Niet voor groote menschen Parkeerverbod langs Leusderheide DE DOM FALCON DE TAAK IN DEZE WERELD JUBILEERT WEDSTRIJD PRACHT-RADIO REDE VAN Ds. FABER ,,'s ZOMERS DE GRONDSLAG Groote belangstelling VOOR Driemaal per week Vondel - expositie in Fléhite INDEELING DER LAGERE A.M.H.C. TEAMS Onderzoek wordt ingesteld Het paard en de kool Verkoop D. K. W. Garage F. FREEDE VAN DE POLITIE 2e BLAD PAG. I AMERSï"OORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 maar voor jongens en meisjes van 9-15 jaar hebben wij een bedaoht, welke eischen stelt aan verstand en fantasie. Bijzonderheden 7 7 Morgen I I I Langestraat 131 Telefoon 2301 KANTONGERECHT Propaganda-bijeenkomst van dc werkgroep Soesterkwartier van de Ver. van Vrij zinnig Hervormden Het i6 voor mij een kleine teleur stelling en tegelijk een groote ver rassing om dezen avond voor zulk een groot auditorium te mogen spre ken. Een kleine teleurstelling, om dat ik gedacht had te spreken Noor een kleine buurtbijeenkomst. Aan den anderen kant is het een groote verrassing nu zooveel personen in deze zaal aanwezig zijn. Met deze woorden ving d6. J. L. F a b e r uit Zutphen zijn voordracht aan, welke hij voor een talrijk pu bliek hield in de groote zaal van den speeltuin in de Zonnebloem- straat voor de werkgroep Soester kwartier van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. De haastige en moderne mensch heeft voor weinig dingen tijd en jammer ge noeg vindt hij dien tijd al zeer slecht, wanneer het geldt kennis te nemen van de taak, welke wij in deze wereld hebben te vervullen. Het religieuse denken en voelen van den mensch is alleen te verklaren mat betrekking tot iets hoogers dan de mensch zelf. Over dat iets zegt of weet men niet zoo heel veel. In de meeste gevallen kan men er niets andere over zeggen, dan dat het al datgene, waaraan men in zijn leven-van-alie-dagen gewoon is, te bo ven gaat. Het is iets „meer dan ge woons", iets waartegenover men zich op een afstand voelt staan, iets dat den mensch en zijn zeer betrekkelijk kun nen overtreft, iets dat veel machtiger is dan de mensch. ,,'s Zomers Buiten" te Oud-Leusden. Wij dienen vooral te bedenken, dat het geloofsleven een 6terk persoonlijken kant heeft en hoewel er onder vele vrijzinnig-protestanten personen van grooten naam geweest zijn, welke een geloofsbelijdenis hebben opgesteld, moeten wij tenslotte toch erkennen, dat dit een groot gevaar oplevert. Her haalde malen zal het daarom voorko men, dat wij voor een groot gedeelte ons met deze belijdenis kunnen veree nigen, doch plotseling zullen wij dan zeggen nee, zoo voel ik dat toch niet aan' Dit is ook juist, want hetgeen in onze ziel omgaat, kan niet zoo gemak kelijk beschreven worden. Het vrijzinnig protestantisme is meer ingesteld op de wereld, het heeft een roeping en een taak in deze wereld te vervullen. Velen zijn er, die het hier namaals als richtsnoer van hun leven hebben genomen, doch dit heeft ds. Faber altijd afgestooten, daar een der gelijk leven altijd tot gevolg heeft, dat er in plaats van men6chen in den waren zin des woords egoïsten wor den gemaakt. Alleen als de mensch een taak in deze wereld heeft, welke ingesteld is op hel „Onze Vader", dan pas zal het leven goed zijn. Geenszins mogen wij die groote taak van onz.e schouders afschudden. Het beginsel van Jezus Christus Zijn geest kan de wereld redden. En volgens spreker wordt die taak door de vrijzinnig-pro testanten goed gezien, daar zij de wer kelijkheid het best durven aanvaarden. Nog vele moeiliikheden zullen opgelost dienen te worden, doch de wil hiertoe is er. F.