diandtA (plcdmux Kinderhoekje Vorst Cobra I Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LOTSY BESPREEKT BEROEPSVOETBAL Nieuw Europeesch record 100 M. rugslag luivoM qwdc iafjdwijn Per flesch 0,65 III Per anker 2S»-- j?. SdwteAmwi %n. !Aite£kiAjdiiLhJüwai 17 Jsl. 145 RALLYE-PAPER VAN VORDEN Langestraat 42 Tel. 11 Nienwe PEULVRUCHTEN ontvangen Matthijs Vermeulen Radio-programma's Het groene oog van Baa-al Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 SPORT EN SPEL Hij ontkent echter te hebben ge zegd, wat daarover door het Fransche blad „L'Auto" wordt gepubliceerd Nederland-Frankrijk een geheel open strijd PARIJS, 13 October. In het beken de Fransche sportblad „l'Auto" van he den is een onderhoud gepubliceerd, het welk een der medewerkers, de heer Jacques de Rijswick heeft gehad met den heer K. J. J. Lotsy. die Zondag j.l. den voetbalwedstrijd tusschen Frank rijk en Zwitserland te Parijs heeft bij gewoond Aan dit interessante onderhoud ont- leenen wij het volgende: Terugkomend van een tournee door Midden-Europa, gemaakt om het be roepsvoetbal te bestudeeren. is de heer K. J. J. Lotsy Zondag j.l. een der toe schouwers geweest bij Frankrijk—Zwit serland. welke door Frankrijk met 21 werd gewonnen „Is de Nederlandsche Voetbalbond van plan, het heroepsspel in te voeren?" vroeg de schrijver den heer Lotsy. „Neen, of in ieder geval, niet nu. Want alleen in Rotterdam. Amsterdam en Den Haag is de recette voldoende", ■was het antwoord. Toch wordt er bij ons, evenals in an dere landen, inbreuk gemaakt op de amateursbepalingen. Wij weten dat en wij 6tellen alles in het werk. om dit te bestrijden. De onlangs tegen Bakhuys genomen sanctie is daar wel een be wijs van. Daarom zoeken wij naar een formule; bijvoorbeeld den spelers een schadeloosstelling van vier of vijf gul den per wedstrijd te geven voor de ge maakte onkosten Wij hebben den in druk. dat dit de beste oplossing voor ons zou zijn, want al onze voetballers werken, los van hun voetbaloefening. De heer Lot6y gaf vervolgens zijn meening omtrent het vertoonde spel en Ihet Fransche elftal. Hij verklaarde, dat de Franschen vooral groote geestdrift aan den dag hadden gelegd, maar dat het vertoonde spel hem niet brilliant had toegeschenen. „En ik verklaar, dat het Nederlandsche voetbal.niet be ter is. Ik heb den indruk, dat ons natio naal elftal 30 tot 40 percent van zijn kracht van de laatöte jaren heeft ver loren Wij verkeeren eenigszins in uw geval: onze besto spelers worden ouder en onze jonge spelers zijn nog niet rijp genoeg om hen te vervangen Toch, zoo vervolgde de heer Lotsy. zijn zoowel Frankrijk als Nederland in staat ons op 31 October Vs! tc Amsterdam een mooien wedstrijd te laten zien In ieder geval is dit een geheel open strijd, want baar wat ik Zondag j.l. heb gezien, zijn beide ploegen van gelijke sterkte". „Weet U reeds hoe het Nederlandsch elftal zal zijn samengesteld?" „Nu vraagt u mij te veel. Als plaats vervanger van Bakhuys denkt men aan den jongen Van Hulst, de clubgenoot van Kick Smit uit Haarlem, maar niets is nog definitief. Men zal misschien ook iVan Nellen vervangen door Bergman van Blauw Wit en misschien Van Heel door Van Es Dit zijn slechts mogelijkhe den. en tenslotte zal misschien blijken dat men vertrouwen moet hebben in de „oude garde", zooals bij U Zondag j.l." Naar aanleiding van het bovenstaan de Fransche vraaggesprek met den heer K. J J. Lotsy. gepubliceerd in „L'Auto". verzoekt de heef Lotsy ons mede te deelen. dat de hem toegeschre ven opmerking: „Daarom zoeken wij naar een formule: bijvooibee.d den spe lers een schadeloosstelling van vier of vijf gulden per week te geven voor de gemaakte onkosten. Wij hebben den in druk. dat dit de beste oplossing