Bestrijding werkloosheid onder de jeugd SPORTTERREIN AAN DE RUBENSSTRAAT „KATHOLIEK AMERSFOORT" Meer Werk Actie beëindigd V erkoopiogeii Leer-werkobjecten en registratiebureau voor jonge werkloozen JAARVERGADERING IN ST. JOSEPH Winkelier krijgt 2 maanden Ten gebruike van den A.B.v.L.O. Sportveld Leusderweg wordt bouwterrein Dameshoeden Voor iedere gelegenheid vindt U een geschikten hoed bij Vondel-herdenking Dr. R. Miedema leidde in F. H. LOM ANS 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 19 OCTOBER 1937 STADSNIEUWS B. en W. brengen het volgende ter kennis van den Raad: Bij Uwe besluiten van 23 Februari 1937 en van 20 April 1937 werd goedge vonden, een achttal leer-werkobjecten door jeugdige werkloozen te doen uit voeren. Overeenkomstig onze terzake gedane voorstellen is van het bedrag van f 15000.—. op de begrooting 1937 uitge trokken, aan f 11395.een bestemming gegeven. Bij beschikking van den Minister van Soc. Zaken is een rijksbijdrage toege- Eo.gd in de kosten van vergoedingen enz., verbonden aan de uitvoering dezer U^er-werkobjecten. Doordat voor enkele objecten door den Minister een hooger bedrag voor ver goedingen enz. is vastgesteld dan floor ons was geraamd, is het noodzakelijk, dat de oorspronkelijk toegestane credie ten worden verhoogd. Voor het verbeteren van het sportter rein aan Laan 1914 is een crediet toege staan van f 3000.te verdeelen in f 1600.voor vergoedingen enz. en f 1400.voor materialen. De Minister heeft voor dit object een bedrag van f 1920.vastgesteld voor vergoedingen enz., dus f 320.— hooger. Voor het maken van rijwielrekkcn en betonwerk voor het sportpark „Birk- hoven" is een crediet van f 6000.toe gestaan, te verdeelen in f 2000 voor ver goedingen enz. en f 4000,,voor mate rialen. Door den Minister is het bedrag voor vergoedingen enz. voor dit object vast gesteld oj3 f 2945,dus f 945.— hooger. Voor beide objecten voor vergoedingen enz. dus f 1265.meer. De door de gemeente geraamde be dragen voor materialen dienen gehand' haafd te worden. Van den begrootingspost ad. f 15000. is nog f 3605.over, waaraan een be stemming kan worden gegeven. Van dit restant-bedrag kan f 1265.bestemd worden voor de verhooging van de oor spronkelijke toegestane credieten voor genoemde leer-werkobjecten. In verband hiermede stellen wij U voor te besluiten: A. het crediet, verbeteren sportter rein aan Laan 1914 van f 3000.te bren gen op f 3320.te verdeelen in f 1920. voor vergoedingen enz. en 1400. voor materialen; B. het crediet, maken rijwiel rekken en betonwerk sportpark „Birkhoven" van f 6000.te brengen op f 6945.te verdeelen in f 2945.voor vergoedingen enz. en f 4000.voor materialen. Bij verhooging van deze credieten blijft nog een bedrag van f 2340.voor nadere bestemming beschikbaar. Registratiebureau Een gedeelte van het restant ad. i 2340.van den post leer-werkobjecten, wenschen wij te bestemmen voor een bureau voor de registratie van werkende en wcrklooze jeugd in onze gemeente. De Minister van Sociale Zaken heeft bij schrijven van 24 December 1936 aan het Gemeentebestuur medewerking ge vraagd voor sterke centralisatie van de organisatie van cultureele zorg voor jonge werkloozen. Vele personen beneden de 24 jaar, zoo 6chrijft de Minister, laten zich inschrij ven bij organen van de arbeidsbemidde ling, doch naast deze groep bevinden zich nog velen, welke uit allerlei over wegingen den weg naar de arbeidsbe middeling niet hebben ingeslagen, maar toch werkloos zijn. In samenwerking met verschillende organisaties zijn gedurende een aantal jaren talrijke maatregelen genomen tot leniging van de gevolgen van