Voor herstel van den wereldvrede MUSSOLINI Vorst Cobra contra Vaticaan MAISON MODERNE Roosevelt's rede WINTERHULP IN Duitschland „H0RSE WEIDE" trekt de aandacht KABINETSRAAD TE LONDEN UTRECHTSCHESTRAAT 21 Tel (Domsl&JWJUIM ARABISCHE ACTIE IN PALESTINA VAN ZEELAND GAAT MET VACANTIE Kübler-Kleeding te AMERSFOORT bij W. K. v. ROSSUM GENERAAL MILCH TE PARIJS Door MARK CHANNING le BT.AO PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 Zij zal aan alle regeeringen worden overhandigd CHICAGO, 6 October. President Roosevelt heeft zijn redevoering over der internationalen toestand, welke door alle Amerikaansche zenders werd ver spreid, gehouden voor een menigte van raeer dan 50 000 personen Herhaaldelijk werd hij door luid applaus onderbroken en aan het einde had hij een geweldige ovatie in ontvangst te nemen. Na afloop heeft de president zich naar het aartsbisschoppelijk paleis be geven, waar hij met kardinnaal Muen- delein heeft gedineerd. Naar Reuter meldt, heeft president Roosevelt nog gezegd, dat sommige na ties den burgeroorlog hekelen, doch er aan deelnemen in landen, welke hun nimmer eenig kwaad hebben gedaan Ongelukkigerwijze schijnt het waar te zijn, dat zich een epidemie van onwet tigheid verbreidt Wanneer zich een epidemie van phvsieke ongesteldheid verspreidt, staat de gemeenschap toe, dat de zieken in quarantaine worden gesteld en draagt daartoe bij om de ge zondheid der gemeenschap te bescher men tegen de verspreiding der ziekte. Welingelichte kringen te Washington zijn van meening, dat Roosevelt's rede voering een van de belangrijkste is, welke hij over de buitenlandsche aan gelegenheden heeft gehouden. Men legt deze rede over het algemeen uit als een aanwijzing, dat de Vereenigde Staten be reid zouden zijn zonder voorbehoud iedere gemeenschappelijke poging te steunen, welke beoogt den wereldvrede to herstellen en te handhaven. Men is voorts van meening, dat de redevoering beoogde den Volken bond aan te moedigen krachtiger en practischer maatregelen tegen de aanvallers te nemen, welke maatre gelen volledig door de Vereenigde Staten zouden worden gesteund. Toen de journalisten staatssecretaris Huil naar zijn meening over de rede voering vroegen, antwoordde hij slechts, dat hij haar zonder voorbehoud goed keurde, Ik kan niets meer zeggen, zei de hij, ik spreek voor den president en hij spreekt voor mij. De berichtgever van Havas ver neemt, dat de tek6t der redevoe ring van president Roosevelt zal worden overhandigd aan alle diplo matieke vertegenwoordigers der Vereenigde Staten om ze ter be schikking te stellen van alle regee ringen. Reuter seint nog uit Londen, dat Roo sevelt's redevoering, welke te Londen een goed onthaal vindt, de meening schijnt te bevestigen, dat de Japansche agressie in het Verre Oosten en de bui- tenlandsche inmengingen in Spanje in de Vereenigde Staten even sterk worden veroordeeld als in Groot-Brittannië. Men is van gevoelen, dat de toespe ling van Roosevelt op den toestand in Spanje aan den Engelsch—Franschen eisch, de buitenlandschc vrijwilligers terug te trekken, moreele kracht zal bijzetten. Japansche invasie ver oordeeld De belangrijkheid van Roosevelt's rede wekt in de Amérikaansche dagbla den uitgebreide veronderstellingen. Het meerendeel der dagbladen ziet sr een veroordeeling in van den Japanschen inval in China en bijgevolg een aanwij zing, dat de Vereenigde Staten bereid zijn den Volkenbond te steunen bij welke actie ook, die ten aanzien van deze aan gelegenheid zou worden ondernomen. Chineesche instemming De Chineesche ambassadeur te Wash ington, Wang, heeft het volgende ver klaard De rede van Roosevelt heeft mij niet verrast. Ik heb nooit getwijfeld aan het Amerikaansche