NIEUWE GEVAREN DREIGEN LAATSTE BERICHTEN HOE CHINA TE HELPEN Burgemeester noodig M.O. inrichting in Suriname PEPERKAMP bij het trainen verongelukt VOOR EN TEGEN BOYCOT VAN JAPAN Beëediging Mr. Patijn uitgesteld Door penningmeester voor f 14000.- benadeeld Arbeidsvoorwaarden in de mijnen Op kor ter en werktijd aangedrongen van Vlissingen gehuldigd Serenade der bevolking Het handteekenen op de H.B.S. Een comité tot dit doel Goedkoop riemen snijden.... Scherpe toon der Japansche bladen Frankrijk staat erop, dat de vrijwilligers Spanje zullen verlaten NOTA AAN ROME te verwachten Niet-inmengingspolitiek loopt gevaar Door pech achtervolgd Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 Medische hulpverleening aan de slachtoffers van den oorlog wordt reeds georganiseerd vliegtuigen op 26 dezer, misbruik ma kend van de Chineesche herkennings teekenen, militaire operaties zouden hebben uitgevoerd. In een communiqué der Japansche ambassade te Londen wordt een op somming gegeven van de doelen der Japansche luchtaanvallen op Nanking, Kanton en Hankavi en gezegd, dat het ten zeerste te betreuren is, dat deze tot groote verliezen onder de burger bevolking hebben geleid. Naar aanlei ding van deze betreurenswaardige in cidenten, zoo wordt eraan toegevoegd, zijn aan de Japansche luchtmacht strenge instructies gegeven om alle voorzorgsmaatregelen te nemen, ten einde de levens 'en bezittingen der burgerbevolking te sparen. Boycot van Japansche goederen Reuter meldt uit Sydney, dat de lei ding van de vakvereenigingen van Nieuw-Zuid-Wales heeft gelast allo goederen, bestemd voor of afkomstig uit Japan, te boycotten. Lijk van Franschman in afgebrande fabriek In het puin van een afgebrande fa briek te Jangtsepoe heeft men het lijk van verschillende employés, alsmede van een Franschman, genaamd Berle- mont, gevonden, die ondanks de her haalde waarschuwingen geweigerd had de fabriek te verlaten. rechten van de oorlogvoerenden ge meenschappelijk te bespreken. Het verlangt evenwel, dat men niet zal wachten, tot alle vrijwilligers terug getrokken zullen zijn, alvorens de rechten van oorlogvoerenden zullen worden toegekend. Londen wil de kwestie niet op de lange baan schuiven In Britsche diplomatieke kringen ge looft men niet, dat de stap, dien de Ita- liaansche ambassadeur bij Eden heeft ondernomen, een beletsel behoeft te zijn voor de Britsch-Franscho uilnoodiging tot driezijdige besprekingen. Men geeft te kennen, dat men aan de door Grandi te berde gebrachte bezwaren niet de be- teekenis van een weigering wil toeken nen en dat de Fransch-Brilsche nota te Rome zal worden overhandigd, zoodra het overleg tusschcn Londen en Parijs is geëindigd. In elk geval is men te Lon den steeds minder geneigd de bespreking van het non-interventicvraagstuk op de lange baan te laten schuiven of zich te leenen voor vertragende manoeuvres, van welken kant zii ook komen. BINNENLAND Wegens lichte ongesteldheid van H. M. de Koningin 's-GRAVENHAGE, 1 October. Naar wij vernemen is de beëediging van mr. J. A. N. Patijn, als minister van buitenlandsche zaken, welke hedenmiddag 2 uur op het Loo door H. M. de Koningin zou geschieden, wegens lichte ongesteldheid van da Koningin tot later uitgesteld. AMSTERDAM, 1 October. Kort gele den is de „Vereen.sing tot behartiging van de belangen van Slechthoorenden" het slachtoffer geworden van een be langrijke verduistering, gepleegd door den penningmeester van de propaganda- commissie én beheerder van het instru- mentenfonds, een 55-jarigen koopman; de vereeniging werd voor 14.000 ge dupeerd. De man beheerde het