DE EERSTE SCHREDEN SCHAAKSPEL WAT DOET H.V.C. TEGEN B.F.C.? Aanvang der competitie Keres speelt in Bussum ONTSPANNING EN BEWEGING ELFTAL VAN H.V.C. Excelsior - Sport Vereent A.P.W.C.-SOPLA Quick en Amsvorde spelen thuis DE NATIONALE VELDLOOPEN Uit den Arbeiders- Sportbond S.K.V. - Amersfoort Nieuw wereldrecord 2 Eng. mijlen NIEUWE HOCKEYCLUB TE AMSTERDAM 4c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 De hippische onwetendheid van den aspirant-ruiter DAAR gaat iets fascineerends uit van een ruitèrfiguur. Alle voor schriften van goede opvoeding ten spijt, keert bijna ieder zich even om als een amazone of ruiter passeert, om hen na te zien. Niet om de zeldzaamheid van het verschijnsel en dit zeker niet in de omgeving van Amersfoort maar om de sfeer van romantiek, van onalle- daagschheid, van schoonheid ook, die het beeld ruiter en paard geeft. Daar is geen bedenksel van moderne techniek, dat daarbij vergeleken kan worden en de modernste gestroomlijnde auto plus bestuurder legt het af tegen ruiter en paard. Zélfs al is dat paard geen vijf jarige volbloed-Arabier en de ruiter geen Olympiade-kampioen. Het eigenaardige van dit verschijnsel is ook, dat de ruiter of amazone met paard mits zij werkelijk op dien naam aanspraak mogen maken nergens misstaat. Zet een goed ruiter midden in het drukke stadsverkeer hij wekt al leen maar bewondering voor de wijze waarop hij en zijn viervoetigen vriend zich door de verkeersobstakels heen wer ken. Ontmoet hem op een eenzamen weg en hij roept gedachten-associaties wak ker, die ver voeren van vaak neerdruk kende gedachten en tobberijen. En zelfs te midden van de ongerepte natuur, op de plaatsen waar we nog iets kunnen be seffen van de groote eenzaamheid der uitgestrekte bosschen of onmetelijke vlakten, werkt de ruiterfiguur niet sto rend, maar integendeel ais aanvullend, als een schoons stoffeering van het landschap. Een ruitersilhouet tegen een helblauwe lucht of boven op een heuvel top, afstekend tegen een parelgrijzen avondhemel het is altijd opnieuw be korend en vol van een geheimzinnige charme. Het is ook geen wonder, dat door het zien van ruiters de wensch gewekt wordt: „dat zou ik ook willen kunnen". Alleen, er is een beetje moed voor noo- dig om wat verder te komen dan die wensch alleen. Natuurlijk is het heel ge makkelijk de verzuchting te laten vol gen door een „maar", dat verder alle mogelijkheden elimineert. Wie dat doet sluit tegelijk voor zichzelf iets af, wat niet alleen een groote vreugde kan wor den. maar wat zijn energie, zijn gezond heid, zijn karakter en zijn levenslust ten goede zal komen. Een ruiter, die de zes kruisjes achter den rug heeft, een onvermoeide werker en een energiek zakenman, zei me eens: „Als ik niet gereden heb, ben ik den heelen dag zwaartillend en zonder moed. Heb ik mijn dagelijksche morgenrit gemaakt, dan ben ik fit, ik heb energie en ik ben optimist. En dat optimisme heb ik noodig. Dat maakte ook, dat hij, ^s wirtters zoo goed als in den zomer, 's morgens om zeven uur te paard zat, om anderhalf uur te kunnen rijden voor hij zijn dag taak begon. Vaak was het nog niet eens geheel licht, als hij in het zadel zat. dan lag het boschpaadje, waarlangs hij naar buiten moest komen, nog in nevelige schemering. Voor wie kunnen genieten van de na tuur, voor wie bovendien van dieren houden, voor wie een flinke lichaams beweging een heerlijke ontspanning is, gaat een nieuwe wereld open, als zij eenmaal weten wat het is op een paar denrug naar buiten te kunnen gaan. Wandelen? Zeer zeker, het is een mooie sport en de natuur is heerlijk, maar men heeft betrekkelijk