HET NEDERLANDSCHE VOLK HELPT ZIJN WERKLOOZEN EEN OPROEP VAN DE REGEERING BOERDERIJ De ontworpen spaarregeling KONINKLIJKE Nederlandsche De lotgevallen van Piet Krent en Jan Oliebol POGING TOT DOODSLAG? AFGEBRAND De minister van sociale zaken, Prof. Mr. Romme, heeft gisteravond om half 8 over beide zenders namens de regeering een oproep gericht tot het Nederlandsche Volk om een bijdrage te geven voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds voor werkloozen. VOORBEELDEN Ieder, die werkt schenke een gave de/ dank baarheid „De tocht van een Koningsvolk" De gestolen auto te Brussel Waar zijn de Postvliegers burgemeesters in Parijs UIT DE STAATSCOURANT G,ckJ^U^4 ■SoJiow ijs Aanleiding niet bekend Zeventienjarige jongen gearresteerd Brandweer te Oldebroek staat voor een zware taak Spelen met lucifers Jongen door trein aangereden In stervenden toestand opgenomen 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 OCTOBER 1937 WAT ik bij dit entree voor alle zekerheid wil vastleggen, zoo zeide de minister, is dit: De radio geeft mij, met uw medewerking, toegang tot de binnenkamer van uw huis; ik waardeer het zeer, maarik heb er niet genoeg aan. Ik wil een oogenblik, weer met uw medewerking, ook toegang hebben tot de binnenkamer van uw hart de rest volgt dan vanzelf. Ik begrijp, dat ik, om mijn doel te bereiken, nu een brug naar uw hart moet slaan ook trouwens om het u gemakkelijk te maken, aanstonds uwer zijds „over de brug te komen" en ik geloof, dat, wil zij, zoo niet het gewicht van het Nederlandsche volk in goud dan toch wel zwaar gewicht kunnen dragen, ik haar moet vestigen op dez* twee peilers: de Regeering doet voor de Nederlandsche werkloozen, wat zij kan dat is één en ten tweede: de hulp, die uw Regeering van u vraagt, is voor het gestelde doel on misbaar. De maatregelen van materieelen aard, welke ten behoeve van de werk loozen bestaan, zijn te onderscheiden in twee deelen: die, welke beoogen de werkloozen in staat te stellen, hun noodzakelijke kosten van dagelijksch levensonderhoud te bestrijden, en daar naast die, welke dienen ter nadere voorziening in de behoefte aan klee ding, schoeisel en dekking. Wat dit laatste betreft, de o\'erheid is reeds ge durende een aantal jaren ertoe overge gaan, om voor deze nadere voorziening telken jare een bedrag beschikbaar te stellen, omdat uit de maatregelen ter bestrijding van de noodzakelijke kos ten van daeelijksch levensonderhoud, de steungelden en de werkverschaf- fingslooncn, ook al zijn tientallen mil- lioenen daarmede gemoeid, onmogelijk door de werkloozen te bekostigen is de aanschaffing van kleeding. schoeisel en dekking in eenige genoegzame mate Hoewel nu het aanvankelijk hiervoor uitgetrokken bedrag voor een paar jaar niet onbelangrijk is verhoogd waar door b.v voor 1937 in totaal, d.i. van rijk en gemeenten tezamen, voor dit doel beschikbaar was 2.100.000.—. b» toch niet voorkomen kunnen worden een achterstand voor wat betreft deze artikelen, een wezenlijk tekort Het is, in verband met andere factoren, vooral de lange duur der werkloosheid, waaronder duizen den en nogmaals duizenden gebukt gaan, die een zoodanige verarming teweeg heeft gebracht en een zoo danige verder doorvretende verar ming teweeg dreigt te brengen, dat een voorziening hierin een drin gende noodzakelijkheid moest wor den genoemd. De Regeering heeft daarom onlangs besloten, om voor de resteerende drie maanden van 1937 en voor het jaar 1938 in samenwerking