Verlenging eersten oefentijd Firma R. VAN DEN BURG „DE HANZE" BIJEEN Tot elf maanden De paraatheid van ons leger C. Bechstein Jul. Blüthner Grotrian - Steinweg Ibach 50 jarig jubileum VAN DE POLITIE EXPOSITIE IN DE HANDELSSCHOOL Dameshoeden WjCLLAfmuanfcqdaM INGEZONDEN STUKKEN 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 26 OCTOBER 1937 TjOOR toevallige omstandigheden las ik in een bekend Neder- landsch dagblad een op niet zaak kundige gronden berustende bestrij ding van het voorstel tot verlenging van den eersten oefeningstijd voor de onberedenen tot 11 maanden. Dit geeft mij aanleiding aan den duur van den oefeningstijd de volgende beschouwin gen te wijden. In de eerste plaats wil ik er op wij zen, dat in de meeste Europeesche rij ken de oefentijd veel langer is dan 11 maanden b.v. in Frankrijk, Duitschland, Polen en Tsjecho-Slowakije 2 jaar. Dit moest een reden geweest zijn met voorzichtigheid critiek te oefenen op een verlenging tot 11 maanden. Ge noemde rijken moeten in deze voor hen uit finantieel oogpunt zoo ongun stige tijden toch wel ernstige rede nen hebben tot dezen voor onze be grippen zoo langen oefeningstijd. Theoretisch kunnen wij om de vol gende redenen hier oorlog krijgen. a) De oorlog gaat van ons zelf uit Wij zijn aanvaller. b) Wij worden aangevallen, in ver band met een oorlog, die rechtstreeks te gen ons gevoerd wordt. c) Wij worden aangevallen in ver band met een oorlog, die indirect tegen ons gevoerd wordt, m.a.w. de aanvaller komt slechts op ons gebied teneinde een 3e mogendheid te beoorlogen. In het theoretische geval ad a kun nen wij het moment van oorlog kiezen en kunnen wij zorgen, dat wij dan voor dén oorlog gereed zijn. Dit theoretische geval behoort echter practisch tot de onmogelijkheden en ik ga daar niet verder op in. De stratëgische ligging van ons land is zóódanig, dat wij in het onder b ge noemde geval kunnen rekenen op bond- genooten. Zoowel in het geval genoemd onder a als in het geval onder b genoemd is het voor onzen tegenstander van het uiter ste gewicht, een militaire eisch van de eerste orde, onzen tegenstand zoo spoe dig mogelijk te breken. Wij moeten er dus op rekenen zeer spoedig aangevallen te worden. De voortschrijdende mecha nisatie en de lange eerste oefenings tijd bij onze eventueele tegenstanders maken dit voor hen mogelijk. Wij moeten dus hebben een voldoend geoefend, maar zeer speciaal een paraat leger. Een leger dus, dat in een mini mum van tijd gemobiliseerd kan zijn en waarin tijdens de mobilisatie al eenige kracht zit. Een onttrekken van een kleine troepensterkte tegen een overvalling door den tegenstander mag onze mobilisatie niet grondig verstoren Een mobilisatie in een minimum van tijd is alleen mogelijk, wanneer de ker nen van het leger althans van het le ger in eerste linie reeds aanwezig zijn. Een onderdeel heeft alleen dan eenige gevechtskracht, wanneer men elkaar minstens eenigermatc kent. Op de gevechtskracht van een onderdeel, waarbij dat niet het geval is, kan men voorloopig niet rekenen. De kracht van het Zwitsersc'he leger bestaat m.i. hier in, dat het personeel, behoorende tot de verschillende onderdeelen, elkaar kent, dit vergoedt een groot deel van den ge ringen eersten oefeningstijd. Waar voor ons dit groote voordeel van het Zwitser- sche leger niet geldt en de mentaliteit van ons volk ook geheel anders