N iet-inmengings crisis Ir. Mussert verzamelt zijn getrouwen „EXTRA" f 3.2 Kinderhoekje Vorst Cobra De kerkstrijd Hagespraak te Lunteren Italië wijst, gelijk werd verwacht, drie hoeksbesprekingen van de hand ZONDER BERLIJN GEEN OVERLEG Geen schending van Spanje's integriteit Herderlijk schrijven BELA BARTOK ZORGT VOOR SENSATIE OUDE GENEVER Utrechtschestraat 17 per Tel. 145 Het groene oog van Baa-al Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 11 OCTOBER 1937 Rome wenscht het vraagstuk der vrijwilligers te behandelen in de non-interventie commissie Gelük wen weet, is Zaterdag J.l. het Italiaanse/ie antwoord op de Fransch Engelsche nota van 2 Oct. overhandigd. Het luidt als volgt: 1De koninklijke minister van buiten- landsche zaken heeft de eer een verkla ring af te leggen naar aanleiding van de nota. deze maand door de Fransche am bassade overhandigd. (2) De fascistische regecring neemt met genoegen kennis van de door de Fransche regeering gegeven verzekeringen inzake de politieke onafhankelijkheid van Spanje. Wat haarzelf betreft: zij behoeft nauwe lijks te herinneren aan de verklaringen, waarin zij herhaaldelijk en plechtig van haar opvattingen heeft blijk gegeven in zake de politieke onafhankelijkheid en bij gevolg de territoriale onaantastbaarheid van Spanje, zoowel wat betreft het conti nentale grondgebied als de eilanden en koloniën. (3) De fascistische regecring deelt ten volle de opvatting van de regecring van Frankrijk, dat de binnenlandsche strijd in Spanje niet langer een reden tot achter docht en wrijvingen mag zijn tusschen de andere volken en dat de toestand zich op een zoodanige üzc moet ontwikkelen dat ook op ander gebied vorderingen kun nen worden gemaakt in de richting van een algemecne ontspanning. Zij is bereid alle middelen te onderzoeken, die nuttig zouden kunnen ziin om de politiek van niet-inmenging doeltreffend te doen zijn. (4) De Fransche regeering hecht bij zondere waarde aan een van de ele menten dezer politiek, te weten de kwes tie der vrijwilligers en van hun terug trekking. Het heeft zin. teneinde de po litieke positie en de verantwoordelijk heid van elk der regeeringen nauwkeu rig vast te stellen, en niet zoozeer om re denen van polemischen «aard. er aan te herinneren, dat het juist Italië is ge weest, dat tezamen met Dnitschland als eerste met klem heeft aangedrongen op een verbod van uitzending van vrijwil ligers en vervolgens op hun terugtrek king. De Italiaanschc regeering eischt voor zich zelf en voor de Duitsche re geering de eer op het initiatief te heb ben bij het aanwijzen van deze kwestie als een van de onmisbare elementen voor een politiek van non-interventie. Zij beroept zich hierbij met name op de verklaringen, in Augustus 1936 door den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken gericht tot den Franschen ambassadeur, op do nota van 7 Januari 1937, gericht tot den ambassadeur van Frankrijk en die van Groot-Brittannië, en op de nota van 25 Januari, gericht tot de Britsche ambassade en tenslotte op herhaaldelijk door den Italiaanschen vertegenwoordiger in de non-interventie commissie te Londen afgelegde verkla ringen. De fascistische regeering heeft de eer te bevestigen, dat zij inzake het geheele probleem der niet-inmenging dezelfde rneening blijft toegedaan, welke blijkt uit alle bovenvermelde uitingen. (5). In de nota van 2 October j.l stelt de Fransche regeering voor. dat tusschen de regeering van Frankrijk, die van Groot-Brittannié en die van Italië be sprekingen zullen worden gehouden om zoo mogelijk tot een accoord te komen aangaande maatregelen, ter verzekering van een politiek van niet-inmenging. De Fransche regiering stelt deze procedure voor om te ontkomen aan moeilijkheden, zooals die. welke zich hebben voorge daan in den boezem der Londensche commissie. De