VOOR DE VROUW VYIcuaim töc&M EEN HEER OP BESTELLING CQ/METICn DE VROUW IN RUSLAND Vorst Cobra %stitut/osmetique PEPERNOTEN Voorkomt DORRE HAARPUNTEN BIJ PERMANENTEN VAN OUD NIEUW MAKEN China's vrouwelijke diplomaat M™sc/iüuérs P. BUIJSLAAN XL Telefoon 1607 Door MARK CHANNING HET volgende citecren wij uit de Haagsohe Post, niet omdat dit nieuws ons zoo aantrekkelijk voor komt, maar omdat het een nieuw beeld werpt op zekere kanten van de samenleving in de Nieuwe Wereld. Wij hopen, eerlijk gezegd, dat het „insti tuut" in Europa niet spoedig ingang zal vinden. „Hallo! Spreek ik met de N.V. Escorte? Ik zou graag van avond een elegant begeleider van acht tot een uur hebben; eerst pre mière in het „New York-theater", daar na souper in het Majestic-Hotel. Graag blond en in rok!" De kantoorbediende aan het andere eind van den draad noteert de opdracht die hij van de dame in het Columbus Hotel heeft ontvangen. 's Avonds, precies om acht uur, meldt zich bij de dame een elcganto jonge man, het type van een Yale stu dent, blond, groot en in rok. Zij begroe ten elkaar net als goede kennissen in de hal van het hotel; een taxi brengt hen naar den schouwburg. In de taxi overhandigt de damo hem twee enve loppen: in het eene is zijn honorarium voor den avond, in het tweede het be drag, dat hij ongeveer voor 60uper, taxis, etc. voor hen beiden mag uitge ven. Hiermede zijn de zuiver zakelijke handelingen achter den rug en van dit oogenblik af is de jonge man slechts de beleefde, vriendschappelijke begelei der, die do dame voor schouwburg, sou per en dancing heeft geïnviteerd. Is het slechts een illusie, die op deze ma nier, met behulp van het geld, wordt tot stand gebracht? Zeker niet. In de practijk blijkt deze N.V. in een behoefte to voorzien. In Amerika ziet men veel alleen-reizende dames. Vaak zijn het vrouwen, die een rol spelen in het za kenleven, of die geheel alleen op weg zijn naar Europa Zij arriveeren in New York, de stad met de meest beroemde schouwburgen, met de beste nachtclubs, met restau rants, die de meest verwende tongen van dollar-koningen kunnen bevredi gen. Een, twee of drie dagen zullen zij hier vertoeven. Overdag hebben zij haar bezigheden, maar wat moeten zij 's avonds beginnen? Het is zelfs in New York geen gewoonte, dat dames alleen nachtclubs bezoeken bovendien is het ook vervelend, geheel alleen tus- schen al die paartjes en kleine gezel schappen te zitten. De hotels, die voor het mecrendeel er naar streven, dat hun gasten tevreden zijn, begroeten alleen- reizende dames steeds met gemengde gevoelens. Vroeger vertrokken zij zeer vaak in minder prettige stemming uit New York en er bleef vaak, ook al kon het hotel er niets aan doen, een stille wrevel bij hen achter en daardoor koes terden zij geen verlangen bij hun terug reis wéér in dit hotel af te stappen. De hotels waren daarom ook de eersten, die de stichting van het „Guide. Escort Bureau" welkom heetten; dit was de naam van de eerste dergelijke onderno ming. Imtusschen zijn er nieuwe ont staan, niet alleen te New York, maar ook in Philadelphia, Washington, Chi cago en in andere groote plaatsen. De onderneming neemt in het algemeen geen genoegen met een wensch- als: blond, in rok. Het is haar veeleer er om te doen, dat do desbetreffende dame te vreden is over den gcheelen avond. Daarom heeft de onderneming de be schikking over een zeer groot aantal heeren. Het eerste bureau van dien aard werd door een student opgericht, en studenten zijn het ook voor het grootste deel, die op deze manier hun brood verdienen. De dame wordt daar om gevraagd, of zij belangstelling heeft voor golf, voor basebal, of literatuur en afhankelijk van haar antwoord, wordt een