LUCHTBESCHERMING IN NEDERLAND Geronseld voor Spanje Enorme paling vangsten DE STRIJD IN SPANJE Stearman Hammond-neuswiel- vliegtuig gereed Uniform van den Nat. Jeugdstorm MEDEWERKING VAN HET PUBLIEK VEREISCHT Semi-officieel orgaan „Ze gingen visschen" Donderdag vluchten door de K.L.M. Steundelicten te Schoonhoven Hitier beleedigd? Een affiche in „Ons Huis" te Rotterdam Militair vliegtuig bij landing beschadigd MEISJE VAN HAAR FIETS GEWAAID UIT DE STAATSCOURANT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 5 OCTOBER 1937 Radiotoespraak van den heer P. C. A. van Lith voor den A.V.R.O.-microfoon In het algemeen programma, ver zorgd door de A.V.R.O., heeft gister avond de heer P. C. A. van Lith, oud-directeur B.B. in Nederlandscn- Indic, voorzitter van de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbescher ming, een rede gehouden over het onderwerp: „Luchtbeschermings dienst in Nederland". De hoer Van Lith ving zijn causerie aan met er op te wijzen, dat de lucht bescherming in Nederland een onder werp is, dat de belangstelling behoorde te hebben van iederen verstandigeo Ne derlander, die tot de jaren des onder- scheids is gekomen. Hieraan wordt in werkelijkheid helaas aldus spr. nog veel te weinig aandacht geschon ken Die geringe belangstelling is te meer verwonderlijk, nu al hetgeen zich in de laatste jaren in de wereld heeft afgespeeld en dagelijk nog afspeelt, het voor een ieder toch wel duidelijk heeft gemaakt, dat noch de Volkenbond noch de internationale verdrage vooralsnog bij machte zijn om oorlog te voorkomen en dat de onschendbaarheid van het Nederlandsche grondgebied bij lange na niet zoo verzekerd en gewaarborgd is als men dat vele jaren lang ge dacht heeft. Ook Nederland moet reke ning houden met de mogelijkheid van een nieuwen grooten oorlog in Europa en het is nauwelijks denkbaar dat het er nog eens in zal slagen, alsdan neu traal en buiten schot te blijven. Spreker wees op het gevaar bij zulk een oorlos voor de burgerbevolking. Hij constateerde, dat in den laatsten tijd belangrijke wijzigingen in de publieke opinie gekomen zijn. Ongetwijfeld zijn er feiten, die er op wijzen, dat ook in ons land de oo.gen beginnen open te gaan voor het ernstige gevaar, dat ons van de lucht uit bedreigt en dat voor Nederland met zijn klein oppervlak en zijn dichte bevolking grooter is dan voor eenig ander land in Europa Do regeering is reeds voorgegaan en in 1036 zijn tot stand gekomen de wet be treffende „bescherming tegen luchtaan vallen" en een tweetal Eon. Besluiten met uit voeringsvoorschriften. Vervolgens trad de heer van Lith in een korte beschouwing over de over heidstaak, wat er in een gemeente alzoo moet worden gedaan. Met de organisa tie van al deze overheidsdiensten is men cr evenwel nog lang niet. Daarmee is een goede bescherming tegen het lucht- gevaar nog volstrekt niet verzekerd. Een eerste voorwaarde voor een goede bescherming is de medewer- king van het publiek, de medewer king van het individu, hetgeen spreker met een paar voorbeelden nader aangaf. Hij wees er daarbij op, dat een on wetende bevolking, die in vredestijd het gevaar heeft genegeerd en heeft ver zuimd tijdig maatregelen te nemen, bij een werkelijke luchtaanval zonder eenige twijfel in paniekstemming zal geraken en in radeloosheid Diet in staat zal zijn om de noodlge zelfbescher- mingsmaatregelen te nemeD. Zij zal ln paniek zelf nog een groot aantal slachtoffers maken en bovendien een zoodanige belemmering vormen voor brandweer, geneeskundigge dienst, po litie enz., dat deze diensten tot mach teloosheid