Karteering Nieuw Guinea Loonbetalmg Toestand van den tuinder blijft ongunstig STERHUIS WIL EEN BAKEN ZIJN Gebruik van de Eierhal Hoofdproducten maken slechte prijzen LEZING VAN DEN HEER WEERS V ondel-herdenking Propaganda - auto van Polak OVERTREDINGEN MET WEINIG VARIATIE Dameshoeden TRmAan van Teraardebestelling H. Ovink aan Ned. arbeiders in Duitschland Je BLAD PAG I AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 Voor de afdceling Amersfoort van de N.R.V. Voor de Nederlandsche Reisver- eeniging heeft de heer C. J W e e r s, chef-foto-laboratorium van de expeditie, welke tot taak had Nieuw-Guinea in kaart te brengen, gisteravond in het Gildehuis een causerie gehouden en een film ver toond, die het leven en werken van de expaditie in beeld bracht. Het was spr. een groot genoegen voor de N. R. V. een causerie te kunnen houden, daar zich dan weer een gele genheid voordeed om belangstelling te wekken voor dal land met zijn vele rijk dommen en mogelijkheden. Het was voor spr. een interessante tijd geweest en het was met het grootste genoegen, dat hij anderhalf jaar aan dit werk heeft kunnen arbeiden. Het te fotografeeren gebied was 10 millioen H.A. en heeft een oppervlakte die driemaal zoo groot is als Nederland. Het doel was een opdracht van de B.P. M. uit te voeren. De heer Weers zette hierna in korte trekken uiteen hoe het karteeren nu eigenlijk geschiedt. .Met behulp van «-pedaal geconstrueer de camera's werd gefotografeerd. Van uit de vliegtuigen werd gefotografeerd van een hoogte van iOOU M. en viel met een filmband van 30 tot 50 M., die op twee spoelen m de camera zit. Daar het hier luchtfotografie betrof, werden uitsluitend stereoscopische foto's ge maakt. Deze luchtfoto's moeten elkan der voor een groot deel „overlappen," aldus de heer Weers, en d.w.z. dat op elke foto een groot gedeelte van de vo rige staat Een heele baan wordt er zoo overgeslagen, alsmede weer een strook daarnaast en ook zijdelings daarvan. De grootste moeilijkheid is natuurlijk de strooken precies evenwijdig te vlie gen. Men had soms weken, dat er geen resultaten te boeken vielen. Werden er foto's gemaakt, dan wer den deze zoo spoedig mogelijk naar het laboratorium gebracht en moesten dien zelfden dag nog proefafdrukken wor den gemaakt om te zien of de navigatie poed geweest was. Tevens kon men dan zien waar men gebleven was en waar men bij een volengde opstijging moest beginnen te fotografeeren- Zooals begrijpelijk is de navigator de belangrijkste man aan boord van het vliegtuig, aldus spr. Uitvoerig behan delde de heer Weers de verdere afwer king der foto's. De geologen konden uit den fotoerafischen plattegrond alle ge- C. J. Weers gevens vinden, die zij noodig hadden, zooals plantengroei, bodemgesteldheid enz. Na den wetenschappelijke!! arbeid ging men tot boren over. Het groote nut van de grond-expeditie blepk ook nog bij het beklimmen van de Ciarstenz- top door dr. Colijn die dit deed met be hulp van luchtfoto's. Met de malaria moest men terdege rekening houden, doch doctoren had- FRUIT- EN GROENTEN VEILING 13 October Val appel en 26 ct.; druiven 912 ct.; tomaten 2053 ct.; goudreinet 8—13 ct Giessen Wildeman 6—7 ct Groninger Kroon 68 ct.; bellefleur 610 ct.; ster appelen 1012 ct.; Present v. Engeland 1012 ct-; Notarisappel 7—11 ct.; Le- moenappel S10 ct.; Graham 1011 ct.; Herzogin Elsa 1012 ct Beurré Glair geau 1216 ct.; William Duchess 14 15 ct.; Nouveau Poiteau 89 ct.; Win- terjan 56 ct.; Huisman 78 ct.; Cam pagne zoet 67 ct.; Calabas de Tule- mont 1011 ct.; Comtesse de Paris 7—S ct- Sp boonen 620 ct.; Snijboonen 21— 25 ct.spruiten 1011 ct.: postelein 6 