bij haar passende heer geko zen. Allen moeten vlotte causeurs zijn, moeten goed kunnen dansen, moeten weten, hoe men zich tegenover een da me te gedragen heeft, en zij moeten een aangenaam voorkomen hebben. Zij wor den per week betaald, maar voor over werk krijgen zij een extra vergoeding Dit geldt voornamelijk voor de soms zeer lang gerekte bezichtiging van nachtclubs, soms zelfs tot in den och tend van den volgenden dag. De onder neming zelf ontvangt van een dame vijf dollar, als het om een „gewone" avond gaat, tien dollar, als de heer in rok moet verschijnen, en alle overuren moeien door haar extra betaald worden Afgerekend wordt met de onderneming In een deel van de gevallen overhandigt de dame aan den haar begeleidenden heer twee enveloppen (zooals in ons voorbeeld), in andere gevallen rekent zij echter alleen met de onderneming af. De heeren in kwestie kunnen, en moe ten, zich overal zoo vrij bewegen als heeren van do society het doep. Echter moeten zij zich streng aan enkele re gels houden; hiertoe worden zij door de onderneming verplicht: zij mogen nooit dronken zijn of worden, nooit aan halig worden of met de „klant" flirten, en zij mogen niet te véél praten. Het is een stelregel, dat zij nooit de kamer of het appartement van de dame betre den, anders dan in tege-nwoordigheid van derden. De onderneming heeft con troleurs in haar dienst, die steeds in de voornaamste restaurants en in de nachtclubs toezicht houden en hun oor deel over de geschiktheid van de em ployés aan de directie van de onderne ming opsturen. Schrijver dezes kent een jongen man, student in de rechten, die op deze manier zijn geheele studie ver dient. Tijdens het studiejaar weliswaar kan hij niet iederon avond en iederen nacht uitgaan, omdat hij overdag aan de universiteit te werken heeft. Dan oefent hij zijn „beroep" slechts op drie avonden van de week uit. In de vacan- ties daarentegen is hij iederen avond aan het werk. Behalve materieel gewin verkrijgt hij zoodoende ook een groote psychologische ervaring, wat betreft den omgang met verschillende dames, die hij te leiden en te beschermen heeft. Hij is er vast van overtuigd, dat hij in de eerste plaats natuurlijk zijn studie geld verdient, maar in de tweede plaats aan een reeks van dames een werkelij ken dienst kan bewijzen. Want hoe merkwaardig en oppervlakkig op het eerste gezicht een dergelijke onderne ming mag lijken, toch bezit zij wel dege lijk een kern van ernst. Dokter, heb ik kans om te blijven leven? Jawel, jawel, maar ik zou toch nog geen vervolgverhaal beginnen te lezen. Moeder, mag ik een ijsco? Nee, 't is te koud voor een ijsco? Maar dan zal ik onder het opeten m'n jas wel aandoen. TUSLUWA vanfi Ümsütö^mJd BIOLOC- VLOEISTOF ft 99 Stationsstraat 30 a Telefoon 1728 Bewaart Uw cassabons. BIJ f 10.— bona een gratia behandeling. Bediening uitsluitend door geschoold vakkundig personeel OP bijzonder geschikte wijze kan men een colbert, dat niet meer gedragen wordt, in een sportief heerenjasje veranderen. Deze zijn bij zonder practisch op de wandeling, bij fietstochten en ook als huisjas. Men verwerkt er een bijpassende kleur bij, zooals b.v. een grijze stof met blauw een geslaagde combinatie geeft, evenals bruin met groen. De kraag wordt afgetornd en in plaats hiervan wordt een staande kraag in de hals opening gezet. De revers hebben een afgeronden vorm, terwijl de sluiting met knoopen in het midden plaats vindt. Nu dit jasje zoo buitengewoon goed geslaagd is, zal de vrouw des huizes ongetwijfeld ook haar eigen garderobe aan een onderzoek onderwerpen om te zien of het ook voor haar niet mogelijk is een of ander klecdingscuk te ver maken. Inderdaad, daar hangt nog een man