worden gedoemd. Daarom moet de burgorij in vredes tijd worden voorgelicht en opgevoed met betrekking tot het luchtgevaar, moet haar bijtijds worden bijgebracht, wat luchtgevaar ia, wat daartegen kan worden gedaan, wat de overheid doet cn vooral, wat de burgers kunnen en moeten doen om hun g zin, hun bezit en zichzelf zoo goed mogelijk te be schermen. Naast de organisatie van ie overheidsdiensten moet dus komen de organisatie van de burgers met de be doeling, dat de overheidsorganisatie rust op het onmisbare fundament van een goed voorgelichte en goed-opgevoe- de bevolking. Spreker zette daarna uit een, waarom de wetgever die voorlich ting en opvoeding van het publiek aan bet particulier initiatief heeft overge laten. Men kan dit slechts bereiken, niet door overheidsvoorschriften, doch wel door de propaganda en de voorlichting van een particulier lichaam, dat be langeloos werkt ten behoeve van de ge meenschap en waarbij een ieder zich geheel uit vrijen wil kan aansluiten. Dit particuliere lichaam is de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbe scherming, van welker arbeid de heer van Lith, in het vervolg zijner rede een duidelijke uiteenzetting gaf Hij merkto daarbij op, da', de N. V. L. door de re- geering erkend is als de eenige, alge- meene en landelijke vereeniging voor luchtbescherming in Nederland in den moest uitgebreid en zin. waarbij andere bestaande of nog in het leven te roepen plaatselijke of gewestelijke organisaties op het gebied van de luchtbescherming, aansluijing kunnen vinden, m. a. w.: de N. V. L is dus niet een gewoon par ticulier lichaam met een goed doel. zoo als er duizenden in ons land zijn, doch een semi-officieel lichaam, dat de zelf bescherming tegen luchtgevaar in het g e h e e l e land propageert en bekend maakt, in samenwerking met alle be trokken overheidsinstanties. Hieruit blijkt, aldus spreker, dat binnen de N.V.L voor nolitiek geen plaats is. Iedere landgenoot, onverschillig van welke politieke of godsdienstige gevoe lens hij ook moge zijn, heeft recht op voorlichting en bescherming tegen een govaar, dat hij zelf niet heeft uitgelokt cn hij kan die vinden-binnen '1o N.V.L., zoolang hij zijn politieke en godsdien stige gevoelens niet tegen het stre ven van de organisatie in het geding brengt. Aan het slot zijner rede, stelde de heer Van Lith de vraag, of men het verantwoord acht tegenover zijn gezin en zichzelf om te blijven volharden bij eer houding van onverschilligheid en zorgeloosheid, die, als de ramp van een oorlog over ons mocht komen, de ge volgen van een luchtaanval tien maal verschrikkelijker zullen maken dan noodig is. Als men deze vraag voor zichzelf ontkennend beantwoord, en dat moet, aldus spreker, iedere verstan dige Nederlander doen, dan blijft er maar één ding over, en dat is: zich aan te sluiten bij en te laten voorlichten door het orgaan, dat door de regeering geroepen is om het Nederandsche volk in al zijn geledingen, voor te lichten omtrent luchtgevaar en om aan iederen landgenoot te leeren hoe hij dit gevaar door eigen werkzaamheid voor zich zelf en daardoor ook voor de gemeen schap, tot dc kleinst mogelijke afmetin gen kan terugbrengen. Werklooze slachtoffer van een Alkmaarschen communist ALKMAAR. 