Knoeiende executeurs- testamentair LAATSTE BERICHTEN Toenadering tot Tokio BI-ARLim Diefstal van f 40.000 Toestand van de Vier slachtoffers geborgen Ooi trek DEFENSIE KOOPT VLIEGTUIGEN Specht-slachtoffers blijft goed Luchtbescherming in Egypte ONTPLOFFING OP EEN SCHIP PHILIPS' 99 LAMPEI 99 RIJVEREENIGING O.D.I. Uit den Ned. Dambond Tentoonstelling van paddenstoelen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 BINNENLAND De president bepaalde de heropening der zitting op half twaalf. Het geld gevonden Opzienbarende bekentenis ter terechtzitting AMSTERDAM, 13 October. De justi- tie arresteerde eenige maanden geieden twee Amsterdammers, een 47-jarigen handelaar en een 52-jarigen timmerman, verdacht van verduistering van ruim 40.000 gepleegd als executeurs-testa mentair Op 22 Februari 1936 was de moeder ,van den handelaar (de schoonmoeder van den timmerman) overleden. Bij de boedelscheiding kreeg elk der kinderen zijn aandeel, de vader ontving ruim i 31.000.In werkelijkheid was dii bedrag ruim f 40.000.— grooter, doch hij gaf niet alles op, om successierechten te ontduiken. De vader woonde den laat- sten tijd in bij den handelaar. In diens woning overleed hij op 4 December j.l. Bij testament had hij behalve de legi tieme portie alles vermaakt aan diens zoon en diens zwager, den timmerman. Bovendien benoemde hij hen tot execu- teur-testementair. De overige erfgenamen broeders en zusters waren met deze regeling wei nig content en bij de boedelbeschrijving kwamen zij met de mededeeling, dat er ongetwijfeld meer effecten in den boedel moesten zijn dan door de executeurs was opgegeven. Na lange onderhandelingen deden de overige erfgenamen aangifte bij de jus titie. Bij het uitvoerige onderzoek bleek, dat de beide mannen, die thans terecht staan, coupons hadden ingewisseld, be- hoorende bij niet verantwoorde effecten. Bii een huiszoeking trof de politie in de woning van den handelaar een effect van f 1000.aan. Bij de tweede verdachte was het resultaat grooter. Hier werd 900.aan ef fecten gevonden en bovendien bleek, dat hij een bankrekening van 12.000.had. Beide mannen bleven hardnekkig ontkennen. Voor de ge vonden geldsbedragen konden zij geen redelijke verklaringen geven: soms vertelden zij, dat zij gelukkig gespeculeerd hadden, dan weer was het een erfenis, die hun jaren gele den te beurt zou zijn gevallen en zells werd de loterij van Broekhuis te hulp geroepen om de groote be dragen te verantwoorden. De politie die nog steeds 2ocht naar ongeveer .f 20.000.— hechtte niet veel geloof aan de verklaringen van het twee tal. Zij werden in het huis van bewa ring ingesloten. lntusschen speelde zich in de wo ning van een der verdachten den timmerman een wild-west drama af. Een der gedupeerde erfgenamen ver scheen op een schoonen Augustusdag voor de woning. Hij trok een met negen scherpe pa tronen geladen revolver en schoot door de ramen in de huiskamer. Toen waag de hij een aanval op de woning, hij sloeg het ruitje van de deur in, stak zijn ami er door en wist het slot te ope nen. Gillend vluchtte de vrouw, achter volgd door den woesteling den tuin in. Zij" wist haar kleine kinderen over de schutting to tillen en ook zelf kon zij er nog juist op tijd overheen klimmen, Het woedende familielid zond haar nog eenige kogels na zonder haar te treffen, Toen hij weer buiten kwam, buiten zichzelf van woede, liep hij nog eenigen tijd scheldende voor het huis heen en weer. Hij bedreigde een buurvrouw, die hem tot kalmte wilde brengen. Tenslot te ging hij weg, liep naar het hoofdbu reau van politie en meldde zich aan. Ook deze onterfde zoon zal binnenkort terechtstaan. De officier had aan de beide execu teurs ten laste gelegd: diefstal, subs, verduistering, meer subs, het doen op nemen van een valsche verklaring in een authentieke acte. Ten tweede was ten la6te gelegd meineed, gepleegd bij de inventarisatie. Opzienbarende bekentenis Nadat de officier de dagvaarding had voorgelezen nam mr. K o