Een uiterst moeilijke redding LAATSTE BERICHTEN VanZeeland's besluit amersfoortsch dagblad Negen mannen van den dood gered Geen volledige bekentenis Hubermann nog altijd te bed Woensdag 27 October des middags 2 uur OPENING KNOEIERIJEN MET crisis-aardappelen D. A. van Waalwijk t HET ROOKEN DOOR KINDEREN Een reddingspoging bij de TI-ramp dan Uw veiligheid vereischt FORD V-8 Zuinig èn Veilig De ideale gezinswagen HEEREN-KAPSALON H. E. BUREMA Voor sportieve mannen en jongens 'n nieuwe ROBINSON! O OK DE KLEINE WINKE LIER MAAKT GOEDE KANS afdeeling advertentie-bureau telefoon nos. 513 en 66 plaatsing van adver- tentiën in alle bladen zonder prijsverhooging Hoe de IJmuider stoomtrawler Eveline hulp bood in cri- tieke oogenblikken De ondergang- van een Noorsch schip IJMUIDEN, 25 October. Do Noor sche vrachtboot „Aarsten", een houten motorschip van 430 ton, van de reederij Ptichard Petterson te Sande Fjord, was met een lading Macadam (steenslag) op .weg van Kopcrvik naar Londen, toen naar wij reeds in 't kort meldden het gisteren op de Noordzee door een hevigen storm werd overvallen. Het schip bekwam lekkage en dreigde te zinken. Reeds zagen de negen opvaren den den dood voor oogen, toen er juist bijtijds twee schepen in de nabijheid kwamen, de stoomtrawler ..Eveline" ijm. 115 en het Engelsche s.s. „Salerno". wel ke alle opvarenden wisten te redden. Zondagavond te elf uur kwam de 4)'Eveline" in de visschershaven te IJ- muiden aan. De stoomtrawler werd vastgelegd naast „De Hoop" ijm. 46, welke juist was binnengekomen in ver band met een ernstige ziekte van de Vrouw van een der opvarenden. De consul van Noorwegen, de heer P. C. van Huizen was aan de haven aan wezig om de schipbreukelingen te ver zorgen. Zij werden naar het hotel „De Bijenkorf" overgebracht, waar zij zullen overnachten. Het zijn acht stoere Noren, allen jon ge kerels; alleen de kapitein Bang, is een breedgeschouderde zeeman van mid delharen leeftijd. Mededeelzaam was hij echter niet. maar dank zij inlichtingen 'die wij ontvingen van schipper K. Blok Van de. „Eveline" zijn wij in staat ecnigc bijzonderheden over deze scheepsramp, welke gelukkig geen menschenlevens heeft gekost, te vertellen. Te middernacht zaten wij in de woon kamer van schipper Blok en daar ver namen wij, dat men aan boord van de „Eveline" die op de thuisreis was. Zon dag tegen het middaguur op 53.20 gr. n.b. en 2.50 gr. o.l. op circa 40 mijl ten n.o. van Smith's Knoll, twee schepen Waarnam, waarvan er een met noodsei- hen voer. Dit was de „Aarsten", het an- Idere schip was de „Salerno" van Eller- man's Wilson Linie te Huil. welke reeds pogingen in het werk stelde de opva renden van de ,»Aareten" te redden. De stuurman van het Noorsche schip was reeds door den Engelschman gered. Schipper Blok zag wel, dat hij niet gemakkelijker hulp kon verleenen dan het Engelsche schin. omdat hij met zijn trawler gemakkelijker kon manoeuvree ren. De „Eveline" naderde den Noor zoo dicht mogelijk en weldra bleek dan ook da.t hulp dringend noodig was, Want het kuildek stond reeds vol water. Op de Noorsche boot lag een red dingboot klaar en toen de „Eveline" tot op ongeveer 50 meter genaderd was, sprong een van de Noren over boord. Hij zwom met een boei, waar aan een lijn was bevestigd naar de „Eveline" van waar men, toen hij dichtbij was, een lijn toewierp, welke de Noorman spoedig wist te grijpen en enkele oogenblikken la ter was hij in veiligheid op het dek van den Nederlandschen trawler, echter uitgeput en verkleumd van koude. Op de „Eveline" bevestigde men toen een lijn aan de boei, zoodat er een