Japans vloot in actie LAATSTE BERICHTEN In een kelder opgesloten Lt. KLOPPENBURG WINT DEN KING-BEKER Groote brand te Fort van de Capellen DROEVE LAST naar het vaderland De directeur der Arbeidsbeurs Nederland- Schotland Bakhuys zet zijn onthullingen voort Britsch pachtgebied tegenover Hongkong gebombardeerd LUCHTRAIDS DER CHINEEZEN Nieuwe aanval op Nanking ENGELAND WIL VREDE Negen dooden en elf gewonden Nadere rapporten uit Brondong Vrouw laat haar man knevelen Centrale Commissie voor de filmkeuring te Vlissingen Lt. VAN EEKELEN EERSTE IN DE RALLYE PAPER Nieuwe wereldrecords van Engelschen Schaakvereeniging Amersfoort Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 De verliezen der Japanneezen zouden zeer ernstig zijn SJANGHAI, 15 October (Havas). Uit goede bron wordt gemeld, dat Japansche oorlogsschepen het Britsche pachtgebiea van Kauloeng tegenover Hongkong hebben gebombardeerd. Inmiddels heelt de keizer van Japan gisteren een lunch aangeboden ter eere van den Britschen ambassadeur sir Ro bert Craigie Ook de minister van buiten- landsche zaken. Hirota behoorde tot de aonzittenden Na de Chineesche luchtraids. die den geheelen nacht hebben voortgeduurd en die gepaard gingen met een offensief der infanterie, is bij het aanbreken van den dag de rust teruggekeerd aan het front van Slanghai. waar het Chineesche offen sief thans tot staan Is gekomen. Volgens de Chineesche autoriteiten heb ben de lananncèzen in de laatste twee weken in het gebied van Slanghai 20.000 man verloren. Voorts melden zü dat de Chincezen drie lapansche pogingen heb ben veriidcld om versterkingen aan land te zetten van 32 transportschepen en 23 oorlogsschepen op de Jangtse. Het officieuze Chineesche agentschap Central News meldt, dat tien Japansche vliegtuigen gisteravond opnieuw gepoogd hebben Nanking aan te vallen. Vijf toe stellen passeerden de verdedigingslinie en bombardeerden het vliegveld. Aan Central News wordt gemeld, dat de Chineesche troepen Mingoe hebben heroverd en de Japanneezen naar het Noorden hebben teruggeslagen. Mingoe ligt. oplO km. ten Zuiden van den Groo- ten Chineeschen Muur. Deze stad was in handen van de Japanneezen gevallen, on middelhik na het begin der vijandelijk heden in de provincie Sjansi. Naar verscherpte blok kade der Chineesche kust De Nitsji-Nitsji meldt, dat Japan sche marinekringen een volledige blokkade van de Chineesche kusten noodzakelijk achten. Voortdurend wordt nog oorlogsmateriaal door schepen van andere dan Chineesche nationaliteit over Hongkong aange voerd. Daardoor wordt hel effect van de tegenwoordige blokkade aanzien lijk verminderd. De Japanneezen zouden willen overgaan tot het instellen van een oorlogsblokkade, welke ook op schepen van derde mogendheden van toepassing zou zijn. De beschieting der ambassade-auto's Tusschen den Britschen en den Japan- schen consul-generaal te Sjanghai wor den vriendelijke onderhandelingen ge voerd naar aanleiding van de beschieting der Britsche ambassade-auto's door Japansche vliegtuigen. In Japansche of- ficieeie kringen hoopt men spoedig een voor beide partijen bevredigende regeling te zullen bereiken. Conflict ernstiger dan Russisch-Japansche oorlog Een Japansch admiraal, lid van den hoogen krijgsraad en van den pas ge- vormden adviseursstaf der regeering, heeft tegenover journalisten verklaard, dat voor Japan het tegenwoordige con flict met, China veel ernstiger is dan in dertijd de Russisch-Japansche oorlog. Britsche herbewapening duidt niet op duistere plannen LONDEN, 15 Oct. (Reuter). In een te Manchester gehouden redevoering heeft minister-president Chamberlain gezegd: Somwijlen schrijft