Een beroep op hen, die werken Steun aan groote gezinnen Steun aan de werkloozen G. D. Gratama gehuldigd MussertinN.S.B. belaagd A.N.P. en N.S.B. Vrachtauto ramt luxe-wagen Inzameling in deze maand Oud-commissaris J. Reyengaf UIT DE STAATSCOURANT Bevestiging van de uit spraken van den Heer v. d. Goes van Naters OnibpawiinqA-, UsihsuLniqinqsin- Qlubcwtindm Schaakvereniging „Amersfoort" Donderdags 8-12 uur Germania Utr. str. Amersfoortsche Damvereniging Maandags 8 - 11V2 uur „Sociëteit Concordia" Voor plaatsing in deze rubriek wende men zich tot de administratie Reiziger op slag gedood WERNER Dronken achter het stuur 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 Uit dankbaarheid dat men zelf voor den geesel der werk loosheid gespaard bleef 's-GRAVENHAGE, 1 October. De Minister van Sociale Zaken zegt in een circulaire aan de gemeentebesturen o.m.: Bij mijn circulaire van 16 September j 1. stelde ik uw college in kennis met mijn beslissing inzake het in bet leven roepen van een spaarregeling voor on dersteunde en tewerkgestelde werkloo zen, welke regeling de betrokkenen in 6taat zal stellen na verloop van eenigen tijd in meerdere mate kleeding, schoei sel en dekking te bekomen. Deze rege ling op zichzelf zal echter eerst over eenigen tijd practisch resultaat voor de betrokkenen kunnen afwerpen, aange zien zij de benoodigde goederen eenst zullen kunnen bekomen als het bedrag, dat zij hebben gespaard, tezamen metl den bijslag van de overheid gelijk is aan de waarde der goederen. Voor de eerste wintermaanden zullen de bedoelde personen derhalve, door deze regeling op zichzelf, nog niet meer kunnen bekomen dan den normalen b-stcun. Zooals ik reeds in mijn cir culaire van 16 September j.l. opmerkte, dreigt echter, nu de werkloosheid zoo lang duurt, in onderscheidene gezinnen meer en meer achterstand ter zake van kleeding, schoeisel en dekking te ont staan. In de wintermaanden zal een te kort aan deze goederen zich vanzelf sprekend het sterkst doen gevoelen. Kon dan ook reeds in de komende win termaanden dus in de periode, waar in de betrokkenen nog niet uit hun ge spaarde gelden, vermeerderd met den overheidsbijslag, de benoodigde goede ren kunnen bekomen een extra ver strekking van b-steun goederen plaats vinden, dan zouden de betrokkenen daarmee zijn gebaat. Zooals reeds i6 aangekondigd, heeft 'de regeering gemeend voor de overbrug ging van het hiervoor bedoelde tus- schenliggende tijdvak een beroep op het Nederlandsche volk te moeten doen. De regeering heeft gemeend daartoe vrijheid te kunnnen vinden op grond yan de volgende overwegingen: Dit speciale beroep ójf het Neder-" ïandsche vlok om een gave te offe* ren ten behoeve van de werklooze landgenooten, geschiedt slechts één maal. Het pogen van de ondersteun de en tewerkgestelde werkloozen om door wekelijk6che afzondering van een bedragje van hun vanzelf sprekend soberen öteun te trachten zelf nog zooveel mogelijk in de zoo dringende behoefte aan kleeding, schoeisel en beddegoed te voorzien, zal voor het niet werklooze (jeel van het Nederlandsche volk een aan sporing zijn deze hulpbehoevende landgenooten bij hun pogen te steu nen en bet mogelijk te maken dat reeds in de eerste wintermaanden benoodigde goederen worden aan geschaft. Het doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zeik voor den geesel der werkloosheid is gespaard ge bleven, en in het algemeen voor een gave uit medegevoel voor den nood van den mede burger, die in de kracht van zijn leven uit het bedrijfsleven is uitgestooten en daardoor noodgedwongen van andere hulp afhankelijk is. yoor de inzameling