de werk loosheid onder de jeugd. Toch mag de vraag worden gesteld, of de jonge werkloozen zelf in het alge meen voldoende lust toonen aan den ar beid, welke op velerlei gebied voor hen georganiseerd wordt, deel te nemen. De praktijk heeft bewezen, dat voor dfi jonge werkloozen krachtige midde len gebezigd moeten worden, om hen duidelijk te maken, dat het hun plicht is, zich niet langer te onttrekken aan de vele mogelijkheden, welke op het ter rein van de cultureele zorg voor werk loozen wordt geboden. Om te bereiken, dat de jongeren in grooter getalen aan het cultureele werk, in breeden omvang genomen, deelnemen, achten wij het met den Minister nood zakelijk. dat voor onze gemeente een bu reau wordt ingesteld, dat vooral groote aandacht gaat schenken aan de registra tie van de jongeren. De Minister adviseert, om één per soon geheel te belasten met de leiding van het cultureele werk voor werkloozen. Deze persoon, aangewezen door ons College en aan ons College verantwoor delijk, wordt voor de voorbereiding en uitvoering van het werk terzijde gestaan door een Commissie van advies. Sinds 1 Juni 1937 is de heer G. van Wijland, Chef van de afdeeling Sociale Aangelegenheden belast met de alge meene leiding van de cultureele zorg voor werkloozen. Onder zijn leiding zal het bureau worden ingesteld. Aan het bureau dienen, naar de plan nen van den Minister, te worden opee dragen onder meer de volgende zaken: het bevorderen van de opneming in het bedrijfsleven; het bevorderen van maatregelen in de bedrijven zelf. ter vergrooting van de vakbekwaamheid van volwassen- en jon ge werkloozen; het organiseeren en leiden van éen of meer centrale werkplaatsen; het bevorderen van het traan van jonge Werkloozen naar de werkkampen; het organiseeren van vak- en andere ^Ürsnssen voor volwassen- en jonge #erkloozen; het bevorderen en organiseeren van werkverschaffing voor jonge werkloo zen; het organiseeren van opleidingscur sussen tot dienstbode en het aansporen tot het biiwonen van cursussen voor huishoudonderwijs. Veel van hetgeen hiervoren als taak aan het bureau zal kunnen worden op gedragen is en wordt sinds jaren in on ze gemeente bevorderd en behartigd, doch in het belang van de jeugdige werkloozen achten wij uitbreiding te ge ven aan de cultureele zorg, aan de hand van de plannen van den Minister, nood zakelijk. In Mei van dit jaar hebben wij den Minister medegedeeld, dat wij bereid zijn mede te werken aan de uitvoering van de plannen ter bestrijding van de werkloosheid onder de jongeren. Voor het registratiebureau voor jeugdi ge werkloozen hebben wij een raming an kosten gemaakt en den Minister bij schrijven van 22 Juli 1937 gevraagd, in de kosten van het bureau een rijks bijdrage te willen verleenen. Bij schrijven van 25 en 28 September 1937 heeft de Minister hierop geant woord, dat hij ermede accoord gaat, dat b ij w ij z e van werkverschaf- i n g twee werklooze hoofdarbeiders worden aangesteld als leiders van de re gistratie van de werkende- en werk looze jeugd in onze gemeente. Een der leiders zal hoofdleider, de an dere assistent zijn. De Minister heeft toegezegd, dat een bedrag van ten hoogste 568.voor 1937 mag worden gerekend onder de uit gaven wegens werkloozenzorg voor het registratiebureau, waarin door het werkloosheidssubsidiefonds zal worden bijgedragen. De uitgaven voor vergoedingen en so ciale verzekeringen voor den leider en assistentleider verbonden aan het regi stratiebureau voor jeugdige werkloozen komen dus ten laste van den post „werkverschaffing aan werkloozen, waarin door het Werkloosheidssubsidie fonds wordt bijgedragen." Voor het dienstjaar 1937 is voor dezen post uitgetrokken 100.000.Het to taal der toegestane credieten is 122,183, onder voorwaarde, dat voor 1937 niet meer verwerkt mag worden dan 100.000.