volk. Het uur is aangebroken voor de vredelievende volkeren om een einde te maken aan de anarchie en de barbaarsche methodes in de wereld. De democratische senator Peper, lid van de commissie voor buitenlandsche zaken, verklaarde Ik ben van meening, dat het uur ge komen is voor de moreele wereldopinie om zich te organ iseeren, teneinde de internationale struikrooverij te beletten, die zich thans voordost. De senator zeide echter ter verduidelijking, dat deze instemming geen toetreden betee- kent van de Vereenigde Staten tot den Volkenbond. Britsche reactie De redevoering van Roosevelt neemt een eerste plaat6 in de Engelsche bla den van hedenmorgen in, waarbij in het bijzonder de nadruk wordt gelegd op de opmerking, dat de landen, die de ziekte der internationale anarchie ver spreiden, „in quarantaine" zouden moe ten worden gesteld. De Times ziet in de redevoering geen aanwijzing voor een ommekeer in de Amerikaansche politiek en besluit, dat zij, die een pacificatie onmogelijk ma ken door den weg tot verzoening af te wijzen en door eigen kracht tot eenigen maatstaf hunner actie te maken, niet alleen hun naburen, maar, zooals Roo sevelt zeide, de beschaving zelve bedrei gen. Zijn waarschuwing aan hen betee- kent, dat een dergelijke bedreiging ten slotte niet alleen moet stuiten op de veroordeeling, maar ook op den veree- nigden weerstand van alle beschaafde naties. De Daily Telegraph and Morning Post schrijft: Hoe stelt Roosevelt .zich voor, dat de Vereenigde Staten in gezamenlijk optre den met de andere mogendheden de be ginselen zullen verdedigen, waarop de vrede en de rechtvaardigheid zijn ge grondvest, wanneer hq, zooals hij zegt, aan het hoofd staat van een volk, dat vastbesloten is buiten den oorlog te blij ven? De Daily Herald schrijft: In Engeland zeggen officieel© krin gen: Wij zullen niets kunnen doen zon der Amerika en Amerika wil niets doen. Nu is het klaarblijkelijk mogelijk,, dat de redevoering van Chicago in de eerste plaats ten doel heeft de Armeri- kaansche opinie te polsen, maar zij be wijst toch, dat Roosevelt niet geneigd zou zijn a priori het aanbod te verwer pen. dat hem zou kunnen worden ge daan, om gezamenlijk druk uit te oefe-. nen op Japan. VATICAANSTAD, 6 Oct. (Havas) Mussolini heeft in de Popoio d'Ita- lia een artikel gepubliceerd onder het opschrift „Europa en het fascis me". In Vaticaanstad trekt vooral een passage de aandacht, waarin sprake is van een zeker „grillig Ka tholicisme". dat hij in dit artikel gelijk stelt met de vormen van reac tie, die het fascisme vijandig ziin. In het artikel wordt hier nog aan toe gevoegd: „Wij zulen op den een of anderen dag onze rekeningen daarmede ver effenen volgens onzen stijl". Deze zinsnede is te meer belangwekkend, daar de paus in zijn laatste ency cliek duidelijk gewaarschuwd heeft tegen de excessen van totalitaire re gimes. Uit de samenvatting van het ge noemde artikel door Stefani blijkt verder, dat hierin uiteengezet wordt, dat ieder land zijn eigen fascisme, aangepast aan de speciale omstan digheden van elk land, krijgen zal. De beschuldiging, dat de fascistische staten door het dynanisme van fhun nationalisme tot don ooriog ge bracht worden, wordt verworpen. LONDEN, 6 Oct. «(Havas). Vanmor gen is het kabinet voor zijn wekelijksche zitting bijengekomn in Downingstreet 10. Men meent te weten, dat de bespre kingen betrekking hebben gehad op de redevoering van Roosevelt in Chicago. "Men wist vanmorgen nog niet of de mi nisters in het bezit waren van den of- ficieelen tekst van hdt document. Ook zou gesproken zijn over het uitstel van het Italiaansche antwoord op de laat ste Fransche nota en over den toestand in het Verre 'Oosten. Wat de