J. A. SCHOTERMAM ZN. ST. EMI LION 1929 'sW erelds' draaiboek Kinderhoekje Vorst Cobra Najaars-milita ry der K.M.S.V. EUWE VERLIEST DE TIENDE PARTIJ wai een pijn! AKKERTJES Dubbele cross country WIJNHANDEL Ao. 1878 - Utr.str. 17 - Tel. 145 per flesch f 1.35, per anker 53. PRACHTIG SPEL VAN ALJECHIN Een teleurstelling Aangenaam Kiibler-Kleeding W. K. V. ROSSUM Radio-programma's Het groene oog van Baa-al Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 Snelle tijden in steeple en cross Nadat de deelnemers aan de mili tary des morgens hun dressuurproof hadden afgelegd, werd deze wedstrijd des middags voortgezet met do uithou- dingsproef, welke hoofdzakelijk gere den moest worden op de Leusderheide. De verrichtingen voor deze uithou- dingsproef waren dezelfde als die voor de „dubbele cross-country" en beston den uit het afleggen van een parcours ter lengte van 2400 meter, hetwelk een 7-tal sprongen bevatte, op de steeple baan, gevolgd door een wegparcours van 20 K.M., waarna tot slot een cross country met een lengte van 4600 me ter, waarin 15 hindernissen, over de Leusderheide volgde. Voor heide wei strijden waren de bepalingen voor 1e beide cross-countries zóódanig, dat deze om het snelst werden gereden, waar bij het behaalde resultaat voor de deel nemers aan de military echter in pun ten werden omgerekend; het afleggen van het wegparcours binnen den vast- gestelden tijd kon echter geen winst opleveren, slechts overschrijding hier van werd opgeteld hij den in de twee de cross gemaakt en tijd. Om kwart over 12 werd reeds een aanvang gemaakt met de cross-country over de baan, welke al dadelijk, voor al ook door de omstandigheid dat deze zich op een beperkt en overzichtelijk terrein afspeelde, vrij veel belangstel ling trok. Het weer hield zich gelukkig vrij goed, een enkel regenbuitje in den loop van den middag vermocht aan de goede stemming van deelnemers en toe schouwers geen afbreuk te doen. Aan gevangen werd met de deelnemers aan de dubbele cross-country, welke echter slechts 4 in aantal waren, doch daar de deelnemers aan de military tevens des- igewenscht als deelnemer aan eerstge- noemden wedstrijd werden beschouwd, was de concurrentie zeer zwaar te noe men. Hoewel de resultaten van deze eerste cross uiteraard tamelijk uiteenloopend waren, mag toch gezegd worden, dat het nieercndeel der deelnemers zeer fraaie tijden gemaakt heeft, slechts een vijftal van hen hoekte enkele strafpun- ten door een langeren tijd dan de vast gestelde 4 minuten over dit parenurs te maken. De beste prestatie werd ver richt door den luitenant Jhr. Röell met „Hurry On", welke een tijd maakte van 3 rnin. 16 sec., hoewel luitenant Van der Hoog met ..Result" en kapitein Breunese met „Net" met resp. 3 min. 20 en 3 min. 21 sec. hem dicht op de hielen zaten. Na afloop van dp gedeelte van de wedstrijden verspreidden de belangstel- Neem daar nu loch eens een paar "AKKERTJES" voor en tol Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumatische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevatte Koude, enz. |Vtfderte,itóc/,Smaakloos ouwel-omhulsel om Product poeder. Ge proeft daardoor. niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 si. 52 ct. Zakdoosje 20 CL Volgen» recept van Apotheker Dumorit AKKER-CACHETS lenden zich over de Leusderheide om in afwachting van de terugkomst dei- deelnemers .van het wegparcours, de tweede cross-country in oogenschouw te nemen. Onder hen merkten we ver schillende autoriteiten op, zoo zagen wij weer