Vijfjarig meisje Opening der eerste jeugdgevangenis Een rede van den directeur De verklaring van Mr. F. Pont Ds. van Duyl en het Kamerlidmaatschap De heer H. P. J. Bloemers voorzitter van den A.N.W.B. ELECTRISCHE TREIN RIJDT PROEF door revolverschot gedood De overweg - licht installaties BEJAARDE DAME AANGEREDEN Schoe nf abrikanten bijeen Goederen die geheimzinnig verdwijnen MET DOKTERSAUTO OP STAP Üqsiyuda 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 4 OCTOBER 1937 Individueele behandeling der delinquenten zal een be langrijke rol spelen Bij de officieele opening van cfie bij zondere strafgevangenis \oor Jonge mannen te Zutphen heeft de directeur do heer H. Th. M. Schotsman, na mi nister Goseling het woord gevoendl. Spr, wees er op, dat de ingebruikne ming van het instituut een belangrijke schakel beteekent In den keten van staf-gestichten. De opvoeding, onder richt, zedelijke vorming en leiding wan jonge mannen kan in het kader van het gewone gevangenisleven moeilijk ge schieden. De idee van een jeugdgevan genis kwam reeds naar voren in 1V>26 door het Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen. Spr. gaf do verzekering, dat de cripii- neol-paedagogische moeilijkheden moe dig onder de oogen gezien zullen war den. Getracht zal worden de verant woordelijke persoonlijkheid te ont plooien. De vrijheidsbeneming blijft ge handhaafd en eventueele mitigatie jsal het gevolg zijn van een zedelijke pres tatie. Het leven der jeugdige delinquen ten zal niet gemakkelijker zijn in de;pe gevangenis. Het zal een straf zijn, maiir ook oen kans geven den rechten levens weg te leeren bewandelen. De wil toé het goede en positieve zal mobiel ge maakt moeten worden. De gevangenen, zullen als het ware geïnfecteerd worden: met een levensideaal. Niet de muren zullen er andere men- schen van maken, maar de persoonlij ke invloed en het voorbeeld van de be ambten der gevangenis. De individueele behandeling zal een belangrijke rol spelen, maar daarnaast ook het collec tieve, zooals bij den arbeid, de gymna stiek, beoefening van sport en 6pel, van zang en muziek. De jongeren bieden meer kansen, omdat hun karakter nog moet groeien. Spr. verzekerde tenslotte dat het per soneel zich met toewijding zal geven de taak die hier gaat beginnen. De president van het college van Re genten over de jeugdgevangenissen, Mr. J. H. Bvbau, dankte den minister van Justitie voor zijn komst en voor het vertrouwen, dat de regcering in het bestuur van de gevangenis heeft ge steld. De burgemeester van Zutphen, Mr. J. Dyckmeester, bood namens het ge meentebestuur gelukwenschen aan bij de opening en sprak er zijn voldoening over uit, dat het instituut in Zutphen gevestigd is. Bij de officieele opening waren o.m. tegenwoordig de oud-ministers Van Schaik en Donner, prof. W. Pompe uit Utrecht, Mr. Ch. Bezier, proc.-g^neraal bij den Hoogen Raad; mr. J. A. Visser, proc.-generaal bij het Gerechtshof te Arnhem; mr. C. Krabbe, secretaris van het centraal college voor de reclas- seering te Den Haag; mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland; dr. W. D Caudri, hoofd ambtenaar op het departement van Justitie; de Hoogeerw. heer Scholte op Reimer. Deken van Zutphen en Mr. J. S. Kortewcg, inspecteur van het gevan geniswezen. In een uitvoerig artikel in de Vrijzin nig-democraat schrüft oud-minister (mr.) P. J. O(ud), dat ds. Van Duyl als hij ontslag wil nemen als lid van de Eerste Kamer, zal