor ons wordt ingeleid, ook het samenzijn op zich zelf van niet onbelangrijke beteekenis is. In deze meening werd ik enkele we ken -geleden, toen ik voor zaken in Noorwegen was, versterkt. Ik had n.l. het genoegen, eenige da gen samen te zijn, met een zabenman, die op het oogenblik giooten naam heeft als romanschrijver en vel spe ciaal als iemand, die zéér diep heeft aangevoeld het -nenschelijke zielsleven; ik bedoel den Noorsehen schrijver .Trygve Gulbrandsen, wiens boeken, de triologie: „En opuwig zingen de bos- schen", „Winden waaien om de rotsen" en „De weg tot elkander" een [wereldvermaardheid hebben verworven. Spreker kende Gulbrandsen al j'aren en wist, dat hij esn knap en energiek koopman was; maar dat hij daarbij nog 'dezen bijzonder psychologischen aanleg had, wist ik niet. Toen ik hem dan ook vroeg: „Hoe ben je er toe gekomen, deze boeken te schrijven" antwoordde hij: ,Mijn Vader vroeg mij ongeveer hetzelfde, n.l. hoe kom jij aan die menschenkennis? en mijn antwoord was: omdat ik zaken man ben en tusschen de menschen verkeer. Een koopman zoo zei hij, wil hij werkelijk koopman zijn en blijven, moet voor alles zijn: psycholoog en paedagoog. En inderdaad, dat is waar! Hij moet psycholoog zijn, om het innerlijke leven van een mensch te kunnen aan voelen en onderkennen; en paedagoog om die persoonlijke eigenschappen van mensch te kunnen leiden zóó als op een gegeven oogenblik noodig is. Als zakenlieden hebben we dage- lijksch met tallooze menschen met zéér verschillend karakter, tempera ment en gevoeligheid te maken. De moeilijke taak is, deze persoon lijke eigenschappen te kunnen benut ten. Met opzet gebruik ik het woord „Benutten" dat beteekent iets anders dan „exploiteercn". Met benutten bedoel ik niet zelf alleen nut in te oogsten, maar dat ook voor den ander te doen. Er zijn men- Ongewenscht bezoek Door een bewoner van de Kruiskamp is aangifte gedaan, dat men 's nachts getracht heeft zich toegang te verschaf fen tot zijn woning. Aan de voordeur en keukendeur werd gemorreld, maar toen deze gesloten bleken te zijn, is de bezoe ker onverrichterzake vertrokken. Rijwieldiefstal Een tweetal personen heeft de politie ervan in kennis gesteld, dat men hun rijwielen ontvreemd heeft. Er is dus Weer een zwijntjesjager aan het werk. Arbeidswet Tegen een electricien te dezer stede Werd proces-verbaal opgemaakt, wegens Overtreding ya© de arbeidsvete schen, die, begaafd met bijzondere eigenschappen, die alleen gebruiken in eigen belang. Oogenschijnlijk mag dat direct voor deel brengen, dat zal kort van duur zijn, omdat we niet als individuen, maar als gemeenschap de maatschap pij vormen, en maatschappelijke wel vaart is alleen in gemeenschap mo gelijk. Maar behalve die eigenschap pen, die voor een koopman noodzake lijk zijn, om te hebben, is er ook noo dig, terrein, om deze gaven te kunnen ontwikkelen en waar kan dat beter dan telkens met zakenmenschen samen te zijn en van bekwame men schen voorlichting te ontvangen. Ook vandaag zijn wij samen, allen zakenmenschen met verschillenden aanleg en uiteenloopende levensvisie. Van harte hoopte spreker, dat dit samenzijn ook mag medewerken om de menschenkennis te verrijken ten bate van elkander, dan zal deze dis trictsdag niet tevergeefsch zijn ge weest, maar zullen wij ieder persoon lijk, behalve het aangename, ook een vrucht mededragen van dezen 9den districtsdag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Gelder sche Vallei. In die