met de gemeen- ten te komen tot verhooging van het jaarbedrag ten behoeve van deze voor ziening met rond vijftig procent. Dit beteekent niet een besluit om meer dan het noodige te doen Dit beteekent zelfs niet een besluit wanneer men het op zichzelf beziet hetwelk het noodige op tijd kan verschaffen. Maar het beteekent wel een besluit, dat er toe kan leiden om tot het noodige <e komen mits ook gerealiseerd wordt waartoe de Regeering in dit verband tevens het initiatief heeft genomen. Wat toch is het geval? Het is een eerbied-afdwingend feit, dat er tal vat) huismoeders van werklooze gezinnen in Nederland zijn, die, welke moeite het moge kosten, van den 6teun, hoe sober ook, toch regelmatig wekelijks i een klein bedragje ter zijde leggen, om af en toe. buiten de rechtstrecksche verkrijging van kleeding, schoeisel on dekking, eens een stukje goed te kun nen koopen, huismoedere die sparon van het wekelijksche inkomentje, om aan wat ook noodzakelijk is voor het levensonderhoud kleeding, schoeisel •n dekking nu en dan iets te kun nen besteden. Eere-saluut aan huis moeders Aan de levenshouding, welke daaruit spreekt, brengt de Neder- Minister Romme landsche Regeering een eere-sa luut. Dat voorbeeld is het, welke haar ön sterke mate mede ertoe heeft bewogen, om aan de verhoo ging van het uit de overheidskas sen beschikbare bedrag voor klee ding, schoeisel en dekking te ver binden de door haar ontworpen spaar-regeling, volgens welke de werklooze, die een gezin heeft met twee of meer kinderen, en die een kwartje per week van zijn steun of werkverschaffingsloon door hot ge meentebestuur laat reserveeren, van overheidswege daarnaast ge legd krijgt per week een tweede kwartje, wanneer zijn gezin twee tot vier kinderen, en veertig cent, wanneer zijn gezin vijf of meer kin deren telt. En dat gezamenlijk gevormd, en door die gezamenlijkheid sneller groeiend, bedrag kan uitsluitend worden aange wend voor een extra aanschaf van goe deren aan kleeding, schoeisel en dek king. Nu is het natuurlijk mogelijk niet alleen, maar ook werkelijkheid, dat er gevallen zijn, waarin het uitgesloten is, zelfs dat 25 cent op zij wordt ge legd. Ook al moet de ontworpen spaar regeling worden gezien in het licht van dezen anderen en voor de betrok kenen in zich veel belangrijkeren maat regel, welken de Regeering onlangs ook getroffen heeft toen zij n.l. In voerde een nieuwe element in de rege ling van steun en werkverschaffing, door daarin ook te betrekken de oudere bij werklooze vaders inwonende kinde ren, die op hun beurt ook werkloos ge worden zijn, na vroeger door hun ar beid bijgedragen te hebben tot de ver diensten van het gezin - toch is het een feit, dat bij den huidigen stand van zaken er gezinnen zijn, waar zelf9 dat kwartje niet op zij kan worclen ge legd. Vooi die bijzondere gevallen is het, dat ik de liefdevolle attentie vraag van diaconieën, parochiale armbesturen en liefdadigheidsvereenigingen, om hier ie wllen doen wat het betrokken gezin zelf onmogelijk kan: da« kwartje voor hem te willen sparen. Maar nu zijn we er nog niet. De werklooze zelf spaart, de overheid legt or het hare bij maar voordat boije bij botje leidt tot een bedrag, waarvoor men tot den extra aanschaf om op den achterstand in te loopen, kan overgaan, verstrijkt tijd. meer tijd dan waarop kan worden gewacht omdat koning winter voor de deur staat, die zich aan een ministerieele raad. hoe goed be doeld en hoe weloverwogen, geen oortje gelegen laat