moeten beginnen met zich te laten beëedigen. Onmiddellijk 'daarna kan hij zijn ontslagbrief inzen den, Doet hi| dit niet, dan zal het gevolg zijn, dat geen opvolger od de lijst der N.S.B. kan worden aangewezen, en de plaats, waarvoor de heer Van Duyl Is toegelaten open blijft. De heer Van Duyl zal dus tegen wil en dank een enkel oogenhlik Eerste Kamerlid moeten zijn wil hij de partij, die hij heeft verlaten, niet beroovcn van de gelegenheid in zijn plaats een ander lid te zien zitting ne men. ZIJN ZWAGER MET EEN ZEIS GEDOOD De officier van justitie bij de recht bank te Middelburg heeft tien jaar ge vangenisstraf geéischt tegen den 40- jarlgen G. IIdie in een woonwagen kamp te Terneuzen bij een vechtpartij zijn 28-jarigen zwager A. van Meurs zoodanig met een zeis hnd gewond, dat het slachtoffer aan bloedverlies is over leden. GROOTE BLOEMENTENTOONSTEL LING TE BOSKOOP Het bestuur deelt ons mede, dat thans definitief de duur dor in het voorjaar van 1988 te houden tentoon stelling van jn bloei getrokken heesters is bepaald, n.l, van 11 tot en met 30 April 1938. Een internationale jury zal de inzen dingen bekronon. DE REGEERING EN HET ONDERWIJS 's-GRAVENHAGE, 4 October. De af- 'deeling Konnemerland van de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwij zeressen heeft een motie aangenomen waarin zij kennis genomen hebbende van den inhoud van de troonrede en de millioenennota, afkeuring uitspreekt over het feit, dat de regeering geen gel den wil votccrcn lot wederopbouw van het onderwijs en waarin zij haar ver trouwen uitspreekt in de leiding van het hoofdbestuur, dat naar zij hoopt, met andere organisaties zal samenwer ken, waardoor mogelijkerwijs nog een weg gevonden kan worden om de regee ring van haar eenmaal ingenomen standpunt te doen terugkeeren» Nadere mededeelingen van de zijde van de N.S.B. In het. Nationale Dagblad van Zater dagavond treffen wij een verklaring aan van het hoofdkwartier der N.S.B. naar aanleiding van de mededeelingen, wel ke mr. F. Pont dezer dagen aan ecnige dagbladen heeft verstrekt. In dit stuk wordt gezegd, dat van eenigerlei pressie (op ds. van Duyl, om te bedanken als lid der N.S.B.) door pu blicatie geen sprake is geweest, „noch van welke ongeoorloofde pressie ook" In verband hiermede schrijft het hoofd kwartier: „Mr. Pont tracht het afdoende feit, dat ds. Van Duyl zijn ontslagneming als functionaris en lid der N.S.B. op grond van persoonlijke redenen, na ernstige bespreking onderteekende, te weerleggen, door te spreken van pres sie, die zou uitgeoefend zijn. Deze pressie zou dan hebben bestaan uit een bedreiging met publicatie. Een be richt zou reeds bij het A.N.P. aanwe zig zijn geweest, dat ongedaan zou zijn gemaakt, nadat ds. van Duyl be dankte. Uit een officieele medcdoelinc van het A.N.P. Is reeds gebleken, dat nimmer een bericht terzako is aanwe zig geweest, veel mindor dus onge daan kon worden gemaakt." De N.R.Ct. teekent hierbij aan, dat de kwestie, of inderdaad zoo'n bericht bij het A.N P- is aanwezig geweest, niet ter zake doet. De vraag is alleen of tegen ds. van Duyl gezegd Is, dat het bericht reeds aan het A.N.P. was verstrekt. Voorts wordt in de verklaring van het hoofdkwartier mr. Pont verweten, dat hij „in extenso voor het Ncdorlandsche publiek een toelichting meent te mogen geven van de persoonlijke redenen, die Vis. van Duyl er toe brachten, af te tre den". Dienaangaande wordt dan verder gezegd: „Mr. Pont is begonnen met een ver klaring, dat hij over de leiding van de N.S.B. zich zou uitspreken, wan neer deze het waagde nadere toelich ting te geven over de persoonlijke re denen van ds. van Duyl. De N.S.B zweeg vanzelfsprekend over deze per soonlijke redenen- .Mr. Pont echter, .hunkerend naar belangstelling om a ijn persoon, deelt in de persconferen tie mede, dat „nu de heer Van Geel kerken over het gedrag van ds. van lOuyl heeft gesproken", hij het noodig oordeelde mededeelingen over de KS.B. te doen. Do heer Van Geelker ken echter lieeft niet over het ge- dctig van ds. van Duyl gesproken en zitll het niet doen. Mr. Pont wist dit. Dat hij desondanks zijn „bedreiging" uitvoerde, teekent hem ton voeten ui tl" Helt Nationale Dagblad publiceert ook een stuk van baron van Lynden van Hors Uvaerde, leider van den hoogen raad «van discipline der N.S.B., naar aanleiding van den ook door ons ge plaatsten brief van dr. de Vos aan ir. Mussert. Wij citeeren uit dit stuk: „De bewerltig van den heer De Vos als zou de leider ..zonder zich van do „waar heid" op de hoogte te stellen maatro- gelen ïiebben genomen, doet wel zeer zonder H'ng aan, daar „de waarheid door den lieer De Vos persoonlijk is medegeiA'eeld aan den Leider der N.S.B aan ond'ergeteekende en aan een twee tal ledem der beweging. Deze „waar heid" is door ieder van dit viertal op schrift gesteld zooals zij dit elk. afzon derlijk ™an den heer De Vos hebben vernomcïo;. Aleen en uitsluitend op de mededeetagen van den heer De Vos persoon Hik aan den leider van het dis trict het- Gooi der N.S.B. is de klacht omtrent -de persoonlijke aangelegenhe den van ris. Van Duyl en den heer De Vos een ipnderwerp van behandeling voor den ^Leider der N.S.B. geworden. HE FFING OP BOTER De heffiQg op boter is voor de week van 3 tot ten met 9 October 1937, be houdens tusaschentijdsche wijziging vast gesteld op -45 cent per K.G. Edo J. Bergsma lid van ver- dienste van den bond en eerelld van het bestuur In de Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van het algemeen be stuur van den Koninklijken Nederland- schen Toeristenbond A-N.W.B. is, als opvolger van den heer Bergsma, die als voorzitter aftrad, benoemd da heer H. P. J, Bloemers, burgomeoster van Arnhem, thans vice-voorzitter. Do hoer Bargsnia werd bij acclamatie benoemd tot lid van verdienst van den bond en tot eorelid van het bestuur. Een rit over het baanvak MaarnArnhem Vandaag heeft voor de pers een proof- rit plaats gehad met den eerst gereed gekomen 5-wagentrein van het typo waarmee de Nedcrl. Spoorwogen het volgende jaar de nieuwe olectrischo baanvakken zullen berijden. Deze proef rit ging over bet baanvak MaarnArn hem, dat op het oogenblik vrijwel gereed is. De trein vertrok vanmorgen te kwart voor elf van het Centraal Station alhier, onder leiding van den chef van den dienst van tractie en materieel der Ne- derl. Spoorwegen, don hoer Ir. W. Hup- kes. Onderweg bezichtigde het gezelschap nog een onderstation, waarna men in den loop van den middag weer te Utrecht terugkeerde. Van Utrecht naar Maarn werd de reis gemaakt in een gewoon Dieseltreinstel. In Maarn werd overgestapt in de rijtui gen voor de electrische tractie, daar het traject UtrechtMaarn nog niet clec- trisch hereden kan worden. Vuurwapen ging door een ongeluk af MAASTRICHT, 3 Oct. Heden morgen tegen half elf heeft zich ten huize van den landbouwer P. te Bemelen bij Maastricht