—. Het is bekend, dat verschillende ob jecten in 1937 niet geheel afgewerkt liet stoffelijk overschot van den heer E. G. Duyvis Tzn., bekende figuur in de kringen der groot-industricelen. is Maandag te Koog aan de Zaan ter aarde besteld. De lijkkist wordt uit het sterfhuis gedragen. kunnen worden, zoodat binnen het raam van den begrootingspost ad. 100.000. f 568nog beschikbaar is. Wij stellen U dan ook een crediet van 568.te willen verleenen voor de te werkstelling van 2 werklooze hoofdar beiders bij het registratiebureau voor jeugdige werkloozen. Betreffende de overige kosten van het bureau heeft de Minister ons College medegedeeld, dat hij bereid is een nader vast te stellen rijksbijdrage te ver leenen in de kosten van de tewerkstel ling van 3 jonge werkloozen als hulp krachten bij het bureau voor registratie van de jeugd voor 1937. De uitgaven voor 1937 voor deze jonge werkloozen mogen het bedrag van 117.— niet overschrijden. Kosten van schrijf- en bureaubehoef ten komen lot een maximum van 150 geheel ten laste van het Departement. De kosten voor de tewerkstelling van 3 jonge werkloozen als hulpkrachten, benevens de inrichtingskosten van het registratiebureau kunnen worden ge rangschikt onder uitgaven voor leer- werkobjecten voor jonge werkloozen. In verband hiermede stellen wij U voor te besluiten, oen crediet van 550 te willen verleenen ten laste van den post „Leer-werkobjecten jeugdige werk loozen" voor 1937 ten behoeve van het bureau voor de registratie van jeugdige werkloozen. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Voor de afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen wordt Dinsdagmiddag 26 October in den foyer van Amicitia door mcj. An. T. Boekei een lezing met lichtbeelden gehouden over Finland. Amsterdam bouwt bruggen. Het eerste gedeelte van de nieuwe brug in den Amstelveenscheweg over de Stadionkade te Amsterdam is gereed en Maandag in gebruik genomen. Opwekkend woord van pastoor Hooyman De jaarvergadering van de ver- eeniging „Katholiek Amersfoort" in de bovenzaal van het St. Joseph- gebouw onder leiding van mr. A. E. Th. Kooien, werd bezocht door de afgevaardigden van 20 der 46 aangesloten vereenigingen. Een telegram met den wensch voor spoedig herstel werd gezonden aan den H. Eerw. deken Sandkuijl, die nog steeds vertoeft in een sanato rium te Wijk aan Zee. De heer G. A. Luycx bracht namens de gevormde commissie rap port uit over „Zwemmen in Katholiek verband". Dit zal slechts mogelijk zijn bij het bestaan van een R.K. Zwemver- eeniging. In die richting zal worden gewerkt, eveneens om vereenigings- zwemtijd aan het Sportfondsenbad ge reserveerd te verkrijgen. Het uitvoerige jaarverslag van den secretaris, den heer B. Th. Kleine Staar man vermeldde o.a. het niet tot stand komen eener standsorganisa tie voor den werknemenden midden stand. De klacht van den heer J. van der Linden, dat zich zoo weinig Katho lieke krachten beschikbaar stelden om in algemeene commissies zitting te nemen, heelt tot resultaat gehad, dat thans een lijst van personen aanwezig is, die zich beschikbaar hebben ge steld. Het werk van de Cultureele groep (Cultuca) heeft lof en succes, maar zonder meer abonnementen kan het werk niet voortgaan. Vorig seizoen bracht een tekort van f 276 en een ga rantiefonds is er niet. Wanneer de vereenieingen meewer ken, kan voor 103S het Jaarboekje 1 Januari verschijnen. De cultureele werkloozenzorg onder vindt geen groote medewerking. Men is gewoon geraakt aan de werkloos heid. Het verzoek aan de Gemeente om steun voor kinderuitzending in Katholieke omgeving, is gunstig ont vangen. Een plaatselijk sub-comité van het Katholieke comité te 's-Hertogenbosch werd gevormd om zoo noodig Spaan- sche kinderen te huisvesten. Van het Katholieke bevolkingsregis ter wordt reeds geregeld gebruik ge maakt. Het telt circa 4000 kaarten. Het bijwerken daarop van het beroep der genoteerde is bijna gereed. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer H. Vlug vermeldt 218 aan ont vangsten met 38 aan uitgaven voor de vereeniging en 75 voor inrichting van het Bevolkingsregis ter. De heer G. J. H a a g e n, die dit re gister geheel belangloos heeft samen gesteld, gaf een uiteenzetting, hoe hij hiertoe gekomen was en hoe de inrich ting eruit zag, die voor veel uitbreiding vatbaar is. Die gezinskaarten geven heden nog slechts de namen, geboorte data, opgave van het Kathoielk zijn van beide ouders, ja dan neen en bet beroep. Dit register was in de pauze te be zichtigen. Na de pauze sprak pastoor Hooy man, geestelijk adviseur van K.A. een flink woord ter opwekking om Cultu ca te steunen. Nog 50 tooneelabonne- menten moeten erbij om dit jaar zon der tekort te kunnen werken. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren Kleine Staarman, van der Linden en Luycx herkozen. De heer A. A. van N ij- natten wenschte geen nieuw man daal. In diens plaats werd gekozen de heer P. J. A. Rethans. De vereen. St. Martinus had voorge steld om de Statuten zoo te wijzigen, dat geen bestuurslid kon zijn een per soon, die aangesloten was bij een niet- Katholieke vak- of standsorganisatie Hoewel het bestuur het daarmee eins was, werd het voorstel lieden toch nipt behandeld, daar het in zijn algemee nen vorm niet was door te voeren Het zal in het béstuur worden besproken. Aangenomen werd een ander voor stel van genoemde vereeniging, om een of meermalen per jaar een avond van propaganda te geven tegen lagen entreeprijs. Een langdurige rondvraag besloot de vergadering. Een bedrag van 50.000 is uitgegeven dank zij de actie Gisteravond had in de raadszaal onder voorzitterschap van den bur gemeester, Mr. J. C. graaf van Rand- wijck een vergadering plaats van het comité „Meer-Werk-Actie." Na het lezen van de notulen werd verslag uitgebracht van de werkzaam heden. De eerste vergadering van het werk comité was gewijd aan het opmaken van een campagneplan, terwijl midde len werden beraamd tot het bijeenbren gen van de benoodigde gelden. Tevens wercl in deze vergadering be sloten een ontwerp te laten maken voor een reclameplaat, die tegelijkertijd het embleem zou kunnen zijn, te gebruiken bij de verdere actie. Door do gemeente was een subsidie toegezegd van 500.onder voorwaar de. dat minstens een gelijk bedrag zou worden bijeengebracht door de burge rij. Laatstgenoemde bijdrage werd in hoofdzaak bereikt door de prikborden, die f 839.45 opbrachten. Uitvoerig maakte liet verslag melding van de verrichte werkzaamheden. Buitengewoon veel medewerking heeft het comité ontvangen van dc plaatselij ke pers. Het comité heeft ook veel brie ven en mededeelingen ontvangen, waar uit wel het een en ander te leeren viel. Zoo bereikte het comité dikwijls de klacht, dat men wel meer werk zou la ten uitvoeren als men maar beter be diend werd, De resultaten De heer Bakker, die het verslag uit bracht, gelooft dat aan de verwachtin gen van het Comité is voldaan. Wanneer de bedragen worden samen geteld van alle serieuze briefkaarten welke zijn binnengekomen, dan komt men tot een