HET PAARDRIJDEN IN DE PERFECTIE M b Alléén bij Joh. Bottinga MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Dragers van Supinator-ZO len 'S ZOMERS BUITEN JUBILEERT KROON-TAX wcnlMGlHRltHTihc Bedrijfsleven Wilt U een prima auto? U belt 1357 Wat waard is gedaan te worden, is ook waard, goed gedaan te worden DE OMMEKEER MAALTIJD IN „DE WITTE' Causerie van Ir. J. G. Bijdendijk over tin Divankleeden en karpetten Pedicure Massage Gmtis bijstelling en controle op de May-Voetspiegel door gediplomeerd Voetspecialist. Onze voorraad BALLY en- andere bekende merken is grooter dan ooit te voren TIJDELIJK Utreehtschestraat 14 Reparatie Matige prijzen De heer v. d. Kraan gehuldigd VAN DE POLITIE Wij komen direct! IN ONZE NIEUWE PERMANENTE SHOWROOMS OUDE GRACHT 23 ALVATA IN HET Grand-Théatre ;C i. 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 OCTOBER 1937 BEHALVE de nobelste, de schoonste, de meest bevredigen de, is de ruitersport in vele opzich ten ook vaak de meest verwarrende- Misschien, omdat het zoo gemakke lijk lijkt, in het bijzonder voor den aspirant-ruiter en den beginneling, die nog maar juist hun eerste vrees voor het groote beest, dat paard heet, overwonnen hebben. De be kwame ruiter op 'het goed geschool de paard maar de man doet im mers niets, totaal niets! Er is de vol maakte harmonie tussohen paarden- lichaam en ruiterfiguur, de bewe gingen zijn één, er is geen strijd, geen groot overwinnaarsgebaar, bo vendien geen triomfantelijke uit drukking op des ruiters gelaat van: zie je nou wel hoe goed ik dat kan! Niets van dit alles. Alleen maar het ideale begrijpen, het elkander ver staan, waarvan het resultaat is het mooiste wat er ons te zien gegeven kan worden: paardrijden in de per fectie. Maar nog eens, dat paardrijden in de perfectie schijnt van zelf te gaan. Men ziet geen gesjor aan de teugels, geen hoofdbewegingen van het paard die pijn of onwil verraden, het maakt geheel en al den indruk van: ga maar zitten en het paard doet het wel. In zekeren zin is dat juist, als men het woord zitten de beteekenis geeft, die het in dezen verdient, maar daar gaat het nu niet over. En de leek en de buitenstaander en de beginneling zijn het er volmaakt over eens, dat paardrijden toch niet zoo moeilijk kan zijn als sommigen van hen willen doen gelooven. Al zou de laatste heter behooren te weten, hij geeft zich daar geen rekenschap van, als hij niet 'de zelfcritiek heeft, die hem doet be seffen, dat hij voorloopig nog gereden wordt en niet rijdt en dat hier inder daad een geval is, waarin het paard, 'de goeierd, het vanzelf doet- Ook zon der dat de berijder „gaat zitten". Nu komt daar nog hij, dat de wereld 5n de laatste paar jaren overstroomd wordt van verzekeringen, door „vak- menschen" en „ter zake kundigen" ge geven, volgens welke men „leert paard rijden in twintig lessen". Inderdaad- Zoo ongeveer op de manier van helpt u zelf op reis met Fransch, Duitsch en Engelsch en misschien nog een paar andere talen meer, En met niet belang rijk verschillende resultaten, Nu valt het niet tegen te spreken, dat een leer ling met animo, met ambitie en met eenigen natuurlijken aanleg, het in twintig lessen gemakkelijk zoo ver kan brengen, dat hij op een mak paard naar buiten kan. Voor velen is dit dan het einddoel van hun 9treven en dat zijn degenen, die het nooit, maar dan ook nooit, een stap verder zullen brengen. Zij zijn rijp voor een plaatje op den omslag van een boekje in de serie: ik kan koken, ik kan strijken, ik kan ver stellen, waarbij