Persoonlijke kwesties JCcudA (plcdtcawc Aljechin geeft eerste partij gewonnen I DUIVENSPORT Stand 1-0 voor Euwe Vorst Cobra BURGEMEESTER WAARSCHUWT „Lastige kinderen" I I PADDENSTOELEN EXCURSIE UIT DEN G.U.K.B. Pionnenmeerderheid bracht de overwinning ZWARE STRAFFEN VOOR STUYTS EN ANNEESE Naspel der wereld kampioenschappen Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 OCTOBER 1937 RAAD VAN SOEST Men vermijde den schijn, be- invloed te worden door bepaalde belang hebbenden SOEST. 6 October De Raad de zer gemeente kwam hedenmiddag te 3 uur in openbare vergadering bij een. onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr. W. A. L Visser, zulks op verzoek van een 5-tal raadsleden ter bespreking van het onderwerp, door bedoelde raadsle den als volgt omschreven: „Het In openbare 6poedeischende raadsver gadering van 21 September j.l. genomen besluit: Vaststelling van het plan van uitbreiding voor het gedeelte Molenstraat O.Z., gelegen tusschen den Soester Engweg en de Molenweg en de wegen no. 55 en no. 60." De voorzitter las het verzoek der raadsleden voor, waarna de heer van Breukelen (K.D p.) het woord kreeg. De oorzaak van ons. verzoek, aldus spr., is gelegen in het besluit dat door den Raad in haar vergadering van 21 Sep tember j.l. ie genomen om een nieuw uitbreidingsplan vast te stellen voor do terreinen, welke door Gedep. Staten uit het groote uitbreidingsplan zijn ge licht. zulks op voorstel van B. en W. Spr. Is van oordeel dat de raadsleden niet voldoende door B. en W. zijn inge licht.; op een dag werd een epoed- eischende vergaderig uitgeschreven, nie mand wist waarover, zelfs niet toen in de raadszaal was plaats genomen. De manier waarop dit alles is geschied, heeft ons zeer bevreemd, en wij kunneo er ons dan ook niet mee vereenigen. De heer van de Ven 'Alg Belang) sprekende namens de mede-onderteeke- naars is er zich van bewust, dat dit een zeer ernstige vergadering is. welke zeer zeker niet bedoeld is om den burge meester onaangenaam te stemmen. Mis schien heeft de voorzitter zich afge vraagd: „zullen wij weer in herhaling vervallen, zooals in de geschiedenis van dezen raad is gebleken?" Spr. wijst er met nadruk op dat dit niet het geval is want ook deze raadsleden hebben bij zichzelf de belofte gedaan, den burge meester bij te staan in de zware taak, die hem hier in Soest wacht. In verband met allerlei eigenaardige mededeelingen die wij den volgenden dag kregen, meenden wij voldoende re denen te hebben om deze zaak nog eens te behandelen.Onze ernstige grief ts, dat on6 niet voor 100 medegedeeld is hoe de vork precies in den steel zak Wij zijn door het college geheel on kundig gelaten van den stand van za ken. hetgeen voor spr. aanleiding is ge weest, de volgende vragen te stellen: Waarom werd ons gééne mededoeling gedaan: dat de grond werd verkocht, nadat G. St. dit terrein uit het uitbreidings plan had gelicht: dat op 20 Juli 1937 door een notaris te Baarn 2 perceelen werden verkocht; dat de grond behoorlijk was verka veld en geheel gereed lag om te worden bebouwd; dat ongeveer einde Augustus 1937 de gelden vóór dien verkochten grond wer den betaald; dat bij den dienst van Gemeente werken. medio September j.l. nog werd medegedeeld dat in October een begin zou worden gemaakt met het bouwen? De heer Helmus (S.D A.P.) vraagt