9 ct.; spinazie 68 ct.; bieten 1218 ct pronkers 58 ct.; wortelen 45 ct an dijvie 813 ct.: sla 613 ct.; prei 611 ct.; bloemkool 89 ct.; Chin, kool 1? -15 ct.; roode kool 18—42 ct.; groene kool 2353 ct.; komkommers 1530 ct pe- trrcpije fic) ct selderv 58 ct.; radijs 10—12 c<. BURGERLIJKE STAND 14 October GEBOREN; Gerrit, z. v. H J. Hazele- ger en M. v d- Pol; Willem, z. v G. Landman en G. van Reek. GEHUWD; J Veenendaal en C. levenhorst; A van Rijnem en J. G L. Verruhout ONDERTROUWD F Lappain en J- te Kulve: A van Deventer en H Flo rijn; A. van Hoog'and en P K Blieken- daal; A Blitz en V. de Groot; P Prien en J. W Veldhoen. A Verhoeff en M- Bitterling; R L. M. Miinninghoff en C. Jai/sen; C. Raat* en M. de Kroon. den reeds tevoren moerassen en plas sen met olie laten bedekken, zoodat de larven zich niet konden ontwikkelen, waardoor de malaria veel minder werd Ook dysentherie kwam nog wel eens tengevolge van het geregeld gebruik van blikgroenten voor, doch dank zij dc uitstekende medische zorgen waren er weinig ziektegevallen. Met een enkel woord sprak de heer Weers ook nog over de Papoea's die ge lijk groote kinderen zijn. En dit bleek wel bij de aankomst van de expeditie op NieuwGuinea, toen alle Papoea's vluchtten en na verloop van eenigen tijd weer terugkwamen, omdat ze ge schenken kregen. De causerie liet spr. volgen door een hoogst interessante film, welke door hem zelf vervaardigd was en bet leven cn werken der expeditie op Nieuw Guinea in beeld bracht. Wordt Dinsdag a.s. in den foyer van Amicitia voortgezet Dinsdag a.s. wordt de Vondel-herden king te dezer stede, die zoo prachtig en waardig is ingezet door de voordracht van Dirk Coster, voortgezet in den foyer van Amicitia, welke dan door de zorgen van de Remonstrantsche Gemeente al hier, is omgetooverd in een Oud-Hol- landsch marktplein, waar men de kouse winkel van Vondel, de Bank van Lee ning waar hij werkte, een boekwinkel met de werken van Vondel, een winkel met Oud-Hollandsch ooft en een taveer ne zal aantreffen als achtergrond, waar tegen de gestalte van Vondel 's middags en 's avonds des te beter zal uitkomen. 's Ochtends te half elf opent Dr. Mie- dema deze herdenking met een inlei dend woord over „Vondel en Amers foort". Tot bijwoning daarvan worden zij die op cultureel en geestelijk gebied leiding geven, uitgpnoodigd. Om 4 uur komt Kommer Kleijn in de gedaante van Vondel en draagt de beste werken der lyriek van Vondel voor. 's Avonds te half negen wordt deze voordracht herhaald. Op het marktplein bestaat gelegenheid allerlei inkoopen te doen en in de taveer ne den inwendigen mensch te laven met koffie, thee, vruchten en versnaperingen. Tevens is er de tentoonstelling van prij zen der te houden verloting ten bate van de Rem. Gemeente, w.o. beeldhouwwerk van S. Miedema. litho's \an Van Dam e.a.. op zich zelf reeds de moeite waard. Verkoopsters in Oud-Hollandsche klee ding zullen kleur en fleur geven aan deze samenkomsten. Wij vertrouwen dat velen de gelegen heid zullen aangrijpen ook op deze wijze met Vondel in aanraking te komen. Juist 't weinig zwaarwichtige van dezen onzet. verhoogt de aantrekkelijkheid en brengt ons nader tot den dichter als kunstenaar en als mensch. die eenmaal ook Amersfoort heeft bezongen en Amersfoort's grootsten burger: Olden- bamevelt. WELKOMSTAVOND MILITAIREN Men schrijft onsIn het Chr. Mil. Tehuis aan de Lange Beekstraat alhier werd gisteravond den bezoekers uit de pas opgekomen nieuwe lichtingen een welkomstavond gebodm. onder leiding van den Huisvader, M. Smallegange. Ds. M Gerritsen, Ned. Herv. predi kant alhier, sprak een hartelijk woord. Er werd veel