weinig uitzicht en voor velen is loopen, uren achtereen, geen ge ringe prestal ie. De fiets brengt uitkomst, maar dwingt om, zoo niet op den weg, althans op een pad te blijven, wil men niet gedwongen zijn het vehikel dwars door wat moeilijk terrein te sjouwen. Het paard doet, wat de fietser voor zijn rijwiel moet doen. Het brengt zijn rui ter, langs ongebaande paden, op groote afstanden waar hij wezen wil. En het schenkt hem een blik over de wereld, die anders is, ruimer, wijder dan wat hij te voet ooit ziet. Zoo groot is dat verschil, dat meer dan eens ruiters, die te paard een stuk terrein door en door kennen, als zij te voet zijn, moeten puz zelen, waar zij zich nu eigenlijk bevin den en hoe het ook weer precies is. Welke tooverkunst er bij te pas komt, zou ik niet weten te zeggen, maar het is een feit, dat het paard zijn ruiter uit de zorgen, uit de sleur van de dagelijk sche beslommeringen haalt. Er is geen sport, die zoo verfrisschend werkt, die zoo de waarheid bewijst van het beken de: verandering van inspanning is ont spanning. Dit geldt ook zeer sterk voor geestelijke werkers. Te paard is men pas recht, „er uit". Op den paardenrug be reikt men, wat anders een buitenland- sche reis of een lange vacantie moeten bewerken. En met minder inconveniën- ten en minder tijdverlies. Ja, natuurlijk, eerst moet het rijden geleerd worden. Maar ook hier staat weer het voordeel van spoediger resulta ten dan bij welke sport ook. Het is voor iemand, die normaal geconstitutionneerd en normaal gebouwd is, zeer goed mo gelijk het in een korten tijd, met bijvoor beeld drie of vier lessen per week. zoo ver te brengen, dat hij of zij op een vertrouwd paard naar buiten kan en van dien rit kan genieten. Dank zij het paard, dat weet en begrijpt wat er van hem verlangd en venvacht wordt, dat vol vriendelijke gezindheid, den begin- nenden ruiter draagt zonder hem te ver schrikken, dat alles doet om hem dui delijk te maken: „ik ben een betrouw bare makker, zelfs als ge verkeerd doet, zal ik dat niet alleen niet kwalijk ne men (hoe veel menscben zijn er tot die edelmoedigheid in staat?) en ik zal er niet op letten als ge u vergist, maar doen wat op deze plaats gedaan behoort te worden en wat ik uit ervaring weet dat juist is en wat ge misschien ook wel zoo bedoeld hadt. maar niet gezegd." Dit zeer groote voordeel heeft ook zijn schaduwzijde En wel deze, dat de be ginnende ruiter spoedig geneigd is de edelmoedigheid van het paard weg te cijferen en zijn eigen kunnen te over schatten. Hij vindt het rijden waar bij hij vergeet, dat hij nog gereden wordt zoo gemakkelijk en eenvoudig, dat hij zich verheven gaat achten boveji de rijlesen in de rijbaan. Een minder gemakkelijk paard is dan het meest ge schikt om hem van zijn dwalingen te genezen. Want het brengt hem met en kele gestes aan het verstand, wat twin tig instructeurs en honderd geroutineer de ruiters hem niet aan zouden kunnen preeken: dat hij niets te vertellen heeft en volslagen hulpeloos is, als het paard zijn wil zet tegenover de hippische on wetendheid van den aspirant-ruiter. Een paard met gevoel voor humor en zoo zijn er meer dan de buitenstaander denkt is in zijn soort een niet genoeg te waardeeren onderwijzer en de leider van een ruiterschool, die zoo'n helper bezit, stelt hem gewoonlijk ook op hoo- gen prijs. Ik herinner me een paard het is lang naar de zalige jachtvelden dat de gewoonte had een leerling, die zich zelf te hoog begon aan te slaan, er zacht jes naast te zetten en hem dan met een schuin hoofd vaderlijk vermanend aan te zien. Dat paard was voor niets en nie mand te koop geweest. TRIXIE VOETBAL Samengesteld voor den wed strijd tegen B.F.C. VOOR den wedstrijd tegen B.F.C. is het H.V.C.