HANDELSPOLITIEK EN CONTINGENTEERING L A. SCHOTERMAM ZM. ST EMIÜON 1929 75 cent 75 cent Zijn meerdere bedreigd Geraffineerde vervalsching Vaste Tweede Kamer-commissie voor handelspolitieke aangelegenheden laat ernstige bezwaren hooren tegen de voorgestelde wijziging der crisisinvoerwet T5T?nT?XTITT?T TTITl? schoots plaats, in nog veel sterkere .DI1/L/Ijll XVÏ-JJLild IiJu mate dan onder de thans geldende wet. TyT7\\Tf\T7^f^ T\TJ"C,TT,| sc^Ün^ zelfs zeer de vraag, of de ±>Hi V minister voor het gebruiken of niet ge- Is deze uitbreiding noodzakelijk WIJNHANDEL Ao. 1878 Utr.str. 17 Tel. 145 per flesch f 1.35, per anker f 53. BURGEMEESTER van Ouddorp staat terecht Steekpenningen aangenomen Iedere dame profiteere, Van wasschen, knippen onduleeren Of watergolf. Salon Nieuborg Wijersstraal 1 Tel. 216 UIT DE STAATSCOURANT Man met drie kinderen door auto aangereden Opzettelijke foutieve adresseering Ganzen met gebonden pooten „Dierenbescherming" treedt op B. SCHOOLEMAN Radio-programma's 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 Subjectieve waardeering in plaats van het objectieve criterium van den „over- matigen invoer" p, T\rr< bruiken van de hem te verleenen be- voegdheden nog wel reëel ter verant woording geroepen zal kunnen worden, daar hij het verstrekken van inlichtin gen kan weigeren wegens strijd met het belang van den Staat (artikel 95 der grondwet). In ieder geval zal het voor de Staten-Generaal nog moeilijker wor den dan thans, na te gaan of een be paalde contingenteeringsmaatregel al dan niet moet worden bekrachtigd. Nu het tamelijk objectieve crite rium van den overmatigen invoer zal vervallen, worden immers de contingenteeringsmaatregelen niet anders dan zetten op het handels politieke schaakbord, welker ware beteekenis zeer moeilijk te overzien zal zijn. Enkele andere leden der commissie hadden tegen de voorgestelde uitbrei ding van de aan de regeering verleende bevoegdheden en de wijziging van de considerans wel niet zóó ernstig be zwaar, doch ook hun ging hetgeen de regeering thans wenscht voorshands te ver. Dat het verleenen van zoodanige practiech onbeperkte bevoegdheden aan de regeering, met de daaraan voor het bedrijfsleven verbonden groote bezwa ren, door de feiten noodzakelijk ge maakt zou zijn, vermochten zij niet in te zien. Gaarne zouden zij zien, dat de regeering in de Memorie van Antwoord uitvoerig uiteenzette, waarom zij de ge vraagde bevoegdheden volstrekt nood zakelijk acht. In afwachting van zulk een uiteenzetting wilden zij zich hun meening nog voorbehouden. Weer enkele andere leden der com missie verklaarden zich geheel te kun nen vereenigen met hetgeen de regee ring in dit ontwerp voorstelt. Zij juich ten de indiening daarvan dan ook van harte toe. Een dezer leden gaf aan de regeering in overweging, in de wet vast te leg gen, dat hetgeen thans wordt voorge steld slechts een noodmaatregel is en dat het streven der regeering gericht blijft op verruiming van de economische betrekkingen tusschen de verschillende staten zonder gebruikmaking van kunstmatige belemmering. Het wetsont werp heeft naar de meening van dit lid vooral waarde door zijn preventieve werking. 