tel van eenigc jaren terug, die al veel gedragen is en kale plekken heeft. Hier van wordt een kort manteltje gemaakt, zonder kraag, aangezien die der japon over de halsuitsnijding valt, en zoo niet, dan wordt er een aar.dig shawltje bij gedragen. Breede tres. zooveel mogelijk in de kleur of indien men dit verkiest contrasteerend. dient om de rafelkanten langs den omtrek af te biezen. De iet wat oudenvetsche lange mouwen wor den veranderd in modern-.», driekwart lange en de plaats der zakken wordt aangegeven door tresband. MEJUFFROUW Anna L. Huang is de eerste diplomate van China en tevens het ecnigo vrouwelijke lid van het Corps Diplomatique in Londen. Haar komst als jongste lid van het Chineescho gezantschap in Londen verwekte aldaar dan ook wel eenige sensatie, want men had nimmer ge dacht, dat bet rijk „der hemelsche zo nen" een „hemelsche dochter" zou af vaardigen als vertegenwoordigster. De betrekkingen tot Engeland zijn voor China in verband met de vele verwik kelingen met Japan van buitengewoon groot belang. Mejufrouw Huang is 27 jaar oud, naar Chineesche berekening echter 28 jaar, omdat men de dag der geboorten als „eerste" geboortedag re kent en men dus steeds één jaar voor uit rekent. Ze is klein, gracieus, vrouwelijk, char mant, zeer ontwikkeld en modern. Zij is het product van de moderne school- opvoeding, die men in China meer en meer toepast. Natuurlijk is zij op poli tiek en economisch terrein zeer goed thuis en haar benoeming bij het gezant schap beteekent voor haar de vervul ling van een levensdroom. Zij is voor nemens, na grondige studie een boek -over Europa te schrijven, doch thans reeds geeft zij als haar meening te ken nen, dat vele opvattingen, die men thans in China koestert, overeenkomen met de Europeesche. „Ik weet heeft zij verklaard dat men in Europa andere meeningen is toegedaan, doch in werkelijkheid zijn de Chineesche vrouwen even zoo niet meer geëmancipeerd als de Europeesche. Sedert 26 jaren hebben wij het gelijke kiesrecht en de gelijk stelling van man en vrouw. Mijn gene ratie is practisch gesproken geëmanci peerd geboren en oefent haar burger rechten en plichten als iets vanzelfspre kends uit. De vrouwen, die tot de gene ratie mijner moeder behooren, hielden zich bezig met de huishouding, musi ceerden en trouwden. Niemand dacht in vorige generaties aan de mogelijkheid om zelf in het le vensonderhoud te voorzien, hetgeen thans vanzelf spreekt. Ook onze gene ratie staat niet afwerend tegenover het huwelijk. Wij willen het recht hebben, den man onzer keuze te trouwen; men behoeft deze niet voor ons te kiezen. De jonge meisjes van het tegenwoor dige China beoefenen zeer ijverig ver schillende takken van 6port, vooral ten nis en al zijn er nog geen internationale kampioenen onder onze meisjes, dan is dit nog slechts een kwestie van tijd. Gezondheid en schoonheid streven onze meisjes evenzeer na als de Europeesche en zij stellen alles in het werk om er slank, gezond en sportief uit te zien, Lippenstift en poeder zijn bij ons even zeer in gebruik, evenals nagellak tot de tolletbenoodigdhedcn van Miss China behoort. Men moet echter niet denken, dat wij hierdqor onze nationale gewoonten ver bannen hebben. Wij gelooven, dat wij het recht hebben gebruik te maken van allo moderne ideeën, die Amerika en Europa ons gebracht hebben, temeer daar China in het verleden dc wereld meer dan een6 onvergetelijke diensten bewezen heeft. Do moderne Chineesche voelt zich de gelijke van do moderne vrouw van het avondland wat haar be langstelling en sympathie betreft. Wij hebben in China talrijke vrouwenver- ccniglngen, die bijna allen de vredes beweging voorstaan. Wij bezoeken niet minder graag