-elftal als volgt samen gesteld: IJzerdoorn A. v. d Pol Heitman Welter G. Brandsen v. d. Linden Lijn6veld, Appeldoorn, v. Reden, Emo, Wassink. Uit deze opstelling blijkt, dat doel man Mosterd vervangen is door IJzen- doorn, terwijl ook de voorhoede een wijziging heeft ondergaan. De midden voorplaats wordt thans bezet door van Reden. Tn verband hiermede bezet Appel doorn nu de rechtsbinnenplaats, waar door Lijnsveld naar de rechtsbuiten plaats is verhuiéd. H. Brandsen is dus uit het elftal ver dwenen HANDBAL Excelsior, dat j.l. Zondag een éclatan te overwinning boekte op het derde team van de N.A.S.B. (Utrecht), speelt morgen tegen Sport Vereent 2 uit Zui len. Nu de rood-witten éénmaal den smaak der overwinning te pakken heb ben, geven wij de bezoekende club heel weinig kans om den strijd succesvol te beëindigen. Het dameselftal van Excelsior speelt eveneens thuis tegen een dames-team van Sport Vereent. Indien de dames volledig uitkomen is een overwinning niet uitgesloten. Zoo niet, dan vreezen wij, dat zij hun twee de nederlaag tegemoet gaan. Redacteur: J. H. GOUD VAN BRAKELSTRAAT 25 VRAAGSTUK I. Dit is een fraai eindspel, waarin Wit begint en wint. Voor da goede oplo66ing geven wij 5 punten op de ladder. Oplossing over 3 weken. H. N. PILLSBURY. Slechts weinige spelers hebben de annalen van het schaakspel in die mate verrijkt als H. N. Pillsbury. Gedurende een periode van meer'dan tien jaren produceerde hij partijen van onvergan kelijke schoonheid. In 1895 verscheen hij op hat tournooi te Hastings, toen nog vrijwel onbekend. Men gaf hem geen kans op een prijs, maar hij werd no. 1, terwijl Lasker, Steinitz. dr. Tarrasch. Tschigorin, Ja- nowski en Burn onder de deelnemers behoorden. Alleen Lasker wist zijn partij tegen Pillsbury tot winst te voeren. Tegen het einde van 1895 en in het begin van 1896 vond te St. Petersburg een vierkamp plaats, waaraan Pills burv, Lasker, Steinitz en Tschigorin deelnamen. Het was feitelijk meer dan een vierkamp, want ieder van de deel nemers speelde 6 partijen met eiken tegenstander. In het geheel werden er dus 36 partijen gespeeld. De uitslag was: Lasker WA Steinitz 9Vï, Pillsbury 8 en Tschigorin 7 punten. Het merkwaardige echter was, dat Lasker van Steinitz won met 4—2, dat Steinitz Pillsbury versloeg met 51 en dat Pillsburv op zijn beurt Lasker klopte met t De beste partij uit dit tournooi volgt hieronder. Burn noemde dit de schoonste combi natie-partij, die hij ooit gezien had. Geweigerd Damegambiet, gespeeld te St. Petersburg Januari 1896. WitPillsburv. ZwartLasker. L d2d4 d7—dó 2. c2—c4 e7e6 3. Pbl—c3 Pg816 4. Pgl-f3 c7—c5 5. Rel—gö c5Xd4 6. DdlXd4 Pb8-c6 7. Dd4h4 Rf8e7 8. 0-0-0 Zooals men ziet. verstaat Wit uit- nemend de kunst, zich snel te ontwik kelen. 8 9. e2e3 10. Kclbl 11. c4Xd5 Dd8a5 Rc8—d7 h7h6 e6Xd5 VOETBAI Onmogelijk is het niet, dat „Amersf. Boys" in Bussum wint DE resultaten van de Amers- foortsche elftallen in deze competitie mogen op een enkele uitzondering na niet bijster fraai te noemen zijn, hopeloos zien wij den toestand geenszins in. Twee neder lagen van H.V.C. geeft voor velen te denken, voor ons evenwel niet, als men ziet, dat de punten slechts met miniem verschil werden afgestaan aan sterke tegenstandsters, die het klappen van de zweep in casu het spelen in de tweede klasse al ja ren kennen. En ook is het bekend, dat Quick niet direct op volle kracht start, doch zeer zeker wel eenige punten zal binnenhalen. Nogmaals, de resultaten zijn niet fraai, doch wij verwachten, dat, indien de re turn-wedstrijden beginnen, de Amers- foortsche clubs er beter voorstaan. H.V.C.