's-GRAVENHAGE, 19 October. De vaste commissie voor overleg met de regeering in zake handelspolitieke aan gelegenheden, in wier handen dit wets ontwerp gesteld is, heeft daaromtrent o.m. het navolgende gerapporteerd: Bi| eenige leden der commissie be stonden tegen de voorgestelde wijzigin gen in do crisisinvoerwet, voor zoover zij betreffen verandering in de doel stelling dezer wet en uitbreiding van de daarbij aan de regeering toegekende bevoegdheden, zeer ernstige bezwaren Zij erkenden ook nu noog, dat in 1931 tijdens de toen heerschendo buitenge wone omstandigheden herinnerd werd o.m. aan den val van het Engel- sche pond invoering van de crisis invoerwet in haar oorspronkelijke ge daante onvermijdelijk was. Ook hadden zij zich, zij het onder een zeker voor behoud, vereenigd met de wijziging, welke deze wet in 1933 heeft ondergaan en waarbij splitsing van contingenten in autonome en verdragscontingenten mogelijk werd. Vastgehouden werd daarbij evenwel aan den eisch, dat de contingenteering verband moest houden met overmatigen invoer uit het buiten land, al werd daarna dan ook geleide lijk de interpretatie van het begrip „overmatig" verruimd. Thans echter stelt de regeering voor, elk verband tusschen contin genteering en overmatigen invoer uit de wet te doen vervallen. Hier mede wordt een principieel en ma terieel zeer belangrijke verandering in de wet aangebracht, een veran dering, waarvan de hier aan het ■woord zijnde leden de noodzakelijk heid niet konden erkennen en de wenschelijkheid niet konden inzien. Deze leden hadden verwacht, dat de verbetering van de conjunctuur en voor al de toeneming van Nederlands con currentievermogen op de internationale markt, ingetreden na het loslateh van den gouden standaard, aanleiding zou den zijn geweest tot een geleidelijke op- beffing van contingenteeringsmaatrege len, althanö tot een aanzienlijke ster kere inkrimping van die maatregelen dan heeft plaats gehad. In plaats van tot zulk een ophef fing, welke zou leiden tot meer vrij heid voor het Nederlandsche be drijfsleven, mee te werken, heeft de regeering thans echter dit wetsont werp ingediend, dat slechts uitbrei ding en differentieering der contin genteering ten gevolge kan hebben, waardoor het handelsverkeer nog meer aan banden gelegd zal wor den dan reeds het geval is. Dat uitbreiding van het handelspoli tieke arsenaal met hetgeen thans wordt voorgesteld werkelijk noodzakelijk is, heeft de regeering naar het oordeel van deze leden qok niet aangetoond, zelfs niet aannemelijk gemaakt. De tot dus verre verkregen resultaten wijzen er huns inziens geenszins op, dat de ver scherpine van het handelspolitieke ele ment in do contingenteering aan on« land veel haat heeft gebracht. Even min kan men dit trouwens getuigen van de andere, van sommige zijden met zooveel optimisme aangeprezen handels politieke wapenen. Dualistisch karakter wordt versterkt l In het vervolg zal de crisisinvoerwet niet langer in hoofdzaak gericht zijn op bescherming tegen overmatigen invoer, doch verdediging en bevordering van het normale handelsverkeer beoogen Het dualistisch karakter, dat reeds de thans geldende wet kenmerkt n 1 eenerzijds maatregel ter beschermin? van het Nederlandsche bedrijfsleven te gen aanvallen van het buitenland, an derzijds handelspolitiek wapen hij on derhandelingen zal dus nog aanzien lijk wordt versterkt. De vraag mag wor den gesteld, aldus deze leden, of deze beide doelstellingen wel met elkaar t^ vereenigen zijn. Zullen niet juist die takken van bedrijf, die bescherming te gen buitenlanrteche concurrentie (in den vorm van dumping bijv.) niet kunnen missen, door de voorgestelde wetswijzi ging, welke er nog meer dan thans toD kan leiden, dat die bescherming uit handelspolitieke overwegingen op losse