lêVil BERIJDERS EN RUITERS Kinderhoekje ZWARE OPGAVE VOOR DE AMERSF. BOYS SCHAAKSPEL Fa. M. R. N. OOSTERVEEN U belt 1357 KROON-TAX Voetbalvoorbeschouwing DE DERDE ZEGE VOOR H.V.C.? T-Tv.C. zal haar even fraaie als onverwachte zege op Velox gaarne willen bevestigen. Er be staat hier wel kans op. Toch zal men de H.F.C.-ers niet mogen on derschatten. Immers het is een be kend feit, dat zich ieder jaar weer voordoet, dat the good-old, na een minder- en soms zelf,>< zeer. slechte start, er beter in komt. Amersfoort I naar de Zwaluwen A.M.H.C. ONTMOET BE FAIR QnlApanmwjA-, ÜQA&sMxqinqsw- CloJbcwondm Schaakvereniging „Amersfoort" Donderdags 8-12 uur Germania Utr. str. Amersfoortsche Damvereniging Maandags 8 - 11V2 uur „Sociëteit Concordia" Voor plaatsing in deze rubriek wende men zich tot de administratie Schaakvereeniging A.S.V.A. HET MENU VOOR MAANDAG Langestraat 42 Tel. 77 Zuurkool, rookworst en knakworstjes «Mü m #8 wm 91 fpg| jfpf IC Niet alleen de ruiter, ook het paard moet plezier van den tocht hebben Het groene oog van Baa-al OUDEN VAN DAGEN roemen onze hulpvaardigheid Wij komen direct! 3e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 OCTOBER 1937 Aardige wedstrijden voor de Amersf. vierde klassers NU morgen verschillende clubs hun zesden wedstrijd spelen, zoodat er één derde deel van het lijvig competitie-programma ver werkt zal zijn, heet het, dat men al kan nagaan, welke clubs een gooi zullen doen naar de topplaats. Ten deele zijn wij het hier maar mee een6, omdat, zoover wij het kunnen bezien, van alles nog mogelijk is. Den voetballiefhebbers en dat zijn er nog velen wachten nog vele interessante wedstrijden. Amersf. BoysElinckwijk Er is een periode geweest, dat de blauw-wittcn op eigen terrein bijna on- overwinbaar waren. Deze tijd schijnt voorbij te zijn, want de overwinningen, welke zij behaalden, werden op vreem de terreinen geboekt. „Amersf. Bov6M heeft geen gemakkelijke taak om haar achterstand zoo klein mogelijk te houden op de leiders. Elinckwiik, mag welis waar onze stadgenooten niet onder schatten, doch zij zal haar leidende po sitie met slechts één punt achterstand op Zeist en Baarn niet graag willen prijsgeven. Wij verwachten daarom aan de Ga6thuislaan een feilen strijd om de punten, waarin de mogelijkheid van een gelijk spel verscholen ligt, al wijst de competitiestand een overwinning voor de gasten aan. Holland, dat nog steeds op haar eer ste winstpunt wacht achten wij niet in staat om B.V.C. op eigen terrein er onder te houden. Zeist, zal weliswaar wat moeite heb ben met de club van de Wingerdens, doch de fraaie positie van de paars- witten zal wel weer verstevigd worden. A.W. krijgt wederom een klein kansje een punt te veroveren op het bezoeken de Z.N.C. Donar geven wij weinig kans om [Baarn in eigen huis te kloppen, temeer daar Baarn dit jaar ernstige voorne mens koestert voor een kampioenschap. H.F.C.—H.V.C. Gaf haar spel tegen D. O. S. hier van al teekenen van, tegen B.F.C. werd dit bevestigd. De Bussumsche ploeg ver loor, zoodat het voor de rood-witten op passen wordt om niet hetzelfde lot te moeten ondergaan als B.F.C. Wel boffen onze stadgenooten. dat één van de beste spelers van H.F.C., Dorsman, Zondag j.l. zijn laatsten wedstrijd voor zijn club gespeeld heeft. Wij verwachten een kleine zege voor cle ploeg van Heitmam, doch wanneer het een gelijk spel zou worden doet dit geen afbreuk aan het spel der rood- Witten. Velox trekt Zondag naar Zeeburgia waar wij de Utrechtenaren, die sukke len