—B.F.C. Voor H.V.C. komt het er nu feitelijk op aan. Na de twee opeenvolgende ne derlagen verwacht men algemeen, dat ac rood-witten hun eerste winstpunten zullen boeken. Onk wij venvachten een overwinning. H.V.C. heeft ondanks dat zij het onderspit dolf tegen D.O.S. en Hilversum ontegenzeggelijk de capa citeiten als tweede klasser. Weliswaar verloor H.V.C. van den zomer tegen B.F. C., doch men moet bedenken, dat zij toen de helft van den strijd met 10 spelers in het veld stond, zoodat men onder ab normale omstandigheden verloor. Het zou ons daarom verwonderen indien de Bussummers de punten meenamen. rA.W.—Amersf. Boys Het valt niet te ontkennen, dat A.W. in dezen wedstrijd er iets beter voorstaat. dan de blauvv-vvitten. Dit wil echter nog niet zeggen, dat zij verliezen. Ongetwij feld zal het gelijke spel tegen Laren de spelers moreel gesterkt hebben Boven dien mag men niet uit het oog verliezen dat, indien men de opstelling zoo laat els tegen Laren, de combinatie steeds beter begint te kloppen. Onmogelijk is het dus niet, dat A.W. op eigen terrein hiervan het slachtoffer wordt A.P.W.C.—Sopla Hebben voorbeschouwingen waarde? Men twijfelt er wel eens aan, wanneer de resultaten spotten met de verwach tingen, die in de overzichten worden uit gesproken. Speciaal is dit het geval met plaatselijke ontrpoetingen, welke dik wijls afhankelijk zijn van allerlei om standigheden. Zoo is het ook uiterst moeilijk een voorspelling te doen van het treffen tusschen A.P.W.C. en Sopla. Het wil ons voorkomen, dat de ploegen qua sterkte elkaar weinig ontloopen. Sopla staat voor de moeilijke taak haar ongeslagen record te handhaven. Dwingt men ons echter te zeggen een winnende ploeg aan te wijzen, dan hou den wij het op de paars-gelen, doch de meeste kans is er, dat het gelijk eindigt. Inmiddels vinden wij het heusch zoo erg niet als de uitslag tóch nog anders wordt... Quick—H.E.D.W. Dit jaar schijnt de Amsterdamsche combinatie bijzonder sterk te zijn. Het gelijke spel tegen B.P.C. en de groote overwinning op Amsvorde. wettigen het vermoeden, dat H.E.D.W. grootsche plannen heeft. Daarentegen wil het met Quick nog niet. Niettemin, winstpunten krijgen de „reds", al geven wij de thuis club tegen H.E.D.W. hier weinig kans op. AmsvordeVictoria Victoria, dat zoo goed begon, doch het j.l. Zondag leelijk liet liggen, komt bij Amsvorde op bezoek, dat ongeveer de zelfde resultaten in beide wedstrijden boekte als de Hilversummers. Logisch geredeneerd, zijn beide teams van ge lijkwaardige kracht, zoodat een punten- verdeeling het resultaat moet worden En toch wordt het dit o.i. niet. Op eigen terrein is „Amsvorde" lastig te overwin nen. Victoria kon ook hier de punten wel eens achterlaten. Utrecht 2-H.V.C. 2 H.V.C. 2 speelt in Utrecht tegen Utrecht 2, 12. Pf3—dl 0-0 13. Rg5Xf6 Re?Xf6 14. Dh4h5 Pc6Xdi 15. e3Xd4 Rd7—eR 10 42—f41 TaS—cS! 17. f4—15 Stand na 17. f4—15. 17. TcSXc3! Het begin van de combinaties. 18. f5Xe6 Minder goed was b2Xc3. 18Tc3a3H De toren wordt opnieuw geofferd en nu moet Wit hem wel nemen. 19. e6Xf7t Tf8Xf7 20. b2Xa3 Da5—b6f 21. Rfl—b5 Wit begrijpt heel goed, dat de situatie verloren ie, als hij zijn toren op hl niet in het spel kan brengen. 21DbOXböt 22. Kbl—al Tf2c2 23. Tdld2 Tc7c4 24. Thl—dl Tc4c3 25. Dh5fó Db5c4 26. Kal—b2 Tc3Xa3!l Het fraaiste offer uit de geheele partij. 