a oor ons zou zijn, want al onze voetballers werken, los van hun voetbaloefening" geheel onjuist in het Fransche blad is weergegeven ZWEMMEN Ernst Kueppers brengt het op 1 min. 8.2 sec. HALLE, 13 October (A.N.P.). - Tij dens zwemwedstrijden te Halle heeft de zwemvereeniging „Ilalle '02" pogingen in het werk gesteld om de Duitsche re cords op de 3 X 100 M. rugslag en 4 X 100 M. rugslag estafette te verbete ren, waarbij zij alleen op de 3 X 100 M. rugslag succes had. De zwemmers Klip pers, Fischer en Walthers startten in deze volgorde en maakten een tijd van 3 min. <44,1 sec., waarmede zij het record, dat reeds op naam van hun vereeniging stond, met 0,3 sec. verbeterden. Tijdens deze estafette verbeterde Ernst Küppers tevens het Euro peesch record 100 M. rugslag door dezen afstand af te leggen in 1 min. 8,2 sec. Daar Küppers als eerste zwemmer startte zal deze tiid onge twijfeld als Europeesch record wor den erkend, immers in het regle ment van de F. I. N. A. (Interna tionale Zwembond) staat vernield, dat de tiid, welke door de tijdopne mers opgenomen wordt vanaf het startsignaal tot aan den aankomst, als record kan worden erkend. Al leen Klippers nu is op startsignaal vertrokken. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Schlauch, gevestigd op 29 April j.l. te Leipzig met een tijd van 1 min. 8,3 sec. Deze tijd wacht echter nog op erkenning tot Europeesch record, evenals de tijd van 1 min. 8,6 sec., wel ke Schlauch op 14 Maart j.l. te Halle maakte. Het officieel erkende record is in bezit van den Duitscher Schwarz met een tiid van 1 min. 8,7 sec., ge vestigd op 28 November 1935 te Bremen. Daarvoor was het in bezit van Küppers, die bet dus nu weer heroverd lieeft. DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1940 TOKIO. 13 October. In navolging van het Olympisch eikje, dat bij de Olympische Spelen 1936 te Berjijn in zwang was. wil Japan bij de Olympi sche Spelen in 1940 te Tokio iets derge lijks doen. Men heeft besloten den zegevierenden heeren een 19 c.M. lang Oud-Japansch kortzwaard als herinnering mee te ge ven. terwijl de dames met een spiegel in Oud-Japanschen stijl zullen worden bedacht. III Jé Luit. Bueno de Mesquita maakte de beste prestaties bij de dressuurproef VORDEN, 13 October. Ieder jaar wordt in den herfst het wedstrijd»ei- zoen der Koninklijke Militaire Sport- vereeniging besloten met de Rallye Pa per van Vorden. Deze wedstrijden, waarvan de Rallye het voornaamste onderdeel vormt, du ren twee dagen. Vorden is het vertrek- en het eind punt. Ditmaal wordt de Rallye in twee gedeelten verreden. Vanavond zullen de deelnemers een afstand van 26 K.M. hebben af te leggen en morgen een tra ject van 41 K.M. Behalve de Rallye ma ken dressuurproeven en een cross-coun- trv deel uit van het programma. Vandaag ving de wedstrijd aan met de dressuurproeven op een weide van het landgoed „Het Kiefskamp" van den reserve-ritmeester W. A. van de Wall Bake. In het oorspronkelijke aantal van 21 inschrijvingen is een kleine wijziging gekomen door het niet uitkomen van luit. C. Diemont (derde half reg. huza ren), Tuit. v. d. Laan (2de half reg. hu zaren) en luit. E. van Weel (K.R.A.) Ingeschreven heeft nog luit. v. d Wall Bake, die op „Conquerant" .den geheelen wedstrijd zal meemaken. De dressuurproef, waarmede de wed strijden vanmiddag geopend werden, werd beoordeeld door kol. Quarles van Ufford, voorzitter der Koninklijke Mili taire Vereeniging, ritmeester van de Wall Bake, secretaris der vereeniging en kapt. Portheine. De verrichtingen waren over het ge heel genomen niet bijzonder goed. De uitslag luidt: 1. Luit. Bueno de Mesquita (Scroba) met „Cornstack", 158 punten. 2. Luit. dr. H. van Schaik (3e half reg. huzaren) met „Merry More", 152 punten. 