Werelds .draaiboek Vorst Cobra Dr. Henri Polak verdacht van beleediging De brandstoffen- voorziening Brand in rijwiel- zaak 75 cent 75 cent juper-kwauteit! Dagvaarding nietig verklaard Verdronken tijdens mist Vele rijwielen vernield UIT DE STAATSCOURANT Iedere dame profiteere, Van wasschen, knippen onduleeren Of watergolf. Salon Nieuborg - Wijersstraat 1 - Tel. 216 Het knippersignaal Verkeersregeling bij stopplaatsen Do-re-mi-fa-sol Reserveert Uw Zaterdagavond 23 OCTOBER DANS-DEMONSTRATIE BAL r 10 ct. 1 Door MARK CHANNING te R» AH PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 OCTOBER 1937 BINNENLAND i Wegens plaatsing van een artikel in Het Volk contra de „Ned. fascisten" en'of „leden der N.S.B." AMSTERDAM, 21 October. Een Amsterdamsche advocaat voelde zich ale fascist beleed.igd door een Kroniek van Dr. Henri Polak, opgenomen in „Het Volk" van 6 Maart. Hij diende een klacht bij de justitie in en de officier stelde een vervolging in wegens belee diging van „De Nederlandsche Fascis ten" en/of „de leden van de N.S.B., zijn de een tot de bevolking behoorende groep van personen". Vandaag diende do zaak voor de vijf de kamer der arr. rechtbank, gepresi deerd door Mr. V G. A. Boll. Dr. Henri Polak werd verdedigd door Mr. M. Men dols, die onmiddellijk nadat de officier mr. B Kist, de dagvaarding had voor gelezen, een aanval op de tenlasteleg ging deed. Deze is z.i. nietig, daar zij in strijd is met art 261 W v. Str., waar in staat dat de dagvaarding de tenlastr legging moet inhouden van een be paald feit, zoodat de verdachte nauw keurig weet, wat hem ten laste is ge legd. In deze dagvaarding is het gehee- le artikel opgenomen, zonder na dere aanduiding van de beweerde beleediging. PI. zegt nog nooit zoo'n dagvaarding in handen te hebben gehad. Het geheele stuk is een obs cuur libel. Waar gaat het heen met het recht van den verdachte, zich voor te bereiden op zijn verdedi ging. De verdachte is er toch niet om raadseltjes op te lossen. PI. ci teert verschillende arresten van den Hoog Raad. Ten tweede heeft de officier de belee diging van de Nederlandsche fascisten en/of de leden van N.S.B. ten laste ge legd. Wat bedoelt het O.M. hiermede? Heeft verd. zich beleedigend uitgelaten over de fascisten of over de N.S.B.? De officier zeide in zijn repliek, dat men dit artikel in zijn geheel moet le zen. In dergelijke gevallen wordt steeds ihet heele artikel in de dagvaarding op genomen, ook al omdat do rechtbank dan van het geheel kennis kan nemen. Mr. Mendels merkte op, dat hij geen enkel bezwaar had, dat het heele arti kel wordt opgenomen in do dagvaar ding, doch dan dient aangeduid te wor den, welke regels de beleedigendo uit drukkingen bevatten. De rechtbank ging hierop in raadka mer. Nadat de rechtbank ruim een half uur in raadkamer was gewec6t, her opende de president de zitting Hij deel de als de beslissing van dit college mede, dat de rechtbank hot eens is met den verdediger,, Mr. Mendels, en dat de dagvaarding nietig dient te worden ver klaard, omdat deze niet beantwoordt aan de eischen van het bepaalde feit, zooals het desbetreffende artikel in het >vethoek van strafvordering voorschrijft De zitting werd hierop gesloten en de officier zal een nieuwe dagvaarding moeten uitbrengen, waarin dus nauw keurig omschreven dienen te staan wel ke feiten in het artikel, door Dr. Henri Polak in Het Volk geschreven, z.i. be leedigend zijn. Minister onkent dat er te veel export naar het buitenland zou zijn 's-GRAVENHAGE, 21 October. Op de vragen van den lieer Wijnkoop be- treffende de brandstoffenvoorziening in het a.s. winterseizoen heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat hem niet is gebleken, dat de Lim- burgsche mijnen, tot nadeel van haar leveranties in eigen land, veel te veel naar het buitenland zouden exporteeren Indien hier en daar stagnaties in den aanvoer van bepaalde soorten kolen mochten optreden, dan houden deze ver- band met