men ons een listig heid toe, grooter dan die van Machia- velli, maar een eenvoudig feit Is, dat onze drijfveer bij de buitenlandsche po litiek berust op onzen wensch met on ze buren in vrede te leven en onzen in vloed te gebruiken om hen. Indien zij moeilijkbeden mochten hebben, er toe te bewegen deze. op te lossen door mid del van vreedzame beraadslagingen en niet door toevlucht te zoeken tot oorlog. Ten aanzien van Spanje en het Verre Öosten zeide Chamberlain: Wij zullen iedere gelegenheid te baat Hemen om de oorzaken van slechten wil en achterdocht tusschen de naties weg te nemen. TTet is onze vurige wensch, dat de conflicten in Spanje en het Verre Oosten, die zooveel menschelijke ellen de en lijden hebben veroorzaakt en nog veroorzaken zoo spoedij? mogelijk uit 'de wereld worden geholpen. Ik betwijfel, aldus Chamberlain, of Onze buitenlandsche politiek ooit min der agressief is geweest dan thans. Wanneer wij ons inspannen om ons te herbewapenen (wij doen dat dag en nacht), geschiedt dat niet, omdat wij duistere plannen hebben tegen iemand anders. Wanneer wij worden aangevallen, moeten wij weten hoe ons te verdedigen zooals wij dat in het verleden altijd hebben gedaan, maar het. ligt niet in den aard van ons volk, jegens anderen kwaad in den zin te hebhen. Wij willen geen dienstplicht, wij willen geen leger, zooals men die op liet vasteland kent. Chamberlain deed een beroep op de werkgevers om te helpen bij de wer ving van recruten voor het leger. EEN TEGENSPRAAK JERUZALEM, 15 October (Reuter). Uit gezaghebbende kringen wordt verno men, dat de troepentrein, die een batal jon van het Royal Sussex-regiment naar Egypte transporteerde, niet, zooals eerst gemeld was, is beschoten. OOST-IND1E PADANG, 15 Oct. (Aneta). Te Fort van der Capellen is een groote brand uitgebroken, waarbij achttien blokhuizen in den asch zijn gelegd, Negen personen zijn gedood en elf ge wond. waarvan drie zwaar gewond. De schade aan.de huizen bedraagt ongeveer achtduizend gulden en die aan goederen circa zeventien duizend gulden. Het verzekerde bedrag be loopt slechts duizend gulden. De oor zaak is onbekend. De stoffelijke overschotten van drie leden der Specht bemanning aan boord gebracht TANDJONG PRIOK, 15 Oct. (Aneta) De „Van Geen" van de K.P.M. bracht hedenmorgen het stoffelijk overschot aan van de drie leden van de bemanning, die bij de ramp van de „Specht" zijn ge dood. De kist enwaren gedekt met de Nederlandsehe vlag, waarop de geredde tweede piloot een tuiltje bloemen had neergelegd. De kisten waren geplaatst in een afge schoten gedeelte van het achterdek. Gedurende den overtocht was hier steeds bij gewaakt. De „Van Geen" zal heden vsrstoomen naar de kade van de maatschappij „Nederland", waar de kisten aan den wal zullen worden gezet. Op 16 October zal het stoffelijk overschot per vracht schip naar Europa worden vervoerd. DE RAMP DER T. 13 Van de T. 16 zijn bij de landing alleen de drijvers beschadigd SOERABAJA, 15 Oct. (Aneta). De mij nenveger D. is opnieuw naar Brondong vertrokken, om de T 16 naar Soerabaja op te sleepen. Dit is intusschen geschied en de T 16 bevindt zich thans bij de marine-vlieghaven Morokrembangan. Het gouvernementsvaartuig Pollux voer hedenochtend met het wrak der T13 het marine-basin binnen, waar het wrak per vrachtauto verder naar Morokrembangan werd getransporteerd- Inmiddels stroomen uit Brondong uit voerige rapporten binnen- Her Soerabajasch Handelsblad maakt er melding van hoe gelukkig de landing van de T16 is geweest, doordat de commandant in de meest ongunstige omstandigheden het toestel heeft kun nen laten dalen met geen ander na deel dan dat de drijvers op de scherpe karangsteenen zijn beschadigd. Inmid dels zijn reeds nieuwe drijvers gearri veerd. De T—16 is een les-toestel ter oplei ding van reserve-waarnemers, waarin behalve de commandant off.