Relaas van ooggetuige over de vliegramp in Ned. Indië 'sWerelds .draaiboek VOLDOENING 50e ZENDINGS- conferentie Een drijfstang gebroken BIJ ONZE REGEERING TOLLEN MOETEN VERDWIJNEN CREMATIE OTTO ZEEGERS DE OVERVAL TE NUNSPEET LEGERVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING „Dit is mijn berg' 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 OCTOBER 1937 Over de Duitsch-Belgische verklaring In de kringen der Nederlandsche re geering heeft men, naar Het Volk ver neemt. met voldoening ervan kennis genomen, dat de zelfstandigheidspoli- tiek, die België den laatöten tijd is gaan volgen, thans een sluitstuk krijgt in den vorm van Duitschland's on schendbaarverklaring van België. Engeland en Frankrijk hadden reeds soortgelijke garantie-verklaringen gege ven. Nu België zulk een verklaring van het derde groote. naburige land. Duitsch land. accepteert, kan België niet meer geacht worden, eenzijdig georiënteerd ten opzichte van Engeland en Frankrijk te zijn. Dat België aldus wel bewust zijn nieuwe zelf6tandigheidspolitiek voltooit, kan slechts de instemming der Nederlandsche regeering hebben. Zooals men weet. stelt Nederland zich op het standpunt, dat de onschendbaar heid van Nederland's grondgebied een axioma is, dat zich niet leent voor het voeren van eenige onderhandeling. Voor België intusschen stond de zaak anders, omdat, na het einde van het Locarno-verdrag. waartoe België was toegetreden. Engeland en Frankrijk hadden verklaard. België's onschend baarheid te waarborgen, en het voor België niet wenschelijk was, do schijn eener eenzijdig oriëntatie jegens deze heide landen op zich te laden. Maatregelen ten aanzien van gemeentelijke tollen op tertiaire wegen 's-GRAVENHAGE, 13 October. In- gediend is een nadere nota van wijzi gingen betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelas- tingwet en van de wet van den 6den October 1931 tot instelling van een ver- keersfonds, inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen. In het voorgestelde artikel 38bis, lid 1, van de motorrijtuigenbelastingwot wordt bepaald, dat ten behoeve van we gen, op welke tol wordt geheven, geeh uitkeering zal worden gegeven. Dit is in overeenstemming met artikel 35, vijfde lid, van die wet, waar wordt be paald, dat wegen, op welke tol wordt geheven, niet op de wegenlijstcn kun nen worden geplaatst. Ten einde afschaffing van tollen, welke door laatstgenoemde bepaling reeds wordt bevorderd, nog te bespoedi gen, heeft artikel 32, onder 6e, van de wegenbelastingwet, do latere motorrij tuigenbelastingwet (thans artikel 3, Ge, van de wet tot instelling van een ver- keersfonds), hel mogelijk gemaakt, dat bijdragen worden gegeven voor afkoop van tollen, krachtens octrooi of conces sie geheven. De gemeenfebelastinstollen zijrt daarbij niet genoemd, omdat men er van uitging, dat deze geheven wer den op de wegen, niet bestemd voor doorgaand verkeer. Deze onderstelling is niet geheel juist. Ook op wegen voor doorgaand verkeer worden wel gemeen- tebelastingtollen aangetroffen. Wel kan echter worden gezegd, dat die tollen goeddeels worden aangetroffen op de tertiaire wegen. Er is nu naar het oordeel van de regeering alle aanleiding om ten aanzien van deze laatste wegen op gelijke wijze te handelen als voor secundaire wegen thans in het al gemeen geschiedt en dus mogelijk te maken, dat naast de gewone uit keering, ingevolge de wet ook nog (te voren) een bijdrage voor de af schaffing van tollen zal worden ge geven. Uiteraard behoeven daarvoor slechts die bedragen te worden beschikbaar ge steld, die naast de bijdragen van de streek, welke in dezen in elk geval moet voorgaan, noodig zijn, terwijl bo vendien rekening zal zijn te houden met de sommen, welke na de afschaffing van den tol voor den betrokken weg krachtens de gewone regelen in zake de financiering der tertiaire wegen zullen worden beschikbaar gesteld. Daar, gelijk hierboven is gezegd, de op de tertiaire wegen voorkomende tollen veelal gemeentelijke belasting-tol len zijn, is het, om tot het doel te ge raken, noodig, dat de belemmering om bijdragen voor gemeenteliike belasting- tollen te verleenen, uit de wet ver dwijnt. Daartoe strekt de thans voorge stelde wijziging. SCHUUR MET GRAAN AFGEBRAND KLUNDERT. 