en flink gezongen Enkele fluitisten van het Chr. Tamb. en Pijpers corps „Juliana" onder leiding van den tweeden directeur, den beer De Roo, caven vroolijke muziek. De beer L. v. d. Wev deed door voordracht en declama tie de zaal meermalen daveren van de jolijt: ook enkele militairen lieten zich op dit gebied niet onbetuigd. Nadat Dr. Joh H. Schenrer een kort slotwoord gesproken had. werd de avond met het zingen van het „Mijn schilt ende betrouwen" >n dankgebed gesloten. AUTOMARKT Op de automarkt, alhier werden gis teravond 272 wagens aangevoerd. EXAMEN Voor het doctoraal examen Genees kunde 2e gedeelte slaagde te Utrecht onze stadgenoot, de heer R. W. von Xordheim De reclame-auto van de firma Pulak uit Groningen bracht vandaag een be zoek aan onze stad teneinde velen in de gelegenheid te stellen eens nader mot haar producten kennis te maken. Op het parkeerterrein tegenover onze bureaux stond de wagen geparkeerd en is niet inbegrip van de truck ongeveer 12 M. lang. Deze reclame-wagen is in de eigen werkplaatsen vervaardigd en ingericht. De buitenkant is aluminium gespolen en is voorzien van étalages, waarin zich de specialiteits-fabrikaten bevin den, als ranja, en rojo, cerisa, boudoir ananas, grefita, advokaat en likeuren Binnen kan men de zeer fraaie in richting bewonderen: houten lambrizee- ring, kurk-parketvloer, Perzische tauii- ten. moderne stalen meubelen, een klei- De groote propaganda-auto van de N.V. C. Polak uit Groningen. ne schouw, electrische- en gasverlich ting, waterleiding, koken op gas, waar door men „a la minute" een fijne kop koffie van Mokka-C.P., of A.Z. koffie-cx- tract kan aanbieden. Voorts treft men aan een uitstalling van alle orgin^el verpakte dranken, die door „C.P." gefa briceerd worden en meerdere beziens waardigheden. Voor in den wagen bevindt zich bet geheel afgescheiden en keurig ingerich te slaapvertrek (ook radio) van den chauffeur en diens echlgenoote, welke laatste speciaal met het onderhoud van het interieur en de bediening der bezoe kers belast is. Het mag dan ook een gezellige om geving heeten, waarin de N.V. C. Polak Gzn. haar clientèle ontvangt om voor zoover nog noodig haar op een prac- tische wijze met haar fabrikaten kennis te doen maken. KANTONGERECHT Soestenaren hadden zich te verantwoorden Er was maar heel weinig variatie in het programma, dat hedenmor gen voor het kantongerecht afge werkt werd. De getuigenzaken be troffen allemaal aanrijdingen. Er kwam een juffrouw voor, die in een tuin aan de Kampstraat eenige peren opgeraapt had. Jongens waren daar aan het peren schudden. Een persoon, die toezicht op den tuin hield, had de kna pen er op gewezen, dat dit niet mocht on de voorraad peren afgenomen. Later was er door den eigenaar van den tuin werk van gemaakt en moest de juf frouw, die eenige peren in haar schort meegenomen had, zich verantwoorden. Zij verklaarde in onwetendheid gehan deld te hebben, omdat zij dacht, dat het mocht. Het O. M., waargenomen door mr. Klein, eischte ƒ5 subs. 3 dagen; de kan tonrechter, de heer O. Plantenga ver oordeelde tot 3 subs. 2 dagen. Zoo wer den het dus 6 dure peren. Allerlei Een schipper stond terecht, omdat hij 's avonds ongeveer 9 uur op de Eem ge varen had zonder eenige verlichting. Verdachte bracht daartegen in, dat dat woordje „ongeveer" in de dagvaarding wel heel dubieus was. Hij kwam net na zonsondergang half negen aanvaren zonder verlichting en wilde aanleggen tusschen een vijftal andere vaartuigen, die evenmin ver licht waren. Hij begreep niet waarom juist hij toen geverbaliseerd moest wor den. De eisch werd ƒ8 subs. 5 dagen, uit spraak f5 subs. 3 