fascistische regeering schat het. Fransche voorstel op zijn juis te waarde, doch twijfelt er aan of deze moeilijkheden wel kunnen worden over wonnen met behulp van verfijning in de methodes van onderhandelen of door middel van een gewijzigde procedure, vooral van een procedure als de voorge stelde. Zij vestigt de aandacht op het feit, dat de betreffende aangelegenheid niet slechts enkele staten aangaat, doch in tegendeel. behalve Frankrijk, Engeland en Italië, ook andere staten rechtstreeks belang inboezemt. Men zie verder niet het feit over het hoofd dat zonder de toestemming van Burgos en Valencia geen beslissing in deze aangelegenheid tot practische re sultaten kan leiden, te meer wanneer men zich de houding van den vertegen woordiger van Valencia herinnert, die onder een mooi lijkend voorwendsel in zijn te Genëve gehouden redevoering elke mogelijkheid van evacuatie der hij de strijdkrachten van deze regeering in gelijfde vrijwilligers buitensloot. De voorgestelde discussie zou bij afwezig heid van de andere staten dus de on ontbeerlijke elementen missen, om tot een accoord te geraken Het staat bij de fascistische regeering vast, dat de aan vaarding zelfs van preliminaire proce dures buiten de Londensche commissie en haar organen bij den huidigen toe stand de mogelijkheden van misverstan den tenslotte niet zou verminderen, doch doen toenemen en de verwezenlijking van een algemeen accoord. dat de fascis tische regeering in de hoogste mate noodzakelijk acht, tenslotte zou vertra gen in plaats van bespoedigen. De fascistische regeering is dus van oordeel, dat de kwestie van de niet-inmenging het best in den boezem der Londensche commis sie kan worden behandeld. (b). De fascistische regeering heeft tenslotte de eer mede te dee- len, dat zij in geen geval zal deel nemen aan besprekingen, bijeen komsten of conferenties, waartoe Duitschland niet eveneens for meel zou worden uitgenoodigd of waaraan dit land niet zou deel nemen. Naar aanleiding van de Fransche drei gementen, dat de Pyreneeëngrens weer zal worden geopend, publiceert het „Giornale d'Italia" een artikel, waarin wordt verklaard, dat niet alleen Sovjet- Rusland, doch ook Frankrijk de meest omvangrijke hulp verleent aan de roo- den in Spanje. Al zijn den laatsten tijd ae door de regeering van Valencia uit de goudreserves van de Bank van Span je betaalde zendingen van oorlogsmate riaal van de zijde van Rusland afge nomen tengevolge van de organisatie van de vlootverdediging tegen de zee- rooverij in de Middellandsche Zee, noch tans heeft Frankrijk de smokkelarij van manschappen en vooral van materiaal geïntensifieerd. Men voorziet het roode Spanje via de grens met gemiddeld 600 a 700 ton oorlogsmateriaal per dag. Het Giornale d'Italia schrijft, dat in de maanden Juni, Juli en Augustus het volgende materiaal uit Frankrijk in de oorlogszone van de rooden gearriveerd is: 2.068 autobus sen en chassis, 43 ambulance-auto's, 450 motorfietsen, 51 tanks, 80 kanon nen ,250 wagons beladen met ver schillende soorten van materiaal en slotte nog 11.234 vrijwilligers. Met betrekking tot de vrijwilligers wijst het Giornale d'Italia erop, dat het hier niet alleen Franschen betreft, doch ook buitenlanders, die zijn aan geworven onder de werkloozen in de landen van Midden-Europa, vervol gens naar Frankrijk zijn gezonden en vandaar naar Spanje. Zoo zijn midden Augustus drieduizend Tsjecho-Slowaken naar het roode front in Spanje vertrokken en op 18 Septem ber j.l. heeft men een heele Sovjet-briga de daarheen vervoerd, samengesteld uit mannen die tot dan toe waren opgeslo ten in de concentratiekampen van Si berië en die naar Spanje werden ge zonden „om zich vrij te koopen". Voor elke roode brigade heeft men Fransche en Russische officieren aan gewezen als technici. Beschuldiging van Valencia