binnen landsche politiek .'aangaat, zou de mi nister van binnenlandsche zaken zijn mede-ministers geraadpleegd hebben over het verzoek van de Labour Party tot bijeenroeping van het parlement op een vervroegden datum, ter bespreking van den Japansch-Chineeschen toe stand. Het is echter bekend, dat de re geering zich voorstelt niet in te gaan op het verzoek van Attlee. Tenslotte zou gesproken zijn over de troonrede, die uitgesproken zal worden bij de wederopening der parlementszitting I' HATRA, 6 Oct. (Reuter). Gisteravond zijn op alle Arabische winkels biljet ten geplakt, welker inhoud ondertee- kend 'is met een teekening van geweer >en revolver en waarin de kooplieden ertoe worden aangespoord, te staken totd/at de Arabische zaak succes heeft Hieraan zijn bedreigingen toegevoegd fo^en ieder, die niet aan den oproep •gevolg geeft. VERGIFTIGING DOOR PADDENSTOELEN ROME, 6 Oct. (D.N.B.) In het stadje Montecompantri zijn acht personen overleden na het gebruik van vergiftigde paddenstoelen. DRIE KOLENMIJNEN GESLOTEN LONDEN, 6 Oct. (D.N.B.) Tengevol ge van een staking van speciale arbeiders in de kolenmijnen van Noord-Wales is het werk in drie der grootste mijnen stil gelegd. Ruim 5.000 arbeiders worden hier door getroffen. BERLIJN, 6 October. (D.N.B.) In de Deutschlandhalle is door den Führer gisteravond de campagne voor de win terhulp -geopend De vergadering werd door 20.000 helpers bij het winterhulp- werk bijgewoond. Dr. Goebbels begon met een uiteen zetting te geven van hetgeen in de af- geloopcn jaren i6 bereikt, In de vier ja ren, dat het werk van de winterhulp is gedaan, werd in het geheel ongeveer anderhalf milliard mark bijeenge- hracht. Dr. Goebbels bracht hulde aan allen, die hieraan hebben medege werkt. Adolf Hitler hield een rede, waarin hij zeide, dat het winterhulp werk opof fering beteekent. Het is een sociaal werk, dat opvoedend werkt en daarom heeft men niet den weg van belasting- innen hiervoor gekozen. De winterhulp is een oefening in de broederlijkheid en een zeer Christelijk werk. Ook is het een groot sociaal werk. Socialistische theorieën zijn er reeds eerder geweest, doch zij hebben schipbreuk geleden. So cialisme kan evenwel niet anders zijn dan de verplichting niet alleen voor het eigen ik te werken, doch zich aan de groote taak der gemeenschap te wijden. Dit probleem is niet in twee of drie jaar op te lossen: het is een doel, dat steeds moet worden nagestreefd. Spreker wees er verder op, dat, toen in 1918 het oude rijk ineenstortte, uit de begrippen nationaal en socialisme een nieuw ideaal ontstond, dat nu Duitschland weer heeft doen opstaan. Dit is tot stand gebracht door de primi tieve massa, die nog geloofde aan een ideaal en dit ideaal leeft verder in het werk der winterhulp. Het Duitsche volk is in een ideaal vereenigd en deze in nerlijke kracht kan noch door wapen geweld noch door diplomatieke lagen en listen vernield worden. De Führer zeide verder, dat rondom onrust heerscht Duitschland en een tweede staat, waarmede het hand in hand gaat, zijn verschoond gebleven van deze onrust. Het geloof aan de Duitsche volksgemeenschap heeft het volk de kracht hiertoe gegeven. Alle tegenstanders pogen tweedracht te ont dekken, doch deze bestaat niet. Spreker maakte hierbij melding van een bericht in een Engelsch blad waarin wordt ge zegd. dat in Duitschland de „wijheids- partij" zich weer roerde. Hitier ver moedt, dat de genoemde pamfletten uit het buitenland naar Duitschland zijn gebracht en hij ziet hierin de groote zucht om tweedracht in het Duitsche volk te ontdekken en het rijk daardoor te kunnen storten in de diepte, waamiit het zich met moeite omhoog beeft ge worsteld. Tenslotte verklaarde de