4 October. In bet afgeloopen weckend is het een ron selaar te Alkmaar gelukt, een slachtoffer te maken. Deze ronselaar, een bekend Alk- maarsch communist, werkte in een volkslogement, waar hij o.m. in aanraking kwam met den 32-jarigen werkloozen arbeider P. H. Deze had in het logement meermalen te kennen gegeven, dat hij voor den militairen dienst in Spanje, met welks wettige regccring hij uit poli tieke overwegingen sympathiseerde, wilde teekenen. Daarvan bad de ronselaar lucht gekregen en deze heeft hem dagenlang bewerkt Ten slotte gaf H. zich gewonnen en do maatregelen voor de verre reis wer den genomen H. kreeg een pas, terwijl hij voorgaf, te willen monsteren voor een schip, dat in de Rotterdamsche haven zou liggen. De bedoeling was, dat H. eerst naar Parijs zou reizen en zich daar zou aan sluiten bij een groep vrijwilligers. Zondagmiddag was alles voor do reis gereed, zonder dat H dat wist. Deze was naar een voetbalwedstrijd gaan kijken en toen de ronselaar in het logement verscheen, was H. niet aan wezig. Hij vond hem echter spoedig op het sportveld en nam hem mee naar do stad. Tn het logement werd door beiden voorgegeven, dat ze gingen visschen en zoo vertrok H die zich zelfs den tijd niet gegund had, om ondergoed mede te nemen. Vermoedelijk is hij reeds met den trein van 17.-46 uur naar Amster dam vertrokken De ronselaar, die bij de Alkmaarsche politie bekend is, schijnt nog meer slachtoffers te hebben willen maken, maar waarschijnlijk zal hij daartoe de kans niet meer krijgen. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK JUBA (Zuid-Soedan), 4 October. De beide vliegers ir. de Kok en Schmidt Crans zijn heden hier aangekomen. Morgen wordt de reis voortgezet HIPPOLYTUSHOEF, 4 October. Do laatste dagen zijn in het IJssel- mcer enorme palingvangsten ge daan. Duizenden ponden paling kwamen ter vischafslag, er was zelfs een dag. dat de aanvoer 45-000 pond bedroeg. Minister Goseling beantwoordt vragen van den heer de Visser 's-GRAVENHAGE. 4 October. Op vragen van den heer de Visser betref fende intrekking van den algemeenen maatregel van bestuur van 11 Juni 1937 in zake het dienst nemen bij een der strijdmachten in Spanje heeft de heer Goseling. minister van justitie o.m ge antwoord: Zooals de minister van staat, minis ter van buitenlandsche zaken a.i. reeds mededeelde in antwoord op de tot hem door den heer de visser gerichte vraag van gelijke strekking, laat de Regee ring. gelijk bekend verondersteld mag worden, zich met de haar ten dienste staande middelen op de hoogte houdeD van de ontwikkeling van zaken betref fende den strijd in Spanje. De heer de Visser had voorts ge vraagd: Is de minister niet van meening dat de politiek van non-interventie heeft gefaald en deze onder de huidige om standigheden tot gevolg heeft een een zijdige benadeeling van de wettige Spaansche regeering? Acht de minister het niet noodzake lijk, dat, met het oog op genoemde fei ten afgezien worde van diverse maat regelen, die getroffen zijn in verband met de non-interventie en zeer in het bijzonder van den maatregel van be stuur van 11 Juni j.l., waarbij bet ver boden wordt eenige handeling te ver richten welke hetzij op dienstneming bij één der strijdmachten in Spanje ge richt is. Jietzll ten doel heeft het in dienst treden bij een der strijdmachten te bevorderen? Op deze vragen geeft de minister een ontkennend antwoord. Voorts zegt hij: De regeering heeft die maatregelen genomen, welke zij noodzakelijk heeft geacht om het gestelde doel te berei ken. Zoo aan de hand van het wetboek van strafrecht tegen ronselen, zooals dat met betrekking tot Spanje pleegt te geschieden, afdoende zou kunnen worden opgetreden, zouden geen na dere voorzieningen zijn getroffen. BIJ HET OVERSTEKEN DOOR MOTORRIJWIEL GEGREPEN LAREN. 