én \an de grootste dingen van het vriie Christendom is, dat men het met den geest van Christus durft te wagen. En het is in dit verband, dat spreker herinnerde aan de wereldcon ferentie der kerken, welke in Augustus i.l. te Oxford werd gehouden en die in het teeken 6tond van de bestudecring der nieuwe mogelijkheden, die deze wereld zal voortbrengen. Wonderlijk noemde ds. Faber de wegen, die hooger zijn dan de wegen der menschen, ook daarin zullen wij partij hebben ti kiezen. Met zachtheid zullen wij evenwel hebben te staan tegenover het oordeel van deze wereld. I-Iet zit niet in de woorden, die moeilijk en zwaar zijn. doch in dp getuigenissen Het „Onze Vader" heeft voor de Vrij zinnig Protestanten groote hpteekenis en zij moeten hun leven richten naar Van morgen af vliegt de K.L.M. driemaal per week op Indië. Morgenavond gaan de klokken (Winterdienst) weer achteruit; Morgen wordt door K.L.M.'s klok Oók de winter ingeluid Voorwaarts! wijst die K.L.M.-klok En die klok staat nimmer stil; 't Uurwerk dezer K.L.M.-klok Loopt op energie en wil! Elke week een drietal vluchten Naar ons mooie Tropenland, Dat beteekent: wéér versterking Van een tóch al sterken band. Dat beteekent: méér verbinding Met het overzeesch gebied En: verhooging reputatie, Die de K.L.M. geniet! Met de snelle vliegmachine Naar de Tropen door de lucht Neêrland is terecht erg trotsch op Dezen dienst met „hoogen vluchf'1 K.L.M.-dienst wijst steeds voorwaarts, Dóór wordt óók de klok „verzet"! 't Is een welbewuste uiting Van een vastberaden tred!! PHILIA. (Nadruk verboden). de groote gedachten, die vervat zijn in het „Onze Vader", waarin op zoo schit terende wijze gesproken wordt over „ons" en niet over „ik" en „mij." De voorzitter van de werkgroep van het Soesterkwartier, de hear A. Beuk- man, opende den avond met een kort woord, waarna gemeenschappelijk Ge zang 16 God i6 mijn lied slaande werd gezongen. Piano en vioolspel, als mede zang door het kerkkoor wisselden het eerste deel van den avond af. Na de pauze werden nog enkele liede ren door het kerkkoor gezongen, waar na ds. Faber de vragen beantwoordde, die naar aanleiding van zijn voordracht waren gedaan. Ds. F. O o r t sprak tenslotte nog een toepasselijk woord, waarna de bijeen komst op plechtige wijze mat gemeen schappelijk gezang werd besloten. NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Uchelluinen, cand. A. Wiszerhof te dezer stede. Bedankt: voor Herkingen, cand. A. Wiszerhof alhier. „Voor de eer des grooten Meesters" NU alom in den lande, ook in onze stad, Vondel-herdenkin gen plaats hebben, wil het Be stuur van Fléhite niet achter blijven cn organiseert in dit museum, „voor de eer des grooten meestere", een HOCKFY Kleine afdeelingen Van de lagere heeren-teams van A.M II.C. zijn nu ook de tegenstanders in de competitei bekend geworden. De beide afdeelingen waarin de roodwitten uit komen, zijn kleiner dan het vorig sei zoen al heeft het bondsbestuur nog de mogelijkheid opengelaten, dat de afdee- ling in den loop der competitie vergroot kan worden. •ie klasse K.: A.M.H.C. III, Kampong I, Kampong III, Schaerweyde III, S.C. H.C. VI en Voordaan II. •ie klasse I..: A.M II.C. IV. B.H.V. IV, Gooi VII, Hilversum VI, Kameleon III en Kampong II. Over drie weken zal de uitspraak volgen Een groot aantal automobilisten was gistermorgen gedagvaard we gens overtreding van het parkeerver bod langs de Leusderheide. Een van hen vroeg vrijspraak van het ten laste gelegde op grond van de vol gende punten. Volgens hem waren er langs het Lcus- derheide-wegvak van \J/2 K.M. tengevolge van de twee nieuw gecreecrde toegangs wegen en de bestaande zijwegen te wei nig officicele waarschuwingsborden, als mede in verband met de bochten en bos- schen. Ook waren die waarschuwingsborden in meerdere gevallen te ver van den kant van den provincialen weg gezet. Verder waren de officieele borden voor zien van plaatselijke supplementaire borden van dertig bij vijftig centimeter waarvan de wettigheid te betwijfelen is. Deze supplementaire borden waren bo vendien voor een passeerend automobi list onleesbaar, daar zij een hecle ge schiedenis bevatten in een optisch ontoe- laatbaren blokletter van slechts 7 