De Spaansche ambassadeur te Londen heeft tot het Britsche ministerie van bui- tenlandsche zaken een nota gericht, waarin zijn regeering verklaart, dat Ita. liaansche onderzeeërs, welke de Spaan sche vlag voeren, in de Middellandsche Zee opereeren. Bovendien zou Valencia betrouwbare inlichtingen hebben ont vangen, volgens welke Italiaansche vliegtuigen Madrid met gasbommen zul len bestoken. De Manchester Guardian heeft uit Duitschland inlichtingen ontvangen, vol gons welke er in den loop van Septem ber tusschen de 100 k 300 man van twee luchtafweerbatterijen met hun ma teriaal via Italië naar Spanje zouden zijn gezonden. Het blad zegt voorts, dat 15.000 Italiaansche soldaten in de jong ste weken in verschillende havens der Spaansche rechtschen zouden zijn gede- barkeerd. Het totale aantal Italiaansche solda ten in Spanje zou tusschen de 110.000 en 120.000 bedragen. Duitschen priesters verboden godsdienstonderricht op de scholen te geven BERLIJN, 10 Oct Hedenoch tend is in alle katholieke kerken van Berlijn een herderlijk schrijven van den bisschop voorgelezen, waar in ter kennis van de geloovigen wordt gebracht, dat het den katho lieken priester door den staat ver boden is godsdienstles te geven op de scholen. „Het nieuwe decreet van de Duit sche regeering", zoo wordt in het her derlijk schrijven gezegd, voert de leuze „de priesters uit de scholen" in do practijk door. Op deze wijz^ wil men voorkomen, dat het woord van onze priesters doordringt in de kinderzielen. Dit is een aanduiding dat in de komen de tijden het katholicisme op de proef zal worden gesteld. Als bisschop van Berlijn heeft men mij niet op de hoog te gebracht met de redenen, waarom dc geestelijken niet langer godsdienston derricht mogen geven „De redevoeringen en de geschriften van de mannen, die verantwoordelijk zijn voor het leven van het land toonen aan, welke denkbeelden zij hebben over de heilige schriften en hoe men het-ka- tholieke leven beleedigt. De veldtocht te gen de kerk gaat bij étappen, opdat het doel hiervan niet te spoedig aan allen blijkt. „Wat gaat men thans doen? Gaat men het godsdienstonderricht geheel af schaffen en de kinderen een anti-Chris telijke philosophie leeren? Vervolgens herinnert de bisschop eraan, dat thans alleen de kerk nog vrij is voor het ge ven van godsdienstonderricht. De bis schop spoort de ouders aan nauwkeurig te letten op het onderwijs, dat door de leckenondenvijzers aan de kinderen wordt gegeven en hij kondigt aan dat eens in de week in de kerken gods dienstonderricht zal worden gegeven aan de kinderen door de priesters, die thans niet meer in de scholen kunnen komen. Havas meldt uit Boedapest, dat de componist Bela Bartok, de beroemdste der hedendaagsche Hongaarsche compo nisten, in een brief de Hongaarsche radio-omroepmaatschappii heeft ver zocht zijn werken te schrappen van de programma's die te Boedapest worden uitgezonden en gerelayeerd worden door Duitsche en Italiaansche stations. Dc componist wilde zijn geste, die een hevige beroering in muziekkringen heeft verwekt, niet nader verklaren. BINNENLAND Zaterdagmiddag heeft de Nationaal Socialistische Beweging te Lunteren een hagespraak gehouden naar aanlei ding van de moeilijkheden, die zich ge durende de laatste weken in de gelede ren van deze organisatie voordeden. De volgelingen van ir. Mussert kwamen zonder uiterlijk vertoon met extra-trei nen. autobussen en auto'6 naar het Ve- luwe-dorp, waar het verkeer door 25 man rijkspolitie werd geregeld. Naar wij vernemen werden er door deze on geveer 250 autobussen en 450 luxe-auto's geteld, terwijl twee extra-treinen elk on geveer 7 k 800 reizigers aanvoerden. Het totaal aantal bezoekers schatte men volgens deze cijfers op 10 k 15.000- Van andere zijde schatte men het aan tal aanwezigen op 20 k 30.000. Ook uit