verwachting opende de voor zitter, de heer Joh H. van Lonk- huyzen, dezen districtsdag. Groote belangstelling in ,Monopole" Het is een goede gedachte geweest van het bestuur der schaakvereni ging A.S.V.A. om den heer S. Landau uit te noodigen een simultaanséanc© te komen geven. De groote bovenzaal van hotel Mono- pole was tjokvol met schaakliefhebbers. De heer Huisman, voorzitter van A.S.V.A. sprak een kort welkomstwoord. Daarna begon de heer Landau zijn wandeling langs de 42 borden. De kam pioen van Nederland zette er aanstonds gang in en menig speler, die nu eens extra zijn best wilde doen, ontwaarde tot zijn schrik, dat de heer Landau alweer voor zijn bord stond om de volgende zet te doen. Even voor half tien viel het eerste slachtoffer tengevolge van zijn te groot enthousiasme. Onvermoeid zette onze hoofdklassespeler zijn wandeling langs de geblokte velden voort. Om tien uur komt plotseling de eerste overwinning voor A.S.V.A. Voorzitter Huisman is de eerste winnaar. Met het verstrijken van den tijd, kwam er ook meer teekening in het geheel. Hier en daar moet over een zet nu iets langer gedacht worden, waardoor bij den betrokken speler illusies ontstaan, die echter in de volgende periode menig maal tot een ontgoocheling leiden. Tegen half elf begonnen de tegenstanders te dunnen zoodat het tempo nog iets ver sneld werd. Om elf uur kan de heer J. Vogel het tweede winstpunt voor A.S.V.A. notee- ren. Met groote opgewektheid duurde de strijd voort. Om één uur kwam het ein de. De heer Landau boekte een fraai re sultaat. Van de 42 partijen won hij er 33. Twee partijen werden verloren en ze ven werden remise. Behalve de win naars, speelden remise de heeren: F. Richard, A. Bruinenberg, J. Dirkmaat, H. Slagter-Keesing, D. van Os en J. C. Marx. A.S.V.A. kan op een geslaagden avond terugzien. Aan mond- en klauwzeer te Hoevelaken De thans veelvuldig heerechende veeziekte mond- en klauwzeer neemt ook in de gemeente Hoevelaken grooten omvang aan. Van verschillende boeren i6 de veestapel dan ook door deze ziekte aangetast, die ditmaal van zeer kwaadaardigen aard blijkt te zijn. Een tweetal runderen is reeds aan de mond- en klauwzeer bezweken. Voorloopig blijft de ziekte zich nog regelmatig uitbreiden. PHILIPS OCTHOOIEN In de rechtzaak tegen een winkelier alhier, die Amerikaansche radiotoestel len had verkocht, welke inbreuk maakten op Philips octrooien, deed de rechtbank te Utrecht gisteren uitspraak. Het verzoek van den vemle- diger, mr. Simon, tot vernietigingver klaring van de dagvaardiging werd van de hand gewezen. Verdachte werd ver oordeeld tot een geldboete van 150 gul den subs, twee maanden gevangenis straf. NIEUWE KOORDIRECTEUR Met ingang van 1 October a.s. is door het kerkbestuur der parochie O. L. Vr. Hemelvaart alhier benoemd tot di recteur van het koor der parochie kerk aan de Langegracht de heer K. Borgers, lid van het Utr. Ste delijk Orkest. De heer Borgers was tot heden organist in de O. L. Vrouwekerk Aan de Biltstraat te .Utrecht, Een talrijk damespubliek woon de de show van de firma Ramselaar bij ■mt Een donkerblauw wollen middagfapon gecompleteerd door een flatteusen hoed. (Adce-foto). Een voorname creatie van zwart talfet met tule overkleed. (Adcc-toto). Kersenrood talfet en zwart fluweel vormden het materiaal voor deze avondjapon. (Adec-foto). HET Herfst- en Winterseizoen wordt ditmaal ingeluid door do firma Ramselaar, die er in geslaagd is een collectie mantels en