Te Nanking blijft men optimistisch „EXTRA" 3.25 'sW erelds draaiboek Vorst Cobra Fortmann Hehenkamp BISSCHOPPEN achter Franco Kinderboekje mi De lotgevallen van Piet Krent en Jan Oliebol GUNSTIG NIEUWS van het front Poetoeng gebombardeerd DRAISlflA-wwVALKENBURq 'S-: e A ."i LEVER OUDE GENEVER Utrechtsclhestiraat 17 per kruik Tel. 145 Heldenjacht Radio - programma WA TETEN WIJ MORGEN? - Sootcrw- Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 4 OCTOBER 1937 Chineezen zullen hun uiterste best doen om de militaire positie in Noord-China te verbeteren SJANGHAI, 4 October (Havas.) Te gen den avond opende de Japansche artil lerie een hevig vuur op de Chineesche stellingen bij Poetoeng. Een woordvoerder van het Japansche leger deelde mede, dat de troepen bij Lioehang over een front- breedte van acht kilometer vijfhonderd tot vijftienhonderd meter zijn opgerukt. De strijd was hier zeer hevig. Ook bij Lotlen zijn de Japansche troepen iets opgerukt. Domei meldt uit Hongkong, dat Japan sche vliegtuigen tot drie keer toe Kanton hebben gebombardeerd en ernstige schade hebben toegebracht aan de Chineesche stel lingen. In een luchtgevecht bij Kanton zou den ongeveer twaalf Chineesche vliegtui gen omlaag zijn geschoten. Bij een aanval op de militaire objecten Taijoean hebben de Japansche vliegtuigen negen Chineesche toestellen vernield. Gisterochtend hebben Japansche vliegtui gen een aanval gedaan op den Chineeschen kruiser Yatsen. Een Chineesche kanonneer boot en een motor-torpedoboot werden ern stig door de Japansche bommen bescha digd. Bij Tsjangsjen en Nansjang werden twaalf spoorwegwagons met munitie ver nield door vliegtuigen van de Japansche marine. Havas meldt uit Sjanghai, dat vijf groote bombardementsvliegtuigen zich hebben vertoond boven Tsjapei, van waar de Chineesche batterijen zonder ophouden de Japansche stellingen te Kiangwan onder vuur nemen. Aan alle fronten bij Sjanghai werd hevig gevoch ten. Een vertegenwoordiger van Havas kon waarnemen, dat het centrum van Kiangwan nog steeds door de Japan- neezen bezet wordt gehouden. Talrijke Japansche afdeelingen infanterie en ar tillerie vertrekken naar het Noord-Wes ten. Waarschijnlijk moeten zij de afdee lingen, die van Lotien naar Lioehang oprukten, versterken. Van het Noord-Chinee6che front wordt door Domei gemeld, dat de Ja pansche troepen Koejan, halverwege tusschen Pautingfoe cn Sjisjatswang. hebben bezet. Vliegtuigen hebben aan vallen gedaan op Sjisjatswang en den militairen terreinen ernstige schade toegebracht. Tsjang Kai Tsjek heeft 130.000 man troepen samengetrokken te Tsjenting en Sjisjatswang" waar ook versterkin gen worden aangelegd. Naar het schijnt aldus Reuter staan de Chineezen op het punt een uiterste poging te wagen tot herstel van de militaire positie in Noord-China Negen en twintig Chineesche divisies zouden gereed staan om tot eiken prijs de Japanneezen tot staan te brengen. Men is te Nanking thans optimis tischer gesterad tengevolge van de betere berichten, welke van de ver schillende fronten in het Noorden binnenkomen. Naar vernomen wordt, zijn de Chineesche verdedi- "ZACHT VAN SMAAK-PRUS 70 Ct - ginswerken langs den 6poorweg Tientsin-Poekau thans geheel ge reed. In het gebied van Noord- Sjansl is de Japansche opmarsch tot staan gekomen. De vroegere Chineesche communis tische troepen matten de Japansche verbindingen af. Taijanfoe, de hoofd stad van Sjansi, is door Japansche vliegtuigen gebombardeerd, doch er werd geen ernstige schade aangericht, daar