Strijd tegen Amsterdamsche zwendelbanken BLACK CAP OP ZOEK NAAR OLIE Opnieuw 4 jaar geeischt J. A. SCHOTERMAN Zn. Boringen bij Balkbrug De werkloosheid in September Behandeling in hooger beroep OLD SCOTCH WHISKY p. fl. 3,75 UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 Tel. 145 UIT DE STAATSCOURANT EERE-DOCTORATEN Woekerbestrijding Meisje aangerand E. B. van Doesburgh begraven 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 26 OCTOBER 1937 Tegen de beide directeuren van effectenbank G.A. ten Hope en Co. AMSTERDAM. 25 October Het gerechtshof, gepresideerd door Mr Joh. M. Jolles zette vandaag de be handeling voort van de zaak tegen de beide directeuren van de effec tenbank G. A. ten Hope en Co., den 41-jarigen effectenhandelaar C. J» N. K.» en den 62-jarigen rechtskun dige Mr Dr. J van O verdacht van zwendelpraktijken. De rechtbank heeft hen op 31 Maart ieder tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht veroordeeld. Het O.M had drie jaar gerequi- reerd. De Amsterdamsche justitie heeft reeds geruimen tijd een krachtigen ètrijd ge voerd tegen do zwendelbanken. die z0®" wel te Amsterdam als op het platteland en over de grenzen vele slachtoffers hebben gemaakt. In goed vertrouwen stonden vele spaarders hun goede effecten, die ech» ter dikwijls betrekkelijk weinig rente gaven, af aan directeuren en remisiers van dergelijke banken om speculatieve fondsen te koopen Altijd liepen deze speculaties mis. de slachtoffers moes ten bijstorten en hun geld waren ze kwijt. Met tweetal, dat thans in hooger be roep terecht staat, werd begin Januari 1036 gearresteerd. Het aantal klachten tegen deze mannen was legio Na gerui men tijd werd mr dr. van O. in vrij heid gesteld, doch bij het uitspreken van het vonnis werd hij weer gearres teerd. Aan de verdachten is ten eersto ten lasto gelegd, dat zij als mede-beheer ders van de Hollandsche Collectiefbank do door de deelnemers aan de specu- latiekasaen toevertrouwde gelden in totaal ruim f 10.000.hebben ver duisterd. Voorts zouden zij als beheer ders der comm. venn. Hollandsche Col lectiefbank en de comm. ven. Ten Hope en Co toevertrouwde gelden en waardepapieren, welke zij van cliën ten onder zich hadden, hebben verduis terd Op 15 Juni requircerde de procureur- generaal mr. J. Versteeg een hoogere straf. Hij vorderde tegen beide ver dachten vier jaar gevangenisstraf. Op 29 Juni bepaalde het Hof bij in terlocutoir arrest,, dat het verhoor niet volledig was geweest, zoodat nog eenige getuigen moosten worden gehoord. We gens ziekte van een der raadsheeren moest de behandeling geruimen tijd worden uitgesteld en kon deze pas he den plaats hebben. Als eerste getuige komt inspecteur Dijkstra voor het getuigonhekje, om nog eenige mededeelingen te doen over het politieonderzoek. Een neef van verd. K., een jongeman, die geen insider in bankzaken is, heeft aldus verklaart hij op het kantoor van de „bank" gewerkt. Hij deed eigen lijk dienst als strooman. hij teekende zoo nu en dan contracten voor Beurs- echo en IIoll. Collectiefbank, zonder pre cies te weten, wat hij deed Aanvanke lijk Is deze verdachte ook gearresteerd geweest, hli werd echter na enkele da gen weer vrijgelaten, nadat zijn rol als strooman" duidelijk gebleken was. Dikwijls kreeg hij de stukken, die go- teekend moesten worden, thuisgestuurd HIJ verklaarde thans zelf. dat hij die stukken maar teekende zonder er ietB van te begrijpen. Met den internen gang van zaken, bemoeide hij zich nooit Een getuige, die een belangrijk be drag aan de spcculatlekas van verd was kwijt geraakt en die thans wegens ziekte niet kon verschijnen, had voor den rechter commissaris verklaard, dat