Centraal Maga zijn van instrumenten voor slechthoo- ren. De beheerder had veel geld onder zich voor inkoopen en ook ontving hij de gelden die binnenkwamen, wanneer de instrumenten aan particulieren wer den verkocht. In Januari 1033 begon de man te knoeion. De boeken hield hij goed bij. in zooverre, dat de cijfers juist waren. Hij boekte echter door hem inge kochte instrumenten, betrokken bij den groothandel, als „betaald", in werkelijk heid had hij ze echter niet voldaan. Het tekort werd steeds grooter en tenslotte was hij ruim 14.000 ten achter. Het was hem onmogelijk dit gat te stoppen. Dc kascommissie begor lont te ruiken en het onderzoek, dat over het alge meen vrij goed was. doch toch zooals dit bij filantropische vereenigingen het geval is, gebaseerd op goed vertrouwen werd toen zeer minitieus gevoerd. Ge zien de gioote verdiensten van den man voor de vereeniging. besloot het bestuur geen klacht bij d° justitie in te dienen. De politie kreeg echter kennis van dc fraude en stelde een accountantsonder zoek in od last der justitie. Vandaag stond de man voor de recht bank terecht. De algemeen penningmeester der vereeniging nam het voor den man in de verdachtenbank op. Verdachte aldus getuige was een uitste kend en verdienstelijk lid der ver eeniging. Hij was zeer vrijgevig en hij stond altijd gereed om anderen te helpen. Dit was voor het bestuur dan ook de reden dat geen klacht werd ingediend. Bij het verhoor van verd. kwam nog naar voren, dat hij als koopman tegenslag in zaker. had gehad, ook waren de uitgaven van zijn gezin niet in overeenstemming met de ver-dierjsten. Bovendien dronk verd. den laatsten tijd te vee». Na de fraude werd een beroep ge daan op het Nederlandsche publiek en in totaal is 5600 door giften bijeen gebracht, om althans een deel van het tekort te dekken. De officier van justitie mr. C. J. van Arkel vorderde een gevangenisstraf van één jaar, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezlch van het med. consul tatiebureau voor alcoholisten. De verdediger mr. L. W. D. S c h r e u- d e r schetste het leven van verdachte, die een groot deel .van zijn tijd gaf aan liefdadige veraonigingen. Steeds stond hij klaar om andere menschcn te hel pen, doch thans laten velen van zijn oude vrienden hem in den steek. Een goed financier was hij helaas niet. Toen zijn zaken achteruitgingen, „leende" hij een klein bedrag uit do kas, een leening die het begin van de ellende zou wor den. Met klem drong pl. aan op een straf, gelijk aan de voorloopige hechtenis. .Vonnis 15 October. Het standpunt van den Alg. Ned. Alijnwerkersbond ten opzichte van de concessies der directies HEERLEN, 1 Oct. Op Woensdag 29 September beraadslaagde het hoofdbe stuur van den Algemeenen Nederland- schen Mijnwerkersbond over de door de mijnondernemers gedane concessies ten opzichte van dc loonen, vacantie en ver dere rechtspositie. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat. ofschoon een loonsverhooging van 5 pro cent verbetering in den toestand der mijn werkers brengt, deze onvoldoende moet worden geacht, in verband met de voort schrijdende stijging der onderhoudskos ten Met verstrekking van een uitkeering ineens, b.v. met Kerstmis, zou echfer aan dit bezwaar ten deele tegemoet gekomen kunnen worden. Het hoofdbestuur heeft woardeering voor het feit. dat de mijndirecties groo- tendeels de vacantieregeling, zooaD de Ncderl. Mijnwerkersbond reeds in April heeft voorgesteld, in zijn ontwerp-collec- tief contract heeft geaccepteerd. Deze verbeteringen aanvaardende, betreurde men het echter, dat het voorstel