dagen. Verdachte had in Soest aan een per soon. die op de zwarte lijst stond, twee d.L. cognac verkocht. Hoe kon hij we ten. dat die klant op de zwarte lijst stond. Foto's stonden er op de lijst niet en zplf zeggen doen dergelijke klan- tpn het nok niet. aldus was bet vpnveer. Het O. M meende, dat hij maar niet luk raak aan iedereen sterken drank mocht Bijeenkomst in den foyer van Amicitia Gistermiddag werd in den foyer van Amicitia een bijeenkomst gehouden van het Sterhuis De opkomst van deze vergadering wos zeer groot. Mevrouw van Hasselt heette in haar openingswoord alle aan wezigen hartelijk welkom en zeide. dat sinds de oprichting van de afdeeling en de ipening van het Sterhuis pen groote bloeiperiode ingetreden en de toekomst rooskleurig was Spr. vond bet een goede gedachte van het hoofdbestuur oen film te hebben laten vervaardigen, die pen volkomen duidelijk beeld gaf van het landelijke werk. Na deze korte inleidende woorden nam me] van Hasselt het woord en zette op onderhoudende wijze uiteen, hoe de Union haar arbeid in ons land uitoefent. Spr. achtte het stationswerk van zeer groot belang en dit bleek wel uit het zeer groote aantal gevallen, n.l 16 000 in het afeeloopen laar. dat was behan deld. In de groote. woelige drukte op de stations wil on6 werk een veilig baken zijn, opdat alle meisjes het kunnen raadplegen en zich verzekerd weten van een betrouwbaren inlichtingen dienst. Ook bij de arbeidsbemiddeling ver leent de Union haar medewerking en vooral nu de Duitsche meisjes ons land voor een groot deel hebben verlaten, schenkt men grootere aandacht aan dit probleem. Toch heeft men reeds goede resultaten hiermede mogen boeken Als een meisje in betrekking wil gaan. dan wordt terdege naar haar geinformeerd en ook bij de werkgeefster. Men zoekt dan de meest passende milieus, zoodat succes verzekerd is. In vele gevallen werden deze meisjes bij families onder gebracht. waar de werkzaamheden het mee6t overeenkwamen met hetgeen zij thuis hadden verricht. In Zeist is eenigen tijd geleden een proef genomen er. het bestuur was over de resultaten uiterst tevreden. De aandacht van de vereeniging is ook verder uitgebreid ten opzichte van meisjes, die een diploma bezitten en een haar passenden werkkring willen hebben. Over onze stad sprekende, zeide Me vrouw van Hasselt, dat Amersfoort een centraal punt wordt, waar allerlei inlichtingen worden gevraagd en ver strekt. Men dient het Sterhuis te zien als een middelpunt en beschouwen als een lichtend baken in dezen tijd. aldus spreekster In de film „Lichtende Ba kens" is al It sensatie vermeden en laat op duidelijke wiize zien. dat bet Ster huis een veilig en véTfrouwd huis is. Na deze uiteenzetting werd de film Lichtende Bakens vertoond en op po- Dulaire wijze het werk in beeld ge bracht. Zaterdag, 16 October zal het Sterhuis te dezer stede één jaar bestaan. verkoopen en dan maar eerst inlichtin gen moest winnen. 20 subs. 10 dagen werd de uitspraak. Een wielrijder was onder de gemeente Soest in botsing gekomen met een wan delaar, die, naar zijn zeggen, midden op den weg geweifeld had. Het bleek echter, dat verdachte zeer woest en on oplettend gereden had. Het O.M. vfoeg ƒ20 subs. 10 dagen. Dat was wel erg hoog en kon verdachte onmogelijk betalen. Hij komt er nu met 10 subs. 5 dagen af. Alweer een Soestenaar. Maar nu voor iets anders. Hij had in zijn tuintje een kuil gegraven voor beer en vuilnis. En nu had men hem een leelijke poets ge bakken, door het dijkje om de kuil door te steken en de politie daarop attent te maken! Het O.M. had gegevens genoeg, om niet aan de poetsbakkerij te geloo- ven en zeide, dat