27. Dfóe6+ KgSh7 28. Kb2Xa3 Dc4—c3f 29. Ka3—al b7—bóf 30. Ka4Xb5 Dc3—ctf 31. Kb5a5 Rffi—d8t Een schitterend kunstwerk. ATHLETIFK Interessante strijd op de Leusderheide te verwachten Morgenmiddag zal de A.A.V, op het militaire oefeningsterrein de Leusderheide voor de eerste maal tijdens haar bestaan nationale veld- loopen organiseeren. Bijna vijftig loopers zullen aan den start ver schijnen om elkaar op de 5, 3l/2 of 1 K.M de zege te betwisten. Ofschoon de inschrijvingen in de A en B. klasse niet talrijk zijn, doet de kwaliteit van de loopers, die in deze klassen inschreven, het beste verwach ten. In klasse A zal de strijd wel gaan tusschen het drietal Meyer (De Vole- wijekers), Paap (Haarlem) en F. v. d. Berg (Utrecht), met Jan Hoogeweg als goede vierde. Wanneer de A.A.V.-er van Asch in goede condiditie is, zal hij een ernstige candidaat voor de eerste plaat6 in de B-klasse blijken te zijn Maar de drie overige candidaten in deze klasse doen niet veel voor hem onder, want zoowel Voskuilen en de Lang van Hel las, als Gaaren6troom van De Vole- wijekers, hebben hun sporen op hel gebied van den langen afstand ver diend. In de E-klassc is een voorspelling nog lastiger. Twee en twintig loopers schreven hier in, o.w. van Welie en de Wolf (A.A.V.), Plieger en de Rooy (1923), Punt (A.V.A.C.) e a. Hetzelfde geldt ook voor de Junioresgroep en de D-klasse. Bij de eerste noemen we van Gelder en Leeflang van A.A.V. en van Leeuwen van De Volewijckers, terwijl in de D.- klasse een vijftal loopers van De Post hoorn zal starten. Al met al kunnen het interessante wedstrijden worden. De aanvang is be paald op 2 uur HET TOURNOOI TE ALMELO Het damtournooi te Almelo, waaraan de beide oud-kampioenen van Neder land, dc heeren A. K. W. Damme en F. Raman, deelnemen, bracht nog de volgende resultaten. 2e Ronde. K. W. Damme- A. Mantel 1—1 A. JurgM. v. Oostrom 20 F. RamanF. Tusveld 11 Ook in deze ronde bleek, $lat de Oos telijke spelers de laatste jaren zeer veel in kracht zijn vooruitgegaan. De neide meesters kwamen wel in het voordeel, doch Mantel en Tusveld speelden het partijslot zeer correct pn sleepten bei den een kostbaar punt uit het vuur De uitslagen van de 3e ronde luid den: F. RamanA Mantel 20 F. TusveldM. v. Oostrom 1—1 A K. W. DammeA. Jurg 20 De vertegenwoordigers van den Oos telijken Dambond hielden zich weer uitstekend, wat langgerekte partijen tot gevolg bad. Raman en Damme wis ten evenwel door een meesterlijke be handeling van het eindspel te zege vieren. De stand luidt- F. Raman 5 pt.; A. K. W. Damme i pt.; F. Tusveld 3 pt.; A. Jurg, A. Mantel en M v. Oostrnm ieder 2 pt. 21 DUACMARSCH Op Zaterdag 16 en Zondag 17 October wordt in Bussum de 2e Duacmarsch gehouden vanaf Sportpark-Zuid, Voor in eul en weg. over 20 en 25 of 30 K.M. De 20 K.M. marsch is speciaal bedoeld als propagandaraarsch. Inschrijvingen aan het adre6 P, Pijperstraat 47. Klasse-indeeling en programma Morgen begint de competitie van den N. A. S. B. Dit seizoen vormen de dis tricten V, VII en IX (Noord-Holland, Utrecht en Amsterdam) te zamen één competitie, waarin Amersfoort met 3 elftallen in de navolgende klassen uit komt: Dames le klasse: o Amersfoort I. A. H. C. I, Animo I. Haarlem I. Hilversum I, Vriendschap I. Watervrienden I. Heeren le klasse: Amersfoort I. A. H. C. I, A. H. C. II, Animo I. Haarlem I, Hilversum I, Voor uit I. WatervTiendcn I. Ileeren 2e klasse: Amersfoort II, A. H. C. III, Vriend schap I. Watervrienden II, Watervrien- den III, Zeist I. Het programma voor Zondag a.s. luidt als volgt: le klasse dames: Amersfoort IAnimo I (12.30). Haarlem IVriendschap I. Hilversum IA. H. C. I. lo klasse Heeren: Amersfoort IAnimo I (11.15). Hilversum IA. H. C. I. A. H. C. IIVooruit I. Haarlem IWatervrienden I. 2e klasse