met hun voorhoede, niet veel hoop geven op een overwinning. Evenmin zien wij B.F-C. en Haarlem zegevieren, waar zij EDO ontmoet. Tussclien RCH en Hilversum zal het geducht spannen. Veel doelpunten zullen er niet vallen. Het is mogelijk dat het een puntenver- deeling wordt, doch de beste kansen heeft de Racing Club. De uitslag van het treffen tueschen 'A.F.C. en D.O.S. haingt veel af van het medespelen van Durnortier bij D.O.S. Zonder dezen speler boeten de Kanaries veel van hun schotvaardigheid en kracht in, zoodat de Amsterdammers dan gelegenheid krijgen hun derde over winning te behalen. Wij houden het echter op de Utrechtenaren. De vierde klassers Wederom spelen de vierde klasse clubs; allen thuis. Deze gang van zaken verwondert ons. Het ware beter geweest, dat Het tweede team ver liest wederom Na een week gerust te hebben, komt Amersfoort I in 't veld tegen de Zwa luwen. Zwaluwen heeft momenteel 3 punten uit 3 wedstrijden. Een verras sing was, dat zij j.l. Zondag S.K.V. I met een 21 nederlaag naar Utrecht hebben teruggestuurd. Het zal voor Amersfoort du6 terdege oppassen zijn, wil zij niet hetzelfde lot ondergaan Indien onze stadgenooten met den vasten wil om te winnen, het veld ingaan, geven wij han een redelijke kans met beide punten huiswaarts te keeren. De Amersfoort-reserves krijgen Vogel II uit Utrecht op bezoek. Werd vorige week met groote cijfers van Bilthoven II verloren, tegen Vogel II gelooven wij, dat het niet veel beter zal gaan. Vogel II behoort eveneens bij de ploegen, welke ver boven de overige clubs uitsteken. de competitieleider de Amersfoor- ters eerst uitwedstrijden in Amster dam gegeven had, nu de velden daar nog goed bespeelbaar zijn. In Januari en Februari is dat niet het geval en krijgen we weer afkeuring van velden, vergeefsche reizen en stagnatie van het programma. Logisch zou geweest zijn, om in de wintermaanden de Amsterdam mers op de droge A'foortsche vel den te laten spelen. Sopla dat zich door de zege op H.E.D.W. weer bij de leiders heeft ge voegd, krijgt B.P.C. op bezoek, dat wel met een nederlaag naar huis zal keeren. Daarentegen krijgt Amsvorde het heel wat moeilijker. Zij moet den strijd bijl op nemen tegen de kopploeg Mad- joe. Het. is mogelijk dat de zwart-witten een punt uit het vuur slepen, doch theoretisch bekeken moet Madjoe win nen. Hoewel de Fokke-ploeg pliysiek ster ker is dan Quick, achten wij de 6pel- capaciteiten van Tho Reds beter. Wij zien Quick bij een normaal verloop haar tweede overwinning behalen. Van A.P.W.C. mogen wij verwachten, dat zij het bezoekende Kampong met een stevige nederlaag naar Utrecht stuurt. De paarsgelen moeten hiertoe in staat zijn. Victoria zal van haar bezoek aan H.E.D.W- niet veel plezier beleven. Een zege voor de Hilversummers is denk beeldig. H.V.C. 11—Hercules 111 H.V.C. II speelt op eigen terrein tegen het derde elftal van Hercules. Zullen de dames de zege tocht voortzetten Na de goede prestaties van da A.M.H.C.-elftallen op den laatsten competitiedag, gaan de roodwitten vol verwachting en vol goeden moed den nieuwen Zondag tegemoet. Zoo wel het eerste dames-, als het eer ste heeren-fcaam spelen op Birkho- ven en in beide gevallen is het een Be Fair-elftal dat op bezoek komt. De P dames openen '6 morgens het programma met de ontmoeting tegen Be Fair I, een sterke, ja zoo niet de sterkste, tegenstandster uit de afdeeling. De roodwitten hebben het voordeel van eigen t-arrein eai dit lijkt ons in het eer ste treffen tusschcn beide gegadigden voor