de toestellen snel door het lucht afweergeschut werden verdreven. Ge zien de dageliiksche Japansche lucht aanvallen op Chineesche militaire bases ie men op verschillende plaateen begon nen met versterking der Chineesche luchtverdediging, waarmede men bijna gereed is. Een groot aantal luchtafweer- kanonnen is op de punten van groot be lang verzameld, terwijl zeer veel ge vechtsvliegtuigen naar de strategische centra zijn gezonden. Vorst Teh Wang steunt Japan Door Reuter wordt uit Peiping ge meld, dat het leger uit Binnen-Mon- golië, dat onder bevel staat van vorst Teh Wang en dat voor de Japanneezen strijdt, Pailinghau heeft ingenomen, een belangrijke karavaanstad op 65 mijl ten Noorden van Kweihoea, de hoofd stad van Soeivoean. Na zijn snellen op marsch uit Tsjahar zou het leger zijn opmarsch naar Kweihoea voortzetten. De Japansche blokkade der Chineesche kust De Japansche militaire en vloot- autoriteiten in China aldus seint Havas uit Sjanghai toonen zich zeer verontrust over de zeer talrijke wapenzendingen, die China binnen komen, vooral in de Zuidelijke ha vens. Zooals bekend, laat de Japan sche vloot, die de blokkade aan de Chineesche kust uitoefent, buiten- landsche schepen vrij varen, van welken aard hun landing ook zij. Volgens zekere gezaghebbende Ja pansche kringen zou het nu niet onmogelijk zijn, dat in deze hou ding verandering zou komen. Nieuw Zeeland wil geen boycot De regeering van Nieuw-Zeeland heeft zich tegen een boycot van Ja pansche goederen uitgesproken. Een deel der havenarbeiders had geweigerd sohepen te laden met goederen, welke voor Japan bestemd waren. In een spe ciale bijeenkomst heeft het kabinet toen besloten de vakvereenigingen te ver zoeken. dat haar leden het werk zou den hervatten. ttITGERUST met schrijfmachine, ca- ij mera. kompas cn meetinstrumenten, trekken er in Amerika dagelijks vijf Carnegie-inspecleurs op uit, om heldhaftige en mcnschlievende daden op te speuren en nauwkeurig op te teekenen. Deze helden verzamelaars zijn geharde kerels, halve detectives, die door navraag en onderzoek ter plaatse een keus moeten doen uit de massa's aanvragen, die het hoofdkwartier van het Carnegie Heldenfonds, te Pitts burgh. bereiken. Helden in vredestijd wor den zoo gauw vergeten. Oorlogshelden worden tenminste geëerd met hun Deut- sches Krcuz, hun Victor ia-Kruis, of andere onderscheiding, waardoor zij altijd weer de aandacht op zich kunnen vestigen. Andrew Carnegie bracht daarin in 1904, nadat bij een mijnramp verschillende mijnwerkers het leven verloren hadden bij reddingspogingen voor hun kamera den, verandering. Practisch zakenman als deze philantroop was, stichtte hij een even eenvoudige als doeltreffende instelling, om menschen, die van buiten gewone menschlievendheid blijk gege ven hebben, te helpen, niet alleen door hun een medaille te geven, maar ook door daadwerkelijken en financieelcn steun. Hij gaf een commissie van 21 vijf millioen dollar in beheer. Na ontvangst van belooningsaanvragen, die meestal door vrienden of plaatselijke dagbladen ingezonden worden, worden inspecteurs Uder« automobilist leao dadelijk vartellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter *e wel noodtg hebben ons met die vaart te stoppen I Protest van 150 Ameri- kaansche predikanten NEW YORK, 4 Oct. (Havas). Ter beantwoording van het door de Spaan- sohe bisschoppen ten gunste van gene raal Franco uitgesproken pleidooi heb ben 150 Protestantsche predikanten een open brief uitgegeven, waarin zij de