DE A.M.H.C. GAAT JUBILEEREN Momma bracht bloeiperiode HALLO BOYS!! De rood-witten op den goeden weg Bijz. Lager Onderwijs VONDEL EN ZIJN WERKEN BURGERLIJKE STAND Ouderavond Meisjes school PRACHT RADIO „Gokjes" ten einde Vondel-herdenking f )P uitnoodiging van de Amers- foortsche Vondel-commissie sprak Dirk Coster gisteravond in het Gilde- huis over de beteekenis van Vondel. De zaal was geheel bezet met een gehoor, dat genoot van de indrukwek kende wijze, waaroj) Coster de figuur van Vondel definieerde en hem als het ware uit Middeleeuwen en Renaissance deed ontstaan. 2e BLAD PAG. 1 AMFR!?FOO"TSrH n GBLAD WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 STADSNIEUWS J. Havinga en It. Momma kwamen in vertegenwoordigende ploegen uit VRIJDAG 8 October zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de Amersfoortsche Mixed Hockey Club werd opgericht. Vijf en twintig jaar van gezonde lichaamsontwikkeling, vijf en twintig jaar van eerlijke rivali teit, kortom een kwart eeuw waarin sportiviteit hoogtij vierde. De dag van S October zal evenwel on gemerkt voorbij gaan, althans zonder uiterlijk vertoon, want ongetwijfeld zul len de gedachten van de roodwitten Vrijdag eenigen tijd bij dit jubileum vertoeven. Het bestuur heeft gemeend de viering van dit jubileum te moeten uitstellen tot men kan beschikken over de nieuwe velden. De herdenking zal dan waarschijnlijk in Januari plaats vinden en gepaard gaan met het orga- niseeren van een hockeytournooi. De oprichting Een kwart-eeuw hockey! Het hockey- spel, dat in ons land geïntroduceerd werd door den bekenden sport-nestor, den heer W. J. H. Muiier, vond om streeks 1912 ook in onze stad zijn aanhang. Eenige officieren der infante rie, o.w. de heeren A. Plesman (de te genwoordige directeur van de K.L.M.), Haan, Claassen, de Bie en C. Boers, met enkele anderen, leden van de tennisclub „Smash" vatten 't plan op een hockey club op te richten. Het was Dinsdag 8 October 1912, dat men in Monopole bijeen kwam en staande de vergadering tot de oprichting van de Amersfoortsche Mixed Hockey Club besloot. Het eer ste bestuur was als volgt samenge steld: E. Haan (voorzitter), A. Ples man (vice-voorzitter), mej. R. Reijn- ders (secretaresse), C. Boers (pen ningmeester) en mevr. A. Ludwig Riebery die spoedig werd vervangen door mej. C. Wesseling, lid. Geen wonder dat de jonge vereeni- ging met menschen als Plesman en Boers floreerde. Het organisatietalent van den heer A. Plesman en de stuw kracht van den heer C. Boers, deden toen reeds wonderen. We waren zoo ge lukkig met eenige dames en heeren op richters een onderhoud te hebben en zij vertelden ons veel... „Het was geen club van schoolkinderen", zoo deelde ons één der eerste leden mee. De eerste jaren .Vermakelijk zijn de afbeeldingen uit die jaren, althans voor onze tegenwoor dige begrippen. De dames met hoeden op en lange rokken, de heeren met snor ren en lange pantalons. Het eerste speel veld was boven op den Berg, het terrein dat nu nog „Limvio" genoemd wordt. De eerste wedstrijden werden gespeeld tegen een andere plaatselijke club, die bestond uit officieren van de bereden wapens met hun dames. Wijlen luite nant Colenbrander was in die club de bezielende kracht. De wedstrijden had den een allergenoegelijkst verloop. Het eerste elftal van A. M. H. C. was als volgt samengesteld: Boers, mej. G. Wes seling en A. Plesman; mej. S. Boom, E. Haan