is, is het absurd voor on6 wat de oefenings tijd aangaat te verwijzen naar dat leger. Voor een paraat leger is het een eisch, dat de onderdeelen de bataljons, de afdeelingen. de compagnieën, de bat terijen enz. voldoende geoefend zijn en dat te rekenen is op een voldoende sa menwerking tusschen de wapens Met e^n voldoende geoefendheid van de ïn- dividueele leden van het leger, ieder in zijn functie, kan niét worden volstaan Het is dus niet de vraag of in 5 maand een man voldoende geoefend kan worden als mitraillist of als telephonist, maar of in dien tijd voldoend geoefende eenheden kunnen worden gevormd. Deze laatste vraag is m.i. besli6t ont kennend te beantwoorden. Voor voldoend geoefende eenheid zijn noodig voldoend geoefende officieren en voldoend geoefende onderofficieren niet alleen theoretisch maar ook practisch. Zij moeten hun oorlogscommando eeni gen tijd practisch beoefend hebben. Eenigen tijd wil niet zeggen, dat zij bij een oefening eens een keer in hun oor logsfunctie zijn ingedeeld, maar dat zij eenige dagen, liefst eenige weken, ach ter elkaar de volle verantwoordelijkheid voor hun functie hebben gedragen, ver antwoordelijk zijn geweest voor het per soneel en voor het materieel, dat tot hun functie behoort. Dit is niet moge lijk bij het groot aantal reserve-offi cieren en reserve, en militie-onderoffi cieren bij een eersten oefeningstijd van 5Vj maand, zoodat alleen al uit dien hóófde een uitbreiding van den oefe ningstijd urgent is. De onvoldoende geoefendheid van een onderdeel is niet alleen géble- kén bij dé manoeuvres in 1936, maar blijkt voor een deskundige uit •lke oëféning. Niet dat dien déskun- ëigé blijkt, dat er hier en daar nog #én knoop ontbreekt of dat er nog Jange haren zijn, maar er blijkt, dat er essentieele dingen aan man* keerèn, die de gévéchtswaarde in ernstigé mate bénadeelen, b.v. dit om téchriisché redérien een on derdeel op het terreirt, dat het met vuuï móeftt beat/Uken. géén vuur kón Door oud-Kolonel G. DOORMAN voorzitter van de afdeeling Amersfoort Ver. voor Na tionale Veiligheid brengén of dat er niet gevuurd kon worden zonder eigen troepen te ra ken of dat de verbinding tusschen infanterie en artillerie alle6 te wen- schen overlaat. Ik kom terug op de paraatheid van ons leger. Voor die paraatheid is het noodig, dat steeds over manschappen beschikt wordt. Het is noodig, dat als de tijd voor mobiliseeren daar is, er oogenblikkelijk, zonder eenig oponthoud, met de mobilisatie kan worden begon nen. Een oponthoud van enkele uren kan de schromelijkste gevolgen hebben. Teneinde altijd over voldoend geoefende manschappen te beschikken is een oefentijd van 5Vi maand ook besli6t on voldoende. Rekent men, dat de soldaat 3V» maand noodig heeft om zelf eeni- germate geoefend te worden voor een goede oefening is dit te weinig dan blijven er nog slechts 2 maanden van de 51/» maand over voor oefening in verband. Bij een opkomst in 2 ploegen, elk 5Vi maand diensttijd, wordt gedu rende 1 maand per jaar over in het ge heel geen manschappen beschikt, over slechts 4 maanden ©ver voldoend geoe fende manschappen en rekent men 1 maand noodig te hebben om het per soneel voldoende geoefend te hebben, dat het behulpzaam kan zijn bij het mo biliseeren gedurende 3 maanden over onvoldoend geoefend personeel om bij mobilisatie goed te helpen. Bij een diensttijd van 11 maanden