liggen. De verhooging van de overheid9-bijdragen per jaar met vijftig procen beteeken; voor 1938 de volle vijftig procent, maar beteekent voor de resteerende drie maanden van 1937 uit den aard der zaak niet meer dan twaalf en een half procent En daarom heeft de regeering gezegd: wil mijne regeling slagen d. w. z. wil het mogelijk zijn, dat de sparende werk looze met den overheidsbijslag tijdig op zijn achterstand aan kleeding. schoei sel en dekking gaof inloopen, dan moet ik voor één maal do mede' ^rking ver krijgen van een derden bondgenoot, op wien ik vertrouwen kan. Die bondgenoot, op wien ik vertrouw, zijt gij, zijt gij en elk uwer en gij allen geza menlijk, leden van de groote Nederlandsche familie, wer kende deelen van onze Neder landsche volks-eenheid, gij die de ramp van den gedwon gen lediggang niet of niet meer kent, gij die behouden zijt, Goddank, voor dezen geesel welke zoovelcn der onzen striemt. Het doel, waarvoor thans een otter zal worden gevraagd, leent zich bij uit stek voor een gave van dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werk loosheid is gespaard gebleven. Ik heb de gemee..tebesturcn uitgenoo- digd om de inzameling .an wat het Ne derlandsche volk wil geven te organi- reen. Het ligt in de bedoeling, dat dit zal geschieden in den loop dezer Octo- ber-maand. En zoo zult gij ln de plaats uwer inwoning in staat worden gesteld, om dezen oproep der regeering te be antwoorden. Gaven kunnen ook gestort worden op giro-nummer 141100 van het kleeding-. Schoeisel- Dekking-fonds, Den Haag. Wilt gij liever per postwissel of per aangeteekender, brief uw zending ver zorgen, dan kan dit aan het Kleeding-, Schoeisel- Dekking-fonds, Bezuidenhout 30, Den H-ag. Oranje gaat voor Ziehier dj brug, waarover gij zult gaan om de hulp te bieden, welk ik u gevraagd heb. Het Nederlandsche volk zal daarbij niet zonder aanvoering, niet zonder Koninklijke aanvoering zijn. Want met warme erkentelijk heid en diepe dankbaarheid mag ik, door H.M. de Ko ningin daartoe gemachtigd, tenslotte melding ervan ma ken, dat onze geëerbiedigde en, meer dan dat, onze gelief de Landsvorstinne mij heeft doen kennen Haar besluit, Haar volk ook in dezen voor Een onaangenaam avontuur van drie Nederlanders 'e-GRAVENHAGE. 5 October. Een bericht uit Brussel meldde gistermid dag. dat aldaar een Amsterdammer was aangehouden verdacht van oplichting van verzekeringsmaatschappijen. HIJ zou getracht hebben auto's te verkoo- pen, waarvan hij den eigenaar was om na den verkoop aan de verzekerings maatschappij te verklaren, dat zijn wa gen gestolen was. De politie zou op den Amsterdammer een valsche identiteitskaart hebben ge vonden en tevens een Duitschen pas. Het bericht noemde ook den naam van een Haagschen garagehouder, die eige naar zou zijn van de te koop aangeboden auto. Een nader onderzoek aldus deerne de Haagsche politie ons desgevraagd mede heeft aangetoond, dat de ge schiedenis zich geheel anders heeft toe gedragen, als de Brussel6che politie aanvankelijk vermoedde Drie Nederlanders een Hagenaar en twee broers uit Rotterdam maak ten dezer dagen een tochtje met een in Rotterdam gehuurde auto naar Brussel fn deze stad werd hun wagen gestolen De Nederlanders deden hiervan aangifte bij de politio en het toeval wilde, dat de gestolen wagen en de dief bijna op hetzelfde moment werden gevonden Een garagehouder, aan wien de dief den wagen voor een bespottelijk lagen prijs had willen vrkoopen bad namelijk de politie