tot verkorting van den werk tijd niet was gerealiseerd, daar ver korting van werktijd niet alleen in hot belang van de arbeiders, doch ook van de sociale verzekering en het bedrijf is. Het hoofdbestuur meende er op aan te moeten dringen, het millioen gul den, dat de mijnwerkers ten bate van de invaliden van hun loonsverhoo ging moeten afstaan, doelmatiger te besteden dan in het voornemen ligt. Dit zou o.a. ook ten deele aangewend kunnen worden voor belangrijke uitbrei ding der werkgelegenheid voor invaliden en een te stichten Centraal Magazijn, waardoor de invaliden beter en blijven der kunnen worden geholpen dan door een geringe toelage. Met belangstelling nam het hoofdbe stuur kennis van de overige toezeggin gen, welke de directies hebben gedaan met betrokking tot de nadere voorstellen, die de Nederl. Mijnwerkersbond ter be reiking van een compromis in de contact commissie-vergadering van 27 September had gedaan, n.l. het achterwege laten van looncorrecties en het toepossen van een mildere selectie bij aanneming van werklooze mijnwerkers. Overigens werd vertrouwd, dat de be handeling van de voorstellen aangaande éénmansaccoord, grootere schadeloosstel ling bij ontslag en meer bevoegdheden aan de geschillen-commissie, in de her- zienings-comrnissie tot een bevredigende oplossing zal leiden. De loonsverhooging bleef men echter onvoldoende achten. Besloten werd in dien geest een brief tot de contact-commissie te richten en daarbij tevens aan te kondigen, dat eer lang ook opnieuw een voorstel tot invoe ring van de 45-urige werkweek als over gang naar de 40-urenweek zal worden in gediend. De heer van Woelderen vangt heden zijn vierde ambts periode aan Vandaag vangt de vierde ambtsperio de van burgemeester C. A. van Woelde ren aan. In verband hiermee heeft de bevolking den burgemeester gisteravond een serenade gebracht. Een zeer groote menigte verzamelde zich voor het Wooldhuis, waar behalve de burgemees ter en mevrouw van Woelderen-Spren- ger. alle wethouders, de gemeentesecre taris en de commissaris van politie aan wezig waren. En terwijl twee muziek korpsen zich achtereenvolgens lieten booren werden in de burgemeesterswo ning de vertegenwoordigers van de 24 buurtverenigingen ontvangen. De voor zitter van den bond van buurtvereni gingen. de heer F. G. Lemmers, heeft den burgemeester toegesproken en in zijn rede medegedeeld, dat het in het voor nemen lag met hulp van alle Ingezete nen in den komenden zomer een Van Woelderenbank te plaatsen. Dit monu ment zou moeten getuigen van de blij vende waardeering van de Vlissingers voor hetgeen de burgemeester ln de achter ons liggende 18 jaren van ziln bewind reds tot stand heeft weten te brengon. In zijn antwoord heeft de burgemees ter er opgewezen, dat deze hulde hem goed heeft gedaan hoewel hij zich in den regel aan huldigingen pleegt te ont trekken. Met hulp van zijn beproefde medewerkers hoopt hii ook in de nieu we ambtsperiode die 1 October begint nog veel voor de gemeente te kunnen doen. Do muziekkorpsen maakten vervol gens onder groote publieke belangstel ling een tocht dbor eon flink deel der stad, terwij! de genoodigdrn nog eeni- gen tijd in het Wooldhuis bijeen bleven. (Vad.). Hoe een lederhandelaar door zijn afnemer bedot werd ZAND VOORT, 30 Sept Gisteravond heeft de politie alhier een goede vangst gedaan, waardoor een geraffineerde dief en heler aan de justitie konden worden overgeleverd. Het geval betrof een Amsterdamschen handelaar ln leder, die reeds eenige ja ren zaken deed met den schoenmaker M. alhier en dezen eonmaal per week met zijn auto bezocht. De auto werd dan in een zijstraat geparkeerd, terwijl de handelaar in M.'s huiskamer zat Regel matig werden één of meer vellen ledor omgezet, die dan terstond daarna door den handelaar uit zijn auto naar M.'s huis werdon gedragen. De laatste weken echter kocht M. geen leder meer. De handelaar ontdekte vrijwel tegelijkertijd raadselachtige tekorten in zijn voorraad. 