of het juist is, dat vóór de grond verkoent zou worden, het gemeentebestuur in lichtingen heeft gevraagd, met welk doel die verkoop zou plaats hebben Indien dit juist is, Is spr. van mea ning, dat B. en W. den raad beter had moeten inlichten en hem niet had moe ten overrompelen met een spoedeischen- de vergadering De voorzitter doet mededeeling van een aan hem gericht schrijven, door een betrokken firma; 6preker is er van overtuigd, dat hetgeen B en W. in dezen hebben gedaan, uitsluitend in het belang der gemeente is geweest. De heeren Nooder (S.D.A.Pen En dendijk (A.R) zijn van meening dat er niets ernstigs in deze vergadering ligt Mocht er niettemin iets ernstigs zijn aldus de heer Endendijk dan is dit alleen het feit dat 5 colega's zich hebben geleend om deze vergadering aan te vragen, om het belang van ©eni ge particulieren te behartigen. ZU geven weer blijk „moeilijke kinderen" te zijn, wat aan het prestige van den raad niet ten goede komt. Spr. verwijl den raadsleden, dat zij zich niet tot den burgemeester hebben gewend om inlich tingen in te winnen. De heer Hilhorst (R.K.) heeft uit de diverse besprekingen geconcludeerd, dat het hier behandelde onderwerp geen zaken betreft maar personen. De voorzittere mr, Visser, wilde eerst de verschillonde sprekers beantwoor den, doch het zakelijke gedeelte overla ten aan den betrokken wethouder, den heer H. J. Gasille. „Aanvankelijk, aldus de burgemeester, toen ik de oorzaak van het verzoek voor deze raadsverga dering vernam, was ik zeer onaange naam getroffen." Do burgemeester waar schuwt tegen het confereeren ten huize van belanghebbenden, daar dit een zekere s c h ij n wekt, die niet altijd even gemakkelijk te weerleggen is. Wanneer zoo'n bespreking wordt ver zocht. beteekent dit tevens „Weest op uw hoede". Spr. vindt het een groote fout dat de tieeren zich niet tot hem hebben gewend. Op zoo'n manier wordt ieder college onmogelijk gemaakt Eenerzijds had het college het verzoek van belanghebbenden om de zaak voor hen zoo gunstig mogelijk te plooien. Anderzijds een verzoek van eenige raadsleden om een raadsvergadering uit te schrijven, en eventueel bet d.d. 21 Sept. j.l. genomen besluit in te trek ken. Spr. adviseert dan ook eventueel© voorstellen daartoe niet te steunen maar het college toe te staan op de ingesla gen weg voort te gaan. Wethouder Gasille (Lib.) licht het za kelijk gedeelte broedvoerig toe. Volgens spr. kan het college binnenkomende bouwaanvragen aanhouden indien dit in het belang der gemeente ls, zoolang Ged. Staten geen goedkeuring hebben verleend aan het uitbreidingsplan, of dit hebben verworpen Het gaat hier voor- namelijk om het recht van het college al of niet bouwaanvragen te mogen aanhouden. Het ooilege was bang dat de bebouwing aan de Molenstraat in de verdrukking zou komen en heeft daar om voorgesteld een partieel uitbrei dingsplan vast te stellen; temeer daar ons bekend was dat Ged. Staten met deze handelswijze volkomen Instemmen De heer van Breukelen (K.D.P.) pro testeert tegen de vragen van diverse sprekers naar het doel dezer verga dering. Spr. verzocht den voorzitter D-an /$aalte< i l&Lcdfo Afd. stoffen: Velours chiffon onkreukbaar I in warme najaar s tinten -ff ■k Taffet fleurie voor avond-japonnen Brocaat voor jasjes Afd. Bonneterie: Wollen Tricot Japonnen