bedrag van ruim 83.000. Trekt men daar van af een bedrag van 23.000.waarvan het bestuur meant, dat dit buiten de „Meer- Werk-Actie om is tot stand geko men, dan is het resultaat dat een bedrag van 50.000 is uitgegeven aan werk en gedane inkoopen, wel ke uitgaven zonder deze actie niet, of eerst later zouden zijn gedaan. Indien dit bedrag wordt omgeslagen over het aantal inwoners en op deze wijze een vergelijking getroffen zou worden met de resultaten, verkregen door „Meer-Werk-Acties" in andere ste den, dan slaat Amersfoort hierbij geen slecht figuur. Tenslotte werd een woord van dank gebracht aan de pers en den burge meester. Financieel verslag Het verslag van den penningmeester, den heer Ruitenberg, vermeldde een be drag van 1746.45 aan inkomsten en 1727.85 aan uitgaven. Het saldo bedroeg 18.60 De burgemeester dankte tenslotte de leden van het comité voor hun bereid willigheid om zitting te nemen in het comité, waarna de vergadering werd ge sloten. B. en W. meencn dat het ter rein wel degelijk geschikt is voor lich. opvoeding Wegens diefstal van 110. uit de tasch van een 'emeente-gasman Voor den politierechter te Utrecht had zich gisteren een 42-jarig winke lier alhier te verantwoorden, die vol gens de woorden van den politierechter zich aan een heel gemeens streek had schuldig gemaakt Hij had uit de tasch van een gemeentegasman, die even in de achterkamer den stand van de gas meter ging opnemen en zijn tasch op den toonbank had gelegd, 110— ge stolen. Verdachte bekende. Hij fluister de het. Faillissement hing hem boven het hoofd. De menschen kochten niet meer bij-hem. De verleiding was groot geweest, te groot. Er was een rapport over hem uitge bracht De man was niet verkwistend maar hij was geen zakenman. Zijn fa len was niet te wijten aan de tijdsom standigheden, maar aan zijn gebrek aan inzicht De reclasseeringskansen waren moeilijk te beoordeelen. Toch zou een voorwaardelijke veroordeeling niet zon der meer aan te bevelen zijn. De officier wees in zijn requisitoir nog eens op het gemeene element in deze zaak De gemeentelooper had zoo licht de dupe kunnen worden Spr eischte drie maanden gevangenisstraf De politierechter veroordeelde verdach te ondanks zijn gefluisterde protest tot 1 twee maand*» gevangenisstraf. B. en W. schrijven aan den Raad: Vooral in de laatste jaren heeft de exploitatie van sportterreinen voor den A B. v. L.O. verschillende moeilijkheden opgeleverd. Tengevolge der tijdsomstandighe den zagen dc verschillende sport ver- ecnigingen hun inkomsten sterk achteruitgaan, met het gevolg, dat zij geheel of gedeeltelijk in gebreke bleven met het voldoen der verschul digde terreinhuren. Hierdoor werden de inkomsten van den A.B. v. L.O. sterk gedrukt, terwijl uiteraard de uitgaven dezelfde bleven. Mede in verband hiermede acht ge noemde bond het wenschelijk om af stand te doen van de exploitatie der sportterreinen en zich verder uitsluitend te bemoeien met de propaganda voor de lichamelijke opvoeding. Wij kunnen ons dc moeilijkheden, waarmede deze Bond, vooral in de laat ste jaren, te kampen heeft gehad, in denken en kunnen den wensch, om af stand te doen van de exploitatie der speelvelden, volkomen billijken. Voor een doelmatige propaganda der lichamelijke opvoeding, waartoe de werkzaamheden van den A.B.v.L.O. zich in de toekomst derhalve zullen beper ken, dient een terrein ter beschikking to worden gesteld. Desgevraagd heeft het bestuur zich ac coord verklaard met ons denkbeeld, om het nieuwe sportveld aan de Rubens straat gratis in gebruik af te staan. Ook kan het bestuur instemmen met een re geling t. a. v. het