PARKEERVERBOD LANGS DE LEUSDERHEIDE Wegen rondom Amersfoort EEN AUTOMAAT EN BIER Dameshoeden Voor iedere gelegenheid vindt U een geschikten hoed bij Soesterkwartier Vooruit" Jaarvergadering E.H.B.O A.Z.C. „NEPTUNUS" HERLEEFT WINTER-WARANDE Heeft U al kennis gemaakt met de WINTERWARANDE DE WITTE" „MEER-WERK ACTIE" AMERSFOORT HET VERKEER OP HET JULIANAPLEIN 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 KANTONGERECHT Eèn boer, die schandalig veel water bij de melk had gedaan Hedenmorgen stond een Mitomobilist terecht inzake overtreding ven het par keerverbod langs de Leusdefheide. Drie weken geleden was deze zaak reeds behandeld, doch vcgcns onder zoek uitgesteld. Volgens verdachte waren er langs het Leusderheide-wegvak van 4 V2 K.M., tengevolge van de twee nieuw gecreer- de toegangswegen en de bestaande zij wegen te weinig officieele waarschu wingsborden, alsmede in verband met de bochten en bosschen. Ook waren die waarschuwingsborden in meerdere gevallen te eer van den kant van den provicialen weg gezet. Verder waren de officieele borden voorzien van plaatselijke supplemen taire borden van dertig bij vijftig centi meter waarvan de wettigheid te betwij felen is. Deze supplementaire borden waren bovendien voor een passeerend auto mobilist onleesbaar, daar zij een heele geschiedenis bevatten in een optisch ontoelaatbaren blokletter van slechts 7 c.M. hoog en hoogstens 8 m.m. dun. De meeste deelen der letters waren nog dunner. De aanduidingen op die borden zou den volgens verdachte in strijd met el kander en in strijd met de werkelijkheid zijn. Op de borden staan afstanden, die onderling niet kunnen kloppen door de afstanden tusschen de borden zelf en zij verwijzen in afstanden naar punten, die er niet zijn overeenkomstig de slechts te gissen bedoeling van den steller. Door het slechte Nederlandsch op de borden en het weglaten van een extra punt achter de afkorting Kpunt Mpunt voor het woord kilometer zijn zij zeer misleidend. Het laatste bord noodigt de menschen uit links van den weg te parkeeren tegen bedoeling van den steller in en tot hun schadelijke ver rassing naderhand! Het bord. in welks nabijheid verdachte geverbaliseerd werd, verwijst uitdrukkelijk te parkee ren op de plaats, waar de agenten hem aantroffen. Op het officieele bord met het sup plementaire bord staat duidelijk: Niet parkeeren (een bocht en zijweg volgen op 15 Meter). Over drie kilometer par keerterrein 50 Meter rechts van den weg. De ambtenaar van het O.M. mr. Klein, heeft de situatie daardoor de veldwachters laten onderzoeken en mr. Klein is tot de conclusie gekomen, dat de toestand daar erg moeilijk is en de menschen vaak in de war kan brengen. Daar verdachte van de richting Amers foort is gekomen, is hij een bord gepas seerd, waarop stond, dat parkeeren ver boden was. De ambtenaar verklaarde verdachte schuldig en eischte een geld boete van 3 of 2 dagen. De kantonrechter veroordeelde ver dachte schuldig zonder oplegging van 6traf. Gevolg van gokken Een koopman uit Soesterberg was met een „buurjongen", zooals hij hem noemde, het dorp ingegaan en het twee tal had een bezoek gebracht aan een automaat, die in een café was opge steld. Het tweetal was al gauw onder den indruk gekomen van de even- tueele kansen van een dergelijk appa raat en het was dan ook daarom, dat zij hun kansen waagden en Vrouwe Fortuna was met hen en voor slechts 2 penningen kregen zij 73 penningen te incasseeren. Het was volgens verdach te verplicht om deze penningen in het café te verteeren. De koopman was