de bovenste plaats een niet te onderschatten voordeel. Onze stadge nooten kunnen zeer zeker in staat ge acht worden beide punten hier te hou denNu, laten zij het doen. De heeren ontvangen bezoek van Be Fair II en na het goeda spel van j'.l. Zondag kunnen we morgen het beste verwachten. Trouwens A.M.H.C. I lijkt ons nog altijd sterker dan Be Fair II. Die twee overwinningen zouden dus vier punten opleveren en voor de vol gende twee zorgt natuurlijk het tweede dames-elftal, dat in Maartensdijk Voor- daan I gaat bekampen. We schrijven „natuurlijk", maar eigenlijk is het heelemaal niet zoo zeker, want Voor- daan I is de andere club. die in haar afdeeling nog geen wedstrijd verloren heeft. Het wordt dus oppassen voor mej. A. de Vries c.s. A.M.H.C. II (heeren) gaat naar Be Fair III, een sterke tegenstander. Ge lukkig wordt op een schitterend hockey veld gespeeld en wellicht kan in deze ontmoeting het bekende A.M.H.C.-en- thousiasme den doorslag geven. A.M.H.C. IV tenslotte, ontvangt Kam pong II en zal trachten een overwin ning te bewerkstelligen. SCHAKEN De deelname aan de competitie De groei van de schaakvereeniging A.S.V.A. heeft het bestuur genoopt om voor de a.s. competitie van den Stichtsch-Gooischen Schaakbond voor- loopig met 3 tientallen in to schrijven. De mogelijkheid van een 4e tiental is overwogen, doch vooralsnog uitgesteld. Do samenstelling der tientallen is als volgt: le tiental: H. Opponheimer, A. Huis man, G. B. Wolf, drs.. R. J. de Weijer, J. Vogel, H. v. d. Berg, T. J. Keurhorst, M. J. Mees, M. Aldenkamp, G, E. de Vries. 2e tiental: H. A. C. Slagter, H. G. Hasken, L. Buurlage, G. Hudig, Jos. Haan, J. Dirkmaat, F. Richard, B. Klin- ge, H. F. Papavoine, H. C, Büschen- henke. 3e tiental: K. v. 'd. Vlist, H. Kollen, F. M. Barbillion, G. Dijkstra, R. A. van Manen, Th. Steenaart, Corn. W. Floor, II. van Leeuwen, W. J. C. Bakker, H, J. B. Hasken. Het bestuur heeft bij de laatste verga dering eenige wijziging ondergaan. Het is thans als volgt samengesteld: A. Huis man, voorzitter; H. G. Hasken, secreta ris, H .Kollen, penningmeester, G. B. Wolf, alg. adjunct en J, .Vogel, wed strijdleider. UIT DEN ARBEIDERSSPORTBOND Het programma voor morgen luidt als volgt: Heeren 1ste klasse: Hilversum I—AHC II Watervrienden IVooruit I AHC IAnimo I Haarlem I—Amersfoort I (12.30) Heeren 2de klasse: Zeist I—AHC III Watervrienden IIIAmersf. II (1 uur) Vriendschap IWatervrienden II Dames 1ste klasse: Watervrienden IAnimo I Haarlem IAmersfoort I (2 uur) Vriendschap I—AHC I RedacteurJ. H, GOUD VAN BRAKELSTRAAT 25 VRAAGSTUK No. 4. Probleem van S. S. Lewmann, Moskou. 3e prijs „L'Italia Scacchi6tica", 1934. Zwart (6) Wit (11) Mat in twee zetten. (Tijd van inzending 14 dagen). Wit: Kf7, Df6, Tf3 en h4, Pbl en g4, Rb4 en h3, pionnen b3, b5 en c2. Zwart: Kd5, Df4, Tel, Pe2 en hl, pion e5. Oplossing van probleem no. 2 (Mans- field) 1. Df5. Ten einde ruimte te sparen, worden de namen der goede oplossers eerst op het einde der maand vermeld bij de ladderprijzen. NEDERLANDSCHE BOND VAN PROBLEEMVRIENDEN. Evenals voorgaande jaren organiseert de N. B. v. Pr. begin December een alge meen© oplossingswedstrijd ter herden king van zijn eminenten voorganger, den heer H. G. M. Weenink. Ieder belangstellende kan zonder eenige kosten, behalve porti, meedoen. Er zullen eind November een zestal twee- zetten ter oplossing rondgestuurd wor den. Do betreffende bepalingen voor dozen oplossingswedstrijd worden tege lijk met de problemen bekend gemaakt. Er worden