Vechtpartij in pension te Rotterdam Kelner ernstig gewond Is pluimvee ook vee"? De moordzaak te Groede NASLEEP VAN DE „ZWART FRONT'-ZAAK Verkiezings propaganda Nieuw-Guinea, Zedenbederf aan de grens Post van de „Specht" aangekomen Vlam in pan met vet geslagen De Dag des oordeels EEREDOCTORATEN VAN LEUVEN COLPORTEUR te Buurmalsen een gecompliceerd vraagstuk 2e BLAD PAG. 2 AMER3FOOSTSCH DAGBLAD DINSDAG 12 OCTOBER 1937 Twee gasten zouden den man over een trapleuning heb ben geworpen Gevangenisstraf van drie maanden geeischt 's-GRAVENHAGE, 11 October Een vechtpartij tusschen een kell- ner in een pension in de Rochus- senstraat te Rotterdam met twee gasten, heeft voor beide partijen noodlottige gevolgen gehad, voor de eene bracht zij het ziekbed, waarop hij zwaar gewond eenige weken heeft moeten doorbrengen, voor de andere partij, twee jonge menschen, de gevangenis, indien het gerechts hof conform den eisch van den pro cureur-generaal het vonnis van clo Rotterdamsche rechtbank zal beves tigen. De 24-jarige student M. en de ruim tien jaar oudere mej. H. hadden sa men in het pension kamers gehuurd, doch spoedig kon het tusschen huur ders en pensionhoudster niet meer vlot ten. De pensionhoudster bleek een ver houding te hebben met een man. die zij als kellner in haar pension liet fun- geeren, doch dit belette haar niet. op het gedrag van den student aanmer kingen te maken. Ten slotte werd de situatie zoo erg. dat de kamers werden opgezegd. Na het opzeggen, doch voor het definitieve vertrek, werden de ha telijkheden over en heen steeds erger en op 30 Augustus kwam het eindelijk tot een uitbarsting met kwadere ge volgen. dan beiden wel hebben gewild. Op dien dag belde mej. H. voor thee en het duurde eenigen tijd voordat op het bellen werd gereageerd Ten slotte kwam het 13-jarig dochtertje boven, die van me» ri. eenige onaangename op merkingen te hooren kreeg Huilend ging het meisje naar beneden waarop haar vader, de kellner, zich naar de kamer van mej. H. begaf. Daar zag hij, zoo vertelde hij voor het hof, maar dat werd door de verdachten tegenge sproken, een wijnflesch en een jenever- flesch op tafel staan. Mej. H. greep, toen hij binnenkwam, een stok met ijzeren punt en heeft hem daarmee op het hoofd geslagen. Er ontstond een formeele vecht partij, waaraan ook de student deel nam en het gevecht eindigde pas, toen de kellner over de trapleuning naar beneden viel en daar met eeni ge gebroken ribben en inwendige bloedingen bleef liggen. Volgens hem hadden zijn beide aan vallers hem vastgegrepen en over de leuning gegooid. Wegens zware mis handeling waren zij dan ook door de Rotterdamsche rechtbank tot een ge vangenisstraf van drie maanden ver oordeeld. Zij waren in hooger beroep gekome.i, omdat zij ontkenden opzettelijk den man over de leuning tt hebben gewor pen. De vechtpartij zette zich voort op het portaal en toen is de kellner da trap af gevallen. Later zou hij zelfs weer boven zijn gekomen. Ook ontken de mej. H. het slaan met de stok. Toon de keliner binnenkwam, was ze juis-t bezig haar ski-sokken van de muur te halen en zij heeft zich daarmee verde- De Arnhemsche rechtbank is van meening, dat dit niet het geval is 's-GRAVENHAGE. 11 October. Do rechtbank te Arnhem verklaarde ten aanzien van J. B. bewezen, dat hij in de gemeente Zevenaar afgeleverd heeft een mengsel van waren als pluimvee voeder. terwij] op de verpakking ni-t duidelijk zichtbaar waren aangegeven de verschillende enkelvoudige gruii.1- stoffen, waaruit dat mengsel was samer: gesteld, terwijl dit zichthaar aangege ven is voorgeschreven ten aanzien van veevoeder De rechtbank oordeelde, dat pluimvee voeder niet is te brengen onder veevie der en pluimvee niet onder vee Er volg de derhalve ontslag van rechtsvervol ging. waartegen de officier van ju^tlti* te Arnhem cassatie aanteekende De of ficier was van meaning, dat