DEELNEMING VAN ALLE ZIJDEN Soeiyoeans hoofdstad in Japans bezit 53 Couranten-reclame DE EEMLANDEG BOVO Het wrak thans aan boord van de Pollux BOM VALT OP TRAM Welkom in het Torentje Voor Blcyle Kleeding Donderdag 14 October 1937 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 36e Jaargang No. 91 DE RAMP DER T13 Slachtoffers der catastrofe zullen in een massagraf te Soerabaja worden bijgezet Kans op herstel van vlieg tuig niet groot V y DUITSCHLAND WIL KOLONIËN AANSPORING TOT VREDE IN DE STRATEN WORDT NOG GEVOCHTEN Chineesche vliegtuigen in actie Talrijke slachtoffers DUITSCHE PELGRIMS BIJ DEN PAUS UCCES Tuin V Dit nummer bestaat uit 2 bladen TAXIDIENST BINNEN en BUITENLAND Passagiers verzekerd Tel 1093 - 1830 5 uur 37 min. Weder een Japansch visschersvaartuig aangehouden Twee opvarenden licht gewond TROEPEN NAAR LYBIE SCHIP IN NOOD in het Kanaal ANERSFOORTSCfi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Pcr 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week» met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advcrtcntiin voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0 05 Behalve het stoffelijk overschot van overste de Bruyne en officier-vlieger Vethake thans alle lijken geborgen SOERABAJA, 14 Oct. (Aneta). Het wrak van het verongelukte vliegtuig is aan boord van het gouvernementsvaartuig de „Pollux" geheschen en zal naar Soerabaja worden vervoerd. De „Pollux" wordt in den loop van 15 dezer te Soerabaja verwacht. De T-13 zal naar Morokremban gan worden gesleept, waar het technisch onderzoek zal plaats hebben, om na te gaan of herstel nog mogelijk is. De kans hierop is echter niet' groot. De T-16 zal naar Morokrembangan worden ge sleept, daar terugkeer op eigen kracht onmogelijk is. Het departement van marine deelt het volgende mede: De begrafenis van de stoffelijke over schotten der slachtoffer® van de T 13 zal 15 October te.half negen des mor gens plaats hebben? Van alle zijden zijn betuigingen van deelneming ontvangen, zooals Yan den gouverneur-generaal. den legercomman dant, van autoriteiten van zee- en land macht in Nederland, van den directeur van Verkeer en Waterstaat,, van den hoofdvertegenwoordiger van de B-P.M., van den bestuursraad van de K.N.I.L.M., van de vereeniging „Onzp Vloot" etc. De Fransche consul-generaal bracht èen deelnemingshezoek aan den wnd. commandant zeemacht. Ook de Japan sche consul-generaal betuigde zijn deel neming Er zijn thans geen slachtoffers meer ii. 'het wrak aanwezig. Behal ve het stof felijk overschot van overste - de Bruyne en- officier-vlieger Vethake zijn alle lij ken geborgen- Alle stoffelijke resten zullen te Soe rabaja in een massa-graf worden bijge zet. De majoor van de infanterie Drost zal den legercommandant en generaal- majoor Ilgen, wnd- inspecteur van de luchtvaart vertegenwoordigen. De gou verneur-generaal zal zich laten verte genwoordigen De marine-commandant zal bij de begrafenis aanwezig zijn als vertegenwoordiger van den comman dant zeemacht.' Uit Bandoeng is kapitein Kengen, wnd. luchtvaartcommandant, met een Glenn Martin naar Soerabajavertrok ken, vergezeld van het hoofd van de waarnemersschool. Beidén zullen de be grafenis bijwonen. De commandant van d.e marinekazer ne Goebeng is belast met'de voorberei ding van de uitvaart. M 7uyee slachtoffers van de ramp van het Nederlandsche bombardeer vliegtuig. Fokker T. 13 der Indische Marine nabij het dorp Brondong Kapitein-luitenant ter zee H. G. de Bruyne (met vliegkap) en M. Vethake. eerste officier-vlieger. De desbetreffende eischen kunnen niet meer tot zwijgen worden gebracht" De Völkische Beobachter schrijft ten aanzien van het koloniale vraagstuk o.a Duitschland ziet ook in de koloniale kwestie een deel van de noodzakelijke reorganisatie van de Europeesche poli tiek, waarmede door het gemeenschap pelijke front van Duitschland en Italië reeds een aanvang is gemaakt, een ge- meenschappelijheid. die niet slechts in Europa, doch ook in Afrika haar hevps tiging zal vinden Duitschland zal der halve ook de hervatting van zijn kolo niale activiteit verbinden met de her