13 October Door tot nu toe onbekende oorzaak is vanmid dag omstreeks vijf uur brand ontstaan in de kapitale schuur van den landbou wer A. H. v d Wiel aan de Pelikaan te Klundert. De schuur, die tot den nok met graan gevuld was. brandde tot den grond toe af. Een koe kwam in de vlammen om Het woonhuis kon door de brandweer van Klundert behouden worden. De schade, die f 30 a <50 000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt INBRAAK IN WASSCHERIJ AMSTERDAM, 13 October. Van nacht zijn via openstaan*-' deuren van in aanbouw zijnde woningen in de Wenslauwerstraat een of meer personen over de daken van deze huizen het per ceel 122—124 in de Bellamystraat bin nengedrongen, waar een wasscherij is gevestigd Hier beeft men ziel toegang verschaft tot het Kantoor, waarvan de deur niet was afgesloten. Een tweetal op het bureau staande geldkistjes werden geforceerd. Eori totaal bedrag van 108 wordt vermist. Wordt 26 en 27 October in het Koloniaal Instituut gehouden De gewone zittingen van de 50e Alg. Ned. Zendings-Conferentie worden ge houden in het Koloniaal Instituut te Amsterdam, op Dinsdag 26 en Woens dag 27 October. Dinsdagmorgen 10 uur geeft Ds. Rauws, zendingsdirectcr te Oegstgeest, enkele indrukken weer uit het door hem uitgebrachte Jaaroverzicht der Zending in Ned. Oost- en West-Indië. Daarna spreekt Prof. Dr. M. Schlunk te Tübingen over „50 Jahre Weltmis- sion". De middagvergadering is afgestaan aan den Vrouwen-Zendings Bond. Daar spreken Mej. A. E. Adriani en Zr. M. Schoch over den dienst der vrouw in de Zending. Verschillende vrouwen van zendelingen zullen daar iets uit de praktijk van haar werk vertellen. Woensdagmorgen 10 uur spreekt Ds. Rauws over: 50 jaren Zending in Ne derland. Daarna Ds. D. Crommelin. oveneens zendingsdi rector te Oegst geest. o\er: 50 jaren Zending in Ned. Onst-Indiê. Des middags spreekt waarschijnlijk Ds. T. J. van Oostrom Soedo over het zendingswerk der Indische Kerk. Te half 4 wordt de samenvattende slotrede gehouden door Dr. W. G. Har- renstein, of indien deze door ongesteld heid verhinderd mocht zijn door Prof. Dr. J. A. Cramer. Prof. Cramer is de eenige nog in leven zijnde van dege nen, die de eerste Comité-vergadering op 2S October 1887 bijwoonden. Dinsdagavond vergadert de Conferen tie in 4 secties, dan echter niet. in het Koloniaal Instituut, maar in Bellevue, Leidsche kade. In de eerste sectie voor leden van kerkeraden en kerkelijke commissie, presideert Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, en spreekt Dr. F. J. Fokkemo, rector der Ned. Zend. School, over kerk en Zending. In de tweede sectie voor leden van vakvereenigingen presideert de heer G. Baas. wethouder van Amsterdam, en spreekt Dr. K. J. Brouwer, zendingsdi- rector te Oegstgeest over: Zending en Vakvereeniging. In de derde sectie voor onderwijzers en onderwijzeressen presideert de heer P. Bergmever, hurgemeester van Onst- wedde. Daar sprck.cn Prof. Dr. M. Schlunk van Tübingen over: De Zen ding in het Onderwijs, en de tyeer D. J. Coumou van Bandoeng over: Wes- tersch Onderwijs in een Oostersche sa menleving. In de vierde sectie voor studenten, presideert Prof. Dr. N. H. Swellengre- bcl, hoogleeraar te Amsterdam en spreekt Ds. J. Verkuyl, missionair pre dikant onder studeerende Oosterlingen, over: Welke houding heeft de zending aan te nemen ten opzichte van impe rialisme en Oostersche nationalisme. De oorzaak van de ramp van de „Specht" 's-GRAVENHAGE. 