bij ae overwogen taalgebruik onder ..vee" ze ker ook „pluimvee" hegreppn moet wor den en nu een dpfinitie van veevoeder ontbreekt daaronder ook pluimveevoe der moet worden begrepen Mr van Lier sprak in zijn conclusie de meening uit. dat uit de totstan Iko- ming van de wet van 31 December 1320. houdende bepalingen tnt bestrijding "an bedrog in den handel in veevoeder, ui n blijkt, dat de wetgever bedoeld h°ofl. bij deze wet ook tegen bedrog in der handel van pluimveevoeder ma a trage Ten vast te stellen Volgens bet ge* me spraakgebruik wordt met het woo*i „vee" niet het gevogelte aangeduid. OV de veewet spreekt van herkouwende pi 1-hnevige dieren en varkens Er beslaat dan ook een afzonderlijke pluimveewp' Dp opvatting der rechtbank kwam iflr van Lier juist voor weshalve hii can cludeerde tot verwerping van het bt- roep. Arrest: 8 November. digd. toen de man haar wilde aanval len. Het reconstrueeren van de vechtpar tij voor het hof bleek geen gemakkelijke zaak, temeer, daar alle getuigen, hui* enooten van den kellner, eenigszins bevooroordeeld waren. Het ge tuig on- hekje moest meermalen als trapleuning dienst doen om een aanschouwelijke uitbeelding van de toedracht van za ken mogelijk te maken. De procureur-generaal, mr, A. Romhach, achtte evenwel de zware mishandeling bewezen. Drie getui gen, de vrouw, de dochter en de schoondochter van den kellner heb ben verklaard, gezien te hebben dat de student en mej. H. hem over de leuning hebben gegooid. Spr. noemde het een schandaal, dat dit was voorgevallen en eischte beves tiging van het vonnis van de Rot terdamsche rechtbank. De verdedigers van de beide ver dachten mrs. A. Mout en J H. G. Bak ker wezen op de partijdigheid van de getuigen, die den verdachten vijandig gezind zijn. Bovendien leggen deze ge tuigen op verschillende onderdeelen te genstrijdige verklaringen af. zoodat men de waarde daarvan zeer sceptisch moet beschouwen. En het is dan ook niet aan te nemen, dat beide verdachten, beschaafde men schen. zich aan een dergelijk gruwelijke daad hebben schuldig gemaakt. Dat doen alleen „gangsters'. Bovendien is het physiek onmogelijk, dat een man en een vrouw, die geen van beiden tot de sterksten behooren een tegenstribbe lenden kellner over een trapleuning kunnen gooien. Pleiters drongen daar om ten sterkste op vrijspraak aan. Mocht het hof hier niet in meegaan, dan verzochten pleiters een geldboete of voorwaardelijke gevangenisstra' op te leggen. Uitspraak 25 October. Onderhoud met Smirnoff over zijn reis AMSTERDAM. 11 October. Van- raiddag om 4.20 uur is op Schiphol ge land het Indië-vliegteuig „Valk", dat 7 October van Bandoeng was vertrokken en de post aan boord had van het ver ongelukte vliegtuig „Specht". Dank zij de vlotte vlucht van het, on der commando van Smirnoff staande toestel, was de post op hetzelfde uur binnen al6 met de „Specht" het geval zou zijn geweest. Even nadat Smirnoff met de Valk uit Indië op Schiphol was aangekomen, hebben wij een onderhoud met hem ge had over zijn retourvlucht, welke in ver band met het ongeluk met de „Specht" vervroegd was. „Het was natuurlijk een beroerde reis, zoo zeide hij. pas zoo'n ongeluk, waar bij de besten van je kameraden omge komen zijn en met hun post en vracht in je eigen toestel, ja, het was wel de- primeerend. en een zware reis." Maar wat gered kon worden is ia orde gebracht. In Bandoeng hoorde ik het nieuws. Eerst was bericht doorge komen dat de „Specht" normaal gestart was en pas later vernamen wij wat zich had afgespeeld, 's Avonds laat kreeg ik toen opdracht mij gereed te maken om den volgenden morgen met de „Valk" naar Nederland te vertrekken. Dat is gebeurd en in Palembang heb ik de post en de goederen van de „Specht" overgenomen. De passagiers van de „Specht" kon ik niet meenemen, omdat de dokter van meening was. dat het beter was hen nog een paar dagen in