schroeven wordt gezet, worden gedu peerd Onbeperkte bevoegd heden de regeering Bedenkelijk achtten deze leden voorts, dat niet alleen de bevoegdheden der Kroon zullen worden uitgebreid, doch ook die van den minister van econo mische zaken Deze krijgt practisch on beperkte bevoegdheden tot het nemen van invoerbeperkende maatregelen Van zijn inzicht in de „levensbelangen de" lands" zal alles afhangen. Voor sub jectieve waardeering is daarbij ruim- HULDIGING LOUIS VAN TULDER AMSTERDAM, 19 October. De te norzanger Louis van Tulder zal in dit seizoen zijn zilveren jubileum vieren. Op het a.s. Donderdagavond concert onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengelberg, waarop zullen worden uit gevoerd het Te deum van Alph. Die- penbrock en de negende symphonie van Beethoven, bestaat het voornemen, den heer van Tulder dezen avond speciaal bij monde van het Concertgebouw te doen huldigen. Deze huldiging staat los van die op 3 November a.s. O.a. wegens verduistering van gelden tot een totaalbedrag van ruim 53000 ROTTERDAM. 19 Oct. Voor de Rotterdamsche rechtbank staat van daag en morgen terecht de 46-jarige burgemeester van Ouddorp G. J. du S. beschuldigd van verduistering en om- kooping. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij als burgemeester en hulpofficier van justitie, van den kolenhandelaar T. Tzn de belofte zou hebben aangeno men. dat deze bij totstandkoming van een betalingsregeling tusschen Tanis als directeur der N.V. Beurtvaartondcr- neming „Ouddorp" en een in zijn dienst staanden schipper, die een be drag van 700 zou hebben verduisterd, of bij een overeenkomst met de familie van den schipper, een bedrag van f 100 zou afschrijven van de kolenre- kening, welke de burgemeester bij hem had. Dat hij bovenbedoelde afschrijving van f 100 heeft verricht na het tot stand brengen van genoemde betalings regeling. Dat hij in 1932 van M. P. de gelofte zou hebben aangenomen van ont vangst eener enveloppe met geld, in dien P door gunstige inlichtingen en verdere tusschenkomst van verdachte zou worden benoemd tot filiaalclief eener firma te Ouddorp. Dat verdachte op 30 April 1932 zou hebben aangenomen een door H. v. d. D. aan den burgemeester gedane be lofte, van kwijtschelding eener reke ning van 60 wegens geleverde dran ken, wanneer de burgemeester een be drag van 15 zou bijpassen bij de 25 welke v. d D. beschikbaar had ter vol doening van het per 1 Mei 1932 ver- ldgiduhcse tljegof vbgk vbgk bg schuldigde veregunningsrecht aan den burgemeester. Voorts wordt verd. ten laste ge legd, dat hij in het tijdvak van 1 Juli 1930 tot 1 Juli 1936 in zijn functie van burgemeester verschil-1 lende gelden zich wederrechtelijk zou hebben toegeëigend. Deze gel den, die de dagvaarding nader specificeert, en die in totaal het bedrag van 53.761 beloopen, be hoorden toe aan een stichting en waren bestemd voor bijslag op pensioenen en op ongevallenrenten. Onderscheidingen Bij K.B. van 16 October 1937, is K. H. F. C. Oudschans Dentz, leider van de afdeeling boekverspreiding van het Algemeen Nederlandsch-Verbond, te 's-Gravenhage benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij K.B. van 13 October 1937, is toe gekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille. in goud, aan: mevrouw M. Goemans Vijverberg, voorheen gemeente-vroed vrouw te Boskoop. Verzekeringskamer Bij K.B. van 16 October 1937; is aan gewezen tot voorzitter van de Verzeke ringskamer te Amsterdam: mr. dr. F. Sleutelaar, lid