een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan het jongste kind van P., een vijf-jarig meisje het leven heeft gekost. Een vijftien-jarige zoon had op de slaapkamer van zijn ouders een revolver op een kast gevonden. Ter wijl hij daarmede speelde, kwam zijn zusje binnen. Toen zij vlak voor hem stond ging de revolver, die slechts met één kogel geladen was, af, Het kind kreeg den kogel boven in het hoofd en is kort daarna aan de gevolgen overleden. In den loop van den dag is de offi cier van justitie, mr. Dautzenberg, nog ter plaatse geweest, doch het is gebleken, dat het hier een ongeluk betrof. VRACHTAUTO MAAKT SLACHT OFFERS Zaterdagmorgen omstreeks elf uur is te Nijmegen op den hoek van den Daal- schen weg en de Dominicanerstraat een personenauto in botsing gekomen met een bestelauto van de firma van den Dungen, aldaar. De bestelauto draaide een hal ven slag om en kwam op het trottoir terecht, waar zij een jongeman, Boven: Een moderne drlewagontrein voor electrische tractie, On de r: De voorkant der rijtuigen voor electrische tractie in de laren 1935, 1924 en 1908 (van links naar rechts) R. genaamd, aanreed en hem aan de hand blesseerde. De wagen was daarbij nog niet tot stilstand gekomen, maar reed tegen don wielrijder Luurmans, die tegen den grond werd geslingerd en be wusteloos bleef liggen. Tenslotte botste de auto tegen een boom, waarbij zij ern stig werd beschadigd. De chauffeur liep verwondingen op aan hoofd en handen. De zwaargewonde, wielrijder Luurmans, bij wien een hersenschudding werd ge constateerd. moest onmiddellijk naar het St. Canisiusziekenhuis worden over gebracht. Zijn toestand was 's middags niet zonder gevaar. De vrachtauto die de reeks ongeluk ken op haar geweten had, is door de politie in beslag genomen. Men meldt ons: Dat het niet in do bedoeling ligt hetgeen hier en daar is beweerd om geen uitbreiding te geven aan de over weg-installaties, zooals er bij Steenwijk zich één bevindt, bewijzen wol de be richten, dat dergelijke installatios zul len worden aangebracht te Kothei, bij Drummen en bij de Lutte, terwijl, naar wij vernemen, ook tusschen Geldermal- sen en Waardenburg in de kruising van den in aanleg zijnden Rijksweg Waar denburg—Lont, een soortgelijke licht-in- stallatics zal komen. Zijn deze aange- lcgd, dan zullen er dus, met die van Steenwijk mode, reeds vijf zijn, terwijl volgens inlichtingen van bevoegde zij de, men bij de Nederlandsche Spoorwe gen bij meerdere overwegen plaatsing van deze installaties in overweging heeft. AMSTERDAM, 4 Oct. Gisteravond om tien uur is bij de halte Sloterdijk van de N.Z.H.T.M. een zestigjarige da me, mevrouw F. R., uit den Haag, door een auto overreden en vrijwel op slag Gehoopt wordt op een spoedige algemeeon verbindend-ver klaring der C.A.O. Te Tilburg vergaderde de Federatie van Nederlandss-chc Schoenfabrikanten. In 'Jeze vergade-ring werd door het be stuur verslag uitgebracht van de acti viteit. welke in den loop der vacantie- rpaanden in hei belang der industrie wa6 aan den dr^g gelegd. Met groote int* emming werd de me- dedeeling begroef, dat de bedrijfsraad voor de schoenindustrie reed3 in den loop van Septenther bij den Minister van Sociale Zakwi een aanvrage had ingediend tot algemeen verbindend-ver klaring van de C. A-O. in de schoenindu strie en dat gerc tend mag worden op een spoedige behandeling dezer aan vrage door den Minister Algemeen waardeerde men He voortvarendheid