Füh rer, dat de eenheid- van het volk het hoogste goed is. Deze is door niets te vervangen; wanneer deze blijft bestaan kan het rijk niets gebeuren. BRUSSEL, 6 Oct. (Havas). Aan het einde van den ministerraad heeft minister-president Van Zeeland giste ren zijn ambtgenooten medegedeeld, dat hij einde dezer week voor den duur van veertien dagen met vacantie zal gaan. Waarschijnlijk zal de minister-pre sident Vrijdag per auto vertrekken. Hij zal zich eerst naar Zuid-Frankrijk en vervolgens naar Zwitserland bege ven. Minister van financiën De Man zal tijdens de afwezigheid van Van Zeeland de functie van minister-presi dent vervullen. 18 LANGESTRAAT Ook maten 50-51-52 en 53 voorradig. BLOEMBOLLEN OP GRINT EN WATER In 't hartje van den winter en in 't vroege voorjaar zien we tegen woordig huis aan huis een overvloed van bloeiende bolgewassen, die juist, als we zooveel behoefte aan fleurig heid hebben, hun lentegeuren in onze huiskamers brengen. Een van de nieuwste kweekwijzen is die van bloembollen op grint en water, die meer en meer toegepast wordt, en dan ook zeer gemakkelijk en succesvol is. De allereenvoudigste cultuur is die van de Narcissus Paperwhite en de Narcissus Grand Soleil d'Or, beide vroegbloeiende trosnarcisjes, de eer ste met stervormige witte bloempjes en de laatste met gele bloempjes. Het voordeel en tevens de gezellig heid van deze bolgewassen zijn, dat we den groei heelemaal van nabij kunnen gadeslaan, omdat zij in te genstelling met alle andere bloem bollen meteen in het volle licht ge plaatst kunnen worden. We nemen een schaal of kom, die we ongeveer voor de helft met grint vullen, daarop worden de bollen gezet en de tusschenruimten met grint aan- vuld. opdat ze niet kunnen omvallen. Daarna voegen we water toe. tot de hoogte van het grint; als de neuzen maar niet in het water staan, komt alles van zelf terecht. Het spreekt wel van zelf, dat het water op peil gehouden moet worden, opdat de wortels voldoende voedsel kunnen vin den. Hoe lichter de kom gezet wordt, hoe beter voor den vorm van de plan ten, want zetten we ze te veel in een hoek van de kamer dan groeien ze te veel uit de kracht. De Romeinsche hyacint, met haar fijne witte bloemtrosfes, leent zich ook uitstekend voor de grint- en water- cultuur. Hierbij voegen we echter niet zooveel water toe de wortelkransen mogen het water juist raken, anders loopen de bollen de kans te gaan rot ten. Daarna gaan ze ecnige weken naar een koele kast, waar het volko men donker moet zijn, en daar moe ten ze blijven tot de bloemknop ge heel uit den bol te voorschijn is gekomen, hetgeen gemakkelijk te constatceren is tusschen duim en wijsvinger, we zullen dan boven den bol een holte voelen. Zoowel de hyacintjes als de paper- whites kunnen met Kerstmis en zelfs al eerder in vollen bloei staan, dit hangt er van af, wanneer we ze op zetten. Koopt bloemen en planten bij mij Hier is pracht om te roemen Het adres is: KRUISKAMP 10» TEL. 1993 PARIJS, 6 October. (D.N.B.) Gister- middag heeft de Duitsche staatssecreta ris in het ministerie voor luchtvaart, generaal Milch, een krans gelegd op het graf van den onbekenden soldaat. Later op den middag was de generaal de gast van den minister voor lucht vaart, Cot. In een toespraak verklaarde deze zeer verheugd te zijn over de sa menwerking tusschen de Duitsche en Fransche verkeersluchtvaart. ONTPLOFFING OP EEN TORPEDOJAGER ATHENE, 6 Oct. (D.N.B.) Aan boord van een Grie.kschen torpedoja ger is een hoeveelheid kruit ontploft. Tengevolge hiervan werden drie per sonen gedood en vijf zwaar gewond. Grand Théfttre. Van Vrijdag 1 t.m. Woensdag 6 October vertooning van de film „Maytime." Zondae doorlonnnnrt 1 45 4.6.15 en 8.30 uur. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 810 uur n.m. Woensdae en Zaterdac 2 30 matinée. City Théater. Op 5, 6 en 7 Octiber vertooning van de film „Als een vrouw kwam." Zondag 1.45 4 uur. 6.15 en 8.30 uur. (Doorlnnpendl Aanvane laat ste voorstellinc 8.30 uur Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag o „,,r Museum Flébtte Westsingel. Vondeltentoonstelling van 6 t.m. 30 October. Opening 6 Oct. 2 uur n.m. Geopend dagel van 10—12 en 1—4 uur, uitgezonderd des Zondags. '«Zaterdaes 10-12 en 1.30—3 uur. fStadeenooten hebben 's Zaterdags vrtfen Theosofische Bibliotheek. Ge- houw Theosofische Ve-eeniging. Re- gentesselaan lederen dag van 6—8 uur. Sterhnis Beeken<d.Iaan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek: Edison* straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal. Muurhtiize.n 9. Gildehals A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 231 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid, dag. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 2—5 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. Toonzaal Sierkunst Zomerten- toonstelling Werken van o,a. Ma- chiel Brandenburg. Louis Cardi- naals. Albert Fiks. Louis Schrikkel. 2 t.m. 24 October. Sierkunst. Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytema. 3 uur n.m. Zaterdag opening. 412 October. De Valk. Tentoon stelling „Hoe toekent het kind in Indië?" 9—5 en 8-r-10 uur n.m. Woensdagavond en Zondag gesloten. 6 October. De Valk, Filmavond van da E. H. B. O. 8 uur. 6 October. Amicitia. Ledenverga dering Sociteit Amicitia. 8.15 uur. Concordia. Theedemonstraties door Theebureau Amsterdam. 7 Oct. v.m. 10.30 en nm. 8 uur, 8 Oct. v.m. 10.30, n.m. 2.30 en 8 uur. 13 Oct. v.m. 10.30 uur. 14 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 2.30 uur, 15 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 8 uur. 7 October. Grand Thé&tre. Het Schouwspel, Gezelschap Saalborn Parser. 8 uur. 7 October. Monopole. Ver. v. Paedagogiek. Dr. M. J. Langeveld uit Baarn, spreekt over: „De paeda- gogische -psychologie, haar taak en stand van ontwikkeling." 8 uur n.m. 9 October. ^Amicitia. Bridge-con* coure Sociteit Amicitia, 8 uur. 10 en 11 October. Concordia. Ver tooning reportage-film „Wereld-Jam boree 1937" door filmspel „De Faam." 12 October. Markthal. Wiener San- gerknaben. 8 uur n.m. 13 October. Foyer Amicitia. Ster- huisfilm Lichtende Bakens. 3 uur en 8.15 uur n.m. BAARN 22 Sept. tm. 12 Oct. Tentoonstel ling van Japansche houtsneden in het Baarnsch Lyceum. Dagel. van 10 tol Zondags van 1 30 tot 4 uur FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 29) Er was een oorverdoovend rumoer vaD stemmen. Ieder, die geen kans zag zich voor zijn buurman of voor andpren, verstaanbaar te maken, begon ie schreeuwen. Zang en muziek waren na genoeg overstemd. Een klein, gerimpeld, ineengekrom pen persoontje stond naast Alam Khan. 't Was zijn moedpr en ze leek wonder lijk nietig naats hem. Een donker blauw zijden sari omsloot haar brood magere gestalte Het verschrompelde gezicht vol bars'en en dat veel weg had van een grauwen reinel in het voorjaar, verdween bijna geheel onder een neus, geliik aan don snavel van een papagaai. De wreed schitterende oogen waren dien van haar zoon. Ze was niet gekomen om hel feest bij te wonen. Ze zou alleen, volgens het gebruik, die rosharige dochter der on- geloovigen begroeten met wie haar •enig overgebleven zoon aanstonds ging trouwen. Van de vijf hroers van Alam Khan waren drie bij krijgsverrichtin gen aan de rpns gesneuveld en twee vermoord Na de verwelkoming zou ze weer teruckeeren naar baar sobere vertrekken, onder een der tallooze koe pels van het paleis en dan hardop den Koran