'e-HERTOGEXBOSCH, 1 Oct Op de Citadellaan alhier heeft zich vanmorgen een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij de bekende Bossche wielrenner J. C. Peper kamp, ernstig werd gewond. LONDEN. 1 October (Havas). Ter wijl de linksche organen hun actie voor een boycot van Japansche goederen voort zetten, schrijft dc Daily Telegraph and Morning Post: In verantwoordelijke kringen spreekt men de sterkste afkeuring uit over de actie, welke op touw wordt gezet met het doel van de regeering gedaan te krijgen, dat zij zich aan het hoofd zal stellen van een internationale beweging tot het boycotten van Japansche goederen. Tevens merkt men op. dot zulk een boycot de Japan sche agressie niet zou tegenhouden en dat de eenige manier, waarop de Engelschen hun medeleven met de Chincezcn kunnen betuigen, voort moet spruiten uit de te Genève vastgestelde gedragslijn, hetgeen wil zeggen, dat men zoo snel mogelijk medische hulp moet verschaffen aan de ongelukkige Chineesche bevolking, die het slachtoffer is van den overval. De Times roert het onderwerp vandaag niet aan. maar publiceert twee brieven ten gunste van medische hulpverleening. Het Britsche Roodc Kruis heeft reeds per vlieg tuig kisten verbandmiddelen naar China gezonden. De Union Label Division van de Ame rican Federation of Labor heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin er bij de federatie op aangedrongen wordt een boycot van Japan te steunen. De Japansche bladen slaan een toe nemend scherpen toon aan ten aanzien van wat zij noemen de bevooroordeelde houding van den Volkenbond, van En geland en van Amerika. Zij schrijven deze houding toe aan de Chineesche ge woonte om leugens te verspreiden. De pers doet een beroep op de regeering haar pogingen te verdubbelen en snel de waarheid in het buitenland ingang te doen vindern Japan legen Pacific- conferentie De zegsman van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft commentaar geleverd op het voorstel van Cranborne, om een Stille Zuidzee- conferentie te houden. De zegsman acht te een dergelijke conferentie op het oogenblik niet opportuun. Met nadruk willen wij verklaren, zoo sprak hij, dat wij vastbesloten zijn te blijven strijden tot het einde toe, totdat China zijn houding herziet en op dras tische wijze zijn politiek ten opzichte van Japan wijzigt. Daarom zetten wij onze op vastberaden wijze vastgestelde politiek voort. Gestremde scheepvaart De Canton Steamship Company heeft bericht ontvangen, dat tot nader order geen schepen meer de monding van de Sikiang mogen passeeren. De geheele scheepvaart tusschen Hongkong en Kanton ligt stil. Uit Kanton wordt ver nomen, dat de Sikiang door de Chinee- zen volkomen is geblokkeerd. Chineesche vliegtuigen in actie De Chineesche pers meldt, dat de zich terugtrekkende Chineesche troe pen langs de spoorlijn Tientsin—Poekau zich verschanst hebben te Sanyoean aan de grens van Hopei en Sjantoeng. op 25 kilometer ten Noorden van de belangrijke stad Tehsien. Het Chineesche persagentschap Cen tral News meldt voorts, dat gisteren dertig Chineesche vliegtuigen hebben deelgenomen aan de krijgsverrichtingen van Pianghsing en zware verliezen hebben toegebracht aan de Japannee- zen. Gistermorgen