van den bedrijfsra Bd om nog voor het inwerkingtreden t'per 1 October) der wet alle3 in orde te hebben gebracht om onmiddellijke toepassing der weg op de C.A.O in de schoenindustrie mo gelijk te maken Do verbindend-veifklaring der C.A.O. toch zal eindelijk een einde maken aan den momenteelen ton stand, waarbij een betrekkelijk gering a antal op het ter rein der loonen nog omgebonden schoen fabrikanten door een. irreëele, immers ten koste van de arbeiders gevoerde, maar hevige concurrentie de groote meerderheid dor scho»e\af abrikan ten ern stige moeilijkheden betrokkent. Met niet minder voMq»ening nam men kenni6 van de door de federatie bij den Minister van Economische Zaken inge diende aanvrage tot algemeen verbin dend verklaring der „Algemeene lcve- rings- en betalingscondities voor den Nederlandschen schoenhandel"; waarbij de hoop werd geuit, dat inwilliging van dit verzoek spoedig het van dezen saneeringsmaatregel verwachte effect zal komen brengen. LUCHTVERDEDIGINGS FONDS Opleiding voor het M-brevet begonnen Op hel vliegveld Ypenburg is een be- gin gemaakt met do instructie voor het z.g. M.-brevet, welke zooals men weet door het Luchtverdedigingsfonds wordt bekostigd. Onder leiding van den instructeur der Nationale Luchtvaartschool, den heer D. L. Asjes is begonnen met oefeningen in laplandingen en aerobatiek. Voor deze eerste opleiding waren uit gekozen 10 jongelui in het bezit van het vliegbewijs A., wat zij grootendeels met steun van het Fokkerfonds hadden be haald. Het luchtverdedigingsfonds wil op deze wijze het aantal reserve-vliegers voor de militaire luchtvaart vergrooten. DE REIS DER MIJNENVEGERS 's-GRAVENHAGE, 4 Oct. De divisie mijnenvegers is 1 October van Ismaila vertrokken en tc Suez aangekomen. Denzelfden dag vertrok zij vandaar tot voortzetting van de reisj Maar de poes wist er meer van De eigenaar van een groote manufac turenzaak aan het Noordeinde te 's-Gravenhage miste den laatsten tijd uit zijn winkel verschillende goederen. Dan eens was het een jurkje, dan weer gebreid ondergoed, en het was den eigenaar een volkomen raadsel waar deze goederen waren gebleven. Hij deed aangifte bij de politie, om dat hij dacht dat hier sprake was van diefstal. Toen echter eenige recher cheurs een onderzoek instelden, kwa men zij tot een zeer merkwaardige on interessante ontdekking. In den tuin achter den winkel von den do speurende oogen der recher cheurs hier en daar dunne draadjes, dezelfde draadjes kwamen ook voor op oen schutting en toen zij dit spoor volgden, ontdekten zij tot hun niet ge ringe verbazing in een achter het win kelpand en den tuin gelegen onbewoond perceel de verloren goederen. Een nader onderzoek wees zoo le zen we in het Illd. uit, dat de kat van den eigenaar, die binnenkort jon gen verwacht, do jurkjes en het onder goed hier naar toe had gebracht en daarvan een warm nestje had gemaakt. M.s. DEMPO De heer C. J. v. Waesberge. agent te Utrecht van de N.V. Rott. Lloyd bericht ons dat het m.s. Dempo uit India ko mend a s. Dinsdagmorgen acht uur aan de Lloydkade te R'dam venvacht wordt. gedood. Het slachtoffer, dat een dag in Amsterdam had doorgebracht, stond op het punt met de Haarlemsche tram naar haar woonplaats terug te keeren. Toen de tram naderde 6tak zij dep rij weg over, doch plotseling liep zij weer naar het trottoir terug, waar een fa milielid stond, die haar uitgeleide had gedaan, Deze riep haar nog toe, dat zij moest