MOEILIJK VOOR PROBLEEM DE T.C. Proces - Ba rma t voor het Belgisch gerecht MODERNE GLASFIGUREN APARTE PULLEN EN SCHALEN „ONDER AAN DE BERG" De Kring bijeen Vorst Cobra EEN FINANCIEEL SCHANDAAL AMERSF. KUNSTHANDEL HOE WORDT HET NED. XI SAMENGESTELD Ned. B-Zwaluwen vanwege den mist gestaakt GEEN MIDVOOR Nederland-Frankrijk Het Nederlandsch elftal samengesteld Radio-programma's Door MARK CHANNiNG je pt n pat, i AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 Campagne tegen de Nationale Bank om den premier te treffen (Van onzen correspondent) HEDEN begint, voor de rechtbank te Brussel, het getuigenverhoor in het procës-Barmat, zooals het hier heet, alhoewel de aanklacht feitelijk twee banken betreft, nl. de Noorder- bank en de bank Goldzieher en Penso, waarachter Barmat echter schuil ging. Er bestaat voor deze zaak wegens de campagne, waartoe zij maanden lang aanleiding heeft gegeven, zeer groote belangstelling. Er zijn een tachtigtal getuigen gedagvaard, onder wie ook de gouverneur van de Nationale Bank. de heer L. Franck. de hooge ambtena ren van de bank. de gewezen minister van onderwijs, Petitjean. Het proces zal verscheidene weken duren. De raadkamer eerste instantie van onderzoek heeft slechts vijf per sonen naar de rechtbank verwezen, nl. de twee broeders Julius en Hendrik Barmat, een Nederlander uit Enschedé Meyer Loewenstein en twee Belgen. F. de Vreese en Fr Gyselingh. De aan klacht betreft fictieve circulatie van wissels voor een 100 milliocn, samen met fictieve kapitaalsverhooging, ver- valsching. ook in de balans, verduiste ring, oplichting, betaling van fictieve dividenden. De belangrijkste feiten be treffen echter de fictieve wissels, waar door het geld in de kas moest komen, terwijl de andere feiten de eerste moes ten mogelijk maken ofwel er het ge volg van waren. Het geheel is in den grond niet bijzonder sensationeel, ten zij voor zoover het de hooge bedragen betreft en de geslepen wijze, waarop de Nationale Bank beet werd genomen. Dc Noorderbank was een kleine Vlaamsche bank te Brussel, gesticht in 1914. Volgens de inlichtingen, die wij verzamelden, hielden zij zich voora' bezig met de financiering van kleine landbouwondernemingen in Brabant. In 1926 wendde zij zich tot de Natio nale Bank om haar handelspapier te laten disconteeren, doch het verzoek werd afgewezen. Hetzelfde jaar werd het kapitaal van twee op vijf milliocn frank gebracht. DE inschrijvers waren twee Fran- schcn en hun inschrijving werd on derhands overgenomen door de Vereenigde Handelsondernemingen van Barmat, wat de Nat. Bank niet wist. lil 1929 werd het kapitaal op 15 milliocn gebracht, met storting van de wettelijke 20 en het discoritocredlet van dc Nat. Bank, intusscheri toegestaan, na de eer ste kapitaalsverhooging, werd gebracht op vijf millioen. Een jaar later werd het kapitaal zoogenaamd volledig gestort en liet crediet bij de Nat. Bank werd zeven inilloen, om in Juli 1931 nog met 700.000 fr. toe te nemen, nadat J. Barnat, die in- tusschcn te voorschijn was gekomen, een waarborgakte van 700.000 fr. had ge- teckend. Later bleek, dat de kapitaals verhooging fictief was en de gediscon teerde wissels geen handelsverrichtin gen dekten. Er waren er bij, die valscho handteekeningen droegen. Zoodra do Nat Bank er lucht van had, dat er ge knoeid. verplichtte zij het disèöntocre- diet van de Noorderbank over te schrij ven op dc rekening van Goldzieher en Penso. Deze bank is van ouden datum en stond te Brussel steeds goed aange schreven. In 1929 geraakte zii in moei lijkheden en bij het overlijden van den heer Goldzieher werd zij overgenomen door dc N.V. Goldzieher en