het onderwerpelijke ik vroolijk en triomfantelijk van de pagina kijkt en het resultaat van haar kun nen laat zien. Zelfcritiek is een 6choone deugd, die helaas te weinig beoefend wordt. Daar door komt het, dat de leerling, die zijn twintig lessen heeft genoten voor zich zelf, geen verschil meer ziet tusschen zijn eigen prestaties, zijn ruiterfiguur en dat van den geperfectionneerden rui ter. Het kan wel zijn, dat het werkelijk moeilijk is- Alweer omdat het zoo ge makkelijk lijkt. Waarom zou men an ders wèl zich tot het uiterste willen inspannen om te leeren ski-en, tennis sen, dansen, pianospelen of zwemmen? Ja. omdat het paard alweer meehelpt- Wie zich zonder te hebben leeren zwem men in diep water waagt, loopt onher roepelijk kans om te verdrinken. Wie voor een piano gaat zitten zonder te hebben leeren 6pelen, schrikt van zijn eigen cacophonie, wie ski's onderbindt zonder de moeite genomen te hebben .lessen te nemen, valt onvermijdelijk op zijn gezicht en zoo kan men voortgaan. Maar wie te paard naar buiten gaat, ook zonder maar iets meer te weten dan dat je aan den rechtervleugel moet „trekken" om rechts te gaan, idem-idem voor links en aan allebei om halt te houden of langzamer te gaan, komt, hoe onmogelijk het feitelijk moest we zen, zonder ongelukken thuis. Omdat het paard zoo'n niet genoeg te waar- deeren goeierd is, dat kan niet vaak genoeg worden verhaald. Evenzeer als zwemmen, tennissen, ski-en en alle an dere takken van sport vraagt paardrij den een ernstige en toegewijde beoefe ning. Laat men zich door deze waar heid toch niet laten afschrikken. Het is immers dubbel en dwars de moeite waard. Waarom wèl zijn toewijding ge ven aan doode dingen en niet aan een levend wezen, dat niet beter vraagt dan te helpen en tegemoet te komen, dat toont te begrijpen. Daardoor kan het leeren inderdaad spelen worden, het wordt een vreugde zich in te spannen- Bij het leeren rijden is men zoo vaak geneigd te denken, dat het met een beetje minder moeite, een beetje min der ijver, een beetje minder accuratesse ook wel kan. Het kan niét, evenmin als in een andere tak van sport, minder zelfs- Omdat er ook nog zoo iets bestaat als verplichting tegenover het paard. Een paard onder een slechten ruiter heeft meer te lijden dan onder een goe den. Tegenover het paard bestaat dus de verplichting zoo goed mogelijk te rij den, opdat niet wat voor den een ge noegen is leed en pijn worde voor den ander. Meer dan eens heb ik leerlingen, die onwillig waren om zich de moeite te geven die de instructeur in hun eigen bolang zoowel als in dat van het paard van hen verlangde, hooren antwoorden: Nu ja, maar ik rijd voor mijn plei- zier. In de eerste plaats is dat geen rijden. In de tweede is het onbegrijpelijk hoe iemand pleizier kan hebben in iets dat hij of zij slecht doet. Al volgt dan in dit geval de straf niet onmiddellijk op de zonde, een gebrekkige opleiding gebrekkig, hetzij door onjuist of op pervlakkig onderricht, hetzij door ge brek aan ijver en toewijding van de zijde der leerlingen moet zich op den duur wreken, daar is niets aan te doen. En dan is het „rijden voor zijn pleizier" in het geheel geen pleizier meer. De aardigheid gaat er af, men vindt het te vermoeiend of te vervelend, of te inspannend- Dat zou niet zoo zijn, als men zich de moeite had willen ge ven wat men deed ook goed te doen. Niet tevreden zijn met halve resultaten- Als iets niet gaat, doe het dan net zoo lang, onder juiste leiding, tot het wèl gaat. Niemand hoeft zich ooit