toen met zijn buur jongen aan het biertjes drinken ge weest en na het vijfde glas was de koopman boven zijn theewater geko men en was het redetwisten over de automaat, die hem de 73 penningen had bezorgd. De ruzie was zoo hoog geloopen, dat de koopman uit het café moest worden verwijderd. Naderhand werd proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens openbare dronkenschap. De kantonrechter veroordeelde hem voor 6 of 3 dagen. DAMES, WjoiAwvanfcqjdüM WESTSINGEL 21 AMERSFOORT. Groote reclamelichtstoet trok door het kwar tier In het Soesterkwartier heeft gister- Avond de winkeliersvereeniging „Soes terkwartier Vooruit" een reclame-licht- ttoei georganiseerd. De stoet, welke samengesteld was "it praal- en reclame-wagens en ruim VOO Meter lang. is in de Nijverheidsstraat ge start en vervolgens door een groot ge deelte van hel Soesterkwartier getrok ken. Van de zijde van het publiek be stond voor deze zeer geslaagde reclame optocht groote belangstelling. Water bij de melk Een boer uit Kootwijkerbroek had water bij de melk gedaan en bij onder zoek was gebleken, dat bij 100 deelen melk zich 23 deelen water bevonden. De ambtenaar van het O.M., mr. Klein, vond dit een schandalige hoeveelheid water en achtte een strenge straf on zijn plaats en vroeg f 100 of 1 maand. De uitspraak werd 60 of 20 dagen. Pleidooi voor vrijhandel Een koopman had eenigen tijd te dezer stede gevent en daar hij niet in liet bezit was van een vergunning was proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Kantonrechter: Waarom vent u zon de" een vergunning? Verdachte: Ik dacht, dat de handel in ons Nederland geheel vrij was. Kijk b.v. eens naar de mijnheer de Kantonrechter, die venten maar raak. Als je nu weet, dat buitenlanders ons land zoo prefereeren en wij nog niet eens wat mogen verkoopen, dan is het toch wel erg treurig. Deze overtreding kostte den koopman 1.— of 1 dag. Aantal leden iets terug- geloopen De zesde jaarvergadering van de E.H.B.O. werd gisteravond in „Germa- nia" gehouden en door vele leden bij gewoond. Na de opening door den voorzitter, dr. Van Nieuwenhuizen, werden de no tulen en ingekomen stukken voorgele zen. De secretaris deed hierna enkele mededeelingen over de jaarvergadering welke te Zwolle werd gehouden, waarna het jaarverslag werd voorgelezen- Uit dit verslag bleek, dat het ledental iets was teruggeloopen, terwijl "het aantal gediplomeerden iets was vergroot. He laas bestond er voor de cursussen wei nig belangstelling. Een woord van dank werd gebracht aan de doctoren, die deze cursussen hadden geleid. Alhoewel het ledental was verminderd, was het aan tal donateurs iets verhoogd. Een woord van hulde werd nog ge bracht aan den heer Van Eijkelenburg, die eenigen tijd geleden bij een kind, dat bij den Plantsoengordel in het Soesterkwartier te water was geraakt, kunstmatige ademhaling had toegepast en er in geslaagd was de levensgeesten weer op te wekken. Het verslag van den penningmeester vermeldde een bedrag van ƒ698.21 aan inkomsten en 506-96 aan uitgaven;'het batig saldo bedroeg du6 191.25. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat tot bestuursleden werden ge kozen mej. A- J. J. Lok en de heeren W. van Dijk, W. Alblas en Vonkeman. In verband met de contributie-vast stelling stelde de penningmeester voor de contributie voor het vereenigingsjaar 19371938 te laten zooals ze thans is, waartoe werd besloten. Goedkeuring werd gehecht aan het voorstel van het bestuur om eenig nieuw materiaal aan te schaffen- De nieuwe cursus zal aanvangen 27 October a.s. des avonds om 7.15 uur in de school in de Lange Beekstraat. Na de rondvraag, waarbij nog gespro ken werd over de uniformen, werd de vergadering gesloten- CONCERT HARTVELT-KWARTET Het Hartvelt-kwartet zal op Dinsdag 9 November een concert geven in den foyer van Amicitia Het programma bevat o.a. het Piano- quintette van César Franck. Onze stad genoot Gerrit van den Burg zal daar bij zijn medewerking verleenen. Cabaretavond en propaganda- avond in „De Valk" DE Amersfoortsche Zwemclub „Neptunus", welke bijtijds nieuw leven werd ingeblazen, zoo dat haar voortbestaan verzekerd is, hield gisteravond in de groote zaal van „De Valk", ter viering hiervan en ter kennismaking met de ledèn der Sportfondsenafdeeling een pro paganda- an cabaret-avond, welke onder leiding stond van den heer L. de Voogd. Er is reden tot feestvieren, aldus de voorzitter. In het begin van dit jaar, raakte de vereeniging, door de weinige belangstelling voor de zwemsport, in een ongunstigen toestand, zoodat er een vergadering belegd moest worden om de vereeniging te liquidecren. Deze nood kreet bleek voor velen het luiden van de alarmklok te zijn. Er vormde zich een „reddingsploeg". Kunstmatige adem haling werd toegepast, zoodat de le vensgeest weer te voorschijn kwam, waarvoor wij dank verschuldigd zijn aan de redders. Hoewel wij nog niet ge heel door de moeilijkheden heen zijn, begint het niettemin in de verte te glo ren. Binnenkort hopen wij de laatste moeilijkheden overwonnen te hebben, aldus de heer do Voogd. Om het zwemmen meer populair te maken, werd, nadat het voortbestaan van de vereeniging verzekerd was, be sloten een groep sportfondsenzwemmers te vormen. Ook hier ging niet alles even vlot Het doel werd echter bereikt. De groep werd opgericht met 170 leden, de vereeniging telt 55 zwemmers, zoodat „Neptunus" thans een ledenaantai heeft van 225. Hiervoor zijn wij groo- ten dank verschuldigd aan den ijveri- gen propagandist den heer H. A. Vier dag. De moeilijkheden waren na het aanvaarden van het voorzitterschap groot, vooral die van financieelen aard. Niet het bestuur en de hulp der leden hebben wij, zoo vervolgde spreker zijn rede, „den wagen" weer in het rechte spoor gebracht, om vervolgens de stich ting en de opening van het sportfond sen bad toe te juichen, omdat men hierin een mogelijkheid zag de belang stelling voor de zwemsport op te vop- ren. Dat het één onzer leden, de heer Vierdag, was, die de eerste stoot gaf Van hotel „De Witte" De directie van hotel „De Witte" heeft door het inrichten van een z.g. winter-warande in een groote behoefte voorzien. Het bekende terras, dat voor al in den zomer en ook op warme da gen veel aftrek heeft, moest steeds in den winter worden ontruimd. Nu heeft men op een schitterende wijze dit ter ras geheel bij het café getrokken en wel op zoo'n manier, dat men de idee krijgt buiten te zitten. In dezen „tuin" is eveneens centrale verwarming aangebracht, zoodat de temperatuur behaaglijk is De ramen kunnen net als bij een auto worden opengeschoven. Ook de verlicnting is op aardige wijze aangebracht. De directie heeft door een dergelijke gelegenheid te scheppen om te dineeren of de thee en koffie te gebruiken een slukje Parijs in onze stad gebracht. De heer W. van Gent heeft hier we derom getoond van iets kleins iets groote ta maken. CüpLnda 'I alrijke gaven had koningin-weduwe Mary van Engeland in ontvangst te nemen bit haar bezoek aan het West-Londen hospitaal, waarvan zij de nieuwe uitbreiding ter gelegenheid van het zilveren