houding der kerkvorsten veroordeelen. In dezen open brief verklaren zij: De poging, die door de Spaansche prelaten ondernomen is om den mili tairen opstand tegen de wettig gevorm de regeering te rechtvaardigen, is ver ontrustend en verraadt gevoelens van vijandschap jegens de volksregeering, jegens de vrijheid van geweten en de beginselen, die wij. Amerikanen, diep aanhangen. Voorts merken zij in den brief op, dat de Spaansche bisschoppen ophef maken van den steun der Sovjets aan de wettige regeering, maar geener lei melding maken van de deelneming van Italië, Duitschland en de Mooren aan den kant van Franco. De ondertee kenaars van den brief wijzen er op, dat het conflict „een strjjd is tus6chen de krachten der democratie en van den socialen vooruitgang aan den eenen kant en de krachten der bevoorrechte klassen, die bondgenooten zijn van het fascisme, aan den anderen. De open brief besluit: „Het valt ons moeilijk te gelooven, dat de brief der Spaansche prelaten de houding definieert van de Katholieke kerk ten aanzien van den fa6cistischen inval in het republikeinsche Spanje. Deze kerkvorsten zullen geenerlei sym pathie winnen in de Vereenigde Staten, noch voor zichzelve noch voor den Ka tholieken godsdienst na deze verkla ring. die met minachting juist die be ginselen behandelt, welke het kostbaar erfdeel vormen van het Amerikaanscbe volk". LANGESTRAAT 63 TELEF. Het herstellen, opmaken en bijvallen van Matrassen geschiedt door ons goed, goedkoop en In 1 dag. Vraagt prijsopgave. uitgezonden. Op hun advies wordt dan gehandeld. Slechts 8 percent van deze aanvragen halen het zeer hooge peil, dat door de commissie voor heldenda den gesteld wordt. De moedige daden van beroepsredders, zooals agenten, brandweerlieden en lijfwachten vallen niet onder de daden, die door het Hei- denfonds beloond worden. Er komt bijvoorbeeld een brief binnen van een sheriff van een klein plaatsje in Amerika, waarin beschreven wordt, hoe een timmerman met eigen levens gevaar een jongen redde, die in een uit- gedoofden vulkaankrater gevallen was, waar het krioelde van slangen en waar de kabel, waaraan hij zich liet zakken, gemakkelijk door de scherpe lavaranden had kunnen breken. Een inspecteur reist naar het plaatsje, waar hij een onderzoek instelt. Door alle verhalen en overdrijvingen raakt hij ten slotte de kern van de zaak. De sheriff en de tim merman worden gehoord, een half do zijn getuigen leggen verklaringen af. De inspecteur onderzoekt het hol, dat stoffig was en waarin zich nog gas ont wikkelde. Hij vraagt den timmerman of hij wist dat er sprake was van gas, en dat de kabel roestig was. Als dan de heele zaak bonafide blijkt en het niet gaat om een spontane daad, waar de redder later zelf verbaasd over is, dan komt de vraag: „Well, en wat kunnen we voor je doen?" Na veel vragen komt het er dan uit, dat de man zoo graag zijn eigen werkplaats zou willen heb ben, zijn eigen baas zou willen zijn. Zes maanden later verhuist hij naar een nieuwen winkel, waar het hem goed gaat. De inspecteur kan het weten, want hij gaat nu en dan eens controlee ren. Dit is slechts één geval uit dui zenden gedurende het 33-jarig bestaan van het fonds. Een negerjongen, dio een baby redde uit een brandend huis en vijf keer door het vuur teruggedron gen werd, zag zijn ideaal in vervulling gaan, toen hem een schoenpoetsstalletio op een der drukste punten van Chicago gegeven werd. De huur ervan werd de eerste zes maanden geregeld door het fonds voldaan. De Carnegie-medailles