c.M. hoog en hoogstens 8 m.m. dun. De meeste deelen der letters waren nog dunner. De aanduidingen op die borden zou den volgens verdachte in strijd met el kander en in strijd met de werkelijkheid zijn. Op de borden staan afstanden, die onderling niet kunnen kloppen door de afstanden tusschen de borden zelf en zij verwijzen in afstanden naar punten, die er niet zijn overeenkomstig de slechts te gissen bedoeling van den steller. Door het slechte Nederlandsch op de borden en het weglaten van een extra punt achter de afkorting Kpunt Mpunt overzichtelijke expositie van wat men noemt „Vondeliana". Hoewel het Vondel-museum te Am sterdam niets uitleent en de meeste ver zamelaars hun eigen stad laten vóór gaan, is 't het bestuur toch gelukt een interessante verzameling hijeen te bren gen van zaken, die op Vondel en zijn tijd betrekking hebben. Het ligt in de bedoeling deze tentoon stelling ie openen zoo spoedig mogelijk na de belangrijke lezing, die Dirk Cos ter op 5 October a.s. over Vondel zal houden. De juiste datum hangt af van het tijdstip, waarop de inzendingen van buiten de stad binnenkomen, en zal dan nader worden bekend gemaakt. voor het woord kilometer zijn zij zeer mis leidend. Het laatste bord noodigt de men schen uit links van den weg (e parkeeren tegen bedoeling van den steller in en tot hun schadelijke verrassing naderhand! Het bord, in welks nabijheid verdachte geverbaliseerd werd, verwijst uitdrukke lijk te parkeeren op de plaats, waar de agenten hem aantroffen. Op het officieele bord met het supple mentaire bord staat duidelijk: Niet par keeren (een bocht en zijweg volgen op 15 Meter). Over drie kilometer parkeerter rein 50 Meter Rechts van den weg. Verdachte wees er, verder op, dat hij op 157 Meter afstand van dit bord rechts van den weg stond, dat cr op het terrein rechts van hem verboden toegang stond, dat er op 50 Meter van dien paal geen parkeerterrein was (wel op 15 Meter) en de punt achter K.M. niet gezet was. Dat hij zich dus volkomen aan de aanduidin gen van de borden gchoudon had en me de op grond van den chaotischen borden toestand langs dit wegvak, vrijspraak vroeg of althans een zeer grondig onder zoek alvorens hem of anderen te veroor- deelen. De zaak is drie weken uitgesteld om het gevraagde onderzoek in te stellen. Kranten bezorgen Hij bracht 's avonds onder Voorthuizen kranten rond en had zijn neefje meege nomen. Het knaapje hielp dapper mee met het In de bus gooien van het geeste lijk voedsel en nam veelal de kleine zij wegen voor zijn rekening. Volgens de wet mag dat niet en dus had de krantenbezorger zich te verant woorden. Hij begon maar dadelijk met schuldig verklaring zonder strafoplegging te vra gen. Do kantonrechter hoorde bij die ge rechtelijke termen verbaasd op en vroeg of verdachte dat zoo'n mooie uitdrukking vond! Het antwoord daarop was niet ver staanbaar, maar wel begrepen we, dat de krantenbezorger het heele geval de sop de kool niet waard vond. Het jonge tje had hem misschien tien of twintig keer meegeholpen. Zeker tien plus twin tig keer, verbeterde de kantonrechter. Enfin, dat onderhoudend praatje hielp verdachte in zooverre, dat de eisch van 2 hij de uitspraak teruggebracht werd op 1 subs. 1 dag. De kool en het paard In Soest was een stukj'e tuin, dat aan een weiland grensde. In den tuin stonde» de heerlijkste groenten, vooral mooie kooien. In het grasarme weiland liep een hongerig paard. Is het wonder, dat de viervoeter hals starrige pogingen deed om zijn „mond" in de groenten te steken? Een beletsel was het hooge hek rond het paradijsje. Maar het toeval wild*4, dat de natuur het paard aan ruime lichaamsafmetingen geholpen had. Dus slaagde het paarden hoofd erin den bovenkant van het hek werk te verbuigen en zijn goede smaak voor een deel te rechtvaardigen. De eigenaar van den tuin ging met deze handelwijze niet accoord en waar schuwde den broeder