te laten afschrikken. Voor wie wil, zijn bergen te verzetten. Bergen, die den toegang bewaken tot een paradijs. TRIXIE. Pa gaat om kwart voor acht precies Des ochtends naar kantoor, Hij werkt van acht tot twaalf uur Onafgebroken door Om kwart na twaalven komt-ie thuis Voor Lunch.tot kwart na één; Dan gaat-ie weer tot klokslag zes Naar z'n affaires heen. Laatst i6-ie bij exceptie een6 Te laat van huis gegaan. De oozaak lag toen niet bij hèm: De klok was blijven staan Des avonds lee6t-ie stipt zijn krant Van zevenen tot acht, Dan gaat-ie op bezoek met Ma Of wordt bezoek verwècht Pa houdt niet van: „we eten zóó .1 Pa leeft precies op tijd; Voor hem gaat op den ganschen dag Geen kwart-minuutje kwijt. Pa heeft zijn leven ingesteld Op orde, regelmaat, Vandaar dat Pa des avonds graag Op tijd naar bed toe gaat. Hoe vaak men in familiekring Zich daartoe moeite gaf: Geen mensch bracht dezen Pa-Model Van zijn principe af Totdattotdatde radio Een ommekeer plots bracht: Pa's analyse Euwe-match Haalt méér dan middernacht PHILIA. (nadruk verboden) - V r f J:A Gisteren werd te dezer stede hei huwelijk voltrokken tusschen mej. Pauline Blussé van Oud-Alblas. dochter van den luitenant-kolonel b.d. der huzaren, A. Blussé van Oud-Alblas en Jhr. Henri Ph. Boddaert te Schevenlngen. Het bruidspaar na de plechtigheid in de kerk. (Adee-foto). Het departement Amers foort van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft, der goede gewoonte getrouw, gisteravond in De Witte den leden weer vereenigd rond een gemeen- schappelijken disch, waarbij ook de burgemeester mede aanzat. Na afloop van het maal hield Ir. J. G. Bijdendijk inplaats van den heer D. E. Schuitema, die verhinderd was, een causerie over tin. Spreker begon met de verbruiksdoel- einden van tin, waarvan blik de eerste plaats inneemt, te noemen, voorts sol deer, tubes, brons, lagermetalen enz. Tegenover lood, zink, koper, is tin betrekkelijk duur. Hot vormt echter van de dingen, waarin het wordt gebruikt, maar een klein deel. Vandaar weinig invloed van de prijs op de consumptie van tin, derhalve groote gevoeligheid van dien prijs voor tekorten of te groote zichtbare voorraden. Toen de prijsval door te groote pro ductie en voorraden en de door de de pressie verminderde consumptie dreigde destructief te worden, kwam, na vooraf gegane mislukte pogingen, in 1931 tus schen voornaamste tinproduceerende landen de tinrestrictie tot stand, waar door bij onderlinge afspraak voor ieder, op basis van een standaardproductie, de te produceeren hoeveelheid in ver band met de behoefte, geregeld werd Deze restrictie is sindsdien tweemaal ver lengd, het laatste ongeveer een jaar ge leden weer voor vijf jaren, en heeft in het algemeen bevredigend gewerkt. Do restrictie staat onder controle van het International Tin Committee, waaronder ook een research- en een statistisch bureau ressorteeren. Tin komt hoofdzakelijk uit het Ma- leisehe schiereiland, Ned. Indië, Bolivia, Congo, Nigeria en Siarn. Het is voor 10%, alluviaal erts, in welken vorm het ook in hoofdzaak in Ned. Indië voorkomt. Door booronderzoek bakent men de terreingedeelten af, die voor loonende exploitatie in aanmerking komen. De ontginning geschiedt door afgra ven of afspuiten van de bovenlagen, transport daarvan door grondpompen en verwassching van de onderliggende tinertslaag. Of wel door tinbagger- molens, die bijv. op Banka en Billiton de helft der productie leveren. Zij wer ken wel goedkoop, maar het bedrijf wordt er minder elastisch