dragen aan den eenen kant een beeltenis van den dona teur, aan den anderen kant een korte samenvatting van de moedige daad. In al die jaren zijn er slechts 19 gouden medailles uitgereikt, 551 zilveren en bijna 2400 bronzen. De medaille is heel dikwijls maar een bijkomstigheid. We duwen ontvangen maandelijksche toe lagen, kinderen van slachtoffers bii red dingspogingen krijgen beurzen, schul den worden afbetaald, middenstandsza ken worden op een gezonde financiee- le basis gezet Geregeld wordt nage gaan of het geld ook goed besteed wordt. Ofschoon het heldenfonds oor spronkelijk alleen in de Vereenigde Sta ten bestond, heeft bet thans in tien an dere landen afdeelingen. Het is een van die mooie instellingen, die In stilte doorwerken. Wanneer er ruchtbaarheid aan een geval gegeven wordt, gebeurt dat alleen om misstanden, die derge lijke heldendaden noodig maken, uit den weg te ruimen en niet uit zucht naar roem of uit scnsatielust. De man die met de gedachte aan het Carnegie- fonds in een rivierkolk springt, om een kind te redden, heeft zijn kans on een bronzen medaille reeds verloren. Hij is niet 't soort held. dien Andrew Carnegie wenschte te helpen. DINSDAG 5 OCTOBER HILVERSUM I, 1875 M. KRO 8.00— 9.15 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO- Melodisten en solist. (Om 1.00 Gram.muziek) 2.00 Voor de vrouw 3.00 Modecursus 4.00 Gram.muziek 4.05 KRO-Orkest en gram.muziek 5.45 Felicitatiebezoek 6.00 Gram.muziek 6 15 KRO-Orkest 6.40 Esperantocursus 7.00 Berichten 7.10 295. Tegelijkertijd 6teunde de professor de nog zwakke man. die maar langzaam vooruit kwam. Ze kwamen weer in de ruimte waar de Touarcgs nog sliepen. Uiterst voorzichtig slopen zij vooruit, doch in het half dui6ter struikelde Ifrent. 296. Dit had het gevolg dat hij de kist uit zdjn handen liet glippen, door welk lawaai de 2 mannen wakker schrokken en overeind sprongen. Het werd een ware paniek, want de professor wist geen raad met den zwakken man. Vlucht met dien man, Dikke, gilde Krent, waarop de Dikke de kist liet vallen. „Wanneer do Paus van Rome spreekt", eau- serie 7.30 Causerie voor de winterhulp door minister Romme 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.10 Schaakreportage 8.20 KRO-Symphonie-orkest 9.35 Gram. muziek 9.40 Causerie 10.00 KRO-Melo- diston en solist 10.30 Berichten ANP. 10.40 Schaakrcportago 10.50 De KRO- Boys. solist en gram.muziek 11.8012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301 M. AVRO. 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding - 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). Jetty Can tor's Ensemble 11.00 Huishoudelijke wen ken 11.30 Jetty Cantor's Ensemble 12.30 Gram.muziek 1.15 Omroeporkest 2.00 Gram.muziek 2.15 Omroeporkest 2.46 Knipcursus 3.45 Zang en piano - 4.05 Gram.muziek 4.15 Zang en piano 1.30 Radiokinderkoorzang 5.00 Voor de kinderen 5.30 Aeolian-orkcst RVU. 6.30 Psychologische causerio AVRO 7.00 Voor de kinderen 7.05 AVR0-Ü3ns- orkest 7.30 Causerie voor de winterhulp door minister Romme 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.10 Gram.muziek 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein 10.15 Gram.mu ziek 10.20 Bridgecursus 11.00 Berichten ANP. 11.10 Voor schakers 11.20 AVRO- Dansorkest 11.4012.00 Gram.muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.45 en 12.05 Gram.muziek 12.20 Revue-program ma 1.05 Orgelconcert 1.352.20 Gram. muziek 4.20 Korte causerieën 4.35 Gr.