hij naar aanleiding van een artikel in de „Beureecho" (een uitgave van de verdachten) deel was gaan nemen aan de speculatiekas Later had hij persoon lijk mpt de directie, die thans terecht staat, kennis gemaakt. Deze konnis- making was hem duur te staan geko men. Aanvankelijk hadden de beide slimme bankdirecteuren eenige win sten uitgekeerd om te animeeren. Ten slotte was ook deze deelnemer echter zijn geld en goede effecten kwijtge raakt. De president gepft zijn verba zing te kennen over het feit. dat er nog steeds mensrhen ziin die ingaan op de schoone voorspiegelingen van menschon als verdachte Vervolgens leest de pre sident een inlangs ingekomen reclas- seerihgsrapport voor. waarin o.a. staat, dat het geschikte oogenblik om verd Van O M| te staan, nu is gekomen, daar verdarhtp een hevige drang ge voelt om een oppassender leven te lei den Een inwoner uit Atel wordt ten slotte nog als getuige gehoord. Hij had in October 1035 bezoek van verdachte K. gehad Nadat deze een uitvoerige inleiding had gehouden had K verteld, dat er een belang rijke hausse in Amerikaansche *>ndsen te wachten was. Bij koopen van twee Amerikaan sche fondsen ter waarde van 4000 dollar was ér zeker een winst van 500 in enkele weken te verwach ten. Om eventueele koersdaling te dekken had getuige een effect in onderpand moeten geven. De fondsen zouden tot nader order bij de firma berusten. Nooit had hij een aanmaning gehad om bij te storten. Toen hij door courantenberichten arg waan kreeg had hij nog pogen te red den, wat te redden was. Hot resultaat was echter nihil geweest. Getuige had betaling aangeboden om de gekochte en in onderpand gegeven stukken zelf In handen te krijgen, doch verdachte K- had toen gezegd, dat het heelemaal niet noodlg was. omdat de stukken nog steeds stegen Getuige kreeg zijn in on derpand gegeven stuk nooit terug. Op een vrnag van den president geeft verdachte K. toe. dat er in werkelijk heid niets is gekocht Het was een aan koop op papier geweest.... Het onderpand had verdachte ver kocht. of. zooals hij het noemt in herprolongatie gegeven. Requisitoir De procureur generaal Mr. J. Versteeg persisteerde bij zijn eisch, daar de nieuwe ge tuigen geen nader licht op de zaken werpen. Spreker requi- reerde tegen beide verdach ten wegens verduistering vier jaar gevangenisstraf, thans met aftrek van vier maanden voorloopige hechtenis, daar de behandeling buiten de schuld der verdachten moest worden uitgesteld. Verdediging Als verdediger van verd. K. trad op Mr B. Stoppel6toen, die oveneens bi] zijn pleidooi persisteerde Pleiter was van meaning, dat de commissionairs, leden der vereeniging voor den effec tenhandel, die zaken voor de verdach- ton hebben behandeld, niet vri) uit gaan. Aan zaken ais deze zou een ein de komen, wanneer geen enkele com- misslnnnair een effect voor dit soort monschen verhandelde Als verdedigers van mr, dr. Van O. traden op Mr. Is. Coopman en mr. J. C. L. Zuyderhoff, Volgens mr Coopman had verdachte Van O. slechts een on dergeschikte rol gespeeld Uitvoerig be sprak pleiter het reclasseeringsrapport dat dank zij mr. Zuyderhoff te Den Haag. waar verdachte woont, is uitge bracht. Nu verdachte reeds zoolang in voor-arrest heeft doorgebracht, drong pleiter aan op een voorwaardelijke straf. Mr. Zuyderhoff schetste het aandeel der verd. Van O. in deze zaak heeft gehad. Zl)n 6amenworken met verd K. was slechts een treurig intermezzo In het tragische leven van dezen man. Men moet, aldus pleiter, deze zaak tegen den soeiologischen achtergrond tien. De praktijken van deze verdachten passen volkomen in het tijdsbeeld, waar in ieder zoo goed mogelijk voor zich zelf tracht