en herhalingslichtingen gedurende den 12en maand beschikt men steeds over personeel en bij een 2 ploegenstelsel steeds over geoefend personeel. Wil men bij een 2 ploegenstelsel steeds over voldoend geoefend perso neel beschikken en rekent men VA maand noodig te hebben om dit vol doend geoefend personeel te krijgen, dan is daarvoor een oefentijd van 9A maand noodig (9'/j3^)x2 12. Hoe precies de grensverdediging ge regeld wordt, is mij niet bekend, uiter aard zullen daaraan de miliciens, die nabij de grensverdediging wonen, deel nemen. Het verdient m.i. echter ook aanbeveling alle miliciens na de boven berekende 91/» maand nog eenigen tijd nabij de grens te doen oefenen, waar door wij op eén oefentijd van 11 maan den komen. Wij kunnen het dan zoo regelen, dat steeds van de lichting nabij de grens gevechtsgereed is, dat is bij een lioh- tingssterkte van 32000 man totaal slechts een paar duizend infanteristen. BIJ al de ernst, was Vondel zoo als ieder gezond en evenwichtig Hollander toch ook open voor een grapje, voor humor. Zoo worden verscheiden van zijn wer ken voorafgegaan door een sonnet, door wat hij noemt een „klinckert"; en nu heeft hij er aardigheid in om deze klinckert te onderteekenen met een anagramma, d.w.z. met een letterraad sel, waarin zijn naam verscholen is. Een onderteekening, die menigmaal voorkomt, is deze: „Door een is 't nu voldaen"« waaruit, door omzetting van letters, te maken i6: Joost van der Vondelen. Een ander voorbeéld: Onder de he keldichten komt deze anagramma voor: Nu is Joost van Vondelens Wijs en heiligh dunkend mens, In uw naem bevonden, Soo je ziet, Datje hiet, Sotje vol van sonden. Ook schreef Vondel een anagramma onder het „Gespreek op het Graf van wijlen Joan van Oldénbarnèvelt" en wel deze: „Bewaar Hollant in eeren". Waaruit te maken is: Heer Jan van 01denbarne\elt (J). Terwijl Vondel in 1653 bezig wa6 zijn Lucifer te dichten, en hij met zijn ge dachten in hemelsche regionen vertoef de, kwam Govaert Flinck hem, om streeks zijn verjaardag, uitschilderen: Op mijne schilderij. Toen Govaert Flinck mij uitschilderde in het jaar 1653. Ick sluit van daegh een ring van zesmaal ellef jaren En zie mijn hooft besnéeuwt, en tel mijn grijze haeren, Ook zonder glazen oogh (4), in deze schilderij, En noch ontvonckt mijn hart in lust tot poezij: Terwijl ik Lucifer zijn treurrol leer' volspelen, En mét dén blixem sla, op hemelsche tooneelen, Ten schrik en spiegel van de Staatzucht, en de Nijt Wat is mijn ouderdom? eèn roock, r eén damp, geen tij't. (l) De i geldt als j; de u als v. De w géldt als twéé v'6. (8) Bril of vergrootglas. OVERTREDING RIJKSBELASTING Door de pólitié ié hiér eên persoon aangehouden, die nog 3 weken gevange nisstraf te goéd had wegens eén over treding ven dè Rijksbelasting. De man is niar Bréda, waar hij veroordeeld is, ovérgèbracht. De bandvan het Blindeninstituut te Huis ter Heide speelt een feestmarsch ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van mr. H. P. van Heukelom als bestuurslid van het Blinden-instituut te Bussum Indien ge de aanschaffing van een piano overweegt, bepaalt U dan eerst tot het aanvragen van onze uitgebreide ca talogus. Wij vertegenwoordigen de fabri katen: Gemakkelijke condities voor termijnbetaling. Pianohandel van 1887. De heer L. A. A. van Hamers- veld sprak over het nut der Standorganisatie De Hanze