boekwerken als prijzen uit geloofd en wel één op de tien deel nemers. Hun, die zich hiervoor interes6eeren, wordt verzocht zich op te geven vóór 1 Nov. e.k. aan het secretariaat: St. Gerarduslaan 15, Eindhoven. Vorige jaren heeft deze wedstrijd een groeiende belangstelling ondervonden. Wij hopen door deze mededeeling aan onze lezers dit succes voor de N. B. v. Pr. wederom grooter te maken. Geeft U zich dus allen op. Leden van de N. B. v. Pr. behoeven dit niet te doen. Hun, die zich vertrouwd willen maken met het oplossen van schaakproblemen, wordt aangeraden de bekende handlei ding te bestellen bij bovenstaand adres. Na ontvangst van 0.25 (postzegels van 5 cis.) wordt deze brochure gratis ver zonden. In de eerste klasse 'der bondswed strijden te Hilversum werd de volgende fraaie partij gespeeld: Wit: S. Bosma. Zwart: P. Heyn. Onregelmatige opening. 1. Pgl—f3 d7d5 2. c2c4 Pg8—f6 3. c4Xdo Pf6Xd5 4. e2—e3? e7—e6 5. d2d4 b7b6 6. Rfl—e2? Wit speelt de opening niet. goed. Hij had steeds sterkere zetten tot. zijn be schikking. 7. 0-0 8. Rel—d27 9. Pbl—c3 RfSe7 0-0 c7—c5 Rc8b7 VOOR DE KOFFIETAFEL Jachtschotel (van restbewerking). VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderrollade (2 dagen). Savoye kool. Aardappelen. Rijst met krenten. Bereiding: Breng 1 1. water aan de kook met 1 eetlepel zout en kook hierin 3 kopjes goedgewasschen rijst gaar. Laat het laatste half uur 1 a V/z ons gewas- schen krenten meekoken en zorg dat de rijst niet aanbrandt, zet ze op een asbest plaatje. Geef er gesmolten boter en brui ne suiker bij. Zwart heeft hane de heste stelling. 10. Ddlc2? Hier staat da dame niet goed, zooal6 later blijkt, 10. PbSd7 11. Re2d3 h7h6 12. e3—el? Een zeer slechte zet. Wit komt nu spoedig in moeilijkheden. 12. c5Xd4t 13. Pc3Xd5 e6Xdö 14. e4Xd5 Rb7Xd5 15. P/3Xd4 TaSc8 16. Rd2c3 Re7—f6 17. Pdlbö Beter was Dc2d2. 17. Rf6eö 18. Dc2d2 En nu volgt een fraai slot. 18. Re5Xh2f 19. KglXh2 DdS—h4+ 20. Kh2gl Rd5Xg2l 21. KglXg2ï? Stand na 20Rd5Xg2. W0M |S Met f2f3 of f2f4 was de partij misschien nog te redden geweest. 21. Dh4g4f 22. Kg2h2 Tc8—co! 23. Dd2e3 Te5—h5f En Wit gaf het op. middelde aan flinkheid en moed ge zegd wordt: nu zal ik je even helpen en dan ga je op dat paard zitten, nu, dan g&it het op dat paard zitten en wacht op wat er verder gebeuren zal. Daarmee basta. Het is niet geëpateerd, noch van zich zelf, noch van het paard, noch van de bewegingen en reacties van het paard. Het vindt de eerste les sen aangenaam of minder aangenaam, maar niet vallend buiten het gewone kader van gymnastische of sportieve oefeningen. Met de volwassen aspirant ruiter of amazone is dat anders. Zij ontdek ken een nieuwe wereld. Het is als een intoxicatie, met alle gevaren, die aan iedere intoxicatie verbonden zijn. Een der symptomen is, dat de patient, soms tijdelijk, maar soms ook voorgoed, alle begrip van verhouding kwijt raakt, als ook den zin voor en het inzicht in eigen beperkingen. Daardoor gaat een be paald percentage lijden aan zelfover schatting en het is volstrekt niet altijd de schuld van het onderricht als dat er nooit uit gaat. De spiegel in de ma nége, waar 'do ruiters zich zelf kun nen zien en controleeren is in den grond een goede uitvinding, maar hij schiet vaak zijn doel voorbij en wordt een instrument, niet tot zelfcritiek, maar tot zelfbewondering. Wie kan daar wat aan doen? Niemand immers. Er blijft altijd een helaas betrekke lijk groot percentage leerlingen, dat, om een beeld uit de muziek te nemen, sonates van