de cinema's en dwepen, evenals de Europeesche jonge meisjes, met bepaalde filmhelden", aldus Miss Huang. Dczo diplomate draagt de moderne Chineesche klecding ook in Engeland en evenals de meesten harcr generatie, heeft zij kort geknipt haar, dat torug- gekamd is achter de ooren. Zij is ook op huishoudolijk gebied goed onderlegd en kan vele Chineesche gerechten klaarmaken, doch is besloten zich eveneens op do geheimen der En- gelsche keukon toe te lcggon. ADSTRfNGEERENDE MIDDELEN Lotions en laits ontbreken zeker on Seen enkele toilettafel, wier eigena resse een frtsschc en gave huid be zit. Maar weten de vrouwendie van deze praeparaten gebruik maken ook, waaruit de samenstelling bestaat? Het is tocli van groot belang te weten, waarmee wij onze huid behandelen en het is tevens interessant te lezen, hoe oud sommige middelen zijn. De samentrekkende lotions en laits zijn vloeibare praeparaten, émulsies, die men 's ochtends en 's avonds na voorafgaande reiniging van de huid gebruikt, om het aanschijn er van te verbeteren of de functie te verhoogen. Dc lotions bevatten meestal aftreksels van adstringeerende kruiden, verder melkzuur, aluin, alcohol, dlaethylecn- glycol en boorzuur. Laits bestaan uit minerale oliën, hamamells, borax, ei witten, enz. Voor een zeer gevoelige huid wordt er ook wel laurierkerswa ter aan toegevoegd. De z.g Vinaigres kannen meer of minder gecompliceerd zijn, maar ze bevatten in hoofdzaak wijnazijn. Azijn heelt een prikkelende, opwek kende en tevens een antiseptische wer king op de huid. De wttiscptische eigenschappen van azijn zijn reeds vele eeuwen bekend. Het bewijs hiervan is een zeer oud geneesmiddel, dat nog heden ten dage te Parijs verkrijgbaar is, n.l. de „Vinaigre des auatres voleurs". Dit praeparaat met zijn typi- schcn naam is bekend geworden tij dens dc jaren 1628-1631 te Toulouse, toen daar de pest heerscnie. De men- schen, die nog niet waren aangetast, vluchtten uit hun huizen, de zieken aan hun lot overlatende. Vier dieven sloegen hun slag. Zij drongen de besmette woningen binnen en roofden alles wat van hun gading was. Om aan het besmettingsgevaar te ontkomen, gebruikten ze een anti septische vloeistof, die ze zelf uitge vonden hadden. De dieven werden echter bij hun herhaalde inbraken be trapt en ter dood veroordeeld. Het geheim van het door de dieven ge bruikte antisepticum had echter groote waarde voor de autoriteiten en toen vermindering van straf werd beloofd tegen inlevering van het recept, werd hierop tenslotte door de boosdoeners ingegaan. Behalve uit rosmarijn, salie, kruize munt en andere kruiden bestond het bacteriënw erende middel voor het grootste gedeelte uit wijnazijn. Men moest er zich geregeld de slapen, ooren en handen mee inwrijven wan neer men in contact kwam met de zie ken ol hun omgeving. DIANA. yj ILLY MENSINK schrijft In „De Huishouding": Mijn eerste aanraking met de Russische vrouw onder het Sovjet regime! Dat is nu al weer een jaar of zes geleden. Met het Russische schip dc Alexis R.vkov kwamen we uit Ant-, werpen in Leningrad aan. We keken op dien grauwen Aprilmorgen naar de steeds meer nabij koinendo kaden van de mysterieuze stad, In gespannen ver wachting, omdat de mcesten van ons Sovjet-Rusland niet kenden, èn omdat er onder de Franschcn, Spanjaarden, Zuid-Amerika non, Noord-Amerikanen, Hollanders (drie, mijzelf meegerekend), die met de boot waren meegekomen, vele overtuigde communisten waren. Over Noordzee en Oostzee had dan ook voortdurend de Internationale geklon ken. Het was onder de tonen van dit lied, dat da Alexis Rvkov aan de kade werd vastgerneerd; dc aanlegplaats was ter onzer cere vroolijk met vlaggen ver sierd. Er ging nog al wat