gewaarschuwd die op deze wijze in staat werd gesteld den dief te arres toeren. Blijkbaar ging deze gang van zaken al te vlot Zij vermoedden, dat di diefstal in scène was gezet met het doel de verzekeringsmaatschappij op te lich ten. De Nederlanders evenals natuurlijk de dief werden vastgehouden, doch toen bij de Nederlandsche politie nadere in lichtingen waren gekregen en vast kwam te staan, dat de drie Nederland sche heeren niets met den dief, die val- sche papieren bezat, hadden uit te staan en de wagen dus werkelijk was gestolen geweest, werden de Hagenaar en de twee Rotterdammers weer op vrije voe ten gesteld Het uitstapje naar Brussel zal hun intusschen nog lang in de her innering blijven. In aansluiting op dit bericht verne men wij van de zijde der Haagsche poli tie nog, dat deze aanvankelijk geen reden zag om eenige verdenking tegen de drie Nederlanders te koesteren. Men meende, dat zij het slachtoffer wa ren geworden van een samenloop van omstandigheden en ten onrechte waren vastgehouden De Rotterdamsche politie daarentegen twee van de drie Nederlanders wa ren Rotterdammers, terwijl de wagen bij een Rotterdamsche garage was ge huurd kwam bij haar onderzoek tol een resultaat dat een ander licht op doze eigenaardige kwestie werpt, waar door de ware toedracht van deze Brus- sclsche geschiedenis nog niet met zeker heid is te constrneeren. Uit nadere in formaties bij de Brusselsche politie blijkt tevens dat de drie Nederlanders zich nog niet op vrije voeten bevinden. Het zijn de gebr van V. te Rotterdam en C. R te 'e-Gravenhage. AUTOBUSDIENST AMSTERDAM— ANTWERPEN Bij K. B. is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door T. H. Reijnders J. M. Nienhuis, beiden te Amster dam. tegen de beschikking van de com missie. bedoeld in artikel 5 van het reglement autovervoer personen, waar bij is afgewezen hun verzoek om ver gunning voor de uitoefening van een geregel den autohusdienst op 5 dagen ner week tusschen Amsterdam en Ant werpen. Hoevee! dagen ztfn ze onderweg? 4 1 4 Amsterdam Napels Athcno Rhodus Alexandria Bagdad Basra DJask Karachi Jodhpur Allahabad Calcutta Rangoon Bangkok Pcnang Mcdnn Singaporo Palembang Batavia Bandoeng 5.10 4.10 3.10 2.10 '.10 te gaan en met de Koninklijke gift van twee duizend vijf hon derd gulden het kleeding-, schoeisel-, dekking-fonds zijn eersten materieelen inhoud te geven. Koninklijk voorbeeld dat onmiddellijk gevolgd is en ook daarvan doe ik mede- deeling met innigen dank en hooge waardeering door H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bcrnhard, die hunne vorstelijke gave van een duizend vijf honderd gul den daarbij hebben gevoegd. Volk van Nederland, toont u dit Ko- ninklijko voorbeeld waardis. Neemt deel aan dezen tocht, den tocht van een Koningsvolk. Door het gemeentebestuur ontvangen PARIJS, 5 October (A.N.P.). De gemeenteraad van Parijs heeft heden middag op het stadhuis do burgemees ters en wethouders van Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht, die een bezoek brengen aan de Fran- scho hoofdstad, ontvangen. Deze ontvangst werd mede bijge woond door den Nederlandschen ge zant te Parijs, Jhr. Loudon. Namens do Nederlandsche bezoekers dankte de burgemeester van Amster dam, dr. de Vlugt, voor de hartelijke ontvangst. „Voor ons is het gaan naar Parije als het makon van een bedevaart naar een heilige plaats. Hier voelt men de Fransche levensader kloppen en bier is bet centrum van cultuur", zeido de burgemeester van