van genoemde kamer. Directe Belastingen Bij K.B. van 16 October 1037, is met ingang vanl Februari 1938 benoemd tot hoofdinspecteur der directe belas tingen, invoerrechteen en accijnzen ter directie van 's rijks belastingen te Groningen, J. N. Valkhoff, inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Arn hem. Rijksaccountantsdienst Is met ingang van 1 November 1937 benoemd tot adjunct-accountant bij den rijksaccountantsdienst te Amsterdam, J. G. Klimbie, thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. Hoogere Marine Krijgs school Bij beschikkinp van den minister van defensie zijn de luitenant ter zee der le klase C. J. W. van Waning en de lui tenant ter zee der 2e klasse G. Koudijs den 1 November 1937 geplaatst te 's-Gravenhage bij de Hoogere Marine Krijgsschool, Kon. Ned. Marine Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee der le klasse M. M. Merens gedetacheerd bij het departement van defensie, den 3 November 1937 ter beschikking ge steld. Bij beschikking van den minister van defensie is met ingang van 23 October 1937 de officier van gezondheid der 2c klasse J. W. Smeets geplaatst aanboord H. Ms. „Nautilus" en de officier van gezondheid der 2e klasse M. J. Nubé geplaatst aan boord van H. Ms. „Gel derland." Bij K. B. van 2 October 1937, is aan H- Heybroek te Hilversum verlof verleend tot' het aannemen van het ondenschei- dingsteeken van officier der orde van verdienste voor den landbouw („Merite Agricole") van Frankrijk. Bij K. B. van 9 October 1937 is aan H. P. Gelderman Gmzn., fabrikant te Oklenzaal, verlof verleend tot het aan nemen van het onderscheidingsteekcn van commandeur der orde van verdien ste („Al Merito"). van Chili. Bij K. B. van 12 October 1937, is aan H. P- F. Kersten, directeur der N.V. Willem Twee Sigarenfabrieken» te Val- kenswaard. verlof verleend tot het aan nemen van het onderscheidingsteeken van Ridder der orde van den H. Gre- goriu6 den Groote, van den Heiligen Stoel. UITBREIDING WILHELMINA- GASTHUIS AMSTERDAM. 19 October. B. en W. hebben bij den Raad een voorstel inge diend tot den bouw van een vleugel met isoleercellen aan de mannenafdee- ling van de psychiatrisch-n3urologische kliniek van het Wilhelminagasthuis en het doen aanbrengen van hekwerken langs een gedeelte van het terrein van dit ziekenhuis Hiervoor zal een cre- die' van honderdduizend gulen beschik baar moeten worden gesteld, waarbij zijn te aanvaarden voorschotten van het riik uit het desbetreffende werk- verruimingscrediet. Als verdedigers treden op mrs. W. A. Hoek en J. Fokma. President der rechtbank was mr. Huyser, officier van justitie mr. Hoef- felman In verband met het eerste ten laste gelegde werd gehoord de heer T. T. Tzn., koopman en wethouder van Ouddorp Verd. gaf een heel ander relaas van het voorgevallene. Hij zou T. nooit om een „fooitje" gevraagd hebben. De heer C. J. G., de vader van P. J. Gvertelt, dat hij op zekeren dag door een onbekende werd opgebeld, die hem over de verduistering van zijn zoon inlichtte, en hem vertelde, dat als hij niet voor zijn zoon zou bijspringen, deze op den Noordsingel terecht zou komen. De burgemeester bekent dat ter zit ting, dat hij dit telefoongesprek met C. J. G. heeft gevoerd, maar ontkent ten stelligste met den Noordsingel ge dreigd te hebben. Getuige M. P.. winkelier te Ouddorp, die gehoord werd, vertelde o.m. dat hij filiaalhouder voor Albert Heyn te Oud dorp kon worden Bij zijn sollicitatie had hij geschreven, dat men