leving van het neutraliteitsbeginsel van de oude Congo-actè. daar het slechts hierdoor mogelijk schijnt de koloniale activiteit der stalen epn rustige ontwik keling te waarborgen Het i6 lijd. zoo vervolgt het blad. dat men er zich ook in die kabinetten, wel ke de laatste laren met hun besluiten steeds achter de gebeurtenissen aan gehinkt zijn. van bewust wordt, dat Duitschland*; koloniale eischen niet meer tot zwijgen kunnen worden ge bracht Constructieve oplosssingen be hoeven tenslotte niet juist de vroegere toestanden tot grondslag te hebben, wanneer de rechtmatigheid van Duitsch- lands eisch eenmaal definitief erkend is. De versplintering van het koloniale bézit van Duitschland i6 ook vroeger reeds in menig opzicht ondoeltreffend geacht. Opmerkelijk artikel in de Osservatore Romano ROME, 14 October (Reuter) Een opmerkelijk artikel in de Osservatore Romano, het officieele orgaan van den Heiligen Stoel, ondersteunt de woorden van president Roosevelt en minister president Chamberlain, gericht tegen de landen, die oorlogsgevaar veroorzaken De schrijver van dit artikel zegt, dat de woorden van de leiders der beide machtigste volken ter wereld klinken als zinsneden van pauselijke encyclie ken en zeer verwant zijn aan den op roep tof vrede van Benedictus XV ge durende den wereldoorlog. Het is be moedigend te kunnen waarnemen, dat kracht en het besef van kracht niet overal vervreemd zijn van deugd en het gevoel voor de Europeesche bescha ving. aldus de Osservatore. Macchiavel- li zou zich verhazen, indien hij moder ne regeerders kon hooren protesteeren tpgen degenen, die zijn beginselen in toepassing brengen. Het artikel is bijzonder belangwek- kpnrl voor Italiaansche lezers die we ten, dat Mussolini een groot bewonde raar van Macchiavelli is. Het in de Betuwe gelegen kasteel ,.l)e Hoornenburg", dutcercnd uit den tijd van Gijsbrecht van Amstel. wordt grondig gerestaureerd. De ruïne in de steigers Kansen op de vorming van een autonoom Binnen-Mongolië thans vergroot PEIPING, 14 October (Reuter). De Japansche troepen zijn Kweihoea, de hoofdstad van' de provincie Soeiyoean bin nengerukt, na de naburige stad Soeiyoean- foe te hebben veroverd. Het Japansche hoofdkwartier te velde heeft een desbe treffende mededeeling gepubliceerd. In de straten van Kweihoea wordt nog gevoch ten. De strijd om de hoofdstad van Soeiyoean is volgens het D.N.B. gevoerd door J.apansch-Mongoolsche troepen en heeft verscheidene dagen geduurd. De stad ligt aan de buitengewoon belangrijke spoorlijn Soeiyoean—Kalgan en vormt in economisch en politiek opzicht een hoofd centrum van den Chineeschen invloed in Binnen-Mongofie. Zij beheerscht den be langrijken. naar het steppengebied van de Binnen-Mongoolsche hoogvlakte leidenden pasweg, die Noordwaarts uitloopt op een eeuwenouden karavaanweg naar Buiten- Mongolië., Door de verovering van deze stad wordt de Zuidelijke grens van het onder Russischen invloed staande Buiten- Mongolië over groot e afstanden bloot ge- gesteld aan Japansche militaire invloeden. De Japansch-Mongoolsche troepen zet ten hun opmarsch in Westelijke richting, naar het eindpunt van de spoorlijn Pautau. reeds voort. In politieke kringen verwacht men nu een krachtige opleving van de plannen tot vorming van een autonoom Binnen-Mongolië door samenvatting van de provincies Tsjahar en Soeiyoean onder den Japan goed gezinden vorst Teh. Inmiddels is de eerste sneeuw van dit laar in den afgeloopen nacht overvloedig gevallen aan het front in Soeiyoean. Uit Nanking seint Havas. dat Chinee sche vliegtuigen voor de eerste maal een vlucht hebben ondernomen boven het Noord-Oostelijke kustgebied en Japan sche vrachtwagens en munitie-opslag plaatsen in de haven van Ta koe hebben gebombardeerd. Eveneens wordt mede gedeeld, dat men bezig is een nieuwe Chineesche verdedigingslinie te bornyen langs de grens, die Hopei en Honan scheidt ten Zuiden van Tsjitsjiatsjoeang teneinde den opmarsch der Japannee- zen naar den Noordelijken oever van de Gele Rivier te stuiten. In Noord-China rukken de Japansche troepen op langs den spoorweg Tientsin Poeikau. Zij