den kolonel Lagerweij, com mandant der IVe Artillerie-Brigade en waarnemend Garnizoens-cornmandant, den kolonel b.d. Crommelin en den Luitenant-kolonel Camerling Helmolt. directeur van de Rijschool, terwijl ver der "onder meer nog van hunne belang stelling hlijk ga,ven de kolonels b.d. Pels Rijcken, oud-commandant van hei 5e Regiment Veld-Artillerie en Van den Wall Bake, oud-commandant van het Korps Rijdende Artillerie. Nadat de eerste deelnemer het weg parcours, hetwelk over Oud-Leusden. Kam paard, Kamp van Zeist en langs dc Pyramide van Austerlitz weer naar de Leusderheide terug voerde, had be ëindigd, ving te kwart over twee de tweede cross-country aan, waarin de deelnemers, evenals in de eerste, tel kens om de 3 minuten werden gestart. Het parcours, hetwelk was uitgezocht en gebouwd door de zorg van den len luitenant Tonnet, Instructeur aan de Rijschool, welke ook de zorg voor de andere parcoursen van deze wedstrij den op zich genomen had, was zwaar te noemen en bood den deelnemers vele uiteenloopende moeilijkheden. Hei hiervoor bij uitstek geschikte terrein op de Leusderheide met zijn vele hel lingen en moeilijke gedeelten was nog verzwaard door het aanbrengen van een aantal kunstmatige hindernissen van verschillenden aard, die deze cross country, mede in verband met de leng te, tot een zware prestatie stempelden. Desondanks werden ook hierbij fraaie tijden genoteerd, doch het aan tal deelnemers, hetwelk strafpunten op liep door overschrijding van den vast- gestelden tijd van 11 minuten, was toch wat grootcr dan bij de cross over de baan. De luitenant Jhr. Röell bleek ook in dit onderdeel van den wedstrijd weer den koristen tijd te hebben gemaakt, waardoor hij dus winnaar is geworden in de dubbele cross-country. Helaas kwamen enkele valpartijen voor, welke echter gelukkig zonder ern stige gevolgen bleven, al moest een en kele deelnemer daardoor van verdere deelname afzien. De military wordt vandaag voortge zet met de laatste proef, een springcon cours over een tiental hindernissen, waaraan nog eerst een conditiekeuring voorafgaat. Daarna zal de prijsuitreiking van beide wedstrijden plaats hebben. Aljechin hard op weg het wereldkampioenschap te heroveren In de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage ving gisteravond om half 7 de tiende partij aan van de match om het wereldksm pioenschap schaken tusschen dr. M. Euwe en dr. A. Alje chin, die door laatstgenoemde werd gewonnen. Toen Dr. Euwe, kennelijk ondet den invloed van indispositie, de zesde, zevende en achtste partij verloor, hebben wij er geen mo ment aan getwijfeld, dat hij zijn goeden vorm terug zou vinden Doch eerst deze tiende partij is, naar onze meening, een teleur stelling geworden. Wat dr. Alje chin vanavond tegen een klaar blijkelijk op volle kracht spelen deti wereldkampioen wist te be reiken, is ten eenenmale fanras tisch, het maakte op ons, toe schouwers, den indruk van too verèn met schaakstukken. Het begin (Nimzowitsch-verdedi- ging) verliep rustig en wel was het duidelijk, dat omstrepks den acht tienden zet een ontzaglijk moeilijk te beoordeelen stelling was ont staan, maar dat daaruit reeds bin nen 4 zetten een beslissende wen ding zou voortkomen, zonder dat Euwe een voor iedereen duidelijke fout had gemaakt, (eerst later bleek, dat hij, in plaats van 23 pc6, 23h6! had moeten spe len) dat had niemand gedacht. Wat er in het spel van den wereld kampioen op het oogenblik ontbreekt. laat zich moeilijk vaststellen. Hot schijnt, dat hij