-vlieger le klasse T. J. van Midde, ook de luitenant ter zee eerste klasse Strohand, de res. waarnemers Van Rossem, Witte, Lang man en Woudstra. de sereeant-vliegor Van Kooy en nog een mecanicien en een sergeant hadden plaats genomen Uit de mededeelingen van de inland- sche bevolking hij Brondong blijkt dal sommige visschers bang werden van de afgeschoten lichtkogels. Anderen zagen de neerstorting en wel afgeteekend, doordat de lichten der vleugels neerdoken en het staartlicht omhoog ging, waarna de slag volgde. De T—13 schijnt zichf na den duik in de richting van het water, plotseling te hebben opgericht en daarna in een kor te vrille in zee te zijn gestort- Bij den slag schijnt de dood der slachtoffers onmiddellijk te zijn inge treden- Voor de tweede maal (de eerste maal verging in de nabijheid het s.s. Van der Wijck) is het stille vissohersdorp Brondong thans het tooneel geworden van een tragedie. BINNENLAND Merkwaardig geval van vrijheidsberooving ZUTPHEN, 15 October In Aalten in den Gelderschen Achterhoek heeft zich op 4 Augustus een merkwaardig geval van vrijheidsberooving voorgedaan, waarvan de gevolgen zich hedenoch tend voor de rechtbank te Zutphen af speelde. In Aalten woonde het gezin K. H., waarvan de man en zijn veel jongere vrouw in ongenoegen met elkaar leef den. De man liet vrouw en kinderen gebrek lijden, omdat hij geen werk wil de zoeken en niet om steun wilde gaan. De toestand werd van dien aard, dat de vrouw besloot naar haar ouders terug te keeren. Gemakkelijk was dat niet. want de man had haar al eens ge dreigd met een geladen geweer, voor het geval zij dit plan ten uitvoer zou leg gen. Een kostganger van de ouder9 van de vrouw was den vierden Augustus aan de woning van K. H. gekomen, zich voordoende als koopman. Hij had den man K. H.. gegrepen en hem met behulp van de vrouw en een zwager der vrouw met een touw de beenen gebonden cn in den kelder opgesloten. De kelderuit gang hadden zij geblokkeerd. Met mede neming van het huisraad, dat eigen dom was van de vrouw, waren zij ver trokken. Een inwonende bij het gezin van K. H. had later den opgeslotene gevonden en bevrijd. De verdachten de 26-jarige B. W. W„ de 27-jarige J. H. K. en de 36-jarige J. G. K. hoordefi elk zes maanden gevan genisstraf tegen zich eischen. Uitspraak over veertien dagen. 's-GRAVENHAGE, 15 October. De mi nister van Bi-nnenlandsche Zaken heeft benoemd met ingang van 1 Januari 193S voor den tijd van vijf jaar tot lid van de Centrale commissie voor de keuring van films: J. W. v. d. Akker, Den Haag; mr. J. van Andel Gzn., Den Haag; IJ. Baan, Amersfoort; ds. A. G. Barkey Wolf, Den Maag; J. M. Bellinck, Den Haag; dr. L. H. W. Berger, Den Haag; mr. F. Bieb ders, Breda; mevrouw G. W. Bleu- mink-Louman, Den Haag; mevr. A. van Blitz-Bonn, Amsterdam; m:v." E. C. M. de Block-Regout, G. P. Bon, L. F. Car rière, G. II. C. Cramer, mevr. P. M. Deckers-van Dijck, mr. G. H. Eskes, dr. J. P. de Gaay Fortman, mr. J. J. Han gelbroek, ds. H. Hasper, T. Hulzlnga, mevr. E. Joëls-Joëls, J. G. Kruis, W. J. M. Linden, mr. L. P. J.. Michielsen, G. Nieuwenhuysen, mevr. J. C. Dud- Fiseher, mr. W. H. B. Ovcrbosch, D. Peeneboom Voller, G. J. H. Peters, mej. A. C. Bahusen, M. C. v. d. Riet, dr. W. v d.. Slooten, Chr. F. W. Slijper, mevr. J. E. van Staveren-Haalebos, mevr. D. Veenstra-Heidstia, mevr.. A. C. Weber- Entlioven, A. IT. WiUemse, mevr. S. W. C. IJzerman-Bendien en