van gelden voor het genoemde doel roept de Minister de yolle medewerking van de gemeentebe sturen in De plaatselijke actie dient uit te gaan van het z.g. b-comité of commissie voor den b-steun, met dien verstande, dat de leiding komt te berusten bij den burgemeester dan wel een der wethou ders. De te voeren actie vindt plaats in October. De Minister beschouwt deze inzameling van algemeen landelijken aard en hij verzoekt daarom de inge komen gelden uiterlijk in de week van 1—6 November 1037 te storten op post rekening nr. lil400 van het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds. Het in totaal ingekomen bedrag zal in den loop van November over de gemeenten, die aan de inzameling heb ben medegewerkt, worden verdeeld. Deze verdeeling zal als volgt geschie den; De yérdeelinfê der gelden De gemeenten, die aan de actie heb ben deelgenomen, ontvangen als vaste uitkeering 10 pet. van het in eigen ge meente ingezamelde bedrag, terwijl het daarna in totaal overblijvende bedrag ponds-pondsgewijze over de deelgeno men hebbende gemeenten wordt ver deeld. naar rato van het aantal gezins hoofden, dat op 1 November in de ge meente overeenkomstig de circulaire van 16 September spaart. Alleen die gemeenten zullen uit de ingezamelde geldert een deel ontvangen, die aan de inzameling hebben medege werkt, terwijl de ingezamelde gelden uitsluitend ten goede zullen komen aan die ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen, die overeenkomstig de re geling. vervat in de circulaire van 16 September j.l.. voor kleeding, schoeisel en dekking sparen Er zullen zich, zoo zegt de Mi nister verder, gevallen kunnen voor doen, waadin het den betrokkenen onmogelijk is om 25 cent van hun steun of werkverschaffingsloon voor het besproken doel te reserveeren. De Minister denkt hierbij in het bij zonder aan de groote gezinnen met kleine kinderen, die geen tegemoet koming ontvangen ingevolge de re geling voor toekenning van een extra-bijslag aan meerderjarige ver diend hebbende kinderen. De Minis ter heeft er geen bezwaar tegen, dat in die gevallen bet kwartje, dat de ondersteunde of tewerkgestelde moet reserveeren, wordt betaald door de diaconie, het parochiaal armbestuur of een liefdadigheids- vereeniging. Personen, die hun gave rechtstreeks bij het departement van Sociale Zaken willen storten, kunnen zulks doen op de hiervoor genoemde postrekening. Voorzoover deze gaven zijn te beschou wen als afkomstig uit een bepaalde ge meente. zullen zij, met het oog op de hiervorenbedoelde 10 pet. vaste uitkee ring. bij de indeeling, als daaruit af komstig worden aangemerkt. Overleden tengevolge van een verkeersongeval AMSTERDAM, 1 Oct Gisteravond is oud-commissaris J. Reijinga, op den Amstelveenscheweg het slachtoffer ge worden van een verkeersongeluk. Hij trachtte per fiets voor een motorwagen van tramlijn 6 over te steken- Dc hger R. werd daarbij aangereden en werd met zware verwondingen in zorgelijken toestand naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Vanochtend is oud-commissa ris Rcijftrgtai 'èèLil zijtii- verwondingen-be^ zweken. De heer J. Reijinga werd 1 Januari 1876 te Groningengeboren. Na eerst on bezoldigd inspecteur van politie te Gro ningen te zijn geweest, kwam hij in Mei 1000 als surnumerair naar de hoofdstad, waar hij in 1901 reeds tot inspecteur werd benoemd. Op 1 September 1919 volgde ziin benoeming tot hoofdinspec teur, in Juli 1927 die van commissaris van het personeel aan het hoofdbureau. In 1920 werd de heer Reijinga com missaris in de zevende sectie van het bureau den dienst met pensioen. GIFT VAN H.M. DE KONINGIN