13 October. In verband met het ongeval van de „Specht" heeft de K.L.M. van den waarnemend chef van den techni- schen dienöt van de K.N.I.LM. te Bandoeng, waarheen de motoren van de „Specht" getransporteerd zijn, telefonisch vernomen, dat in den linker motor, de verbinding van den drijfstang van cylinder 9 met den hoofddrijfstang is gebroken, waardoor deze motor plotseling tot stilstand kwam. Ten gevolge hier van kon het vliegtuig, zich nog in 6tijgstand bevindend en nog niet over voldoende snelheid beschik kende. geen hoogte houden en kwam het na een korte linkerbocht met de hoornen in aanraking. Door de breuk werd het geheele mechanis me geblokkeerd. De betrokken motor heeft 700 draai uren en 50 uren na zijn laatste vol ledige revisie. Later onderzoek van het mate riaal van den gebroken stang zal uitwijzen wat de breuk veroor zaakt heeft. VELSEN, 13 October In allen een voud is Woensdagmiddag in het cre matorium de verassching van wijlen Otto Zeegers geschied. Een aantal vrienden vergezelde den overledene naar zijn laatste rustplaats Namens den Bond van Nederlandsche Tooneelschrijvers bracht de heer E J- Bolhuis den overledene dank voor zijn werk. Spreker wcps op de moeilijkhe den. waarmede de overledene tijdens zijn leven te kampen heeft gehad. Tus- schen zijn eerste werk. dat door Louis Bouwmeester met cere werd genoemd, en zijn laatste, waarvoor hij geen plaats meer kon vinden, ligt het treurspel van het Nederlandsche tooneel. aldus spre ker. Mr. Is. Coopman zeide, dat zij die achter blijven een dierbare herinnering aan hem beuaren. Een plaats i6 open gelaten. die niet spoedig weer vervuld kan worden Het onrecht, hem aango- daa'n. heeft hem diep getroffen Ten slotte voerde nog de heer Joh. Winkler, chef van de redactie van de Arheiderspers. het. woord, die nog eens wilde getuigen van zijn dankbaarheid voor het werk. dat de overledene dag aan dag heeft verricht. De dader gearresteerd NUNSPEET, 13 October. Heden nacht is te Vaassen de 20-jarige fa brieksarbeider A. P., gearresteerd, die er van verdacht wordt, de overval met roof bij den melkhandelaar Peltz, te hebben gepleegd. De gearresteerde een vroegere knecht van den melkhandelaar, heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. UIT DE STAATSCOURANT Zeemacht Bij beschikking van den Minister van Defensie is de luitenant ter zee der 3e klasse E. W. H. Nieuwenhuisen den 14en October 1937 geplaatst a.b. HMs. „Gelderland" Bij beschikking van den Minister van Defensie is de officier van den marine- stoomvaartdienst der le klasse A. Go- vers dienende bij den onderzeedienst te Willemsoord, den 30en October 1937 ter beschikking gesteld. Onderscheidingen Bij K.B. van 17 September 1937 is be vorderd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau, de heer C. E. ter Meu- len. lid van het financieel comité van den Volkenhond. te Amsterdam. Bij K.B. van 24 September is toege kend de aan de Orde van Oranje Nas sau verbonden eere-medaille, In brons, aan: G. Balster, schilder hij de N.V. 's-Gravenhaagsche Melkinrichting „De Sierkan" te 's-Gravenhage. Rechterlijke macht Bij K.B. van 11 October 1937 zijn her benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger: a. in het kanton Beetsterzwaag: Mr. W. T. van der Leij; b. in het kanton Deventer: Mr J C. T. Resius; c. in het kanton Amsterdam: 1. Mr. E. B. Asscher. 2. Mr. A. G Lubbers; d. in het. kanton 's-Gravenhage: 1. Mr. dr. M. J. van der Flier; 2 Mr. A. Rueb; 3. Mr. D. J. Veegens; e in het kanton Gorinchem; Mr. J. A. Overwater; f in het kanton Amersfoort: Jhr. Mr. J. K. H de Beaufort; g. in het kanton Groningen: Mr. M. Koppius. Toonkunst Bij KB. van 11 October is aan Mr. J F. Ingen Housz te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie van advies inzake bevordering der toonkunst van Rijks wege. met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Middelbaar Onderwijs Zijn tijdelijk benoemd aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Venlo, tot lee- raar: A. J. W. Bonsel. wonende te Ven lo. P. H. J. Bouwen6. wonende