- muziek 4.50 Het A. Dulay-kwintet cn so listen 5.20 Julius Kantrovitch en zijn or kest 6.00 Zang 6.20 Berichten 6.45 BBC-Northern-Ireland-orkest, m.m.v. solis- ten 7.50 „Thought Grooves", causerie 8.20 Variété-programma 9.20 Berichten 9.40 „I was thereé Mafeking". causerie 10.00 Radiotooneel 10.50 BBC-Thcater- orkest cn soliste 11.35 Grosvenor House Dansorkest 11.5012.20 Dansmuziek (gra- mofoonplaten). RADIO PARIS. 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gram.muziek 12.20 Gevarieerd con cert en zang 2.50 Zang 3.05 Gram.mu ziek 4.05 Zang 5.05 Pianovoordracht 5.20 Gevarieerd concert 7.20 Warschaus Philharmonisch Orkest 9.20 Pianovoor dracht 9.35 Zang 10.05 Radiotooneel 10.50 Gram.muziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Militair orkest 7.50 H, Hagestedt's orkest 11.20 Verzoek- concer't 12.35 Omroeporkest 3.20 Om roeporkest en -kleinorkest 5.20 Solistpn- concert 6.30 Gram.platcn 7.20 Opening VOOR DE KOFFIETAFEL Tong met mayonnaise. Bereiding: Snijd de overgebleven tongresten in zeer dunne plakjes. Giet er. een dikke mayonnaisesaus overheen en geef er sla bij. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebraden lamsbout. Gestoofde zoete appeltjes. Vanillevla met mandarijnen schijfjes (uit blik). van het Winterhulpseizocn 9.5011.20 Kamerorkest en Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.s 12.20 Gram.muziek 12.50 Salonorkest 1.30 Omroepdansorkest 1.50—2.20 Gram.mu ziek 5.20 Omroeporkest 6.50 Salon orkest 7.20 dito 8.20 Omroeporkest 10,3011.20 Gram.muziek. 484 M.; 12.20 Gram.muziek 12.50 Om roepdansorkest 1.30 Salonorkest 1.50 2.20 Gram.muziek 6.20 Zang en piano 6.35 Gram.muziek 8.20 Omroepsymphonie- orkest en -koor m.m.v. solisten 10.30 11.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Opening van het Winterhulpseizocn 9.20 Berichten 9.50 Fagot en cello 10.05 Weerbericht 10.2011.20 E. Börschel's orkest. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 87) Eensklaps hief hij luisterend zijn hoofd op. Geklap van met spijkers be slagen sandalen *öp den steenen vloer van de gang Drie mannen telde Gray Dezen keer moest hij weten, waarheen ze hem brachten, voor een stap te ver zetten. Indien ze hem .ermoordden, ook goed, dan ontkwam hij althans aan het vreeselijk lot van dien ongelukkigen Galbraith. Hij zou 't ze vragen en als het bleek, dat hij weer naar de pijn bank gevoerd werd. dan moest het maar zijn er op o. er onder: een van lie twee kerels zou in elk geval met hem sterven, dat stond vast. Nadat hij al tastende een metalen bord had opgeraapt, dat hij in een hoek van het cachot gevonden cn waarvan hij den rand gescherpt had, door dien ©ver den grond te slijpen, plaatste hij zich, gewapend met dit projectiel bij den ingang van zijn verblijf. Hij werd verblind door het licht van de fakkel, die dezen keer de hulp-oppas ser van de beesten, de verminkte, droeg, en er verliepen eenige seconden vóór hij de heide krijgslieden, dié den man be geleidden, kon onderscheiden. Ze ston den geleund tegen den muur aan de overzijde van de gang. hun geweren met de kolven op den grond. Er was oogcnschljnlijk een gunstige wending gekomen: de houding der soldaten duid de op een vreedzame zonding, want voor den bergbewoner is het dragen van een geweer even gewoon als een hoed voor een Europeaan. Het misvormde gelaat van den man, die de fakkel droeg, had iets heel vreemds, en dat kwam niet voort uit de ten deele verbrijzelde kaak, wreed aardig verpletterd en venvrongen, even min uit de loodkleurige lidteekens, doch het had zijn oorsprong in den