D. v. d. Zee, allen te 's-Gravenhage; dr. H. Brug- mans, D. H. van Dam, dr. J. C. v. d. Does, J. Peters, prof, dr. A. H. M. J. van Rooy, mr. J. A. van Thiel en J. J. Zel- denthuis, allen te Amsterdam; L. Brink, pastoor te Zierikzee; A. P. A. Eskens te Leiden, mevr. E J. .v. C*aasbeek-v.. d. Mueren, E. Priester, beiden te Utrecht; P. L. Gerrilse te Amstelveen, H. J. ter Hall te Rijswijk, mevrouw J. M. D. Ha- nauBaesjou te Nijmegen, L. W- J- v. Hasselt te Hilversum, Ds. A. v. d. Hei de. J. NuyenPastoor, mevr. H. Rauws Dewald, allen te Voorburg, Pater H- Hermans te Rotterdam, mevrouw A. v- HoogstratenSchoch te Zeist, Ds. W. A. B. ten Kate te Wassenaar, Ds. P. Kuylman, mr. L- B- J. van Oppen te Maastricht, mevrouw B. J. van Santen- Bulk te Arnhem, E. Verdijk te Eindho ven en J. Gh. Vintges te Haarlem. Voorts heeft de minister benoemd met ingang van 1 Januari 193S voor den tijd van vijf jaar tot adviseerend lid van de centrale commissie voor de keu ring van films: D Hamburger Jr- te Utrecht, en met ingang van 1 Januari 1038 benoemd voor den tijd van vijf jaar tot lid van de huishoudelijke commis sie van de centrale commissie voor de keuring van films: P- L. Gerritse te Amsterdam, Pater IT. Hermans te Rot terdam. D Hamburger Jr. te Utrecht cn Ds. W. A. B. ten Kate te Wassenaar. DE ARBEID IN KALKZANDSTEEN FABRIEKEN 's-GRAVENHAGE, 15 Oct. In een deel van de pers zijn onlangs beschou wingen verschenen over den arbeid in kalkzandsteenfabrieken. In zooverre daarin de directeur-generaal van den Arbeid is beschuldigd en wel van het voeren van een persoonlijke politiek te genover die van de regeering, stelt de minister van sociale zaken er prijs op. ten dezen te verklaren, dat. hoe men over de genomen beslissing zelf moge oordeelen, de gedragslijn van den di recteur-generaal in dezen volkomen cor rect is geweest en dat hij volledig binnen de hem toekomende bevoegdheid is ge bleven. Uitspraak in het geding tusschen gemeentebestuur en plaat selijk scheidsgerecht Zooals bekend is heeft de gemeente raad van Vlissingen den directeur van het bureau voor sociale zaken onge vraagd eervol ontslag verleend in ver band met de gebeurtenissen bij maat schappelijk hulpbetoon en het plaatse lijk crisis comité in 1936. Het plaatselijk scheidsgerecht voor ambtenarenzaken heeft dit raadsbesluit echter vernietigd, waarop het gemeente bestuur bij den centralen raad van be roep te Utrecht in beroep is gegaan. Donderdag 23 September is deze zaak behandeld en gisteren heeft de centrale raad uitspraak gedaan. Daarbij is het be roep van het gemeentebestuur van Vlis singen niet ontvankelijk verklaard. Dit komt dus hierop neer, dat de uit spraak van het plaatselijk scheidsrecht voor ambtenaarezaken van kracht blijft, waarbij het door den gemeenteraad ge geven ontslag werd vernietigd, doch waarbij de heer De W. in rang wordt teruegesteld met opdracht hem in dien9t van de gemeente een functie te geven in rang niet lager dan die van adjunct commies. SCHEEPVAARTVOORSTELLEN AANVAARD ROTTERDAM, 15 Oct. De afdeeling Rotterdam van den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, die in zijn ledenver gadering van Zaterdag j.l. nog geen de finitief besluit had genomen inzake de voorstellen van de scheepvaartvereeni- gingen Noord en Zuid, heeft gisteravond in gebouw de Eendracht opnieuw verga derd. De voorstellen zijn daarbij met over- groote meerderheid in deze vergadering aanvaard. ZIJN ZWAGER GEDOOD MIDDELBURG, 15 Oct. De rechtbank veroordeelde heden den veertigjarigen G. H. wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, tot z e s j a a r ge vangenisstraf. De verdachte, tegen wlen tien