en mej. C. Franssen; C. Reynierse, mej. R. Reynders, Haremakcr, mej. B. Wesseling en J. Steenbeek. Andere spe lers (-sters) uit dien tijd waren nog de dames van Laaren. M. MooyStom, van Os en de heeren Claassen, de Bie, van Zwolle en P. Gaillard. In 1913 trad de eerste burger toe en wel ir. IJ. H. Kalt, een bekende figuur in de sportwereld. In genoemd jaar werd het terrein op den Berg verlaten en werd verhuisd naar den Heiligenbergerweg. Tegenstan ders waren de andere plaatselijke club. Harderwijk, Zwolle. Apeldoorn, Hilver sum en Bussum. die trouwens ook in 1914 de tegenpartijen vormden. Tegen Apeldoorn werd o.a. met 66 gelijk ge speeld, terwijl van Zwolle met 21 werd verloren. Eenige weken later volgde de revanche en won A. M. H. C. met 21. De mobilisatiejaren Toen brak de oorlog uit! De officieren vertrokken, eenige dames huwden. Bij het tweejarig bestaan waren er nog over de dames B. Wesseling. M. van Veen D. Bolkeslein, S. Boom, R. Rcijnders, J. de Looze, H. de Reede, M. van Hoik. G. Wesseling, C. Franssen en... ir. IJ. H. Kalt. Geleidelijk kwamen er meer „burgers1 bij. De heer Kalt kreeg de leiding. Ver schillende wedstrijden werden nog ge speeld. De dames G. Wesseling en R. Reynders waren toendertijd „de keien" in A. M. H. C. Ook speelden eenige ge interneerde Belgische officieren bij de blauwwitten (zoo waren toen de club kleuren) mee. Door het toetreden van vele schoolkinderen ging langzamer hand het aanvankelijke karakter der club verloren. Dit beviel de meeste le den niet en in 1916 traden zii uit de A. M. H. C. en richtten „De Stick" op. Later zijn beide clubs weer samenge gaan. Uit de jaren 1916'20 valt weinig te vertellen. A. M. H. C. verhuisde naar het sportterrein aan den Ouden Soester- weg en de clubkleuren werden rood wit. In 1920 zien we de roodwitten op treden in de competitie van den N.H. en B.B. De Hollandsche spelregels wer den nog gevolgd en er werd gespeeld met de „groote sinaasappel". Bekende spelers uit die jaren waren: Bram van Laar, Heintje Meyer, Paul Lamour, mr. Hollander, Harry Swaving en rpej. An nie van Laar. In 1923 werd niet meer in de compe titie uitgekomen, uitsluitend friendly- games vonden plaats en wel twee maal per jaar tegen Zeist en Baarn en span nende partijen tegen De Stick. In 1924 werd o.a. met 43 van de eerste klas- ser L'trecht in een mixed-wedstrijd ge wonnen. Bekende figuren uit die jaren waren: B. Vorstman, H. Stibbe, P. van Ilille en mej. Ch. de Pool. In 1925 was het A.M. H.C. als volgt samengesteld: H. Lub- blink Weddik, P. van Hille en H. Stibbe, P. Lieffrink, Vorster en H. Kerkkamp; O. Vervuurt, Filet, B. Havinga, F. van Deventer en N. Loutichius. De tijd van It Momma Omstreeks 1926 had zich It. B. J. Momma in Amersfoort gevestigd. Hij be hoorde tot degenen, wien het gegeven was in meerdere takken van sport uit te blinken. Hij was een uitstekend rui ter, werd naar de Olympische Spelen uitgezonden voor den modernen vijf kamp en bovendien eenige malen in het B.