VOOR GETROFFEN PLUIMVEEHOUDERS AMSTERDAM, 1 October. De ver- eeniging Avi Corvi, die zich belast met het inzamelen van gelden voor de door een wervelstorm benadeelde pluimvee houders te Aalsmeer, heeft van H.M. de Koningin een belangrijke gift ont vangen. Onderscheidingen Bij K.B. van 29 September is de zil veren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend aan J. Stoel, gemeente-veldwachter te Sta- venisse. Bij K.B. van 29 September is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau Dr. H. J. Verhagen, aalmoezenier van sociale werken, te Kerkrade. Bij K.B van 24 September is toege kend de aan de orde van Oranje Nas sau verbonden eere-medaille, in brons, aan: A. J. Nijlant, arbeider bij de N.V. Overijsselsche Stoomsichoreifabriek v.h. B. H. Egberts en Co. te Dalfsen. Bij KB. van 24 September is toege kend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille. in brons, aan: J. van der Velder. arbeider bij de N.V. Nederlandsche Caoutchouc- en Gutta- percafabriek „S. Joris", te Ridderkerk. Bij K.B. van 7 September is aan H. J. Waaijer. concierge bij het geschiedkun dig Overijsselsch museum te Zwolle toegekend de eere-medaille. verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in zil ver. Bij K.B is bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau mevrouw de weduwe Mr. C. Th. van Deventer geb. Maas, lid van den raad van beheer der vereeniging ..Kartinifonds" en eere- tevens bestuurslid van de vereeniging „Thandistichting" te '6-Gravenhage. Notariaat Bij K.B. van 29 September is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats Nunspeet (ge meente Erraelo) Mr J. H. E Meesters, candidaat-notaris te Nunspeet. Rechterlijke macht Bil K B. van 29 September is aan Mr. A. Visser, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1937. eervol ontslag ver leend als griffier van het gerechtshof te Leeuwarden, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. Het Chr. Nat. Vakverbond nog niet voldaan over Minister Romme's toezegging In antwoord op een door het Christe lijk Nationaal Vakverbond aan den mi nisterraad gezonden adres, waarin o.m. op enkele punten verbetering van de werkloozcnzorg werd gevraagd, wera voor wat dit gedeelte van het adres be treft, een antwoord ontvangen, waarin deze o.m. mededeelt, dat hij geen vrij heid heeft kunnen vinden, tot een al- gemeene verhooging van de steuntarie- ven en werkverscbaffingsloonen over te gaan, noch heeft kunnen besluiten tot een algemeene invoering van een kin derbijslag bii de werkverschaffing. De minister kondigde echter bet ver- leenen van een tegemoetkoming aan. aan gezinnen met meerderjarige kinde ren. die voorheen arbeid hebben ver richt en daardoor toen tot steun van eenigszins behoorliike beteekenis voor het gezin zijn geweest. Tevens werd in uitzicht gesteld een nieuwe verbeterd? regeling t.a.v. den z.g.n. b-steun. dag, 5 October, des avonds te-7 uur-30 over de beide zenders, namens de re geering een oproep doen tot het Neder landsche volk om een bijdrage te geven voor het kleeding-, schoeisel- en dek- kingfoncls voor werkloozen. Ook de aandacht van dc gemeentebe sturen, ambtenaren van sociale dien sten en de zgn. B.