j'aar ge vangenisstraf was geëischt, heeft op 2S Augustus te Terneuzen zijn zwager zoo danig met een zeis mishandeld, dat deze kort daarop aan de gevolgen is overleden. SPORT EN SPEL Nog niet definitief vastgesteld. Schotten sympathiseeren met het idee De door den heer Lotsy gevoerde onderhandelingen om dit seizoen tot een wedstrijd NederlandSchotland te komen, hebben nog niet tot een definitief resultaat geleld. De Schot ten hebben echter blijk gegeven zeer veel voor een wedstrijd hier to lande te voelen en komt men finan cieel tot overeenstemming dan be hoeft aan een welslagen niet getwij feld te worden. Wellicht zoekt de heer Lotsy ter gelegenheid van den op 1 December te 9pelen wedstrijd Engeland Tsjecho-Slowakije zoo noodig mondeling contact met de bestuursleden van den Schotschen Voetbalbond. OM DEN KONING GUSTAAF-BEKER DEN HAAG, 15 Oct. Naar wij ver nemen heeft het bestuur van den Neder landschen Lawntcnnis Bond alsnog be sloten om in te schrijven voor het tour- nooi om den Koning Gustaafbeker, al dus terugkomend op een vroeger geno men besluit, om niet aan dit interna tionale londentournooi op overdekte ba nen deel te nemen. Het bestuur heeft dit besluit genomen naar aanleiding van een mededeeling van den voorzitter betreffende de voor bereidingen door de deelnemende lan den om een reisfonds in te stellen, waar door de kosten minder groot worden. Bo vendien ligt het in de bedoeling om vooral jonge spelers in deze wedstrijden een kans te geven. NEDERLANDSCHE DAMBOND In de hoofdklasse-competitie van den Nederlandschen Dambond vielen nog de volgende beslissingen: Afdeeling Den Haag. Monster—H.D.S. (Den Haag) 713 D.O.S. (Delft)— R.D.G. (Den Haag) 8—8*) 2 Hangpartijen. De vermoedelijke einduitslag is 119 voor D.O.S. Afdeeling Noord-ITolland. Zaandam—D.C. IJ. (IJmuiden) 511*) 2 Hangpartijen. OM DEN MEESTERTITEL De wedstrijd om den meestertitel werd voortgezet met de volgende partijen: J. Metz—P. Hovingh 20 M. R. C. StahlbergJ. Steenhuis 20 J. de Krijger-J. J. de Wit 1—1 De stand luidt: ,T. Metz 9 pt., J. de Krijger 8 pt., M. R. C. Stahlberg 7 pt., B. Oudhof en J. ,T. de Wit 6 pt., N. Riebeek en J. Steenhuis 5 pt., P. Hovingh 3 pt. PAARDENSPORT De wedstrijden van de Kon. Militaire Sportvereeniging te Vorden VORDEN, 14 Oct. De voortge zette samengestelde wedstrijd van de Koninklijke Militaire Sport Ver- eeniging, boter bekend onder den naam Rallye Paper, heeft vandaag, op den tweeden cn laatsten dag, een spannend verloop gehad. Do wed strijden werden ingezet met het ver- rijden van het tweede gedeelte van de eigenlijke Rallye, waarvan de ge maakte tijd moest worden opgeteld bij dien van het eerste gedeelte, dat gisteravond is verreden. De 41 K.M. lange route leidde van daag weer door oen bijzonder fraai ge deelte van den schoonen Gelderschen Achterhoek. Do snelste rit van den dag werd ge maakt door Luit. van Eekelen op „Char lotte Corday", dlc het vaste voornemen liud zijn achterstand van den vongen dag in tc loopen, om dan voor de derde .naai achtereen winnaar te worden van den King beker en daarmede tevens eigenaar. Zoo ver echter kwam het niet, al scheelde het heel weinig. De winnaar van dc dressuurproeven van gisteren, Luit. Bueno de Mcsquita deed er op „Corn6tack" 6lechte zes mi nuten langer over dun Luit. van Eeke len. In het algemeen klassement, dat na hot onderdeel „Rallyo Paper" werd op gemaakt, leidde deze ruiter zelfs met 521 punten, gevolgd door Luit. van Eekelen met 511 punten, terwijl Luit. van Schaik op „Merry More" de derde plaats bezette met 502 punten voor Luit. Kloppenburg mot 497 punten. De cross country over 2000 meter, het