de sterk toegenomen vraag naar die soorten en de belangrijke voor- raadvorming bij de afnemers. Voorts herinnert de minister er aan, dat zijn ambtsvoorganger reeds op 12 Novembei 1936, bij de beantwoording van soort gelijke vragen als than6 zijn gesteld, er op heeft gewezen, dat zekere vertragin gen in den aanvoer van kolen geduren de de maanden September en Octohei moeten worden beschouwd als een sei zoenverschijnsel, hetwelk verband houdt met de bij het invallen van den winter plotseling stijgende vraag naar de meest gangbare, soorten huisbrandkolen. De ervaringen, in het vorige stookseizoen opgedaan, hebben dit geheel bevestigd Punter werd aangevaren door motorboot STEENWIJK, 21 October. De 19- jarige H. uit Wetering is vanmorgen tusschen Stepmvijk en Blokzijl in de wetering geraakt en verdronken. H. bad met den beurtschipper D. uit Blokzijl afgesproken, dat deze van hem aan het eind van de Roomsloot een mand met kippen zou overnemen, wel ke bestemd was voor de markt in Mep pol. Toen H. met een punter op den hoek van de wetering en de Roomsloot verscheen, bemerkte hij door den dik ken mist de motorboot van D. pas op het laatste oogenblik. Het gevolg was, dat de punter door de motorboot werd overvaren, waarbij H. in het water viel. Met een vaarboom beeft do schipper getracht met den drenkeling in contact te komen, doch de mist heeft dit verhinderd. Na eenige uren dreggen is het lijk opgehaald. LUCHTBESCHERMING ARNHEM, 21 October. Ten provincie huize alhier is heden een bijeenkomst gehouden van burgemeesters en hoof den van plaatselijke luchtbeoefenings- diensten in Gelderland, ter bespreking van de organisatie der luchtbescher ming. De bijeenkomst stond onder leiding van den Commissaris der Koningin in de procincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, terwijl mede aanwezig was de inspecteur van de Luchtbescher ming, de luitenant-generaal b. d. De Ridder. CONFERENTIE DER NEGEN MOGENDHEDEN De Nederlandsche regeering zal naar de Msb. verneemt, gevolg geven aan do tot haar gerichte uitnoodiging om deel te nemen aan de conferentie der negen mogendheden op 30 October te Brussel te houden. Binnenkort zullen nadere mededee- lingen worden gedaan over de samen stelling der delegatie. Zuivert den mond. AMSTERDAM, 21 October. Van- middag omstreeks half een brak aen felle brand uit in de rijwielzaak van H. van den Berg, gevestigd in het onder stuk van de pcrceelen Van Oldenbarne- veldtplein 21 en 23 te Amsterdam. Beide onderetukken hebben een voor- gedeelte, dat ten deele als etalage- en verkoopruimte gebruikt wordt, een middengedeelte, dat gebruikt wordt als opslagplaats voor rijwielen en rijwiel- onderdeelen, en éen achteretuk, waarin de werkplaats gelegen is. De brand brak uit in de op dat oogen blik verlaten werkplaats in perceel 23, terwijl de eigenaar en drie knechts aan het werk waren in het onder stuk van perceel 21. Toen het vuur ont dekt werd, sloegen de vlammen reeds fel uit, en tastten een achter het perceel gelegen uitbouw aan, terwijl het vuur zich tevens snel naar voren uitbreidde en in de opslagruimte van perceel 23 groote verwoestingen in den daar opge slagen voorraad teweegbracht. De brandweer slaagde er echter in korten tijd in, den brand meester te worden. Voor de beide perceelen, waarin de rijwiclzaak gevestigd was, hoopte zich een 6teeds grooter wordenden stapel rijwielen op, waarvan de voorste, die het eerst naar buiten werden gebracht, weinig of geen schade hadden opgeloo- pen, doch naarmate men dieper in het perceel kwam, bleken de fietsen meer te zijn vernield. Naar de oorzaak van den brand, die de brandweer niet terstond kon vast stellen, wordt nog een onderzoek inge steld. I Bij beschikking van den minister van economische zaken is, met ingang van 1 November 1937, aan Ir. A. H. Smale, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als loeraar aan de Rijkslandbouwwinter- sehool te Dordrecht. Bij K.B. is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Bur- gersdhool te Wageningen: B. de Boer. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP DEDEMSVAART, 22 Oct. Op het emplacement der E.D.S. alhier is gister avond een ongeluk met doodelijken af loop gebeurd. De ruim veertig-jarige ge huwde chauffeur Wachterveld uit Coe- vorden, die goederen van de eene in de andere auto laadde, geraakte, toen een der wagens plotseling achteruit liep, met zijn borst tusschen deze bekneld. In zorgwekkenden toestand werd de man naar het ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Vanochtend is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden. J. RADDER f Te Boskoop is in den leeftijd van 56 jaren overleden de heer J. Radder. De heer Radder was voorzitter van de afdeeling Boskoop van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond en genoot groote achting in de gemeente. Hij was lid van de firma J. Blaauw en Co. (v.m G. B. van Nes cn Zn.), een der bekende boornkweekerszaken. De A.N.W.B. waarschuwt tegen een overmatig gebruik 's-GRAVENHAGE, 22 October. De A.N.W.B. schrijft ons: Het is nu ongeveer een jaar geleden dat het hoornsignaal bij donker tot 10 uur facultatief en daarna gebiedend door het knippersignaal werd vervan gen. Juist nu de dagen korten gaat dit knippersignaal een steeds belangrijker rol in het verkeer spelen. En daarbij is het den A.N.W.B. gebleken, dat tal van bestuurders van motorrijtuigen het sig naal niet goed toepassen, want ofschoon het langzamerhand wel algemeen be kend is dat men alleen een hoornsig naal mag geven, wanneer de veiligheid van het verkeer dit eischt, wordt het feit dat dezelfde bepaling voor het knip persignaal geldt, door velen over het hoofd gezien. Het gevolg is dan ook dat tal van autobestuurders bij donker voor iedere zijstraat en voor ieder vervoer middel dat zij willen inhalen of passee- ren even hun hoofdlichtbundels ontste ken. Op de drukkere wegen, vooral in de buitenwijken van de grootere steden, is dit niet alleen erg hinderlijk voor het tegemoetkomend verkeer, maar het le vert daarbij mogelijkheid van verblin ding op, doordat het oog van de tegen liggers met korte tussehenpoozen tel kens weer door een krachtigen lichtbun del wordt getroffen. Ofschoon geen zui vere verblinding heeft men hier toch te doen met een partieele verblinding welke bepaald gevaren met zich brengt. De A.N.W.B. vestigt in dit verband speciaal de aandacht op artikel 23 van het motor- en rijwielreglement, waarbij het verboden is gebruik te maken van een knippersignaal, anders dan wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vor dert. Wielrijders rechts aan den kant van den rijweg 's-GRAVENHAGE, 22 October. In een brief aan alle besturen van gemeen ten niet meer dan 10.000 inwoners heeft de K.N.A.C. ten behoeve van de alge- meene verkeersveiligheid, welke bij de toenemende verkeersintensiteit een grootere verkeersdiscipline van alle ca tegorieën van weggebruikers vereischt, een beroep gedaan om op punten waar het verkeer tot stoppen gedwongen wordt, zooals gesloten spoorwegovergan gen, open bruggen, verkeerslichten, enz. maatregelen te willen treffen, ten einde het ontstaan van verkeersopstop pingen door de vrijwel alom in Neder land aangetroffen en toegelaten gewoon te van wielrijders om zich bij dergelijke stopplaatsen langs en tusschen het reeds wachtende verkeer naar voren te drin gen, zoodoende de verkeersveiligheid in gevaar brengend cn een vlotte afwikke ling van het verkeer na den stoptijd belemmerend, tegen te gaan. In dit verband wordt de aandacht van de gemeentebesturen gevestigd op de zeer nuttige bepaling, welke door de ge meente Groningen reeds in de plaatse lijke motor- en rijwielverordening werd opgenomen en die als volgt luidt: „Do bestuurders van rijwielen zijn verplicht om daar, waar het verkeer moet halt houden onder vrijlating van de linker weghelft zich zoover mogelijk rechts aan den