Grondwetsherziening aan de orde ALVATA Het regeeringsjubileum vanH.M. de Koningin Weinig nieuwe gezichtspunten VOORBEREIDEND ONDERWIJS BURGERLIJKE STAND Vondel-herdenking Voorde moeilijkste voeten passende schoenen JAC. KROES LEERKRACHTEN SCHOOL 14 PADDENSTOELEN De herbewapening van Soesterberg De bedrijfspolitiek van Philips 2e BLAD PAG. 1 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 OCTOBER STADSNIEUWS Grand Theatre tot de laat ste plaats gevuld Het Grand Théatre was gisteravond bij Alvata's eerste voorstelling hier tot de laatste plaats gevuld met menschen, die er zich van wilden overtuigen, dat de wonderen de wereld niet uit zijn. Men is ongetwijfeld gerustgesteld thuisgekorpen, want Alvata laat geen tijd over om na te denken over de vraag: „Hoe doet ie dat?" Kunt U elke gewenschte likeur schenken uit een karaf met water? Het publiek vroeg zelfs om geitenmelk, maar dat was te veel gevraagd. Maar de likeuren gingen rond onder het pu bliek en men mag aannemen dat ze echt waren. Kunt U uit een bodemloos vaatje, waarvan voor en achterzijde met papier worden overplakt. vele glazen bier schenken uit een kraan die in het papier bevestigd wordt. Kunt U gebon den met beide handen en in een zak gestopt in een pakkist met een kooi er in gelegd worden, en terwijl het pu bliek erbij staat te kijken, vroolijk en wel achter uit de zaal aan komen wan delen. Kunt U guldens halen uit Uw neus, Uw mond. Uw kalen schedel, kunt U een dame laten zweven en er eén hoepel omheen halen, om te laten zien, dat ze vrij zweeft. Een horloge van iemand uit het publiek kapot laten vallen, om het dan terug te vinden, heel en wel, in het laatste van een zevental ineensluitende doozen, die een jongen U uit de zaal komt brengen. Kunt. U uit schijnbaar niets het ge- heele tooneel van het Grand Théatre vullen met vlaggen en bloemen, steeds maar meer bloemen, tot alles vol staat van boven tot onder en dan nog even twee groote vlaggen tevoorschijn too- veren. Kunt U duiven in een doos doen, ze laten verdwijnen en ze dan mét een net weer uit de lucht opvan gen. Alvata kan dit alles en nog veel meer. De truc met de onzichtbaar in en uit elkaar gaandb ringen was er en als slot wist hij zelfs voor ons oog vijf-en-twintig Amersfoorters met een laken bedekt spoorloos te doen ver dwijnen. Alvata heeft ons een paar uur lang genoegelijk bij den neus genomen en we hebben hem maar een enkelen keer „door gehad". Het gaat in een vliegens vlug tempo, we vallen van het eene wonder in het andere, menschen ver schijnen en verdwijnen, uit emmers komt aldoor water en ze worden niet bijgevuld, een gramofoon zien we spe lend op het tooenel staan en ze is er niet, kortom Alvata is een toovenaar van formaat en hij houdt ons een paar uur lang op een verbluffende manier voor den gek. Het publiek van gister avond zat verstomd van verbazing naar zijn „wonderen" te kijken. Vanavond komt hij met een gedeelte lijk nieuw programma, er zal wel weer belangstelling voor zijn, het mysterie oefent nu eenmaal een groote aantrek kingskracht uit. tWij moeten minder schitteren en voordeeliger werken, zegt mevr. Riemens-Reurslag Over de beteekenis van het voorbe reidend onderwijs sprak gisteravond in Sierkunst mevrouw RiemensReur- elag. Nog steeds, zoo ving mevr. Rie mens haar betoog aan, heeft de regee ring geen daadwerkelijke belangstel ling voor het voorbereidend onderwijs. Er moest door de overheid veel meer geld beschikbaar gesteld worden voor dit onderwijs. In den tegenwoordigen tijd is er weinig kans op. dat dit gauw zal veranderen. Toch moet men daar om niet bij de pakken neerzitten. Spr. wil de quaestie zien vanuit een zake lijk oogpunt. Uitgaande