tijd met for maliteiten voorbij', we waren nog sleede op dc boot en keken verlangend naar hot beloofde land. Opeens kwamen zeven meisjes of jonge vrouwen, a's kippetjes achter elkaar, de loopplank overtrlppcn; de gidsen, dc officlecle gid sen, speciaal opgeleid voor haar beroep, en allen één of twee vreemde talen spre kend. Dat was dus mijn eerste ontmoe ting met de sovjet-vrouw; de werkende vrouw ls bijna een pleonasme. Niet heclemaal, want er zijn wel verschei dene getrouwde vrouwen, die evenals in de oude wereld, liever thuis zijn en de aloude vrouwentaak kinderen cn huishouden .verzorgen op zich heb ben genomem WIJ werden inVkleine groepjes ver deeld en elke groep\kreeg een gids toe gewezen. Op de boot waren geen klassen in zooverre iedereen öycrai kon rond wandelen en zitten, en \t eten ook zoo wat hetzelfdo was. Maar ^degenen, die het meest betaalden, kregen een cabine met zijn tweeën en die kregen nu ook de beste gids, die hen naar het Astoria- hotel, onder de czaren een van eerste hotels van St. Petersburg, bracht.ylk wil niet zeggen, dat do „beste" gids haar taak het best vervulde, alleen maar\dat zo hot meest verzorgd gekleed was. Dc onze, die aan 't hoofd van het filet je over do loopplank kwam geschreden, was dc eenig elegante. Weliswaar had ze dadelijk al haar krult verschoten, want ik heb haar in 't vervolg nooit anders gezien dan in het vlotte korte bontjasje en kwieke hoedje. Toen iets heel bijzonders: een hoed in Leningrad; ik geloof, dat haar hoedje 't cenigo is, dat ik er gezien heb. De meest bevoor rechten hadden zich een mutsje ge haakt, 1 stokje twee lossen, 1 stokje twee lossen. Het vrouwtje, dat n& haar kwam was heelemaal niet elegant, evenmin als één der andoren. Maar toch heb ik in Lenin grad de gids van ons groepje al gauw in den steek gelaten, om over te gaan naar 't tweede groepje, want de nict-ele- ganto no. 2 was heel intelligent en wist veel meer van de geschiedenis van Leningrad. Natuurlijk was haar com mentaar gekleurd. Ik heb verscheidene gidsen, gehad in Sovjet-Rusland en ik kreeg altijd den indruk dat haar oplei ding 't waren altijd vrouwen vrij grondig was en haar Fransch of Engelsch heel voldoende en niet zoo vermakelijk fantastisch als dat van ver scheidene collega's in de „kapitalisti sche" landen. Nergens is de vrouw zoo geheel de ge lijke van don man, deelt zij zoo in al zijn werkzaamheden. Ik heb jonge vrou wen, in overalls gehuld, zien afdalen in ,,'s aardrijks ingewanden" om te hel pen Vhouwon bij den aanleg van den me tro (Ven men toen bezig was te leggon in M<v*kou, en lk heb bij het grandioozo défilé \van het Roode Leger op 1 Mei ook ce.u regiment vrouwelijke soldaten of liever, „leden van 't Roode Leger" in Sovjet?-Rusland spreekt men niet van soldaten gezien. Mnnr later zijn de vrouwelij to* soldaten uit 't leger ge- weerd, heraecn dunkt mij een gelukkige inspiratie iö geweest. De „zags"*}-— het bureau voor huwelijk en echtscheiding dat behoort voorze ker bij deze .fldeuwe wereld. Het eerste waar ik naar toeging, 't was in Moskou, was dien dag gefloten. Ik geloof, dat do ambtenaren hun vrijen dag hadden: vijf dagen werden, don zesden dag vrij, terwijl de laatste* dag van do maand een algemecne v¥)cnntiedng is, behalve natuurlijk voor\ tramconducteurs en menschen werkzartm in dergelijke be drijven. Maar in dv tweede „zags" had ik meer geluk. Men kwam eerst in een soort wachtkamer; aan dc wanden hin gen rariraturen van4 het huwelijk zoo als wij dat kennen. IiAdo kamer er naast zat een jonge vrouw *,aan een tafel; zij voltrok de huwelijken^ en ontbond ze; de heide verrichtingen ycrcischten maar weinige minuten. Ik woonde 't huwelijk hij van een jongen man en