kant van den rijweg in volgorde van aankomst op te stellen, met dien verstande, dat het opstellen links naast T tITVINDERS over de heele wereld U zijn nog steeds aan het zoeken naar den mechanischen mensch. den per- fecten dienaar, leder land levert jaarlijks een praclische contributie aan den opbouw van dezen machinemensch, die wel nooit zal klaar komen, in den vorm van een ol andere vinding. Op het station in Berlijn staat al een aluminium-pop, die op een bepaald aantal vragen, voornamelijk in lichtingen omtrent straten, het Juiste ant woord geeft, tenminste als men de moeite neemt zijn vraag even in een bepaalde ca tegorie onder te brengen en dan op een knop te drukken, die deze categorie vra gen behandelt. Zes maanden geleden zette een on dernemend fabrikant in het centrum van Londen een automaat waar men een kwartje in moet doen en dan een paar woorden (ongeveer vier of vijf zinnen) in een microfoontje moet fluis teren. Enkele minuten later valt er een gramofoonplaatje uit, waarop aan den eenen kant uw woorden opgenomen zijn, op den anderen kant een adver tentie voor sigaretten. Omdat er niet op staat op welke zijde de advertentie staat, zet men precies (gemiddeld) een van de twee keer de advertentie op, en omdat zij nogal aardig is, luistert men er gewoonlijk verder na. En daar is het om begonnen. De geluidsfilm was ook al weer een stap verder in de ontwikkeling van den machinemensch. Men kon toen immers op een enkel filmrolletje een schat van inlichtingen registreeren, die dan, door op een knop te drukken, worden afge draaid. Kort geleden volgde toen het bericht over een Japansche vinding: en het links voorbijrijden van een reeds wachtend motorrijtuig of een rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, niet is toegelaten, ten aanzien van de wegen, waarop afzonderlijke rij banen zijn aangegeven, voor recht door gaand en afslaand verkeer, geldt het be paalde in het vorig lid voor elke afzon derlijke rijbaan". Ofschoon de K.N.A.C. er reeds bij de regeering op aangedrongen heeft bij do eerstvolgende wijziging van het motor en rijwiclrcglement een overeenkomstige bepaling daarin te doen opnemen, scheen het propageeren dezer verkeers- bepaling, waarbij het haar aan steun van diverse Kamers van Koophandel en van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten niet ontbrak, haar aanbeve lenswaardig, opdat deze regeling zoo spoedig mogelijk in de practijk zou wor den toegepast. Het heeft de K.N.A.C. dan ook aange naam getroffen, dat de besturen der gemeenten Hillegersberg en Terneuzen bericht zonden tot onverwijlde aanvul ling der gemeentelijke politieverorde ning met bedoelde bepaling te zullen overgaan, terwijl van de besturen der gemeenten Dordrecht en Zwijndrecht bericht werd ontvangen, dat deze aange legenheid reeds geregeld is. Weer an dere gemeentebesturen, zooals van Doe- tinchem, Gouda en Vlaardingen zonden bericht bij eerstvolgende wijziging der algemeene politieverordening met de wenschen der K.N.A.C. rekening te zul len houden, terwijl in diverse gemeen ten reeds dergelijke bepalingen bleken te bestaan. Slechts weinige gemeentebesturen be schikten afwijzend op het gedane voor stel, deels omdat aan een dergelijke re geling in hun gemeenten geen behoefte werd gevoeld en deels omdat in deze ge meenten geen stopplaatsen voorkwa men. VOOR HET VAN COR KLINKERT Kaarten verkrijgbaar aan Geb. 