te zorgen, van oud tot Jong waagt oen gokje, in plaats Van door eerlijken en harden arbeid een eenvou dig 6tuk hrood te verdienen. Justitie en politie hebben in deze zaak reeds meer dan hun plicht gedaan. Ja zelfs hun doel voorbijgeschoten. Van O. im mers is reeds 63 Jaar en een nog lan gere opsluiting zou zijn leven volko men knakken. De rol van verdachte Van O., was ondergeschikt aan fie van zijn mede-Verdachte, van wlen hf) door de drank een willoos werktuig was. Met klem drong pleiter aan op een voorwaardelijke veroordeeling om hem nog een kans te geven. Arrest S November. 99 99 Sole Importers: Tot Januari worden de onder zoekingen in elk geval voortgezet ER hangt, sedert eenigen tijd, zooal ndet een geheimzinnige, dan toch een bijzondere sfeer over Balkbrug. Hoog boven het kaal geboomte van den „Bloemberg" steken op twee plaat sen 12 meter hooge boortorens uit, die daar achtereenvolgens verrezen zijn, na dat boormeesters van de Bataafsche Import Maatschappij er met hun hel pers en materialen verschenen waren voor den arbeid, waarvan de beteekenis aanvankelijk consequent buiten de di recte aandacht van omwonenden en voorbijgangers werd gehouden- Het was dan ook niet te verwonderen, dat er in den beginne vooral onder de buurtgenooten waren, die, wanneer de wind in de richting van hun (huizen stond, geregeld iets van de geur van petroleum opvingen, en dat de toeval lige voorbijgangers, die ook van petro leum hoorden vertellen, in de meening gingen verkeeren, dat de vaten met Die selolie, voor de motoren der boorta- fels, dienen moesten om er de olie, die elk oogenblik van het inwendige naar de oppervlakte van de aRrde zou kunnen spulten, in te vergaren. Een structuur-verkenning In feite is wat er thans in oud- Avereest geschiedt niet anders dan wat er, vanwege de Koninklijke Shell en de B.I.M., in Indië en op de andere vind plaatsen van olie intensief en op groote schaal wordt ondernomen*, men onder zoekt den bodem op de mogelijke aan wezigheid van olie. To Balkbrug ge schiedt dit onderzoek, dat in elk geval tot Januari zal worden voortge zet, door de Ba taafsche Import Maat schappij, de dodhter-onderneming van do Shell, die van de Nederlandsche re geering toestemming hoeft verkrogen, om op drie plaal6en in het land z.g. „structuur"-verkeniningen te doen» D.w.z- den bodem op sporen van pe troleum te onderzoeken. Eerst daarna zal 't geologisch onder zoek kunnen worden voortgezet, en eventueel uitwijzen of er op den „Bloom berg" inderdaad petroleum aanwezig is. En: of het de moeite zal loon en den eenmaal begonnen arbeid door te zet ten. Zou dit laatste, onverhoopt, niet het geval zijn, dan zijn alle moeite en kos ten der „exploratie" tevergeefs geweest. Aan de andere mogelijkheid is het be ter nu nog niet te denken, hoewel wij den indruk hebben, dat er geen reden ls voor een overdreven pessimistische stemming. Dit mag men echter wel aan nemen, dat de B.I.M-, met haar rijke Indische ervaring, haar geld niet aan het nastreven van een utopie zal weg gooien- Men begint zeker niet te boren dan na rijp beraad. Staatscourant BIJ K.B. van 20 October 1037 Is, met Ingang van 10 November 1937, benoemd tot lid van den Raad van State prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Belastingen Bij K.B. van 22 October 1937 is, met Ingang van 22 October 1937, belast met de waarneming van do functie van di recteur-generaal der belastingen, Jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck, secretaris-generaal van het departe ment van financiën Onderscheidingen Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau de heer H. VV Hazenberg, notaris te Soerabaja. Bij K B is