ELECTRISCHE TREIN RIJDT PROEF zijêang vaneen 2de k,asse BLACK CAP" J. A. SCHOTERMAN Zn. Pépé le Moko Nieuwe gezant Enorme visch- aanvoer te IJmuiden I 1)M ItasdXb I Een prachtige verbetering op het middennet van de Nederl. Spoorwegen^, waarmee OLD SCOTCH WHISKY p. 3.75 een belangrijke stap vooruit wordt gedaan UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 Tel. 145 ÜqswxHa F. H. LOMANS in Zuid-Afrika DE STEWARD AAN BOORD! 2e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 5 OCTOBER 1937 I rijtuig Sole Importers: STADSNIEUWS Wordt met ingang van heden in City Theater ver toond Gedurende drie dagen wórdt met in gang van hedenavond in 't City Theater de film Pépé le Moko vertoond. De Telegraaf schrijft over deze film o.m.: Jean Gabin, deze prachtige Parij- zenaar met zijn harden onverzettelijken kop en zijn intelligente stekende oogen, waarin de humor en de bonhommie zoo plotseling en zoo weldadig kunnen op lichten, is de groote figuur van deze, door Julien Duvivier, den veelbeloven- den Franschen regisseur, zoo hard en zakelijk en met zooveel realiteitszin ge maakte film, die geen meters verspilt om fraaie en bewerkelijke overgangen te bedenken, doch die recht op de ont wikkeling aanzet, ja zelfs op hautaine manier den vloek van alle films voor bijgaat het gelukkige slot. Als Pépé le Moko, de treiterende ban diet, de apache-gentleman, die de po litie van heel Algiers op de hielen zit en toch in de Kashba zoo veilig is als de tijger in de jungle, aan het slot met de boeien om, het vertrek gadeslaat van het stoomschip dat zijn geliefde wegvoert, staat een witte figuur op het achterdek en staart zijn kant uit. Dan breekt Pépé le Moko in een schrei uit, die haar ooren moet bereiken. Doch op hetzelfde oogen- blik weerklinkt het afscheidsbrullen van de sirene en Gaby stopt met koket ge baar haar ooren dicht en wendt zich af. Zii heeft haar minnaar, door sluwe po- litietrucs aan haar ontfutseld en nu doodgewaand, niet herkend. De Kashba is het inboorlingenkwartier en het oog van de camera onthult het ons in al zijn geledingen dat is een stad van trappen en gangen terras na terras glijdt van de kust af tegen de bergen op straatjes en sloppen vloeien in elkander en alleen de ingezetene van dit „Quartier" weet er den weg te vin den. De wereld van buiten komt naar deze wereld van hitte, stank en vertier de tingeltangels zenden hun snerpen de gramophoongeluiden in den nacht en de nasale stemmen van hen die bidden vermengen zich met de stèmmen van die twisten of hun dronkenschap vie ren." THEE-DEMONSTRATIES IN CONCORDIA Door het theebureau dér Ned. In dische Theeplanters te Amsterdam wor den in Concordia thee-demonstraties ge geven. De demonstraties hebben plaats: Donderdag 7 October voorm. 10.30 en nam. 8 uur. Vrijdag 8 October voorm. 10.30, nam 2.30 en 8 uur. Woensdag 13 October voorm. 10.30 uur Donderdag 14 October vóorm. 10.30 en nam. 2.30 uuj\ Vrijdag 15 October voorm. 10.30 en n.m 8 uur. Het programma vermeldt voordracht over ile theecultuur, een praatje over thee zetten, theeschenkerii, muziek én eenige films. Vóór bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in orts blad van gisteren. AANBESTEDING In opdracht van de firma Boekman en Zoon te Amsterdam heeft de raadge vend ingenieur Ir. H. J. Goudswaard al hier na onderhandschè aanbesteding de levering van twee hoogdruketooihketels voor hare Confectiefabriek aan de Plan tage Middenlaan 68 opgedragen aan de Firma J. F Puinbroek Co. én de centrale verwarming aan de N.V. Inét. Bur. v.h. W. J. van Elden Zoon, bei de te Amstérdarrt. FRUIT- EN GROENTENVEILING i October. Valappelen 26 ct., Witte druiven 1318 ct., Druiven 9lè Ct., Tomaten 2011 ct., Méloenen 58 ct., Herzogin Elsa 1012 ct., Beurré de Mérode 8—10 ct., Conference 1318 ct., Graham 911 ct., Groninger Kroon 69 ct., Sterappel 10—15 