Duitschland waren een aantal bezoe kers gekomen. Ir- Mussert ring om rijf uur met zijn redevoering aan, waarin hij erop wees, dat uit de laatste verkiezingsuitslagen bleek, dat 96 pet. van het Nederiand6che volk het nationaal-60cialisme niet aan hing. Ondanks allen tegenstand, zoo riep de heer Mussert uit, zeiden 170.000 Ne derlanders: En toch nationaal-60cialis- me. In de oogen van de wereld waren wij verslagen, in eigen oog hadden wij een nederlaag geleden. Mijn taak was het, aldus ir. Mussert. den nieuwen weg te bepalen, waar langs de N.S-B. moest worden geleid. Daartoe was echter re organisatie noodig. Die der uitgeverijen was het meest urgent, omdat het in November gestich te dagblad in het voorjaar 6.000 gulden verlies per maand gaf- Reeds weerklon ken juichkreten over het aanstaande verdwijnen van ons dagblad. Twee van pnze beste mannen voerden de -reorga nisatie door: een zware moeilijke teak. Maar die met goed gevolg is volbracht, al moesten groote offers gebracht wor den. Vervolgens kwam Indië aan de beurt, waar de N.S.B. 5000 leden telt. De In dische kameraden moeten de Indische afdeeling der Beweging zoo zelfstandig mogelijk voeren. De taak van ex-kame raad Hogewïnd moest daarom worden overgenomen door. een kameraad in In dië wonend; ik wees daartoe aan v. d. Laaken, oud-hoofdingenieur van de In dische Spoorwegen. Ik deelde dit aan Hogewind-mede, sindsdien heeft hij geen taak meer willen aanvaarden; is zijn liefde voor de Beweging veranderd in het tegendeel en is zijn vertrouwen in den Leider geschokt- Daarna, zoo vervolgde ir. Mussert. kwam de reorganisatie der Beweging hier te lande aan de beurt. De nieuwe organisatie werd ontwor pen, waarbij het land in 24' districten werd verdeeld, en talrijke vereenvoudi gingen werden ingevoerd. De Beweging staat wederom financieel op gezonde basis. De geldmiddelen In verband met opmerkingen, dat de uitgaven der N-S.B. niet bekostigd kun nen worden uit de bijdragen der leden en de Vraag, of het niet op den weg der Regeering ligt zich nauwkeurig op de hoogte te stellen en het publiek in te lichten, deed ir. Mussert uitroepen: Laat de Regeering een onderzoek instellen, onze boekhouding is ter beschikking, onze accountant even eens. Maar de Regeering zal het niet doen. Want reeds verleden jaar, toen een schendbroohure tegen de N.S.B- uitkwam, heeft de accoun tantsdienst der Regeering een week op het Hoofdkwartier doorge bracht om alle boeken na te zien. Het spreek vanzelf, dat niets te con- stateeren viel dan de groote offer vaardigheid. Ik ga daarom verder en doe hier het aanbod alle boeken en bescheiden der N.S.B. te doen nazien door drie te goe der naam en faam hekend staande ac countants, Nederlandsche wel te ver staan. Slechts- één voorwaarde stel ik daarbij: hetzelfde onderzoek moet door dezelfde accountants ook ingesteld wor den bij Eenheid door Democratie en bij de politieke partijen De zaak-Van Duyl Vervolgens behandelde ir. Mussert de gebeurtenissen van den laatsten tijd, in de eerste plaats- de zaak-van Duyl. Ds- van Duyl nam zijn ontslag als 'lid en als Kamerlid. Spreker is van meening, dat dit ontslagnemen in het belang der Beweging was, in 't belang van ds. van Duyl en in het belang van anderen en dat daarom zijn besluit juist was. De heer.en Pont en v. d. Goes van Naters hebben zich de wijheid veroorloofd deze zaak op straat te brengen. Ds. van Duyl beweert thans zijn handteekeningen onder pressie gezet te hebben en dit te betreuren. Welnu, dan moge het recht zijn loop hebben. Zelfs nu gebleken is, dat de geheele afdeeling Vorming, aan welks hoofd Van Duyl stond, een broeinest van samenzwering was tegen de Beweging en haar Leider, kan onze vroegere kameraad van Duyl het volle pond van mij krijgen. De IIoo- ge Raad-van Discipline stat ter beschik king van Van Duyl- Onmiddellijk