k o s k y het woord: Ik ben gemachtigd zoo zeide de verdediger van den handelaar namens mijn client te verklaren, dat hij een volledige bekentenis aflegt. Om de zaak nog eenvoudiger te maken is hij bereid de politie do plaats aan te wijzen, waar de 20.000,die nog aan het geld ontbreekt, is verborgen. Een zelfde verklaring legde mr. Pau wels af namens den timmerman. Lang aldus hebbon onze cliënten geaar zeld, doch zij zijn tot de conclusie ge komen, dat het beter was met de waar heid voor den dag te komen. Het verwondert mii aldus mr. Pau wels dat bet geld nog niet gevonden is, want het lag voor het grijpen... en er zijn toch twee huiszoekingen geweest Gok mr. Pauwels verzocht de rechtbank de zgak te schorsen om het geld te laten halen. De officier achtte schorsing niet nr.odig: „dat geld komt wel in orde eerst kan de zaak worden afgemaakt Na raadskamer schorste de president de zitting en inspecteur Posthuma en rechercheur de Boer kregen opdracht met de verdachten naar hun woningen le gaan om het gpld te halen. De acht tien opgeroepen getuigen kregen verlof te vertrekken. Zij zullen een nadere op roeping krijgen. Het werd echter ruim kwart over twaalf voor de politiemannen met de beide verdachten weer in de zaal terug zijn. In de woningen van ver dachten is opnieuw thans voor de derde keer een huiszoeking ver richt en ditmaal dank zij de aan wijzingen van de verdachten met succes. In de woning van den han delaar is op drie plaatsen geld ge vonden, n.l. in een donkere kamer aan de achterzijde van de woning, in een kastje in de kelder en onder een vensterbank, die opengebroken moest worden. Daar kwam niet min der dan f 16.000 in contanten voor den dag en f 3000.in effecten. In de woning van den timmerman was het succes niet minder groot. In een schuurtje in den tuin stond een groote timmermanskist. Deze bleek een dubbele bodem te hebben, die op ingenieuse wijze in de gereedschaps kist was verborgen en die met een enkele handgreep geopend kon wor den. Daar werd 8000.contanten aangetroffen en 15.000 aan effec ten. In totaal is dus veel meer ge vonden dan verwacht werd, n.l. 42.000.—. Nadat inspecteur Posthuma en brig.- echercheur de Boer hun verklaringen hadden afgelegd, schorste de president de zitting voor onbepaalden tijd en stel de hij de stukken in handen van den eclitercommissaris voor een nader on derzoek. VRIJDAG wisten wij te melden, dat de Regeering bij de Fok kerfabrieken te Amsterdam een belangrijke order van eenige tien tallen vliegtuigen ten behoeve van de Nederlandsche weermacht heeft geplaatst. Nader vernemen wij, dat het juiste aantal is 106. Het bedrag, dat de Regeerifig hiervoor besteedt, bedraagt circa zeven millioen gulden. Het ligt in de bedoeling van de Regeering om eerlang tot het plaatsen van een tweeden order van ongeveer ge lijken omvang over te gaan. BUITENLAND Geruchten dat het breken van de drijfstang oorzaak van de ramp zou zijn PALEMBANG, 13 Oct. (Aneta). He den is het stoffelijk overschot van de slachtoffers, gevallen bij de Specht ramp, overgebracht naar een schip van de K.P.M- voor verder vervoer naar Nederland. In den stoet bevonden zich, behalve de burgemeester van Palem- bang, ook vertegenwoordigers van de K.L.M. en de K-N.I.L.M- De toestand van de patiënten, die thans in het ziekenhuis worden ver pleegd, valt good te noemen. De heeren Groeneveld en Schoch zul len waarschijnlijk Vrijdag per vliegtuig naar Bandoeng vertrekken. De heer Munro zal Zaterdag per vliegtuig naar Singapore gaan. De toestand van den heer Hubermann is vooruitgaande- De commissie inzake het onderzoek van de Specht-ramp wil de voorloopigc geruchten betreffende hot breken van oen drijfstang, hetgeen als directe oor zaak van het ongeval zou zijn aange- duid. noch bevestigen, noch ontkennen, zoolang het geheele onderzoek en het rapport der commissie niet gereed is CAIRO, 13 Oct. (DN.B.) De regeering bereidt een wet voor tot. regeling van ile bescherming van open steden tegen