verleend de eere-medaiiie, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau, in brons, aan A. Harder, te Naar- den, schipper bij het beurtschipper, en expeditiebedrijf van de familie A. van den Hoek. Consulaire dienst Bij K.B. zijn de candidaten voor den consulairen dienst, jhr mr. P. J. Eek hout en A H. Hasselman, benoemd tot aspirant-vice-consuls der Nederlanden. IJkdienst Bij K.B. van 13 October 1937. zijn met ingang van 1 December 1937 be vorderd tot ijker der maten en ge wichten de heeren J. Feberwee. M J M. Lange en K. M. C. Zevenboom, allen thans adjunct-Ijker P.T.T. Bij K.B. van 20 October 1937, is: met ingang van 1 November 1937: benoemd tot referendaris der poste rijen telegrafie en telefonie S. I. Lan- genrthk. thans referendaris 2e klasso der P. T. en T. aangewezen al6 beheer der van het bijkantoor Amsterdam- Oost; benoemd tot referendaris der poste rijen, telegrafie en telefonie M. H. Baar de, A. P. van Leeuwen, thans referen daris 2e klasse der P.T en T. Ter gelegenheid van de V ondelher denking De Senaat der Universiteit van Am sterdam heeft besloten, in verband met de Vondelherdenking, het eeredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte te ver teenen aan de volgende personen; Georges Duhamel. lid van de „Aca demie Francaise" te Parijs, prof. Th. Frings. Hoogleeraar te Leipzig, sir Herbert Grierson. oud-hoogleeraar te Edinburgh, C. R. de Klerk te Amster dam. prof B. H, Molkenboer. hoogleer aar te Nijmegen, prof. dr. J D. du Toit. hoogleeraar te Potchefstroom, prof. dr. Aug Vermeylen. hoogleeraar te Gent. De promoties honoris causa zullen plaats hebben in een buitengewone openbare zitting van den Senaat op Maandag 15 November a.s te vier uur in de Aula der Universiteit. DE „AXEL" TE EMDEN BINNEN GEBRACHT $5 October (D N B Hét Zweed6che s.s. „Axel" dat nabij Ter schelling in moeilijkheden was geraakt, is thans door twee Nederlandsche sleep- booten te Emden binnengebracht. Naar men weet, was het 6Chip reeds door de bemanning verlaten. Hoe er geboord wordt Bij zoo'n boring gaat het als volgt toe. Aan den voet van den 20 meter hoogen boortoren bevindt zich een boor- tafel, die, door middel van een rotee- rende beweging, de boorstang in den grond drijft. Aan het einde van de boor stang bevindt zich een beitel, die de zelfde roteerende beweging maakt als de motorisch gedreven tafel. Op deze wfcjze verkrijgt men, en verkreegmien hier reeds een schacht, waarin de pijpen neergelaten worden voor het on derzoek van de grondmonsters. Ten einde het instorten dezer schacht gedurende het boren te voorkomen en tevens om te vermijden, dat de beitel warm loopt, boort men, zooals de des kundigen dat noemen, met „dik6poe- ling". D.w.z»; tijdens het boren voegt men water toe, vermengd met klei, die speciaal voor dit dool uit Groningen wordt aangevoerd. Do modder en de losgewoelde aarde komen langs de bui tenzijde van de boorstang weer boven en worden vervolgens afgevoerd. Na elke 6 M. boren wordt een nieu we buis van die lengte aan het gedeelte bevestigd, dat zich reeds in den grond bevindt. Mon ga eens na hoeveel buizen voor (het werk noodig zijn, als men weet, dat de eerste proefboring al tot een diepte van 485 meter gevorderd is en dat proefboringen van duizenden meters, in Indië, geen zeldzaamheid zijn. Ook de deelcn van de boorstang zijn 6 meter lang, terwijl de doorsnede on geveer 6 duim bedraagt, In tegenstel ling met de buizen, die in den grond blijven, moet de stang geregeld gecon troleerd worden, waarbij uiteraard in het hijzonder de beitel aan een nauw gezette inspectie wordt onderworpen- Dat dit noodig i6 spreekt ten volle uit het feit, dat men hier