4 October. Vanmiddag omstreeks half vijf is op het Zevenend te Laren de negenjarige J. V. bij het oversteken van den rijweg door een motorrijwiel, bestuurd door P B. uit Hilversum, aangereden. De jongen werd enkele meters mee gesleurd en bleef daarna bewusteloos op den weg liggen. Een ontboden ge neesheer constateerde een ernstigo her senschudding, hoofdwonden cn verwon* dingen aan beide beencn. De knaap is per auto naar de ouderlijke woning te Laren vervoerd. LIJK OPGEHAALD BERLICUM, 4 October. Vanmiddag omstreeks vier uur is uit de Zuid-Wil lemsvaart, onder de gemeente Berlicum, het lijk opgehaald van een ongeveer 25-jarig meisje. Dc identiteit kon nog niet worden vastgesteld. ITet lijk moet reeds enkele dagen in het water hebben gelegen. Heden zal de machine proef draaien om morgen gekeurd te worden AMSTERDAM. 4 October. Het door de K.L M. in Amerika gekochte twee- persoonsvliegtuig met neusvvielonder- stel, de Stearman Hammond, dat verle den week in de werkplaatsen der K.L.M. op Schiphol is gearriveerd om door den technischen dienst gemonteerd te wor den, is heden gereed gekomen. In de hangar van den technischen dienst, onder de vleugels van dc in montage of in revisie zijnde D.C. 3- machines staat het kleine merkwaar dige toestel dat reeds de Nederlandsche registratieletters P.II-AP.Y. draagt en dat bij de eersten aanblik zoowel herin nert aan de „Scheldemusch" van den constructeur Slot, als aan de G I van Fokker. Evenals de „Scheldemusch" heeft de Stearman Hammond een bestuurbaar neuswiel. en pen achter den cockpit ge plaatsten motor met duwschroef. Het is een Mcna6co-motor met merkwaardige luchtkocling n.l door een sleuf, die over den cockpit heenloopt en van vo ren open is. zoodat door de snelheid van het vliegtuig de lucht vanzelf naar den motor geperst wordt. Het staatstuk met zijn twee verbindingen naar de overige fusillage, herinnert 6terk aan den dub belen staart van de G. I. Dc verticale vlakken zijn echter niet beweegbaar en doen dus ook geen dien6t als richting- roer, terwijl tusschen deze beide vlak ken het stabilo van hot hoogteroer be vestigd is. De richtingbesturing ge schiedt uitsluitend met de vleugelklap- pen, de ailerons. Dientengevolge ont breekt op de bestuurdersplaats het voetenstuur Het vliegtuig wordt geheel met de hand bestuurd, aangezien men met den volant zoowel hoogteroer als vleugel- klappen kan bedienen. Met de voeten behoeft men sleoht9 twee pedalen te bedienen ,n.l een voetrem op de wielen van het landigsgestel en de landings- klappen aan de vleugels, waarmede de landingesnelheid aanzienlijk kan wor den geremd. Met den volant, waarmede men de ailerons bedient, bestuurt men tegelij kertijd het neuswiel. zoodra het toestel aan den grond rolt In den kleinen cockpit zijn do twee comfortabele bestuurdensplantsen naast elkaar aangebracht, zoodot leerling en instructeur naast elkaar zitlen in een geheel gesloten cockpit, die van dubbele besturing ie voorzien Morgen zal de Stearman Hammond, waarin op het instrumentenbord nog een bochtaanwijzer moest worden aan gebracht, proefdraaien en overmorgen door ir. A G von Baumhauer van den rijksluchtvaartdienst op zijn luchtwaar dierheid worden gekeurd Wanneer alles in orde, is en zich geen onvoorziene moeiMjkheden voordoen, zal Donderdag voor de eerste maal door de K.L.M. met de Stearman Hammond ge vlogen worden waarschijnlijk door den chef van den vliegdienst der K.L.M., den heer Aler. Gemeenteraadslid en los werk man staan terecht 's-GRAVENHAGE. 