vrouw; ^ïij was inge nieur en zij arbeidster op. dezelfde fa briek. Aan den cenen kant\ van de rood bekleede tafel zal de jonpso vrouw on het paar zat tegenover haar. Er werd gevraagd of ze al eerder gebrouwd wa ren geweest. Dat waren ze alkebei; of zo kinderen hadden en of ze Aio wilden houden of aan den anderen ouAcr laten, of aan den Staat. Voorts kon dtf jongo vrouw den naam van haar man aanne men of den hare behouden. Ze koyos het laatste, wat mij niet het oog op cvon- tucele verdere scheidingen het incest practlsche leek. Ze werden ingeschre ven, betaalden 3 roebels en hiermee was dc plechtigheid afgeloopen. Meó heeft nu dc echtscheiding moeilijker gej maakt, maar toen zou het jonge paar, indien het op weg naar huis hoogloo- pende ruzie had gekregen, onmiddellijk naar do „zags" hebben kunnen terug- keeren en hun huwelijk zou op staan- den voet weer ontbonden zijn. Alleen zouden ze toen tien dagen moeten wach ten vóór ze weer konden trouwen. Dat ajjes is nu veranderd en gaat alles veel bezwaarlijker, hetgeen naar het mij voorkomt niet anders dan winst voor do vrouw beteekent. Voor de aanstaande moeders wordt goed gezorgd; ze krijgen vóór en nó do geboorte eenige maanden vrij, terwijl haar salaris doorgaat. Er zijn crèches, ook voor babies, do moe der gaat dc baby dan geregeld voeden. Trouwens ook voor grootere kinderen zijn er in Moskou fleurige fröbelscholen, vol vroolijke kleuren en platen, met keukens en waschgelegenhoden. Ik heb een soort schoolfeest bijge woond, waar do kinderen met hulp van de leidsters gracieus -en vroolijke volks dansen uitvoerden en daarbij spelletjes deden, waarbij ik met genoegen ook ongv,alle vogels vliegen" terugvond. Ook. in andere scholen voor grootere kinderep, waar dc kinderen ook een maaltijd'\gebruiken, soms ook slapen, was een prettige atmosfeer en de meis jes en jonge vrouwen leken mij de al oude vrouwentaak opvoeding der kinderen ..met toewijding en liefde te vervullen. St£T s boven haar sexe-genooten staat de vrouw, die een goed verzorgde huid bezit. Onvakkundige behandeling kan echter meer kwaad dan goed verrichten. Laat daarom Üw teint verfraaien door GEDIPLOMEERD SPECIALISTE DIPL. BERLIN. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 26) „Ze kunnen graven zoo diep ze wil len, maar vinden zullen ze niets", re pliceerde Gray uitdagend en hij her haalde zijn vraag: „Waar is miss LinJ say?" Opnieuw werd ze genegeerd. De Engelschman verbaasde Alam Khan in niets; hij was een typisch staal'je van dat ras van lieden, van wie de Cobra niet veel meer wist. dar» dat ze er van hielden zich dood te loopen achter een halletje, dat ze leu gens verafschuwden en dat ze vochten als duivels. Tot op zekere hoogte had hij gelijk. Het vooruitzicht van iemand van de positie van Gray te doen folteren wek te in hem woeste vreugde Alam Khan bedacht op welkp manier hij Diana Lindsay het best als lokaas gebruiken kon om dezen koppigen dwazen En gelschman in den val te laten loopen Hii besloot *en gunste van folteringen welke geen sporen achter laten Een helsch kwartiertje volgde voor Grav. Koud water in zijn gezicht gespren kf'.d bracht hem weer tot zieh zelf Nog half versuft om zich hpen kijkend bekroop hem opeens een hevige angst, die alles beheerschte, de angst zich in de verwarring van het lijden, dat hij ondergaan had, te hebben verradm. De eerste woorden van Alam Khan stelden hem gerust. „U is koppig zooals trouwens uw ge heele ras. zoowel mannen als vrouwen. Indien de „Gesluierde" niet bevel had gegeven u te ontzien, opdat hij u per soonlijk zou kunnen ondervragen, dan wist ik u wel tot spreken te krijgen." Grqy veegde zich het koude zweet van het voorhoofd. „Vindt u het