japonnen samen te stellen waarvan de groote variatie op den voorgrond treedt. Het is verheugend waar te kunnen nemen, dat een stad als Amersfoort, die nog slechts enkele jaren geleden to„t de heel kleine provinciestadjes behoorde, met zulke groote spron gen in de goede richting gaat, zoo dat het onnoodig is aanvulling van de garderobe elders te zoeken. Voor een talrijk damespubliek werd in den foyer en societeitszaal van Ami- citia, smaakvol en gezellig voor de ge legenheid aangekleed met Perzische tapijnen en bloemen, een geanimeerde show gehouden. Waarschijnlijk is het aan den economischen toestand te dan ken, dat Madame la Mode zoo weinig van de groote lijnen afwijkt. De middag japonnen zijn korter en dientengevolge hebben ook de mantels aan lengte in geboet, terwijl de driekwart sportieve jas nog steeds favoriet blijft. Vooral tweedstoffen zijn daarvoor geliefd en speciaal de donkere tweed wordt met succes gebruikt. Zwart, bruin en Bor deaux rood zijn modekleuren voor de lange gekleede mantels. De zwarte mantel met de smaakvolle garneering van vossenbont stond aan de spits van de wintermantels. Een fraaie collectie bontmantels werd getoond. Wij zagen met bewondering mantels van Breit- schwanz, Indisch lam, veulen en een prachtige mantel van Persianer Pad. Zeer gekleed stonden de glanzende, zwarte veulenmantels, terwijl de licht bruine driekwart sportieve veulenjassen extra jeugdig aandoen. Eenvoud, distinctie, sobere élegance zijn de voornaamste kenmerken der mode-ontwikkeling, die overmatige en zelfs reeds simpele garneering als niet- chic blijkt te schuwen. De nieuwe kant stoffen, die zoo stormenderhand de mo dewereld veroverd hebben, zijn ook voor de meer gekleede middagjapon en vogue. Wij kunnen niet anders dan en thousiast zijn over de resultaten, die met dit materiaal bereikt worden. Ook alweer speciaal in zwart en donker blauw, waarbij een contrasteerende on derjurk voor het juiste effect zorgt. De modellen zijn glad aangesloten, zeer eenvoudig van snit, terwijl de beschei den kopmouw charme verleent. Een bijzondere vermelding verdient de mid dagjurk van koningsblauw taf. met don kerblauw tule overkleed. En daneen keurcollectie avond japonnen: satijn, taffet ciré, tule en kant, afzonderlijk of gecombineerd, er worden verwonderlijke, fantastische, maar steeds flatteuse vondsten gedaan. Een sprookje was de purperrood© crea tie van taffet en tule, die dan ook door de mannequin met merkbaar behagen werd gedragen. Wij mogen ook niet na laten de boeden te vermelden, het was een gedistingeerde collectie, die ons werd getoond. Zelfs de kimono ontbrak niet en wij constateerden, dat deze practische, onontbeerlijke ochtendklee- ding bij uitstek charmant kan zijn. On getwijfeld heeft deze modeshow der fir ma Ramselaar, opgeluisterd door rusti ge muziek en een uitgebreide thee, de toeschouwsters van het begin tot het eind geboeid. Zal van 4 tot en met 12 October in De Valkworden gehouden Het begin van deze onderneming vin den we in den gezondheidstoestand van het Indische kind, in het bijzonder van het zwakke Indische kind, vooral wat betreft de tuberculose kinderen. De heer C. H. van der Ven, oud-hoofd eener school te Pematang Siantar op Sumatra, ten zeerste begaan met het droevig lot van vele bruine kjnderen is er in geslaagd eerst op Sumatra en later op Java, de zgn. Maandag-cent-actie in te voeren. En met veel succes, waardoor bereikt is het uitbreiden der consultatic- bureaux