4 October. Door den politie-rechter te Rotterdam waren de 63-jarige tuinder P. van der H., te vens gemeenteraadslid van Schoonho ven en de 33-jarige los-werkman G. P. T. wegens valschheid in geschrifte en gebruikmaking daarvan veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp veertien en vijf dagen T. had zich bij de steuncommissie te Schoonhoven voor steun gewend en had daar te hooren gekregen, dat hij alleen dan voor 6teun in aanmerking kon ko men, wanneer hij in bet afgeloopen jaar minstens drie maanden in het „vrije bedrijf" had gewerkt. Dit had hij inderdaad gedaan, maar als los werk man had hij verschillende werkgevers gehad, zoodat het voor hem vrij moeilijk was te bewijzen, dat hij aan de eischen voor steuntrekking voldeed. Hij vond echter het gemeenteraadslid van der H. bereid een brief, door T. opgesteld, te onderteekenen, waarin van der H. ver klaarde, dat T. in het afgeloopen jaar drie maanden bij hem had gewerkt. Dit was onjuist T had wel langen tijd bij van der H. gewerkt, doch jui6t in 1936 niet Na het overleggen van den brief ontving T steun, doch het bedrog werd ontd'ekt. Van het vonnis van den Rotterdam- schen politierechter waren beiden in hooger beroep gegaan en voor het Haag sche gerechtshof 6tond allereeerst de werkman T. terecht. De proceureur-ge- neraal mr. A. Rombach vroeg bevesti ging van het vonnis van den politie rechter De verdediger, mr. G. A. Voös wees er op, dat verdachte geheel te goeder trouw is geweest en dat hij ook zonder den bewusten brief voor steun in aan merking was gekomen. Tegen P. van der H wenschte de procureur-generaal de gevangenisstraf te zien omgezet in een hooge geldboete. Hij vorderde 100.— boete subs. 40 da gen hechtenis. De raadsman van dezen verdachte, mr. A. van Os, concludeerde tot vrij spraak. Met het onderteekenen van den brief heeft hij geen enkel oogenblik willen fraudeeren. Hij wilde slechts den werk man aan den steun holpen, waar deze recht op had. Elke opzet tot het plegen van een misdrijf ontbreekt. Arrest 18 October Mr. A. J. van Vessem bestrijdt voor den Hoogen Raad een ingediend cassatiemiddel 's-GRAVENHAGE. 4 October. De vraag of het dragen van de uniform van den Nationalen Jeugdstorm moet wor den opgevat als een overtreding van het uniform verbod, heeft reeds meer malen een onderwerp van justitieele beoordeeling uitgemaakt. Intusscben is deze vereeniging eenigen tijd geleden opgeheven en onder gewijzigde voor waarden en statuten weder opgericht, nadat bij arrest van den Hoogen Raad van 12 Januari 1936 was beslist, dat het streven van de destijds bestaande ver eeniging wel als een bepaald staatkun dig streven moest worden aangemerkt. Evenwel werd in sommige gemeenten den N.JS. verlof onthouden om in uniform te marcheeren. Het bestuur heeft toen te Utrecht een vervolging uitgelokt om te doen vaststellen dat de N J.S. van elk politiek streven is ge speend. De Utrechtsche kantonrechter con stateerde de afwezigheid van een be paald staatkundig streven en gaf 2 Juni 1936 een vrijspraak. De Utrecht sche rechtbank bevestigde dit vonnis den 28 Juli 1936. Op verzoek van den burgemeester van '9-Gravenhage werd de kwestie daarna onderworpen aan het oordeol van den Hoogen Raad, waartoe na diverse ver- goefsche popingen een vonnis van den Haagschen kantonrechter van 23 Janu ari 1937 dat ontslag van rechtsvervol ging inhield, de mogelijkheid opende. Immers de ambtenaar van het O.M. ging hiervan in beroep bij de Haagsche rechtbank, die op 12 Juni 1937 het von nis van den kantonrechter bevestigde, waarna de officier van Justitie in cas satie ging. Mr A. J. van Vessem uit Utrecht be streed het ingediende cassatiemiddel, dat berusttp op niot-Juiste toepassing van art. 435a van het wetboek van strafrecht, het z.g uniform verbod. De officier