kostbare verbinding met het in nood verkeerende vaartuig tot stand was gebracht, waardoor het mogelijk wa6. dat men ook de ove rige bemanmng kon redden. Zoodra de eerste man gered was, haalde men op de „Aarsten" de boei met de lijn terug; een tweede man sprong overboord naar deze boei en op zijn beurt werd deze door de kokende zee naar de „Eveline" getrokken. Dit werd zesmaal achtereen herhaald. Toen waren de schepen evenwel zoo- .ver. van elkander verwijderd geraakt, dat 'de „Eveline" opnieuw moest manoeu vreeren om dichterbij te komen. Eerst toen konden ook de overblijvende twee man gered worden. De laatste die van boord ging was de kapitein. Ofschoon zijn schip elk oogenblik dreigde te zin ken, toonde kapitein Nag toch. dat hij niet „bang" was. In een zakje had hij de scheepspapieren en eerst nadat hij deze aan de lijn had bevestigd, sprong hii in zee. Zoo was dan de geheele bemanning in veiligheid en heido schepen de „Saler no" en de „Eveline" gingen elk huns weegs, na met drie lange stooten op dc fluit een afscheidsgroet te hebben ge geven. De verkleumde schipbreukelingen werden op de „Eveline" zoo goed moge lijk van droge kleeren voorzien en de kok zorgde voor een kop heete koffie, het traditionecle geneesmiddel bij der gelijke ongevallen en zoo stoomde de „Eveline" op naar Ijmuiden. Schipper Blok vertelde nog, dat men op de „Aarsten" met pompen getracht had drijvende te blijven, maar toen eenmaal de motorpomp weigerde, daar de motorkamer vol water was geloopen, was er geen redden meer aan. Toen men de „Aarsten" achterliet, was alleen nog maar het voor en ach terdek boven water, zoodat het zwaar geladen schip wel spoedig daarna ge zonken zal zijn. BINNENLAND Wat de „heks van Merkelberk" aan den advocaat-generaal bij het Bossche gerechts hof verklaarde Alleen maar „gevochten" DEN BOSCH, 25 Oct. Wij vernemen nader, dat het onjuist is, dat de 64-jarige huishoudster M. C. van H., bijgenaamd de „Heks vn Merkelbeek" een volledige bekentenis heeft afgelegd, terzake van den moord op den 71-jarigen landbou wer M. Buysens en diens 70-jarige schoonzuster M. Senden, voor welk feit zij tot vijftien jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Vrijdag j.l. liet de advocaat-generaal van het gerechtshof te Den Bosch, Mr. W. H. W. M. Masink, de vrouw bij zich komen, daar men redenen had aan te nemen, dat zij thans een volledige be kentenis zou afleggen. Toen de voordeelde echter door Mr. Massink werd verhoord, gaf zij toe, dat zij toet de vermoorde men- schen gevochten heeft en dat zij den ouden landbouwer een scheermes heeft ontrukt, doch tenslotto wilde zij niet bekennen, den moord met op zet te hebben gepleegd. Dergelijke verklaringen had zij vroe ger bij den rechter-commissaris ook reeds afgelegd, doch later weer inge trokken. Van een volledige bekentenis is ook nu geen sprake. Landbouwer tot zes maanden gvangenisstraf veroordeeld, waarvan vier voor waardelijk Controleur in het complot 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. Do land- bouwer M. M. van der B. werd door het Haagsche Gerechtshof tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maan den en een geldboete van 100.subs, een maand hechtenis veroordeeld. Van der B. had geknoeid met het af wegen van zakken aardappelen, be stemd voor denaturatie. De zakken moesten 70 K.G. wegen, doch van der B. gaf dikwijls minder gewicht, omdat de controleur in het complot zat. De landbouwer C. K. had oude oor merken voor biggen opgekocht en deze den controleur ter hand gesteld, die ze weer als nieuw gebruikte. Voorts had K. een plaatsgenoot