en een kinderafdeeling van het sanatorium Zeerust op het eiland On rust. Ter Sumatra's Oostkust wordt nu reeds door leerlingen van meer dan 400 scholen de Maandag-cent bijeengebracht. Toen de heer van der Ven naar Ne derland repatrieerde is hij direct be gonnen met pogingen in het werk te stellen ook hier een dergelijke actie op touw te zetten. De Maandag-cent-actie stuitte echter op groote bezwaren en daarvoor is in de plaats gekomen het idee een tentoonstelling te organiseeren van teekenwerk van leerlingen der In dische scholen. Het is aandoenlijk te zien met welk een ijver de bruine en blanke leerlingen aan het werk zijn ge gaan en met hoeveel ambitie zij ge werkt hebben, zoodat er tusschen de 30 en 40.000 teekeningen (natuur, versie- rings, copieèn, vrije) van plm. 475 scho len over geheel Indië verspreid bij elkaar gebracht zijn. De tentoonstelling zal te bezichtigen zijn a 10 cent per per soon, in groepsverband 5 cent. Ook kan men de. teekeningen koopen terwijl ge tracht zal worden door het organiseeren van een verloting de opbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn. Van de netto-op brengst komt 50 ten goede van het zwakke Indische kind en 50 van het Nederlandsche. We hebben hier dus te doen met een doel, dat aller sympathie verdient. 'Na de uiteenzetting van den heer Noteboom getuigde de heer L. W. van Loon, Inspecteur van het Lager Onder wijs van zijn groote sympathie voor dit werk en verklaarde hij zich bereid de openingsplechtigheid op Maandag 4 Oct. te verrichten. Ten slotte werd een comité voor deze tentoonstelling opgericht, dat saamge- steld werd als volgt: A. Besteman, voor zitter, M. W. Zandbergen en W. C. Oosterman, secretarissen, L. W. van Loon, A. Ritsma, B. J. Groenevelt, P. J. Kostense, G. H. Baake, J. v. d. Rotte, H. O. B. Blijdenstijn, A. Roosendaal, Paul van Dam, kunstschilder en leeraar tee kenen M.O., A. B. v. d. Klein, J. G. Tiel- toov, T. P. Bos, T. Boer en A. M. Vogel sang. De 2-jaarlijksche periodieke aftreding In verband met de 2-jaarlijksche perio dieke aftreding van de helft der leden v. d. Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei zal de verkiezing plaats hebben op Maandag 29 November. Op dien dag kunnen tusschen 9 en 16 uur ten bureele der Kamer candidaten- lijsten ingeleverd worden, per candidaat één lijst, geteekend door tenminste 15 kiezers van de betrokken afdeeling (Groot- of Kleinbedrijf). De formulieren hiervoor zijn gratis bij de K. v. K. te Amersfoort verkrijgbaar. Elke candidatenlijst moet vergezeld zijn van een verklaring van den candidaat, dal hij de candidatuur aanvaardt. Dit jaar zijn aan de orde van aftreding (herkiesbaar) voor de afd. Grootbedrijf de leden: Ir. J. Ph. Korthals Altes (Amersfoort), J. C. Knottenbelt (Barne- veld), E. H. van Leeuwen (Veenendaal), M. Pel (Nijkerk), J. v. Schuppen Hzn. (Veenendaal). Voor de afd. Kleinbedrijf de leden: Mr. A. v. d. Deure (Bennekom). B. v. Dijk (Nijkerk), B. Kramer (Amersfoort), A. de Ruiter (Veenendaal). Joh. A. v. Waveren (Driebergen-Rijsenhurg). Indien meer candidaten geldig gesteld zijn, dan er plaatsen te vervullen zijn, bepaalt het Hoofdstembureau een dag (binnen een maand na 29 November), waarop tusschen de gestelde candidaten een stemming plaats heeft, Wij zijn gereed met onze en toonen daarin pracht snitten met de kleuren AANBEVELEND LANGESTRAAT 78 TEL. 840 Naar wij gisteren reeds meldden, zal de officieele opening van het Sportfond senbad Zaterdag, 