Amsterdam o.a. De plechtige ontvangst werd besloten met een intieme lunch, welke door den gemeenteraad van Parijs werd aange boden, nadat de gasten hun handteeke- ning hadden gezet in het gulden boek van de stad Parijs. Bij K. B. van 27 September 1937, is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw J. F. D. Schelte- ma, hoofddirecteur van een verzekering maatschappij, te 's-Gravenhage. Bij K. B. van 21 September 1937 is toegekend do ecre-medaille der ordo van Oranje-Nassau, in zilver, aan: P. C. Mente, lid van het bestuur der avondteckenschool „De Eenheid" te Amsterdam. Middelbaar onderwijs Bij K. B. van 2 October 1937, Is tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijks I-Ioogere Burgerschool te As sen, mej. dr. M. M. Prinsen, te Ara sterdam. Is benoemd tot leeraar ir vasten dienst aan de Rijks Hoc/gere Burger school te Middelburg: F. J. J. van Mak- kelenberg, te Rotterdam. Is wederom tijdelijk benoemd tot leerares aan do Rijks Hoogere Burger school te Heerenveen, mej. J. J. van Eelen. IJkwezen Bij K. B. van 15 September 1937 is met ingang van 1 October 1937 aan den heer H B. Moes, ijker, chef van dienst te 's-Gravenhage, de persoonlijke titel verleend van adjunct-inspecteur van het ijkwezen. ARBEIDSONGEVAL AMSTERDAM, 5 Oct Vanmorgen is bij de werkzaamheden aan het Bosch plan een ongeval geschied, waarbij een 40-jarige man werd gewond. Twee ar beiders vervoerden op hun schouders een rails Plotseling struikelde een hunner, den a-nder in zijn val mecslee- pend. Deze kreeg ongelukkigerwijze ,ie rail op het lichaam. De G.G. en G D. heeft het slachtoffer met een halswer velfractuur naar het Wilhelminagast- huis vervoerd, waar hij is opgenomen. H.M.s. „HERTOG HENDRIK" 's-GRAVENHAGE, 5 October - H Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" is op 4 October van Gibraltar vertrokken ter voortzetting van de oefeningsreis DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK 's GiRAVENHAGE, 4 October. De di recteur-generaal van rle „Koninklijke", de heer Ir. J. E. F. de Kok, is vergezelri van den heer Schmidt Crans, gisteren te Nairobi aangekomen. Heden wordt de tocht voortgezet. 299. Die kunnen zoo gauw niet uit de weg, grijnsde hij. 'k Ileb een doo9 punaises voor hun bloote voeten in de gang uitge strooid. Nu hebben wij tenminste een flinke voorsprong. Rn in het bozit van hun zoo onverwacht verkregen schatten werd do thuisreis aanvaard. 300. Do man die zij bevrijd hadden ontpopte zich als een mil- lionair die zich natuurlijk niet onbetuigd liet en na een vlot vor- loopen reis kwamen zij na ccnigo weken weer in hun stad aan waar zij weer door het fanfarecorps verwelkomd werden en door de bewogen Minah met open armen werden ontvangen EINDE. Zeventienjarig meisje door haar man met een bijl aangevallen 's-GRAVENHAGÈ, 5 October. Omstreeks kwart voor 10 heden avond heeft zich in do Jan Wap- straat een drama afgesp'eeld. Daar liep do 17-jarige gehuwde mejuf frouw M de L., vergezeld van een heer, die haar zou thuis brengen naar de Oosterwijk Bruynstraat, waar deze jonge echtgenoote bij haar ouders woont. Terwijl zij daar liep werd zij met een bijl aangeval len door haar man, den 27-jarigen H. G„ die to Rijswijk woont. Hij was met dien bijl naar haar wo ning gegaan, maar had haar niet thuis getroffen. Nu kwam hij haar onderweg tegen G. sloeg haar met den bijl op het hoofd en do handen. De juffrouw werd danig gewond en moest naar het zie kenhuis vervoerd worden, waar bleek, dat