-commissie wordt op deze radiorede van den minister geves tigd; In verband met desbetreffende vragen deelt de minister van sociale zaken aan de betrokken gemeentebesturen mede, dat de spaarregeling terstond in wer king kan treden en dat hij er zelfs prijs op stelt, dat de gemeentebesturen ten spoedigste de gelegenheid tot sparen volgens de getroffen regeling openstel len. Bij zijn zilveren jubileum als directeur van het Frans Hals-museum NAAR aanleiding van de mededee- ling, door den heer Pont aan de pers verstrekt, dat n.l, een bijeen komst van hooge functionarissen der N.S.B. werd beraamd .waarin besproken zou worden een verzoek aan Ir. Mussert om zich als leider der N.S.B. terug te trekken, vernemen wij het volgende: Het initiatief tot deze bijeen komst ging uit van den heer van Geelkerken, plaatsver vanger van Ir. Mussert, en de bijeenkomst zou in diens landhuis te Lunteren worden gehouden! Van Geelkerken stelde zich voor dat tot dit doel bij hem zouden samenkomen de hee- ren van Duyl, Pont, Farwerck en Koster en gezamenlijk zou men dan aan Mussert een ulti matum richten. Hierdoor wordt de mede- deeling van den heer van der Goes, dat de conspiratoren nog om Mussert heen zitten, bevestigd. Naar wij vernemen, heeft 'de heer J. F. van Huls van Taxis, oud-propa gandaleider van de Nederl. Nat. Soc. studentenfederatie en oud-gew. con rector voor Zuid-Holland van de N.S.- vorming, bedankt als lid van de N.S, B., wegens geschokt .vertrouwen in hare leiding. Verklaring van het Alg. Ned. Persbureau inzake de pres sie op ds. van Duyl TVTAAR aanleiding van de yer- klaring van mr. D. F. Pont, dat ds. van Duyl bedreigd is met de mededeeling, dat er reeds op het Algemeen Nedérlandsch Pers bureau een bericht aanwezig was over redenen voor zijn eventueel aftreden, welk bericht ongedaan gemaakt zou zijn geworden, toen ds. van Duyl bedankte, deelt de directie van het Algemeen Neder- landsch Persbureau mede, dat om trent ds. van Duyl nimmer aan het Algemeen Nederlandsch Pers bureau een bericht is ter hand gesteld noch teruggevraagd. EEN KWART MILLIOEN VOOR DE MEER WERK ACTIE In een gistermiddag gehouden bijeen komst heeft de wethouder van sociale zaken te Den Haag, de heer L. Buur man, medegedeeld, dat sedert het begin van de Meer Werk Actie, daar ter stede voor een kwart millioen gulden aan op drachten, hetzij extra werk of extra aan- koopen, is verstrekt. PROP. DR. WILLEM MENGELBERG TERUG IN DE HOOFDSTAD AMSTERDAM, 2 October. Heden, Zaterdagavond, zal prof. dr. Willem Mengelberg, terugkomend uit Zwitser land, met den trein van 21.57 uur aan het Weesperpoortstation alhier arrivee- ren, ten einde zijn werkzaamheden te beginnen, die het gouden jubileumjaar van het Concertgebouw inzetten. Mede in verband met de aanstaande feestelijkheden, zal die aankomst een eenigszins officieel karakter dragen, in zooverre, dat het Concertgebouwbestuur en de leden van de jubileumcommissie ter begroeting aan het station aanwezig zullen zijn. HET MOND- EN KLAUWZEER IN FRIESLAND Koesterde men in veehouderskringen aanvankelijk de hoop, dat de heer* schende mond- en klauwzeer zich niet tot de provincie Friesland met haar rij ken veestapel zou uitstrekken, de be richten van de laatste dagen toonen dat de gevreesde ziekte ook daar op veel plaatsen optreedt Ondanks het feit, dat ettelijke veekeuringen, die jaarlijks om dezen tijd onder auspiciën van de Friesche Maatschappij van Landbouw georganiseerd worden, zijn afgelast, hebben zich in de week van 19—25 Sep tember in Friesland 7 gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan, name lijk in de gemeenten Achtkarspelen, Doniawerstal, Franekeradeel, Noordwol- de, Oostdongeradeel, Opsterland en W'ijmbritseradeel. Bovendien is Woens dag bij een veehouder nabij Harlingen mond- en klauwzeer geconstateerd en Donderdag te Berlikum bij den veehou der S. Terpstra en bij een tweetal vee houders in de gemeente Menalduma- deel. Jaren achtereen is de provincie Friesland vrijwel van mond- en klauw zeer vrij geweest en het is dan ook geen wonder, dat de veehouders alle mogelij ke voorzorgsmaatregelen hebben ge troffen ten einde besmetting zooveel mogelijk' te voorkomen. Ernstige botsing te Vriezen- veen. Beide wagens in brand VRIEZENVEEN, 1 Octo ber Vanmiddag om half vier is op den viersprong een zeer ernstig ongeluk geschied, dat één doode heeft geëischt. Uit de richting Oosteindo naderde een kleine personenauto van de N.V. In dustrie en Handelsmaatschappij „Sen- zora" te Deventer, bestuurd door den •16-jarigen ongehuwden handelsreiziger A. Blom uit Deventer. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting Almelo een groote zeswielige vrachtauto van den heer Peters te Brummen. bestuurd door den heer De Rijk te Oldenzaal. De vrachtauto, die sipialen heeft gegeven, moet op het kruispunt niet bijzonder hard hebben gereden, doch doordat het voertuig zeer zwaar met basaltblokken was geladen, kon het niet dadelijk stop pen voor de personenauto, welke den voorrang had. De vrachtauto greep den wagen in de flank aan, sleurde dezen een eind mede en wierp hem tenslotte om. De in elkaar gereden auto verloor alle ben zine, die onmiddellijk in brand vloog zoodat de geheele straat een vuurzee werd. De heer Blom is zeer waarschijnlijk di rect bij de botsing door de voorruit geslingerd en dood op den weg blijven liggen, want toen de vlammen na en kele minuten een weinig ge luwd waren, vond men voor de voorwielen van de auto zijn verkoolde lijk. De vrachtwa gen vernielde na de botsing nog een lantaarn en kantelde tenslotte. De fel brandende benzine tasttte ook de vrachtauto aan, waarvan de truck geheel is uitgebrand. De twee inzitten* den wisten zich echter uit de cabine te werken, zoodat zij ongedeerd bleven. De brandweer van Vriezenveen was spoedig aanwezig om het vuur eeniger- mate te kalmeeren, doch desondanks stond het verkeer gedurende ruim een uur stil. VOOR WIJNEN EN GEDISTILLEERD D'ARNHEMSCHE POORT TEL. 242 AUTOBUS BOTST TEGEN AUTO GRONINGEN, 1 October Heden avond ongeveer elf uur is op den Rijks-" straatweg te Haren een autobus van de E.D.S. maatschappij vermoedelijk door dat de chauffeur verblind werd door een tegenligger, met kracht opgebotst tegen 'n voor hem uitrijdende auto, be stuurd door den heer H. A. E., inspec teur eener levensverzekering-maat^ schappij te Groningen. De heer E., die alleen in de auto zat, werd bewusteloos uit de totaal verniel de wagen gehaald. Hij had o.m. een hersenschudding opgeloopen en werd naar het R K. ziekenhuis overgebracht. Hedennacht was hij nog niet tot be wustzijn gekomen. De passagiers van de autobus werden door den schok door elkander geschud, doch overigens kwa men zij met den schrik vrij. De inzit tenden werden door een passeerenden bus naar Groningen overgebracht. Ook de autobus was. vooral aan de voor zijde, zwaar beschadigd. Hedennacht heeft men de beide beschadigde voer tuigen per kraanwagen weggesleept. De politie van Haren heeft proces verbaal opgemaakt. Het dageliiksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in het antwoord van den mi nister aanleiding gevonden, zich nogmaals met een adres tot hem te wenden. In dit schrijven wijst het verbond erop, dat bii de beslissing om in sommige gevallen een extra bijslag te geven aan inwonende kin deren van 21 jaar en ouder, slechts een betrekkelijk klein aantal gezin nen baat heeft. Groote gezinnen, waarin de kinderen niet voldoen aan de door den minister gestelde voorwaarden, worden er niet door geholpen. En juist dezo verkeeren, mede door de stijging van de kos ten van het levensonderhoud, in buitengewoon moeilijke omstandig heden. Met betrekking tot