bij den burgemeester van de gemeente om cventueele inlichtingen kon komen. Do burgemeester heeft dit inderdaad ge daan. doch hij had tegen P. gezegd, dat de eene dienst de andere waard was en hij een enveloppe met inhoud wilde hebben. Eerst gaf p. hem 30, doch daarmee was hij niet tevreden. Hij wilde f 200 hebben, p. kon hem dit on mogelijk geven. Toen wilde de burge meester, dat hij een schuldbekentenis voor f 200.zou teekenen. P. is hier op niet ingegaan, zoodat verd. met de 30 genoegen moest nemen Toen verdachte het woord kreeg, zeide hij, dat P. een hoogst onbetrouw baar persoon is en dat luj later bij Al- bert Heyn wegens groote slordigheid hij had bij zijn ontslag een tekort van 800 is ontslagen. P. strooit in Ouddorp allerlei lage kletspraatjes over den burgemeester rond. De zitting werd hierna tot den vol genden dag geschorst. Dienstplichtig soldaat staat in hooger beroep terecht 's-GRAVENHAGE, 19 October. De 21-jarige L. W. van de A. gewoon dienstplichtig soldaat bij het 3de regi ment veldartillerie te Breda stond he den voor het hoog militair gerechts hof in hooger beroep terecht vaji twee vonnissen van den krijgsraad, waarbij hij tot gevangenisstraf van 3 en 2 we ken was veroordeeld wegens het niet opvolgen van de bevelen van zijn meer dere en bedreiging van een meerdere Van der A. was lijdende geweest aan een bloedziekte, welke zich uitte in het ontstaan van bulten op het lichaam. Toen hij op een middag weer van der gelijke huiten kreeg, had hij aan den wachtmeester gevraagd of hij naar zijn krib mocht gr an. De wachtmeester zei- de daarop, dat hij zich bij den dokter moest melden, doch dat weigerde be klaagde. Later zei hij, dat de bultjes al weer verdwenen waren, zoodat de dok ter niets meer kon zien. Het was niet heel duidelijk, wat er precies tusschen beklaagde en den wachtcommandant, die hedenochtend als getuige optrad voorgevallen was, doch de laatste kreeg den indruk dat beklaagde zich onder voorwendsels aan den dienst wilde ont trekken. Van de ziekte van beklaagde wist hij niets af Later toen beklaagde naar de slaap zaal was gegaan en hem het bevel van den wachtcommandant werd medege deeld zou hij uitgeroepen hebben: „Al9 hij boven komt, dan sla ik hem kapot". Beklaagde ontkende deze woorden te hebben gezegd, maar twee getuigen hebben het voor den krijgsraad beves tigd. De advocaat-fiscaal achtte beide fei ten bewezen en vorderde bevestiging van de vonnissen van den krijgsraad. Mr. Herbert A. Polak, beklaagde's raadsman, pleitte vrijspraak voor het laatste feit en verzocht subs en voor het eerste feit diciplinaire afdoening. Het hof zal nader uitspraak doen. Chauffeur was door tegenligger verblind ELST (G.), 19 Oct. Vanavond tegen half acht liep de 46-jarige arbeider, H. A. K., met zijn drie kinderen in de Molenstraat te Eist te wandelen, toen achter hem een personenauto kwam aanrijden. De bestuurder, die verblind werd door een tegenligger, merkte het viertal niet op, met het gevolg, dat al len door den wagen werden aangere den De vader bleek er het ergst aan toe te zijn. Met een zware schedelbreuk is hij in hoogst ernstigen toestand naar het diaconessenziekenhuis te Arnhem vervoerd. De kinderen bekwamen ver wondingen aan gelaat en armen en zijn door een geneesheer ter plaatse verbon den. Aangezien de kinderen geen moe der meer hebben, zijn zij bij buren on dergebracht. Hoe een kantoorbediende aangeteekende brieven verduisterde ROTTERDAM, 19 Oct. Ongeveer twee maanden