haar toestand niet verontrustend was. De dader is spoedig gegrepen en werd naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Hij kon hedenavond nog niet gehoord worden omdat hij te zeer over stuur was, zoodat de aanleiding tot zijn optreden nog niet bekend is. Hij was er met geld van zijn patroon vandoor gegaan ROTTERDAM, 5 Oct. Vrijdag voor een week moest de 17-jarige F. v. d. R voor zijn patroon W. C. v. d. W. uit de Nieuwe Rubensstraat een bedrag van tweehonderd gulden wegbrengen. De jongen is er echter met het geld vandoor gegaan. Blijkbaar ging hij van do meening uit, dat wanneer men ver re reizen doet. men veel kan verhalen want na zich eerst te Rotterdam van nieuwe kleeren voorzien te hebben, is hij gereisd van Rotterdam naar Utrecht en vervolgens naar Nijmegen, Don Rosch, weer naar Nijmegen, naar VIis- singen, Goes en Tilburg, waar hij zich aangezien het geld op was, bij de po litie aanmeldde. De knaap hield er van, zijn familie op de hoogte te houden van zijn reis want in diverse plaatsen heeft de jon gen nieuwe kleeren gekocht en telkens wanneer hij een nieuw pakje aan hal. liet hij een foto van zich maken die hij naar zijn huis zond. Wanneer Ie politie in de plaats kwam vanwaar de foto was gestuurd, dan was de knaap juist weer naar andere oorden vertrok ken. De jongen is naar Rotterdam op transport gesteld, waar bij in het poli tiebureau aan de Hoflaan is opgesloten. OLDEBROEK, 5 October. Van middag omstreeks vijf uur is brand ontstaan in een govulden hooiberg, staande nabij de kapitale boerderij van den landbouwer J. Vos aan den Zwarteweg te Oldebroek. Aan- gewakkerd door don vrij sterken oostenwind sloeg het vuur over naar de op eenige meters afstand gelegen boerderij, welke mot riet gedekt was, terwijl voorts de in de nabijheid staande houten schuur vlam vatte. Het vuur vond gretig voedsel in een groote partij stroo, welke was opgeslagen in het bo venhuis van de woning. Zoowel de boerderij als de hooi berg en de schuur brandden geheel uit. Toegeschoten buren en voorbijgan gers slaagden er in een gedeelte van don inboedel buitenshuis te brengen. Ook enkele landbouwwerktuigen kon men in veiligheid brengen. De nabijgelegen woning van den landbouwer R. van Wijhe liep groot ge vaar door de om zich heen grijpende vlammen te worden aangetast De gealarmeerde motorbrandspuit van Oldebroek hield dan ook deze boer derij, nadat zij was ontruimd, nat. D afgebrande hooiberg bevatte 20.000 K.G. hooi. Het vuur is ontstaan, door dat een vierjarig dochtertje van den landbouwer Vos met lucifers had ge speeld. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Hij had zich op den spoorweg begeven tusschen Muider- poort- en Centraal sta tion te Amsterdam AMSTERDAM, 5 October. Heden middag om vijf uur is een elfjarige jongen uit de Indische buurt,, die zich op den spoorweg tusschen he/t Muider- poort- en het Centraal Station had be geven, gegrepen door een 'ait Amers foort binnenkomenden trein, welke om 17.07 uur aan het C.S. moeV arriveeren. De jongen kreeg een klap van den lo comotief en werd over de rails wegge slingerd. De machinist, f'/ie het onge luk zag gebeuren, bracht den trein on middellijk tot stilstand. De jomron bleek een schedelbreuk en ern-ri-e verwondingen te hebbc.n bekomen In stervenden toestand is hij door den ge neeskunriigen dienst naar het On/o Lieve Vrouwe Gasthivis vervoerd. Do trein had tien minuten vertraging.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 7