Beethoven wil spelen zon der de noten geleerd te hebben, dat boeken wil lezen uit de hoogste klas gymnasium en het nog niet gebracht heeft tot de tweede klasse lagere school. De leerlingen van liet: „o, dat weet ik wel" en „waar is dat nu goed ALS we de bewering in het oog houden, dat iemand alleen goed leeren kan wat hij als kind leert, dan moeten we erkennen, dat er alles voor te zeggen is om een kind zoo vroeg mogelijk te leeren rijden. Ongeveer op dezelfde ma nier als we hen ook op de fiet6 zet ten. Ook om andere redenen is daar alles voor te zeggen. Onder ande re, omdat niets zoo opvoedend werkt, zoowel voor lichaam en geest als paardrijden. Bij het kind, waar van de ruiteropleiding vroeg ter hand wordt genomen, ontwikkelen zich niet alleen de spieren op har monische wijze, naast nog eenige andere voordeelen van practischen aard, maar ook verschillende goe de geestelijke eigenschappen wor den aangekweekt en naar voren gebracht. Het kind leert zelfbeheer- sching, snelheid van handelen, te genwoordigheid van geest, vast heid van wil, moed, zorg voor een ander, in casu voor. den viervoeti- gen vriend en makker, die van hem afhankelijk i6 en nog veel meer. Maarals men ziet welk een openbaring het paardrijden is voor hen, die het op iets lateren leeftijd lee ren, dan is het haast jammer hun dat te onthouden. Die openbaring blijft voor het kind een ongekend geluk. Een kind vindt nu eenmaal de meeste din gen min of meer vanzelfsprekend. Als er tegen een kind met een normaal ge- voor.?" en het: „nu ja, dat doe ik toch" en het: ,,o, dat weet ik al lang", die iederen instructeur met liefde voor zijn vak tot wanhoop kunnen brengen. Zij zijn het ook, die gaan behooren tot de „berijders" van een paard, niet tot de ruiters. De menschen met een harde of met een doode hand, de men schen zonder „zit", zonder gevoel, zon der contact rmt hun paard, de men schen, die in het zadel ploffen en bon ken bij het -ijden als op het zadel van een motorfiets, die niet weten wat zij van een paard mógen vergen en moé ten vragen en het waarschijnlijk nooit zullen leeren ook. Voor hen wordt de openbaring van het eerste paardrijden 6poedig een groote désillusie. Wat een immer te- rugkeerend genot, een steeds grootere vreugde voor hen zou kunnen worden, naarmate hun eigen kennen en kunnen zou toenemen degenereert tot een twij felachtig genoegen. Omdat zij niet het geduld hebben gehad de verschillende fa6en geleidelijk te doorloopen, omdat zij met geweld en in een enkelen greep hebben willen bemachtigen, wat slechts langzaam en met inspanning verkregen kan worden. Dat is zoo jammer, voor allen die er bij betrokken zijn. In de eerste plaats voor de paarden, die er dupe van wor den, want een slecht ruiter, hoe groot een dierenvriend in eigen oogen, is al tijd een dierenkweller, al bedoelt .hij het nog zoo goed. In de tweede plaats voor hem zelf, omdat hij, om het min of meer cru te zeggen: „veel meer plei- zier voor zijn geld" zou kunnen heb ben. En in de derde plaats voor de mooie sport, die er mee op een lager peil wordt gebracht. Een van de typische kenmerken van den ruiter of de amazone in goeden zin tegenover den „berijder" of „be rijdster" is de zorg voor het paard. Vóór en tijdens en n.a den rit. Iemand, die op een paard klimt zonder een enkelen blik voor het uiterlijk van het dier. voor het tuig en de voeten, die er op neer. ploft als op een ca napé, waarvan hij de veeren op deug delijkheid wil onderzoeken, die onder weg maar raak rijdt zonder zich reken