jubileum dezer in stelling opende. tot de oprichting, daarmede prijzen wij ons gelukkig. Met de heeren C. v. Om meren Jr. en J. C. Spoel werden daar na de eerste voorbereidende maatrege len getroffen Hoewel hun werken niet altijd begrepei. en voldoende op prijs werden gesteld, kwam het sportfondsen- bad toch tot stand. Wij kunnen den initiatiefnemers niet dankbaar genoeg zijn voor hun werk voor de zwemsport en het algemeen belang der gemeente. Nadat spreker dank had gebracht aan de leden, die belangeloos hun mo dewerking verleenden om op deze wij ze bij te dragen om de financifcn weer op peil te brengen, temeer daar de ver eeniging in 1938 het 25-jarig bestaan hoopt te herdenken, besloot hij zijn propagandarede. Het vroolijke gedeelte van den avond werd verzorgd door het Duo Pijpers te dezer stede, dat met liedjes en schet sen direct „contact" met de aanwezi gen in de zaal had. En tot slot een ge animeerd bal, met medewerking van „The Harlem Rovers" onder leiding van den heer Wim Ripken, die ook de entre-actes vulde. Alles te samen een goede propagan- da-avond voor de zwemsport in het al gemeen en voor „Neptunus" in het bij zonder. Naar men ons mededeelde heeft de A.Z.C. „Neptunus" plannen om binnen kort St. Nicolaas-wedstrijden te orga- niseeren. CONCERTVEREENIGINGEN Het eerste concert van het U.S.O. met de pianiste Steil Andersen in het Grand Théêtre voor de Concertvereeniging te geven, stond in onze Agenda vermeld op 23 October. Om vergissingen te voorko men willen wij er met nadruk op wijzen, dat het eerste concert van het U.S.O. hier plaats zal vinden op Donderdag 28 Octo ber, 8 uur. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 226 wagens aangevoerd. VAN n Centraal verwarmd Qezellig interieur Besteding van gelden van de Verkeersfonds- begrooting OP de verschillende posten van de Verkeersfondsbegrooting 1938 is voor onderhoud, verbe tering en aanleg van wegen, als mede voor den bouw van bruggen in totaal een bedrag te vinden van f 6.515.500. waarbij nog een bijdrage geteld moet worden van rond f 372.800. die uit het Verkeersfonds ten goede komt aan de Provincie ten behoeve van het provinciale wegennet. Daarnaast draagt het Rijk nog f 1112,— bij voor de groote wegen der tweede klasse in Utrecht. Onder genoemd getal van 6V2 mil- lioen gulden is beerepen een be drag van 1.050.000 bestemd voor den bouw van bruggen over het in aanleg zijnde nieuwe kanaal van Amsterdam (Utrecht) naar den Bo ven Rijn. De kosten van deze over bruggingen zijn niet geboekt onder de afdceling Landwegen, doch onder de afdeeling Waterwegen Het grootste bedrag wordt uitgetrokken voor de spoedige voortzetting van den aanleg van den weg 's-Gravenhage—Utrecht. De cijfers op het hierbij afgedrukte kaartje verwijzen naar de rijfers. welke in onderstaande uiteenzetting voorko men: 1. f 25.000 voor verbetering van rii- wielpaden langs den weg Baarn-Amers- foort: 2. f 40.000 voor vernieuwing en verbreedine van het wegdek van den weg Huis ter Heide—Amersfoort; 3. 25.000 voor verbeteringen aan den weg Utrecht—de Bilt—Driebergen—Arn hem; 4. 5000 voor vernieuwing van de brug nabij de Meern in den weg Utrecht Harmplen; 5. f 2.500 voor verbreeding van de brug in het dorp Harmeien; 6. f 50000 voor partieele verbeteringen aan den weg Abcoude—Utrecht: 7 f 1.050.000 voor den houw van bruggen over het in aanleg zijnde kanaal van Amsterdam naar den Boven Riin: 8 f 3260.000 voor grondaankoop, aanleg aardebaan en bouw viaducten en brug gen in het in Utrecht gelegen gedeelte van den weg 's-GravenhageUtrecht; 9. 