observatie te houden. Nou en toen de verdere reis. waar niet veel van te ver tellen valt De post van de „Specht" i6 op hetzelfde moment hier aangeko men als zonder het ongeluk het geval zou zijn geweest. Nee: een bijzonder vlugge reis is het niet geweest Wel iets vlugger dan gewoon, maar dat mag toch geen naam hebben 't Is zonde, hè, hft waren de beste iongens. die we hadden, 't is jammer. Daar kom je in Palem bang aan en je ziet het toestel liggen, de neus en het voorstuk wat ingedeukt, maar verder «ogenschijnlijk niets bij zonders. Waarschijnlijk zal de oorzaak van het ongeluk ook wel nooit kunnen worden ontdekt.. Maar u zult mij nu wel willen excuseeren, want daar ver derop zit mijn vrouw. Vrouw redt zich door uit het raam te springen AMSTERDAM. 11 October. Van- middag te ruim drie uur was de 30-Ja- rige mejuffrouw Meunier, wier man steuntrekkend is, in haar woning op de eerste étage voor. aan de Dijk6traat 43. bezig met het smelten van vet in een pan. Opeens sloeg de vlam in de pan. met het gevolg, dat het kleine keukentje spoedig in lichter laaie stond en de vlammen zich niet alleen aan de overige vertrekken aan de straatzijde mededelden. doch ook weldra naar bui ten sloegen. Mej. Meunier. die met haar ge zin de étage met een andere familie deelt, doch alleen thuis was. be dacht zich niet lang, haar kind van drie maanden wierp zij uit het raam. waar hulpvaardige handen gereed waren om het op te vangen. Daarna deed zij zelf een 6prong uit de eerste etage Zij werd door bu ren opgevangen. De brandweer kwam op het alarm middelbrand aansnellen, doch kon met twee stralen het vuur bedwingen. Het voorwoongedeelte brandde echter geheel uit. De tweede etage bekwam slechts rookschade. De belangstelling van het publiek in deze drukke volkswijk was uiteraard groot. Het gezin Meunier i6 niet verzekerd, zoodat het thans vrijwel niets meer be zit. De burgemeester van Den Haag licht het verbod toe met passages uit het werk 's-GRAVENHAG~, 11 October De raad van de gemeente 's-Gravenhage heeft in zijn verradering van heden middag gelden gevoteerd voor het in richten van een bewaarplaats van ur nen op de nieuw aan te leggen tweede algemeene begraafplaats. In antwoord op de vragen van de heeren de Visser (Comm.) en Vliegen (S.D.) heeft de burgemeester mr. S. J. R. de Mo. v de motieven van het verbod van „De Dag des Oordeels" na der toegelic.it. Door voorlezing van een aantal passages adstrueerde de burge meester zijn meening, dat het stuk een staaltje van „gruwelpropaganda" was tegen Duitschland. De bevoegdheid tot het ver: jd ontleende hij aan artikel 221 gemeentewet, waarin de term „openba re orde" moet worden opgevat als „al gemeen belang". De burgemeester ont kende gehandeld te hebben op aanspo ring van of na ^verleg met hoogerhand of collega's. Was hier van noodweer sprake In cassatie voor den Hoogen Raad De Hooge Raad behandelde gisteren de zaak van F. J. G., die in de Groede sche moordzaak in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage is ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf wegens doodslag. G. was een goed gesitueerde boer te Groede, die in onmin leefde met een anderen boer, de J. en diens knecht A. van der W. Toen G. op zekeren dag zich op een rijwiel bevond, werd hij met een stuk hout aangevallen door twee mannen, onder wie van der W., die be kend stond als een zeer sterke kerel. Daarom had hij den bijnaam van Car- nera. G. heeft toen een met scherp ge laden pistool getrokken en van der W. doodgeschoten. Voor de rechtbank te Middelburg be riep G. zich op noodweer. De officier van justitie vroeg 6 jaar gevangenisstraf en de rechtbank veroor deelde G. tot 5 jaar. In hooger beroep heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Gra venhage ontslag van rechtsvervolging gevraagd. Het hof echter, het beroep op nood weer verwerpend, sprak bovengenoemdo