3. Luit. Egter van Wissekerke (Gr. S.) op „Amor" (rijkspaard), 148 punten. 4. Kapt. C. Stoffels (3e reg. veld-art.) met „Malouschka (rijkspaard), 144 pnt. 5. Luit, W. Kloppenburg (eerste half reg. huzaren) met „Lancaster", 142 pnt. 6. Luit. J. van Eekelen (3e half reg. huzaren) met „Charlotte Corday", 136 punten. 7. Luit. F. Soer (8e reg. veld-art.) met „Tommy", 130 punten. 8. Luit. van de Wall Bake met „Con querant". 128 punten. 9. Majoor C. Hollert (Sroc) met „Ghan- di", 123 punten. 10. Majoor M. Bisschoff van Heems kerk (Gen. Staf) met „Max", 122 punten. Het eerste deel van den wedstrijd werd bijgewoond door den inspecteur der cavalerie, tevens commandant der lichte brigade, kol. H. F. M. van Voorst tot Voorst en diens adjudant, ritmees ter-adjudant de Veer. VORDEN, 14 October. Het eerste deel van de eigenlijke rallye paper ving gisteren aan met een rit over 26 K.M. over donkere wegen en paden. Van zeven uur af werden bij het Kiefskamp met tusschenpozen van vijf minuten de 27 deelnemende ruiters ge start. die allen de voorgeschreven rou te, welke liep van Vorden over Vars- 6el, Ruurloo en Woldenborg naar Vor den terug aflegden Er waren eenige zeer snelle ritten bij. doch verscheidene ruiters konden zich in de duisternis niet zoo goed oriënteeren. Zij reden dan ook belangrijke afstanden om en de gemaakte tijden varieerden -van 1 uur 50 minuten tot bijna 4 uur 50 minuten Er deden zich eenige valpartijen voor, welke evenwel vrijwel zonder letsel voor ruiters en paarden afliepen. De snelste tijden waren: 1. en 2. luit. J. Keuvel (tweede half reg. huzaren) op „Portos" en luit. R. van Namen (vierde half reg! huzaren) op „Hopalong" in 1 ur 50 min. 3 Luit. Jbr. Beelaerts van Blokland (derde half regt. Huzaren) op „Saute- rele" in 1 uur 55 min 4. Luit. Bueno de Mesquita (S.R.O. B A.) met „Cornstack" in l uur 57 min De winnaar van het vorige jaar, luit. van Eekelen op „Charlotte Corday", be hoorde tot degenen, die zoo onfortuin lijk waren te vallen. Hij werd zestiende Vandaag wordt het tweede gedeelte van den wegwedstrijd afgewerkt. De tijd WA TETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Milaansche rijst. Bereiding: Hak een flinke ui fijn en smoor ze in 50 gr. boter tot ze mooi goudbruin van kleur is, doe er 200 gram gewassschen en gedroogde rijst bij en laat die mee bruin kleuren, doe er Y L. bouillon bij en laat verder alles gaar smoren op een heel zacht vuur. Zoo dra de rijst gaar is, worden er nog 3 eetlepels boter door geroerd en ca. 100 gram geraspte oude kaas. Zoo heet mogelijk opdienen. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gekookte griet Warme mayonnaise Worteltjes Aardappelen Wentelteefjes. Bereiding saus: Klop 2 eidooiers goed los met wat peper, zout en Inosterd, doe er 4 eetlepels room bij en 4 eetlepels slaolie en laat ze op stoom van warm water zachtjes binden. Neem vervolgens de pan van het vuur en roer er bij kleine beetjes 4 eetlepels azijn bij. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEENgevestigdUtr.str.40,Tel.92 van de Rallye van gisteravond wordt bii die van vandaag opgeteld. De avondrit werd ook meegemaakt door eenige officieren en twee burger- ruiters, die „Hors Concours" meereden. De snelste tijd in deze categorie werd gemaakt door luitenant Diemont (der de half régt. huzaren) in 1 uur 59 min. MUZIEK Een compositie van onzen land genoot voor de radio te Lausanne Op het concert der Radio Suisse Ro- mande Lausanne (Sotten6) van Zater dagavond 16 October a.saanvang 7 uur 20 min., onder leiding van den heer Hans Haug met medewerking van mevr. Caro Fall er, leerares aan het Conservatorium van La-Chaux-de Fonds (Zwitserland) zal de allereerste uitvoe ring plaats hebben van La Veille (uit „Le Poème de la Tranchée van Fran cois P'orché) door Matthijs Vermeulen. Dit werk van onzen landgenoot, een van de beste publicisten op muzikaal gebied, die de jonge generaties hebben opgeleverd, i6 gecomponeerd in 1917 voor piano en mezzosopraan en in 1932 georkestreerd. Vele muziekvrienden zul len de gelegenheid aangrijpen om met deze compositie van Mathhijs Vermeu len kennis te maken. FAILLISSEMENTEN Geëindigd H. C. Baauw, wonende te Utrecht, cu- cator mr- dr. W. Schuurmans Stekho ven. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met een-e uit.keering van 2.24 G. R. F- van Beek, pluimveehouder, wonende te Soest, curator mr. F. C. Ter- lingèn te Soest. Beëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelings lijst met eene uitkeering van 17 G. Lammers, vischhandelaar, wonen de te Baarn, Tulpstraat 34, curator mr. mej. R- W. de Boer te Baarn. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan ac tief. F. Th. van Os,, vischhandelaar, wo nende te Baarn, Verlengde Dalweg 40, curator mr. mej- R. W. de Boer te Baarn. Beëindigd door opheffing wegens ge brek aan actief. Uitgesproken A- S. de Klerk, winkelier, wonende te Zeist, Laan van Bergen 47, thans zon der beroep, reühter-conimissaris mr. H. P. J. M. Loeff, curator mr. dr- B. van der Mersch te Zeist. M. van der Wal, wonende te Soest, Burgemeester Grothestraat. 24, rechter commissaris mr- H. P. J. M- Loeff, cu rator mr. B. W. C. Dwars te Soestdijk, gemeente Soest. E. P- Kruiver, wonende te Baam, Amalialaan 22, rechter-commissaris mr. H. P. J- M. Loeff, curator mej. mi*. R. W. de Boer te Baarn. VRIJDAG 15 OCTOBER HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen pro gramma KRO 8.009.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkcst (om I.00 Gram.muziek) 2.00 Gram.muziek 2.204.00 KRO-Mclodistcn, solist en gram. muziek 4.05 Gram.muziek 4.15 KRO- Kamerorkest 5.00 Gram.muziek 5.15 De KRO-rMelodisten en solist 6.00 Land- en tuinbouwcauserie 6.20 Vervolg KRO-Me- lodistcn 7.00 Beric-hten 7.15 Causerie „De KRO-Luchtl'yn" 7.35 „Hoe wordt Ne derland gevoed", dialoog 8.00 Berichten ANP. 8.15 Reportage schaakmatch 8.20 Rotterdamsch Philharmonisch orkest, R.-K. Gemengd koor en solisten 9.15 Gram.mu ziek 9.20 KRO-orkest 10.00 John Kris- tol's orkest 10.30 Berichten ANP. 10.40 Reportage schaakmatch 10.45 J. Kristel's orkest 11.30—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301 M. VARA -r- 8.00 Gram.muziek VPRO 10.00 Morgenwij ding VARA 10.20 Vioolvoordracht 10.40 Declamatie 11.00 Gram.muziek AVRO 12.00 Gram.muziek 12.30 AVRO- Dansorkest 1.00 Omroeporkest 1.45 Orgelspel 2.00 Zang en piano 2.30 De clamatie 2.50 Gram.muziek 3.15 Orgel spel 3.30 AVRO-Dansorkcst VARA 4.05 Gram.muziek 5.00 Kinderuurtje 5.30 Gram.muziek 6.30 Politiek radiojour naal 6.50 Gram.muziok 7.00 „Rassen theorie en erfelijkheid", causerie 7.20 Gram.muziek 7.25 Berichten ANP VP RO 7.30 Berichten 7.35 Lezen in de Bybel 8.00 Haarlem's Strijktrio 8.30 Litteraire lezing VARA 9.00 Kamer koor „Pro Musica" en het VARA-Orkcst 10.90 „Fantasia" 10.30 Berichten ANP VPRO 10.40 Avondwijding VARA II.00 Orgelspel 11.15 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.4512.00 Vervolg orgelspel. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Pia novoordracht 12.10 Sopraan en orgel 12.50 Chalmers Wood en zy'n orkest 1.35 —2.20 Cello en piano 4.20 Causerie over Jazzmuziek (met gr.pl4.50 Radiotoo- ncel 5.20 Het Parkingtonkwintet 6.U0 Mandoline- en Banjosoli 6.20 Berichten 6.45 „Shakespeare: Ein deutscher Dich ter?" causerie 7.05 Louis Levy's Sym phony en solisten 7.30 Muzikale causerie 7.50 BBC-Theater-orkest 8.30 Radio- tooncel 9.20 Berichten 9.40 Causerie „Wbat more do you want from the scien tist?" 10.00 Zang 10.20 BBC-Orkest 11.10 Oscar Rabin en zijn Band 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.10. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek 12.50 Pascal-or- kest en zang; 4.20 Gramofoonmuziek 5.50 Zang 6.05 Pianovoordracht 7.20 Zang 7.50 Seupelkwartet 8.05 Zang 8.50 Viool- en pianovoordracht 9.20 Variété programma 10.50 Gram.muziek 11.20 leder* automobilist kan u dadelijk vartellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen wetèn, hoeveel meier ze wel noodlg hebben om met die vaart te stoppen I 13. Nou daar hadden de negers ooren naar. Maar gelukkig had dokter Bergman in de gaten dat ze op hem loerden. Hij ging niet naar den hoofdingang, maar liet zich door een kelderluik zakken. Tonny en Jet volgden hem op den voet. Zoo kwamen ze in een donkere gang en aan het eind van dien gang was een stevig hek. 14. Dokter Bergman beval de kinderen om achter te blijven en sloop alleen voor uit. Door een spleet in den muur keek hij nu in een ruime zaal waar verschillende Turksche geldwisselaars bij* elkander za ten. Toen zc gerucht hoorden sprongen ze op en grepen naar een stok. —12.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest 7.50 Omroep-Amuscmentsorkest 8.50 Gram.muziek 11.20 Omroepkleinorkest 1.35 Gevarieerd concert 3.35 Solisten- concert 4.30 Wilfned Krügcr's orkest 5.20 Dansmuziek 6.30 SA-koor cn -or kest 7.20 Omroeporkest, Stedelijk Orkest van Saarbrlicken en solisten 9.5011.20 E. Steinbacher's dansorkest. BRUSSFL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.502.20 Gram.muziek 5-20 Omroep orkest 6.20 Gram.muziek 6.35 Salon orkest 7.20 Zang 8.20 „De Koningin beveelt", operette 10.3011.20 Gram. muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.40 Zang 12.50 Salonorkest 1.502.20 Gram.mu ziek 5.20 Piano en viool 5.40 Accor- deonmuziek 6.00 Fluitsoli 6.35 Gram. muziek 6.50 Vioolvoordracht 7.10 Gram.muziek 7.35 Zang 8.20 Omroep- symphonie-orkest 10.3011.20 Gram. muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Berliins Philharmonisch orkest en solisten 8.20 Beridhten 8.35 E. Wolff's -orkest cn solisten 9.20 Berichten 9.5011.20 E. Steinbaeher's orkest. Om 10.05 Weer bericht. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 36) Een dapper man verdient eerbied, een dwaas alleen een pak slaag," be weerde ten slotte de zwarte gedaante. „Voor 't laatst vragen wij: Wil je je voor den volgenden oorlog bij ons aan sluiten?" „Indien u er mij den tijd voor geeft, mompelde Gray met schorre stem. „za! ik het cijferschrift voor u opschrijven" „Voor de zooveelste maal, je liegt Engelsche hond," zei de Man-met-den Sluier boos. „Hoe dikwijte meen je ons voor het lapje te kunnen houden? Er komen niets dan leugens over je lip pen. Tegen sirdar Alam Khan heb je ook gelogen, toen hij. na dat onderhoud van je met die vrouw, je bevolen had op te schrijven wat in het boek staat." Hij narn een blad pfapier op, dat voor hem lag. „Denk je soms, dat wij stapelgek zijn? Dit hier, wat geschreven is, is fout. „En waarom zou dat fout zijn?" pro- tes'eerde Gray, bewust van de zwak heid van zijn verweer, want 't was waar, het cijferschrift dat hij begon nen was te redigeeren was fout en on bruikbaar. „Omdat het niet in het Byzanthijnsch geschreven is: en het geheimschrift, dat jij voor den Sirdar hebt samenge steld, was in deze taal. Je schijnt te meenen met êtommerikken of met kinderen te maken te hebben. Wij zul len je het tegendeel bewijzen." Tegenwerpingen te maken, zou niets baten. Gray voelde, dat zijn zaak ver loren was. Geen uitvlucht kon hem rneer redden. Nog een paar minuten en hij zou ter dood veroordeeld worden. Na een vluchtige beschouwing van den toestand, kwam hij tot