laatste onderdeel van den samengestel- den wedstrijd, moest dus de beslissing brengen. Luit. Bueno de Mcsquita verspeelde hierbij zijn uitnemende kans op dc eer ste plaats, doordat zijn paard, „Corn- slack", bij het nemen van een droge sloot uitgleed cn zich in de smalle sloot vastwerkte. Het duurde meer dan 20 minuten, voordat „Corn9tack" uit zijn benarde positie was bevrijd, maar het paard slaagde er niet in de emotie van glij- cn wroetpartij te bpven to komen, waardoor zijn ruiter genoodzaakt was, den strijd te staken. Door een uitstekende en zeer snelle cross werkte Luit. Kloppenburg zich op de eerste plaats, een zeer verdienstelijk resultaat. Maar Lult. van Eekelen moest nog rijden en de prestatie van Luit. Kloppenburg zou nog kunnen wor den verbeterd. Luit. van Eekelen echter maakte een iets slechtcren tijd waardoor hem de eindoverwinning op 't nippertje ontging. Luit. Kloppenburg won den King-boker, Luit. van F.ekelen werd met 2 punten verschil tweede en kon het fraaie kleinood dus niet als eigendom mee naar huis nemen. F.en troost echter is het voor Luit. van Eekelen, dat hij drie maal achtereen de Rallyo Paper heeft gewonnen. Luit. Kloppenburg moest bij de cross echter in Luit. van Hellcnherg Hubar zijn meerdere erkennen. Deze ruiter legde de cross af in don uitstekenden tijd van 3 min. 56 sec.. De uitslagen luidden: Rallye Paper: 1. Lult. van Eekelen (derde half reg. huzaren) op „Charlotte Corday", 4 uur 15 min. (375 punten). 2. Luit. Bueno de Mesqulta (S R O. R A.) op „Cornstack", 4 uur 27 min. (363 punten). 3. Lult. van Manen (vierde half reg. huzaren) op „Hop Along", 4 uur 32 min, (358 punten). 4. Lult. Kloppenburg (eerste half reg. huzaren), 4 uur 35 min. (355 punten). 5. Luit. van Scha ik (derde half reg. huzaren) op Merry More", 4 uur 40 min. (350 punten). Cross country: 1. Luit. van Hellcnherg Hubar (derde half reg. huzaren) op rijkspaard 3 min, 56 sec. (121 punten). 2. Luit. Kloppenburg, 4 min. 3 sec< (119 punten). 3. Luit. von ITemert (vijfde reg. veld art..) op „Neckrose" 4 min.. 5 sec. (118 punten). 4 en 5. Lult. Felst (vierde half rog, huzaren) op „Flits" (r.p.) en Luit. Eg- ter van Wissekerke (groote staf) op „Amor" (r.p.) beiden 4 min. 29 sec, (110 punten). Eindklassement: 1. F.n winnaar van den Klng-beker: Luit. Kloppenburg (eerste half reg. hu zaren) op „Lancaster" 616 punten. 2. Luit. van Eekelen (derde half reg, huzaren) op „Charlotte Corday", 614 punten. 3. Luit. van Schaik (derde half reg, huzaren) op „Merry More", 597 punten, 4. Luit. van Manen (vierde half reg, huzaren) op „IIop Along", 578 punten. 5. Luit. F.gter van Wissekerke (groote staf) op „Amor" (r.p.) 570 punten. 6. Kap. Stoffels (derde reg. veld art.) op „Maiouschka" (r.p.) 564 punten. 7. Luit. van de Wall Bake op „Conj querent" 553 punten. 8. Luit. Ceuvel (tweede half reg. hu- znfen) öp „Porthos" 551 punten. 9. Luit. Cnopius (escndron pantserwa gens) op „Aubepinc"- 549 punten. 10 Luit. Jhr. Beelaerts van Blokland (derde half reg. huzaren) op „Saute- relle" 547 punten. Na afloop van den wedstrijd reikte de voorzitter van do K.M.S.V., Jhr. L. Ouarles van Ufford, de prijzen uit. In Venlo kreeg hij salaris en 5 provisie De serie „onthullingen" van Bakhuys in het Amst. Sportblad wordt, allo ge ruchten ten spijt, nog steeds vervolgd. Zoo verscheen dezer dagen een artikol met als kop „Mijn contract met V.V.V.". In dit artikel lucht Bakhuys allereerst zijn hart over de wijze waarop men de laatste dagen voor zijn vertrek naar Frankrijk op alle mogelijke manieren geprobeerd heeft hem nog even naar beneden te halen, 's Nachts om -vier uur werd liij van zijn bed gelicht, gearres