waardig iemand te mar telen om hem een geheim, dat trouw aan zijn land hem verbiedt te open haren, te ontrukken?" „Trouw?" De Cobra spuwde „Zooals alle inwoners van Indië, Gray eah!b Is u de bedrogene. Wij. van de Grens, wij weten wat eer en trouw bettekenen cn hoe ze te beloonen Dc Sirkar Is gul met beloften maar hij trekt zich er niets van aan. dat duizenden ster vim. tengevolge van beloften welke niet nagekomen worden „Met was mij nog nief bekend" ant woordde Grav hpftig. „dal de eer van Grens-hoofden hun veroorloofde oude vrouwen fe vermoorden; pn tegen hun eigen godsdienst te zondigen door de dochter van een man. .wion zij hun vriend noemden, te ontvopren Alom Khan begon te lachen „Zoo. u kent dus miss sahib, de dochter van dien ouden dwaas, die re sident te La hak was? Wie weet heb ik haar niet ontvoerd omdat ik haar ief had? Een blanke vrouw kan ook wel een* bekoring hebben Gray's hart bonsde Zijn verlangen dezen reus vol bpgeerte te wurgen, deed hem bijna zijn zelfheheersching verliezen. „Ja, ik ken haar", slaagde hij met goed voorgewende onverschilligheid te zeggen. De rood-bruine oogen vonkten. „Is u verliefd op haar, sahib? Ant woord." Door bovenmenschelijke wilskracht wist Cray zijn koelbloedigheid te be waren en een uitvorschenden blik te werpen op het gezicht van zijn beul. Wat stak er achter die vraag? Hij kon- de de listigheid van zijn tegenstander. Indien hij zijn liefde voor Diana be kende, wat zou er dan gebeuren? Zij zou er hoogstwaarschijnlijk nooit iets van te hooren krijgen en het feit van deze woorden, die hpm heilig waren, éénmaal te kunnen uitspreken, zouden zijn dood verlichten, wan* er bestond natuurlijk zelfs geen schijntje van twij fel of hij werd veroordeeld tot den doodstraf 1-Iij kende den meadoogenloozen haat van den Cobra jegens de Engelschcn cn hij hu] niet de geringste hoop er aan te ontkomen „Ja, ik houd van haar", antwoordde hij zonder omwegen. Én opstaande rekte hij als verlicht zijn lange ledematon uit. „Soms is er een vrouw noodig, om de tong van een man los te miken", merkte hij op. „Dazen keer hebt u waarheid gesproken vno:* de veran dering voegde hij ironisch er aan toe. zijn groot hoofd buigend „En. houdt dp miss sahib ook van u?" „Dat weet ik niet. Ze kent ma nau welijks." „In dat geval zult u haar wel niet veel heter kennen", grijnsde de Khan „En toch is u verliefd Indien ik u nu eens zeifle, dat zij uw gevoelens deelt, wat zou u dan doen?" „Dan zou ik u beschuldigen van onwaarheid te spreken", antwoordde de Engelschman streng. De Cobra ontweek de uitdaging. „Luister, Gray sahib, ik sta u een paar dagen toe. U zult gehuisvest wor den, zooals liet een sahib, die mijn gast is, toekomt. Indien na verloop van dien tijd u niet besluit van te spreken dan zal zij voor uw oogen een kastijding ondergaan, heel wat pijnlijker dan die, welke u te verdu ren hebt gehad." Gray wilde antwoorden, doch de Cobra* gebood hem heftig ta zwijgen en na aan zijn mannen bevolon te hebben den gevangene mee te nemen, hoog hij zijn hooge gestalte om onder den boog door de deur te verdwijnen. HOOFDSTUK XVIII Dalila. De Cobra wist thans, dat Gray Diana liefhad. Hij moest er nu nog achter zien te komen in welke mate zij van dezen verfoeilijken sahib hield; haar oogen hadden gezegd: veel. I-Iet beste zou zijn haar Jaloezie op de proef te stellen; Alam Khan was van meening. dat de aangeboren trots van het jonge meisje een heleediging haar liefde aan gedaan, diep zou gevoelen. Indien zijn verwachting bewaardheid werd. zag hij een middel om haar in de val te lokken Zoodra hij in zijn ontvangkamer te rug was. liet hij den bewaker van den harem, den eunuch Jaffir halen Den Engplschen kafir moeten