ondernamen Japan sche vliegtuigen een aanval op Han- tsjau, waar zij tevergeefs trachtten een over de rivier Tsientang geslagen brug te vernielen. De aangerichte schade was van weinig beteekenis. Het bericht over de tot zinken gebrachte Chinee sche jonken Naar aanleiding van het bericht, dat een Japansche onderzeeboot nabij Hong kong een aantal Chineesche jonken tot zinken gebracht en de geheele beman ning aan haar lot overgelaten zou heb ben, hetgeen door het Duitsche s.s. Scharnhorif zou zijn waargenomen, is van Duitsche zijde direct een onderzoek ingesteld, waarbij gebleken is, dat ge noemd schip zich op 21 September in Yokohama bevond en op 22 September te Kobe, waarvan het pas op 23 Sep tember vertrokken is naar Sjanghai. De reisduur van Kobe naar Sjanghai be draagt ongeveer vier dagen en die van Sjanghai naar Hongkong eveneens drie tot vier dagen, zoodat de Scharnhors? zich ook thans nog niet bij Hongkong kan bevinden, zelfs wanneer zij van Kobe uit direct was doorgevaren. Japansche ontkenningen Het Japansche ministerie van oorlog heeft ontkend, dat 120.000 Japansche soldaten naar Mandsjoekwo zijn gezon den, zooal6 werd beweerd. De Japansche admiraliteit heeft de berichten uit Chineesche bron tegenge sproken, volgens welke Japansche Italië heeft bezwaren tegen het houden eener afzon derlijke conferentie LONDEN, 1 Oct. (Reuter). - De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft, dat de gisteren in Genève aange nomen resolutie ten aanzien van Spanje een goeden ruggesteun kaD vormen voor de stappen, welke Engeland en Frankrijk voorne mens zijn gemeenschappelijk bij Italië te ondernemen. Frankrijk heeft aan de regeering van Valen cia verzekerd, zoo vervolgt het blad, dat, indien de vrijwilligers niet worden teruggetrokken, het zal afzien van de niet-inmengings politiek. Engeland heeft Frankrijk medegedeeld zich tegen een der gelijke actie niet te zullen verzet ten. Aangezien Engeland zich levendig de gevaren bewust is, die uit een dergelijken toestand zou den voortvloeien, vereenigt het zich met Frankrijk om te trachten den stand van zaken met Italië te bespreken. In Duitsche politieke kringen staat men sceptisch tegenover de onderhandelin gen, die Parijs en Londen over de Spaan- sche kwestie willen voeren. Men protes teert krachtig tegen de bedreiging, die Frankrijk zou hebben geuit, om de Pyre- neeën-grens te openen, ingeval men niet tot een loyale oplossing mocht komen. Zoowel te Londen als in Parijs schenkt men groote aandacht aan het voorstel in zake een bespreking met Italië over de Spaansche aangelegenheid, welk voorstel vervat zal zijn in e^n gemeenschappelijke nota van Frankrijk en Engeland, die aan het einde van deze week aan de Italiaan- sche regeering zal worden overhandigd. In de nota zal worden gewezen op de grooto waarde, die beide mogendheden hechten aan een snelle en aanmerkelijke vermindering der buitenlandsche inmen ging in Spanje. De Britsche regeering zal hierin eenzelfde politiek volgen als zij steeds heeft bepleit in de diplomatieke besprekingen, de ministericele verklarin gen en de aanbevelingen aan de non- interventiecommissie. Jtaliaansche bezwaren In Italiaansche kringen te Londen wordt medegedeeld, dat de Italiaansche ambassadeur te Londen, Grandi, aan mi nister Eden de redenen uiteen heeft ge zet, waarom Italië zekere bezwaren heeft gemaakt tegen het Fransch-Britscho voor stel inzake de besprekingen der drie mo gendheden over de inmenging in Spanje. De ambassadeur herinnerde Eden er aan, dat het terugtrekken van de vrijwil ligers reeds in de