de overtui ging. dat hij trachten moest het Drietal zoo mogelijk tot 's avonds aan de praat te houden, tot het moment, waarop Diana, indien het geluk haar diende zon zijn gevlucht. De Man-met-den-Sluier had nog meer pijlen op zijn boog. „Zie eens hier, zei hij zijn hand on een bundeltje papieren leggend: „Hier is het plan van verdediging van je gouver nement en het geheim verdrag tusschen rlen Mir van Yanistan en de Engelsche Sirkar Waartoe zou jij nu nog langer die code van ie geheim houden? Je ziet, dat wij redelijk zijn Volg ons voorbeeld. „Indien dat het plan van mijn gou vernement is, wat ik niet beoordeele.il kan vóór ik de papieren zon hebben na gezien, dan is het cijferschrift wat ik lie dacht heb, volgens uw eigen hewerinc, voor u van geen waarde Waarom stelt u er dan toch zooveel belang in? „Dat zal .ik je zeggen. Gray sahib." zei zich naar voren buigend en scherp pn op elk woord den nadruk leggend, de zwarte gedaante. „Het wisselen van telegrammen tus schen den Mir van Yanistan en Simla zou de eerste dagen voor ons van belang kunnpn zijn En wel om de volgende re den. Het Engelsche leger, dat zal uit trekken tegen het millioenen leger, dat Wij voornemens zijn over vier en twin tig uur op Hindoestan te werpen, zal verdwijnen als een sneeuwvlok in een gloeiende pan. Daarna zullen wij dat boek van je niet meer noodig hebben, want geheel Yanistan sluit zich bij ons aan." „De Mir is een trouw vriend van het gouvernement," repliceerde Gray, die het gevoel had, dat zijn krachten hem hega_ven. „Het Indisch gouvernement sa men met den Mir van Yanistan zullen die woeste horden uit de wildernis ver pletteren als de schaal van een leeg ei." Hij zond een verachtelijken blik naar Alam Khan en den Mongool, die toe hoorden. „Lever hem over aan Shiv, opdat die hem eens op haar beurt kan ondervra gen. Haar klauwen zullen althans wel uit hem halen, wat er in zit," barstte Alam Khan uit. „De Man-met-den-Sluier hief bij wijze van protest zijn zwart gehandschoende hand omhoog en hij vervolgde bedaard: „Meen je gevangene, dat een doode Mir van groote hulp kan zijn?" Beteekende deze vraag, dat de Mir ver moord was geworden. In dat geval zou cle toestand van hem zelf en Diana hopeloos zijn. „Mijn geest is niet heel helder, door vermoeidheid," zei hij haperend in ver wachting van'uitvoeriger inlichtingen. „Ik begrijp 't niet goed." ,,'t Is anders vrij eenvoudig," wierp do ander tegen. „Binnen twee dagen zal het eerste millioen van onze ontelbare her scharen zich over Hindoestan versprei den. als water uit een emmer, die om ver geworpen wordt zich in een bak vpt- «preidf Den derden dag zal wie de Mir is Gray dankte den hemel voor dit is op ons bevel gedood worden. Ken j* zijn zoon?" Het hart van den Engelschman kromp ineen: hij kende den vermoedelijken op volger van den Mir maar al te goed: een achttienjarigen gedegenereerde, ver slaafd aan verdoovende middelen. Als die over Yanistan moest regeeren, ter wijl het Noord-Westen in opstand was!... De Man-met-den-Sluier boog zich naar voren en hij maakte zijn in elkaar ge strengelde vingers los „Heer Khoon heeft waarheid gespro ken", hernam hij. „Indien jij ons den sleutel verschaft, om te openen wat wij begeeren te openen, dan zijn jullie bei den vrij, jij en je miss sahib." Grav's overspannen zenuwen werden hem bijna de haas. Met een uiterste po ging trachtte hij zijn bewustzijn, dat af nam, te bewaren. De cipier had hem al voortduwende, ingefluisterd, dat alles voor zijn vlucht klaar was. Nu goed. Hij zou alles op die kaart zetten en trach ten een uitvlucht te vinden. Juist zou hij spreken, toen een vrouwenstem riep: „Colin, Colin! Red me!" 