-elftal voor hockey gekozen. Het was in het seizoen 1927'2S, toen A.M.H.C. bijna ter ziele was, dat wijlen luitenant Momma zich met de rood-witten daadwerkelijk ging be moeien. Hij was de man, die A.M.H.C. het Engelsche spel bracht en toen na&r een nieuw veld op Birkhoven verhuisd kon worden, leefde de ver- eeniging onder zijn bezielende leiding geheel en al op. Met de komst van luitenant Momma begon de weg naar succes voor de rood-witten en zeer zeker mogen we beweren, dat de ja ren, waarin luitenant Momma zijn krachten aan A.M.H.C. heeft gegeven, de mooiste uit de geschiedenis van de rood-witten vormen. Succes der dames In het seizoen 192S'29 werd deelgeno men aan den hockey dag. In de derde ronde werd met 1—0 van Hilversum I verloren. Ook werd aan de competitie deelgenomen en wel in de derde klasse. Het werd een glansjaar. Ongeslagen werd het afdeelingskampioenschap be haald met het volgende team: R. Schram de Jong; H. Lubblink Weddik en E. van Vollenhoven; H. Witsenburg. F. van Deventer en C. Wilheïmy; B. J. Momma, H. Kerkkamp, B. Havinga, D. van Hamel en J. Havinga. De promotie wedstrijden werden gewonnen en hot volgende seizoen zagen we A.M.H.C. in de tweede klasse met hetzelfde elftal. Tengevolge van een val van 't paard moest Momma echter spoedig door E. Pino vervangen worden, terwijl door vertrek van F. van Deventer, J. Borger- hoff Mulder opgesteld werd. Aan het einde van de competitie eindigden A'dam III en A.M.H.C. met een gelijk aantal punten op de eerste plaats. De beslissingswedstrijd werd met 32 door de Amsterdammers gewonnen. Met Hil versum II en Amsterdam II moest A.M.H.C. toen nog kampen orn de twee de plaats, daar ook nummer twee zou overgaan. A'dam II viel af, maar A.M. H.C. en Hilversum II moesten weer een beslissingswedstrijd spelen. De laatste won na een spannende kamp met 10. Het seizoen daarop miste A.M.H.C. zes van haar beste krachten. De ploeg waar mee A.M.H.C. de competitie 1929'30 begon, is het beste elftal geweest, dat de roodwitten tot nu toe gehad hebben. In doel stond de fameuze doelman Schram de Jong. „Schram" was meestal derde back en hij zag er geen been in den ba! uit het doel te koppen als dit noodig was! Captain Lubblink Weddik was een talentvol en moeilijk passeerbaar spe ler, met „Polo" vormde hij een sublieme achterhoede. De middenlinie was zeer sterk. Monnee. de rechtsbuiten, was in 1928 nog in de selectieploeg gekozen en op 16-iarigen leeftijd viel dit in 1929 ook aan Jörn Havinga ten deel. Met Mom- ma is hij de eenige A.M.H C.-cr geweest, die in een vertegenwoordigende ploeg gekozen werd. Eenige malen speelde hi: met het B.-elftal, o a. in 1934 te Hilver sum tegen de Anglo-Tndians. Ziin broer Bertus deed weinig voor hem onder en Het dameselftal van A.M.H.C.. dat het vorig seizoen kampioen werd en nu in dezelfde samenstelling in de tweede klasse uitkomt. Van r. naar l., bovenste rij: A. Ridderhof. P. Hendriks. G. Carrels L. Hendriks en J. Langelaanknielend: E. Hinse, E. Cambier van Hoot en (captaine) en R. Schuitema; zittend: I. Kort hals Altes en T. Borren toonde zich de aangewezen aanvalslei der. Dat seizoen werd ook nog de Samo var (2e afdeeling) te Nijmegen gewon nen. Eerste jaar kampioen Het verlies van Momma en van eon zestal goede krachten in 1930 is A.M.H.C. eigenlijk niet moer te boven gekomen en terwijl andere clubs om hoog klommen, bleef A.M.H.C. in de tweede klasse. In dezen tijd begonnen de dames ook aan de competitie deel te nemen en wel in de tweedo klasse. We noemen uit die jaren de dames Beltman, Scholten, Borgerhoff Mulder, van De venter e.a. A.M.H.C. kon echter niet goed mee in de tweede klasse en aan het einde van het seizoen 1934'35 de gradeerde zij naar de derde klasse. Uit die laatste jaren in de 2e klasse noe men we nog de dames Hoogewind en Boegheim. De jeugd