van het leven, zooals het !s, zullen wij tot betere inkomsten ko men. Spr etelt eerst de vraag, wat is eigenlijk het V. O. In dit verband wijst zij op het, samenbrengen van kinderen onder een leidster door alle tijden heen. Zij vertelde interessante dingen uit crèches of maitressenschooltjes in den ouden tijd, niet alleen in kleine plaatsen, maar zelfs in Amsterdam. De naam voorbereidend onderwijs acht spr. verkeerd. Wanneer dat onder wijs moet dienen als voorbereiding voor de lagere school, dan kan het niet op zich zelf staan, maar dat moet niet het geval zijn. Geen leeftijd kan voor bereiden voor een andere, omdat iede re leeftijd ziin eigen eischen heeft. Spr ziet den tiid vóór de lagere school als een eenheid. Den heer Boonehakker komt de eer toe den naam kleuteron derwijs te hehhen uitgevonden. In ons land bestaan thans twee goed doorgewerkte svstemen. dat van Fröbel en dat van Montesori. In 193? waren er op alle kleuterscholen 178687 kinderen, waarvan 140.000 hij het bii- zonder onderwijs. In korte trekken ging snr. daarna de periode in het kinderleven na.^ Snr staat ook nog uitvoerig stil hii het kleuteronderwijs in Pariis en Brussel en wijst nog op den toestand in ons land. Waar de gemeente voor dit onder wijs zorgt, ziet het er mooi uit Daar entegen kan het particulier initiatief piet concurreeren. Het n'ifer van Dpu Haag hedraaet rond f 100ner kind Thans bestaat er ten onzichte van de zorg voor het kleuteronderwijs een wa re anarchie. Snr. voelt veel voor het Dócrolv-svstpem. zooals dat in Helgir wordt toerenact Wii schitteren h^r to veel en daardoor is het onderwiis te 'duur. Tn die richting, due van het niet jehit+ei-pn. acht snr verbetering non- 4ffg Het moet gezocht worden in wer kelijk contact met de leerlingen. EXAMEN POLITIE-DIPLOMA Voor het examen politié-diploma Alg- Néd. Politiehond slaagde onze stadge noot W. W. Weyman6. IlllllllllIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMUIIllllI OP initiatief van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft zich een comité gevormd ter herdenking van het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, dat in September 1938 zal worden her dacht. Dit comité is ais volgt samengesteld: Voorzitter: Mr. H. Waller te Bilthoven. Secretaris-penningmeester: Jhr. Mr. F. F. Hooft Graaf land te Utrecht. Leden: Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck te Doorn Dr. P. V. Astro, arts, te Baarn Jos. ten Berg te Utrecht Jhr. W. H. de Beaufort te Maarn Mr. W. H. J. Blankenhagen te Zeist G. H. Figi te Zeist A. J. de Goeij te Montfoort Mr. M. P. Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren te Baarn A. J. van Kekem te Kockengen Mr. C. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg te Langbroek Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman te Utrecht J. H. van Lonkhuyzen te Amersfoort J. A. van Rooijen te lJsselstein Mr. E. A. M. J. van de Weyer te Driebergen- Rijsenburg B. J. J. Wijkamp te Baarn Mr. K. L. C. M. I. Baron de Wijkerslooth de Weer- desteijn te Utrecht. Te zijner tijd zal worden bekend gemaakt op welke wijze het regeeringsjubileum zal worden herdacht en de wijze waarop het Provinciaal Comité zich voorstelt aan de viering van dit jubileum in deze provincie leiding te geven. 20 October 1937 GEBOREN: Annetta Geerdiena, d- v. F. IJkema en G. A. Sissingh. 