's Prinsenhof a f 0.60 bel. inbegr. BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Het is rijpe Ster Tabak! een schrijfmachine voor het Chineesch en Japanneesch. En nu het muziekschrift. In het lan- den-paviljoen op de Parijsche tentoon stelling staat in de Duitsche afdeeling een toestel, dat met Duitschen omhaal van woorden „der 6elbsttatige Noten- Aufzeichungs-Apparat" genoemd wordt. Deze beschrijving is niet alleen om slachtig, maar ook foutief. Het toestel teekent geen noten op, maar door een bijzonder notenschrift kan het een pia nospel op papier vastleggen. Elk melo dietje, dat op een piano, waaraan het apparaat verbonden is, gespeeld wordt, kan men even later op een strook pa pier aflezen. Daarmee zijn in theo rie alle menschen geholpen, die graag eens'wat op de piano fantasee- ren, maar niet genoeg muziekkennis hebben, om hun gefantaseer neer te schrijven en ook de componisten, die er een gewoonte van maken met de piano te componeeren, behoeven hun 6pel niet telkens weer te onderbreken. In theorie, want als een amateur-com ponist financieel in slaat is de machine te koopen, dan is hij ook in staat een leeraar te betalen, die zijn spel even in steno-notenschrift opneemt. En de componist, die zijn werk stukje voor stukje op een piano laat groeien, is al heel zeldzaam. Gewoonlijk zal hij een paar dagen met het idee in zijn hoofd rondloopen, om dan in één avond het geheel aan één stuk door op te schrij ven- Ze zien hun muziek. Het getin- geltangel van een piano zou hen maar hinderen. Uitvindingen zijn dikwijls van veel meer waarde op papier dan in de practijk. Het toestel ziet er uit als" een soort radiokastje, met stekkers, schakelaars en snoeren. Het is een combinatie telex- machine en rekentoestel- Het staat ge woonlijk achter de piano of onder den vleugel. Onder alle piano-toetsen zijn contactveertjes aangebracht. Iedere toetsaanslag brengt daardoor op het vrij vlug loopende papier een zwart streep je. Toonhoogte wordt door den stand van het streepje aangegeven, toonduur door de lengte van het streepje. Halve noten en do zwarte toetsen veroorzaken dunne streepjes. Het notenschrift, dat zoo ontstaat, moet naderhand weer uit gewerkt worden. Het ls dus een soort pianola met om gekeerde werking- Het heeft op een gra- mofoonplaat voor, dat het de muziek analyseert, dat het mogelijk maakt groote partituren van orkesten in en kele uren af te schrijven. Het zal dus het beoefenen van muziek eerder be vorderen dan doen afnemen. De uitvin der kondigt het ook aan als een tegen hanger van den gramofoon. Uit het schriftelijk archief, dat zoo langzaam aan ontstaan zal, is veel te leeren- Op die manier zal men misschien een bezit krijgen, dat voor de muziekleer waarde voller is dan de mooiste gramofoon- opnamen. Misschien. Want de beste toetsing van elke nieuwe vinding is toch telkens weer de vraag: hoe wordt zij in het da- gelijksche leven toegepast? Zal het mis schien gaan, zooals met het huiswerk der kinderen, die, wanneer ze hun toon ladderoefeningen schriftelijk moe ten inleveren, vader of moeder even vragen de sonate of toonladder door te spelen? Of zal eindelijk het irriteerende do-re- mi-fa-sol van het dochtertje van den buur ophouden, omdat ze tegenwoordig op de piano6chrijfmachine haar oefe ningen doet. en het klankenapparaat uitgeschakeld is? i FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE £3) Tijdens den terugtocht, die lot op één K.M van Labak door den vijand be stookt werd, leidde de ontroostbare op passer van Gray, Limhu te voet. Lei la. de bruine merrie van Gray. Hoe bitter de ergenis ook was voor den ouden ris- raldar om met zijn klein troepje te heb ben moeten terugtrekken, zijn gevoelens waren zachtaardig, vergeleken bij de droefheid en de woede van Limbu den kleinen Gurkha, beiden zweerden bij hoog en laag, dat hun wraak vreeselijk zou zijn. „Als 't niet was om baar." mompel-Ie Limbu met vriendelijken blik op Lefla. dan zou ik zonder hem in Labak niei teruggekeerd z.ijn." „Om met een nieuwen naam de lijst van mijn doodon te verlengen?" vroeg Sher Singh, met zijn bruine vuist drei gend, doch niet zonder waardeerend tr hebben gekeken naar bet stevige man Tietje, dat naast hem voortstapte. „Hoe moet ik me zondei mijn sahih aan z.ijn landgenooten vertonnen," zei Limbu verwoed. Hij heeft te Tirab rru-t gpvaar van eigen leven het mijne gerei Drie weken lang was de dokter sahih niet in staat te zeggen, of de kogel, wel ke hem had getroffen terwijl hij