veroordeeling uit. Van dit arrest heeft G. cassatie aan- geteekend. Mr. J. H. Rolandus Hagedoorn en mr. E. A. Kan, beiden te 's-Gravenhage, hebbe,n 6 cassatiemiddelen toegelicht. Onder meer betoogd, dat de dagvaar ding niet alle elementen van doodslag bevat en dat het bewijs voor den opzet in de stukken ontbreekt. De conclusie van den procureur-ge neraal is bepaald op 25 October. Ook prof. dr. Gerard Brom onder de geëerden Naast Anton van Duinkerken die, zooals wij onlangs hebben gemeld tot doctor honoris causa is benoemd van de Leuvensche Hoogeschool zijn, zooals de Msb. bericht met dienzelfden titel onderscheiden dc Vlaamsche letterkun digen me-j. E. Belpaire, Cyriel Ver- schaeve, Stijn Streuvels, zoomede de de Nederlander prof. dr. Gerard Brom uit Nijmegen. VEREENIOINO VAN GEMEENTE ACCOUNTANTS Zaterdag 23 October a.s. zal in het Carlton-hotel te Amsterdam de elfde accountantsdag der Vereeniging van Gemeente-accountante worden gehouden Mr. P. J. Oud- oud-minister van finan ciën. zal een rede houden over het al gemeen verband tusschen rijks- en ge- meentefinanciën. terwijl Mr. D. Simons, directeur van het Centraal-bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereen, van Ned. ,vGemeenten zal spre ken over: de financiering van gemeen tebedrijven BARON GEYR VON SCHWEPPEN- BURG 's-GRAVENHAGE, 11 October. De militaire attaché van het Duitsche ge zantschap, generaal-majoor baron Geyr von Schweppenburg, die binnenkort ons land gaat verlaten, heeft heden een af scheidsbezoek gebracht aan den minis ter van defensie, den heer van Dijk. Naar wij vernemen is generaal Geyr von Schweppenburg benoemd tot groot officier in de Orde van Oranje-Nassau UIT DE STAATSCOURANT Ontslag en benoeming van burgemeesters Bij K. B. van 7 October 1937 is aan G. Oosterhuis, op zijn verzoek, met in gang van 15 October 1937, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Marum. Bij K. B. van 7 October 1937 is met ingang van 1 November 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Bergen L.)S. D. Douwen, met toekenning van eelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Melick en Her- kenhosch. Bij K. B. van 8 October 1937 is met ingang van 15 October 1937 benoemd tol burgemeester der gemeente Idaar- deradeel: mr. C. N. Renken. (De heer Renken is 34 jaar oud en werkzaam als volontair ter gemeente secretarie van Vlagtwedde.) Bij K. B. van 8 October 1937 is met ingang van 15 October 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Amsten- rade mr. F J. baron van Hövell tot Westcrflier. (De heer van Hövell tot Westerflier, die 27 jaar oud is, is volontair ter wtri>- tarie der gemeente Eist (Betuwe) Onderscheidingen Bij K. B. van 7 October 1937 is de zil veren eere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan A. Bosch, gemeente-veldwachter te A vereest. Bij K. B van 2 October 1937 is aan den heer mr. D. Crena de longh, presi dent van de Nederlandsche Handels maatschappij N.V. te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen zij ner benoeming in de 4de klasse der orde van de Jade van China, hem door de regeering van de Chineesche repu bliek verleend; is aan den heer mr. J. Dutilh. agent der Nederlandsche Handelmaatschappij N.V. te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen van de onderschei dingsteekenen van het witte halslint met rood-blauwe randen der orde van de Jade van China, hem door de regee ring van de Chineesche republiek ver leend. Bij K. B. van 6 October 1937 i9 be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau M. F. J. Brune, pastoor der Onze Lieve Vrouwe Basiliek te Maastricht. Scheepvaartinspectie Bij K. B. i6 met ingang van 1 October 1937 benoemd tot adjunct-expert bij de scheepvaartinspectie in vasten dienst P. Mostert te Rotterdam. Bij ministerieele beschikking is aan den heer P. Mostert Rotterdam als standplaats aangewezen. Directe belastingen Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe belastingen enz. G. Beuningh verplaatst van het kantoor der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Ber gen op Zoom naar het kantoor der di recte belastingen te Groningen. P .T T .