van den eigenaar \an het paard. Dat hielp niet. Twee da gen na de waarschuwing brak het paard geheel door de afrastering en bracht het een langdurig bezoek aan het koolcn- veld. Toon toog de landbouwer naar het huis \an den veekoopman, maar die was niet thuis. Van diens vrouw kreeg hij te hoo- ren, dat er niets aan te doen was Ten einde raad liep hij naar de politic en ver zocht deze geen proces-verbaal op te ma ken, maar er bij den veekoopman op aan te dringen, dat hij een minimum-schade bedrag van 10 zou betalen. De politic pakte de zaak meer effectief aan en dagvaardde den eigenaar van bet groote paard. Hij is ter terechtzitting wel niet geko men, maar zal nu ƒ8 moeten betalen subs. 4 dagen hechtenis en verder de ci viele vordering ad 10. Resi ons nog te vermelden dat het ste vige paard reeds verkocht is en vervan gen door een viervoeter, die kleiner van stuk is. S* Er kwam nog een jongeman voor we gens overtreding van een artikel van het motor- en rijvvielreglement. Hij werd be boet met 3. De jongen beriep er zich op, dat hij werkloos was cn dat bedrag niet kon betalen. Kantonrechter: „ïk dacht, dat 1 nog op school was." Neen. hij was al van srhool af. Hoe lang dan wel, aldus de weder vraag. Sedert half Juli j.l. O. dan begint u maar vast. pas van school zijnde, met het woord „werkloos" te noemen. De boete werd niet minder. vraagt vrijblijvend demonstratie bij: Dlstriot-Vert. Oostelijk Utrecht. LEUSDERWEO 23—25. Tel. 1819. Diefstal Twee Amersfoorters, resp. 18 en 21 ja ren zijn in arrest gesteld, daar zij ver dacht worden van diefstal van een foto toestel eenigen tijd geleden uit een zweminrichting alhier. Het toestel Is in beslag genomen. erduistering Door een bewoonster van den Soester- weg is aangifte gedaan van verduiste ring van een rijwielbelastingmerk te haren nadeele. Snijden Op den Utrechtscheweg is gistermid dag omstreeks half vijf een auto uit Bunschoten in boteing gekomen met een straatlantaarn, welke afgebroken werd. Do 6troom werd ter plaatse door een passeerend electriciën geïsoleerd. De oorzaak van de botsing wordt gej zocht in het feit, dat de auto een hand kar gelijktijdig met een tegenligger passeerde. Om een botsing met den te genligger te voorkomen, week de auto naar rechts uit met het gevolg dat do lantaarnpaal gegrepen werd. Wielrijdster aangereden Op het rijwielpad aan het begin van de B. W. laan ter hoogte van garage Molenaar ls hedenmorgen een wielrijder in botsing gekomen met een tegemoet komende wielrijdster. Laatstgenoemde kwam fp vallen en is na eenigen lijd op medisch advies per auto naar huis vervoerd ter nadere observatie. De wielrijder kon met een gezwollen arm de tocht voortzetten. AMERSFOORTSOH KUNSTENAARS GILDE Najaarstentoonstelling Gedurende de maand October houdt het Amersf. Kunstenaars Gilde in het Gildehuis een najaarstentoonstelling. Deze tentoonstelling zal morgenmiddag door Ds. R Miedema geopend worden. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie voorkomen de in dit blad. LEENING LICHTENBERG ZIEKENHUIS Bij de inschrijving op de tweed» en derde leening 1937 van de Lichtenberg- Ziekenhuis is door houders van oude obligaties een zoodanig gebruik ge maakt van hun rechten van voorkeur, flat op de vrije inschrijvingen een zeer belangrijke reductie moet worden toe gepast, KLEUTER-CURSUS GROENE KRUIS Op verzoek van eenige moeders van den laatsten moedercursus van het Groene Kruis, zal nu een kleutcrcursus gehouden worden. Deze zal aanvangen op Donder dag 7 October, van 8 tot 9 uur 's avond» in de Yalkestraat 11—13. GROENE KRUIS De opbrengst van dc collecte van het Groene Kruis bedraagt 544.84. R.K. SPAARBANK Overzicht September Bedrag der inlagen 8197.06; terugbe talingen 5868.18. Uitgegeven nieuwe boekjes 7. Afbetaalde boekjes 3. Aantal posten van inlagen 104; idem van terug betalingen 47. MARKTBERICHT 1 October Appelen 4—9; Peren 5—10 per H.L. Hoendereieren 4.805.40; Eendeneieren ,">.003.50 per 100 stuks. Grasboter 1.65 per K.G. Kippen 0.60—1.10; Hanen 0.45 -0.90; Jonge honen 0 50—0.80; lamme konynen 0.901.80 per stuk Tamme dui ven 0.20—0.30 per paar. Zeugen drachti ge 80—135... Biggen 1620; Zeugen gus te 6080 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 70 1.'