mij op zijn rug droeg, doodelijk zou zijn. Wat is mijn leven waard in vergelijking van het zijne." Ik begrijp je Limbu," antwoordde de nobele, oude Singh. „Doch iemand, die zich alleen in deze bergen waagt, komt niet terug." Hij beschouwde de kale, grijze pijn- hoornen, die met hun uitgespreide ban den het trage ruiter-konvooi met al hun dooden en gewonden schenen te willen tegenhouden. „De wieg van een Gurkha is in de bergen," antwoordde koppig Limhu, ,,'t zijn zijn aangenomen vader en moeder* ik ken ze. zooals een kind zijn broers en zusters kent. Bovendien kan ik schieten, als de beste bergbewoner Ik herhaal, als 't niet om haar was," vervolgde hij met tenderen blik op de mor ie, die fier voortstapte, dan nam i' één van de ga weren van de gesneuvelde soldaten van Uw Edele en dan zou ik hem gaan op sporen en de miss. sahib ook, omdat hij van haar houdt. En misschien doe ik '1 noc. ondanks alles." Sher Singh alimlachte tegen hem. „Hoe weet jij, dat hij van haar houdt", vroeg hij met de bedoeling den loop der treurige gedachten van het kleine man nefip af te leiden. „Een sahib als Gri sahib noemt in zijn slaap niet honderd maal op één nacht den naam van een vrouw, als hij niet van haar hield," antwoordde Limbu met gpdempte stem, alsof hij over een onder werp sprak, dat hij geen recht had aan te roeren. „Dien laatsten nacht in de re sidentie was ik lang wakker gebleven, en toen heb ik hem gehoord. (Het bree- de crpzicht betrok.) „Jii en ik zrllen hem ten laatste vin den." zei Sher Singh, die deed of hij de tranen die in de trouwe oogen blonken niet opmerkte. „Over één of twee dagen op zijn laatst zullen wij weer in het za del zitten." „Ik ga niet te paard vóór ik hem te ruggevonden heb." antwoordde Limhu beslist. „Haar zal ik aan den teugel lei den. Denkt Uw Edele, dat de majoor- sahib me zal toestaan de merrie mee ie nemen, opdat mijn sahib er direct ge bruik van kan maken, zoodra ik hem gevonden zal hebben? „Wanneer vertrek je en waar ga je heen?" informeerde Sher Singh, zich op de lippen bijtende. „Ik zal hem vinden, waar hij ook is, dat heb ik al gezegd," antwoordde Lim bu, wiens breede mond een rechte lijn vormde. „Neen," zei de Sikh hoofdschuddend. „De majoor sahib zal stellig niet goed vinden, dat je de merrie meeneemt. Hoe zou je haar kunnen leiden cn tegelijker tijd vechten, gesteld, dat je gaat?" „Ja. dat is zoo." gaf Limbu bedroefd toe, „de merrie mag niet worden bloot gesteld. Hij houdt ook van haar." „Luister," vervolgde Sher Singh. „Je heet immers Limbu? Luister dan Oh Limbu. Het zijn de kansen van den oor log. die beslissen of iemand sneuvelen of gevangen genomen zal worden, maar bij de tien Gourous (geestelijke hoofden) ik zou tien maal liever door hen willen gedood dan gevangen genomen wor den." Limhu spuwde op een wijze heel wel sprekend voor zijn verachting voor de bergbewoners. „Uw Edele moet me niet kwalijk nemen, maar 't zijn niet alleen de oor logskansen. die mijn sahib in handpn van den vijand hebben gespeeld," bracht hij er tegen in. „ik spreek met kennis van zaken. Tk heb ook ondervinding van die kannen Orisahih en ik hebben ze samen dikwijls getrotseerd Maar er is ook nog Mi. een godin, en een geit, die verantwoordelijk zijn." „Hoe dat?" vroeg vriendelijk Sher Singh. „Ik had aan Kali, de moeder met de vier arracn, die op het lijk van haar man danste, onder cede beloofd, dat ik haar, den dag, waarop mijn sahib me waarschuwde, dat we op expeditie gin gen, een geit zou offeren." „En?" „Ik heb ze niet geofferd. En daarom is het ten deele mijn schuld, dat Gri- sahib gevangen genomen is," bromde Lirnbu terneergeslagen. En in deze stemming bleef hij tot de residentie bereikt was en Leila verzorgd op stal stond, toen ging hij op zoek naar een kudde, om een zwarte geit te koopen. De terugkomst van de soldaten zon der hun commandant met vijftien doo den en tweemaal zooveel gewonden ver wekte jubelende vreugde in de stad Labak