schap te geven van bodemgesteldheid, stijgend terrein, wind en temperatuur, die thuiskomende ahveer zonder den trouwen makker met een blik te ver waardigen, het paard, bij \oorkeur met afgewrend gezicht, overgeeft aan het stalpersoneel en wegloopt zonder er nagr omgezien te hebben neen, dat is geen ruiter, en dat wordt er ook nooit een. Niet omdat het aan goed stalperso neel niet volkomen toevertrouwd is een paard behoorlijk te zadelen en te tui gen en het na den rit in de puntjes te verzorgen, inderdaad, daarop is geen controle noodig. Maar omdat het paard is een levend wezen, dat iets voor zijn berijder gedaan heeft. Dat hem gediend heeft met zijn verstand en met zijn hart en zijn volle toewijding. Dat langzaam geloopen heeft langs een pad, waar langs het zelf misschien wel graag had willen rènnen. met het gevoel van den wind langs zijn hoofd en het geluid van den donder van zijn hoeven over den grond. Dat heeft gedraafd tegen een helling op, waar het uit eigen be weging stellig op zijn gemak gestapt zou hebben- Dat gegaloppeerd heeft door een stuk mul zand, omdat de mensch, die hem bestuurde, zich er geen rekenscha p\an gaf hoe zwaar de bodem wa6. En passant gezegd, ik zou graag in de ruiteropleiding een paar lessen ingelasoht zien, waar de aspi rant-ruiter te voet een zekeren af stand kreeg af te leggen door mul zand, in stap, draf en galop. Niet zoo zeer om den toestand van zijn hart te on derzoeken. dan wel om hem tot daad werkelijk besef te brengen van wat er van een paard gevergd kan worden en wat niet. Als iemand voor zijn genoe gen rijdt althans. Niet te vaak kan gezegd worden, dat wat het genoegen van den een is, niet noodzakelijkerwijze het leed van den ander behoeft te zijn en zelfs niet mag zijn- Laat het paard, als het mee uit gaat, ook maar een beetje pleizior van den tocht hebben. Dat mag best. TRIXIE, 29. Hij vertelde hoe deze edelsteen in hel oude Egypte een bijzondere vereering luid genoten. En juist wilde lui bizonder- heden vertellen toen Hassan kwam aan- loopcn met de boodschap, dat bandieten het bosch in brand hadden gestoken. 30. Het vuur kwam snel op het huls van dokter Bergman af en het was duidelijk, dat men het met opzet had gedaan om zich te wreken. Daar zou Pat Robinson wel meer van weien. Het vermoeden werd zekerheid toen de dokter in de rivier eenige kano's zag liggen. Daar waren de boeven mee gekomen. EXCELSIOR I-UTRECHT II De strijd tussohen de clubs, welke de middenmoot vormen op het rangljjstje is zeer interessant. Excelsior stelde j.l. Zondap wel cenips- zins teleur door een veelzeppende 83 nederlaap te lijden. Ook morpen zien wij haar een nederlaap lijden. Het twee de elftal van Utrecht is behoorlijk sterk, zoodat onze stadpenooten de nederlaap wel niet zullen' ontloopen. De overipe wedstrijden zijn: Sport Vereent I—Utrecht I, Achilles—Attila. De standen luiden thans: Heeren! Utrecht I 4 4 0 0 8 29—10 Attila 5 3 0 2 6 28—21 Excelsior 4 2 0 2 4 21—15 Achilles 3 2 0 1 4 20—16 Utrecht 2 3 2 0 .1 4 14—13 Utrecht 3 3 1 0 2 2 14—25 Sport Vereent 1 3 0 0 3 0 10—18 Sport Vereent 2 3 0 0 3 0 4—31 Dames: Sport Vereent 3 2 0 1 4 10— 3 Utrecht 1 110022—0 Utrecht 2 21012 8—6 Excelsior 2 0 0 2 0 1—12 De Excelsior-dames spelen eveneens thuis tegen de dames van U.H.V. I. Ook in dezen wedstrijd zien wij de punten terecht komen bij de bezoeken de club. ..Zeg eens, ken Ie Spaanseh Ja, ik weel hel nietik heb hel nog niet geprobeerd!" („Tidens Tegn'1).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 8