nict-inmengings-com- missie is behandeld en zijn regeering zag niet in, waarom deze kwestie in een con ferentie der drie mogendheden behandeld zou moeten worden. De drie voornaamste argumenten, welke Grandi naar voren bracht, zijn: de besprekingen der drie mogendheden zouden parallel loopen met de besprekingen van de niet-inmen- gingscommissie, welke ook reeds de vrij wil ligerskwestie behandelt. Volgens de opvatting van de regeering te Rome kan de vrijwilligerskwestie niet alleen wor den opgelost, aangezien de rechten van oorlogvoerenden hiermede verbonden zijn. Ook is de Italiaansche regeering van meening, dat 't terugtrekken van de vrij willigers niet een zaak is, welke alleen Frankrijk. Engeland en Italië aangaat. Verder verlangt Italië, dat ook Duiisch- land deelneemt, hetgeen wel blijkt uit de redevoeringen van den duce en den Füh- rer. Naar verder verluidt, zou Italië er in toestemmen de kwestie van de vrij willigers en de toekenning van de Bii publicatie van 12 Augustus is een Koninklijk Besluit in Suriname afge kondigd, waarbij de eischen zijn vastge legd voor benoembaarheid tot districts commissaris, gouvernementssecretaris en gouvernements-accountant. Deze eischen houden in een wetenschappe lijke studie aan een Nederl. Hooge- school of een middelbare onderwijsin stelling in Nederland. Aangezien er in Suriname geen middelbaar onderwijs is, wordt door dezen maatregel de mo gelijkheid. dat S'urinaamsche jongelui tot dergelijke ambten benoemd worden, uitgesloten. Bij de behandeling van de begrooting van Suriname haalde het lid Kraan, in verband met de uitsluiting van de be noeming van Surinamers in enkele be trekkingen van 's lands dienst de woor den aan van den voormal igen gouver neur Idenburg, welke luidden, dat elk land het recht heeft te worden gediend door ambtenaren voortgekomen uit het land zelf. Een ieder voelt, dat door dit K.B. een dringende behoefte is ontstaan aan een onderwijsinstelling met dezelf de rechten als Nederlandsch middel baar onderwijs. Op 19 Augustus 1937 is te Paramaribo gesticht het „Comité ter oprichting van een volledige middelbare school in Suri name". Dit comité bestaat, op enkele uitzonde ringen na, uit onderwijzers, die de leem te op onderwijsgebied voelen en er van overtuigd zijn. dat de onderwijs toestanden in Suriname een dringende verbetering noodie hebben. Zij hebben de overtuiging, dat het comité werkt voor een groot doel. n.l. de Nederland sche cultuur wortels hechter te laten schieten ln den Surinaamschen voe dingsbodem. Suriname wacht op Neerland's natio nale daad. de steun van Nederland om tot een middelbare school te komen. Het comité i« in Nederland vertegen- woordied door dr. J. F. E. Einaar. Lei den, die tevens belast is met de vor ming van een sub-comité in Nederland. Peperkamp was vanmorgen, verge zeld van den wielrenner van Doorema- len uit Ammerzoden, per racefiets van zijn woning vertrokken, teneinde een trainingsrit naar Hedel te maken. Ter hoogte van de Citadellaan reden de beide renners dicht achter een tank auto van de Shell aan. Plotseling moest de wagen evenwel remmen voor een plotseling parkeeren- de auto Van Dooremalen mocht het ge lukken nog juist langs de tankauto te glippen, waarmede hij voor een ernstig ongeluk bespaard is gebleven. Peper kamp evenwel kon niet meer weg ko men en botste met groote vaart tegen den wagen. Ernstig cewond b'eef de 24-jarige wielrenner op den weg liggen, waar na hij op advies van dr. Kaplan per ziekenauto naar het groot zieken- gast' ite Den Bosch werd overge bracht, waai men een zware hersenschudding en een