aparte Pull-overs Wollen en zijden Shawls Hoedjes nota te willen nemen van zijn mededee ling, dat deze vergadering niet is aan gevraagd op drang van belangheb benden. Na eenige opmerkingen van verschil lende leden, doet de voorzitter eeD dringend beroep op de raadsleden om geen toespelingen te maken op perso nen, welke niet nader kunnen worden weerlegd. Vervolgens schorst de voorzitter de openbare vergadering. Na heropening stelt de voorzitter voor aan den ontslagen opzichter 3de klas bij gemeente-werken nog een maand sala ris toe te kennen, betgeen zonder hoof delijke stemming wordt aangenomen Te ongeveer 6 uur sluit de voorzitter de vergadering; de heer van Klooster, dio niet ter zitting aanwezig was, had bericht van verhindering wegens ziekte ingezonden Onder leiding van de Myco- logische Vereeniging In verband met de recente vergifti- gingsgevallen in Utrecht heeft de Ned. Mycologische Vereeniging besloten, dit jaar een drietal paddenstoelenexcursies voor niet-leden te organiseeren, \yaarop een ieder, die zich voor paddenstoelen interesseert, welkom is* Zij heeft daartoe o.m. terreinen gekozen in de omgeving van Baam, hopende op deze wijze bin nen het bereik te komen van eiken Ne derlander, die zich tot de paddenstoelen studie aangetrokken gevoelt. Als eerste van die excursies wordt op Zondag a.s. een wandeling naar Groene- veld gemaakt, onder deskundige lei ding van leden der Mycologische Ver eeniging. Met het oog op een nadere verdeeling in groepen zal de heer W. F. Smits, Veen weg 74, Deventer of mej. Akke de %iuv8M qjwfó ta^sdwijn Per flesch f 0,65 III Per anker 25*—* 1,1 j?. Sckal&hmjtw Sr WJbisudrfAxJvL&JtAcud 17 Jcl. 145 Vries, Karei van Manderstraat 2, Haar lem gaarne even vernemen, wie deze excursie wenschen mee te maken. Plaats van samenkomst zal zijn om 11 uur v.m. voor het Buurtstation Baarn Wandeling door Groeneveld; daarna koffiedrinken in Hotel Groeneveld en een korte lezing aan de hand van het gevonden materiaal, door mej. Akke de Vries* Des namiddags zal in de richting van de Vuursche een wandeling worden ge maakt. Einde der excursie te Baarn om ca. 17 uur. SPORT EN SPEL De Reisduif De uitslag van de kampioenschappen seizoen 1937 van de A.P.V, „De Reis duif" is* als volgt: Oude duiven Vitesse Hok: 1. J. de Vries 837 punten 2. Th. Tuithof 792 3. R. Jansen 752 4. N. de Vriqp 694 5. D. Vos 690 Vitesse duif: 1. Th. Tuithof St. 3-35 L 481S 267 pnt. 2. R. Jansen St. 3-35 L 4723 264 pnt. 3. J. v. d Burg St. 3-34 L 3565 249 pnt. 4. J. de Vries St. 3-35 B 5809 248 pnt. 5. J. de Vries St. 3-35 L 5104 237 pnt. Fond. Hok: 1. J de Vries 381 punten 2. H. A. de Graaff 282 3. J. Maassen 198 4. Th. Tuithof 179 5. B. v. d. Burg 151 Fond Duif: 1. J de Vries St. 3-35 L 5103 134 pnt. 2. H. v. Putten St. 3-35 L 5296 131 pnt. 3. J. de Vries St. 3-35 L 5104 120 pnt. 4 H. A. de Graaf St 3-30 B 10882 92 pt. 5. H. A. de Graaff St. 3-36 J 165 90 pt. Jonge duiven Hok: 1. J. de Vries 1212 punten 2. W. R. Gerritsen 1068 3. L. Krabshuis 1001 4. M. Koudijs 883 5. H. Pieters 804 Duif: 1. Th. Tuithof St. 3-37 L 1903 391 pnt. 2. W. Gerritsen St. 3-37 L 1923 354 pnt. 3. L Krabshuis St. 3-37 L 1607 330 pnt. 4. M. Koudijs St. 3-37 L 2043 316 pnt. 5. J. de Vries St. 3-37 L 1753 292 pnt. Generaal-kampioenschap Oude en Jonge duiven 1. J. de Vries 2480 punten 