voor een belangrijk bedrag opgelicht. Het Hof bevestigde tegen hem het von nis van de Rottcrdamsche rechtbank, waarbij hij veroordeeld is tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waar van vier voorwaardelijk. NEDERLANDSCHE CARROSSERIE- INDUSTRIE Dc Algemeene Vergadering van de Nc- Üerlandsche Federatie der Organisaties van Carrosserie- en Wagenbouwers zal plaats hehhen op Zaterdag 30 October, in de Congreszaal van Hotel „Noord- Brabant". Aan de vergadering is verbonden een beurs voor leveranciers van autofourni- turen. Oud-directeur van het Nieuws blad voor Nederland LEIDEN. 25 October. Te Leiden is op 84-jarigen leeftijd overleden de heer D. A. van Waalwijk, oud-directeur van het Nieuwsblad voor Nederland. De heer van Waalwijk, die te Am sterdam werd geboren, begon zijn loop baan als telegrafist. Hij voelde zich ech- ler aangetrokken tot de journalistiek. Als redacteur-buitenland kwam hij aan het Rotterdamsch Nieuwsblad. Later ging hij naar de hoofdstad, waar hij het Nieuwsblad voor Nederland stichtte welk blad een tijd van grooten bloei heeft gekend. In 1914 trad hij af als directeur werd het Nieuwsblad voor Nederland overgenomen door het dagblad „do Te legraaf". De heer van Waalwijk is vele jaren secretaris geweest van den Nederland schen Journalisten Kring. In 1898 was hij secretaris van de commissie van ont vangst voor buitcnlandsche journalisten hij de kroning van H.M de Koningin. Tot zijn dood was hij gedelegeerd com missaris van A. W. Sijthoff's uitgevers maatschappij te Leiden. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. Bond ter behartiging van de belangen van het kind zal een adres richten aan den minister Automaten belemmeren verbodsbepalingen 's-GRAVENHAGE, 25 October. In de jaarvergadering van den Bond ter Behartiging van de Belangen van het Kind, gehouden op 23 October j-1. al hier, werden de aftredende bestuurs leden herkozen. Uit het jaarverslag van de secretares se bleek, dat de bond zeer belangrijk werk heeft gericht. Een rapport inzake een rookverbod voor kinderen, opge maakt na langdurige studie en verwer king van gegevens door mevr. Dozy, mr. Veegens en den heer Roodschild, werd goedgekeurd. Was reeds vroeger ten gevolge van de bemoeiingen van een commissie uit dezen bond, de Tuchtunie en den Kinderbond in tal van gemeenten een verbodsbepaling in het leven geroepen In zake het verkno pen van tabak aan jeugdige personen, thans moest de eerste commissie con- statecren, dat door de automaten de werking dier verbodsbepalingen ten zeerste werd belemmerd. Als gevolg van het rapport zal een adres worden gericht tot de be trokken ministers om het rooken door jeugdige pereonen, jongens zoowel als meisjes, tegen te gaan- Geconstateerd werd o.m., dat het gTootste percentage rookers moet gezocht worden onder de domste kinderen. Een tweede belangrijk rapport was het verslag in zake volksonderwijs- Een commissie van drie leden werd be noemd, welke zich met een adres zal wenden tot den minister van Onder wijs, K. en W., betreffende het Kon. Besluit van 27 Mei 1937, waarhij het tcekenonderwijs uren werden afgeno men ten behoeve van natuurkunde en handelswetenschappen, zulks in ver hand met de verandering van het wis- kundeprogramma. BUITENLAND Zijn aftreden zoo goed als zeker geacht BRUSSEL, 25 Oct. (Belga). Volgens inlichtingen uit gezag hebbende kringen schijnt het thans vast te staan, dat Van Zeeland den kabinetsraad, die vanmiddag om vier uur bijeen zal komen, in kennis zal stellen van zijn besluit om af te treden. Vanmorgen om half elf is van Zee land weer in contact