lezen en droomen van nieuwe rijken, welke de Khan veroveren zou. Tot op heden had geen van zijn vrou wen hem nog een zoon geschonken en het sahib log was eeity geslacht van goede krijgslieden. Opeens werden alle aanwezigen op- geschrift door luid hoarngetoeter. Diana Lindsay, de ee/riige dochter van sir John Lindsay, de/n overleden resi dent, was binnengeJ'.iomen en liep op haar aanstaanden echtgenoot Alam Khan. alias den Cobra banneling aan de Grens, roover exy moordenaar toe. Een langgerekt „Wahvan ver verrassing en bewondering rolde als don der onder den 1 /oogen koepel bij het zien van de sflonke verschijning in glimmende groene zijde. Distinctie sprak uit heel haar wezen; de fierheid van haar ras uit haar houding: en haar gratie verhleel/te den glans van de ju- weelen. waan/nee ze behangen was cn ontnam ze al'ie waarde. En dat voelden die ruwe ke/els. „Us salarajn aleikoum vrede zij over u" /luidt de Mohammedaansche groet, wa'a/rop het antwoord: „Over u zij vrede*'. Vijf honderd zware mannenstemmen hernamen die gebruikelijke begroetings formule, (oen zij met opgericht hoofd Alam "K/han bereikt had. «Aleti'ftoum us salaam!" antwoord-1® te mfrbclen van de indrukwekkende stil te, <¥ipA op de toejuichingen der aanwe zigen f\gevolgd was. de altstem van Piain a. Wat er ook gebeurde, die vertegen woordigers van twist, van roof en moord, zouden gewaar worden, dal een Ebjgelsch jong meisje minstens even v if] moed had als zij. Na een teeken aan iemand van rijn gevolg te hebben gegeven, breidde Alam Khan twee'enorme handen uit boven een gouden schaal, waarin het hoofd der sirdars rozenwater goot uit een een gouden kan. Dezelfde dienst werd aan Diana bewezen. En daarop stak Alam Khan zijn arm omhoog en zwe gen allen. Wanneer er van tijd tot tijd een he- eon te hoesten, kreeg hij van zijn buur man een ruwen elleboogstoot. Toen Dia na een blik om zich heen wierp op al die hoog-roode, sombere gezichten, be kroop haar de gedachte, dat elk dier aanwezigen stellig wel één moord op zijn geweten zou hebben. Voor dergelij ke lieden is het even natuurlijk het leven van anderen te nemen, als het eigen leven. Langzaam dwaalden de oogen van den Cobra door de zaal, terwijl hij over zijn langen baard streek met zijn brui ne, beringde vingers, waarvan de schit tering van de robijnen op een brand leek in een donker hosrh. Daarop donderde hij één enkel woord: Bismillah! In Gods naam „Bismillah!" brulden in echo de vijf honderd stemmen. Even als hooge golven zich breken op den zandigen oever, evenzoo brak zich bij het zitten gaan de lange lijn van getnlbande hoofden. Het feest nam een aanvang En allen begonnen onder een oor verdoovend lawaai zich meester te ma ken van de beste stukken vleesch op de schalen, om die zoo vlug mogelijk naar binnen te werken. Geërgerd keek de Cobra over vijf hon derd getnlbande hoofden heen naar een nieuw aangekomene. Wie durfde het wagen hem op zijn bruiloft te komen storen? De aanwezigen hielden op met eten en wierpen verschrikte blikken om zich heen. Het rumoer der gesprekken ver minderde, ging over in gemompel en verstomde tenslotte. In stilte werden degens getrokken en tuschen het gou den vaatwerk glinsterden dolken ge reed om te steken. Een boodschapper met kleeren vol van stof en zweet baande zich een weg tusschen de dichte rijen van gasten. Hij hield een brief in zijn hand. Boos opende Alam Khan het epistel. „In naam van Allah, zij gegroet. Aan onzen vriend Alam Khan. Zorg er voor, dat de Maillmasti ten opzichte van het Engelsche jonge meisje niet wordt geschonden. Ge zijt er met uw eigen leven verantwoordelijk voor. Er is gevaar. Ik kom. De drager van den Sluier." HOOFDSTUK XX Het kijkgat Gelukkig werd