vergaderde gisteravond in de Poort van Cleef onder den voorzitter, den heer L. A. A. van Hamersveld. Deze was de spreker van den avond om het nut der Standorganisatie naast de Yakorga- nisatie te belichten. Eerst werd door hem de sociaal-econo mische taak van de Standorganisatie behandeld. Daaronder behoort het be kendmaken met de sociale economische vraagstukken, met de soc. wetgeving en de handelskennis, met de waarde en beteekenis der economische bedrijfsvoe ring en in verband daarmee het oprich ten van commissies van overleg en bij stand. Verder het opkomen tegen onge- wenschte handelspraktijken. Vooral ook het verdiepen van het standsbewustzijn en de noodzaak van het steunen onder ling. Een sterke concentratie van de lei ding met een goed geoutilleerd bureau moet er kunnen zijn en de gansche Mid denstand moet achter den Middenstands- raad, de vertegenwoordiging der drie Middenstandsorganisaties, staan. Daarna bezag spr. de sociale politieke taak. De vele sociale wetten ten behoe ve der arbeiders, danken dezen aan hun sociaal politiek werken. Ook de Midden stand heeft recht op zijn sociale wetten. Overheidshandel en -productie moeten tot het beslist noodzakelijke worden te ruggedrongen. Wie een vollen dagtaak heeft moet zich houden buiten nevenbe trekkingen. De Middenstand moet in vloed kunnen uitoefenen op en in de openbare bestuurslichamen. Spr. wijst daarbij op de grieven van de belasting wetgeving bij de verbruiksbelasting en de personeele belasting. Bestreden moet worden het bevoorrechten of achterstel len van volksgroepen, van het cadeau stelsel en van nog zooveel. Daarom moet de Middenstand aan sociale politiek doen. Vervolgens besprak de heer van Ha mersveld de zedelijk godsdienstige taak van de Katholieke Standsorganisaties. Na deze rede feliciteerde de eerw. Ad viseur pastoor Spitzen de Amersfoort- sche Hanze met zulk een voorzitter. De heer Ch. W. Göbel bracht een bree- de beschouwing als verslag over de te Utrecht gehouden vergadering van den Centralen Raad falgemeene vergadering in het Aartsbisdom) hierbij het licht doen vallende op het vele werk door het Hoofdbestuur verricht. Het bleek, dat de Hanze in het Aarts bisdom Utrecht 90 afdeelingen telde met 5242 leden. Het voorstel-Amersfoort om e trachten lager telefoontarieven te be komen, zal door het H. B. worden over wogen. Naar het Congres op 27 Oct. te Utrecht van het Nationaal Comité tot wettelijke beteugeling van het Cadeaustelsel wer den een tweetal leden afgevaardigd. Voor het Santosfonds tot steunen bij t. b. c. lijden in de families der Hand leden heeft Amersfoort tot dusverre niet voorop gestaan. Thans werd, na een aansporing van den eerw. Adviseur, een Santoscommissie gevormd van acht le den, twee in elk dér vier parochiën. De vergadering was bezocht door ruim 50 leden. Wordt 4 November in Amicitia gevierd door de Jongelings- vereeniging op Gereform. grondslag Naar wij vernemen viert de Jon- gelingsvereeniging op Gereformeer den grondslag Donderdag 4 Novem ber a.s. haar gouden jubileum. De feestavond wordt gehouden in Ami citia. De agenda vermeldt 9 punten w.o. opvoering van een Historisch Spel „De lelie van ons Vorstenhuis" naar het gelijknamige boek van Ca roline At water Mason, vertaald door H. H. S. Kuyper. Links gehouden In de bocht StationsstraatVlasak- kerweg is gisteren een auto uit Nijme gen, die te veel