9 October a.s., des namiddags om 3 uur door den burge meester plaats vinden, welke plechtig heid door enkele zeer eenvoudige zwem en polodemonstraties gevolgd wordt. De spaarsters en spaarders zullen dien dag van half twaalf tot half twee in de gelegenheid worden gesteld de inrichting te bezichtigen. VOOR REPARATIES AAN UW STOFZUIGER VERWARMINGS APPARATEN v. PERSEIJNSTRAAT 19. TEL- <23 Volhouden dat beloond werd T TET was voor vele stadgenooten a J. gisteravond een groote teleur stelling, dat H.K.H. Prinses Juliana, op weg naar Reckenwalde, te Baarn in plaats van op het station alhier, in den trein stapte. Daar er mededeeling was gedaan, dat dc Prinses van Amersfoort uit per trein zou vertrekken, achtte men het ten palcize raadzamer, wegens dc te verwachten groote belangstelling. Baarn als plaats van vertrek te kie zen. In Baarn had niemand er op gere kend en zoo kon het gebeuren, dat bij aankomst van H.K.H. slechts eenige in gewijden op het perron aanwezig waren. Hier was dit evenwel anders, want reeds om kwart voor negen stonden velen voor het station te wachten, terwijl ook het perron druk bevolkt was. Toen evenwel bekend werd, dat de Prinses, wegens de to verwachten groote belangstelling in Baarn zou instappen, begaven velen van degenen, die zich buiten hadden opgesteld, zich naar het eerste perron. Eenige rechercheurs zorg den hier, onder leiding van den com missaris, voor een afzetting. Bij het binnenrijden van den trein was het vanzelfsprekend een zoeken naar de compartimenten waar H.K.H. had plaats genomen en spoedig had men den slaapwagen gevonden. Helaas waren juist in de compartimenten waar in de Prinses zich bevond, de gordijnen neergelaten en alleen de adjudant van den Prins, Jhr. ir. W. G. Roëll, liet zich even zien. Toch hieven de aanwezigen een hartelijk gejuich aan en zongen het Wilhelmus. De gordijnen bleven echter gesloten, doch het publiek werd niet moede steeds weer opnieuw H.K.H., die zich in de bewuste compartimenten moest bevinden, geestdriftig toe te juichen. Eindelijk het vertrek, dat door de geweldige drukte vijf minuten te laat plaats had. De trein zette zich in beweging, het publiek bleef geest driftig juichen en ziet daar werd het gordijn iets opzij gebogen en de Prinses dankte buigend voor de be toonde hulde. Het publiek verrast, liep juichend met den trein mee, doch lang hield het dit niet vol. Steeds harder ging de trein en spoe dig was hij, onder de overkapping uit, in de richting Apeldoorn ver dwenen. 46-jarige wielrijdster bij het oversteken van den Rijks weg door luxe auto aangereden NIJKERK, 29 September. He denmorgen omstreeks 10 uur heeft op den N'ijkerkschen straatweg on der de gemeente Nijkerk een doode lijk ongeluk plaats gehad. De 46- jarige vrouw W. Doomekamp, geb. Hendriksen stak op haar rijwiel den rijksweg over, waarbij zij door een luxe auto uit Friesland gegrepen werd. Een half uur na het ongeluk is het slachtoffer aan de verwondin gen overleden. Dr. Bos uit Nijkerk verleende de eerste hulp. «Och, wjren «Üe menschen wfj» (Dat It heelerr^el Met noodig. als xe echter het stuur meer klein beetje beter wilden opletten, den konden we el héél terreden zijn f) wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortacb Dagblad automatisch gireert» Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wjj aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het vierde kwartaal 1937 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5