verdachte een en an der onhandig ingepikt had. 5 subs. 2 dagen kost hem die ver vuiling. Een j'ongeman, die met zijn meisje in de Treek geloopen had en daarbij niet op de wandelpaden gebleven was, werd veroordeeld tot f 3 subs. 2 dagen. Schriftelijk vonnis werd gewezen in de zaak van de vorige week, be treffende overtreding van de vreem delingenwet door een geloofspredi- ker. De uitspraak werd f 6 subs. 3 dagen. Vragen van mej. E. M. van Hamersveld aan het college van B. en W. Door mej. E. M. van Hamersveld, raadslid, zijn de volgende vragen aan het college van B. en W. gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van het ingezonden schrijven, getiteld „De Wiener Sangerknaben". voorkomen de in het avondblad van 7 October van het Dagblad: Het Centrum? 2a. Zijn de opgesomde bezwaren tegen bet gebruik van de Eierhal als „schouw burgzaal" normal.- eischen. welke wor den gesteld aan zoodanige particuliere gelegenheden ter plaatse, te weten: a. naar buiten draaiende deuren, b. brandvrij tooneel, c. op de waterleiding aangesloten brandleidingen. 2b. Zijn er voor dit doel aan de Eier hal als „zaal voor uitvoeringen" nog niet meerdere gebreken: a. gemis aan brandvrije kleedkamers, b. eenzelfde ingang naar dames- en naar heerentoilet. c. bijzonder brandgevaar door de houten Xemaho-kapconstructie. 3. Is de huidige inrichting van de Eierhal inderdaad zoo, dat deze a. minder geschikt. b. feitelijk ongeschikt is te achten, om daarin toe te laten uitvoeringen als de Wiener Sangerkna ben, o.a. zulks met bet oog on de veilig heid van het bezoekend publiek. 4. Zijn B. en W. al dan niet van oor deel, dat ter plaatse een genoegzaam aantal grootere- en kleinere „Schouw burgzalen" aanwezig is, zoodat do Eier hal voor zulke doeleinden niet behoeft te worden beschikbaar gesteld? i. Zijn B. en W. niet van oordeel.dat de taak van het Gemeente-bestuur slechts een aanvullende kan ziin. ook op dit gebied en dat deze taak bii de exploitatie van do Eierhal wol eenigs- zins uit bet oog wordt verloren, indien met die hal word medegedongen in do rij van „schouwburgzaal-exploitanten" of is B. en W. vnu oordel. dat de taak Van het Gemeente-bestuur boven- en buitendoen een prHsregelende is? Indien vraag 2 of bevestigend moot worden beantwoord, is B. en W dan nipt van oordeel. a dat de Eierhal niet meer voor uit vof>ringon beschikbaar mag gesteld wor den, zoolang deze niet volkomen beant woordt aan die eischen. welke Politie en Brandweer zouden stellen, indien deze DAMES, Als U goed geslaagd bent met Uw mantel, dan wilt U dit ook gaarne mot Uw hoed. Maakt U eens kennis met onze zaak. Wij hebben een ruimo keuze in de nieuwste modellen. Ook onzo prijzen zijn voor iedcro beurs bereik baar. WESTSINGEL 21 AMERSFOORT. Eierhal een particuliere gelegenheid zou zijn; b. dat het Gemeente-bestuur in het verleden óf met twee maten heeft geme ten, waardoor particuliere exploitanten onnoodig groote financieele offers heb ben moeten brengen, öf aan het bezoek van eigen inrichtingen niet voor die zelfde hooge mate van veiligheid be hoefde zorg te dragen terwijl het gemeente-bestuur als overheid, toch het eerst zich heeft te onderwerpen aan die bepalingen, welke zij aan particulieren pleegt voor te schrijven. Op de R.-K- begraafplaats, alhier, had hedenmorgen de teraardebestelling plaats van het etoffelijk overschot van den heer H. Ovipk, die Maandag j 1. op tragische wijze bij een verkeersongeval om het leven kwam. Aan den lijkstoet vooraf ging het vaandel van de R.