heeft echter niet op zich la ten wachten; onder aanvoering van mej E. Cambier van Nooten werd in twee jaar tijds het verloren terrein weer her wonnen, zoodat de dames dit seizoen (1937'38) opnieuw in de tweede klasse uitkomen, maar ditmaal, dank zij een goede leiding en training, beter beslagen dan voorheen het geval was, ten ijs komt. Wat de heeren betreft: de laatste vijf jaren liggen nog te versch in het geheu gen om er uitvoerig over uit te weiden. Goede krachten en bekende namen uit de laatste jaren waren (of zijn) o.a. D. Hubers, P. Worst, J. Werdmölder, H. v. d. Goot, J. Viskil, II. Ankersmit, J. Dou- ma, H. Witsenburg, J. Oosterman, D. v. Hamel, J. van Daal, C. Wolters, verder denken we aan de gebr. Badings, aan de „Hazen", terwijl in dit verband ook hetgeen B. Beltman voor de A.M.H.C. deed, niet onvermeld mag blijven. Hij was o.m. de organisator van het eerste buitenlandsche optreden van A.M.H.C. A.M.H.C. vijf en twintig jaar! Vol goeden moed gaat zij een nieuwe kwart eeuw tegemoet. In 1935 is er frisch bloed in het bestuur gekomen en we zijn er van overtuigd dat A.M.H.C. op den goeden weg is, daar staat ons het tegen woordige bestuur, dat bestaat uit mei. mr. A. Boegheim (presidente), F. W. M. Halewijn (secretaris), mr. W. II. J. Cam bier van Nooten (penningmeester), W. Hoffman en B. Gast (commissarissen), borg voor. (Nadruk verboden). De Raad heeft besloten medewerking te ver- leenen B. en W. brengen ter kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijn vergade ring van 28 September j.l. de volgende besluiten heeft genomen: Gelezen het adres, waarbij het bestuur van de 6choolvereeniging „Pallas Athe ne" alhier overeenkomstig art. 72 der L.O. wet 1920 verzoekt de voor de stich ting van een bijzondere school voor uit gebreid L. O. gewenschte medewerking te verlecnen, is besloten de gevraagde medewerking te verleenen. Gelezen het adres van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier, waar bij wordt verzocht de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van 60 nieuwe schoolbanken, een handwerkkast en nieuwe gordijnen in 7 leslokalen, ter vervanging van het Groep A.M.H.C.-leden op het terrein aan den Ouden Soesterweg in 1924. Van l. naar r.. staande: E. van Vollenhoven. Peper. Wevers. Kamerling. Kerkkamp, Er kei ens, Vos. Cola de Joncheerc. T. Kaub. Edu Koning, Filet. O. Vervuurt, J. Schoenmakers: knielend: H. Lubblink Weddik. Joncheere, R. Beyers, Vorster; zittend: H. Haas, F. van Deventer en H. Stibbe versleten meubilair voor de van ge noemde vereeniging uitgaande school voor gewoon lager onderwijs aan de J. van Dieststraat is gelijkluidend be sloten. Gelezen "het adres van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier, waar bij wordt verzocht de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van 72 nieuwe schoolbanken en een bordstelling met 3 borden, zulks ter vervanging van het versleten meu bilair voor de van genoemde vereeniging uitgaande school voor gewoon lager on derwijs aan de Fred, van Blanken- hevmstraat 61, is gelijkluidend besloten. Tegen deze besluiten kan ieder inge zetene in beroep komen bij Ged. Staten van Utrecht binnen 30 vrije dagen, te rekenen van den dag der openbaar making. Een tentoonstelling in Fléhite ter herdenking van den 350sten geboortedag Alom in den lande wordt dezer da gen de 350ste geboortedag van Joost van den Vondel herdacht. Ook in onze