na de verkiezingen was ik er zeker van, zoo vervolgde de spre ker, dat de Beweging door een aantal leden zou worden verlaten, daar ande ren verraden. Tegen den herfst ver wachtten wij dit; ook voor verraad is voorbereiding noodig. Het is speciaal de taak van kameraad Van Geelkerken om ip dit gebied waakzaam te zijn. Hij was waakzaam! Ruim een maand geleden bleek het gezwel in de afdeeling Vor ming te zitten. Uitvoerder, misschien hoofd, van de revolte was mr. v. d. Goes van Naters, die het land rondreisde. In den Haag probeerde men zelfs in iedere groep een kern te vormen. De kwestie-Van Duyl maakte het noo dig direct, in te grijpen. Het is daarom niet onmogelijk, dat het achterste deel van den kop is blijven zitten. Bewijzen, dat ds- Van Duyl medeplichtig is, heb ik niqt. De in het Hoofdkwartier gehou den gesprekken zijn niet afgeluisterd, anders zou ik zekerheid hebben. Vast staat echter, dat de dienst van de Vor ming de schuldige is. - Gezien de capaciteiten van de opstan delingen is het geheele geval rneer be lachelijk dan dramatisch. Maar eén ding heeft mij uitermate gehinderd. Indien ik ooit het gevoel krijg, dat een ander beter dan ik geschikt is als leider der Beweging, zoo vervolgde rle heer Mussert, dan zal ik het oordeel vragen van de duizend hardste werkers 7. En ja hoor. Tonny had het bij het rechte eind. De oude slangenbezweerder had het op ziin eenzame plek niet meer kunnen uithouden en krimpend van pijn was hij door het bosch verder gekropen, in de hoop een beek te vinden om wat te drinken. 8. De arm waarin de slang gebeten had was tot aan dc elleboog rood en gezwol len. Maar gelukkig was hel oog niet te laat en door snel endoortastend in te grijpen, wist dolcter Bergman het kwaad te stuiten. Sidi cl Bordj wist niet hoe hij genoeg zijn dankbaarheid kon bctooncn. der Beweging, niet van een Pont, een Goes van Naters en consorten. De opstand-operette is voorbij; de Be weging marcheert, niet verbitterd maar blijmoedig. Al6 laatste arbeid, die door mij in de schaduw van het dal moest gedaan worden, noemde ik: de versterking van ons geestelijk fundament. Het werk ligt gereed en zal in „Volk en Vaderland" te Uwer kennis worden gebracht. Ons nationaal-socialisme komt voort uit drie bronnen: Godsvertrouwen, Lief de voor Volk en Vaderland; eerbied voor den arbeid. Deze drie bronnen zal ik in de publi catie achtereenvolgens nagaan en gij zult het als een wonder gevoelen, dat ons programma het juiste uitvloeisel is van hetgeen nu, zet? jaar later, als zui ver bewustzijn tot ons is doorgedron gen. Wij gaan dezen winter in: gezond gelouterd, goed georganiseerd op stevig geestelijk fundament. De samenkomst werd besloten met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus en een godsdienstig lied- FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE S3) Chirine trok haar tengere schouders op. „Mijn Heer begeerde dat geheim schrift te hebben, indien de sahib het hem gegeven had. zou hij hem vrijge laten hebben. Maar nu de Man-met-den- Sluier er is, zal er geen sprake van zijn. dat mijn Heer het mag hebben- Het geheim van jouw sahib zal de Man- met-den-Sluier wel los krijgen, hij is degeen aan wie wij allen getoorza- menen als hij het heeft, behoudt hij het voor zich. En wat hij daarna met je sahib zal doen. dat zou ik niet durven voorspellen." „Zou Firóe on6 niet kunnen helpen?" opperde Diana ontsteld. „Ik heb hem al laten halen,' ant woordde Chirine. „Hij kan hier elk oogenhlik zijn; en dan zal le hooren. wat hij er van denkt. Maar je weet nog niet alles De woning van het kruiden vrouwtje staat onder bewaking. Daar kan je ie niet verbergen. Ik heb haar gesproken, ik wilde, dat ze aan haar zoon zou vragen of deze zich meester kon maken van de sleutels van het hek van het paleis; maar hem bewaken ze ook." „En