-K. Vereeniging van Overheidspersoneel St. Paul us. Aan de groeve heeft de heer E. E. van Rhijn, directeur van de Gasfabriek alhier, namens gemeentebestuur en ge meente-personeel zijn deelneming be tuigd aan de nabestaanden van den overledene. Hij schetste de trouw en toewijding van dezen eenvoudigen man, waarvoor hij namens- het gemeentebe stuur zijn dank bracht* De heer Th. L. Huurdeman, voorzit ter van de R.-K. Vereeniging van Over heidspersoneel St. Paulus. herdacht den overledene als een goed en edel mensch en waardeerde zijn eigenschappen als organisator en als Christen. Tot slot verzocht hij den aanwezigen den overledene in de gebeden te geden ken. KENNISGEVING B. en W. van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat de jaarlijksche uitloting van geldleeningen door deze gemeente aangegaan, zal plaats hebben op 9 November 1937, des namiddags 2 uur ten stadhuize. Voor in Hollandsch geld en voor H in marken Men meldt ons: Twentsche textielarbeiders uit de ge meenten Denekamp en Loasan, die in de Duitsche gemeenten Xordhorn en Gronau werken, ontvangen, zooals ge meld, hun loon thans voor in Hol landsch geld en voor in Marken. Het contract, dat mot dp Duitsche autori teiten was gesloten, liep echter niet tot 1 Januari a.s., zooals oorspronkelijk ge meld, maar tot 30 September j.l., zoodat men zich van Duitsche zijde volkomen correct ten opzichte van de overeen komst heeft gehouden Wel hebben de gemeentelijke autoriteiten bij de diver se instanties op continueering aange drongen, doch, zoo deelde ons een ge meentelijke autoriteit bij wien wij ter informatie gingen, mede, deze zijn niet meer bevoegd de onderhandelingen Ier zake te leiden, noch kunnen deze met de afhandeling zich belasten. Dit be hoort thans tengevolge van diverse om standigheden tot de competentie der beide regeeringen. Van de zijde van Unitas vernamen wij nog, dat ook bij haar organisatie voornamelijk van ar beiders uit Overdinkel cn Losser klach ten waren binnengekomen over deze aangelegenheid. Bevestigd werd, dat door den thans ingetreden toestand ver scheidene arbeiders gemiddeld 35 gulden aan loon derven, wat, indien men'rekening houdt met den toestand in deze gezinnen en do omstandighe den, waaronder zij leven, een groot be drag uitmaakt. Deze klachten zijn naar de vakcentrales doorgezonden, bij welke er op is aangedrongen de regeling de- zer aangelegenheid bij de betrokken re geeringen aanhangig te maken. Mevrouw C. J. W. van der Ploeg-Deggeller Te Bennekom is in den ouderdom van 70 jaar na een ziekte van eenige maanden overleden mevrouw C. J. W. van der PloegDeggeller, oud-directrice van de Nieuwe Huishoudschool te Am sterdam. Voor haar aanstelling als leerares aan de hoofdstedelijke Nieuwe Huis houdschool in 1915 was mevrouw Van der Ploeg leerares in boekhouden en handwerken in de industrieschool to Arnhem- In Amsterdam genoot zij daarna een opleiding voor koken en huishoudkunde, waarop haar werk zaamheden bij de Nieuwe Huishoud school, eerst als leerares, later al6 di rectrice, volgden. In 1925 nam mevrouw Van der Ploeg wegens ziekte ontslag en ze verbleef sindsdien te Bennekom. De heer G. W. Kampschöer betuigt zijn tevredenheid met het regeerings- beleid Export-uitbreiding noodig HAARLEM, 14 October. Vandaag is alhier in het St. Bavogebouw aan de Smedestraat de aJgemeene vergadering van den R.K. Dioeesanen Land- en Tuin- bouwbond in het bisdom Haarlem (L.T.B.) gehouden. De vergadering werd geopend door den algemeen voorzitter, den heer G W. Kampschöer te Monster, die in zijn openingswoord wat den landbouw aan gaat een wat optimistischer geluid d-tn den vorigen keer meende te mogen laten klinken. Er moet evenwel heel wat ten gunste veranderen om hel landbouwbedrijf op gezonde