door. Door reductie met kool in smeltovens wordt uit het tinerts (tinoxyde) het me taal tin gemaakt. De groote smelterijen zijn in Liverpool, Penang, Singapore, Antwerpen. Banka smelt nog voor een groot deel zelf, Billiton te Arnhem bij de Hollandsche Metallurgische Bedrij ven, die ook erts uit Bolivia enz. en een deel van het Bankaerts venverken. Het tin wordt in de bekende schuitjes met een zuiverheid van 99.0 tot 99.9 in den handel gebracht. Banka en Billiton hebben elk een verkoopkantoor in den Haag, met agenten in Londen (de we- reldtinmarkt) enz. Wat de tinwinning op Banka en Billi ton betreft is de eerstgenoemde geheel gouvernementsbedyijf, in de laatstge noemde heeft het N.I. Gouvernement 5-'8 der aandeelen. Een wetsontwerp is in gediend om heide bedrijven te fusion- neeren. Aan Banka, dat rijker is. werd in de goede jaren meer dan 50 millioen gulden verdiend, vanaf het begin dei- exploitatie rond een milliard, voor Billi ton, dat ook jonger is, zijn die cijfers lager. De ertsreserves van beide eilanden bedragen respectievelijk ruim 400000 en 200000 ton tin. Singkep is kort geleden bij Billiton getrokken. De voorzitter, Ir. B. A. Verhey, dankte den heer Bijdendijk voor zijn heldere uiteenzetting. Men bleef nog geruimen tijd rond de dinertafel geschaard in op gewekt discours bijeen. De oplichter zekere G. G. G. uit Deyl is te Oegstgeest gearresteerd Naar men weet, zijn in den loop van de vorige week magazijn „De Rooster" en het Bedden- en Tapijthuis aan de Lan- gestraat voor een belangrijk bedrag aan divankleeden en karpetten opgelicht. De. goederen zijn reeds voor een groot gedeelte door de politie in den Helder in beslag genomen. Tevens is de politie te Oegstgeest erin geslaagd den dader aan te houden en to arresteeren. Het is de 33-jarige G. G. G., gedomici lieerd in Deyl (Gelderland). De man is ter beschikking van de politie alhier ge steld en heeft een volledige bekentenis afgelegd. EIER VEILING 14 October Aanvoer pl.m. 27.000 stuks. Heneieren 3.25—3.45. Witte eieren f 5.005.25. Bruine eieren 5.155.30. Eendeieren 3.25. 99 99 Waardeerende woorden werden van vele zijden gesproken {"^ISTEREN hebben de vele vrien- den van ,,'s Zomers Buiten" ge legenheid gehad, het kantoor der on derneming in de bloemen te zetten en den directeur, den heer H. A. C. v. d. Kraan, te huldigen. Uit Katwijk, Zandvoort en Oud-Leusden, Rotter» dam, Den Haag en Amsterdam waren telegrammen en gelukwenschen bin nengekomen, terwijl tevens tal van persoonlijke felicitaties er blijk van gaven, dat men ,,'s Zomers Buiten" een warm hart toedraagt. Verschil lende gemeentebesturen en besturen van de V.V.V.'s hadden in sympathie ke bewoordingen doen weten, hoe zeer zij de jubilaresse op prijs stellen. 's Middags om drie uur had de offi- cieele huldiging plaats. Namens de Jubi leumcommissie voerde de heer J. W. v. Duyn het woord, die zich nog zeer goed de voorbereidingen van 25 jaar geleden kon herinneren en met blijdschap gewag maakte van de geestdrift, waarmede de destijds nog zoo jonge directeur zich van zijn taak k\\^-i. Zich persoonlijk tot hem wendend, zei- de de heer v. Duyn: Gij hebt al uw ga ven, al uw werkkracht aan ,,'s Zomers Buiten" besteedt. Ongetwijfeld is uw functie u heel dikwijls zwaar gevallen, maar immer vondt gij den moed en de toewijding om deze mooie instelling in stand te houden. Vooral in de latere ja ren waren de beslommeringen en de zor gen vele en hebt ge u tal van opofferin gen moeten getroosten, maar gij hebt geen kamp gegeven. Energiek