Chirine geloof je. dat majoor Gray weer in zoo'n afschuwelijken ker ker, als waarover jij me gesproken hebt, geworpen zal worden?" Chirine boog het hoofd. „Dat is wel waarschijnlijk; ofschoon er veel van af zal hangen, welk ant woord hij geeft aan den Raad van Drie" zei zij. „Hier is Firoz Khan, hooge Vrouwe", kondigde de stem van een der vrou wen van Chirine aan. „In naam van Allah, w-ees welkom, Oh Firoz Khan", riep Chirine uit. „Uw karavaan is voorbij gegaan en zij (ze wees op Diana) is nog altijd hier. Hebt u een ander plan? Antwoordt gauw, de tijd dringt." „Ja Chirine Bibi. ik heb een ander plan. Met het geld dat u me gegeven hebt heb ik kameelen gekocht. Van nacht zullen ze bij het kleine noortje staan, dat in den tuinmuur van h t paleis gemaakt is: en wie ze aan den engel leidt, zal ik zijn Firoz Khan Indien de miss sahib dus wij /.orgen er te zijn?" „Ik ga niet weg zonder den sahib", riep Diana beslist uit. De uitdrukking in de oogen van hi- rine verzachtte. Dat was inderdaad lief de. zooals zij ze verstond. „Ik heb je ons gesprek nog niet ge heel overgebracht, Dina," zei ze sus send. „Hij heeft me opgedragen i te zeggen, dat hij van je hield, tn vervol gens. dat het zijn wensch was, dal je zoo mogelijk vluchtte je weet wel Diana, dat, ingeval het plan voot zijn ontvluchting mislukte Ze hield op. „Ja en verder Ik moet alles weten." Diana Lindsav sprak op den 'oon. dien dc resident gebruikt zou hebben tegen één. die het gewaagd had, zich tegen zijn gezag te verzetten. „Goed", zei Chidine. „Ik zal alles ver tellen." En zij beschreef het lot van kapitein George Ian Galbraith, die een maal een sieraad was van het beroemde X regiment en later tot den Geheimen Dienst behoord had. „En sinds een paar jaar," voltooide ze, „zit hij gevangen, blind en half waanzinnig in een der onderaardsche kerkers van het paleis." Een oogenblik bleef het Engelsche meisje sprakeloos van ontzetting. Was 't mogelijk dat menschelijke wezens hun naasten zoo'n beestachtige behandeling lieten ondergaan? Hoe kon God iets dergelijks gedoogen. Ze stond op; maar haar ziel bleef geknield liggen en in gebed. Chirine had de waarheid ver teld dat wist ze, anders zou haar hart zoo'n pijn niet doen. Ze mochten "naar dooden, indien ze hém maar spaarden. Het leven van Gray was meer waard, dan het hare. En zonder hem had het leven geen waarde en zeker niet in een oord. waar ze niet eens trouw aan zijn herinnering zou mogen zijn. „Ik zal aan den Khan <»n aan den Man-met-den-Sluier verklaren, zei ze uitdagend, dat ik sterven wil met ma joor Gray; ik zal hun zeggpn, dat ik van hem houd en bereid hen. indien men hem vrijlaten wil. in zijn plaat# te worden terechtgesteld. „En hem op die wijze berooven van zijn eenige kans op redding", repliceer de Chirine ongeduldig. „Neen Dina, in dien mijn Heer in gevaar verkeerde, zou ik precies-denken als jij» ik zou met hloote voeten-over glasscherven loo- pen. om hem te helpen. Maar jij en jij alleen kunt hulp gaari halen voor sahih. En vergeet niet, dat het zijn wensch is, dat je weggaat.'' Met gefolterde oogen keek Diana haar aan. „Ja", mompelde ze haperend, „ik zal weggaan zooals hij het verlangt Om hulp te 'halen voor het te laat ie. Waarom, oh, waarom Chirine, zijn die landgenooten van jou zoo wreed. Wat heeft Calin misdaan, om zoo duivelach tig wreed behandeld te worden door den. Man-met-den-Sluier." Zonder meer wendde Chirine zich tot Firoz, die zwijgend toekeek, zijn jong, open gezicht betrokken van ergernis over het schouwspel van deze wanhoop. „Heb je goud genoeg?" vroeg de Per zische. Om onbekende reden scheen de dui delijke sympathie, die hij voor het En gelsche meisje koesterde, haar onaan genaam. Hij knikte toestemmend. „En wat nier met goud betaald zou kunnen worden, zal deze wel betalen Hij legde een hand op het