geleden kreeg de politie van het bureau centrum een zaak in onderzoek, welke aanvankelijk slechts op een fout bij de posterijen scheen te berusten. Er raakten n-1. eenige malen aangeteekende brieven van een effec tenkantoor in de Rotterdamsche bin nenstad zoek. Het onderzoek wees ech ter uit, dat niet de posterijen in ge breke gesteld konden worden, maar dat een 22-jarige kantoorbediende op geraf fineerde wijze fraudeerde. Er waren eenige malen aangeteeken de zendingen van het betreffende effec tenkantoor niet hij de geadresseerden aangekomen. De bediende, die had zorg gedragen voor de verzending, de 22-ja- rige J. D. E., kon in het boekje aan- tooonen, dat de stukken verantwoord waren en door de dienstdoende ambte naren waren geparafeerd en van een poststempel voorzien. Men dacht aan een fout bij de posterijen» maar toen de zaak minutieus werd onderzocht, bleek weldra, dat er onregelmatigheden wa ren gepleegd buiten het postkantoor om. Een van de rechercheurs kreeg plot seling een lumineuzen inval en daar aan i6 het te danken geweest, dat de kantoorbediende nu achter, slot en grendel zit. De jongeman ontkende eerst hard nekkig iets van de zaak te weten, maar viel al spoedig door de mand. De ma nier, waarop hij te werk ging, was al bijzonder geraffineerd. Hij maakte de aangeteekende brieven klaar en voor zag de-ze van een adres, dat slechts ge deeltelijk overeenstemde met het ware. Bijvoorbeeld een brief voor den heer Herzogenrath te Ossendrecht adresseer de hij: Den heer. Herzog te Oss. Het ge volg was, dat de brief als onbestelbaar terugkwam en daar de jongeman zijn eigen adres, of het adres van zijn meis je of van een bevrienden kastelein ach terop den brief zette, kwam de aan geteekende zending altijd weer bij hem terug. De vervalsching kwam daarom niet aan het licht, omdat de jongen nadat de foutief geadresseerde brief en de valsche entree in het boekje door de postambtenaren waren vergeleken en gesanctioneerd, de ontbrekende letters van den naam en plaats in het boekje bijschreef. Uiteraard konden deze manipulaties slechts op zeer geringe 6chaal worden uitgevoerd, omdat slechts weinig na men en plaatsnamen zich tot deze ver bastering leenden. In den eenen brief bevond zich een bedrag van ƒ500. dat hij heeft onderschept ten nadeele van een cliënt in Brabant. Eenige weken later, werd weer een zending naar dien cliënt gezonden, waarin voor 100 aan effecten was geborgen. Tevens was daarbij ingesloten een brief, waarin de bank zeide het te betreuren, dat le cliënt niet de goede ontvangst van 500 had bevestigd. Noodzakelijkerwijs moest dus ook deze brief worden onderschept en zoodoende kreeg de jongeman ook effecten in handen, waaraan hij niets had. Het geld heeft E. voor een klein ge deelte gebruikt ten eigen bate, hot groot ste deel was echter bestemd om vorige onregelmatigheden te dekekn. De jongeman had n.l. telkens kleine geldbedragen uit de kas weggenomen, naar hij verklaarde om zijn moeder, een weduwe, te helpen. De ontbrekende bedragen liepen echter steeds meer op en zoo heeft hij telkens nieuwo ver duisteringen gepleegd om het eene gal met het andere te stoppen. Buiten deze adressenvervalschine welke in totaal driemaal is gepleegd, heeft E. nog een keer effecten weten te bemachtigen, welke hij verkocht heeft. De opbrengst diende eveneens om ont brekende geldsbedragen aan te vullen. Een huiszoeking bij E. heeft een dpel van het verduisterde opgeleverd. Van de 500.waren nog 225.over en de