stad heeft Uien het initiatief genomen tot een herdenking, waar van het resultaat is geweest, dat he denmiddag in museum Fléhite een tentoonstelling van werken van den grooten meester geopend werd. Een dergelijke tentoonstelling slelt groote eischen. wil zij een eenigszins vol ledig beeld geven van karakter en werk van een figuur, die in Nederlands ge schiedenis de eeuwen door een vooraan staande plaats ingenomen heeft en zal blijven innemen. In het karakteristieke zaaltje van Fléhite is volledigheid, voor zoover mogelijk, nagestreefd en heeft men een overzichtelijke lijn getrokken door een leven, dat van onschatbare waarde geweest is voor de wereld om en na hem. De prachtige Vondeluitgave door Al- bert Verwey, waarmede do rij der be zienswaardigheden besluit, vormt als het ware een totaalbeeld van al hetgeen te voren in détails geëxposeerd is. Deze vangen aan bij het geboortehuis van Vondel „Zur Fiolen" te Keulen en leiden ons via de afstammelingen en vrienden van den meester naar zijn meer persoon lijk leven, waarin Roemer Visscher, Hooft, Anna Roemer Visscher en Maria Tesselschade een zoo belangrijke rol speelden. Men krijgt een indruk van zijn werkzaamheid op het gebied van poëzie, tragediën, harpzangen, waarvan wij zou den willen noemen „Hierusalem ver woest", „De helden Godes", „Hippoly- tus", „Sofompancas", „Gijsbrech't van Aemstel", „Peter en Pauwels", zijn Ver- gilius, bespiegelingen, Maria Stuart, twee eerste drukken van het lantspel „Leeu wendalers" en „Lucifer", „Jephta", „Pa lamedes" etc. Natuurlijk ontbreekt er niet 't stokske van Joan van Oldenbarnevelt met het bekende gedicht, alsook het misschien minder bekende gedicht „De Nachtegael van Amisfort". Klassieke oudheid, waar op Vondel gedurende zijn leven zijn blik richtte, oogenschijnlijk als dramaticus, maar in wezen als lyricus, ligt steeds voor ons. De Bank van Leening in de nauwe Lorn- mertsteeg te Amsterdam, waar Vondel van zijn 70ste tot 80ste jaar boekhouder was en het huis op de Warmoesgrarht, waar hij in 1679 overleed, voeren naar de werkelijkheid terug en herinneren ons aan het tragische leven, waaruit geeste lijke rijkdom geboren werd. Daaraan her inneren ook de pamfletten en platen, die betrekking hebben op de godsdiensttwis ten in zijn tijd. Noemen wij tenslotte nog de markante portretten, die Vondel op verschillende leeftijden tvpeeren en de groots uitgaven, die over hemzelf en zijn werken verschenen zijn. Het moet voor een ieder belangwek kend zijn om zich een beeld te vormen van de werken, die gedurende het 92-ja- rig leven van Vondel tot stand gekomen zijn. Daarvoor biedt de tentoonstelling in Fléhite de komende dagen ruimschoots de gelegenheid. Men grijpe haar aan. 6 October GEBOREN: Wilhelmina, d. van P. Geurtsen en G. van Voorst; Elske, d. van H. \an Dijk en G. S. Bijlsma; Pie- ter Geurt, zoon van J. Pieter en C .P. Tommei. OVERLEDEN: Gerrit van Garderen, 72 jr.. echtgenoot van E Buys; Friedes Laméris, 68 j-, weduwnaar van W. H. van Barrelo. GEHUWD: L. Schwögler en A. M. Causerie van mevr. Visser Uitslager over voet- gebreken Men schrijft ons: Een groot aantal ouders van leerlin gen der Meisjesschool aan den Bisschops weg, had gehoor gegeven aan den op roep van de ouder-commissie en bij de opening door het Hoofd der school mej. Klaassen, was do zaal flink bezet. De voorzitter herinnerde do ouders al lereerst aan het jubileum, dat mej. Van