Penso, met een kapitaal van 50 millioen, gevormd uit 100.000 aandeelen van 500 frs., waar van 10.000 aandeelen naar de oude fir ma gingen. Het is echter ook hier ge bleken, later, dat het kapitaal niet werd gestort dat er geen versch geld werd aangebracht en dat de wissels, die wer den gedisconteerd door de Nationale Bank. aan Goldzieher werden overge maakt door de „Gema" (Gemeenschap nclijk Administratiekantoor) uit Den Haag. die ook een onderneming was van Barmat. Geleidelijk werd het dis enntnerediet van Goldzieher verhoogd 'nj de Nationale Bank en op het oogen blik, dat de bom moest barsten, was hel gezamenlijk crediet van de twee banken 27.500.000 fr. voor Goldzieher en 8.500.000 fr. voor de Noorderbank. Welk het juis te verlies is van de Nat. Bank. is nicl bekend, maar men spreekt van 17 mil lioen frank, opn verlies, dat nog gron ter zou kunnen zijn. naar gelang de waarborgen, die werden aanvaard door de hank, al dan niet gunstig te gelde kunnen worden gemaakt. MEN begrijpt, dat zonder de discon teering van de Nationale Bank de twee genoemde banken geen geld in hun kas zouden hebben gekre gen. In rechterlijk opzicht ligt het zwaartepunt van het proces ongetwij feld in de handelingen, welke de ver schillende misdrijven van de beschul- liping uitmaken, maar voor de Belgi sche openbare meening ligt het zwaar lepunt evenveel in de omstandigheden, waarin de hooge discontocrcdieten wer den toegestaan, op een oogenblik dal gezonde ondernemingen, die tegen de crisis worstelden, heel wat moeilijkhe den ondervonden en dit om twee rede nen Ten eerste verwijt men de Nat Bank, dat zij geen kijk had op de orga nisatie van de twee banken en niet heeft geweten wie eigenlijk aan do touwtjes trok achtpr de schermen, n l. Barmat. Ten tweede dat zij nog mil- liocnen ter beschikking heeft gesteld, toen zij wist, dat Barmat de heerscher was. alhoewel hij niet in de radon van beheer zetelde. liet is eigenlijk slechts op 23 .Tuli 1031 geweest, dat Barmat aan de Nationale Bank werd voorge steld door den H. Loewenstein, toen vruchteloos was getracht het toen 20 millioen bedragende discontocrediet te verhoogen. Barmat werd opgegeven als iemand, die de bank wou overnemen Twee dagen later is het crediet ver hoogd met drie milliocn, o.a. gewaar borgd door Barmat en de volgende maanden met nog 4,5 millioen verhoogd. VAN waar kwam deze inschikkelijk heid en wat heeft er toegeleid. dat vertrouwen werd betoond in een man die, blijkens zijn verleden, naar sommigen hier oordeelen, dit ver trouwen niet verdiende? De Nat. Bank zal zich in den per soon van haar gouverneur zelf komen verantwoorden en deze heeft herhaal delijk verklaard, dat geheel de campag ne tegen de eerste financieele instel ling van het land en tegen hem op las ter berust. Blijkens sommige inlichtin gen heeft de Nat. Bank slechts één be kommernis gehad: door nieuwe credie- ten toe te staan ook nieuwe en hoogere solide waarborgen in handen te krij gen, waardoor het te verwachten ver lies geringer zou worden. Het is trou wens een feit, naar uit de in beslag genomen briefwisseling blijkt, dat door de Nat Bank in 1930 allerlei maatrege len werden getroffen in verband met de werkelijke waarde van het door haar gedisconteerde papier en dat door do Noorderbank en door Goldzieher ook nieuwe maatregelen werden genomen UTRECHTSCHEWEG 36 direct over het spoor. Tel. 1758. om haar te misleiden. De Nat. Bank wou ook een te plotselinge ineenstor ting vermijden, met het oog op haar eigen belangen, in verband met de ge deponeerde waai'borgen. Men vergete hierbij niet, dat de heer Van Zeeland toen leeds vice-gouverneur was van de Nat. Bank en