-dienst Bij beschikking van den directeur-ge neraal der posterijen, telegrafie en tele fonie is met ingang van 1 November 1937 aangewezen als adjunct-inspecteur "Ier PT. en T. te Groningen de referen daris der posterijen, telegrafie en tele fonie J. Tiggelman te 's-Gravenhage (postkantoor). Landbouwhoogeschool Bij beschikking van den minister van economische zaken is, met ingang van 8 Octobpr 1937 aan dr. M. J. Sirks. on zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plantkundige aan de landbomvhooge- school te Wageningen. Consulaire dienst De consul der Nederlanden te Dakar, de heer L. E. Lefébure, is met verlof van zijn po6t vertrokken. De heer A. Renner is belast met de waarneming van het consulaat. De consul-generaal der Nederlanden te Tallinn, de heer G. E. Lukk, is van verlof teruggekeerd en heeft zich we derom belast met de leiding van het consulaat. De consul der Nederlanden te Accra, Goudkust, de heer H. H. A. Meerbeeck, is met verlof van zijn post vertrokken. De heer J. E. Fischer is belast met de waarneming van het consulaat. De consul der Nederlanden te Frank fort a'd. Main. mr. J. J. H. Harte van Tecklenburg, is met een verlof van 6 weken van zijn post vertrokken. De vice-consul aldaar, de heer J Ris- seeuw, is belast met de waarneming van het consulaat. Rijksmuseum voor Oudheden Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, is benoemd tot berichtgever van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden P. H. Vallen te Asselt—Swal men. Technische Hoogeschool Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bepaald, dat de afdeeling der werk tuigbouwkunde en scheepsbouwkunde van de Technische Hoogeschool te Delft voor de in het studiejaar 1037—1938 af te nemen ingenieurs-examens zal wor den aangevuld met de na te noemen deskundigen: Ir. F. A. Begemann te Wassenaar, prof. ir. D. Dresden te Utrecht, ir Chr Hovestad te Breda, ir. P Labrijn te Utrecht, ir. F. Muller te Rotterdam. 1 C. Springer te Nieuwer-Amstel. prof. ir G. H M Vierling te Scheveningen en ir. F. C. J M Wirtz te 's-Gravenhage MINSTERIE VAN SOCIALE ZAKEN s-GRAVENHAGE. 11 Oc. De gewo- en audiëntie van den minister van So ciale Zaken zal op Woensdag 13 Octo ber 1937, niet plaats hebben. STAAT TERECHT Hij zou een nummer verspreid hebben, met een artikel belee- digend voor de rechterlijke macht Ontslag van rechtsver volging gevraagd 'S-GRAVENHAGE, 11 October. Men zal zich de strafzaak herinneren, welko tegen A. M., den leider van „Zwart Front" voor verschillende rechterlijke instanties heeft gediend en waarbij de ze ten slotte tot een maand gevangenis straf is veroordeeld. M. had n.l. in een artikel in „Zwart Front" zich beleedi- gend uitgelaten over den vorigen mi nister van justitie. Voor de rechtbank te Brecla en voor het hof te 's-Hertogenbosch heeft hij aangeboden de beschuldigende uitlatin gen door bewijs te staven, doch beide colleges hebben dit bewijs niet toege laten. omdat zij van oordeel waren, dat hier sprake was van eenvoudige belee- diging en niet van smaad. In een later nummer van „Zwart Front" heeft naar aanleiding van deze rechtszaak een artikel gestaan getiteld: „Het is verboden de waarheid re spre ken". In dit artikel wordt o.m. gezegd: „Bei de rechtbanken (bedoeld worden: recht bank en hof) achten het dus veroor- deelenswanrdig als men de waarheid en niets dan de waarheid spreekt". Dit nu werd beleedigend geacht voor do leden van de rechtbank te Breda en van het hof te Den Bosch en 4e officier van justitie te Rotterdam had een ver volging ingesteld tegen den colporteur H F. W., die het nummer van „Zwart Front" met het bedoelde artikel had verkocht. De politierechter te Rotter dam heeft hem wegens het „in voor raad hebben van een geschrift om ver spreid te worden, waarin een uitlating in beleedigenden vorm over een open baar lichaam voorkomt" veroordeeld tot een gevangenisstraf va.n veertien dagen. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, bij welk college verdachte in hooger beroep was gekomen, achtte het artikel niet beleedigend. Het is wel onjuist en misleidend, wat er in „Zwart Front" geschreven is, maar een be- leediging kan spr. er niet in zien. Wat de schrijver opmerkt, is fout, immers de rechtbank acht het niet Moet zij vallen onder de Geldersche reclame- verordening? Conclusie van den advocaat- generaal 's-GRAVENHAGE, 11 Oct. Artikvl 1 der Geldersche reclameverordening bepaalt, dat. het verboden is, een on roerend goed of eenige zaak, daarop aanwezig, op welke wijze ook, hetzij geheel of gedeeltelijk, tot reclame te bezigen of daartoe te bestemmen, in dien dat onroerend goed is gelegen in een gemeente, of in een gedeelte van een gemeente, hetwelk als „landelijk" is aangewezen. De geheele gemeente Buurmafsen was als landelijk aangewezen. W. O. A. K., wonende te Buurmalsen, is voor den kantonrechter te Utrecht ge dagvaard, ter zake dat hij een in die gemeente geleg onroerend goed ge deeltelijk tot reclame heeft gebezigd. Verdachte had namelijk vóór de ver kiezingen een biljet opgesteld, waarop de woorden voorkwamen: „Ik stem Mussert". De kantonrechter veroordeelde K. tot een geldboete van 3.—. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. van Lier. heeft heden in de ze zaak geconcludeerd. Hij zeide. dat de betreffende verordening in het alge meen de bevoegdheid tc«. verspreiding van drukwerk onverkort laat en alleen verbiedt een wijze van bekendmaking, welke het landschap ontsiert. Mr van Lier ach. het provinciaal bestuur daar toe bevoegd en hij acht het beginsel der drukpersvrijheid door de verorde ning niet aangetast. Wel is mr. Van Lier van meening, dat de verkiezingspropaganda door deze verordening wel van een propa gandamiddel verstoken is. doch dit is als een iet ter zake dienende omstan digheid aan te merken en de ondervin ding heeft geleerd, dat nog tallooze an dere middelen voor propaganda over blijven. Mr. Van Lier vereenigde zich met de opvatting van den kantonrechter, be houdens wat betreft diens meening, dat elke aanl'ond»g:rg een reclame zou zijn. Tereent is hiertegen opgekomen Onder reclame is een aanprijzing van iets of iemand te verstaan. Uit hetgeen bewezen is verklaard. ,olgt. dat requi- rant door de bord*- of "laten heeft aan geprezen op e.«n bepaalden persoon te stemmen en voor dezen aldus reclame gemaakt heeft terwijl door de verorde ning elke reclame ter plaatse, als het landschap ontsierend. "rordt verboden Door toepassing van het verbod ook ten aanzien van deze reclame, achtte hij de verordening niet verkeerd toegepast Op lie gronden werd geconcludeerd tot verwerping van het beroep. Arrest: 8 Novemb r. veroordeelenswaardig de waarheid te spreken, maar wel om de waar heid in beleedigenden vorm te spre ken. Hoe onjuist de beschouwing van den schrijver ook is, als beleediging kan spr. het niet zien en hij concludeerde derhalve tot ontslag van rechtsvervol ging. Na dit requisitoir merkte ver dachte nog op, dat het artikel op zeer kalmen toon is gesteld en zeker niet „in beleedigenden vorm". Voorts was hij, als colporteur, de eenige. die ver oordeeld is. De schrijver, drukker en uitgever zijn zelfs niet vervolgd. Arrest 25 October. Voordracht van prof. mr. A. Neytzell de Wilde 's-GRAVENHAGE, 11 October. He denavond hield deze kring zijn zeven tiende algemeene vergadering. Als spre ker trad op prof. mr. A. Neytzell de Wilde met het onderwerp: „Het gecom pliceerde vraagstuk Nieuw-Guinea na tionaal en internationaal