hebben de Chineesche ver sferkingen bij Pingjoean aangevallen. De Japansche troepen zijn thans tot on geveer zeventig kilometer van de Gele Rivier genaderd- Voor Chineesch-Japan schen vrede Uit Peiping wordt gemeld, dat de com missies te Peiping en Tientsin van de „federatie voor handhaving van den vre de" uit naar.i van ..50 millioen Chinee- zen in het Noorden" een telegram heb ben gezonden aan de autoriteiten van Nanking, waarin haar verzocht wordt onmiddellijk de vijandelijkheden tezen Japan te taken en waarin zii voorts den nadruk lpggpn np de vitale noodzakelijk heid van een Chineesch-Japanschen vrede Domei meldt uit Tokio, dat in tegen woordigheid van den keizer gisteren de geheime raad het vormen van een brain- trust als hulp van het kabinet heeft goedgekeurd- Reuter seint uit Sjanghai, dat een Amerikaansóh matroos is gewond door splinters van een Japansohe granaat, die neerkwamen op het dek van den krui ser Augusta. Admiraal Yarnell heeft een protest ingediend bij den Japanschen commandant, die onmiddellijk zijn ver ontschuldigingen aanbood. Op een vraag betreffende de afwijkin gen tusschen de Japansche en de Brit- sche lezingen ten aanzien van den aan val op de Britsche ambassade-auto's heeft de woordvoerder van de Japan sche marine verklaard: De Japansche autoriteiten hebben niets toe te voegen aan de reed6 gedane mededeelingen." Zooals men zioh herinneren zal, had den de Britsche autoriteiten in strijd met de Japansche beweringen aange toond, dat de auto's duidelijk zichtbaar 'de Britsdhe vlag droegen en dat de route, die tevoren aan de Japansohe autoriteiten was medegedeeld, gevolgd was. Japansche verliezen De woordvoerder van de Japansche marine heeft medegedeeld, dat de ver liezen van het Japansche leger 6edert de ontscheping op 10 October gestegen zijn tot 3046 dooden en 9617 gewonden. Onder deze cijfers vallen niet de verlie zen van de marinetroepen, of de solda ten. die tengevolge van ziekte zijn over leden. De laatste cijfers, verstrekt op 21 September, waren 1412 dooden en 4169 gewonden. Fatale uitwerking van een luchtaanval op Tsjapei SJANGHAI, 14 Oct. (Ha vas). Tijdens een lucht bombardement van Tsjapei is een bom, die neergeworpen was door een Japansch vlieg tuig, op een tram neergeko men in de internationale ne derzetting ten Zuiden van de Soetsjaukreek. Het aantal slachtoffers is groot. Alle am bulances van de concessie zijn derwaarts gezonden. CASTEL GANDOLFO. 14 Oct. (Havas). De paus heeft gisteren 35 bedevaart gangers uit München ontvangen. Hij zeide. dat hij hun een zeer bijzonder welkom toeriep, omdat zij kwamen uit een land. „dat van aardrijkskundig standpunt bezien niet te ver van ons af ligt. doch dat vele menschen van den Heiligen Stoel trachten te verwij deren" De paus zeide te vertrouwen, dat de Duitsche Katholieken altijd trouw aan hun geloof zullen blijven, waarna hij hun zijn apostolischen zegen gaf. IN DEN BLOEIENDE DWERGHEESTERS Het is speciaal voor een klein tuin- tfe, dat we op zoek zijn naar aardige, kleine struikjes, omdat we ondervon den hebben dat er met seringen, jas mijn en andere hoog opgroeiende hees- sters op ons kleine plekje grond, wei nig plaats en tevens licht over bleven voor onze zaaibloemen, vaste plan ten en bolgewassen. Prachtig geschikt voor ons doel zijn de verschillende Cotoneastersoor- tcn. waarvan de Co. praccox zeker in aanmerking komt door liaar krui pende groeiwijze. Bovendien heeft zii het voordeel 's winters groen te blijven, evenals dc C. thymifolia en de C. microphylta glacialis. die laag over den grond groeien en waarvan de blauwgroene blaadjes prachtig afste ken tegen de roodc bessen. Ook de laagbliiv^nde Brem zien we gaarne op een zonnig plekje in den kleinen tuin. de Cyltsus Kewensis, met haar kruipende groeiwijze en ivoor-witte bloemen in het voorjaar, °f de Cytisus purpureus, die in Mei getooid is met purper violette bloemeh. Voor het vroege voorjaar is het Peperboompje alleraardigst, de sier lijke Daphne mezcreum, roodblocicnd. of de Daphne cncorum, die het voor deel heeft groenblijvend te zijn en met haar rose bloemen tevens