links aanhield, in hot sing gekomen met een uit de richting van het Station komende Amsterdam- sche auto. Eenige materieele schade was het gevolg. Spoorboom ontzet Op den spoorwegovergang aan den grooten Koppel bij de Schimmelpenninck straat is gistermiddag een vrachtauto in aanraking gekomen met een der spoorboomen. De spoorwegwachter had, aangezien de trein er nog niet aankwam de boomen opgehaald teneinde het ver keer nog te laten passeeren. De vracht auto raakte toen met de kap een spoor boom. De schade is later hersteld. T evergeefs Tn den afgeloopen nacht heeft de po litie 'n minderjarig meisje uit A'dam aangehouden, dat hier op zoek was naar een vriend, een huzaar. Mariètjé zocht in het groote garnizoen haar huzaar te vergeefs. De politie heeft haar vandaag weer naar huis gebracht. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE De Amersfoortsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose houdt mor gen in onze stad haar jaarlijksche col lecte. Meer dan zestig meisjes hebben zich bereid verklaard om te collecteereii en een beroep te doen op de burgerij Dat beroep zal niet vergeefs zijn. Een ieder zal gaarne willen medewerken aan de bestrijding van de Tuberculose, welke jaarlijks nog zoovele slachtoffers onder de menschen maakt. Moge de vereeniging met haar prach tig streven morgen aller daadwerkelijke geldelijke steun ondervinden. ART. 247 W. v. S. Door de politie zijn twee personen, N. en S., in arrest gèsteld, verdacht van overtrèding van art. 247 Wetboek van Strafrecht. ZILVEREN MEDAILLE Aan den fourier P. de Boer van de Trèiiiafdèéling IVe Artillerie-Brigade te Utrecht zal op 20 November a.s. de zil veren medaille vóór 24 jaren trouwen diénst worden uitgereikt. Vanwaar de leerlingen kwamen en waarheen zij in den loop der jaren gegaan zijn Morgenavond wordt in de Handels school aan de Hellestraat een tentoon stelling geopend, die een duidelijk beeld geeft van den werkkring van de vele leerlingen, die in de afgeloopen 25 jaar do Amersfoortsche Handelsschool heb ben bezocht. Allereerst zien wij op deze expositie een kaart, waar Amersfoort als middel punt op geteekend staat, daar omheen de plaatsen vanwaar de leerlingen in den loop der jaren kwamen om de school te bezoeken. Op deze kaart wordt Amersfoort aangegeven met den histo- rischen kei, waarop het „hoofd" van den directeur, den heer J. Peper, ge plaatst is. De andere plaatsen, tot zelfs Huihorst bij Harderwijk, Ede. Wijk bij Duurstede, Rhenen en Naarden, zijn tevens aangegeven door een teekening van het middel van bestaan uit zoo'n plaats of anders door een historisch bouwwerk. Barneveld o.a. door den to ren, waarvan Jan van Schaf felaar sprong. Krijgt men van deze kaart dus den indruk, dat de leerlingen, zoowel uit het Gooi, als de Veluwe en de Gcldersche Vallei kwamen, van een tweetal andere kaarten ziet men waar de leerlingen na het volbrengen van hun studie werk zaam zijn. In alle deelen van de wereld zijn zij terecht gekomen en hebben zien een goede positie in de maatschappij weten te verwerven. De handelsschool is een midden- standsschool, doch zij heeft ook ruim schoots ertoe bijgedragen om a.s. docto ren in de handelswetenschappen en ac countants een grondige opleiding te ge ven. Uit de vele inzendingen blijkt dit dan ook ten volle. Leerlingen, die o.a. terecht gekomen zijn bij de rubberplantagee in