op circa 400 meter door een marmer-laag U heen gedrongen. „Olie" Hoe kwam men er toe om in Balk brug te gaan boren? Het antwoord op deze vraag hangt ten nauwste samen met een andere en wel deze: hoe lang zullen de bronnen, die thans in exploi tatie zijn, de wereld nog van olie kun nen voorzien? Onuitputtelijk zijn ze ze ker niet! En daarnaast staat het klem mende feit, dat de wereld van thans om olie schreeuwt, dat de huidige maatschappij zonder olie ondenkbaar is. De ondernemingen, die in de vraag naar het product hebben to voorzien, zullen derhalve steeds bedacht dienen te zijn op de noodzakelijkheid, dat de voor raad tijdig wordt aangevuld» Vandaar dat zij tonnen aan het we tenschappelijk onderzoek, zooals dit thans in Balkbrug geschiedt, ten koste leggen. Nauwe onderlinge samenwer king van volkscredietbanken en borgstellingsfondsen AMSTERDAM, 25 October. Heden is onder voorzitterschap van Mr. Th. A. Fruin in het American Hotel te Am sterdam gehouden de jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Volkscredietwezen en woekerbe strijding. De secretaris, do heer P. A. van Ag- gelen, lichtte het jaarverslag toe. In dit verslag wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het volkscredietwezen en het aandeel der vereeniging daarin. Naast 6timuleering van de oprichting van sociale volkscre- dletinstellingen, het geven van advie zen en het bestrijden van misstanden, is een begin gemaakt met den opbouw van een algemecne statistiek, terwijl de bevordering van een nauwe onderlin ge samenwerking van volkscredietban ken en borgstellingsfondsen met eer biediging van elks zelfstandigheid te hand wordt genomen. Zonder den steun dier instellingen kan de vereeni ging in deze opzichten echter niets be reiken. Met dankbaarheid gedenkt het verslag de reeds van een «aantal ban ken en fondsen ondervonden medewer king. De hoop wordt uitgesproken, dat binnenkort de meeste dezer organisaties als lid tot do vereeniging zullen toetre den en actief zullen deelnemen nan het werk van maatschappelijken opbouw. De aftredende bestuursleden mr. J. Everts te Amsterdam en J. A. Kolkman te Utrecht, werden herbenoemd. In do vacature mr. Th. .T. Eskens werd voor zien door benoeming van mr. L. A. Donker, lid der Tweede Kamer, te Rot terdam. Vervolgens werd eon inleiding ge houden over opzet en werking van het arboidersborgstellingsfonds te Dor drecht door Mr. G. J. van Oostveen, secretaris van dat fonds. Na een gemcenschappelijken koffie maaltijd, was het woord aan M. A. F van Lakerveld, honfd-commies bij den pensioenraad te den Haag. die een in leiding hield over de voorschotverle ning op pensioenen door de sociale vólkscredietinstellingen. 65.830 minder dan in dezelfde maand van 1936 Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt de volgende cijfers mede be treffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeids bemiddeling als werkzoekende inge schreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloo zen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling la ten inschrijven. Aamtal geheel werkloozen op het einde van: Sept. '37 Sept. '36 Aug. '37 gemeenten met: 100.000 en meer inwoners 145.321 167.505 142.212 50.000100-000 in woners 44.450 53.549 43.648 20.000—50.000 in woners 42.806 48.240 41.927 minder dan 20.000 lnw. 91.684 120-797 90.025 Totaal 324.261 390.091 317.812 Het aantal werkloozen was einde September 1937 in alle groepen van gemeenten lager dan in. dezelfde maand van het vorige Jaar. In totaal werden op hat einde van eerstgenoemde maand 65.830 werkloo zen minder geregistreerd dan einde September 1036 (in Augustus en Juli 1937 bedroeg het aantal werkloozen