d? boeien afgenomen worden", zei hij „Geef hem dat vertrek met een ope ning in dan wand. Zorg er voor, dit hij een had krijgt en stuur hem een barbier en een masseur, en 1 lat hern rijke gewaden brengen en overvloed van eten Wanneer hij uitgerust en verkwikt is, moet die Griekin, die ik van dien slavenhandelaar kocht, dien ik om zijn geknoei gedood heb, nair hem toe gaan om hem te bedienen.... Blijf daar niet staan me met open mcmd aan te staren. Gehoorzaam." „Het zal gebeuren, oh vorst der we reld", riep de eunuch uit, ontsteld met zijn kleine varkensoogen rollend. „Doch vergeef me mijn vrijpostigheid moet werkelijk deze paarl van onvergelijke lijke schoonheid weggeworpen worden aan dien ongeloovige? De verheven Te genwoordigheid is inderdaad edelmoe diger dan Ilassan, zoon van Ali. vre de en zegen zij over hem!!" „Misschien zal mijn edelmoedigheid, zooals jij ze noemt, tengevolge hebben, dat de ongeloovige zich een mes in de horst, steekt", lachte ruw Alam Khan. „En je geeft last aan de Griekin, dat ze hem alle andere vrouwen moet doen vergeten. Begrepen?" „Ik vouw heide ha iden samen op mijn voorhoofd", antwoordde Jaffir on derdanig „Heb ik zelf die Griekin niet afgericht, en heb ik er geen ware maan van volmaaktheid van gemaakt? Ze heeft haars gelijke niet uitgezonderd natuurlijk de onvolprezen vrouwe Chi- rine! Haars gelijke? Haar oogen zouden onverschillig welken man het eeuwig ongeluk op den hals halen, uitgezonderd u oh machtige vorst. Wanneer zij met narcissen- en muscusolie geparfumeerd zal zijn en haar lippen gekleurd met karmozijnroode suiker, dan zal de kafir zonder eenigen twiifel verstrikt raken in haar netten, of ik ken de vrouwen niet meer." Zelfvoldaan drukte hif zijn eene klam- ino hand tegen de andere. „Er is nog iet6, wat ie doen moet", sis te de Cobra; „zorg er voor, dat zijn limo nade vermengd wordt met dien drank, die, terwijl de geest helder blijft lichaam en tong verlamt. Je \Veet wel welken? Tien minuten nadat je mij van het brui loftsmaal hebt zien opstaan, sla je op den gong als teeken voor het meisje, dat het oogenblik daar is, om haar net ten, waar jij zoo groot vertrouwen in Nhebt, te spannen." Alle pogingen van Gray om met den hfinden gevangene in verbinding te ko- merfo£adden schipbreuk geleden. Nadut de cipier rnet zijn escorte was wegge gaan, ha/1 hij hem in het Engelsch toe- geroepen\doch geen antwoord gekregen. En het reSajltaat was niet grooter, toen hij uit alldunacht „Galbraith" schreeuw-* de op het oogenblik, waarop de cipier de houten Ittiken, welke aan de buiten zijde voor de\ getraliede vensters van zijn cachot zaten, verwijderde, om wa ter uit een leer^n waterzak over te gie ten in de gescherfde kruik, die Gray hem toereikte. Later verbeeldde'tfiij zich te hooren, dat de blinde een krcet\Blaakte. Doch het geluid ging verloren' in gehuil cn ge brul van hyena's en andere wilde bees ten, welke oogenschijnlhfk een betere be handeling ondervonden dan de gevange nen van den Cobra. Op het vuile stroo gezeten, dat hem als legerstede diende de geboeide han den om zijn knieën, staarde Colin Gray in de pikzwarte duisternis en vroeg zich af, wat er verder gebeuren giMg. Hij dacht aan de afschuwelijke martelin gen. welke Galbraith had moeten cruder- gaan, voordat hij werd wat hij nu was: natuurlijk de pijnbank, vervolgens niet te noemen verminkingen en eindelijk, het uitsteken der oogen. Die goerlo rviue Gigs!de hes'e rugby speler Grav herinnerde zich hoe harte' ii ee'achen had hij het luisteren nam -ie liedjes in neger-potois, die de vroolijke Schot zong op concerten, door hem op dc militaire academie georganiseerd. (Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 15