Indië, hebben eenige platen rubber gestuurd en zelfs een rubberstam van een lengte van ongeveer drie meter. Weer anderen zijn gekomen met de producten van de Shell, van sigarenfabrieken, van textiel fabrieken, van essencefabrieken, van rij wiel fabrieken, enz. Het is allemaal te veel om op te noe men, doch als men al deze stands heeft bezichtigd, dan heeft men een goed beeld gekregen van hetgeen er mede beoogd werd, n 1. waar zijn de leerlin gen van de handelsschool van den heer Peper werkzaam. Op deze expositie is tevens nog een klein hoekje gereserveerd voor de. z.g. familieberichten Wij zien hier verlo vingskaartjes,ondertrouw kaarten, trouw kaarten en tenslotte verheugende mede- deelingen over geboorten van zoons of dochters. Het is de privé-corresponden- lie van den heer Peper, die deze daar heeft tentoongesteld om aan te toonen, dat de oud-leerlingen de school en o.i. den „baas" nog geenszins hebben ver- geten. De heer Peper is iemand, die mee leeft met het wel en wee van zijn leer lingen, ook al zijn zij reeds jaren van do schoolbanken verdwenen. De foto's, welke sinds de oprichting van de school van de verschillende klas sen werden genomen, zijn netjes op volgorde geëxposeerd. Ook voor Esperanto is een speciale nfdeeling gemaakt door den heer Wil lens, die daar de correspondentie van de leerlingen met personen, die in China Australië, Japan. Afrika of Amerika wo nen, heeft, tentoongesteld en waaruit wederom blijkt, dat Esperanto een taal is, waarmede men zoowel kan conver geren en correspondeeren over de go- lieele wereld. Deze tentoonstelling zal morgenavond worden geopend en \oortaan voor iedereen toegankelijk zijn des middagé en des avonds. EERSTE ABONNEMENTSCONCERT VAN DE CONCERTVEREENIGING Donderdag a.s., des avonds om 8 uur, zal in het Grand Theatre door hét U.S.O. onder leiding van Willem van Otterloo het eerste abonnementsconcert van de Concertvereeniging worden gegevèn Pianosoliste is Steil Andersen. Het programma luidt als volgt: 1. Ouverture „Rosamunde" op. 26 Fr. Schubèrt. 2. Concert voor piano en orkest in D (Könungskonzert) W. A. Mozart 3. Symphonie Fantastique H. Berlioz. GUNNING BOUWWERK Het bouwen van winkel met maftezij nen aan de Punténburgerlaan voor de Naaml. Venn. P. de Gruyter en Zn., aan besteed 7 October, is aan J. Hazèlaar ai- hier opgêdragên voor 7847. DAMES! Aangemoedigd door do dagelijks meer en meor terugkeerende vroegere clien tèle, geelt ons de vrijheid, U er op at tent te maken, dat, wnnnoor U nog niet geslaagd bent met den aankoop of het vermaken van Uw hoed, eens kennis te maken met onze zaak. WESTSINGEL 21 AMERSFOORT. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) TENTOONSTELLING VAN ARMEENSCH HAND- EN WEEFWERK Op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 1. 2 en 3 November wordt ten huize van de dames van de Werfhorst, Regentessc- laan 1, een tentoonstelling gehouden van Armeensch hand- en weefwerk. (Maandag van 3.30—5 en 7—9 uur, Woensdag en Dinsdag van 11—12, 2—5 en 7—9 uur), waarvan de opbrengst uit sluitend ten goede komt aan de Armeën- sche vluchtelingen te Aleppo, die in het jaar 1922 uit hun stamland werden ver dreven en sedertdien in den vreemde een nieuw bestaan trachten te verovo- ren. Dit is slechts aan een deel gelukt. Een groot aantal van hen is tengevolge van de devaluatie van het Syrische pond aan den rand van den