ct., Goudreinet 812 ct., Belle fleur 611 ct., Notarisappel 9—11 ct., Charles Ross 1213 ct., Lemoenappel 910 ct., Giessen Wildeman 89 ct., Ananas Reinet 1011 ct., Snijboonen 1328 ct., Spercieboonen 618 ct., Pron kers 36 ct., Postelein 810 ct., Spina zie 710 ct., Uien 3536 ct., Wortelen 1921 ct., Bieten 1029 ct., Bloemkool 8—11 ct., Chin, kool 21—31 ct., Roode kool 31—57 ct., Géle. kool 40—50 ct., Groene kool 15—56 ct., Andijvie 8—14 ct., Sla 6—15 Ct., Prêi 10—12 ét., Worte len 3—0 ct., Selderij 0—13 ct., Peterselie 5—10 ct. BURGERLIJKE STAND 5 October Géboren: Berendina, dochter van H. Bouwman en G. Florijn; Gij9bert Jan, zoon van P. J. ten Hoven en M. M. Ver langen. Overleden: N. Helms, 48 j., echtge- nooté van A. Veldhuizen. Gehuwd: D. Cohen en S. S. de Wolff. Grand Thé&tre. Van Vrijdag 1 t.m. Woensdag 6 October vertooning van de film „Maytime." 7onrtag dnnrloonond 1 45 4 6.15 en 8.30 uur. (Laatste voorstelling}. Avondvoorstelling overige dagen 810 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2 30 matinée. City Théater. Van Vrijdag 1 t.m. Maandag 4 October vertooning van de films „In de f. Uuigenbank" en „Zing Baby zing." Op 5, 6 en 7 October vertooning van d3 film „Als een vrouw kwam." Zondag 1.45. 4 uur. 615 en 8.30 uur. (Doorloopend} Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag O 90 uur. Museum FléM*© Wp«tsinee1. Vondeltentoonstelling van 6 t.m. 30 October. Opening 6 6 Oct. 2 uur n.m. Geopend dagel van 10—12 en 14 uur, uitgezonderd des Zondags. 'sZaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrifen toe»*"- A Theosofische Bibliotheek. Ge* bouw Theosofische Vp^eeniging, Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Sterhuls Beeken«t.laan 6. Iedere avond geopend en Zordagsmiddag9 voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Gildehuis A.K.G, t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 231 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid, dag. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 25 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. Toonzaal Sierkunst. Zomerten- toonstelling. Werken van o.a. Ma- cbiel Brandenburg, Louie Cardl- naale, Albert Fiks. Louis Schrikkel 2 t.m. 24 October. Sierkunst. Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytema. 3 uur n.m. Zaterdag opening. 412 October. De Valk. Tentoon stelling „Hoe teekent het kind in Indië?" 95 en 810 uur n.m. Woensdagavond en Zondag gesloten. 5 October. Gildehuis. Dirk Coster spreekt over: „De beteekenis van Vondel." 8 uur. 6 October. De Valk. Filmavond van de E. H. B. O. 8 uur. 6 October. Amicitia. Ledenverga dering Sociteit Amicitia. 8.15 uur. Concordia. Thaedemonstraties door Theebureau Amsterdam. 7 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 8 uur. 8 Oct. v.m. 10.30, n.m. 2.30 en 8 uur. 13 Oct. v.m. 10.30 uur. 14 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 2.30 uur. 15 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 8 uur. 7 October. Grand Théatre. Het Schouwspel. Gezelschap Saalborn Parser. 8 uur. 7 October. Monopole. Ver. v. Paêdagogiek. Dr. M. J. Langeveld uit Baarn, spreekt over: „De paeda- gogische psychologie, haar taak en stand van ontwikkeling." 8 uur n.m. 9 October. Amicitia. Bridge-con- cours Sociteit Amicitia. 8 uur. ONZE NIEUWE PHILIPS BI ARLITA LAMP 230 VOLT Een groote verbetering Utrechtschestr. 15 Telefoon 483 SPOR1 EN SPEL UIT DEN ARBEIDERS-SPORTBOND In zijn eersten competitiewedstrijd heeft 't heerenelftad van den Arbeiders-Sport bond kans gezien Animo uit Zaandam in een snellen en mooien wedstrijd met 62 te kloppen. Reeds na 7 minuten werd den Zaan- schen doelverdediger gepasseerd. Dit doelpunt werd spoédig dóór een tweede gevolgd. Voor de rust bracht Animo den stand op 2—1. In de tweede helft maakte Amersfoort nog 4 doelpunten, terwijl Animo nog eenmaal het net wist te vinden. Hieronder volgen de uitslagen: le klasse Heeren: Arnefsfoort IAnimo I 62 Hilversum IA.H.C. I 46 Haarlem IWatervriénden I 53 le klasse Dames: Amersfoort IAnimo I 14 Haarlem IVriendschap I 32 Hilversum I—A.H.C. I 1—7 2e klasse Heeren: Aihersföórt IIZeist I 46 Stuurstand van een drie-wagentrein, behoorend tot het nieuwe materiaal der Ned. Spoorwegen, waar mede proef gereden wordt. 