zeer effect vol is. En dan is er ,de Cydonia Maulei, die met haar gceloranjc vruchten meestul foutief Oranjcappcltfe wordt genoemd. Het struikje blijft laag doch groeit wel eenigszins in de breedte, het bloeit reeds vroeg met helder roodc bloemen, later gevolgd door de opvallend gekleurde vruchten. Tenslotte noemen we hier nog eenl- ge groenblijvende Berberissoorten die tevens laag groeien, en wel de Berbe ris candidula met kleine btaadfes, aan den onderkant wit gekleurd, gele bloemen en bedauwde purperen vruchten.. Zelfs de strengste vorst kan zij zonder ecnige bedekking door staan. Daarnaast kennen we een va riëteit van dc bekende Berberis steno- phylla, de Irwinii. die meer in de breedte dan in de hoogte groeit, ter wijl de compact groeiende Berberis verruculosa met glanzend groen blad, groote goudgele bloemen en blauwe vruchten, een waardig slot vormt van deze laagblijvende heestertjes voor den kleinen tuin. .J Minister van Boeijen ontvangt vele bewijzen van sympathie bij zijn werkhervatting 's-GRAVENHAGE, 14 October De Minister van Binnenlandsche Zaken de heer H. van Boeijen heeft hedenochtend Minister H. van Boeijen te tien uur zijn ambtsbezigheden aan het departement van Binnenlandsche Zaken hervat. Op zijn schrijfbureau prijkte een bloemstuk van den secreta ris-generaal en de chefs der afdeelingen van zijn departement met een gecalli- grafeerde oorkonde door hen ondertep- kend, luidende: „Excellentie, deze wel komstgroet bedoelt te zijn een uiting van blijdschap en dankbaarheid met Uw terugkeer in het Torentje." Ook was er een vaas met rozen van den kamerbewaarder Verschillende telegrafische en schril telijke gelukwenschen met het herstel van den minister waren binnengeko men. STOJADINOWITSJ ENGELAND IN DOVER. 14 October. (Reuter). Stojadinowitsj i* hier om acht minuten over zes uit Parijs aangekomen. Hij is naar Londen doorgereisd. 44 OUDSTE- en BETROUWBAARSTE ADRES VOJR 4v eer verwachting Medegedeeld door het K N.M1. te De Bilt. Meest matige wind uit. W. rich tingen. half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk en kele regenbuien, aanvankelijk nog weinig verandering in tem peratuur, later wellicht iets koe ler. Nadat een vliegtuig van de „Flores" het had be schoten BUITENZORG, 14 October. (Aneta/A- N.P.). Officieel wordt het volgende gemeld: Op 9 October trof een vliegtuig van de „Flores" de Japansche motorboot „Taishin Maru" aan met vier prauwen, welke in de wateren rond de Anambas- eilanden vischten. Ondanks herhaalde seinen om te stoppen en waarschuwingsschoten, trachtte het vaartuig te ontkomen. De „Taishin Maru" stopte eerst, na dat twee uren waren verloopen en het vliegtuig voor den boecr, hoog over het schip en op de waterlijn had gescho ten. T^vee opvarenden van de „Tais hin Maru" zijn licht gewond, de een aan een arm, de ander aan een been. De ..Taishin Maru" is naar Tandjong Pinang overgebracht. Italiaansche strijdkrachten aldaar aanmerkelijk sterker dan de Fransche in Tunis LONDEN, 14 October (Havas). De Manchester Guardian meldt vanmorgen, dat men goede redenen heeft te geloo- ven, dat de Italiaansche regeering zich gereed maakt een nieuw legercorps naar Lybië te zendenHet besluit is door Rome genomen, doch het Italiaan sche opperbevel heeft nog niet besloten of dit nieuwe legercorps het eenen twintigste zal bestaan uit twee of drie divisies Zelfs wanneer het nieuwe legercorps uit slechts twee divisies zou bestaan, zouden de Italiaansche troe pen in Lybië nog vier maal talrijker zijn dan de Fransche troepen in Tunis. Londen. 14 October (Havas). Het schijnt, dat twee schepen in het Ka naal met elkander in botsing zijn ge komen te i Zuiden van Hastings. Het Italiaansche s.s. Lecce heeft draadloos geseind noodseinen te hebben opge vangen van een onbekend schip. La ter meldde een Duitsch stoomschip, dat het een schip in zicht had gekre gen, dat de internationale vlag had ge heschen. hetgeen beteekent. 'dat het stuurloos is De reddingsboot van Has tings is uitpevaivn. Concentreer op het krachtigste recla ~»e-middel

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 1