onderhoud, waarhij de gemeente zorgt voor de grasmat en de afrastering en de A.B.v.L.O. voor het overige onderhoud. De begrooting geeft een verlies van 765.zoodat met een subsidie van pl.m. 800.'s jaars waarschijnlijk een sluitende exploitatie kan wor den verkregen. Het onderhoud van de grasmat en de afrastering wordt begroot op 600.derhalve zal de nieuwe re geling de gemeente jaarlijks pl.m. 1400.kosten, waarbij dan geen rekening is gehouden met rente en aflossing voor een te stichten ge bouwtje. Met betrekking tot dit laatste deelen wij U het volgende mede: Bij Uw besluit van 16 Juni 1036 werd ten laste van de begrooting 1936 een be drag van 1000 toegestaan voor 't aan brengen van eenige accomodate op het terrein aan de Rubensstraat. Van dit be drag is nog niets uitgevoerd, zoodat de ze post als vervallen moet worden be schouwd. Wanneer de A.B.v.L.O. het terrein aan den Leusderwcg gaat verlaten en voor propagandadoeleinden het nieuwe ter rein krijgt toegewezen, dient er meer ac comodate te worden aangebracht dan oorspronkelijk in de. bedoeling lag. De kosten worden begroot op .f 5000. Wij stellen voor om dit bedrag in 15 ja ren af le lossen, te beginnen in dit jaar. Deze aflossing brengt gem wrhr-rripg van den gewonen dienst 1937 mede, aan^ gezien op do beg rooting een bedrag van 1500.is uitgetrokken, bestemd voor subsidie aan den A.B.v.L.O., terwijl die bond hoogstwaarschijnlijk, tengevolge van belangrijke bezuinigingen, dit jaar zonder subsidie rond kan komen. Het uitgetrokken bedrag kan thans gedeelte lijk aangewend worden als bijdrage aan den knpitaaldienst groot pl m. f 350. terwijl uit het resteerendo bedrag de on derhoudskosten van dc grasmat en af rastering van het nieuwe sportterrein voor liet loopende jaar kunnen worden bestreden en tevens nog een voorziening kan worden getroffen voor het stallen van rijwielen (kosten geraamd op 125). Met betrekking tot de uitspraak van de algemeene vergadering van den A.B. v.L.O. inzake het behoud van het ter rein aan den Leusderwcg merken wij het volgende op: Indien met deze motie wordt gedoeld op onbruikbaarheid van het sportterrein aan de Rubensstraat, moeten wij daarte gen stelling nemen. Het terroin aan de Rubensstraat zal ech enkele maal, bij abnormaal hoogen waterstand van de beek, gedeeltelijk onbespeelbaar blijken en in dat opzicht vanzelfsprekend on gunstig afsteken bij liet veld aan den Leusderwcg. Wij wijzen er echter op, dat zoolang de draineeringsslpot om het speelveld zijn functie kan blijven verrichten en dit is mogelijk, zoolang liet peil van het beekwater =t= 0.80 M. -f A. P. blijft het veld in bespeelbaren toestand zal zijn, al staat de ijsbaan onder water. Wij zijn van meening, dat bet nieuwe terrein zeer geschikt is voor het beoogde doel, t.w. om te dienen voor de propa ganda van de lichamelijke opvoeding. Het geringe ongerief dat de hooge wa terstand een enkele maal zal veroorza ken, weegt niet op tegen het financieel belang, dat de gemeente er bij heeft, om het sportveld aan den Leusderweg zijn bestemming als bouwgrond te doen vol gen. Voorgesteld wordt; Het sportterrein aan de Rubensstraat gratis in gebruik af te staan aan den A.B.v.L.O. en een cre diet toe te staan, groot 5000.voor het oprichten van een gebouwtje op voor meld terrein. DAMES, YYlaiAnnvGinfcqjdnM WESTSINGEL 21 AMERSFOORT. Door de Remonstrantsche Ge meente heden in den foyer van Amicitia voortgezet Uitgaande van de Remonstrantsche Gemeente alhier is vandaag in den foyer van Amicitia de .Vondel-herdenking voortgezet. Zooveel mogelijk en wij mogen wel zeggen op verrassend typeerende wijze