getreden met zijn kabinet. Om 11 uur is hij door den ko ning ontvangen Aan het einde van den morgen heeft hij geconfereerd met den minister van financiën. De Man. Het bureau van den algemeene raad der Belgische werkliedenpartij is voor morgenochtend bijeengeroepen. OOST-IND1E Redder bewusteloos opgehaald en naar een oorlogsbodem getransporteerd SOERABAJA, 25 October. (An eta). Omtrent het vergaan van de T. 1 wordt uit Banda Neira nog het volgen de vernomen: Door de geweldige kracht waarmede het vliegtuig te pletter sloeg, sprongen alle, boordevolle benzinetanks uit elkaar Een inzittende van een ander T-vliegtuig sprong over boord om te trachten zijn kameraden te helpen. Hij trachtte zwem mende het wrak te bereiken, doch dreig de daarbij door byzinedampen het be wustzijn te verliezen, terwijl hij brand- worden opliep. Daar hij luid om hulp riep, bemerkte de bemanning van het T.-vliegtuig het gevaar, waarin de red der verkeerde, zoodat zeer snel de rub berboot, welke aan boord van elk vlieg tuig aanwezig is, werd opgepomt en te water gelaten. De redder werd bewuste loos opgehaald en naar een oorlogs bodem getransporteerd. Na eenige da- cren was hij her«teld De naam van den betrokkene is niet gemeld. Hij zal eerlang voor duurzaam herstel naar Java vertrekken PALEMBANG, 25 October. (Aneta). - De heer Hubermann is voornemens na zijn herstel met zijn secretaresse naar lava te vertrekken om daar eenigen tijd in de koelte ta verblijven vóór hij naar Europa gaat. Hoewel zijn toestand geleidelijk voor uitgaat. moet hij nog steeds het bed houden. De laatste dagen mocht hij rechtop zitten, KTOS UIT TWEE V-8 MOTOREN 85 REM-PK voor maximum PRESTATIES en groote zuinigheid 60 REM-PK voor extra ZUINIGHEID en goede prestaties U rijdt in een Ford V-8 met volmaakt vertrouwen: vertrouwen in de prestaties van den 60 of 85 rem-pk V-8 motorver trouwen in de onder alle omstandigheden gemakkelijke bestu ring en in de 100% stalen carrosserie met veiligheidsglas rondom vertrouwen in de snel en onfeilbaar werkende, mechanische Ford remmen, die U nooit in den steek laten. De remmen van den Ford V-8 zijn van een type, dat in de duurste wagens wordt toegepast. Zij bieden U „de veiligheid van staal tusschen wiel en pedaal" en zijn zelfbekrachtigend de voorwaartsche beweging van den wagen verhoogt de remwerking. Wendt U tot den Official Ford Dealer voor een proefrit en laat U de werking van de Ford remmen demonstreeren. U koopt reeds een Ford V-8 met 60 rem-pk motor voor f 1 750.— «FflRIVIW N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM Official Ford Dealer: Automobielbedrijf „Willgo", Barchman Wuyt ierslaan 196, Amersfoort. van de WEVERSSINGEL 13, bij de KAMPERBINNENPOORT B i 11 ij k tarief. Beleefd aanbevelend: v.h. Bediende bij Maison Dekkers. Juist iets voor het najaar! Een sportieve wandelschoen van bruin grainleer, met genaaide leerenzool. Prachtig van uiterlijk en met een pasvorm, die U het loopen tot een genot maakt. Daarbij evenals alle ROBINSONS: onvoor waardelijk gegarandeerd! Voor jongens (Model 134) Maten 32/35 36/40 Prijzen 4.50 4.95 De heerenmaten (Model 139) met dubbele leerenzool - oer degelijk! No's 40 tot en met 48 f 6.^® Die goeie voor Vader en Zoon. „De kleine winkelier heeft dezelfde kan sen als de groote zaken, wanneer hij zijn zaak slechts op moderne leest schoeit en danhet publiek alles over zijn zaak vertelt met advertenties in de courant", zoo sprak Mr. H. C. Ross, pre sident van het Nationaal Verbond van Ijzerwaren-handelaren in Amerika op een congres.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3