niet van Diana ver wacht, dat zij tijdens het bruiloftsmaal zou praten; uitgezonderd een. U is heel vriendelijk" tegen iemand, die haar den een of anderen schotel toe- duwde, mocht zij stil blijven zitten en zwijgen, zooals ze verlangde. Toen ze naar hoven keek, bemerkte ze de bovengalerijen. Achter een dubbel gordijn van zwart gaas. vastgemaakt tusschen twee zuilen, meende ze rechts Gulhundun en Cbirine te zien. Ze zaten naast elkaar, temidden van de vrouwen van den Cobra. Het gebrom van al die mannenstem men was nu niet meer dan gegons, waarboven telkens traditioneel© gelui den werden gehoord, die te verstaan gaven, dat men verzadigd was. En hoe Wet op de gastvrijheid, in gebruik aan de grens. luider -deze gemaakt werden, hoe groo- ter eer voor den gastheer. Nadat Alam Khan kennis genomen had van de missive, hem door den boodschapper overhandigd, wierp hij ze terstond in een komfoor en keek toe tot ze tot asch was vergaan. „De man met den sluier komt", mom pelde hij En dat was alles. Maar een oogenhlik later wisten de aanwezige bergbewoners het nieuwtje ook, en na verloop van een kwartier was het op het marktplein bekend. Intuschen deed Diana, die met on bewogen gezicht op haar kussens zat, haar best wat te eten, want ze wist, dat, indien haar krachten haar begaven het met haar gedaan zou zijn. Maar toen dc kalyans of narguilées eenmaal aangestoken waren, vulde de hal zich met zoo'n prikkelenden tabaksrook, die in platte blauwachtige wolken in de zware lucht dreven, dat haar den eet lust werd benomen. Eindelijk stond Alam Khan op. „Kom mee", zei hij, haar hand vat tend. Met zijn gutturaal stemgeluid nam hij afscheid van zijn omgeving en verliet de tafel. Den laatsten indruk, dien zij van dit ontzettende feest meenam, was het beeld van de kleine oogjes van den Mongoolschcn dwerg Khoon- een af schuwelijk mengsel van begeerlijkheid en van listige zegepraal. Aan den voet van een wenteltrap bleef Alam Khan staan. „Ga naar hoven!" beval hij. Zij gehoorzaamde. Het scheen haar, of er nooit een einde zou komen aan al die draaiende treden. Eindelijk bereikte ze een galerij met hooggewelf en zoo nauw, dat Alam Khan er niet door kon of hii moest zijn. forschc schouders in een hoek van 45 graden wringen. Ze waren thans in een klein vertrek je gekomen, niet veel meer dan een cel, waar een walmende petroleumlamp in een nis een onzeker licht verspreidde. Naar den wand aan de overzijde toe gaande, drukte de Cobra met zijn duim op een geheime veer; en een massief vak metselwerk van ongeveer vijftien c.M. in 't vierkant week langzaam te rug. Ongeveer door midden gebogen, bleef Alam Khan eenige oogenblikken staan kijken door de aldus verkregen ope ning. Opeens luidde een gong. Zich daarop oprichtend, wendde hij zich met een ruk om. „Kijk nu maar. Dan kun je je zelf overtuigen en zien wat je niet geloo- ven wilde. Diana ging naar de opening toe. Door een lange pijp, die schuin doo$ het metselwerk liep, keek ze midden in een ander vertrek. Ergens in Frank rijk in een oud kasteel had ze ook zoo'n soort kijkgat gezien, waardoor gasten ongemerkt bespied konden wor den. Een voorgevoelen, dat haar terneer drukte, met geweld terugdringend, dwong ze zich te kijken naar wat daar beneden gebeurde. Op een lagen, breeden divan zat tus schen zijden kussens een paartje. Zij kon de hartstochtelijke woorden ver staan, die de vrouw, wier armen om den hals van den man geslagen wa ren, tot dezen sprak. Toen werd haar voorgevoelen doodelijke angst. Die Oosterling in zijn vorstelijk gewaad, die daar zijn armen om het mooie vrouwtje had geslagen, kwam haar zoo bekend voor. Oh hemel!.... Colin Gray? (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2