0\ ER LED EN: J. B. van Vliet 49 jaar: J. Staal, 40 jaar ongehuwd, en F. J- M. I.agas 1 dag- GEHUWD: E. van Drie en A. Vinke; Ph. v. d. Beek en A. Rijn. EXAMEN Voor het den 13den Oct. te Utrecht gehouden examen voor den Kon. Alg. Stenografen Bond slaagden als Steno- Typiste: mej. J. W. Geleijnse. Stenografe 130 lettergr. Nederl.: mej. E. van Tijn. Typist(e) Diploma B: mej. Chr. Schouten en de heer G. de Groot. Diploma A: mej. J. van Essen. Allen werden opgeleid door Rozen- daal's erkend Handels Instituut „Amersfoort." OMTREK niiiiiiiiiimimiiimiifimiiimiinmnniin] ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmmniiiiiiiii Voordracht van Kommer Kleijn De Vondel-herdenking in onze stad, die zoo prachtig en waardig is ingezet door Dirk Coster's voordracht, werd gis teren voortgezet in den foyer van Ami citia, welke door de zorgen van de Re- monstrantsche gemeente geheel is om- getooverd in een oud-Hollandsch markt plein, waar men den kousenwinkel van Vondel, de Bank van Leening waar hij werkte, een boekwinkel met de werken van Joost van den Vondel, een winkel met oud-Hollandsch ooft en een ta veerne aantreft alSsachtergrond. Het is begrijpelijk, dat de gestalte van Vondel gistermiddag en ook gisteravond tegen dezen achtergrond het best uitkwam. Zooals wij reeds uitvoerig schreven, werd deze herdenking gisterochtend met een inleidend woord door dr. Miedema geopend, terwijl des middags en des avonds Kommer Kleyn in de gedaante van Vondel de beste werken der lyriek van Vondel voordroeg. Met opzet had Kommer Kleyn geen keuze gedaan uit het dramatisch ge deelte van Vondels werken. Het eerste, wat Kommer Kleyn voordroeg, was Jaargetijden dat betrekking had op de terechtstelling en het overlijden van Jo- han van Oldenbarneveldt. Dat er wer kelijk durf voor noodig was om Amers- foort's grootsten burger. Johan van Ol denbarneveldt, op een dusdanige wijze te verdedigen, liet Kommer Kleyn ons gisteren duidelijk blijken en het meest sprak dit uit Vondel's werk 't Stokske, dat hij eveneens voordroeg. Met betrek king op Van Oldenbarneveldt werd nog Geuzenvesper, dat geschreven werd voor de 24 rechters van Van Oldenbar neveldt, voorgedragen. Kommer Kleyn had ook nog een greep gedaan uit de lijkzangen en wel als eerste nam hij het gedicht Constantijntje, alsmede Uit vaart van mijn dochterke. Ook de Klankdicht op Cornelis Pieterszoon Hooft, één der burgemeesters van Am sterdam, en de Beekzang voor Gatha- rina Baak werden nog voorgedragen. Tot slot volgde de bekende Wildzang. Velen hadden de gelegenheid aangegre pen om op deze wijze met Vondel in aanraking te komen en dat het gebo- rlene op prijs werd gesteld, bleek wel uit het hartelijke applaus, dat Kommer Kleyn mocht ontvangen. Mede door het weinig zwaarwichtige van dezen opzet, werd de aantrekkelijkheid verhoogd Het bracht gisteren velen nader tot den dichter als kunstenaar en als mensch, die eenmaal ook onze stad heeft bezon gen en Amersfoort's grootsten burger Johan van Oldenbarneveldt. VONDEL-TENTOONSTELLING Voor ben, die overdag geen gelegen heid hebben de Vondel-tentoonstelling in Fléhite te bezoeken, zal deze ook geo pend zijn morgen, Dondgerdag 21 Oct., 's avonds van 7l/s tot 9!4 uur. Te 8 uur zal het bestuurslid van Flé hite. de heer D Huygen, een rondlei ding met toelichting houden. LOGGEN'S POFFERTJES- EN WAFELBAKKERIJ Op het terras van Amicitia is. een prettige traditie getrouw, vandaag weer een oude bekende verschenen in den vorm van Loggen's Poffertjés- en Wafel bakkerij. De poffertjes en wafelen van LoKïnm hebben een goeden naam en wij zijn ervan overtuigd, dat deze gedurende zijn verblijf hier bevestigd zal blijven. PAROCHIE ST. FRANCISCUS XAVERIUS De eenv. heer Gerritsen, als assi stent geplaatst aan de parochie St. Franciscus Xaverius en inwonende in Pension St. Joseph, is benoemd tot pastoor te Frederiksoord. Z. Eerw. kwam einde December 1935 naar Amersfoort voor volledig herstel van gezondheid. Ook in de Serieprijzen f 5.95 f 6.95 en f 7.95 Langestraat 78 