te Roer mond, R. Th. Luyckx, wonende te Til burg en J. J. Kuypers, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam Tot leerares: mejuffrouw A. J. Jon- gepier. wonende te Roermond; zijn tijdelijk henopmd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Goes: C. Oskam, wonende te 's-Gravenhage en Dr. E. Storck. wonende te Amsterdam; Zijn wederom tijdelijk benoemd aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Tiel tot leeraar: C. J. Jellema, R. Batten- berg en Dr. A. Zwaan; tot leerares: mejuffrouw W. M C. Morel en mej. E. A. J. de Ruiter en zijn tijdelijk benoemd: tot leerare6 mei. J. C. Wentink. wonende te Tiel; tot leeraar F. W. E Neefs, wonende te 's-Hertogenbosch. J Schrijver, wo nende te Amsterdam en W. J. van Weerden, wonende te Bedum; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zalt- bommel: F. W. F. Neefs, wonende te 's-Hertogenbosch; is aan N. W. van Gelder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als di recteur van en leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Schiedam; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Roer mond; G. A. W. Siero, wonende te Heerlen. ANNA PAULOWNA, 13 October. Een legervliegtuig van de Kooi maakte hedenmorgen om kwart voor twaalf een noodlanding op een weiland bij de Molenvaart. Het toestel vloog in groeps verband en hij een zwenking is het waarschijnlijk door een der andere toe stellen geraakt. Nadat althans de be stuurder, sergeant Herter een klap te gen bet toestel had gevoeld bleek het hoogtestuur niet meer in orde. Daardoor kon de piloot het vliegtuig ook niet in den goeden stand op den grond zetten. Het sloeg hij het neerkomen over den kop, waarbij de schroef en de vleugels werden vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN SCHOONOORD (D.), 13 October. Vanmiddag omstreeks vier uur reed op den Sleenerweg een personenauto, wel ke uit de richting Schoonoord kwam. Op een gegeven oogenblik raakte de bestuurder, de 41-jarige handelsreiziger v. d. V. uit Meppel, de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat de wa gen tegen een boom reed en vervolgens over den kop sloeg v. d. V., die alleen in den wagen zat, werd ernstig gewond. Na ter plaatse door dokter Pybes te zijn verbonden, is het slachtoffer met hoogst ernstige kwetsuren naar het Wilhelmina-zieken- huie te Assen vervoerd. ARBEIDSONGEVAL AMSTERDAM, 13 October. Van morgen is een arbeider, die werkzaam was bij den afbraak van de school, ge legen aan de Jan van der Heydenstraat hoek Ferd. Bolstraat, van ongeveer 4 meter hoogte op straat gestort. Hij is met enkel- en schouderfracturen naar het binnengasthuis vervoerd OMREKENINGSKOERSEN 13 Oct. 14 Oct. Off. Niet off Londen S.96% 8.98 Berlijn 0.72.70 0.72.70 Parijs 6.07 6.13 Brussel 30.52^ 30.50 ZUrich 41.64 41.64 Kopenhagen 40.07 K 40.10 Stockholm 46.27JJ 46.30 Oslo 45.10 45.13 New York 1.80'% 1.81 Praag 6.34 6.37 Milaan 9.60 9.60 Medeged. door de R'damsche Bankvereen OOST-INDIE BATAVIA, 13 Oot. (Aneta-A.N.P.) - Uit Soerabaja vernam Aneta het eerste verslag van een ooggetuige van de ramp- Het ongeluk vond plaats om 22.15 uur Java-tijd. Het weer was zeer slecht en het zicht was dermate, dat er blind gevlogen moe6t worden. Daarom be sloot men, een noodlanding te maken. Deze gelukte echter niet geheel en de T-16 kwam in de modder terecht. De bemanning van de T-16 zag de T-13 op honderd meter afstand op het water dalen, kort daarna weer opstijgen -sn vervolgens neerploffen. De T-16 schoot toen lichtkogels af om de kust te alarmeeren. De bemanning waadde door het water en vond een visschersprauw. waarmede zij zich naar het wrak begaf om hulp te bieden. Dit bleek echter niet mogelijk te zijn De zeildoeken wanden van de veron gelukte T-13 werden vruchteloos door de ter hulp geschoten bemanning van de T-16 met pennemessen bewerkt. Daarna werd overwogen, te trachten, den staart van het vliegtuig met een bijl af te