gebroken neusbeen constateerde. Zijn toestand is zeer ernstig. Niettemin hopen de doktoren hem nog in het teven te kunnen houden. Peperkamp zal in ieder geval gerul- men tijd n.et kunnen rijden. Deze ren ner wort., v/el hael erg doo pech ach tervolgd. Men herinnert zich nog wel het ernstige oi geval, dat hem twee jaar geleden op de baan te Kopenhagen over kwam. Ook toen liep de Bosschenaar bij een valpartij een zware hersenschud ding op en duurde het geruimen tijd voordat hij weer in staat was aan wed strijden deel t. nemen. Dit jaar was Peperkar.m v-»er i goeden vorm goko* mer. Hij kwam ln aanmerking om '-»r de wereldkamnioenschappen te Kr hagen te worden uitgezonden, do- verhand met zijn dismialificatie ir rit tegen Van der Vijve- kwam hij de vierde plaats t» staan, terwijl slechts drie Nederlandsche renners mochten deelnemen. Examencommissie klaagt over de geringe beteekenis die in het nieuwe leerplan eraan is toegekend De commissie, belast met het afnemen der examens voor de acten van be kwaamheid tot het geven van middel baar onderwijs in het hand- en rechtlij nig teckenen in 1937, heeft, na kennis neming van het K. B., waarbij een nieuw algemeen leerplan voor de H.B.S. is afgekondigd, in een adres aan den minister haar bevreemding te kennen gegeven over het feit, dat in het nieu we leerplan zoo geringe beteekenis aan het vak teekenen voor de algemeunc vorming wordt toegekend. Was dit vak op de scholen voor mid delbaar onderwijs reeds gedurende do laatste jaren, in vergelijking met vroe ger, wat het aantal wckelijk6che les uren betreft, die voor het onderwijs ln dat vak bestemd waren, stiefmoederlijk bedeeld, door de nieuwe regeling is aan het teekenen een zoodanige slag toege bracht. dat het voor het bijbrengen van do noodigc vaardigheid en kennis van beeldende kunsten en practische kunst beschouwing bij de leerlingen zoo goed als geen waarde meer heeft. De commissie betreurende de misken ning van de waarde van het onderwijs in handteekenen in het algemeen, die uit het nieuwe leerplan spreekt, en in hooge mate bevreesd voor de schade, die aanstaande studenten in allerlei stu dierichtingen daarvan zullen ondervin den, heeft den minisiter met klem ver zocht, het daarheen te willen leiden, dat het vak handteekenen bij het mid delbaar onderwijs weer de plaats zal In nemen, waarop het naar het inzien der commissie aanspraak heeft en die het in vroegere tijden werd toegewezen. Toen hij de vorige week opnieuw deze ondervinding opdeed en er zeker van was, dat de vellen tijdens zijn opont houd bij M., dus te Zandvoort, uit de auto waren ontvreemd, stelde hij de po litie daarvan in kennis. Woensdagavond bezocht de handelaar wederom zijn cliënt te Zandvoort. De zen keer had de politie zich in de om geving van de auto verdekt opgesteld, liet resultaat was, dat reeds vrij spoe dig werd geconstateerd, dat een man eenige vellen leder uit de auto wegnam en daarmede M.'s woning binnenging. Door snel ingrijpen kwam vaat te staan, dat de vellen door K., een knecht van M., waren ontvreemd en reeds in do keuken, gronzende aan de huiska mer, waarin de argelooze koopman met M een kop koffie dronk, in kleinere stukken waren gesneden. Een onderzoek in de woning bracht een groote partij aldus gestolen leWer aan bet licht, waarvan een gedeelte reeds door M. was verwerkt M. en K. werden aangehouden en zijn respectievelijk wegens heling en diefstAl ingesloten. Zij bekenden, zich aan deze feiten te hebben schuldig gemaakt. SPORT EN SPEL Tegen auto gebotst en zwaar gewond

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3