Tel. 840 Inrichting voor Voetverzorging Eelt, Ingegroeide Nagels, Spat aderen, Platvoeten en Slappe voeten. Zal verminderd worden van 5 op 4 B. en W. schrijven den Raad: Het aantal leerlingen van de Open bare School voor gewoon L.O. no. 14 (School laantje) bedraagt momenteel 163. Daarom i6 te verwachten, dat het gemiddeld aantal leerlingen van die school over 1937 boneden 186 zal blij ven, welk aantal nis minimum noodig is voor de vergoeding uit 's Rijks kas voor de jaarwedden van 5 leerkrachten. Het aantal leerkrachten van genoemde school dient dientengevolge met in gang van 1 Januari 1938 te worden ver minderd van 5 tot 4. Uit een rapport van het Hoofd der school blijkt, dat het belang van het onderwijs niet eischt dat de eene leerkracht voor de andere voor eervol ontslag wegens opheffing van de a-6. boventallige betrekking dient te worden voorgedragen- Een algemeene regeling betreffende de afvloeiing o.m. van het onderwijzend personeel bestaat niet. Daar B. en W. voorts gebleken is, dat geen van de leerkrachten van school 14 eervol ontslag, wegens ver mindering van 5 tot 4, wenscht, moet voor het bedoelde eervol ontslag in aanmerking worden gebracht de heer J. Meijer, die 36 voor pensioen geldige dienstjaren heeft. B. en W. stellen dan ook voor den heer Meijer met ingang van 1 Januari 1938 eervol ontslag uit zijn betrekking te verleen en- Tentoonstelling door de Nat. Historische club in de R.H.B.S. Weer en wind dienende bij voort durende droogte en koude zijn er geen paddestoelen zal op 23 en 24 October a.s. in de R.H.B.S. alhier, door de Na- iiiurhistorische Club dier school, met medewerking van de Nederl. Mvcologi- sche (is zwamkundige) en de Natuurhis torische Vereenigingen een paddenstoe len tentoonstelling worden gehouden, flie Zaterdagavond half acht wordt ge opend Behalve verschillend materiaal uit de omgeving van Amersfoort door de leerlingen der school verzameld, zullen op de tentoonstelling boekwerken aan wezig zijn, welke den belangstellende leek den weg wijzen in het riik der pad denstoelen, tenviil voorts door een ter zake bijzonder deskundige propagandis te der mycologische verèeniging. Mej. Akke de Vries, een kleine causerie zal gehouden worden, verduidelijkt door een reeks gekleurde lantarenplaatjes. De tentoonstelling zal geopend zijn Zaterdagavond van half acht tót tien, en Zondag van 10 tot 5 uur 's middags. Minister van Defensie keurt in beginsel de plan nen goed Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de minister van defensie dezer dagen in beginsel en behoudens aanneming van de begrooting door de beide Kamers zijn goedkeuring gehecht aan een plan tot herbewapening van do militaire luchtvaart te Soesterberg. Dit plan is het resultaat van ampel overleg tus- schen den inspecteur van de militaire luchtvaart, den chef van den generalen staf en den commandant van het veld leger Het omvat de aanschaffing bij de Nederlandsche industrie en beoogt de indienststelling van: a. Een groep jachtkruisers, type G 1 of G 2, uit G 1 te ontwikkelen. Dit is het type met twee motoren, waarvan de gondels verlengd ziin tot twee staarten. De N.V. Nederlandsche Vliegtuigindus trie heeft het voor het eerst getoond op de tentoonstelling te Parijs. b. Een groep luchtkruisers type T 5 of T 6, uit T 5 te ontwikkelen. Dit ls het type, dat de N.V. Nederlandsche vliegtuig-industrie ontwikkeld heeft in nauwe samenwerking met de militaire luchtvaart en waarop reeds het vorige jaar een bestelling van 16 stuks is ge plaatst door het departement van defen sie. c. Een groep eenpersonsjagers D 21, ontwikkeld door de N.V. Nederlandsche vliegtuigindustrie voor de Indische le- gerluchtvaart. Om een