oppassen voor een auto, doch de ze waarschuwing hoeft zij vermoedelijk niet gehoord, daar zij doof was. De be stuurder van den wagen heeft nog ge tracht naar links uit te halen om de vrouw te ontwijken, doch een aanrjj ding was onvermijdelijk. De vrouw kwam op de motorkap terecht en werd daarna tegen de straat geworpen. Eeni ge oogenblikken later is zij overleden Dokter H. E. Rosberger, die in de nabij heid woont, was, evenals de politie en de geneeskundige dienst, spoedig ter plaatse, doch hulp mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat een schedelbreuk ver toonde, is naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. De auto, wejke te Am sterdam thuis behoorde, is voorloopig in beslag genomen. GRONINGEN, 4 Oct. Zaterdagavond zagen twee opgeschoten jongens in de Haddingestraat een auto staan, toebe- hoorendo aan Dr. W. Free te Groningen. Toen deze korten tijd later na een zie kenbezoek in zijn wagen wilde stappen, kwam hij tot de ontdekking, dat de auto er niet meer was. 1-Iij deed aangifte bij de politie en deze kwam bij informatie te weten, dat twee jongens er met den wagen waren van door gegaan. Zij toer den er mede langs het Winschoterdiep in de richting van Winschoten, doch bij Hailigerloc hotste de auto tegen de leu ning van eon brug en werd zoo goed als geheel vernield. De beide inzittenden die blijkbaar ongedeerd bleven, zijn daarop gevlucht. De marechaussee, die thans naar do beide deugnieten zoekt, heeft de overblijfselen van do vernielde auto in beslag genomen. Nador wordt gemeld, dat, dank zij de onmiddellijk getroffen politiemaatrege len, de daders, wier signalement bekend was, in het holst van den nacht onder biceden zijn gearresteerd. Binnen één week tijds zijn in Gronin gen drie auto's gestolen en zwaar be schadigd. Men vermoedt, dat de beide aangehoudenen ook hieraan schuld hebben. Het onderozoek wordt met kracht voortgezet. JHR. Ir. DE RANITZ Naar wij vernemen is aan jhr. ir. M. A. F. H. de Ranitz, ingenieur van den weg, met den pereoonlijken titel van hoofdingenieur te Zwolle, bij de Neder landsche Spoorwegen met ingang van 1 November 1937 eervol ontslag verleend wegens invaliditeit. Tevens is aan den heer J. Smit, in specteur der generale controle te Breda, met ingang van 1 November 1937 eervol ontslag verloend wegens leeftijd. SPORTVELD OP SCHIPHOL IN GEBRUIK GENOMEN AMSTERDAM, 4 Oct. Op de hoofd stedelijke luchthaven is Zaterdagmid dag het nieuwe sportveld voor het K L.M.-personeel in gebruik genomen met een voetbalwedstrijd tusschen dp sportvereenlging van Schiphol en die van het hoofdkantoor in Den Haag. De Hagenaars wonnen met 33, en kwa men daardoor in het bezit van den Prinsen Geerlingbeker. DE „REIGER" NAAR INDIE AMSTERDAM, 4 Oct Dinsdagmor gen, 5 October a.s. zal het K.L.M.-vlieg- tuig ..Reiger" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren J. J. ITondong. (gezagvoerder). TI. C. M« van Montfoort (tweede bestuurder). P. C Lorwa (boord werktuigkundige), W. H. van d0r Smagt (radiQtclegrafist), en J. Haberer, (steward). Grand Théêtre. Van Vrijdag 1 t.m. Woensdag 6 October vertooning van de film „Maytime Znndae donrinonend 1,45. 4.—. 6.15 en 8.30 uur. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 matinée. City Théster. Van Vrijdag 1 t.m. Maandag 4 October vertooning van de films „In de c Muigenbank" en „Zing Baby zing." Op 5, 6 en 7 October vertooning van da film „Als een vrouw kwam." Zondag 1.45. 