2. Th. Tuithof 1679 3. N. de Vries 1596 4. P. B. 1506 5. L. Krabshuis 1383 Navlucht (oude en j'onge duiven) Hok: 1. J. de Vries 490 punten Duif: l.H. v. Putten St. 3-34 L 3991 156 pnt. KORFBAL Da ultslagan Eerste klaese Samos 3—Olympia 2 Bilthoven 2—Excelsior 3 Vogel 2Altius 1 Tweede klasse A Vogel 3Soesterkwartier RhenenSamoe 4 Tweede klasse B Zwaluwon 2—Baerne 2 De Rading—De Duiven klasse: Bilthoven 2 Vogel 2 Samos 3 Amersfoort 2 Olympia 2 Altius 1 Excelsior 3 2-3 5—0 2—2 2-6 8—0 11-0 0 4 9-2 1 3 11-6 1 2 6-3 2—1 2 3-9 1 2—2 0 0-7 BUDGE PACIFIC KAMPIOEN SAN FRANCISCO, 6 Oct. (A.N.P.). Het enkelspel der Pacifickampioen- schappen, welke wedstrijden te Berke ley in California worden gehouden, werd gewonnen door Donald Budge, die in de finale met 46, 63, fr—2, 6van zijn landgenoot Riggs won. EUWE-ALJECHIN Nog tien zetten lang leverde Aljechin in de voortgezette partij verbitterden strijd 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. - Dr. Max Euwe heeft de eerste partij der revanche-match tegen dr. Aljechin gewonnen. Zooals wel te verwachten was, heeft dr. Aljechin de partij niet meer kun nen redden, hoewel hij nog tien zetten lang verbitterden strijd leverde. Op verbluffend eenvou- Dr. Max Euwe dige wijze wist Euwe het gevaar van zwarts eenige tegenkans, den vrijen c-pion, tot een minimum te beperken en daar hijzelf intus- schen snel met zijn vrij-pionnen naar voren rukte, moest Aljechin op den vijftigsten zet de vlag strijken. WIELRENNEN AMSTERDAM, 6 Oct. De sport, commissie der Nederlandsche Wielren Unie heeft den beroepsrijder Stuyts ge schorst tot 1 Augustus 1938 wegens het niet voldoende verdedigen van zijn kan sen bij de wereldkampioenschappen/ welke dit jaar te Kopenhagen zijn ge houden. Naar men weet kreeg 'Stuyts reeds in de eerste ronde van den weg wedstrijd op het circuit van Lingby een lekke band. Hij legde niet onmid dellijk een nieuwe band om, doch zon der te trachten zijn achterstand van enkele minuten in to halen, staakte bij dadelijk den strijd. De sportcommissie der N.W.U. heeft voorts den amateur-wegrenner Anneese tot 31 December 1938 geschorst wegens het niet opvolgen van de bevelen der wedstrijdcommissarissen bij de wereld kampioenschappen op den weg te Ko penhagen. Naar men zich herinneren zal was Anneese betrokken bij een val partij. Hierdoor had hij een ronde ach terstand gekregen en toen de kopgroep van enkele renners hem inhaalde is hij met deze leiders opnieuw vertrokken. Hij weigerde na herhaalde malen ge waarschuwd te zijn de koers te verla ten. Enkele ronden later zakte hij af, juist op het moment, dat Schulte een poging deed op de kopgroep te komen Anneese reed toen tezamen met Schul te en den Belg Tack verder, doch toen dit drietal de kopgroep liad bereikt, werden Schulte en Tack gediskwalifi ceerd, omdat Anneese deze beide ren ners op de leiders zou hebben getrok ken. Een goede kans op een wereld titel voor Nederland was door dit in cident verkeken. Zoowel de schorsing van Stuyts als die van Annoese is op 1 October j.l. ingegaan. „Och, waren ede menschen wijs..