zoo komt het, dat dit proces in de schaduw komt te 'staan van de politiek en dat de cam pagne tegen de Nat. Bank woi'dt ge voerd om de regeering te treffen. Ten slotte sluit deze zaak aan hij de jongste campagne in verband met de vergoedingen, aan de directeuren en gouveimeur van de Nat. Bank betaald, o.a. aan Van Zeeland, die zich heeft gerechtvaardigd in een speciale Kamer zitting. Barmat, die uit België werd gezet, heeft een vrijgeleide vei-kregen om te worden ondervraagd De oppositie heeft het voorgesteld, alsof het gei'echt aan Barmat faciliteiten wou verleenen, ten einde de Nat. Bank te komen „ver dedigen". Db pi'ocureur heeft echter op do eerste zitting uiteengezet, dat „het niet opgaat een verdachte door hand having van een „uitdrijvingsbevel" de mogelijkheid te benemen zich te ko men verdedigen. Van een tweede vrij geleide, om op de zitting aanwezig te zijn, heeft Barmat echter geen gebiaiik gemaakt. Men begrijpt in welke atmos feer dit proces moet verloopen, n.l. in de verwachting van „schandalen", die naar wij hopen, zullen uitblijven. Bi'ussel, 21 October. SPORT EN SPEL Utrechtsche vereenigingen spe len dezen winter in Hilver sum en Amersfoort Onder groote belangstelling vond de. Tcchn. Algemeenc Vergadering van den Kring „Utrecht" plaats onder pre sidium van den heer D. v. Dijk. Na de opening van de vergadering werden de ontvallen leden J. L. van Bommel (D.K.R.) en H. Ploeg (Bran denburg) door den voorzitter herdacht. Belangrijke besprekingen hadden plaats over de wintcrcomnetitie. Met de ovei'dekte baden in Hilversum en Amersfoort hadden do onderhandelin gen gunstige resultaten opgeleverd, zoo- dat over enkele weken de competities zullen aanvangen. Door den Kring Utrecht zullen in twee afdeelingen com petities worden ingericht, die op Zon dagavonden in Hilversum cn in Amers foort. worden verwerkt. Voor afdeeling I sohreveLi in: Otter 1 (Hilversum), Star 2 (Utrecht), D.K.R. 1 (Utrecht), Zwemlust (Utrecht) U.Z.C. 2 (Utrecht), A.Z. P.C. 1 (Amei-sfoort) en Triton 1 (Wcesp). In Afdeeling II zijn ondei'gebracht: de Vest l (Naarden), Wilskracht 1 (Baarn), Otter 2 (Ililvei-sum), Pinguins (Bussum), Bilthoven 1, Zwemlust 2 (Uti-echt), Brandenburg 1 (de Bilt), Fo rel l (Woerden), Z.Z.V. 1 (Zeist) en Fuut 1 (Maarssen). Aan deze compe titie zal U.Z.C. 3 waarschtjnhjk nog worden toegevoegd. Op dc oefenavonden van A.Z. P.C. en Nepfunus zal bovendien nog een kringcompetitie woi'den gespeeld tus- schen Flevo (Nijkei-k), Bosclirand (Amerongen), Neptunus (Amersfoort), A.Z. P.C. 3 (Amersfoort) en Woest- duin 1 (Doorn). Over de kringtraining werd uitvoerig van gedachte gewisseld. Een door het bestuur gevraagde financieele bijdrage had geen instemming van do vergade ring, daar de meeste afgevaardigden van meening waren, dat de K.N.Z.B. deze ti*aining ter hand zal moeten ne men en financieren. Do heer Kabboord, scci etaris van den K.N.Z.B.-waterpolocommissie deelde me de, dat voor de wintercompetitie le klasse, waaraan door U.Z.C. 1 en Star 1 zal worden deelgenomen dit jaar in twee groepen zal worden gespeeld. De beide Utrechtsche clubs zullen in de Amsterdamsche afdeeling worden on dergebracht en hun thuiswedstrijden in Amersfoort of Hilversum spelen. Bij de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke zaken besproken, waar na deze geanimeerde vergadering werd gesloten. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodlg, «Is ze achter het stuur maar 'n tdein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) (Van onzen specialen verslaggever) LT ET zal voor de Technische *- Commissie van den K.N.V B. een toer zijn om het Nederlandsch elftal voor den interlandwedstrijd tegen Frankrijk te kiezen, want de wedstrijd Voorloopig Nederlandsch XI—Bournemouth, welke te Rot terdam werd gespeeld en door de onzen met 10 gewonnen, heeft wat betreft do voorhoedespelers weinig perspectief geopend. Daarom was de ontmoeting tus- 6chen Nederland B en de Zwalu wen voor de T.C. van zoo groot be lang, maar tot overmaat van ramp was de dikke mist gisteravond oor zaak, dat deze wedstrijd in het Stadion na vijf minuten spelens moest worden gestaakt, eerstens omdat het publiek totaal niets van 6pel en spelers kon onderscheiden, tweedens omdat de proefwedstrijd als zoodanig dus ook geen nut meer had. Het is welhaast een unicum in de geschiedenis van het Neder- £and6che voetbal, dat zulk een wed strijd, waarvan zooveel van af hangt, moet gestaakt worden. Na eenig overleg werd bekend ge maakt, dat men na 31 October de match al laten overspelen Voorloopig Ned. XI Bournemouth 10 HET Voorloopig Nederlandsch Elf tal heeft een heel matigen wed strijd gespeeld tegen Bourne mouth, welke met 10 werd gewonnen Doch dat was het voornaamste niet van dezen oefenwedstrijd. Immers hoofdzaak was te zien hoe de even» tueele plaatsvervangers van de huidi ge spelers het eraf zouden brengen. Wat betreft de achterhoede, dat was het deel van het elftal dat nog het beste heeft voldaan. Halle heeft bewe zen. dat hij nog niets van zijn capaci teiten heeft ingeboet. Ook Caldenhove» is als van ouds: dat wil zeggen uit stekend. Weber is met wegwerken niet meer zoo zeker als wij dat van hom gewend waren. Zijn uitvallen is hope lijk niet aan een ernstige blessure te wijten, anders zou do TC maar voor een extra probleem gesteld worden, want dat de keuze van onze nationale ploeg niet gemakkelij zal zijn staat wel vast. In de halflinie achten wij Pauwe en Anderiessen zeker van hun plaats. Indien men er toe mocht over gaan om van Heel als linksbinnen op te stellen, omdat men geen mid- voor weet en dat zouden wij na gisteren wel kunnen begrijpen dan is van Es ongetwijfeld de man om op de linkshalfplaats te debu- teeren. Hij heeft na een ietwat huiverig be gin uitstekend gespeeld, al dient hij nog eenige slordigheden in zijn spel te comgeeren Hij i6 in ieder geval beter dan van Gooi, die zijn vleugelspeler niet dekt en in het veld ook geen bijs ter goeden indruk vestigde. Zooals men weet speelde ieder een helft. In de vooi'hoede is onzes inziens al leen Wcls zeker van zijn plaats als rechtsbuiten. De andere buitenspeler zal men moeten kiezen uit Bergman en Mijnders. Bergman speelde giste ren een normaal partijtje. Er ging weinig van hem uit. als was zijn doel punt dan ook een goed uitbuiten van treuzelen in de Engelsche achterhoede. Mijnders is echter brillanter. al heeft hij zijn 6trikte éénbeenigheid tegen. Zooals gezegd lijkt ons de verkiezing van van Heel als linksbinnen te ver wachten, gezien de keuze van het voor loopig Nederlandsch elftal in zijn oor- spronkelijken vorm. Hetgeen dan met zich mee zou brengen, dat Smit mid- voor zou spelen, weshalve alleen nog valt uit te maken wie of de rechtsbin- ncnplaats zal bezetten. Dat is inder daad een nieuw probleem, aangezien de Bock naar onze meening niet nan de verwachtingen heeft voldaan, die men aan den speler, die op deze plaats speelt, mag stellen. Tusveld mag dan in Heracles een tank van beteekenis zijn, van interna tionaal kaliber is hij zeker niet. Wel licht dat Vente nog de meeste aanspra ken maakt om gekozen te worden als rechtsbinnen. Wij stellen echter nogmaals op den voorgrond, dat het uitei^6t las tig is een team te formeeren, daar men 6lechts zoo weinig spelers gisteren aan het werk heeft ge zien