van justitie, zoo betoogde spre ker. heeft ter toelichting van zijn cas- satiemiddel aangevoerd, dat de grond slag der vereeniging: „Vreest God, eert den koning", het streven der vereeni ging tot een staatkundig streven zou stempelen Wie zou ooit aldus mr. van Ves sem hebben verwacht, den* bekenden Bijbeltekst, ontleend aan het zeventien de vers van Het tweede hoofdstuk van den eersten algemeenon zendbrief van den Apostel Petrus, in een betoog uit de pen van een ambtonaar van het Ne- derlandsch openbaar ministerie als nolitieke leuze te zien kwalificeeren? „Eert een iegelijk hebt de broederschap lief. vreest God. eert den koning" drukt dit bijbelwoord niet uit. in stede van een politieke leuze, een christelij ke gedachte, die algemeen Nedorlandsch cultuurgoed is? Doch afgezien hiervan verbiedt art 435 a van het wetboek van strafrecht niet bet dragen van kleedingstukken. die .uitdrukking zijn van epn staat kundig streven" maar kleedingstukken, die „uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig slrevon" Mr van Vessem wees er verder op, dat tot hpden nimmer de uniform van leden eener organisatie, die zich stolt op den grondslag van liefde en eerbied voor het Koninklijk Huis, geacht is ge worden, onddr art. 435 a wetb. van „Zijn gelaatsuitdrukking die van een opgewonden waanzinnige" 's-GRAVENHAGE, 4 October. De directeur van „Ons Huis" te Rotterdam Dr. K. F. P. is door de Rotterdamsche rechtbank tot een boete van 50.— subs. 20 dagen veroordeeld, omdat hij een geschrift of afbeelding, waarin een beleediging van het hoofd van een be- vriendon staat voorkwam, had tentoon gesteld. Het betrof hier een affiche, welke op de tentoonstelling Nationaal Socialis tische Cultuur" te Rotterdam in Octo ber van het vorig jaar werd gehouden. Het materiaal van deze tentoonstelling was geleverd door de organisatoren van de tentoonstelling „De Olympiade on der dictatuur" (D.O.O.D.), welke te Am sterdam i3 gehouden. Op de affiche was het hoofd van Hitier afgebeeld met daaronder eenige geciteerde zinnen van prof. Gruber te München, o.m. „zijn ge laatsuitdrukking is die van een op gewonden waanzinnige". Dr. P. stond vandaag in hooger be roep voor bet gerechtshof te 's-Graven- hage terecht. Hij zeide niet de minste bedoeling te hebben gehad den rijkskanselier te be- leedigen. Slechts do rassen-theorie had hij aan den kaak willen stellen. Prof. Gruber was één van de belangrijkste „rassen-hygienikcr" en genoemd citaat was in 1929 in het Esser Volksblatt ver schenen en daarna aangehaald door Kunrad Heiden in diens werk over Hitier. De tentoonstelling in Amsterdam had onder toezicht gestaan van theologische professoren en na een uitvoerig politio neel onderzoek, waarbij de burgemees ter persoonlijk aanwezig is geweest, heeft men genoemde plaat niet laten verwijderen. President: „Maar in ieder geval is het toch een zeer onaangename en verne derende beschrijving van den persoon van den rijkskanselier". Verdachte was het hiermee niet eens, er wordt alleen over de gelaatsuitdruk king, niet over het karakter gesproken. De zinsnede was bovendien een weten schappelijke uitspraak. President: „Wij krijgen nogal eens psychiatrische rapporten onder de oogen, als wij tot publicatie zouden overgaan, van hetgeen daar in stond, zou dat voor de betrokken personen ook niet aangenaam zijn*** Verdachte: „Ik zou er mij niets van aantrekken en ik geloof niet, dat Hitier zich dat heeft gedaan". President: ^De hoffelijkheid verbiedt fn ieder geval, dat men zich beleedi- gend uitlaat over het hoofd van een be- vrienden staat"* De