teerd door de Rotterdamsche politie, waarvoor, zooals later bleek, absoluut geen reden was. De oud-internationaal beschouwt dit voorval dan ook als een laffe wraakneming van mcnschcn die hem ongaarne zagen gaan, omdat hun belangen er mee gemoeid waren. Schrijvende over de condities waar voor hij voor V.V.V. zou spelen, zegt hij verder, dat buiten de winsten die hem do verschafte sigarenzaak opleverden, hij een salaris van f30 per week zou krijgen, hetgeen hem, met aftrek van 15 huurvcrgoerling aan den heer Jos. Delsing, voorzitter van den Limburg- schcn voetbalbond en eere-lid van V.V.V. in contanten zou worden betaald. Ver ft er werd hem 5 pet. van de recettes der thuiswedstrijden gegarandeerd, wat neerkwam op een bedrag van plm. 30 per wedstrijddag. Deze vergoedingen zou iiii niet direct betaald krijgen, doch eerst na vier of vijf jaren. WIF.LRF.NNEN MILAAN, 15 Oct. Drie Engelsche wielrenners hebben vandaag op de Vi- gorellibaan te Milaan geslaagde pogin gen gedaan om wereldrecords te ver beteren. Het wereldrecord over 5 mijlen met vliegenden start, dat sedert 26 Maart 1936 op naam stond van den oud- werelduurrecordhouder Maurice Rffchard met een tijd van 10 min. 43.1 sec. werd door den Engelschman Hill terugge bracht tot 10 min. 35 sec., een belang rijke verbetering dus. Voorts brachten* de Engelschen Paux en Mills het record over 20 K.M. voor tandems, op bun naam met een tijd van 23 min. 53 sec. Het oude record stond ten name van de Franschen Richard en Pecqueux met een tijd van 24 min. 10 4/5 sec. SCHAKEN De heer de Groot uit Amster dam speelde simultaan Dat de schaaksport zich wel in het centrum van de belangstelling bevindt, bewijst dc groote opkomst van spelers, en toeschouwers, bij de, door de schaak vereeniging Amersfoort georganiseerde slmultaansóance, als inluiding van het nieuwe seizoen. De simultaanspeler was een vertegen woordiger van Nederland's jongste schuakgcneratie, de heer A. D. de Groot uit Amsterdam. De heer de Groot heeft vooral groote bekendheid verwor ven door zijn fraaie prestaties in het landentournooi, dat deze zomer in Stockholm heeft plaats gehad. Er waren 29 deelnemers, waaronder 10 gasten, en verder vele genoodigden. De simultaanspeler legde het betrek kelijk kalm en serieus aan, zoodat pas tegen half elf het eerste slachtoffer viel. Wel stonden er toen reeds vele partijen voor hem gewonnen, maar ook enkele minder gunstig. Dat er met vuur gespeeld is, kan blijken uit het feit, dat in heft heetst van het gevecht een zonnescherm van hotel Germania vlam vatte. De politie voorkwam gelukkig erger. Het aantal slachtoffers nam steeds toe, zoo nu en dan afgewisseld door een remise en soms ook door een vcr- liespunt. Om precies 1 uur vielen de laatste klappen cn was de strijd gestre den. Het bleek dat de heer de Groot van do 29 nar' »en er "20 g zonnen had, 6 remise gespeeld en 3 verloren, aldus een score van nagenoeg 80 pet. Bravo! Winnaars waren de heeren: C. Ver meer uit Spakenburg. M. P. van Omme-» ren en Ir. W. Merkens, alhier. Remise speelden de heeren: H. van Goor uit Spakenburg, J. Baarschers, J. A. Uding Jr. Ir. K. J. L. Kuiler, J Bijl en Drs. J W. Vaatstra. Het was een moooie propanganda- avond! HET AMERSF. POLITIE-ELFTAL WINT Gistermiddag speelde het Amers- foortsch Politie-elflal in Utrecht tegen het team van de Ufrechtsche politie. De wedstrijd welke bedopld was als een oefenwedstrnd voor de komende competitie, eindigde in een 31 over winning voor de Amersfoorters. „Och, waren afle menjchen wijs (Dat is heelemaal mot noodig, als ze achter het stuur maar n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3