** (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, aan konden we al héél tevreden zijn 1) DAMMEN A.D.V. zet winterseizoen in A.D.V. zette gisteren haar wintersei zoen in met het spelen van een vriend' schappelijke wedstrijd tegen V.D.C. te Veenendaal. Het werd een vrij gemak* kelijke overwinning voor A.D.V., doch we vermoeden dat V.D.C. in de a.s. com petitie wel uit oen ander vaatje zal tap pen. Het resultaat was: V.D.C. A.D.V, D. WegenJ. Horsmeier 02 H. v. d. Brandhof—J. Vos 2—0 J. EdinkJ. A. de Knegt 11 P. RoebroekC. v. Berkenbosch 2—0 D. Bouman—W. v. Aarst 0—2 J. RoksA. den Baas 11 II. EdinkG. J. Stappershoef 02 H. WegenW. Schimmel 20 E. WelsA. P. Bey 02 G. RotterdamF. Kramer 02 W. de GooierF. Boon 20 H. SepfcrH. K. Voskuilen 02 C. Versteeg—C. v. Colmjon 0—2 R. de Gooier—L. H. Alings 1—1 J. v. ManenG. Nienborg 20 A. Gerritsen—I. de Jong 1—1 A, Vorsteeg—L. F. Vingerhoed 0—2 G. Beukhof—R. Hamming 0—2 Uitslag 1422 voor A.D.V. BUDGE EN SABIN WINNEN VAN HENKEL EN VON CRAMM SAN FRANCISCO, 6 Oct. (A.N.P.). In den eindstrijd van het heerendub* belspel om het kampioenschap van de Pacifickust, welke te San Francisco is gehouden, won het Amerikaansche dub bel Budge en Sabin met 6—3, 64, 64 van de Duitschers Henkei en von Cr a mm ENGELSCHE LEAGUE-ELFTAL WINT MET 3—0 VAN HET IERSCHE BLACKPOOL, 6 Oct. (A.N.P.). Voor 20.000 toeschouwers is vandaag te Blackpool een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen het elftal van de En- gelsche en de Iersche League. De Engelsehon wonnen met 30, na dat de rust met blanken stand waa in gegaan. HAARLEM—ISLINGTON CORIN THIANS HAARLEM, 6 Oct. De Islington Corinthians wisten in een wedstrijd bij kunstlicht met 20 van Haarlem te winnen. De stand bij rust was 00. De belangstelling was niet groot, ongeveer 2000 toeschouwers woonden de ontmoe ting bij. De doelpunten werden gemaakt resp. door Sherwood en Miller FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTf 30) Zij ademde luid en gejaagd. Alam Khan kwap ijlings op haar toe. „Had ik geen gelijk?" fluisterde hij met triumf in zijn stem. „Begeer je er nog meer van te zien? Of is 't zoo vol doende?" Met een verach'elljk gebaar deed hij den steen om zijn spil draaien en sloot de opening Diana kek hem aan met wijd opengesperde oogen. Opnieuw gaf de indrukwekkende gestalte van dezen man haar een gevoel van machteloos heid. Ze moest hem ontvluchten, an ders zou ze bezwijken „Vindt u goed. dat ik wegga?" vroeg «e, terwijl ze naar de deur toeliep; tich met één hand-steunend tegen den Wand. De oogen van den Cobra gloeiden. „Dat was niet naar je zin hè, om te zien, dat die sahib verliefd was van die vrouw Waarom zou hij niet? 't ls heel vertandig van hem; hij weet wel dat hij hier nie' levend vandaan gaat" ,,'t Staat hem vrij te houden van wie hij wil Mij kan 't niet schelen," ant woordde Diana onverschillig. Haar stem beefde. De ankerketting, waaraan haar hoop vast zat, was ge broken. „Je zegt dwaze dingen, 't Kan je wel schelen, want je vrijheid hangt er van af" hernam Alam Khan met een kwaadaardig lichtje in zijn oogen. „Luister naar me hij greep haar arm. Wanneer er tusschen man en vrouw geen overeenstemming bestaai, kan er ook geen liefde zijn. Die beiden daar zijn eens, dat heb je gezien. Maar wij niet. En daarom trouw ik niet met je, zooals ik eerst van plan was." „U geeftgeeft u mij mijn vrij heid weer?" vroeg Diana ongeloovig. De Cobra keek haar nieuwsgierig aan. „Ja, die zal ik je weergeven.... In dien jij van dien sahib gedaan krijgt, dat hij je vertelt, wat dat geheime hoek. waarvan hij