4 uur, 615 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8,30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matïnép "O uur, Museum FMhlto. Westsingel. Geopend dagel. van 10—12 en uur, uitgezonderd dea Zondags. '«Zaterdags 10—12 en 1.30—3 uur. (Stadeenoofen hebben 's Zaterdags vrlfrn tOP""-- N Theosofische Bibliotheek. Ge* houw Theosofische Vp-eenlging, Re- gentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Sterhule Beekenst.laan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddag* voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek; Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizan 9. Glldehulg A.K.G tlo. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van £—31 October, van schilderijen, bouw* kunst, en kunstnijverheid, dag. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 25 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. Toonzaal Sierkunst Zomerten- toonetelllng Werken van o.a. Ma- chiel Brandenburg. Louie Card!- naala, Albert Fiks. Loui* Schrikkel, 2 t.m. 24 October. Sierkunst Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytsma. 3 uur n.m. Zaterdag opening. 4 October. Amicitia. Lezing voor theehandelaren door Theebureau Amsterdam. 8 uur. 4 October. Sierkunst. Ned, Astrol. Genootschap. Lezing van ir. C. J. Snijders over: De astrologie in onze levensbeschouwing. S.15 uur p.m. 4 October- Amicitia. Ned. Ver. v. Hulsvrouwen. Demonstratiemiddag van de mclkerlj Oud-Bussem te Naarden. 2.30 uur n.m. 412 October. De Valk. Tentoon stelling „Hoe teëkent het kind in Indië?" 9—5 en 810 uur n.m. Woensdag ep Zondag gesloten. 5 October, Gildehuis, Dirk Coster spreekt over: „De beteekenis van Vondel." 8 uur. 6 October. De Valk. Filmavond van de E. H. B. O. 8 uur. 6 October. Amicitia. Ledenverga dering Sociteit Amieitia. 8.15 uur. 7 October. Grand Thé&tre. Het Schouwspel, Gezelschap Saalborn— Parser. 8 uur. 7 October. Monopol©. Ver. v. Paedagogiek. Dr. M. J. Langeveld uit Baarn, spreekt over: „De paeda? gogische psychologie, haar taak en stand van ontwikkeling," 8 uur n-m, 9 October. Amicitia. Bridgeport-» cours Sociteit Amicitia. 8 uur. 10 en 11 October. Concordia. Ver tooning reportage-film „Wereld-Jam boree 1937" door filmspel „De Faam." 13 October- Foyer Amicitia. Ster- huisfilm Lichtende Bakens. 3 uur en 8.15 uur p.m. 13 October. Gildehuis. N.R.V. Causerie met filmprojectie over Luchtkartppringsexpeditie der K.N. I.L.M. or» Nieuw-Guinea door C. J. Weers, 845 uur n.m. 14 October. Amicitia. A.V.R.O, avond. Kovacs Lajos. 8 uur, 16 October. De Valk. Amersfoortsche Tooneelensemhle. Groofe uitvoering. 8 U- 16 Ocfiber, Amicitia. 't Nut. Caba ret „De Vuurpijl." 8 uur. 17 October. Amicitia. Filmvoor stelling Amfikri „Koelakken Ter reur" en de burgeroorlog in Spanje. 10 uur v.m. 19 October. Vondelherdenking in den foyer v. Amicitia. Voordracht Kommer Kleijn, 2.30 ep 8 uur. 20 October. De Valk. Feestavond Zwemclub Neptunus 8 uur. 21 October. De Valk. Vergadering Bel- 'ntpv 8 uur 22 October. Amicitia, Ahonn, voor stelling. Het Masker 5oert op „Eli sabeth. de vrouw zonder man." 8 uur n-m. OMREKENINGSKOERSEN 2 Oct. 4 Oct. Off Niet off. Condon 8.96;^ 8.07 Berlijn 0.72.5G 0.72.65 Par^d 0,19 6.00 Brussel 20.48 39.48 ZUrlch 4l.i0 41.56 Kopenhagen 40.02 40.10 Stockholm 46.35 46.30 Oslo 45.05 45.|0 New York 1.61 1,81 Praag 6,37 6,73 Medeged. door de R'damsche Bankvereea.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6