heeren: Amersfoort IIZeist I (10 u). A. H. C. IIIWatervrienden III. Watervrienden IIVriendschap I. KORFBAL Een gelijk spel ligt in het bereik van onze stadgenooten Amersfoort trekt a.s. Zondag naar Utrecht om S. K. V. I te bekampen. S. K. V. I heeft momenteel 3 punten uit 3 wedstrijden. Amersfoort daarentegen heeft het er nog leelijk bij laten zitten, heewel zij in dc voorgaande wedstrijden in het veld geenszins de mindere is ge weest. In den komenden wedstrijd zal Amersfoort eerst aan bet kleine speel veld moeten wennen, hetgeen een groote handicap is. Niettemin vermoeden wij. dat het een puntenverdeeling zal wor den. ATHLETIEK Gevestigd door den Hon gaar Szabo BOEDAPEST, 1 Oct. De bekende Hongaarsche middenafstandlooper Szabo verbeterde onder officieele controle der Hongaarsche Athletiek- instanties het wereldrecord over 2 Engelsche mijlen, door dezen afstand af te leggen in den tijd van 8 min. 56 sec. Het oude wereldrecord, dat evenwel nog niet door de I.A.A.F. erkend is, staat op naam van G. Hoeckert (Rinland) die op 24 September van het vorig jaar te Stock holm een lijd maakte van S min. 57.4 sec Het gehomologeerde wereldrecord is in bezit van den Amerikaan Donald Lash met een tijd van 8 min. 58,4 sec., geves tigd op 13 Juni 1936 te Princetown. AMSTERDAM, 1 Oct. In de „Groote Club" werd gisteravond een bijeenkomst gehouden, waarin beslo ten werd tot oprichting van een ver- ceniging, die zich ten doel stelt in ternationale hockeywedstrijden te organiseeren en hockeybelangen in het algemeen te dienen. De vergadering vereenigde zich met een voorstel om als naam te aanvaarden de Nederlandsche Hockey Club „De Ba tavieren". Een voorloopig comité werd de bestuurstaak opgedragen en het vol gende wedstri jd programma voor het aan staand seizoen is vastgesteld. Op 1 No vember. waarschijnlijk te Nijmegen, zal een wedstrijd worden gespeeld tegen Rot Weiss uit Keulen, op 1 en 2 Januari 1938 nemen „De Batavieren" deel aan een in ternationaal tournooi ie Parijs, waar men uitkomt tegen Stade Francais en de Lille Hockey Club uit Rijssel, kampioen van Frankrijk. Verder ligt het in de bedoeling dat een elftal van „De Batavieren" zal deelnemen aan het internationaal paaschtournooi te 's-Gravenhage, terwijl rnet Pinksteren waarschijnlijk zal wor den deelgenomen aan een tournooi Duitscbland. VAARDIGHEIDSDIPLOMA VAN DEN K. N. Z. B. Gisteravond vond in de O.Z.E.BI. het derde examen voor het vaardigheids diploma A van den K.N.Z B. ten o\er- staan van de Heeren D Middendorp en C. AHink. plaats. Onder vrij groote belangstelling na men 8 candidaten aan het examen deel, waarvan een 3-tal niet aan de gestelde eischen voldeed. De heer Altink stelde de volgende stad genoolen in het bezit van het diploma, t.w. Mevr. G. A. M. Baljet—v. d. Bilt, Mej. E. Ragay, Mej. E. Lagerweij en de Heeren J. Bredevoord en J. v. Doleweerd. HOCKFY Een nieuwe periode wordt ingeluid \X/ E staan weer aan het begin van een nieuwe competitie. Morgen zullen de beoefenaars(-slers) van het hockeyspel zich allen weer met de stick gewapend ten strijde gorden, teneinde met de beste voornemens bezield, te trachten in de respectievelijke afdeelin- gen do hoogste eer te behalen. Om die hoogste eer zal weer fel en met de bekendo geestdrift gestreden worden. Er zal gesjouwd en er zal gezwoegd worden om waar mogelijk een overwin ning en desnoods een gelijk spel in de wacht tc slepen. Kortom er zal hard voor worden „gevochten", maar on danks het vuur. van het spel en on danks het laaiend enthousiasme, zal de strijd echte sport, du*, eerlijk blijven. Er zal geen ruw of gemeen spel zijn en