's-GRAVENHAGE, 4 Oct. De regee- ringspersdienst meldt: Naar wij ver nemen is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. W. F. van Len- nep, tot dusver gêzantschapsraad te Brussel tot H. Ms. gezant in de Unie van Zuid-Afrika. De heer van Lénnep is in 1894 te Am sterdam geboren Na het eindigen van zijn gympasiale studiën te Haarlem en 's-Gravenhage. legde hij met goed ge volg examen voor gezantschapsattaché en gezantschapssecretaris af. Na een jaar te Boekarest als gezantschapsat taché te hebben doorgebracht, aan vaardde hij in 1920 een functie in het kabinet van den minister van buiten- landsche zaken. In 1922 ging hij als at- OMTREK AANBESTEDINGSNIEUWS EDE, 4 October. Uitslag aanbeste ding van de Griftdemping van het Zuid veen tot het Prins Bernhardplein te Geld.-Veenendaal door Gemeentewerken te Ede: J. II. v. d. Pluim, Rosmalen 17.844. A. Monshouwer, Zeist 17.000.Hie nek amp, Amersfoort 16.800,— H Groen, Amersfoort 16.600.H. Bar ton, Amersfoort 16.300,— P. Henzen, Eist (U.) 15.475,—; B. de Bondt, Ede 15.300,B. Rijkeboer, Amersfoort 113.990,— H. Rood, Deventer 13.600; Jac. de Gijt, Ede 13.564,— Fa. J. v Dolder Co., Bennekom 13 086,L Wandel, Oosterbeek 12.337,J. rte Kroon. Rbenen 11.995,H Heijtink Van F.rk, Veenendaal 11100.—; B Bruil Zonen, Ede 10.600,— J. v d Linden, Utrecht 10.440,S. C Hen driks, Woudenberg 8969,A. Ad- dens, Voorthuizen 8754,C. B.^van Uhm, Stokkum, gem. Bergh 6S0, De begrooting was 10.348,De gun ning werd aangehouden. Zeer comfortabele moderne rijtuigen die het reizen tot een genot maken f OOALS reeds is gemeld, had de directie van de Nederlandsche Spoorwegen de pers uitgenoodigd. om een proefrit te maken met het nieuwe electrisehe materiaal, waarmee binnen kort. misschien nog wel voor den aan vang van de nieuwe dienstregeling het zoogenaamde middennet van de Spoorwegen zal worden bereden na melijk van Utrecht uit de baanvakken naar Arnhem. Amsterdam, den Haat en Rotterdam. En het is bij deze ge legenheid geweest, namelijk aan de lunch, welke aan deze proefrit was verbonden, dat de heer I. W. Hup- kes. chef van den dienst van tractie en materieel der Nederl. Spoorwegen aan de redacteuren van de bladen een nadere uiteenzetting heeft gegeven van de electrificatie van het middennet. en de beweegredenen welke daartoe heb ben geleid. De heer Hupkes dan zette allereerst uiteen, dat de Spoorwegen behoefte had den aan nieuw materiaal, wijl veel oud materiaal in den loop van de jaren is gesloopt, en bovendien, omdat de reis gelegenheid belangrijk is vergroot in den laatsten tijd. Langzamerhand rijpt namelijk ook het inzicht, dat de spoor weg is het aangewezen verkeersmiddel voor personenver jer tusschen de groo te steden in het Wekten van ons land, en tusschen de kleinere steden, die op grooteren afstand van elkaar liggen. Het kleinere personenvervoer kan dan wellicht beter aan de autobus worden overgelaten. Maar als de spoorwegen dat grootere vervoer willen behouuen. respectievelijk terue winnen, dan zijn zij genoodzaakt om zich aan te passen aan de eischen van het reizend pu bliek. Dat publiek vraagt in de eerste plaats veel snellere treinen, en als men aan dien eisch wil gaan voldoen, dan ziet men in de allereerste plaats naar electrisehe tractie. Deze vorm van tractie kan evenwel alleen worden ingevoerd als het aan tal reizigers op de electrisehe lijnen •zoo groot is, dat de vaste kosten van deze lijnen (de bovenbouw bijvoor beeld} zoo min