500000 voor grondaankoop en begin van aanleg van den weg Amsterdam- Utrecht (een gedeelte van dit bedrag wordt op Noord-Hollandsch gebied be steed); 10. f 300.000 voor begin van aan leg van den nieuwen weg F.emnesHoe velaken: 11 f 800.000 voor voortzetting van den aanleg van den weg Utrecht— Hilversum en den weg bpoocien Utrecht: 12. f 100.000 voor gedeeltelijken grond aankoop voor den rondweg bezuiden Amersfoort: 13 f 120 000 voor aanleg van den toeleidenden weg bij de brug te Vreeswijk. B\j dc beëindiging van de werkzaam heden betuigt het Comité „Meer-Werk- Actie" hartelijk dank aan allen die tot het welslagen daarvan hebben mede gewerkt. WJj spreken daarbij den wcnsch uit dat ook na afloop van onze Actie de Burgerij zal blijven voortgaan met koo- pen en werk te geven, teneinde hier door te geraken tot eene vermindering der werkloosheid. De cirkelrand en langwerpige verhooging blijken doel treffend te zijn Naar men weet, heeft men eenigen tijd geleden het verkeer over het Julianaplein in vastere banen geleid door het aanbrengen van een cen traal gelegen cirkel en een langwer pige verhooging in de richting van den Leüsderwcg. Beide verkeersverbeteringen zijn be doeld als proeven en momenteel in be ginstadium aangelegd. Voorloopig zullen zij nog geen vaste vormen aannemen, aangezien de uitvoering daarvan dit jaar niet op de gemeentebegrooting geplaatst De komende maanden zal men dus be steden om te contróleeren, of de toestand van het oogenblik voldoening schenkt. Gebleken is reeds, dat de langwerpige verhooging 't verkeer van den Leusder- weg in de richting van de stad op doel treffende wijze regelt. Overwogen dient echter te worden of de centrale cirkel- rand niet te groote straal heeft en daar door moeilijkheden oplevert voor be stuurders van groote vrachtwagens, die van den Leusderweg of Arnhemscheweg komen en de Bergstraat willen inrijden Ons inziens zou men kunnen volstaan met een cirkel, welke een kleinere straal heeft. Met al is nu bereikt, dat men niet meer, zooals vroeger, getuige kan zijn van een willekeurig rijden over dit zoo lp:'"' o nlein. BURGERLIJKE STAND 21 October OVERLEDEN: J Merkenij. 12 jr M Segboer. 72 jr. wed van C. Vonken berg: F van de Ven, 83 J., weduwnaar van II Zuidema. ONDERTROUWD: P. J. Tolhuizen en H. A. L. KlijnG. v. d Flier en L. Schumann- J van den Berg en J C Versteeg W Zijlstra pn .1 A Meijer; W. Hofland en M Meverink; G. Dijk stra en G. van Doorn GEHUWD- G. A van Zweeden pn A E van Slooten-, A. Stegink en M van Wakeren FRUIT- EN GROENTENVEÏLING 20 October Valappplpn 25 ct.. Druiven 7—10et., Tomaten 2025 ct., Beurré Clairgeau 10 19 ct Bellefleuren 69 ct., Groninger Kroon 57 ct-, Sterappelen 912 ct.. Goudreinef 7 12 ct Winternn I7 ct. Giesser Wildeman 89 ct.. I.Tshout 6—7 ct-, Graham 8—10 ct.. Notarisappel 7—8 ct.. Cnmpagnezoel 5—7 ct., NnnVeau Poi teau 810 cl Present van Engeland 0 7 ct Lof 8—9 ct Sp- bonnen 1029 ct., Sniihoonen 1922 ct Pronkers 68 ct.. Postelein 58 ct.. Spinazie 69 ct Spruiten 69 ct.. Andijvie 611 ct.. Sla 612 ct.. Prei 3115 ct Knolselderv 20 30 ct.. Groene kool 2i50 ct., Chin kool 13—27 ct., Roorle kool 3766 ct-, Witte kool 7175 ct.. Komkommers 22 38 ct., Wortelen 35 ct.. Peterselie 57 ct., Seldery 610 ct- Grand Théfttre. Geen filmver- tooning. Zondag doorloopend 1 45 4.— 6.15 en 8.30 uur. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling ov>rice dacen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m matinée City Théater. Tot en rnet 21 October vertooning van de film „Gravin Alexandra." Zondag 1.45. 