bezien". Op een kaart van den Stillen Oceaan met de omliggende landen werd gewe zen op het „Zuid-West sluitstuk" van deze wereldzee. Het grootste gedeelte daarvan is Nieuw-Guinea. Nu is in do laatste 30 a 40 jaar in het Verre Oosten meer veranderd en gewijzigd als in de daaraan voorafgaande drie eeuwen. De Portugeczen en later de Oost-Indische Compagnie hadden het oude handels verkeer tusschen China. Britsch-Indië en Arabië met Nederlandsoh-Indiè in eigen handen genomen en over het moederland geleid. Tijdens het cultuur stelsel bleef dat zoo, doch na 1870 komt reeds kentering door den vrijhandel en opendeurpolitiek en later door de op komst der Pacific-landen. De groote verandering ontstaat tijdens den we reldoorlog, oude handelsbanden worden losgelaten en er ontstaan directe han delsverbindingen tusschen de Pacific- landen onderling. De crisistijd brengt weer een belangrijke wijziging, het da len van den Indischen export naar het Oosten en de geweldige import van goedkoope industrie-producten uit Ja pan noopte tot maatregelen, welke ons weder wegvoeren van onze beproefde beginselen van vrijhandel en opendeur. Ook het „Aziatische reveil" brengt wijziging. Spreker brengt verschillende conflictsmogelijkheden in den Pacific naar voren, waarvan zeker een niet on belangrijke Nieirw-Guïhea zal zijn, we gens groote leege ruimte en kans op het vinden van zeer waardevolle delfstof fen. Gelukkig trekken deze omstandig heden in de laatste j'aren ook Neder land sch aandacht. Twee kolonisatievereenigingen in In dië trachten door kolonisatie op Nieuw- Guinea een uitweg te vinden voor de economische moeilijkheden van den Indo en flinke maatschappijen zijn op gericht en in werking gesteld om petro leum en goud op te sporen. Zelfs in Nederland wordt gedacht aan kolonisatie naar Nieuw-Guinea, doch moeilijkheden van transport, af zet en doodende concurrentie van in- landsche zijde zullen wel belangrijke struikelblokken vormen. De mogelijkheid om Nieuw-Guinea in exploitatie te brengen is om meerdere redenen ook een vaderlandsch belang en dat wordt zeker ingezien. Maar hel vraagstuk is gecompliceerd. Er zijn nog vele onzekere factoren en men zal nog heel wat moeten onderzoeken alvorens men tot meer definitieve uitspraken zal kunnen hesluiten. Na afloop van de interessante voor dracht werden lichtbeelden van Nieuw- Guinea vertoond, waarbij dr. ir. W. C. Klein toelichting gaf. Medewerking der Belgische politie bij het uitroeien van ongewenschte toestanden De Belgische politie heeft Zondag avond een inval gedaan in een herberg te Klein-Ternayen bij de Limburgsche grens, waarbij ook eenige Nederlanders zijn aangehouden. Sinds eenigen tijd wordt tusschen de Nederlandsche en de Belgisohe polilioneele autoriteiten over leg gepleegd n, a- v. het toenemend be zoek dat van Nederlandsche zijde ge bracht wordt aan drankhuizen en bor- deelen op Belgisch grondgebied als ge volg van den voor Xederlandens gun st igen stand van het Belgische beta lingsmiddel. Het verdient daarom alle waardeering. dat van Belgische zijde krachtig wordt opgetreden tegen het misbruik van sterken drank en tegen de misdragingen op zedelijk gebied, welke van genoemd 'greii&bezoek het be treurenswaardig gevolg zijn. HOOGSTE CHINEESCHE ONDER SCHEIDING VOOR DR COLIJN 's-GRAVENHAGE, 11 Ociober. Dc regeering van de Chineesche republiek heeft onzen minister-president, dr. H. Colijn, het grootkruis in de orde van de Jade toegekend. Dit is de hoogste Chineesche ónderscheiding. Zij is sa mengesteld uit jade en brilllanten en wordt gedragen aan een rood lint met witten rand. Het is nog niet bekend, wanneer de C|.■\ir"*--rhn jrezant tp 's-Gravenhage. rle heer Wunez King, die op weg van Ge- nève naar zijn standplaats is, de ver sierselen van deze décoratie aan ór. Co- lijn zal uitreiken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6