mogelijk drukken op de opbrengst per reiziger-kilometer. In den gang van deze redeneering heeft men elders zijn keuze bepaald op de diesel-electrische en diesel-mechanische treinen, en het laat zich aanzien, dat de gewone stoomtractie langzaam maar zeker zoowel van de binnenlandsche ais van de buitenlandsche lijnen zal ver dwijnen. Wat dit laatste betreft moet er natuurlijk overleg worden gepleegd met de buitenland sche spoorwegen, doch er bestaan op het oogenblik reeds plannen om de groote IJMUIDEN, 4 October. De aanvoer van visch in IJmuiden, die de laatste weken bijzonder groot is, bereikte Maandag een recordhoogte. In den ge- heelen crisistijd is geen dag met zulk een aanvoer voorgekomen. Er waren 16 trawlers en ongeveer 20 loggers aan de markt en de totale aan voer bedroeg 11.000 k 12.000 kisten, waarvan 7000 kisten haring en ca. 2000 kisten makreel. De vangsten van de 15 treilers, die het eerst hadden gelost, en die de totale afslagruimte, een leng te van 450 meter in beslag namen, was in ruim twee uur afgeslagen. De opbrengst van de Maandag ver kochte visch was ongeveer 55.000. steden van Europa met Die- seltreinen te verbinden. Velours chiffon onkreukbaar in warme najaar's tinten Taffet fleurie voor avond-japonnen Brocaat voor jasjes Afd. Bonneterie: Wollen Tricot Japonnen anaria Pnl1-rï\>e>r<s Eenige jaren geleden hebben de Spoorwegen voor het Nederlandsche middennet hun keuze laten vallen op de Dieseltractie, en allicht rijst de vraag, aldus de heer Hupkes, waarom men di thans al weer craat vervangen door electriciteit. Toen de invoering van de Diesels we.d besproken, is op dat oogenblik reeds overwogen om electrisehe tractie in te voeren, doch het bleek, dat die toen nog niet econo misch genoeg was. Bij deze soort trac tie is namelijk de hoofdzaak de kosten van den stroom, en wel ongeveer 50 pet. van de totale exploitatiekosten. In die dagen betaalden do Spoorwegen voor de reeds bestaande electrisehe lijnen een stroomprijs van 3.2 cent per K.W.C., welke prijs te hoog was, om aan electri ficatie van het geheele middennet te denken. Na dien zijn er evenwel nieuwe ge zichtspunten gekomen, en wel in de voornaamste plaats de stroomlijnvorm van de rijtuigen en de treinstellen. Die geeft inderdaad een belangrijke bespa ring op de exploitatiekosten. Hoeveel die besparing bedroeg, kop aanvanke lijk nog niet worden uitgerekend, daar er geen vergelijkingsmateriaal aanwe zig was, maar sinds op de lijn Rotter damHoek van Holland de eerste elec trisehe treinen van deze samenstelling en constructie in dienst zijn gesteld, kon deze besparing nauwkeurig worden berekend. Er zijn toen uitvoerig proe ven genomen, welke tot zeer gunstige resultaten leidden; het bleek namelijk, dat bij wit type trein de stroomkosten per vierkanten Meter nuttige vloerop pervlak ongeveer 40 pet. lager waren. Aan de hand van dit gegeven is toen opnieuw een rentabiliteitsberekening opgezet voor het middennet, waarvan de conclusie was, dat als het zou luk ken om een stroomprijs te bedingen van cent per K.W.U., zulk een exploita tie economisch verantwoord zou zijn. Langdurige onderhandelingen hebben vervolgens gevoerd tot contracten in zake een stroomprijs, die^iets boven ae anderhalve cent ligt, en toen dat in kruiken en kannen was, is besloten tot electrificatie van het middennet. Als die eenmaal een feit is, en daar zijn we niet ver meer van af, komen de Die sels vrij voor het verkeer, waarvoor zij eigenlijk zijn bestemd, namelijk de ver binding van de groote steden met het Oosten, Zuiden en Noorden des lands. TOT zoover de uiteenzettingen van den heer Hupkes, waaruit blijken kan dat de Spoorwegen geen middel on beproefd laten om den reiziger zooveel mogelijk service te bieden, en om hem op de snelst mogelijke wijze naar de plaats zijner bestemming te brengen. Want in derdaad. wat