. appelen: 10 H.L. peren; 300.000 ho°r eieren; 1100 eendeneieren; 15 K.G. G- boter; 4 zeugen drachtige; 140 biggc 3 zeugen guste. 'De heer H. A. C. van der Kraan 25 jaar als directeur aan deze instelling verbonden TJET zal 15 October a.s. vijf en twintig jaar geleden zijn, dat ,,'s Zomers Buiten", hoofdkantoor te Rotterdam, werd opgericht. Aanvanke lijk na onderlinge besprekingen met personeel van de firma Wm. H. Millier Co., alras in samenwerking met per soneelleden van de firma's Ruijs Co.. R. Mees Zonen. Holl. Am. Lijn, Hu- dig, e.a. Ook onderwijzers, ambtena ren en particulieren lieten zich voor het gestelde doel winnen cn toen van de zijde van patroons royale tinancicele steun werd geboden, konden al spoe dig de door de oprichters gestelde idealen in breeden opzet worden ver wezenlijkt. Nadat, zooals gebruikelijk is. veel was vergaderd te Rotterdam, Amster dam, Schiedam, Delft, Den Haag en Leiden, kwam voor tweehonderddui zend gulden in contanten bijeen en werden woningen voor vacantie-doel- einden gekocht te Scheveningen, Kat wijk, Baarn, en Oost Voorne; gebouwd te Oud—Leusden en Zandvoort, zestig in toaal Deze woningen werden geheel gemeubileerd, waren alle van vrije keukens voorzien en vielen vooral ook, omdat ze zoo gunstig gelegen zijn zeer in den smaak van het elk jaar naar vacantie hunkerend publiek. Meer dan 60.000 personen hebben in den loop der jaren van ,,'s Zomers Bui ten" gedurende korteren of langeren lijd een dankbaar gebruik gemaakt, en vooral hierdoor komt wel uit, welk een beteekenis deze instelling voor de be vordering van de volkskracht heeft. In den loop van haar bestaan heeft „'s Zomers Buiten" heel wat zware schokken moeten opvangen. De we- deldschokkende gebeurtenissen in 1914, 1918, 1920 en 1929 en de ernstige depressie der latere jaren hebben hoo ge eischcn gesteld aan bestuur cn be leid der directie en commissarissen, die alles deden, om de stichting door de branding heen te voeren. Gesteund door sympathiek-gezinden werden do grootste moeilijkheden overwonnen en, al moest in het verleden wel eens een enkele veer gelaten worden, b.v. door verkoop van bezit tc Oost Voorne en Baarn. thans schijnt het toch mogelijk, dat de 15de October voor de N.V. een feestdag wordt. In 1936 was de toe stand voor ",s Zomers Buiten" zeer slecht. Maar 1937 gaf alleen voor Oud- Leusden reeds een verbetering van ruim 50%. Ook de trek naar Zand voort nam beduidend toe en, a! is nóg zulk een stap in de goede richting noodig, het stemt tot tevredenheid, dat ook deze nuttige instelling voor de toekomst behouden blijft Ongetwijfeld werkten hiertoe mede dc koppige vol harding en de zich niet sparende ener gie van directie en commissarissen, die, trots de ongunst der tijden, tel kens weer de huurders door tal van verbeteringen wisten te verrassen. Ongetwijfeld zal ook de jubileum- dag weer aanleiding geven, met dit laatste voort te gaan en zal de grond slag worden gelegd, om in nieuwe vijf en twintig jaar bij voortduring zegen rijk werk te verrichten. Op dien dag zal ook de heor H. A. C. v. d. K r a a n, die voor Amers foort geen onbekende bleef, vijf en twintig jaar als directeur aan ,,'s Zomers Buiten" verbonden zijn. Wat deze nuttige instelling ook voor Amersfoort beteekent, moge blijken uit het feit,dat dit jaar weer ruim 120 ge zinnen hunne vavantie in het villa oord aan het eind van den Leusder- weg hebben doorgebracht. Nering doenden zijn altijd verheugd, als in April en Mei de eerste gasten weer gaan komen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5