kappen. Dit moest echter wor den ontraden, aangezien het wrak dan zeker met water zou volloopen. zonder dat er mogelijkheid van redding voor de inzittenden bestond. De duisternis was een belemmering om verder iet6 te doen, waarop de T-16 de marine te Soerabaja inlichtte Van Soerabaja uit zijn toen de ..Rigel" en de mijnenveger „Pollux" naar de plaats van het, ongeluk vertrokken. De „Pol lux' heeft onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om het wak overeind te zetten. Toen dit gelukt was vond men eerst het lijk van den officier van den marinestoomv.dienst Uurbanus. daarna d'ie van de inzittende korporaals en ver volgens de anderen. Vermoedelijk zijn geen andere slachtoffers in het wrak aanwezig- De ooggetuige verklaart, dat de T-16 slechts weinig beschadigd is. De T-13 echter is reddeloos bescha digd. Van de T-16 is alleen het on derstel zwaar verbogen. De T-13 vormt een ravage. De lijken waren geheel verminkt. Zij zijn eerst ge borgen in de loodsen te Brondong, waar de visschers hun feesten ple gen te vieren. De plaats waar de ramp is geschied, ligt circa 1 kilometer van de kust ver wijderd tegenover de plaats waar het monument is opgericht ter gedachtenis aan de schipbreuk van de „Van der Wijck". De resident van Bodjonegoro ver klaarde aan Aneta, dat hij zich om 10.30 uur onmiddellijk naar de plaats van de ramp heeft begeven, vergezeld van de assistent-residenten van La- mongan en Toeban en verscheidene in- heemsche bestuursambtenaren Het toestel zoo verklaarde hij is recht benoorden Brondonu eenige kilometers "it de kust. neergestort Vis schers waren onmiddellijk met prau wen uitgevaren om hulp te verleenen. De noodlanding welke de T-16 maakte had een normaal verloop en slechts even schuurden de drijvers over de karang f koraalbank). Later arriveerden vrachtauto s met liulpmanschappen uit Soerahaja hene vens reserve-drijvers Deze laatsten be hoefden echter niet te worden gemon teerd. j ET EIGENDOMSRECHT wordt in de f~§ rechtszaal nog al eens besproken en bestreden. Het heibeltje om het be zit van het bclastingplaatje voor den po litierechter en het groote proces over de aandeelen van den negus zijn allebei eigen domsvraagstukken. Deze maand kreeg in Zwitserland een proces zijn beslag, dat tien jaar geleden begonnen is en toen groot opzien heeft gebaard. Het was het geschil tusschcn een Zwitserschen hótel- houdcr en den Zwitserschen staat, niet om een belastingplaatje, ook niet om een paar aandeeltjes, maar om een solieden berg. De Rhóne-gletscher met zijn beroemde Furka- en Grimselpassen, die hem in het hartje van de Alpen afsluiten, met zijn weiden en ijsmeren, was de inzet. Het is een begeerenswaardig genoeg bezit, daar het als touristencentrum on der de groote attracties van Europa hoort. De beroemde gletscherexpresse stopt zelfs halverwege Zermatt en St. Moritz, om de passagiers te laten ge nieten van het onvergetelijk schouw spel, dat de Rhónegletscher biedt: een grillige groep pieken, overdekt met ijs en sneeuw, met langs haar rug de zwar te naden van de bloote rots, en uit haar flanken de wilde bergstroomen ijskoud water, dit later uitloopen in een van de mooiste rivieren van Zwitserland en Frankrijk, de Rhóne, waarvan het water tenslotte de oude vestingmuren en de zon-beschenen terrassen van Avignon bespoelen. Een der vragen, welke onvermijdelijk bij den reiziger opkomen het eigen domsinstinct in den mensch is er weer verantwoordelijk voor die deze ijs vlakten de wolken in ziet steken, is aan wien deze berg toebehoort, waarop hij natuurlijk verwacht te hooren: aan den staat, oi' ook wel: aan niemand. Het antwoord is door de federale tribune van Zwitserland, het hoogste gerechts hof van de federatie, op verzegeld papier vastgelegd. De berg behoort aan een zekeren doctor Hermann Seiler, den over de heele wereld befaamden hote lier van de Zermatt. Deze man, wiens familie reeds vier, vijf generaties