in tens doordringenden blik. Langzaam sloeg de cipier zijn oogen neer naar een sinaasappel, dien 'hij half verborgen in de holte van zijn hand hield. „U vsordt vrij gelajen. sahib", zei hij. „Ik kom u gelükwenschen en ik breng u dezen die zal u verfris- schen." Toen de man Grav de vrucht over handigde, bevochtigde het sap diens vingers, en hij begreep, dat er een snee in was gemaakt. „U moet ze op uw gemak eten", ver volgde de hulpoppasser. „Er zijn vruch ten, die men niet haastig kan nutti gen." Gray rekte zich uit. Hij, die bekend was met Oostenrche gewoonten, wist, dat het onvoorzichtig wezen zou, indien hij te vroeg blijk gaf van de bedoeling begrepen te hebben. Misschien hevatte de sinaasappel een sleutel of een flesch- je vergif? In elk geval Iets dat hij vin den moest wanneer hij alleen was. „Ik dacht, dat je me water kwam brengen", zei hij onverschillig, terwijl hij fyet bord met den scherp gemaakten rand achteloos op het stroo wierp. Het zou hem mogelijk een anderen keer kunnen dienen; de luimen [van iemand van het type van Alam Khan wisselden snel; en 't kon best wezen, dat 'hij op een kwaden dag weer in dit zelfde cachot zou zitten. Daarop ver volgde hij luid: „Ik weet niet waarheen ik ga, dooh indien je bij me komt, waar dan ook, dan zal ik je weten te vergelden." De verminkte knikte, dat hij 't begre pen had. „Geef liever een belooning aan mijn moeder, wanneer u haar ziet. Zij kan die beter gebruiken dan ik", zei hij met bedoeling. Zich omkeerende ging hij vóór naar de bovengewesten. Door het escorte begeleid, werd Gray naar den hoofdingang van het paleis gevoerd. Midden in een groote zaal stond een zwaarlijvig man klaarblijke lijk hem op te wachten. Het was Jaffir, de bewaker van den harem. Hij droeg een tulband en een lang wijd gewaad, wit met bloemen. Beide handen hield hij gekruist op zijn buik. Met betuigin gen van den grootsten eerbied begroet te hij den ex-gevangene, terwijl zijn kleine loerende oogen, die diep wegge zonken boven bleeke vetkussentjes la gen, doordringend op het gezicht van den Engelschman gericht waren. „Indien de doorluchtige bezoeker de goedheid zou willen hebben zijn on- waardigen slaaf te volgen" zei hij kruipende. Zij liepen een ruime vestibule door, wier hooge koepel versierd was met rohijnkleurigc ruiten waarvan ver scheidene gescheurd en kwamen in een breede galerij Muren en plafond droegen overal sporen van eeuwenoude fresco's èn schilderingen. Op den drempel van een deur, waar voor een reusachtige lange Nubiër de wacht hield, bleef jaffir staan en noo- digde Gray met een handbeweging bin nen te gaan. De eunich, elke beweging van den Engelschman volgend, merkte den ver baasden blik op, welke deze op het enorm naar binnen gebogen zwaard van den Nubiër sloeg. „Hij onthalst met even veel gemak een mensch, als een kok een kip. 't Is een waar genoegen hem aan het werk te zien", verkondigde Jaffir cn likte daarbij zijn vochtige lippen af. Er kwamen rimpels om de ooghoe ken van Gray. Wat was dat een ver schrikkelijke vent! „Een bediende van me slaait met één slag een rund den kop af en dat met een mes, dat maar een vierde van de lengte heeft van dat zwaard." Hij dacht aan zijn oppasser Limbu, den kleinen Gurkha, met zijn kukri. De breede schouders van Jaffir schok ten op en neer, gedreven door een on hoorbare lachbui. „Dat kan deze man ook en zelfs met zijn linkerhand en geblinddoekt", ver zekerde hij. „Wees zoo goed om binnen te gaan." Gray had nooit vermoed, dat onder die