snelheid betreft gaan wij er zonder cenigen twijfel weer belangrijk op vooruit; wij hebben ten minste gistermid dag op het traject ArnhemMaarn met den nieuwen electrischen trein een snel heid gereden van omstreeks 130 KM. zon der dat men eigenlijk merkte dat de trein zich met zulk een voor ons land ongeken de snelheid over de baan bewoog. De treinen zullen 120 KM. gaan rijden, zoo- dut men weer een belangrijke tijdwinst krijgt. Het zijn schitterende treinen, deze nieuwe electrisehe, waarmee men dus in Utrecht zeer veel te maken zal krij gen. Zoowel uit- als inwendig gelijken zij veel op de Diesels, die op het oogen blik nog op het middennet loopen, be halve dan de stroomafnemers boven op de rijtuigen. De derde klas wagens zijn vrijwel indpntiek met- die van de Die sels, doch de rijtuigen van de tweede klasse hebben meer het uiterlijk van D-wagens, namelijk met de gang opzij, en compartimenten voor zes personen, terwijl er nog een zitplaats op elke bank bij te maken is, als men de arm leuningen opklapt-. Deze rijtuigen zijn werkelijk buitengewoon comfortabel, en zonder eenigen twijfel een belangrijke aanwinst voor het wagenpark van de N.S. De verwarming geschiedt door middel van verwarmde lucht, welke van onder de zitplaatsen in de rijtui gen wordt geblazen; des zomers kan koude lucht worden ingeblazen, zoodat men van een uitstekende ventilatie ver zekerd kan zijn. Trouwens, in meer dan een opzicht heeft men bij de constructie van deze treinen gebruik kunnen ma ken van dervaring welke men met do Diesel- heeft opgedaan. Zoo kunnen bijvoorbeeld de bovenramen in hun ge heel worden opgedraaid, zoodat men meer kan openzetten dan bij de Diesels. De onderramen zijn van dubbel glas met een vulling van stikstof ertus- schcn, met het oog^ op de isolatie. Evenals op de reeds geclectrificeerde baanvakken zullen deze nieuwe treinen uitsluitend met motor- en aanhangrij- tuigmaterieel worden bediend. Hier voor zijn besteld 53 tweewagentreinen en 37 driewagentreinen, welke laatste een nieuw ontwerp zijn. Daarin is en dat is ook een aardige nieuwigheid, een klein keukentje aanwezig, voorzien van een koelkast, een koffiemachine, warra- waterketbl, «nz. Deze pantry zal wor den bediend door de Waggon Lits, het geen dus beteekent, dat men binnen korten tijd ook een kopje koffie in den trein zal kunnen nuttigen, want de ste ward is aan boord! Het aantal zitplaatsen bedraagt in den driewagentrein 192, het aantal staanplaatsen 80; voor den tweewagen trein zijn deze cijfers respectievelijk 120 en 6-4. De proefrit, welke wij met dezen nieu wen trein hebben gemaakt, heeft bij ons de overtuiging doen post vatten, dat de Spoorwegen met deze electrificatie een zeer belangrijke stap vooruit zullen doen. welke zonder eenigen twijfel van groote beteekenis zal blijken te zijn voor het spoorwegvervoer in de naaste toekomst. In midden Nederland zal men dan kunnen beschikken over zeer snelle verbindingen tusschen de groote steden en het centrum des lands, terwijl de groote lijnen daar buiten op hun beurt zullen kunnen profl teeren van de invoering der Dieseltractie. wat op zichzelf daar weer een verbetering is. En zoo verdwijnt langzaam maar zeker de locomotief, eerst naar kleinere lijnen, en ten slotte, als deze ontwikkeling zich verder voortzet, naar het Spoorweg museum. En met haar verdwijnt uit het Spoorwegbedrijf de romantiek, want ver- koopen van snelheid is in dezen tijd het belangrijkste parool, voor elke vervoers maatschappij! Afd. stoffen: taché naar Berlijn en werd in 1924 be vorderd tot gezantschapssecretaris twee de klasse te Bern. In 1927 bekleedde hij dezen post te Constantinopel. Als gezantschapssecre taris eerste klasse ging hij in 1928 naar Boekarest, en in 1931 naar Pretoria, waar hij in 1934 gêzantschapsraad werd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 8