de auteur is, behelst. Als je hem zegt, dat jij me met je le ven borg blijft voor zijn openhartig heid, dan zal hij je het ongetwijfeld vertellen." „En in dat geval.... zoudt u hem dan ook laten gaan?" Alam Khan uoolde met zijn vingers door zijn langen baard en dacht na. D* gejaagde ademhaling van Diana en haar vraae waren voor hem een bewijs dat ze van dien eahih hield, al be weerde ze ook van niet. „Je hebt gehoord wat ik verlang?" luidde zijn wedervraag. Zijn doel was haar zoo lang mogelijk in onzekerheid t« houden om haar des te eerder in den val te lokkon. Diana had den krijgshaftigen aard van haar vader: ze zou vechten voor het leven van den man, dien ze lief had. Er was bovendien iets in haar binnenste, dat haar waarschuwde, dat dat tooneeltje, dat ze bijgewoond had, op touw was gezet door den Cobra met een duister oogmerk. „Ik heb ook een vraag gedaan, Khan, antwoord. Alam Khan kon een gevoel van be wondering niet van zich afzetten. Die vrouw was wel een vrouw naar zijn hart. 't Was heusch geen wonder, in dien de sahibs goede krijgslieden ter wereld brachten, „Als hij zijn geheimschrift bekend maakt, dan zal ik hem ook vrij laton. Dat zweer ik." „Dan zal ik hem vragen, wat u wenscht." ,,'t Gaat er niet om ie vragen, maar om te verkrijgen", bromde de Cobra, wiens ergernis los kwam. Zoo hij niet vóór de kom6t van „den Man met den Sluier" den sleutel van het geheimschrift in zijn bezit had, zou dat geduchte wezen het Gray wel weten af te persen en zoo niet, dan doodde hij don Engclschman als straf voor zijn geheimzinnigheid; in beide gevallen zou hij, de Cobra, er geon voordeel van trekken. En hot doel van Khoon, den Mongool, was, zoodra hij het Byzantijnsch geheimschrift in zijn bezit had, het Britach gouvernement dwars te zitten door het allerlei val- sche berichten te zenden door middel van het bewuste cijferschrift van Gray; né zijn beide mededingers gedood te hebben, zou hij dan de onbetwiste heer- scher van Indiö zijn. „Ben Je er zeker van, dat hij Je de verklaring van het boek zal geven?" vroeg hij. „Hoe kan ik daar nu zeker van zijn, voor dat ik 't gevraagd heb?" ant woordde Diana ongeduldig. Langzaam maar zeker naderde zij haar doel: een onderhoud met Colin Gray. „Morgen zul je hem spreken. Maar denk er aan, dat je samen met hem geen andere taal spreekt dan de onze: ik moet verstaan kunnen, wat je zegt; bovendien moet je op denzelfden divan zitten, waarop je hem met die vrouw gozien hebt. Indien je niet slaagt, of als je het Engelsche dialect spreekt dan zal je gewaar worden hoe hij vol gens mijn beproefde methode tot spre ken gebracht wordt," ,,'t Is goed", zei Diana met haperen de stem. Ze wist, dat Gray weigeren en gefol terd worden zou. „Mag ik nu gaan?" „Ja, dat mag je." Intusschen was de Galcha, dien Khoon geslagen had, naar de vertrek ken van Chirine gegaan. Na er lang over gedacht te hebben, was hij tot 't besluit gekomen, dat het 't verstandig ste zijn zou aan de favoriet van den Cobra het complot over te brengen, dat door den Mongool en den eunuch gesmeed was. Zich rechtstreeks tot Alam Khan te wenden, was te gevanr lijk, Indien de Cobra toegaf aan één van zijn buien van razernij, zou do kans groot zijn, dat hij hem op staan- den voet zijn hoofd afsloeg; deed nu de Perzische als ♦usscbonpersoon dienst, dan zou het