het feit, dat de minister meent, dat het ontbreken van een kinderbijslag in het vrije bedrijf, een beletsel vormt voor het invoeren daarvan bij de werkverschaffing, wijst het verbond op het verschil tussohen beide. In het vrije bedrijf is er voor al op het platteland veelal sprake van een gezinsloon. Naast den man, werkt vaak de vrouw en een of meer kinderen. In de werkverschaffing wordt als regel alleen de kostwinner geplaatst. Zelfs bij ongeveer geijk loon van dezen laatste is het inkomen voor het gezin dan toch nog geheel verschillend. Daar door ontstaat een groot ondjrschcid in positie tusschen het groote en' kleine ge zin, een onderscheid ten nadeele van het eerste. Door een kinderbijslag, b. v. t& beginnen bii het vierde kind, zullen de zwaarst getroffen gezinnen reeds zijn geholpen. Voorts wordt In hef adres gewezen óp een leemte die er naar aanleiding van den nu ingevoerden extra bijslag aan inwonende kinderen boven de 21 jaar is ontstaan. Nu de minister er toe overgegaan is volwassen kinderen onder zekere om standigheden in den steun op te nemen, ook wanneer het gezinshoofd werkt, dient deze extra bijslag ook gegeven te worden aan werklooze kinderen uit ge zinnen waarvan het gezinshoofd een zelfde inkomen heeft als de voorheen gestcunderi. Tenslotte verzocht het Verbond 'den minister ook deze punten nog eens te overwegen, en te dien aanzien alsnog een gunstige beslissing te nemen. RADIOREDE VAN MINISTER ROMME 's-GRAVENHAGE, 1 October. De minister van sociale zaken zal Dins- Raad van Arbeid Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is met ingang van den eersten Dinsdag van October 1937 voor den tijd van drie jaren benoemd tot werkgever-lid van den raad van arbeid te Apeldoorn G. H. Rodijk, te Apeldoorn, Rijksverzekeringsbank Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken is tot 1 Maart 19-40 aan gewezen als lid van den raad van toe zicht, bedoeld in artikel 11 der wet op de Rijksverzekeringsbank en de raden van arbeid. Staatsblad 1933, no. 598, het plaatsvervangend lid van dien raad van toezicht Dr. L. G. Kortenhorst. te '6-Gra venhage en is aangewezen als plaats vervangend lid van'dien raad van toe zicht Mr. W. Vroom te Amsterdam. Onderwijs Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken is, voor het tijdvak van l October 1937 tot 1 October 1938 benoemd tot leeraar aan de Rijks- landbouwwinterschool te Meppel, F. Loonstra, aldaar. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is, voor het tijdvak van 1 October 1937 tot 1 October 193S, wederom benoemd tot tijdelijk assistent aan de Lanclbouwhoogeschool te Wape ningen, Ir W. Horsting, aldaar. Departement Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van algemeene za ken, is te rekenen van 1 September 1937 bij het departement van algemeene za ken benoemd tot adjunct-commies me juffrouw J. Oosterwijk, gewezen adjunct commies bij het departement van kolo niën. Bij* beschikking van den minister van staat, minister van algemeerie zaken, ls te rekenen van 1 October 1937 bij het departement van algemeene zaken be noemd tot kamerbewaarder A. J. Geer- lings. thans bode bij bet departement van buitenlandsche zaken. HAARLEM, 1 Oct. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer G. D. Gra tama in functie trad als directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum is hij hedenmorgen gehuldigd in de ten toonstellingszaal van het museum, waarbij o.a. het college van B. en W., de hoofden van gemeentelijke diensten, de commissie van toezicht op het mu seum en het personeel aanwezig waren. De wethouder van onderwijs de heer A G. Boes, bracht den heer Gratama hulde voor het vele ,dat hij voor de gemeente heeft gedaan Spreker herin--, nerde er aan dat de jubilaris voor hij in functie trad, reeds naam had ge maakt als schilder en kunstkenner. Hij heeft niet alleen het museum beheerd, maar ook ingericht, en dank zij zijn gedegen kunstzin en goeden smaak, heeft het museum groote bekendheid in binnen- en buitenland verworven. Veel critiek heeft hij moeten booren, toen overgegaan werd tot het schoon maken der Halsen, maar toen dit moei lijke werk gereed was, heeft men zijn inzicht als juist erkend. Niettegenstaan de zijn liefde voor oude kunst, heeft hij de moderne kunst niet uit fret oog ver loren en veel gedaan om jonge kunste naars te steunen. Na nog gewezen te hebben op het vele werk dat de heer Gratama voor de organisatie en inrich ting der Frans Halstentoonstelling heeft gedaan, welke daardoor een gebeurtenis van internationale beteekenis is gewor den.''booti de wethouder namens het ge meentebestuur een zilveren presenteer blad aan. Voorts 6prak nog de heer J. L. Tadema, namens de commissie van toezicht, de gemeentesecretaris Mr. Th. Wesstra namens de hoofden der ge meentelijke diensten en mej. Hees na mens hek- personeel. - Des middags heeft de heer Gralama een druk bezochte receptie te zijnen hui ze gehouden De dood van een motor rijder veroorzaakt ASSEN, 1 Oct. De rechtbank te Assen deed heden uitspraak tegen den filiaalhouder M. P. de V. uit Meppel, die terecht had gestaan wegens het veroorzaken van een ernstige aanrijding te Kloosterveen, in den ochtend van 26 Juni, den dag van de T.T.-races. Hij heeft n.l. met zijn auto den motorrijder C. L. A. van Grïnsven uit Boekei, die geheel rechts op den weg reed, van achteren aangereden. Van Grinsven moest met een ernstige beenbreuk naar het ziekenhuis te Assen worden ver voerd. De verdachte, die dronken was, had het slachtoffer aan zijn lot over gelaten. Slechts even had hij gestopt om terstond daarop weer door te rij den, waarna hij een eind verder, te Hijkersmilde, in een sloot reed. De officier van justitie had vier maan den gevangenisstraf geëischt met een jaar intrekking van het rijbewijs. De rechtbank veroordeelde hem heden tot een gevangenisstraf van vier maan den met een jaar intrekking van het rijbewijs VERLOOFD PAARTJE SPRONG IN HET WATER ROTTERDAM, 1 October. De 26-ja- rige P. M. L. heeft vanmorgen op de Noorderbrug oneenigheid gekregen met haar 28-jarigen verloofde, H. A. G. uit IJsselmonde. De ruzie liep zoo hoop, dat het meisje de Rotte als eenige uitweg zag en van den kant in het water sprong. Doch ook de jongeman zag in het koude water geen beletsel en sprong het mei6je na. Zij kwamen in het on diepe gedeelte van de Rotte terecht, waar zij zelfs konden staan. Omstan ders slaagden er in het natte paar door middel van touwen op het droge te halen. Beiden zijn per auto van den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Het meisje dat nogal overspannen was. is hier ter ob servatie opgenomen. Haar verloofde kon, na het onderzoek, huiswaarts kee- ren; MUSSERT VOOR DE RAADKAMER DER RECHTBANK AMSTERDAM, 1 October. De twee de kamer der arrondissements-rechtbank gepresideerd door mr. Thöne heeft van daag in raadkamer het bezwaarschrift behandeld, dat door ir. A. A. Mussert. verdacht van mishandeling is inge diend tegen de dagvaarding. Ir. Mussert werd in raadkamer bijgestaan dóór zijn verdediger mr. van Vessem, die de be zwaren tegen de dagvaarding nader toe lichtte. De rechtbank" zal later 'een beschik king in deze quaestie geven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 10