groep in dienst te kunnen stellen, moet men beschikken over een bepaalde reserve aan toestellen. In dit bewapeningsplan is tevens een vrij groote reserve opgenomen, zoodat het in totaal meer dan 100 toestellen om vat. De eenpersoonsjagers zijn hoofdzake lijk bestemd tot steun en bescherming van de verkenners en bommenwerpers, die met bet veldleger samenwerken. De jachtkruisers dienen voor de alge meene bewaking van het luchtruim tegen vijandelijke bommenwerpers. De luchtkruisers kunnen daaraan dienst baar worden gemaakt en zijn verder bestemd om als strategische bommen werpers op te treden. Geen beslissing is nog genomen inzake de alarmjagers, die naar veler meening noodig zijn voor de verdediging van strategische punten als groote steden, enz., in samenwerking met de jacht- en de luchtkruisers. BINNENLAND ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND 's-GRAVENHAGE. 19 Oct Het hoofdbestuur van het algemeen Neder- landsch Verbond ontving uit Johannes burg een telegram, dat aldaar een af- deeling van het Verbond is opgericht. Vordering tegen redacteur van het weekblad Radio wegens een voor Philips grievend artikel 's-GRAVENHAGE, 19 October. Voor den president der Haag6che rechtbank is heden in kort geding behandeld een vordering van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken en de N.V. Philips' radio tegen den redacteur van het Weekblad „R a d i o", bijvoegsel van het weekblad „Electra", die in het nummer van 9 October j.l. een artikel heeft ge schreven, waarin er op werd gewezen, rlat de bedrijfspolitiek van Philips zoo danig is, dat vele kleine handelaren door bet optreden der N.V. overstuur geraken, zoo zelfö, dat een electrician in Rotterdam zich tengevolge daarvan het leven had benomen. Philips achttte toon en inhoud van het artikel in hooge mate kren kend en grievend, terwijl het arti kel bovendien allerlei onwaarheden zou bevatten, op grond waarvan zij den president vroeg, het schrijven en openbaar maken van bedoeld ar tikel onreohtmatig te verklaren en den gedaagde te verbieden met het publiceeren van dergelijke artikelen voort te gaan. Deze eisch werd namens gedaagde be streden door Mr. Smalhout, die er op wees, dat van een nationaal bedrijf, dat aan de spits staat van do Nederland fiche industrie, niet alleen mag worden verwacht, dat bet den toon aangeeft op technisch gebied, hetgeen slechts als zijnde een nationaal belang kan wor den toegejuicht, maar daarnaast, dat het ook een voorbeeld is van morali teit en integriteit. En wanneer aan dit laatste fouten kleven, waardoor velen worden gedupeerd, dan is het volgens pleiter een algemeen belang, dat op die tekortkomingen wordt gewezen. Indien dan ook juist i6 en dit wordt aangeboden met getuigen te be wijzen dat door Philips een bedrijfs politiek wordt gevoerd als in het arti kel is aangegeven, dan is die politiek grof, stuitend en immoreel. In dit verband wees pleiter er op, dat de prijzen der Philipslampen ver die in het buitenland overschrij den. Op zichzelf is het natuurlijk te billijken, dat het concern de prij zen vraagt, welke zij kan bedingen, maar daarnaast is het verklaarbaar, dat er menschen zijn, die trachten het verschil ln prijs te overbruggen door invoer en verkoop van lampen uit het buitenland. Zij vervullen daarbij dan een nuttige en econo mische functie, hoewel de mogelijk heid natuurlijk bestaat, dat zij in breuk maken op een octrooi van Philips. Maar dat kunnen die men schen aan de lampen niet zien. Tegen deze menschen treedt Philips op in kort geding, waarbij dan een dwangsom wordt gevraagd, waarvan de gedaagden sohrikken en waardoor zij in een soort dwangpositie worden ge bracht, zoodat zij