't Was de stem van Diana. Gray werd woedend. „Duivels, jullie zult niets uit me krij gen", schreeuwde hij al vechtende om de zes mannen, die zich onmiddellijk op hem geworpen hadden, zich van het lijf te houden Doch 't zou niet baten. De deur van de Raadskamer ging wijd open en meerdere krijgslieden snelden toe Vlugger nog dan zij was Shiv, de tijger in langs hen geslopen en met één sprong binnen gekomen. Voordat Alam Khan tijd had haar een bevel toe te schreeuwen, zag zij den erooten pvthon, ineengerold op den lap fluweel voor de tafel en haar nekhaar ging rechtovereind van woede; niets zou hair nu nog kunnen tegenhouden. De slang, die het gevaar zag, kronkel de snel als het weerlicht haar met schubben bedekt lijf in een lus, waarbo ven een voet of vijf boven den grond de sidderende, doodskopachtige kop met de gespleten tong en de valsche oogen door borend gericht op haar vijand, uitstak. Even bleef Shiv staan, toen dook het gestreepte liif van de tijgerin ineen, steeds dieper achterover, steunende op de hurken, totdat de groote voorpooten met de naar buiten gestoken nagels een hoek van 45° met haar borst vormden. Daarop sloeg ze met schor gegrom een klauw uit naar de slangenkeel. zooals een razende kat een haar tartenden hond aanvalt. De beweging van geen enkel wild beest of van kruipend gedierte is vlug ger en behendiger dan de aanval van een slang, of het moest de zijsprong van een ichneumon zijn. Een fractie van een seconde glinsterde iets als een kabelrol ter dikte van een mans-arm door de lucht en de python had zich in drie ringen om de tijgerin geworpen, de eerste omsloot haar hals. de tweede haar lijf achter de voor pooten, en de laatste haar lendenen. Daarop scheen de groote slang ver steend. Na haar doódelijke omknelling te hebben volbracht, kromp ze samen, zonder dat eenige beweging te zien was. Buiten zich zelf brulde Alam Khan tegen het krijgsvolk, dat ze hun wapens moesten gebruiken tegen het kruipend ondier; doch de zwarte gedaante achter de pijnbank overheerschte vanaf zijn plaats, zonder zich te bewegen of zijn stem te verheffen, de aanwezigen. „Laat ze vechten", knarste de Man- met-den-Sluier op het moment, dat Shiv een gegrom lie* hooren, dat klonk als hoesten, terwijl ze trachtte te hijten in het achterover geworpen bovenlijf van de slang. „Wie tusschenbeide komt, wordt ge dood." Achter de gleuven van de capuchon flikkerde in zijn oogen een waanzinnig lichtje. Lang kon die strijd niet duren: door de doodelijke ringen van de slang zou de tijgerin gekraaKt worden en ver vormd tot een langen molligen reep ge streept bont. De toeschouwers wisten het allen. Doch er kwam een lichte beweging in de opgezwollen lus, die, Shiv's hals om sloot: toen sloeg opnieuw het radelooze dier den rechterpoot uit naar haar vij and, cn deze, alsof hij de scherpe, krom me klauwen, die op hem afkwamen, wil de tarten stortte vooruit met wijd open muil. Te laat. De kop van den python met een 12 c.M. lang stuk hals viel neer op den grond, terwijl een bloedgolf als een vuurroode waterval neerstroomde u.il het opgezette lijf van de slang. De doo delijke omknelling liet los. Het gevecht was afgeloopen. Tijdens het korte oogenblik, dat de strijd geduurd had, was Gray de eenige geweest, die ongen voor iels anders had gehad, dan voor de worsteling op leven enen dood der beide onverzoenlijke vij anden Hij zocht om een middel om ïe ontvluchten. Hij moest en hij zou naar Diana Misschien door dat lage deurtje daar in den hoek. Met een vluchtigon blik rechts en links overtuigde hij zich, dat zijn bewa kers zijn bestaan klaarblijkelijk had den vergeten; hij w ilde weghollen, maar de kettingen om zijn enkels, die hij een oogenblik vergeten had, deden hem struikelen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2