reep. 63.615 en 62.707 minder dan in de overeenkomstige maanden van 1936). Ton opzichte van Augustus 1937 valt oen toeneming van hot aantal werkloo zen mot 6.449 waar to nemen. In 1936 werden einde September 8.664 meer werkloozen geregistreerd dan einde Augustus. Te water geworpen en een tiental messteken in de borststreek toe gebracht HEILOO, 25 Oct. De twintigjarige dochter van den veehouder van do Boo- gaart uit den Boekelermeerpolder te Heiloo ging vanochtend om vier uur naar het land om de koeien te halen. Zij werd bij het Damhek plotseling door twee mannen aangerand. Toen het meis je zich verwoorde, brachten de onver laten hanr eon tiental messteken in de borststreek toe, waarna zij haar in een sloot wierpen en de vlucht namen. Niettegenstaande haar verwondingen zag het meisje kans, uit het water te komen en haar huis weer te boreiken. Onmiddellijk werd een geneesheer ge waarschuwd, die spoedig tor plaatse was. Het slachtoffer verkeerdo in een zeer overspannen toestand. Haar ver wondingen zijn echter niet van ornsti- gen aard. De politie staat voor een raad sel. Het meisje kon geen signalement opgeven. Zij kon alleen mededcelen, dat de mannen naar sterken drank rooken. Ir. Op de begraafplaats Essorvold is on der groote belangstelling het stoffelijk overschot van ir. E. B. van Doesburgh, directeur van het gemeentelijk eloctrisch bedrijf te Groningen ter aarde besteld. Wethouder E. Rugge sprak namens het gemeentebestuur. Hij wees erop, dat de heer van Doesburgh meer dan 31 jaar directeur van het G.E.B. cn 11 jaar di recteur van het trambedrijf was geweest, Hij heeft zich door de wijze, waarop hij het G.E.B. heeft boheerd, eon monument gesticht. Hij was een groot vriend van de ambtenaren en van zijn modeworkers in hot hedrijf. De adjunctdirecteur, do heer L. Lan- deweer Hzn., 9prak eenige woorden tot afscheid namens het personeel. Daarna sprak de heer Lohr, directeur van het G.E.B. in Arnhem, voorzitter van de vereeniging van directeuren van electririteitsbedrijven, namens de colle ga's. Spr. uitte zijn waardeering voorde hooge kwaliteiten van den hoer van Doesburgh als mensch. AMBTSJUBILEUM COMMISSARIS DER KONINGIN IN GELDERLAND Dezer dagen was mr. S. baron van Heemstra IZV2 laaf Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland. Op wensch van den jubilaris bleef een offi- cieele huldiging achterwegeé Zaterdag hebben do ambtenaren ter provinciale griffie den Commissaris der Koningin in intiemen kring een album aangeboden met een 50-tal foto's van uit een oogpunt van natuurschoon of ge schiedenis belangwekkende punten in de provincie Gelderland. Namens de leden van Ged. Staten is Rnron van Heemstra een gebrandschil derd familiewanen aangeboden, dat is aangebracht in een der vensters van de werkkamer van don Commissaris der Koningin ten Provinciehuize. VRACHTAUTO TEGEN LICHTMAST AMSTERDAM, 25 October. Ter hoogte van de suikerfabriek te Half weg is vanmorgen vroeg een vrachtauto met een lichtmast van de natriumver- lichting op den rijksweg in botsing ge komen. met het gevolg dat de maal brak en over de tramrails viol. T)e vrachtauto, waarvan do chauffeur ver moedelijk door slaap was overmand en daardoor de macht over het stuur had verloren, werd èi la sardine openge scheurd. De chauffeur en zijn mode- inzittende werden gewond. Van de inzittenden bekwam de heer v. E. uit Amsterdam een hersenschud ding en een ernstige hoofdwonde. Grand Théêtre. Van Vrijdag 22 tjn. Woensdag 27 October vertooning van de film „De Goede AarHe." Zondag doorloopend 2-, 5- en 8 30 Uur n.m. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling ovarige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m. matinée. City Théater. Van Vrijdag 22 t.m. Maandag 25 October vertooning van de film „Alarm ln Peking." Van 26 t.m. 28 October vertooning van de film „Als je verliefd bent." Zondag 1.45, 4 uur, 6.15 en 8.30 uur. (Doorloopend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur. Museum Fléhlte, Westsingel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m. 30 October. Geopend dagel. van 10—12 en 1—4 uur, uitgezonderd Zondage. 's Zaterdags 10—12 en 1-30—3 uur. (Stadgenooten hebben '6 Zaterdags vrijen toegang). Theosofisohe Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging, Re- gentesselaan. lederen dag van 0—8 uur. Sterhuls Beekenst.laan 8. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisje9. R.-K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheekEdison- straat 35. Oponbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhulzen 9. GUdehuls A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 2—31 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid, dag. van 10—17 uur. Woensdag en Zaterdag van 2—5 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. 26 October. Sierkunst Psychom. Séance van Benedict. 8.30 uur. 27 October. Amieitla. Kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman spreekt over „Onze Vloot" voor Nat. Veilig heid. Onze Vloot en N.J.V. 8 uur. 28 October. Grand Théatre. Con- certvoreeniging. U. S. O. concert. Piano-soliste Steil Andereen. 8 uur. 28 October. Amieitla. Bridge-con- cours van B-R.A.M. 8 uur. 2S, 29 en 30 October. Sierkunst Expositie van de fotoclub Eemland. lederen avond geopend. 29 October. Amieitla. Propa- ganda-vergaderlng .Ver. Oost en West 8 uur. 29 October. De Vallc. Schermwedstrll- den van E.M.M.A. 29 October. Monopole. Genootschap Ned.—Frankrijk. Lezing door Octave Aubry over: L'Homme chez Napo léon. 8 uur n»m. 30 October. De Valk, Feestavond van E.M.M.A. 8 uur. 30 October. De Valk. Hot-Amateur Cabaret. 31 October. Concordia. Inst, Arb. Ontwikkeling. Voordracht door Ge rard Pilger: „Japan, het land van de rijzende zon". 7.30 uur n.m. 4 November. AmlcitJa. Feestavond 50-Jarig bestaan Jongellngêver. op gcref. grondslag. 7.30 uur. •I November. Bemonetr. Kerk. WiJ- dlngeavond. Dr. Miedema. Onder werp: Allerzielen. M.m.v. J. Camer- ling Helmolt, cello. 8 uur. 8 November. Markthal. Propa ge nda-vorgadering Chr. Besturen bond. 8 uur. 9 November. Amicitia. Concert Hartvolt-kwartet. ZEIST. 30 October. Figl. Abonn. voorstel ling „Het Masker." „George en Mar- gerot." 8 uur. 1 November. Figi. Klein abonnement. R'damsch Hofsladtooneel voort op „Can dida." 8 uur. UTRECHT 27 October. Stadsschouwburg. Hot- etad-Tooneel voert op: „Boefje." 8 uur. MUZIEK EEN PIJPLOOS ORGEL VOOR DE ARNHEMSCHE ORKEST- VEREENIGING De Amhomsche Orkestvereeniging zal het eerste orkest in Nederland zijn, dat do beschikking krijgt over een pijploos orgel, het z.g.n. Hammond-orgel. Het be stuur van de A.O.V. heeft den Arnhcm- schen organist Simon C. Jansen bereid gevonden het orgel tijdens do concerten van de A.O.V. te bespelen. Het ligt in de bedoeling het orgel, dat gemakkelijk te vervoeren is, ook voor concerten lniiten de stad mee te nemen. F1LMN1EUWS GARBO EN STOKOWSKI HOLLYWOOD, 25 Octobor (Reuter). Een vonslaggover van do Los Angelee Examiner is er in geslaagd een onder houd te hebben met Greta Garbo over de geruchten, die de ronde deden om trent huwolljksplannen tusschen haar en Leopold Stokowski. Zij verklaarde hem: „Ik wil niet ontkennen, dat de heer Stokowski en ik zeer goede vrien den zijn, maar wat een huwelijk met hem betreft, neen, daar is geen sprake van."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6