effecten zijn eveneens teruggevon den. E. is in het huis van bewaring opge sloten. Pijnlijk vervoer van pluimvee naar de Purmerender en Barnevelder markten PURMEREND, 19 October. Meer malen is reeds aanmerking gemaakt op het aanvoeren van ganzen met gebon den pooten en vleugels. Thans heeft de inspectiedienst van de Verecniging tot bescherming van Dieren den eigenaars en expediteurs, welke ganzen naar de markt te Purmerend vervoeren, meege deeld, dat do dieren de volgende week aangevoerd moeten worden in kisten of manden, waarin de ganzen voldoende i imte hebben om te kunnen zitten of staan. Wordt hieraan niet voldaan, dan wordt proces-verbaal opgemaakt In verband met bovenstaan bericht hebben wij ons in verbinding gesteld met het hoofdbestuur van de Vereeni- ging tot bescherming van Dieren, die ons nog de volgende bijzonderheden mededeelde. Het vervoer van pluimvee naar de veemarkten te Purmerend en Barne- veld, evenals de behandeling van deze dieren tijdens de markt zelf, is ten he mel schreiend. De boeren, welke hun ganzen naar de markt wenschen te vervoeren, bin den de pooten reeds den avond er voor met dunne touwtjes bij elkaar, Gedu- VOOR REPARATIES AAN UW STOFZUIGER VERWARMINGS APPARATEN v. PERSEIJNSTRAAT 19. TEL. «23. rende den nacht liggen de beesten dan op den grond in afwachting van het oogenblik, waarop zij naar de markt zullen worden vervoerd. Deze touwtjes dringen door de huid, de pooten zwel len op en dat een dergelijke behande ling uitermate pijnlijk is, behoeft niet gezegd te worden. Ook tijdens de markt worden de die ren met gebonden pooten op den grond neergelegd. Zij kunnen zich dan niet verroeren. Eigenaars on koopers loopen in de meest onverschillige houding langs de beesten heen en het komt meermalen voor, dat deze menschen op de ganzenpooten trappen of de beesten met hun schoenen op zij schuiven. De boeren behandelen hun dieren op een dergelijke schandelijke wijze, om dat het hierdoor mogelijk is in één rit een groot aantal dieren te vervoeren. Worden de beesten niet gebonden, dan moeten ze in groote manden en kisten geborgen worden en dat kan uiteraard niet in een zoo groot aantal gebeuren. Toen de inspectiedienst hedenochtend in Purmerend wederom een onderzoek instelde en ontdekte, dat de dieren in verreweg de meeste gevallen waren ge bonden, heeft hij den eigenaars en ex pediteurs verzocht de touwtjes door te snijden. Voorts is den aanvoerders mee gedeeld, dat wanneer zij de dieren in de toekomst wederom in gebonden toe stand gaan vervoeren, proces-verbaal zal worden opgemaakt. De Verceniging tot bescherming van Dieren heeft ook de autoriteiten van een en ander in kennis gesteld. Zij is vast besloten om alles in het werk te stellen om aan deze ergerlijke dieren mishandeling een einde te maken. NEDERLANDSCHE BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN In Nederland verdronken 30 jaar ge leden gemiddeld per jaar 939 mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Door de uitbreiding der zwemkunst, door pro paganda voor het volgen van cursus sen in zwemmend redden, door bevor dering van het opwekken der levens geesten bij schijnbaar verdronkenen en door het beschikbaar stellen van mo dern reddingsmaterieel, trad een groo te daling in. In de jaren 19201936 be droeg het aantal verdronkenen gemid deld per jaar 648, dus een gemiddeld kleiner verliescijfer aan mensehenle- vens van 291 per jaar. De bevolking van Nederland is in dien tijd toegeno men met ruim 2.000.000 zielen. DONDERDAG 21 OCTOBER HILVERSUM I, 1875 M.