basis fe krijgen. De ;oestand in den tuinbouw is bepaald ongunstig, ondanks het feit, rlat de totale exportcijfers honger liggen dan het vorige jaar. Dp resul taten bij den ;ntensip\en tuinbouw zijn dit jaar slpch? wijl dp tomaten den geheelen zomer laag in prijs zijn geweest of wel onverkoopbaar terwijl de druiven zeer slechte prij zen maakten, en dit zijn wel de hoofdproducten Daarbij komt. dal bepaalde bedrijven door misoogsf ernstig zijn getroffen. Bij deze nieuwe regeering zijn rle ne langen van land- en tuinbouw toever trouwd aan den minister van Econo mische /aken De maatregelen in het korte tijdsbestek van zijn ontreden ge nomen. geven reden om vertrouwen -e schenken in dezen bewindsman pn in Ie troonrede zijn wij ook versterkt in de meening dat het dp hedoelinc is maatregelen 'p treffen voor tien export te doen verbeteren Laten vvij hoper dat hef inmiddels bil rle Kamer ingediende ontwerp van tariefsmaehtigingswet spoedig wet ral worden Tevens is de huidige minister van Econmische Zaken voornemens om te bevorderen, dat in plaats van de cri sismaatregelen, „nuttige regelingen door de bedrijfsgenooten zelf zullen worden overgenomen en voortgezet of opge- gebouwd". Uit alles volgt dus, dat de minister van Economische Zaken blijkbaar de regelingen meer in handen van de be langhebbenden zelve wenscht te leggen.. Nu get.rachf wordt de crisismaatrege len zooveel mogelijk in te krimpen, zal gestreefd moeten worden naar een be leid, waarbii voor het bedrijfsleven be slissingen genomen zullen worden, die de landbouw nie* zoo afhankelijk zullen maken van het buitenland, zooals dat in het verleden wel geweest Is. Zoolang de export-moeilijkhpden blijven be staan, zal aan de productie van eigen bodem ■•en zoodanige bescherming ge waarborgd dienpn, te worden, dat het bedrijf loonend kan worden uitgeoefend. Daarom zullen ordenings- en steun maatregelen noodzakelijk blijven. Zoolang liet vraagstuk der vaste las ten niet wordt opgelost, zal er veel steun, bedoeld voor den producent, niet in zijn zak terecht komen, doch in die van zijn geldgever en mist de produ cent de noodige middelen om zijn be drijf goed op peil te houden. De in dit jaar plaats gehad heb bende renfe-verlaging is ook aan vele bedrijven ten goede gekomen, aan den land- en tuinbouw vrijwel niet. De rentevoet is teruggeloopen tot 3 a 314 pet., terwijl de boer of tuinder 4% pet. en meer rente moet betalen. Hij kan immers van daag geen nieuw geld in de plaats van zijn te hooge hoofdsom opne men, en derhalve blijft hij zijn te hooge rente van pen Ip hooge hoofd som volgens destijds gesloten con tract, betalen Daarbij komt nog, dat door het los laten van den gouden standaard Ie prijzer der grondstoffen, die de boer of tuinder noodig beeft, sterk gesteg.-n zijn. Daarnaast zijn de prijzen van rijn producten niet in verhouding ge stegen. Andere landen hebben voor zieningen getroffen op grond van de overweging, rlat pen gezond agrarisch bedrijf \oor het land va te groot be lang is en daarom za! ook Nederland dit vraagstuk tot oplossing moeten brengen. Dp regeling voor den kleinen boer hebben wij met vee' blijdschap aange kondigd gezien. Laten wii hopen dat de regeering erin mag slagen den export van onze irrrar'sche producten sterk uit te brei den. Vele inwonende zoon*" van land en tuinbouwers wachten al jaren om een bedrijf te kunnen opzetten. Door dat gpr»n uitbreiding van tuinbouwbe drijven en sierteeltbedrijven mag plaats hebben is dat thans vrijwel ui'- gesloten. Bij de oplossing van dit vraagstuk zal ook aan emigratie ge dacht moeten worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5