verzameling van koepels en mina retten zich zulke weelderige vertrek ken zouden bevinden; klaarblijkelijk dateerde dit paleis of deze burcht uit den tijd der kruistochten, een periode, waarin de Moorsche kunst architecten van heel de wereld had beïnvloed. „Indien monseigneur zoo goed wil zijn om zijn kleeren uit te trekken", zei Jaffir. „De Khan sahib heeft bevolen, dat alles wat gevraagd zou worden, ver strekt moet worden." En na een diepe buiging verwijderde de eunuch zich. Zoodra Gray alleen was, spleet hij den sinaasappel in tweeën, en er het opge rolde papiertje uithalend, ontcijferde hij met moeite het door 't sap uitge- wischte 6Chrift. „Van Diana Lindsay, dochter van den Britschen resident te Labak. Ik verkeer in groot gevaar. Zijn er troepen gezon den? Wie is u? D. L." De gedachte, dat Diana vlak bij was, deed hem een oogenblik staan blijven als vastgenageld aan den grond. Daar op volgde de reactie. Toen hij de gewel dige bezwaren overwoog, die tegen hun ontmoeting bestonden, wrong hij zich de handen tot ze kraakten. Zij moest antwoord hebben En hij zou en hij moest er in 6lagen haar te hulp te ko men Maar hoe? Bij het geluid van Jaffir'6 sloffen op den marmeren vloer, slokte Gray zijn briefje op. De eunuch verscheen om hem met veel plichtplegingen naar de badkamer te brengen. De trawanten van Jaffir werkten snel cn goed. De dikke eunuch stond er zelf van te kijken, en hij 'haastte zich zijn loftuitingen te voegen bij de compli menten, die masseurs, kleermakers en barbiers Gray maakten, toen ze de me tamorphose aanschouwden, welke ze zelf hadden teweeg gebracht. „Er ontbreekt alleen nog een peri (toovergodin) om het wonder te volma ken", riep hij verrukt uit. „En die komt ook. Ze moeten muziek maken. Breng het diner voor dezen vorst-ondcr de* sahibs." Zich daarop tot Gray wendend, ver volgde hij: „Mag ik u verzoeken plaats te nemen en iets te gebruiken, indien u trek hebt." Bij de laatste woorden vloog een spot lachje over zijn gezicht. „Indien de maaltijd, dio voor me be reid is, even smakelijk is, als mijn hon ger groot is, dan zal hij inderdaad een toovergodin waardig zijn." 't Was zaak voor hem goede vrienden te zijn met dien kolos. „Een fee, mooier dan die, welke Medjnoun de Romeo uit de Indische legende" liefhad, zal u er bij gezel schap houden, oh machtige, oh edel moedige", antwoordde Jaffir vleiend. Hij klapte in de handen. „Kijk nu eens Gray sloeg zijn oogen op. En daar kwam een van de mooiste vrouwen, die hij ooit gezien 'had, naar hem"toe, en indien zijn belangstelling niet groot ge noeg was geweest, om alle bekoorlijk heden terstond in zich op te nemen, dan zou de opsomming ervan door den eunuch deze wel gaande hebben ge maakt. Een overdaad van sterk gekruide schotels in geitenmelk gestoofde, en met rozijnen opgevulde kwartels, sma kelijk aan het spit gebraden lamsbout, geurige mango's, waarvan het vleesch evenals boter smelt op de tong, al deze eerechten en nog vele andere verza digden den verslindenden honger van Gray. „Heeft mijn heer behagen in zijn sla vin?" vroeg de smeekende 6tem der jonge Grïekin. Gray vond, dat deze merkwaardig veel geleek op die van Diana. Terwijl hij het zich gemakkelijk maakte op een breeden, zwarten divan, bedekt met oranje en karmijnroode zij den kussens, knielde zij voor hem neer. De bedienden hadden zich teruggetrok ken, ze waren alleen. „Je bent heel mooi, inderdaad", ant woordde hij. Hoe heet je?" (Wordt vervolgd),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2