veelal bereid blijken te zijn op het daarop volgende voorstel van Philips, om do zaak ongedaan te maken, de lampen te laten vernietigen en een contract aan te gaan, waarin zij zich voor een tijd van vijf jaren op nieuw binden aan de hooge prijzen, en dat, terwijl de octrooien, waarom het hier gaat, binnen eenige maanden af- loopen. Een dergelijke politiek noemde pleiter onereus, grof en stuitend, zoodat het algemeen belang eischt, dat zulks openbaar wordt gemaakt. Slechts deze bedoeling heeft bij den gedaagde voorgezeten, dat hij in het al gemeen belang heeft willen wijzen op de tekortkomingen in de bedrijfspolitiek TWEEDE KAMER Minister de Wilde ver dedigt de voorstellen 's-GRAVENHAGE, 19 October. De Tweede Kamer heeft vanmiddag in tweede lezing de voorstellen tot herzie ning der grondwet behandeld. Deze voorstellen zijn in acht wetsontwerpen samengevat. De Kamer besloot eerst algemeene be schouwingen te houden, welke vanmid dag zijn geëindigd. Morgen te één uur zullen de afzonderlijke wetsontwerpen worden besproken. De discussie leverde weinig nieuwe gezichtspunten op. Alle fracties hand haafden het in eerste lezing ingenomen «tandpunt Alleen de liberalen deelden mede. dat zij hun aanvankelijke bezwa ren tegen de grondwetswijziging, welke het instellen van openbare lichamen voor beroep en bedrijf zou mogelijk moeten maken, hebben laten varen. Do N.S.B. bestreed bij monde van den heer de Marchant et d'Ansembourg alle. acht ontwerpen, behalve het eerste, dat strekt tot wijziging der bepalingen betreffende het inkomen van de Kroon. De heer De Visser (communist) be streed alle acht de ontwerpen. Voorstandèrs van alle ontwerpen ver klaardén zich de Christelijk-Historische, de Katholieke en Anti-revolutionnaire, en de liberale fractie bij monde van de heeren de Geer, Korstenhorst, Schouten en Bierema. De sociaal-democratische en de vrij zinnig-democratische fractie keerden zich bij monde van de heeren Albarda en Joejves tegen het ontwerp betreffen de de wering van revolutionnaire volks vertegenwoordigers en tegen het zeven de wetsontwerp, het zoogenaamde „ver- zamelontwerp". dat voorstellen bevat tot beperking der parlementaire on schendbaarheid en tot uitsluiting van de verkiesbaarheid wegens politieke de licten. Deze bepalingen kunnen volgen deze fractips tegen de democratie wor den gericht en zijn bovendien overbo dig. De heer Kersten (H.GS.) verklaar de, met handhaving van zijn bezwaren te zullen stemmen voor alle voorstellen behalve voor het ontwerp betreffend»1 het kiesrecht. De minister van binnenlandscbe za ken de heer van Boe ij en was om gezondheidsredenen verhinderd de ver gadering bij te wonen. Minister de Wil de verdedigde in zijn plaats de voor stellen, waarhij hij betoogde, dat zij slechts een hetere functionneering van het parlementaire stelsel hpnogen De minister deed in het bijzonder een be roep op de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten hun bezwaren te laten varen. Achter de regeering6tafel zaten gedu rende de beraadslagingen de minister* Colijn. Goseling, van Dijk, Weiter. Steenberghe en Van Buuren. Grand Théêtro. Geen filmver- tooning. Zondag doorloopond 1.45. 4 6.15 en 8.30 uur. (Lantste voorstelling). Avondvoorstelling ovarige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m. matinée. City Théater. Tot en met 21 October vertooning van de film „Gravin Alexandra." Zondag 1.45, 4 uur. 6.15 en 830 uur. (Doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur. Musonm Fléhite, Westsingel. Vondeltentoonstelling van fi.t.m, 30 October. Geopend dagel. van 10—12 en 14 uur, uitgezonderd Zondags. 