Ned. BZwaluwen Toen. wij gisteravond in het Stadion kwamen, konden wij den overkant bij lange na niet zien. Het publiek op do overdekte tribune begon te klappen toen de spelers het veld opkwamen, het geen geleidelijk door alle rangen werd overgenomen, of men de schimmen al dan niet kon gewaar worden! Onder de gegeven omstandigheden, was het te verklaren doch niet goed te praten dat het publiek zich, toen de wedstrijd eenige minuten oud was en men wel begreep, dat men niets zou zien, langs de wielerbaan naar beneden liet glijden om zich rondom de lijnen van het veld te scharen. De scheidsi'echter 6taakto even nadat Nederland B. door een pe> nalty van Mijnders (dat zei men ten minste') de leiding had genomen, den wedstrijd, waarop na eenigen tijd de strijd voorgoed werd uitgesteld tot 10 November. De bezoekers behoeven zich dus niet bekocht te voelen, want zij krijgen nu alsnog een match tus-schen deze teams te zien, welke zij gisteren zeker niet hadden gezien! AMSTERDAM, 20 October. Het Ne- derlandsch elftal, dat op Zondag 31 Oc tober a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam togen Frankrijk uitkomt, is door de keuze-commissie van den K. N. V. B. als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Caldenhove (D.W.S.). Midden: Pcllikaan (Longa), Ande- riesen (Ajax) en Pauwe ^Feyen- oord). Voor: Wels (Unitas), Vente (Feyenoord), Smit (Haarlem), Van Heel (Feyenoord) en Bergman (Blauw Wit). Als reserves zijn aangewezen: Dijk- VRIJDAG 22 OCTOBER HILVERSUM I, 1875 M. Alg. Prog. NCRV. 8.00 Schriftlozing, meditatie, gewade muziek tgr.pl.) S.30 Gram.muziek 9.30 Geluk- wcnschcn 9.45 Gram.muziek 10.30 Morgendienst 11.00 Grammuziok 11.15 Altvioolvoordracht 12.00 Berichten 12.15 Gram.muziek 12.30 Ensemble van der Horst, en Gram.muziek 2.30 Christe lijke Lectuur 3.00 Orgelspel 4.00 Be richten. Gram.muziek 5.00 Sopraan en piano 6.00 Gram.muziek 6.30 Tuin- I bouwpraatje 7.00 Berichten 7.15 Lite- 1 ïairo causerie 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichten 8.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", en solist 9.00 Bijbelschc causerie 9.30 Vervolg concert 10.05 Berichten ANP 10.10 Gram.muziek 10.45 Causerie over paardensport 11.00—12.00 Gram.muziek. Hierna Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. VARA 8.00 Gram.muziek VPKU 10.00 Morgenwij ding VARA 10.20 Declamatie 10.40 Gram.muziek 11.10 Vervolg Declamatie 11.30 Orgelspel AVRO 12.00 Gram. muziek 12.oO AVRO-Dansorkest 1.00 ue Palladians 2.00 Kniples 2.20 Om roeporkest 3.00 Zang en piano 3.o0 A\ KO-Dansorkest YaRA 4.05 Gram. muziek 5.00 Kindcruurije 5.30 Orgel spel 6.00 Optreden van amateurs O.30 folitiek radiojournaal 6.50 Gram.muziek 7.00 Causerie over rasuentheorie en erfe lijkheid 7.20 Gram.muziek 7.25 Be richten ANP VPRO —7.30 Bericnten 7.35 „Lezen in den Bubel", causerie 8.00 Pianovooruracht 8.30 „Dierontual", cause rie VARA 9.00 „The Lucky Birds" en solist 9.30 Radiotooneei met muziek 10.00 „Fantasia" en soliste 10.30 Be nen ten AinP VPRO 10.40 Avondwy- ülllg VARA 11.00 Cembalvoordracht en gram.muziek 11.30—12.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 11.40—11.50 Pia- nosoii 12.10 Viool en orgel 12.50 Hen- ry nail en zyn Band 1.3o—2.20 Birraing- nunis Pnuhaimonisch Strijkorkest, en so- nile 4.^u causerie over jazzmuziek (Met gr. pij 4.5o Phil Green's kwintet en so- nsten 5.20 Zang" 5.40 Ch. Erili en z\jn orkest 6.20 Berichten 6.45 Duitsche uitzending 7.05 Populair concert 7.30 aiuzikaie causerie 7.50 Claudo Bamp- ton's oikest m.m.v. solisten 8.20 Radio tooneei 9.20 Berichten 9.40 Causerie „What more do you want from the scien tist" 10.00 BBC-Orkest, en soliste il.Uó Fransche declamatie 11.20 Jack jackson's Band. ll.