4 uur. 6.15 en 8.30 uur (Dnorloopend) Aanvang laat ste voorstelling 8 30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur Overige dagen 8.10 uur. 7aterdag en Woensdag matinée 2 30 uur Museum Fléhlte, WeetsingPl Vondeltentoonstelling van fi.t.m 30 October. Geopend da gel van 10—12 en 14 uur. uitgezonderd Zondag©. 's Zaterdags 10—1? en 130—3 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) Tbeosoflscbo Bibliotheek. Ga- houw Theosofische Verpeniging. Be- gentesselaan. lederen dag van 68 uur Sterhuls Beekenst.laan 8. Teder© avond geoppnd en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Edison- straat 35. Oponbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. GHdchuls A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Naiaarstentoonstelling van 231 October, van schilderijen, houw kunst en kunstnijverheid dng. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 25 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. 2 t.m 24 October Sierkunst. Ten toonstelling van schilderijen door Antoinette van Hoytema. 21 October. De Valk. Vergadering Bel- lamv 8 uur. 21 October. Grand Thé&tre. Cul- tuka. Hofstad Tooneel voert op: ,,'t Overschotje." 8.15 uur. 22 Octohpr. Amicitia. Abonn voor stelling. Het Masker voert op „Ell- sabelh. de vrouw zonder man." 8 uur n.m. 23 October. De Valk. Soirée R H. B.S. 7.30 uur. 23 October. Amicitia. Vertooning smalfilm der N.V. Bruinkolen te R'dam. 7.30 uur. 26 October. Foyer Amicitia. Ver. van Huisvrouwen. Lezing met licht- heelden van mej. M. T. Boekei over Finland. 2.30 uur. 27 October. Amicitia. Kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman spreekt over „Onze Vloot" voor Nat. Veilig heid. Onze Vloot en N.J.V. 8 uur. 28 October. Grand Théatre. Con certvereeniging. U. S. O. concert. Piano-soliste Steil Andersen. 8 uun 28 October Amicitia. Bridgecon cours van BRAM 8 uur. 29 October. Amicitia. Propa- ganda-vergadering Ver. Oost en West 8 uur. 29 October De Valk. Schermwedstrii- den van E.M.M.A. 29 October. Monopole. Genootschap Ned Frankrijk Lezing door Octavo Aubry over: L'Homme chez Napo léon. 8 uur n.m. 30 October. De Valk. Feestavond vari E.M.M.A. 8 uur. 31 October. Concordia. Inst. Arb. Ontwikkeling. Voordracht door Ge rard Pilger: „Japan, het land van de rijzende zon". 7.30 uur n.m. 9 November. Amicitia. Concert Hartvelt-kwartet. ZEIST. 30 October. Figi. Abonn. voórstal- ling „Het Masker." „George en Mar- geret." 8 uur. 1 November. Figi. Klein abonnement. R'damsch Hofstadtöoneel voert op „Can dida." 8 uur. NAAR DE A.V.R.O.-STUDIO Hedenmorgen zijn van het autopark tegenover hét politiebureau alhier, ruim 00 stadgennoten en eenige inwoners van -Soest met autohussen naar Hilversum vertrokken voor een bezoek aan de VVR.O.-studio SPORT EN SPEL SIMULTAAN-PARTIJ R.H.B.S. Woensdagmiddag «peelde eén lid van de Amersfoortsche Schaakvereni ging pen simultaan-partij fpgen een 20- tal leerlingen van de R H B S. Er werd iu pon vlot fpmpo gespeeld. De «imulfaanspeler won 17 partijen, '•'oor er 3 en sneelde 1 rpmise. Hii vprloor tegen de leerlingen Tjio Te|< Beng W Hasners en Chr. Rekké en sneelde tpgen den leerling Woerd- man remise OMREKENINGSKOERSEN 20 Oct. 21 Oct. Oft Niet off. i.onden 8.961* b.97 Berlün 0.72.67 .72.68 Parlii. ..12 1.13 Brussel 30.49". 30.55 7.6 rich 41 .4 41.71 Kopenhagen 40.1 40 IQ Stockholm 46.3' 46.25 Oslo 45.12S 45.10 Vew Vork I.80<:t 1.81 Praag 6.34V* 6.37 Milaan 6.5714 Medeged. door de R'damsche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5