in elk geval geen Galcha uit Plrma zijn, die vermoord werd als brenger van slechte tijdingen. „Een der mannen van heer Khoon, een Galcha, verzoekt onderdanig om een onderhoud, edele vrouwe", kon digde een der dienstmaagden van Chi rine aan. „Ik verleen geen gehoor aan man nen", antwoordde haar meesteres prik kelbaar. „Zeg hem heen te gaan, an ders zal hij gegeeseld worden als straf voor zich in het vrouwenkwartier te hebben gewaagd." De dienstmaagd hield aan. „Vergeef me, met-henné-rood-ge- kleurdo-nagel-van-Heelal", stamelde ze. „Hij zegt, dat hot leven van den Khan bodrcigd wordt." „Welnu, hij heeft toch een mond, laat hij naar den Khan toegaan." „Hij is bevreesd voor den toorn van den Khan", pleitte de vrouw angstig. Chirine stond op; de slavin moest een lesje hebben. „Ga den eunuch Jaffir halen", beval ze. „En zeg hem, dat hij de mannen meebrengt, die don bal van den voet van onbeschaamde slaven weten te geeselen," De vrouw kromp in elkaar van angst. Liever dan de marteling te onder gaan van met do enkels aan een bam boestok to worden vastgebonden, zou ze haar leven wagon en een uiterste poging doen. „Hij verzekert, dat de eunuch Jaffir den Khan vermoorden wil", mompelde ze met een stem. schor van tranen en angst. Chirine begreep de belangrijkheid van do woorden der vrouw, altijd in dien ze waarheid bevatten. „Als i» gelogen hebt. kat-van de-on derwereld, dan zal er niet één persoon gegeeseld maar dan zullen er twee he graven worden. Jij en de Galcha, julllo 7.ullen rug aan rug gebonden levend begraven worden in hetzelfde graf. Ga den man halen „Zoowaar als Allah getuige is, het is de waarheid", luidde de bevestiging vnn den Galcha, zootlra de verschrikte dienstbode hom met haar meesteres had alleen gelaten. „Waarom verraad je Khoon, je mees ter? Ze zeggen, dat hij je royaal be taalt." „Hij heeft me met zijn zweep gesla gen. Wij uit Pamir, wij verbijten geen beloediging in stilte. Bovendien heb ik een vrouw en een gezin, bestaande uit tien personen, die hij dreigt eveneens te zullen afranselen." „Spreek dan." Alles, wat de spion aan het licht bracht, betreffende de trouwelooze wijze, waarop Khoon zijn plan van ver raad zonder eenige scrupules had voor bereid; zijn verwoestende propaganda ondor de mannen van don Cobra; hot complot met Jaffir om den „Man met den Suier" in de va' te lokken en Alam Khan te vermoorden: de plundering dor paleisschatlen, die volgen moest, dit al les vervulde ook de Perzische van af schuw, het gevaar in zijn naakte werke lijkheid scheen haa^ dreigend. „Dit is alles", zei de Galcha. Terwijl hij zijn schouders optrok zon der te donkon aan zijn pas opgeloopen mishandeling, kermde hij van pijn. Chirine bleef een oogenblik met de kin in haar hand onbeweeglijk zitten na te denken. Zo overwoog het vraag stuk op welke wijze het meest voordeel ♦e halen was uit de zoo juist ontvangen inlichtingen. Het bericht van de trou weloosheid van Khoon gaf haar groote ergernis. Een oogenblik had ze plan ge had den Galcha te laten dooden, opdat hii het nieuwtje niet aan anderen zou kunnen vertellen, waardoor de gebeur tenissen verhaast werden on de samen zweerders gelegenheid zouden hebben om te vluchten. Maar ze durfde niet goed: Alam Khan had hem mogelijk nog als getuige noodig. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2