üQ12.20 Dansmu ziek. RADIO PARIS 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gram.muziek 12.50 Stafmuziek van de Garde Kepublicaine, en zang 4.20, 5.10 en 5.50 Gram.muziek 7.50 Viool en piano 8.50 Zang 10.50 Gram.muziek 11.20 1.20 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 5.50 Schupo-orkest 7.50 Omrocpschrammelensemble 11.20 Omroeporkest en solist 1.35 Gevarieerd concert 3.20 Omroep-Amusementsorkest 4.35 Gram.muziek 6.30 Omroeporkest en orkest van de Rijksarbeidsdienst 8.30 Zang en piano 9.6011.20 E. Bauschke's orkest, en pianoduo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Kleinorkcst 1.50— 2.20 en 5.20 Gram.muziek 6.05 Salon orkest 7.35 Gram.muziek 8.20 Omroep- symphonieorkest 9.05 Gram.muziek 9.20 Radiotooneei met muziek 10.3011.20 Ensemble „Pro Musica Antiqua". 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.40 Zang 12.oO Omroeporkest 1.50 Zang 2.002.20 Gram.muziek 5.20 Omroepor kest 6.35 Gram.muziek 6.50 Pianovoor- üiacht 7.10 Gram.muziek,7.35 Zang S.20 Gram.muziek 8.50 Uitzending voor oud-strijders. Hierna tot 11.20 Gram.mu ziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M.: 7.05 Radiotooneei met muziek 8.20 Berichten 8.35 Omroepkamerkoor, sprekers cn solis ten 9.20 Berichten 9.5011.20 E. Bauschke's dansorkest en het pianoduo Thomassen. Om 10.05 Weerbericht. 6tra (Z.F.C.), van der Linde (N.A.C.), Kuppen Feyenoord), de Bock (Bloemen- daal) en Ten Duis (Enschede). Het Nederlandsch B-elital te gen Normandie Op denzelfden dag wordt te Rouaan eori wedstrijd gespeeld tusschen bet Ne'derlandscb B-elftal en Normandie. De Nedcrlandsche B-ploeg is door de K.C. als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Wildere (Blauw Wit) en Punt (D.F.C.). Midden: Bonsema (G.V.A.V.), Wal- lacrt (P.S.V.) en Van Es (het Gooi). Voor: Van Walsum (R.F.C.), Heetjans iTubantia), Dumortier (D.O.S.), Drouen tP.S.V.) en Mijnders (D.F.C.). Reserves zijn: Verwijmoron (N.A.C.), Pots (G.R.C..), Dorland (Hot Gooi) en Ven Dijk (N.A.C.). FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 42) „De oppasser zonder tong. die van de beesten", fluisterde hij, „heeft een ring gekregen, die aan vrouwe Chirine be hoorde." „In zijn verwarring verzuimde hij zijn uitlegging te beginnen bij het be- gin. „Gekregen van wie, stommerik?" vroeg Khoon geprikkeld. ..Zij is vrij haar byoux te schenken aan wie zij wil „De sahib die u govanmrn genomen hebt, oh almachtige heeft hem dien gegeven" stamelde Jaffir lijkkleurig. „Welnu? Zij heeft verschillende k'.einoodiën pegeven aan het Engel sche meisje, die er tijdens hun onder houd één van in de hand van haar sa hib heeft gestopt Dat is héél na'uur lijk!" Het laffe karakter van Jaffir deinsde terug, 't Was inderdaad *zoo Hij had klaarblijkelijk geen genoog bewijzen om de favoriet te laten vallen Maar er be stond toch een spreekwoord, wie zich aan een doornstruik vastklemt, moesi ze stevig vasthouden' „Vrouwe Chirine hoert me bevolen hedenavond tegen hef ondergaan van de zon het kleine deurtje van den pa leistuin open te laten, en ze heeft me ook gelast, de bewakers van die plek weg te roepen." „Dat is nog eens mannentaal"', zei Khoon. „En wat denkt die zwijnskop van jou te doen?" Weer aarzelde Jaffir. want hij be dacht, dat het zijn bedoeling was, zoowel dezen mismaakten dwingeland, ais de beide vrouwen te verraden Zijn oogleden knipperdén en met zijn tong bevochtigde hij zijn lippen. ,,'t Is juist hierover, dat uw ellen dige slaaf raad vraagt, oh meester", zei hij onbeschaamd (Welke partij moest hij kiezen? Zijn van ang6t bevangen hersens