aanvallen uit de lucht- Dc plannen voor zien ln het aanleggen van onderaard sche schuilplaatsen en het uitreiken van gasmaskers aan de burgerbevolking. Binnenkort zal de eerste school voor bescherming tegen aanvallen uit de luchl worden geopend- De geheele pers wijst op de gevaren, waaraan Egypte bloot staat tengevolge van luchtaanvallen, aangezien zijn gren zen slecht verdedigd zijn. OOST-INDIE Wrak van de T. 13 langszij de „Rigel" gebracht BATAVIA, 13 October. (Aneta-A.N.P.). Aneta verneemt nader: Bij het met kracht aangevangen bergingswerk is het wrak van het verongelukte marine vliegtuig T. 13 langszij van de „Rigel" gebracht Het wrak steekt nog ten deele onder water, doch in zoodanige positie dat verscheidene slachtoffers geborgen konden worden, o.a. de officier van den marine-stoomvaartdienst, H. Uurbanus. de sergeant-vlieger P. Spronk. de korporaal F. H. Plevier en een der overige leden der bemanning, wiens naam nog niet bekend ie. Via Brondong werden de lijken met ambu lance-auto's naar de centrale burgerlijke ziekeninricjiting te Soerabaja vervoerd. De pogingen tot berging worden voortgezet. De begrafenis van de verongelukten zal op een nader te bepalen tijdstip plaats vinden, doch in ieder geval niet voor Vrijdag a.s. De T. 16 kon het verongelukte vlieg tuig niet te hulp komen, daar het toe stel bij een noodlanding aan den grond was geraakt Een commissie tot onderzoek zal zeer spoedig worden ingesteld. Autoriteiten en hulp der marine zijn aanwezig. Zes zeelieden gedood en een gelijk aantal zwaar gewond HOUSTON, 13 October (Havas) Zes Venezolaansche zeelieden zijn gedood en zes andere ernstig ge wond tengevolge van de ontplof fing van een oliereservoir aan boord van het tankschip Para- guana op de reede van Baytown. Er was in de keukens van het schip brand ontstaan, die zich uit breidde naar het achterschip, Nog een explosie Vannacht om twee uur is brand ontstaan aan boord van het petro- leumschip Pagao, dat in Napels voor ander ligt. Het benzinereser voir aan boord ontplofte. De brand weer stelde pogingen in het werk om de in de nabijheid van het bran dende schip liggende schepen te behouden. De bemanning bleef on gedeerd; het schip brandde geheel uit en werd buiten de haven ge sleept. De handelsovereenkomst van Duitschland met Mand- sjoekwo zal tot Japan worden uitgebreid Volgens het Japansche blad Asahl Sjimboen zal de bestaande handelsover eenkomst tusschen Duitschland en Mandsjoekwo worden uitgebreid tot Japan. De economische samenwerking tusschen beide landen zou nog ver sterkt worden door een vriendschappe lijk bezoek van een Japansch vice-ad- miraal aan Duitschland. Naar het blad verder weet te melden, worden op het oogenblik tusschen Duitschland, Japan en Mandsjoekwo reeds onderhandelingen gevoerd om te komen tot een handelsovereenkomst teneinde den handel tusschen deze drie landen, té regelen en te bevorderen. De uitvoer van Mandsjoekwo naar Duitschland bedraagt volgens het be staande handelsverdrag 100 millioen yen en de uitvoer van Duitschland naar Mandsjoekwo 25 millioen yen. Het industrieele vijfjarenplan van Mandsjoekwo maakt echter een invoer uit Duitschland van meer dan 100 mil lioen noodzakelijk. Verleden jaar betrok Japan voor een waarde van 115 mil lioen yen aan goederen uit Duitsch land, welk land op zijn beurt Japansche goederen betrok ter waarde van 35 mil lioen yen. Tot en met Augustus van dit jaar bedroeg de Japansche invoer uit Duitschland 120 millioen yen- In verband met het steeds groeiende handelsverkeer tusschen deze drie lan den is het volgens de Asahi Sjimboen geheel vanzelfsprekend, dat tusechon Japan, Mandsjoekwo en Duitschland een nieuw handelsverdrag wordt ge sloten, teneinde aan den nieuwen toe stand het hoofd te kunnen bieden. Het blad is verder van meening. dat de maxirnuniuitvöer van Mandsjoekwo naar Duitschland tot 200 millioen yen zal stijgen, waarvoor Duitschland een crediet zou verstrekken van 100 mil lioen yen. .s „Och, waren alle menschen wijs (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) DE fceramf-dbidclijfc:^tT<\roö»èn hebben veel, mild licht uoodig.,Alleen «lan voelt U^zichlonbekommerdjen leest en werkt <J zondenturendejinspanuing.