afgrond ge bracht. Nu beschikt de Armeensche vrouw over een natuurlijke gave en maakt fraai handwerk. Dank zij tentoonstellingen als die wel ke ten huize van de dames van de Werf horst worden georganiseerd, helpen wij menig gezin door het koopen van een stukje hand- en weefwerk aan arbeid en brood. Wanneer men bedenkt, dat de laatste resten van het groote vluchtelingen kamp, dat in het jaar 1922 werd ge bouwd cn waarin 60.000 Armeniërs een onderdak vonden, worden opgeruimd on dat honderden families dakloos den wintertijd tegemoetgaan, dan hopen wij op de medewerking van allen die dit le zen. Een fraai stuk weef- of handwerk komt, nu St. Nicolans voor de deur staat altijd te pas. Een klein cadeautje is al tijd welkom. Verzuim dan niet de ten toonstelling in de Regentesselaan 1 to bezoeken, maar doet tijdig een keus. Er is voor elke beurs iets verkrijgbaar en voor „elck wat wils". Het comité van aanbeveling: C. H. Gravin van Randwijk-de Jonge; Mevrouw L. Pels Rijcken-Bicker; Me vrouw M. C. Stadig-Parlevliet; Mevrouw N. G. Nieweg-van der Meulen; Mevrouw A. Reeders-Wittermans; Ds W. F. Golter- man; Dr. R. Miedema; Mevrouw H. ,T. van den Bosch-Henning; Mejuffrouw H. J. P. van Voorst Vader; H: Baronesse van Heemst ra-van Asch van Wijck; Me vrouw E. Elzenaar-Koops. „ARBEID ADELT" De Algemeen Ned. .Vrouwen Vereeni ging „Arbeid Adelt" welke ten doel neeft vrouwen uit den beschaafden stand te steunen bij haai* pogingen om ln eigen onderhoud te voorzien, door alle mogelijke handwerken te laten vervaar digen en deze te verkoopen, houdt haar jaarlijkschen bazar op Vrijdag 29 October van 1U.3012.30 en 25 uur in hotel Do Witte. Gaarne bevelen wij dezen bazar, waar handwerken in groote verscheidenhèid en in alle mogelijke prijzen te koop zijn, bij onze lezeressen aan. FRUIT- EN GROENTEN VEILING 25 Octobez Valappelen 2—6 ct.; Druiven 8—12 ct Tomaten 2063 ct.; Goudreinet 710 ct.; Sterappel 811 ct.; Bellefleur 58 ct.; Oranje Pippin li15 ct.; Bcurró Glairgeau 1218 ct.; Wintcrjam 78 ct.; Giessen Wildeman 58 ct.; Lemoenappel 56 ct.; Comtesse de Paris 13—14 ct.; Groninger Ivroon 58 ct.; Legipont 25 26 ct.; Notari6appel 7—S ct.; Granam 8 10 ct.; Wijnperen 9—li ct; Pondsperen 56 ct.; Bramley Seedling 57 ct,.; Snij- boonen 1623 ct.; Sp. boonen 13—19 ct.; Pronkers 6—8 ct.; Postelein 6—7 ct.; Spi nazie 59 ct.; Bieten 1433 ct.; Uien 6171 ct.; Rapen 6292 ctSpruiten 1112 ct. Prei 1534 ct.; Knolselderij 20—36 ct.; Gele kool 30—43 ct.; Witte kool 36\'2 ct.; Chin kool 1526 ct.; Groene kool 2360 ct.Roode kool 32 99 ct.; Wortelen 2026 ct.; Bloemkool 68 ct.; Andijvie 611 ct.; Sla 612 ct.; Komkommers 1523 ct Wortelen 3—5 ct.; Radijs 512 ct.; Seldery 5—10 ct.; Peterselie 7—10 ct. BURGERLIJKE STAND 26 October 1937 GEBOREN: Marijke, d- van R. G. Tam- boezèr eh E. Staal; Adrianus Wilhel mus, z van A. A. van Gulpen en B. van Drie- BINNEN 30METEF van een brandonde straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om binnen be bouwde kommen vrijge steld te zijn van den plicht orr licht op te hebben OMREKENINGSKOERSEN 25 Oct. 26 Oct Oft Niet off. Londen 8.96 8.96 Berlin 0.72.68 0,72.68 Perils 6.14 6.10 Brussel 30.53 30.53 Züricb 71.71 41.73 Kopenhagen 40.05 40.03 Stockholm 46.25 46.23 Oslo 45.05 45.10 New York 1.81 1.81 Praag 6.37 6.33J< Medeged. door de R'damsche Bankvereen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5