was ernaar gestreefd een sfeer van eeuwen her te scheppen. Een oud-Hollandsch marktplein is om geven door den kousewinkel van Vondel, een boekwinkel met zijn voornaamste werken, een winkel niet oud-Hollandsch ooft, een taveerne en niet te vergeten de beroemde Bank van Lecning, waar Von del vele jaren gewerkt heeft. Het was in deze Vondel-sfeer, dat dr. R Miedema de aandacht van de genoo- digden hedenmorgen inriep voor een in leidend woord. In het bijzonder heette lii] naast den burgemeester de afgevaar digden van de Vondel-commissie, Arnersf. Kunstkring, Ame'rsf. Kunste naars Gilde, 't Nut, kerkgenootschappen en religieuze vereenigingen welkom. Spreker wilde hier niet dc religieuze zijde, de offerbereidheid, welke door Vondel in tal van Bijbelsche figuren werd vastgelegd, belichten, maar naar voren brengen, dat Vondel leefde in een sfeer van mercantilisme. Hij was winke lier en toch een groot mensch in een klein bedrijf, een bewijs, dat deze twee feiten heel goed samen kunnen gaan. Om deze mercantilistische sfeer te trof fen wordt hier ook verkocht Dr. Miedema stond vervolgens stil hij de relatie tusschen Vondel en Amers foort. Baarte Hooft was een Amersfoort- sche, Vondel kwam zelf veol bij Jacob van Cainpen op Randenbroek, maar liet duidelijkst blijkt zijn aanhankelijkheid tot onze stad in het gedicht op Amers foort. De laatste regel van dit vers „Amers foort sta en helpe den staat der gouden vrijheid stutten" acht spreker zoo hoog.-d belangrijk in deze zware tijden, nu wij om ons heen kunnen zien, hoezeer vrij heden geknot worden. AMERSFOORT 21 October. Veilinggebouw, Lange- straat 109. Verkooping meubilaire goe deren. 9 uur v.m. LEUSDEN 21 October. Hofstede ,.Het Heetveld." Verkooping boerderij-inventaris, have en vee. 9 uur v.m. HOOGLAND 27 October. Hofstede Bunschoter straatweg. Verkooping wagens, mate riaal, pluimvee, etc. 10 uur v.m. BAARN 27 October. „Het Kasteel van Antwer pen." Verkooping le hypothecaira vor dering ad 9000. 8 uur n.m. 27 October. Prins Bernhardlaan 4. Veilingi nboedel. 10 uur v.m. 10 November. Gen. Karei v. d. Heyj denlaan 9a. Veiling inboedel. ONZE NIEUWE PHILIPS BI ARLITA LAMP 230 VOLT Een groote verbetering Utrechtschestr. 15 Telefoon 483 Het is de zedelijke plicht, dat Amers foort zich Vondel herinnert, de zanger van het leven en stérven van Amers foort s grootsten butger, Van Oldenbar- neveldt. Om hem in dien tijd te verde digen, zooals Vondel o.m. deed in zijn Palamedes en ,,'t Stokske", daartoe be hoorde durf. Spreker meende tenslotte, dat men den grooten zanger bij de gratie God s het best zou kunnen huldigen, wanneer men in eere'hield „Amersfoort sla en helpe den staat der gouden vrijheid stut ten." Hiermede verklaarde hij de „herden king" voor geopend. Wij willen er vooral aan herinneren, dat er op het marklplein gelegei'ho.d to over bestaat om inkoopen te doen ei Jat men verder in „In 't Wijnvat" een aller gezelligst zitje heeft, met koffie, Mvt n andere versnaperingen. Verkoop.de. in 'Jnd-Hollandsche kleederdracht verlee nen kleur en fleur aan dit Vondel-int2ri- eur. levens is er de tentoonstelling ven prijzen der te houden verloting t -n 1-i.le van de Rem. Gemeente, w.o. beeldhomv- wei k van S. Miedema, litho's vnn Van Dam e.a. Wij kunnen een ieder in overweging •rrtven vandaag naar Amicitia to gaan. wat men te zien en te. hooren krijgt is •n hooge mate belangwekkend Vanavond om half negen kom' Kom mer Kleyn in de gedaante van Vondel, Gin de beste werken van Vondel's lyriek voor te. dragen, gelijk hij dat vanmiddag cok gedaan heeft.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5