-.Slelt'llw oogci) «daarom binnenskainers^tiietop een karig rant, «oen. Zijfkunnentdaar niet tegen.. Langzaan) inaar zeker bederft Ut ze. Des avonds behoort in betimiddenlicht-van' Uw"vertrcJi=.eeaJarup vaft-fhinsfcns'TSO dekaluöien fc branden! En aTs IJ het zich gemakkelijk maakt in Uw wijden armstoel, zorgt dan, dat het niet juist weer Uw o ogen zijn, «lio het ongemakkelijk krijgen! Een extra lamp op de juiste plaats is geboïleu! Goed, overvloedig licht is niet duur. Voor luttele centen geeft dc zoo zuinige Phi lips' nfihAiiila.-lamp een heelen avoud helder licht! Vraagt ons hel grolt» bóclfo «VAN HET WONDERE ZIEN'! Beval Deel wetenswaar- •*dighedcn op hel gebied joon pTQclischc verlichting^ tLV.-fHlllPS'iGteEllAMPENFABRIEKEN EINDHOVEN 2 t.m. 24 October. Sierkunst Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytema. Concordia. Thaedemonstraties door Theebureau Amsterdam. 14 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 2.30 uur. 15 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 8 uur. 13 t.m. 15 October. Jeugdleeszaal Openb. Leeszaal. Tentoonstelling van en ovei Paddenstoelen. 10-12H en 2l/e6 uur. 13 October. Foyer Amicitla. Ster- huiefilra Lichtende Bakens. 3 uur en 8.15 uur n.m. 13 October. Gildehuis. N.R.V. Causerie met filmprojectie over Luchtkarteeringsexpcditie der K.N. I.L.M. op Nieuw-Guinea door C. J. We ere. 8.15 uur n.m. 14 October. Amicitia. A.V.R.O. avond. Kovacs Lajos. 8 uur. 14 October. Gildehuis. Am. Kunst kring. Lezing van Top van Rhijn Naeff. Onderwerp: „Lezen en schrij ven." 8.15 uur n.m. 14 October, Grand ThéAtra. De actueel wetenschappelijke film „Waarheen China?" Aanvang 8.15 uur. SPORT EN SPEL Een keurige prestatie der ruiters om een traject van 52 K.M. af te leggen Men schrijft ons: Dezer dagen werd in de omgeving van Soesterbcrg door de Eerste Amersf. Rijvereen. O.D.I. een dagnt gemaakt, welke in alle opzichten schitterend ge slaagd mag heeten. In een rustig tempo werd naar de Vlasakkers gereden, van waaruit om ongeveer half elf de eigenlijke tocht pas begon. Een flinke galop voerde in de richting van het Utrechtsche pompsta tion. Het was een imposante aanblik de ruiters, met eenige tusschenruimte van elkaar, voort te zien stuiven. Elke rui ter had op deze manier zijn eigen ter reinmoeilijkheden te overwinnen, welke zich voordeden in den vorm van grep pels. sloöten en hier en daar lage hin dernissen. Al spoedig werd de spoorweg overgang bij Soestduinon bereikt, waar even in stap werd overgegaan, om daarna in pittigen draf in cfe richting van het vliegveld Soestcrberg te rijden, Ondahk$ alle gunstige voorspellingen van barometer en weerberichten moes ten de ruiters bij het begin van den tocht een flinke bui trotieeren, wat echter aan de stemming allerminst eenige afbreuk deed. Nadat het vliegveld bereikt was, werd de Amersfoortsche straatweg overgesto ken. Rustig zochten de paarden.nu hun weg over cle hei in de richting van het geniekamp, hetgeen evenwel van den ruiter door onregelmatigheden van het terrein groote oplettendheid ver- oischte. .Vanhier ging het via Wallen burg naar dc pyramide van Aueterlitz, waar men om half cén aanktvam. Zoo wel ruiters als paarden bevonden zich in uitstekende conditie. Onder vroolijke gesprekken weid hier de lunch alle eer aangedaan. Voor men 't wist was het half drie en moest een eind aan de rust gemaakt worden, (laar het grootste ge deelte van den tocht nog in het vooruit zicht lag. Heerlijk uitgerust en opgefrischt werd vol goeden moed een aanvang genomen met het tweede gedeelte. Dit voerde de deelnemers door een schitterende streek in de richting van Maarn, die eigenlijk veel te gauw bereikt werd. Dit deel van den rit bood alle gelegenheid om tc ge nieten van de