's Zaterdags 10—12 en 1.30—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) Thoosofischo Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging, Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Sterhuls Beekenst.laan 6. Iedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K, Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheekEdison- 61raat 35. Openbare Leeszaal mot Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. Gildehuls A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 2—31 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid, dag. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 25 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. 2 t.m. 24 October. Sierkunst Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytema. 20 October. Grand Théitre. Optreden van Alvata, de koning der illusionisten. 8.15 uur n.m. 20 October. De Valk. Feestavond Zwemclub Neptunus 8 uur. 21 October. De Valk. Vergadering Bel lamy. 8 uur. 21 October. Grand Thé&tre. Cul- tuka. Hofstad Tooneel voert op: ,,'t Overschotje." 8.15 uur. 22 October. Amicitia. Abonn. voor^ stelling. Het Masker voert op „Eli sabeth, do vrouw zonder man." 8 uur n.m. 23 October. Do Valk. Soirée R.H.B.S, 8 uur. 23 October. Grand Thé&tre. Con-» certvereeniging. U. S. O. concert; Piano-soliste Steil Andersen. 8 uur, 26 October. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Lezing met licht-» beelden van mej. M. T. Boekei over Finland. 2.30 uur. 27 October. Amicitia. Kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman spreekt over „Onze Vloot" voor Nat. Veilig heid, Onze Vloot en N.J.V. 8 uur. 28 October. Amicitia. Bridge-con- cours van B.R.A.M. 8 uur. 29 October. Amicitia. Propa- ganda-vergadering .Ver. Oost en West. 8 uur. 29 October. De Valk. Schermwedstrij- den van E.M.M.A. ZEIST. 30 October. Figi. Abonn. voorstal-» ling „Het Masker." „George en Mar- geret." 8 uur. 1 November. Figi. Klein abonnement. R'damsch Hofstadtooneel voert op „Can-* dida." 8 uur. van Philips en geenszins om de N.V, nadeel te berokken Overigens noemde pleiter den inhoud van het artikel juist, in verband waar mede hij er op wees, dat volgens de jurisprudentie alleen de publicatie van onware berichten onrechtmatig is. Voor Philips werd de dagvaarding in het kort toegelicht door mr. van Ros- sum uit Rotterdam, die er op wees, dat men de perken van het fatsoen zeer ver te buiten gaat, wanneer men, zooals in het bewuste artikel is ge schied, iemand beschuldigt een mensch in den dood te hebben gedreven. Dit artikel staat overigens niet op zichzelf, want gedaagde is reeds gerui- men tijd bezig met een campagne te gen Philips, welke krenkend en grie vend is en waaruit nadeel voor Philips kan ontstaan. Bovendien 16 de inhoud van het artikel in strijd met de waar heid en pleiter persisteerde bij den eisch van de dagvaarding. De president zal op 26 October uit spraak doen. BETALINGSVERKEER MET ROEMENIË De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toe komen den Franschen tekst van den op 21 Augustus 1937 te Boekarest gesloten modus vivendi ter tijdelijke regeling van het betalingsverkeer tusschen Ne derland en Roemenië. In feite komt de getroffen regeling hierop neer. dat de Roemeensche regee ring hare opzegging van het cleanng- verdrag heeft moeten terugnemen, ter wijl nok overigens de voordeelen in hoofdzaak aan Nederlandschen kant liggen. 50 JAAR CONCERTGEBOUW AMSTERDAM. 19 October. Naar wij vernemen zal de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, prof. Dr. J. R. Slotemaker dc Bruine, voor zitter van het eere-comité. het eerste concert van de toonkunst-serie op Don derdagavond den 21stcn October a.6. bijwonen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5