werkten niet langer.) „Raad zul ie hebben en tot overmaat zul |e hem opvolgen ook. anders zul len morgen op he' strijdplein de wilde beesten er nog een slachtoffer bij heb ben, om te verscheuren Verstaan?" De verschrikte oogen van den eu nuch dwaalden door het vertrek met de menigvuldige zuilen. Hoe haatte hij toch dien Mongool!.. „Ja meester, ik heb 't verstaan", sta melde hij. (Waarom, oh waarom had hij in het voorbijgaan dezen ongeluks bode aangehouden? Waarom was hij met rechtstreeks naar den Khan geloo- pen en had hem alles geopenbaard, zoo als hij oorspronkelijk van plan was ge weest en wat hij met de hulp van Al lah nog hoopte ten uitvoer te bren gen.). „Luister dan. klomp ranzig spek, sis te de dwerg. Je houdt je aan de orders van Chirine Laat het poortje open Ga den sahib halen, bevrijd hem. Zorg er voor, dat hij geleid wordt naar...." Hij bleef s'eken cn liet zijn kleine, 'scherpe ongen rusten op den bevendon Jaffir ,Wnf zal er gebeuren, als ze den drempel over zijn? Alle passen worden bewaakt en mijn mannen en die van Alam Khan doen de ronde in het dal." „Hoe moet ik dat weten", kermde Jaffir. steeds meer en meer bevreesd bij de gedachte aan wat hem stond te wach'en. Oh Allah, wat moet er van mij worden? „Er zijn twee personen, die kunnen weten op welke hulp hij rekenen kan zoodra hij de poort goed cn wel door is. vervolgde bedaard zijn folteraar: Vrouwe Chirine en het Enjzolsche meis je. Hen kan men niet ondervangen. In- foi'meer eens bij don eahib. mogelijk heeft het jonge meisje het hem ver teld. Vrouwen kunnen slecht zwijgen. Begrepen, klont bedorven gelatine?" „Ja. natuurlijk, ik begrijp het. De he mel geve. dat ik het niet begrepen had" jammerde Jnffir ..Doch. wanneer ik dit allPs volbracht zal hPhhon. dat meer een held dan een armen eunuch waar dig is, wat gebeurt en dan met dozen ongolukkigon di'ommel. uw dienaar? Hoe zal hij bewijzen moetpn. nio' de sieutel te zijn. die dit vervl 6lot van de intrige ontsloten heeft, niet he' verantwoordelijk brein te zijn, dat de ontvluchting voorberpid. en da' hij. en hii alleen de eenige is. die nooit 6teek penningen gekregen heeft?" Khoon lachte gluiperig. De plotselin ge angst van Jaffir was een bewijs voor hem, dat de eunuch troeven in handen had. die hem in s'aat zonden stellen, zijn Khoon's plan van aan gifte te verijdelen Dp sluwe Mongool had al lang de bedoeling van don eu nuch doorzien. „Jo vergeet, oh Jaffir, dat je gezwo ren heht mij ie zullen helpen", zei hij bedaard. ..De dienst zal groot zijn? En wat mij helreft, ik zal ie ruim heloo- nen. dat heb ik al gezegd. Denk je. dat ik het eenige wapen wegwerpen wil, waarmee ik het eenige wezen, dat ik meer haat, dan den...,." „Man, die den sluier draagt?" mom pelde Jaffir, ontzet over zoo'n denk beeld. De hand van den dwerg omvatte in -ijzeren greep den klammen pols van den eunuch. „Dat heb ik niet gezegd, monster, dat je bent", snauwde hij. „Herhaal tot drie maal toe, en heel luid, en zweer op wat je het heiligste is. dat ik die woor den niet gesproken heb. yiug. of ik dood je op stnanden voet." Al sprekende had hij tersluiks om zich heen gokekon en gemeend iets achter oen zuil op een vijftig pas af stand te zien verdwijnen. „Bij Allah, ik zweer, dat u het niet ge zegd hebt", bevestigdo Jaffir met beven de stem. „Ik zweer het op den heiligen Koran. Ik leg er een op af bij den haard van den profeet Oh meester", sta melde hjj, zich meester makend, van Khoon's hand, die hij met kussen over laadde. vergeet, dat mijn ellendige mond deze woorden heeft geuit." Tranen mengden zieh in het geultje zweet, dat van zijn pafferig gezicht stroomde. „Goed, ik heb