prachtige natuur, die in herfst lelëcd was gestoken, er op haar mooist uitzag. Van Maarn uit werd flink doorge draafd naar Maarsbergen en vandaar naar Scherpenzcel. In het laatste*:clcirp werd weer een korte rust genoten. En hierna werd in één galop, naar Snorren-, hoef gereden en vervolgens over Ha- mersveld regelrecht naar Amersfoort. Hier kwamen de ruiters om kwart over zes aan. In het geheel was" een afstand van 52 K.M. afgelegd, hetgeen gezien dcii tijd, een keurige prestatie genoemd mag worden. Een woord van lof komt toe aan den leider, den heer H. H. Everts, die we derom zijn groote bekwaamheid als rui ter en instructeur toonde en aan wien voor een groot deel het welslagen van den tocht te danken is. Ook den heer Groenhuizen, den voor zitter van O.D.T. komt dank toe voor de wijzewaarop hij,, in samenwerking met den heer Everte deze rit georganiseerd heeft. Allen zullen met groot genoegen up dezen dag terugzien en er een pret tige herinnering aan bewaren. DAMMEN De indëeling voor do hoofdklasse competitie van den N.D-B. is als volgt: Afd- Amsterdam. D.O.S., Jozef Blankenaar, Van Emb- den, C.D.A-, Gezellig Samenzijn en D. S T. O, (allen te Amsterdam)- Afd. Rotterdam. Zuider Damclub, Dv. „Rotterdam", Het Westen', Semper Avanti, Constant, Chr- Damvereeniging en Het Oosten (al len te Rotterdam), H.I A. Charlois, D D- V. (Dordrecht). Afd. Den Haag. H.D-G., R D.G. en D I Ö- (allen te Den Haag), D.OS- (Delft) en Monster. In de afdeeling Noord-Holland vielen reeds eenige beslissingen. Het krachts verschil blijkt hier zeer groot D.C.T.T. uit IJmuidcn (kampioen van N'pderlanrl 1036'37) sloeg de damclub Haarlem" met den voorloopigen uit slag 144, terwijl de damclub „Wormer" in eigen huis door H-D.C. (Haarlem) met 191 werd geklopt! Bizonder geslaagde expositie te Soestcrberg SOESTERBERG, De jaarlijksche tentoonstelling van paddenstoelen en horfstbouquetten is voor dè jeugd der openbare school altijd een .waar feest, lat innig verbonden is .met wat deze mooie 6treek vooral ook in haar herfst tooi aan schoonheid en verscheidenheid aanbiedt. Het was ditmaal weer een bij zonder geslaagde expositie, welke Maan dagavond' in de openbare school te be wonderen viel, waar in dc hal en cor ridor de verschillende inzendingen tot een smaakyol geheel waren- opgesteld, oog en reuk streelijnd der vele bezoe kers, vóór wie dit betrekkelijk weinig gekend .stuk natuurleven een wondere wereld'van schoonheid aan vormen en deuren openbaart. Tot de aanwezigen behoorden ook do burgemeester van Soest en mevrouw, alsmede vele be langstellenden uit Huis ter Heide en Amersfoort. Dc vele exemplaren van paddenstoelen vielen in 't bijzonder op door hun gaafheid, waaraan hét voch tige weer der laatste dagen, zonder slagregens, zeker bevorderlijk is ge weest. Dc mee6t bekende soorten wa ren weer vertegenwoordigd; merkwaar dig echter, dat ditmaal de ndcurparasol- zwam op het appèl ontbrak,;terwijl b.v, daarentegen het minder bekende ijsste- kelzwammcfje er nu wel was. Do jury, bestaande uit do heeren: M. Duinshergen, J. Veldhuijzen en D. Lub Jr., stelde de volgende uitslagen vast: Paddenstoelen, groote leerlingen: 1. Mies van Dijk, 2. Gerrit v. Schalm, 3. Rimis Ouwerkcrk. Kleinere leerlingen: 1. Attic Bakke- nes, 2. Kees Pul, 3. Bas dc Gruiter. Hcrfstbouqotfen, groote: 1. Dirk Duips- bergen, 2. Rtitger v. Schalm, 3. Tonny lastdrager. Kleine: 1. Boppie v. d. Heuvel, 2. Han- ny v. d. Kolf, 3. Victor Veldman. De leerlingen en het onderwijzend personeel, dat zorg droeg voor de op stelling en honoeming, hebben eer ge had van deze paddenstoelenexp'osito. OMREKENINGSKOERSEN 12 Oct? 13 Oct. Oft Niet off. l-onden 1 R.96>$ 8.9f>^ Bcrl\jn 0.72:68 0.72.70 Parijs 6.0>. 6.07 Brussel 30.50 3n.o2X Zürich 41.03 41.64 Kopenhagen 40.07J4 40.07^ Stockholm 46.27 J> 46.27^ Oslo 45.10 45.10 New York 1 .»0"< 1.80 i Prnae 6.34 6.34 Milaan 9.60 9.60 Medcgcd. door de R'damscho Bankvcrccn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3