gevest van zijn zwaren' dolk. „Een hond, waarvan de strot is door gesneden. blaft niet meer", voegde hij er verwoed aan toe. „Ik zal óver de miss sahib waken en haar verdedigen, al zou het mijn leven kosten Zij heeft niets te vreezen." Diana Lindsav eaf den jongen, rid derlijken bergbewoner een dankbaar lachje. „Gulbundun mag van geluk spreken, dat zij o eenmaal tot man zal krijgen", zei ze met ongeveinsde ontroering. De jonge man fronste zijn wenkbrau wen. „Zij is nog te jong om te trouwen. En ik ben worstelaar en dp uitslag van ppn gevecht is wisselvallig" „Hel-is w*el waar. .wat ze zeggen: het mes, dat een man doodt, doorboort perst het hart van een vrouw Plotsp ling veranderde hij van -onderwerp: „Elke cipier neemt gopd aan", zei hij beteekenisvol. „En de bewaker van-den sahib vormt goen uitzondering op den regel." Chirine begreep hem. „Ik heb dien sahib genoeg kleinoo- diën gegeven, om een heele stam van cipiers om te koopen", viel zij hem in de rede. Indien er iets gedaan te krij gen is van den Tongloozen, clan zal 't den sahib stellig gelukken. Hij heeft er de middelen voor. Ga nu heen, zelfs do steenen der muren schijnen dezer da gen oogen en ooren te hebben. Op de afgesproken plaats zal de miss sahib u wachten. „En mocht ik er niet zijn", antwoord de de jonge bergbewoner ernstig, dan zal zij bericht vinden, geschreven met de eenige pen, welke ik weet te han- teeren en waarin de reden zal staan van mijn wegblijven. Weer legde hij zijn hand op het hoornen gevest van zijn dolk met beteekenis vol gebaar en zich daarop omkeerend spoedde hij zich weg, lenig en onversaagd. Intusschen speelden zich in de onder aardsche gewelven van het paleis, in epn crypte die grensde aan de raads kamer van den Man met den Sluier, zonderlinge dingen af. Een spookachti ge zwarte gedaante, geheel in mantels en sluiers gehuld, was druk in cle weer tusschen een aantal fonkelende electri srhp. toestellen. Verspreid lagen overal platen, magneten, batterijen en stroom- wisselaars. Gebogen over een klein ebbenhouten en koperen toestel, dat in een glazen kistje van ongeveer twee voet in het vierkant geborgen en waarvan een der zijden open was, zei de rle vrpemde per soonlijkheid langzaam en duidelijk:^ „Simla Simla hallo 'ie Simla daar? Ja, zoo is 't heter Is aan Mohammed Shah het gevraagde verlof verleend? Goed De Mon gool moet gedood worden Ja. ver schillende malen hebben vliegtuigen het dal overgevlogen, maar de nevel belette alle zicht. Allah zij geloofd. Telegrafeer aan den Mir van Yanistan, namens hot Indisch gouvernement, zeg hem, dat die vijfhonderd man niet meer noodig zijn 3333.46 en S16 Ik neem het bevel op mij over de gezamen lijke troepen Spreek niet zoo dicht bij het toestel. Hoeveel Gurkha's? En kanonnen? (Een schorre lach). Ze zullen bedolven worden Het gas hoopt zich intusschen op. één vonk en Hier beneden spreek ik nader... Bismillah. HOOFDSTUK XXIII De Man met den Sluier presideert twee Raadsvergaderingen Toen Khoon, de Mongool, zich naar cle Raadskamer begaf, waar hij door den Man met den Sluier ontboden was, bad hij het gevoel dat er iemand naast hem liep, dien hij wel niet zag, doch die hem met dood-angst vervulde. Van tijd tot tijd streek hij eens met een krommen vinger over zijn voorhoofd, om dikke zweetdroppels af te vegen. Bij eiken hoek van do onderaardsche gang draaide hij jsijn Kee' gezicht om en gluurde over een zijner mismaakte schouders of er misschien iemand ach ter hem was Hij was in doodsangst, dat de Gesluierde Man iets gehoord had van zijn complot met Ja f fir, den bewa ker van den harem, tëgêp den Cobra en tegen don Gesluièrdeh Man. Op den drempel van rle, Raadskamer nam hij een uildagenrlo houding aan, die in niets aan zijn innerlijke gevoe lens beantwoordde. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2