hebt gij volgehouden en het verheugt ons als com missie, namens de huurders u te mogen verzekeren, dat wij u in die 25 jaren steeds meer hebben leeren waardeeren. Daarom hebben wij zorg gedragen, dat deze dag voor ,,'s Zomers Buiten" en voor u, als directeur, een feestdag kan zijn. Namens de huurders en velen uwer vrienden, overhandigen wij u thans een cadeau onder couvert, waarmee gij naar believen kunt handelen. Do heer Wesscls vestigde er de aan dacht op, dat, al heeft 's Zomers Buiten zeer moeilijke oogenblikken moeten doorworstelen, het feit, dat de stichting dit jubileum mag beleven, toch zeker wel de vele gelukwenschen, die zijn in gekomen, waard is. Duizenden en nog maals duizenden, zeide spreker, hebben door haar vacantiewoningen voor lichaam en geest er nieuwe kracht gevon den. Dit achten wij, huurders, van zoo onschatbare waarde, dat de vaak mindor gunstige financieele uitkomsten er stel lig bij in het niet zinken. Waarschijnlijk, vervolgde hij, zijn wij de jaren van de ernstigste depressie te boven. Dan zal het 's Zomers Buiten in de komende jaren on der uw beproefde leiding ook geldelijk ongetwijfeld beter gaan. De heer Jansen memoreerde hoe velo jaren terug, do heer H. A. C. v. d. Kraan, als hoofdbestuurslid van een vereeniging van kantoorbedienden, meermalon voor vacantie bij de patroons ten gunste van het personeel een warm pleidooi voerde Uit die actie.van zijn jeugdjaren is voor een deel „'s Zomers Buiten" geboren. Maar hij deed meer in die jaren. Be halve ,,'s Zomers Buiten" stichtte hij ook „Ons Zonnehuis", ton bate van kinderen, wier ouders niet uit de stad konden gaan. Ook daaraan gaf hij vele jaren zijn be langelooze toewijding, gesteund naar ver mogen door zijn cchtgenoote, die ook de latere jaren in de bureauwerkzaamheden een groot aandeel heeft. Namens de dank bare ouders werd hie vrouw M. C. G. v. d KraanGoossens een modern theeservies aangeboden. Van patroonszijde is men voorne mens, de kosten, verbonden aan het aanbrengen van vaste waschtafels te Zandvoort en te Oud-Leusden, op zich te nemen. De directeur verklaarde getroffen te zijn door de vele onverwachte blijken van medeleven en wees er op, dat zonder den steun van de commissarissen en ook zon der den financieelen steun, de latere ja ren genoten, de instelling moeilijk in het leven zou zijn gebleven. En nog, oor deelde hij, is de toekomst niet makkelijk; zij het ook, dat dit jaar do zon weer op ging en meer hoop voor een betere toe komst de zorgen lichter maakt. Hij dank te tenslotte voor de vele bewijzen van sympathie. In den afgeloopen nacht is door de politie een niinderjarige aangehouden, die weggeloopen was van zijn ouders op ren schip in do Vecht. Onderzocht wordt, waar de huidige verblijfplaats van de ouders is. Op de van Maerlantlaan is gisteren door een auto een lantaarnpaal omver gereden. De schade is door den auto mobilist vergoed. bij de Zandbrug tegenover de oude zaak, houden wij een expositie van complete meubileringen De volledige installaties in juiste omlijsting en sfeer, geven U het bewijs, dat U voor zeer weinig geld een uitstekende woninginrichting kunt bekomen. Tentoongesteld een Engelse combinatie, dus complete zitkamer, complete huiskamer en complete slaapkamer idem een eiken combinatie Mahonie combinatie in „Tudor" stijl h h „Stuarf f 375.- f 435.- f 495.- f 745.- f 875.