procureur-generaal mr, A. Rom bach achtte het beleedigend karakter van de woorden bewezen. .Het is waar, dat een verstandig mensch als een waanzinnige kan kij ken, maar er 6taat hier: zijn gelaats uitdrukking is die van een waanzin nige. Dit staat gelijk met Hitier een waanzinnige te noemen. Daarom achtte spr. dc beleediging strafbaar en vor derde bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger mr. G. C. A. Oskam legde in zijn uitvoerig pleidooi er den nadruk op, dat er geen opzet was om te beleedigen. In talrijke dagbladen zijn artikelen opgenomen, waarin men gepubliceerd heeft, hetgeen La Guardia van Hitier zcidc. Dit was nog veel meer beleedi gend en is niet vervolgd. Ten slotte heeft verdachte alleen Iets gezegd van de gelaatsuitdrukking van Hitler, niet van diens karakter. In ver band hiermede legde pleiter het Hof een aantal foto*s van den rijkskanse lier over, genomen tijdens een redevoe ring te Berlijn om de gelaatsuitdruk king van den „Führer" daarop te bestu- deeren. Arrest 14 October. BRANDJE AAN BOORD VAN DE „MAASKERK" AMSTERDAM. 4 Oct. Aan boord van het in dok 3 van de Amsterdam- sche Droogdok Maatschappij liggende stoomschip „Maaskerk" heeft vanmid dag een kleine brand gewoed. Vermoedelijk ten gevolge van het wegspringen van vonken bij het klin ken is de kurkvulling tusschen het dek van ruim 3 in brand geraakt, waardoor zich veel rook ontwikkelde. Vier stralen had de brandweer noodig ora het vuur te blusschen. DE ZONNESTRAALCOLLECTE TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 4 October. De col lecte die ten bate van „Zonnestraal" al hier werd gehouden, heeft 11.700,— opgebracht. Dit is een record opbrengst, want in 1936 bracht Rotterdam 8981 bijeen, terwijl de hoogste opbrengst in 1933 f 10.100 bedroeg. strafrecht te vallen. Spreker noemde ln dit verban 1 de Oranicgarde, de Prince- vlag. en het Nationaal Jongeren Ver bond Dat daarentegen de Nationale Jeugd storm uit wiens statuten duidelijk blijkt dat hij zelf« geen algemeen staatkundig streven heeft, in de bijeenkomsten waarvan politieke onderwerpen nimmer behandeld worden, en zelfs verbodon zijn. haar leden ondanks vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging tot in hoogste instantie met opeenvolgende dagvaardingen ziet vervolgd, kan zoo zeide mr van Vessem bevreemding wekken en wekt bevreemding. Pleiter hoopte, dat 's Hoogen Raads arrest aan dit meten met twee maten een einde zou maken. De advocaat-generaal mr. Berger zal IS October a.s. conclusie nemen. Bestuurder ongedeerd AMSTERDAM, 4 October. Door te langzaam binnenkomen is een militaire Fokker C. 5 vanmiddag omstreeks vijf uur boven Schiphol van geringe hoogte afgegleden en ietwat onfortuinlijk op den grond terecht gekomen. Hierdoor werd een vleugel beschadigd, terwijl een wiel brak. Het vliegtuig, dat 641 was genum merd, werd bestuurd door luitenant Zondervan, die na de landing het toe stel geheel ongedeerd verliet. Met een schedelbasisfractuur opgenomen HOOGKERK, 4 October. Vanmiddag is de 16-jarige H. van V. alhier door een windvlaag van haar fiets gewor pen. Zij kwam met haar hoofd tegen een paal terecht en liep een scbedelbasis- fractuur op. Zij is in zeer ernstigen toestand naar het Diaconesscnhuis te Groningen over gebracht. Onderscheidingen Bij K. B. van 23 September 1937, is toegekend, bij bevordering, do gouden eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan A. Stegeman, adjunct-commies der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Rot terdam. Bij K. B. van 24 September 1937 is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in