lang in het hótelbedrijf werkt, kan er zich op beroemen, dat al het ijs, dat met het bloote oog van zijn hotel uit te zien is, hem toebehoort, meer dan tachtig vier kante kilometer ijsvlakte en rotsen en daarbij nog alle bruikbare weiden tus- schen de Furka en de Grimsel. In een land, waar alle bergen aan den staat toebehooren, wel een heel eigenaardige positie en in een wereld, waar er om het bezit van een bergtop al heel wei nig drukte gemaakt wordt, een uniek verschijnsel. De rechtvaardiging van deze eigen aardige juridische beslissing moet in het verleden worden gezocht. Een goede honderd jaar geleden wilden de men- schen in het Rhónedal niets met den berg te doen hebben Van vader op zoon was hun de vrees voor die alles omverschuivende ijsmassa's ingeprent. Goeds hadden ze van den berg nooit ondervonden. In de lente lokte hij hun jonge zonen weg en jaiet gebroken lede maten werden ze dan weer thuis ge bracht. De berg was een vloek Verlei delijk in zijn trotsche schoonheid, ver- derfbrengend in zijn woede. Er moest een dichter komen, om hen er op te wijzen, dat de „helsche" schoonheid van dezen berg een eeuwig genot was. Goethe ontdekte op zijn tweede Zwit- sersche reis den gletscher en schreef een gedicht over zijn „verschrikkelijke pracht." Wat twintig eeuwen stoere aanwezigheid niet hadden kunnen doen, dat deden twintig woorden van een dichter. De gleitschsr werd beroemd. Ge leerden en reizigers, schilders en geolo gen kwamen van alle kanten, om van het onvergetelijke schouwspel te genie ten. De bergbewoners ondervonden al gauw de goede gevolgen ervan. Het dorp werd welvarend. Een kleine her berg werd tegen den gletscher gebouwd. In 1857 verliet Alexander Seiler do herberg en trok in een luxe hotel, dat hij had laten houwen. Hij wenschtc onafhankelijk te zijn, maar daarvoor had hij boter en melk, hout en wegen noodig, die hem alleen moesten toebe hooren en dat was niet mogelijk, om dat al do dorpsbewoners rechten kon den uitoefenen op stukken van den berg. Eén voor één kocht hij deze rech ten op. Zi'n zoon zette na zijn dood dit werk voort, zoodat tegen het einde van do twintigste eeuw zijn kleinzoon alle grondrechter, van den berg, 215 in totaal, in bezit had. Maar hadden de menschen, die de spelonken en berg paden honderd jaar lang betreden had den, daarmee ook het eigendomsrecht verworven? Seiler was er zeker van. Hij had immers vroeger den menschen huur betaald voor het recht zijn gasten de spelonken te laten zien. Daarmee was het eigendom erkend. Ook kon hij zich beroepen op een oude wet uit rle civiele code van 1816, die eischte, dat bezitrechten één dag per jaar moeten uitgeoefend worden. Een eeuw lang had den do bewoners daar vrij rond geloo- pen, zonder dat zij ooit door kanton- of regeeringsbeambten waren aangebon den. Josef Seiler, de kleinzoon, voorzag dat deze rechten-bij-mondc hem in moeilijkheden zouden kunnen brengen, als hij ze niet officieel, in den vorm van documenten, liet beschrijven. Om dat klaar te spelen, moest hij een proces aangaan met het kanton dat een bron van inkomsten zag in de door vreem delingen graag bezochte spelonken. E!k lapje grond werd hem betwist. Van elk der 215 stukken moest bewezen worden, dat de man, die ziin recht verkocht had. dat rocht ool< wettelijk bezeten had. Hij stierf in 1829 zonder ■ten uit slag \an het proces te beleven Zijn broer Hermann zette he' proces voort Met des te meer taaiheid, omdat het niet meer ging om de rotsen alleen, maar ook om het gebruik der passen en liet vruchtgebruik der weiden welke met al de vreemdelingen, die er wenschten te wonen, dikwijls eoedp pachtsommen opbrengen. Na tien jaren procedeeren mag Seiler nu bij zijn beroep van hotelhouder ook den titel van bergbezitter voegen. De vraag blijft of hij ook grondbelasting Grand ThéStre. Van Vrijdag 8 t.m. Woensdag 13 October vertoo ning van de film „De koning en het koormeisje". Zondag doorloopend 1.45, 4—, 6.15 en 8.30 uur. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m. matinée. "ertooning van de film Wereld jamboree 1937. Van Vrijdag 8 t.m. Donderdag 14 October eiken dag (niet Zondag) vanaf 4 uur tot half 8 (laatste voor stelling begint half 7). Zaterdag en Woensdagmiddag vanaf 5 uur (laatste voorstelling half 7). City Théater. Van 8 t.m. 14 October vertooning van de film „Op Hoop van Zegen." Zondag 1.45, 4 uur, 6.15 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen S.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur. Museum Fléhite, We6tsingel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m. 30 October. Geopend dagel. van 10—12 en 14 uur, uitgezonderd Zondags. 's Zaterdags 10—12 en 1.30—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegAng). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging, Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Sterhuls Beekenst.Iaan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheekEdison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Gildehuis A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 2—31 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid, dag. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 25 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. 2 t.m. 24 October. Sierkunst. Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytema. Concordia. Theedemonstratiee door Thcebureau Amsterdam. 14 Oct. v.m. 10-30 en n.m. 2,30 uur. 15 Oct. v.m. 10.30 en n.m. 8 uur. 13 t.m. 15 October. Jeugdleeszaal Openb. Leeszaal. Tentoonstelling van en ovei Paddenstoelen. 1012J4 en 2Va6 uur. 14 October. Amicitia. A.V.R.O. avond. Kovacs Lajos. 8 uur. 14 October. Gildehuis. Am. Kunst kring. Lezing van Top van Rhijn Naeff. Onderwerp: „Lezen en schrij ven." 8.15 uur n.m. 14 October. Grand Thé&tra. De actueel wetenschappelijke film „Waarheen China?" Aanvang 8.15 uur. 15 October. Volk6gebouw. Ned. Arb. Sportbond. Oprichtingsverga dering zwemgroep „Sportfondsen- bad." 8 uur. 16 October, 's Prinsenhof. Propa- ganda-avond van de Gymnasiasten Bond L. E. A. 7.30 uur. 16 Octoher. De Valk. Araersfoortsche Tooneelensemble. 8 uur. 16 October. Amicitia. 't Nut. Caba ret „De Vuurpijl." 8 uur. 17 October. Amicitia. Filmvoor stelling Amfikri „Koelakken Ter reur" en de burgeroorlog in Spanje 10 uur v.m. 17 October. Amicitia. Groot Ned. Volkstooneel. Kindermatinée ,,Han6 en Grietje. 3 uur n.m. Idem „Blon de Greet." 8 uur. 19 October. Vondelherdenking in den foyer v. Amicitia. Voordracht Kommei Kleijn 2.30 en 8 uur. 19 en 20 Octoher. Grand Théatre, Optreden van Alvatha, de koning der illusionisten. 8.15 uur n.m. Matinée op 20 October. 2.30 uur n.m. 20 Octoher. De Valk. Feestavond Zwemclub Neptunus 8 uur. 21 OctohPr.» De Valk. Vergadering Bel lamy 8 uur. 22 October. Amicitia. Abonn. voor stelling. Het Masker voert op „Eli sabeth. de vrouw zonder man." 8 uur n.m. 23 October. Amicitia. Bridge-con- cours van B.R.A.M, 8 uur. 23 October De Valk. Soirée R.H.B.S. 8 uur 27 October. Amicitia. Kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman spreekt over „Onze Vloot" voor Nat. Veilig heid, Onze Vloot en N.J.V. 8 uur. 29 October. Amicitia. Propa- ganda-vergadering Ver. Oost en West. 8 uur. 29 Octoher De Valk Schcrmwedstrii- «ten van F..M.M A 29 Octoher. Monopole. Genootschap Ned.Frankrijk. Lezing door Octave Aubry over: L'Homme chez Napo léon. 8 uur n.m. 30 Octoher. De Valk. Feestavond van F MM 4 8 uur UTRECHT 11 t.m. 17 October. Tivoli. Bouw- nioesterrevue „Knal." 8 uur. BAARN 32 Sept. t.m 12 Oct. Tentoonstel ling van .lanansche houtsneden in het Raarnscb Lyceum. Dagel. van 10 tr>t 7ondaec van 1 30 fnt 4 uur moet betalen van de tachtig vierkants kilometer ijsvlakte. Ze beginnen er nu binnenkort een proces over. Als dat nu ook tien jaar duurt, dan kunnen de ad vocaten voorloopig weer leven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6