*KRO 8.00— 9.15 Gram.muziek NCRV 10.00 Gram.- muziek 10.15 Morgendienst KRO 10.-15 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Gram.- muziek 12.30 KRO-orkest en gram.platen NCRV 2,.00 Handwerkcrusus 2.55 Gram.muziek 3.00 Vrouwenhalfuur 3.30 Gram.muziek 4.00 Bijbellezing 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5.30 Apollo- Trio 6.30 „Uit het Bagno de vrijheid te gemoet", causerie 7.00 Berichten 7.15 Journalistiek weekoverzicht 7.45 Repor tage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS- Berichten 8.15 Collegium Musicum Novio- magense en gram.platen. (Om 9.00 „Voor wie en wat", causerie). 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgelconcert 10.45 Gym- nsatiekles 11.0012.00 Gram.muziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. AVRO 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.30 Het Omroeporkest en soliste. In de pauze: Declamatie. 12.30 Gra- mofoonmuziek 1.15 Orgelspel en zang 2.00 Voor de vrouw 2.30 Viool en piano 3.00 Knipcursus 3.454.00 Gram.mu ziek 4.05 Voor zieken en thuiszittenden 4.35 Gram.muziek 4.50 Voor de kinde ren 5.30 Het Aeolian-orkest 6.30 Sport- praatj e7.00 Voor de kinderen 7.05 AVRO-Dansorkcst 7.S0 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Mededcelingen 8.15 Concertgebouw-orkest, Toonkunstkoor en solisten. In de pauzeInterview 10.30 Gram.muzick 10.45 Reportage schaak match 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkcst 11.4012.00 Gram.mu ziek. DROITWICn, 1500 M. 11.25—11.45 en 12.05 Gram.muziek 12.50 Trocadero-Cinc- ma-orkest 1.352.20 Gram.muziek 3.10 3.30 Causerie „Things I cannot explain" 3.35 Stedelijk Orkest Bournemouth en so list 5.05 Causerie voor de vrouw 5.20 Joe Kayc en zijn Band 6.20 Berichten 6.40 „It occurs to me", causerie 7.00 Or gelspel 7.20 BBC-orkest 8.00 Gevari eerd Trafalgar Day Programma 9.00 Ac- tueele causerie 9.20 Berichten 9.40 Het Grillcr Strijkkwartet 10.20 Korte Kerkdienst 10.40 Het Orchestre Raymon- de en solisten 11.35 Bram Martin en zjjn Band 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gram.muziek 12.50 Gevarieerd con cert en zang 2.20 Gram.muzick 2.50 Zang 3.05 en 4.05 Gram.muziek 7.23 Zang 7.35 Pianovoordracht 7.50 Zang 8.05 Vocaal kwartet 8.50 Nationaal Or kest 10.50 Gram.muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Drcsdener Orkest 7.50 E. Borschcl's orkest 8.50 Gram. muziek 9.20 Volksliedercnconccrt 11.20 Verzoekconcert 12-35 Concert 1.35 Ge varieerd concert 3.20 Omroepschrammel- ensemble, Keulsch Pianoduo en soliste 5.20 Solistcnconcert 6.30 Dansmuziek (gr.- pl), 7.30 Omroeporkest en solisten 9.50 11.20 Stuttgarter Volksmusik, K. Rehfeld's Boercnkapcl. O. Schulrabc's Balaalaika-or- kest en solisten. BRUSSEL. 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Omroeporkest 1.30 Omroeporkest en zang 1.502.20 Grnm.- muzick 5.20 Salonorkest 6.50 en 7.2-3 Gram.muziek 8.20 Omroeporkest 10.30 11.20 Omroepdansorkcst. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Klein- orkest 1.502.20 en 5.20 Gram.muziek 6.35 Klcinorkest 7.35 Gram.muziek 8.20 Gevarieerd programma 10.3011.20 Gra- mofoonmuziok. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Het Omroepkleinorkest en solisten 7.35 Radiotooneel met muziek 8.20 Berichten 8.35 Populair programma 9.20 Berich ten 9.50 Kwartetconcert 10.05 "Weerbe richt 10.2011.20 Operamuziek (gr.pl.).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6