- Onze magazijnen en showrooms bergen een schat van complete kamers. Meer dan 25 0 interieurs tonen wij U in werkelijkheid en onze prijzen zijn buitengewoon laag. U SLAAGT ALTIJD BIJ ONS DE GROOTSTE IN MIDDEN-N EDERLANDII NACHTEGAALSTRAAT 2-8 BEM. WEERD O.Z. 14 OUDEGRACHT 34—34. MALIESINGEL 20. OUDEGRACHT 23 UTRECHT Een mysterie-revue in snel tempo Dinsdag en Woensdag treedt de illusio nist Alvata met zijn gezelschap in het Grand Theatre op en brengt er een pro gramma, dat de bezoekers veel geheim zinnigs en staaltjes van vingervlugheid biedt. In een onderhoud, dat we met den ar tist hadden, heeft deze een en ander van zijn werk verteld, dat hij nu al jarenlang met stijgend succes verricht. Alvata bracht zijn mysterie-revue, zoo- als hij dozc noemt, twee jaar lang in Zuid-Amerika, bijna een jaar in Polen en zes maanden in Duitsch land. Voor hot eerst trad hij in ons land op in Enschede. I)at was hoofdzakelijk om zich eonigszina vertrouwd tc maken met de Nederland sche taal. En Alvata kan nu de voor naamste nummers in het Hollandsch verklaren Een gezelschap van twintig menschen, waaronder ook eenige Hollanders, staat den artist bij zijn arbeid terzijde. Een ge weldige voorraad apparaten en bonoo- digdheden voor de show, die 2V£ 3 uur duurt, moest worden meegevoerd. Ook een aantal dieren werken mee in de re vue. De décors, die telkens veranderen, zijn heel oud en nog afkomstig van een oud oom van den artist. Ze zijn ruim tachtig rAlvaia jaar oud en hebben een geheel eigen ka rakter. Wanneer Alvata uitvoert hetgeen hij ons over de experimenten meedeel- do, kunnen de bezoekers overtuigd zijn iets bijzonders te zien. Hoewel er geen bloed vloeien zal, worden toch een kanon en een guillotine gebruikt. Menschen zul len verdwijnen, maar ook weer te voor schijn komen op de meest geheimzinnige manier. Enkele nummers, die wij zagen uitvoeren, gaven de overtuiging, dat Al vata en de zijnen tot allerlei onverklaar bare toeren in staat geacht moeten wor den. Kunsthandel Ornatov.h. Fon tein Schippers De doorgangspoort naar het Oosten en het Noorden, zooale wij de Kamperbin nenpoort gerust mogennoemen, haeft de laatste jaren al heel wat veranderingen ondergaan. Veranderingen, die verbete ringen bleken te zijn. De bouwvallige woningen rond de torens zijn verdwe nen en in plaats daarvan zijn ruime, moderne winkelpanden verrezen. In één daarvan, Kamperbinnenpoort 2, is vanmiddag de kunsthandel „Ornato" v.h. Fontein Schippers geopend. Een kunsthandel is in deze directe omge ving, die zoo rijk is aan traditie, op zijn plaats. Wij vertrouwen, dat de pu blieke belangstelling, welke bij de ope ning waar te nemen was, zal blijven voortduren. „Ornato" heeft daar recht op. Vermelden wij nog, dat aan dezen kunsthandel een behangerij, stoffeerde- rij en meubileering verbonden ie. Men leze de advertentie in dit blad. Theo Groenhuizen, opticien, thans Utrechtschestraat 10. De bekende Opticienszaak van den heer Theo Groenhuizen voorheen Lan- gestraat 38 is verplaatst naar Utrecht schestraat 10. Het bestaande winkel is geheel in overeenstemming gebracht met dit spe ciale bedrijf. Fri6sche kleuren en een smaakvolle aankleeding werken mede, dat deze zaak een aanwinst voor de omgeving is geworden. De étalages brengen alles op het ge bied van optiek en pleet zilver, terwijl als nieuw artikel is toegevoegd medi sche bandages. De reparatieafdeeling is ruim voor zien van de modernste electrische werk tuigen. Bij de heropening, welke heden middag plaats vond, had de. nieuwe zaak aanstonds aller belangstelling, ter wijl de traditioneele bloemstukken niet ontbraken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5