Dissel op 1 September vierde en bracht haar hulde en dank voor het vele, wat ze in deze 25 jaren voor het kind en de school was geweest onder hartelijke in stemming van alle aanwezigen. Allerlei medcdeelingen over school fonds enz. volgden tot de pauze, waarin onder het gebruik van een kopje thee een kijkje werd genomen in de zaal, waar de keurig gerangschikte padden stoelen bijeenstonden, die door de meis jes waren verzameld. Intusschen had een verkiezing plaats wegens aftreden van Mevr. Cuperus, die lang haar krachten aan efe school had ge geven. Gekozen werd mevr. Bos. Na de pauze hield Mevr. VisserUit- slager een causerie over voetgebreken en de oorzaken. Met grooto aandacht volg den de aanwezigen deze voordracht, waardoor vele ouders ecnig inzicht heb ben gekregen in de gevaren, die reeds bij het kind ontstaan en waardoor zoo vele ouderen moeilijk of met groote pijn hun weg vervolgen. Applaus bekrachtigde de woorden van dank, die de voorzitter haar bracht. Een bespreking van een volgenden ouderavond en andere zaken bracht de rondvraag, waarbij een der aanwezigen vroeg naar de tentoonstelling: „Hoe tee- ken't het Indische kind?" De voorzitter lichtte uitvoerig het mooie doel ervan toe en drong er met. klem op aan het keurige werk te gaan zien en zoo mede te werken steun te verleenen aan den strijd tegen de tuberculose bij blank en bruin. Onder dank werd de vergadering gesloten. GOUDEN MEDAILLE Op 18 October zal aan den adjudant onderofficier G. H. D. Aal de gouden medaille uitgereikt worden voor 36 jaar trouwen dienst. We kunr.en hsel wat van jullie ver wachten, want ile tijd is moor dan vol doende; je kunt vragen wie je wilt (probeert dat maar niet bij je onderwij zers); het onderwern is gemakkelijk en iedoreen kan je inlichten. IVIAAR NIET SMOKKELEN, de Jury kent z'n pappenheimers! Zijn jullio niet nieuwsgierig naar de prijzen? Overmorgen is nog zoo long hè? Zou ikneen, afspraak is af spraak, ovormorgon dus pasl LANGESTRAAT 131. Telefoon 2301. Tegen 8 winkeliers is proces verbaal opgemaakt Door de politie is hier tegen een f\chttal winkeliers proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de Loterij wet. Deze overtreding be stond of in het houden van football- pools of in het ten gebruike van het publiek stellen van z.g. vruchten automaten. Een en ander werd in beslag genomon. BEDRIJFSLEVEN ,,'t Wolhoekje thans Berg straat 21 Reeds eerder wezen wij erop dat er een zekere trek bestaat van de winkels in de richting van den Berg. Arnbemscheweg Juliangplein Bergstraat en de Utrechtscheweg te rug naar de stad zullen met de jaren meer en meer winkelstraat worden. Bergstraat 21 is verbouwd tot win kelpand. Hier heeft heden ,,'t Wol- mooie mime winkol geopend hoekje" vroeger Julianaplein, een Architect W. van Gent zorgde voor een opvallend front, met twee mime étalages. Juist nu het seizoen is aangevangen om te breien en te haken, vindt men in ,,'t Wolhoekje" ingrediënten in ruime mate voorhanden Mr. P. A. L. van Ogtrop, burgemeester van Eemnes, trad Dinsdag te den Haag in het huwelijk met mej. E. A. M. C. baronesse van Voorst tot Voorst. Het bruidspaar met de bruidsmeisjes in de hall van het stadhuis. Lezing van Dirk Coster in het Gilde huis Voor hij zijn rede aanving wijdde spr. eenige woorden aan Albert Verwey, die een groot deel van zijn leven en werk aan Vondel gegeven heeft en werd Ver wey herdacht met eenige