zil ver, aan: G. H. Oonk, baas bij de N.V* Blijdenstein en Co., te Enschede. Bij IC B. van 24 September 1937, is toegekend de aan do orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in goud, aan: C. M. Kok, werkmeester bij de N.V. Koninklijke Maatschappij de Schelde, te Vlissingen (bij bevorde ring). Is toegekend de aan do orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan D. Bosch, pakhuisknecht bij de N.V. Papiergroothandel Lutkic en Smit, te Amsterdam. Bij K. B. van 13 September 1937 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau P. A. dc Jong, directeur van de N.V. Zecuwsche Oestermaat schappij „Bona Fides" te Tholen. Bij K. 3. van 24 September 1937 is toe gekend de aan dc orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in zil ver, aan: F. Dijk, wonende te Winscho ten, bedrijfsleider bij de N.V. Wolmaat schappij Amsterdam v.h. L. cn H. Hart te Amsterdam. Is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver, aan: mcj. A. M. de Vos, huis houdster bij den heer A. H. Smoren- burg, te Jutphaas (bij bevordering). Bij K.B. van 24 September, 1937, is T. C. Kerkmeijer, conservator van het Westfriesch museum te Hoorn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas sau. Bij K.B. van 28 September 1937, is A. Tjepkema, hoofd van de Flout van Soeterwoudeschool te 's-Gravenhage be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Landbouwhoogeschool Bij beschikking van den minister van ecpnomische zaken zijn, voor het tijdvak van 1 October 1937 tot 1 Octo ber 1938, wederom benoemd tot tijdelijk vast-assistent aan de landbouwhooge school te Wageningen, J. H. van Mechc- lcn aldaar en dr. ir. P. SchoorI, te Ben- nekom. Bij beschikking van den minister van economische zaken, is, voor het tijdvak van 1 October 1937 tot 1 October 1938, wederom benoemd tot tijdelijk assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wage ningen, P. K. Peerlkamp aldaar. Rijkslandbouwwinterschool Bij beschikking van den minister van economische zaken is, voor het tijdvak van 1 October 1937 tot 1 October 1938, benoemd tot leeraar aan de Rijksland bouwwinterschool te Dragten, ir. W. C Hoogland te 's.Gravenhage. UIT HET RAAM GEVALLEN GRONINGEN, 4 Oct. Hedenmiddag is het tweejarig dochtertje van den beer D. M. uit een viermeter hoog zolder raam aan den achterkant van de ouderlijke woning aan de Eerste Spoor straat, op straat gevallen. Het meisje bekwam een hersenschud ding cn een schedelbasisfractuur Zij is in ernstigen toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen overgebracht. INBRAAK TE ROTTERDAM ROTTERDAM, 4 October. Bij den winkelier L. F aan de Noordmolen straat. hebben tijdens de afwezigheid van de bewoners ongewenschte gasten zich toegang verschaft tot het huis, waarbij zij een buit van ruim vijfhon derd gulden hebben gemaakt. De win kelier woont op do eerste verdieping van het pand waar in de parterreruim ten de winkel is gevestigd De tweede verdieping staat leeg. De dieven zijn binnengekomen door middel van valsctie sleutels. Zij hebben eerst de deur van het portaal opengebroken en zijn zoo in de appartementen op de eerste verdieping gekomen In de voor kamer is een buffet opengebroken, waaruit een bedrag aan contanten van vijfhonderd gulden wordt verml6t. in de achterkamer hebben de inbrekers een linnenkast geforceerd, waaruil zij 25 gulden meenamen Tenslotte zijn zij naar de muntgasmeter gegaan, waar van. na verbreking, de inhoud werd •meegenomen. Tot dusverre ontbreekt van do daders elk spoor.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6