cn hevige ontsteltenis in de Brit- sche residentie. Niettemin moest elke nieuwe poging tot bevrijding uitgesteld worden tot instructies uit Simla kwa men, dit gebeurde weldra. Majoor Mer eer kreeg bevel te wachten tot de komst van kolonel I-Iaughton met een half- bataillon Gurkha's en de bergbatterij. welke de overleden resident per tcle gram had ontboden. Do Mir had beloofd altijd volgens de uit Simla ontvangen berichten vijfhonderd man ter be schikking van den kolonel to stollen, die tot opdracht had Alam Khan te ver volgen.. tevens werd een vliegende kolonne met spoed naar Labak gede tacheerd uit vrees voor nieuwe onlusten. Majoor Mercer en Mohammed Shah. officier van den Geheimen Dienst, toe gevoegd aan de residentie, bespraken het telegram. „Uw Fdele heeft geluk," merkte Mo hammed Shah peinzend op. terwijl hij een somberen blik wierp op het ver moeide gelaat van den maj'oor. We kun nen niets doen vóór kolonel Haughton het bevel op zich genomen heeft over de mannen van Zijn Hoogheid den Mil*. De kolonel zal morgen hier zijn, niet waar, majoor sahib?" „Ja," antwoordde Mercer laconiek, „morgen." „Laat mij de kolonel vergezellen sahib, ik heb een spoor, dat me interesseert en dat ik zou willen volgen," zeide Moham- fned Shah en stond op; op zijn gezicht was groote ongerustheid te lezen. De eenige, die verder de troepen van kolonel sabib tot gids kon dienen, heeft zich als verrader ontpopt," mompelde hij terneergeslagen. Wanneer ik dien verwenschten dwerg te pakken krijg en dat zal zoo lang niet duren ver zoek ik Uw Edele niet te luisteren naar de klachten over de vreeselijke behan deling welke ik hem heb doen onder gaan. want die behandeling zal gerecht vaardigd zijn. Tk heb zoo mijn eigen ideeën over de tuchtiging, die hij ver diend heeft." „U kunt met hem doen, wat u wilt. sirdar-snhih," antwoordde Mercer, „in dien u er maar voor zorgt de residentie, noch bet gouvernement in ongplegcn heid fe brengen. Gaarne bad ik. dat u den Mir voor mii gaat bezoeken en te weten tracht te komen of we kunnen rekenen op die 500 man van hem." HOOFDSTUK XXX Mohammed Shah brennt een bezoek aan den Mir Bij den ingang van het paleis van den Mir een onooglijk gebouw van bak steen met ontelbare vensters en slordig met kalk bestreken balkons namen de schildwachten met nonchalant ge baar den schijn aan van in de houding te gaan staan voor de kleine, stevige gestalte van Mohammed Shah in zijn Norfolt-jas, die te paard de binnenplaats opreed; de vermoeienis der vorige dagen bad zich op zijn gezicht gegrift, hij scheen verstoord en bezorgd. Gewaarschuwd door vriendschappe lijk geschreeuw van de wacht buiten, verzamelden de schildwachten op de cour hun geweren, trokken de slecht passende jassen recht, onder de aan maningen van hun commandant, die druk in de weer was de waterpijp, welke hij rookte, achter een deur te verbergen. Eindelijk schaarden ze zich zoo goed en zoo kwaad in twee rijen en presenteer den de geweren, in de schuinte! „De Mir-Sahib verwacht Uw Edele." kondigde de waardige vizir, die Moham. med ontvangen had, aan. De souverein van Yanistan, een be iaard man met een scherp sperwer pro fiel, zat op een rood pluchen zetel aan het einde van een lang, somher vertrek, waarvan de donker blauwe wanden ver sierd waren met wapens en Oostersche schilden in vrij vervallen staat. Een andere fauteuil naa^t hem en kleiner, bestemd voor den troonopvolger was onbezet. De vorst droeg een soepel, beige gewaad, zijn baard van patriarch ver borg de ster van e<yi Britsche decoratie, die schitterde op ziin horst; hij scheen Ie tenger en te eerwaardig om de ener gieke souverein te zijn die bij was. Mohammed Shah boog diep en na alle titels en wnardisdreden van den bezoe ker met vleiende overvloed te hebben opgesomd plaatste de vizir zich achter zijn koninklijken meester, de armen gc- kruisd over de borst. (Wordt vervolgd.)'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2