oogenblikken stilte. Coster zette Middeleeuwen en Renaissance naast en tegenover elkaar. I-Lij noemde Vondel eerst het „oogen- blik van harmonie", waarin leven en kunst, waarachtigheid en stijl samen gingen. Vondel vond de harmonie lus- schen leven en vorm. De Middeleeuw- sche mensch voelde zich een kind van God, hij had een heimwee naar God, dat soms oversloeg in extase. Hij nam de aardsche dingen terloops. De Re naissance-mensch was een kind van de aarde. In het Noorden niist de Renais sance het blijde, dat het in Zuidelijker landen kenmerkt, vermoedelijk onder den invloed van Hervorming en tach tigjarigen vrijheidsoorlog. Nam Zuid- Nederland nog deel aan de Bourgondi sche beschaving, wat de cultuur ver fijnd, maar niet zeer diep maakte, Noord-Nederland bleef achter, het ka rakter was er onverzettelijk. De kunst kenmerkte zich nog door een gemis aan vormbewustzijn. In Bredero en Hertauer; J. H ter Hoeven en Th. B, de Winter; Joh. Westhof en Th. Pou- wen; G van Essen en L. E. van Houten; L. van Lienden en A. J van der Lin den; J. van Zoeren en E. van Midden dorp: W. N Schroder en E. Bruyel; P. A. Janssen en E B. van Maanen; A Hendriks en J. Burger. Hoofl komt de invloed van de Renais sance naast het Noord-Nederlandscho volkskarakter dikwijls typisch tot uiting. Vondel heeft onze laai ver nieuwd en gestalte gegeven door het gebruik van nieuwe woorden of woor den in nieuwe beteekenis, die daardoor den openhartigen klank van de nieuw heid kregen. Welk een stijlgevoel toon de hij in zijn reien. Hier beluistert rnen het rustig ademen van een reine le vensrust. Hij was hij alles blijmoedig, kinderlijk, eenvoudig. Coster stond langen tijd stil bij een speciaal punt in de Vondel-critick, n.l. dat Vondel geen groot dramaturg zou zijn. Hij wekte op niet langer te critisee- ren, maar dit feit aan te hemen, maar daarnaast ondel te waardeeren als een hartstochtelijk verteller van het leven. Want naast dramatische zwakheden staan enorme kwaliteiten. Als verteller had Vondel een eigen aard, die te ver gelijken valt met een verteller als Leo Tolstoi. Tolstoi begreep Dostojewski niet, Vondel zou een Hamlet niel begre pen hebben. Hij was een subliem ver tolker van het gemiddelde, zijn men schen waren gansche, gezonde men schen. Voor het schilderen van de huwelijks liefde heeft niemand zulke heelden en zulken zang gevonden als Vondel. Zijn laatste jaren nam zijn Godsvertrouwen nog toe, hij was manlijk rustig. Een ge dicht uit zijn 81e jaar, de „Uitvaart van Maria v. d. Vondel" is vrijwel klank loos, het is vrijwel als de val van een herfstblad. Bij het ouder worden ver laat de haat hem, het steeds milder me delijden wint het, de Vondel, die de kunst van het treiteren zoo goed ver stond, is overwonnen. Het is de tijd van de groote drama's, waarin het kwaad voorkomt als de groote dissonant. Dirk Coster las tot slot eenige bekende en onbekende gedichten van Vondel, door zijn groote bewogenheid een fe waar deeren kwaliteit bij het uitspreken van zijn rede kwam de eenvoud van Von- del's vers in het gedrang. Het was een interessante avond, een prachtige inzet van de Vondel-herden king. Op 19 October zal Kommer Kleyn kor te gedichten van A ondel voordragen, op 10 November voert Nel Oosthout frag menten op uit Vondel's drama's. Wij verwachten een toenemende belangstel ling voor de komende avonden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5