niets gehoord", ant woordde de dwerg, zijn hand torugtrpk- kend en haar afvegend aan de jas van Jaffir. „En mijn bevelen breng je ten uitvoer „Al waren ze duizendmaal moeilijker uit te voeren, dan nog zou ik gehoor zamen," hijgde Jaffir Doch spreid uw handen beschermend over mc uit, als een bronzen schild, om dezen aardworm te beschutten tegen den voet. die hem dreigt te verpletteren?" Khoon lachte kwaadaardig; voor hel eerst sedert eenige uren amuseerde hij zich: „Vrees niets Ik zal mijn woorden zoo inklecden, dat de olifant, in wiens dienst je bent. blindelings in den kuil loopt, welke ik onder zijn pooten heb gegraven en waarin hij op den bodem iets vinden zal. wat jij hebt laten val len. een poeder. Is 't zoo niet?" De eunuch likte het zoute zweet van zijn mond, doch zijn trillende lippen vermochten geen woord uit te brengen, met een hoofdbeweging gaf hij zijn be williging te kenn -n. Door pbtselingen twijfel overvallen, vroeg Khoon zich af, of dit verachtelijk individu door angst gedreven op het laatste moment niet terug zou deinzen voor het toedienen van het vergif; hij nam een schielijk besluit. „Geef mij het poeder, waarvoor jij zoo bang bont," fluisterde hij. „Morgen," verzekerde Jaffir „Neen nu, onmiddellijk, voor ik van hier ga." „Hooren beteckent gehoorzamen Heer Gaat u naar den Khan?" vr-»eg Jaffir met bevende stern. De oplucb' tine, veroorzaakt door het vooruitzicht van dezen gelen duivel verlost te wor den. hPrgaf hem het spraakvermogen ,,Ja. naar wien anders, stommerik. Dc eunnch ging zitten op den rand van een dor kopei'en rhododendron kui pen. „Mijn beenderen en mijn hart zijn versmolten tot was...", stottei-de hij „Waar haal ik don moed vandaan om mijn taak te vervullen." „Indien je niet gehoorzaamt, zal het lot, dat ja wacht, alle andere proble men oplossen", hoonde Khoon. „Ga het poeder halen." Langzaam sleepb Jaffir zich naar een deurtje, dat toegang gaf tot zijn bureau op ongeveer twintig pas afstand, ver wijderde het hangslot, trad binnen en verdween. Zich naar de andere kuip begevend, stopte de Mongool zijn vingers in den grond, trok ze daarop terug en wreef zich de handen met do droge aarde, alsj of hij iets onreins had aangeraakt. Toen klonk onder het hooge gewelf gedempt het snijdend geluid, gelijk aan dat van een haas. die door een hermelijn gegre pen wordt. Khoon wendde zich haastig naar d0 schildwachten. Daarop naar hot deur tje van den eunuch toegaand, stootte hij dit open en het geluid van den slag dat dit tegen den binnenmuur gaf, wekto van galerij tot galerij verschrik kelijke echo's op. Met zijn glinstercn- den dolk in de hand ging hij binnen. Het kleine vci'trek, dat wel een cel leek, was leeg. Toch was er geen andere uitgang cn het venster was van tralies voorzien. Khoon veronderstelde, dat do uiteinden van een paar groote blokken in den wand een geheime deur verbor gen. Maar al zijn pogingen, om ze ook maar een milimeter te verschuiven wa ren vruchteloos, evenals de inspanning van de toegesnelde wacht. HOOFDSTUK XXIX Rissaldar Sher Singh keert terug naar Labak en majoor Mercer vertrekt naar Simla Bij de schermutseling in de bergen, den dag na de ontvoering van Diana Lindsay was de rissaldar, die na de ver dwijning van Colin Gray het bevel van de Engelsche troepen op rich had geno men, er niet in geslaagd de achterhoede van den Cobra terug te drijven. Toen Gray was opgegeven als verj mist. werd de helling van dei berg, waar hij voor hot laatst was gezien van alle kanten doorkruisd. zonder dat het moge lijk was eenig spoor van den officier of van zijn gids te ontdekken. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2