er zal geen loeiend of ophitssnd publiek zijn, dat waar (lees: sensatie) voor haar geld wil hebben, omdat hoc key. hockey is en hockey nog steeds beoefpnd wordt om de sport zelf en er bovendien nog het zuivere amateurisme heerscht. De A. M. H. C. aan het begin van een nieuw seizoen, maar ook do A.M.H.C. aan het begin van een nieuwe periode. Vijf-en-twintig jaren hookeygesohiede- nl6 zijn voorbij gegaan en aan het einde van de nieuwe week begint dc A.M.H.C. aan haar tweede kwart-eeuw. Een nieu we periode geeft nieuwe wensohen en de roodwitten zelf zijn er het meest van overtuigd, dat de lang gekoesterde wensch: promotie voor het eersto hee renelftal, dit jubileumjaar in vervulling kan gaan. Daarom A.M.H.C. bij den aanvang der competitie good luck! A.M.H.C. I opent met een wedstrijd tegen Pinokkio II te Laren. Onze stail- genooten komen in een eenigszins ver anderde opstelling uil, althans wat de voorhoede betreft. Van Daal is nog steeds verhinderd uit te komen. Het elftal, zooals het nu is samengesteld, is ongetwijfeld één der sterkte zoo niet het sterkste dat A.M.H.C. in het veld kan brengen en daarom hebben we de beste verwachtingen voor den komen den strijd. De opstelling luidt: II. Frederiks (d.): B Beltman ert P. van Amstel (a.): F. Kaan, II. Witsen- burg en G. Filet (m.); H Streefkerk, D Streefkerk, H. Frima, J. Douma en D. van Hamel (v.). A. M. W. C. II ontvangt op Birkhoven Laren II en zal een harde dobber heb ben beide punten hier te houden. A. M. H. C. III komt hopelijk met een over winning uit Maartensdijk op Voordaan II behaald terug, terwijl A.M.H.C. IV tenslotte zal moeten toonen dat zij ster ker is dan B.H.V. IV. Het eerste dameselftal begint in zijn nieuwe omgeving met een thuiswed strijd tegen het Amsterdamsche Oh Kay. De roodwitten hebben het vorige sei zoen flink spel laten zien en we twij felen er niet aan of ze zullen zich in de nieuwe omgeving weten te hand haven. A.M.H.C. II ontvangt bezoek van S.C.H.C. IV en zal de overwinning wel op Birkhoven houden. BELGISCHE SPORTWAGEN WEDSTRIJDEN Naar de K.N.A.C. meldt, overweegt haar Belgische zustervereeniging dc „Royal Automobile Club de Belgiqne," in Juli 1938 kort buiten onze landsgren zen een internationalen snelheidswed strijd voor sportwagens in verschillende klassen te organiseeren. Deze zou wor den gehouden over een circa 6,5 K.M. lang circuit van moderne wegen binnen de gemeente Antwerpen, en den naam dragen van „De 1000 K.M. der Stad Ant werpen". Voorts ligt het in de bedoeling der R.A.C.B.. de klassieke 24-uurs-race voor sportwagens op het circuit van Spa-Francorchamps te doen herleven. SCHAKEN De gast van het Bussumsch Schaakgenootschap Het Bussumsche Schaakgenootschap zorgt ervoor, dat zijn leden ieder sei zoen van iets bijzonders kunnen genie ten. Ditmaal is het er al vlug bij. Vol gende week komt n.l. Keres, die -- na in Baden den eersten prijs te hebben vproverd eenigen tijd in ons land zal verblijven, om tegen de leden van het Bussumsche Schaakgenootschap een simultaan-séance te geven Deze séance wordt gegeven op Wocnsciag- avond 6 October In Hotel „De Ro/en- hoom" te Bussum, waar Keres tegen ppn 30-tal tegenstanders strijd za! leve ren. Een auto, die rechts van den weg stilstaat, be hoeft geen andere verlichting te voeren dan aan zijn linkerzijwand een naar voren wit en naar achteren rood licht gevende lamp (gerekend van de bestuurderszitplaats af). Binnen bebouwde kommen behoeft men In het geheel geen licht op te hebben, Indien de auto binnen 10 meter van een brandende straatlantaarn staat.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 13