zich nog meer zal hebben te conccntreeren, om een Aljechin in dergelijke conditie te ver slaan. Vóór alles echter mag hij den moed niet verliezen, doch hij heeft reeds in 1935 bewezen, daartoe ten volle de kracht te bezitten. Mevrouw Maroczy vond in Aljechin's overwinning een aanleiding, hem te huldigen met een echte poes, van oran je kleur, waarmede do uitdager, over gelukkig, dc zaal verliet. WIELRENNEN VAN DER VIJVER TE BERLIJN BERLIJN, 26 Oct. De wereldkam pioen van der Vijver en de Nederland- sche kampioen Ooms zullen Zondag 31 October in de Duitschlandhal in een omnium starten, bestaande uit een s.printnummer, een achtervolging, een puntenracc en een handicap-wedstrijd. Beide landgenooten zullen als tegen standers krijgen de Deenen Arnc W. Pedersen en H. Nielsen, alsmede de Duitsche amateurs Hasselbcrg en Schorn. Tenslotte staat nog een 75 k.m. koppelwedstrijd op het programma, waaraan deelnemen van der Vijver Ooms, NielsenPedersen, Hass-elberg Schorn, KinnleAymans, Gronwald— Irrgang, gebr. Schmidt e.a. BOKSEN JACK MC AVOY BLIJFT BRITSCH KAMPIOEN MIDDENGEWICHT MANCHESTER, 26 October (A.N.P.). Gisteravond is te Manchester een boks wedstrijd gehouden om het Britsch kampioenschap in het middengewicht tussefhen don titelhouder Jack Mc Avov uit Rochdale en den uitdager Jack Hyams, een Londensch taxi-chauffeur. In de zesde ronde kreeg Hyams oen blessure onder het linkeroog, waardoor het bloed over zijn gezicht stroomde. Er werd nog doorgelickst, doch aan het eind van de elfde ronde staakte do scheidsrechter het gevecht ten gunste van Mac Avoy, die daarmede zijn titel behield. UIT DEN U. P. V. B. Wedstrijdprogramma Zondag 31 Oct. Reserve 3e klasse C Amf. Boys 3—Amsvorde 3 Reserve 4e klasse D Quick f>—Veensche Boys 2 A. P. W. C. 4—V. S. C. 3 E. S .A.C. 4Quick 5 MET een enkelen draai aan den radio- knop staan de vreemdste menschcn hun meening in uw huiskamer te verkondigen. Via een kortegolfstation in de Fransche taal sprak gisteravond bij voorbeeld een dame, die er zich op be roemde aan vier Europeesche hoven ver honden te zijn geweest als étiquette expert. Haar onderwerp was hoe een conversatie te openen en. wonderlijk genoeg, bleek zij ondanks alles toch de voorkeur te geven aan een origincele en niet vormelijke ge spreksopening boven het afratelen van een of andere nietszeggende beleefdheids- phrase. De beste trainingsgrond was volgens haar nog altijd de staande receptie, waar menschen dikwijls niets anders te doen hebben dan ijsschotcitjcs te balanceeren en handjes te geven. Der gelijke recepties moet men niet onder schatten. Het zin de contactpunten in het leven, waar nieuwe kennissen ge maakt worden. Men moet er dikwijls praten, wanneer men tenminste niet een smadelijkcn gezelschapsdood wil sterven. Het helpt niet door het eten van sandwiches, koekjes en lekkernijen het oogenblik uit te stellen. Eens komt het punt, dat zwijgen een bcleediging zou zijn." De Chineezen lossen de moeilijkheid op met de even eenvoudige, als ver standige vraag: „En hoe oud bent u wel?" Deze opening is daarom zoo be wonderenswaardig, omdat men hier een gemeenschappelijke basis heeft, waar alle menschen, jong en oud, rijk en arm gelijk zijn. Het „Hoe ver bent u op uw pelgrimstocht door het leven?" kan niet anders dan vriendelijk bedoeld zijn en geeft gelegenheid tot allerlei philosophi- sche beschouwingen over de wijsheid der jaren en de onbezonnenheid der jeugd. Bij Chineezen althans. Ik zou het recept niet graag toepassen in een Arn- sterdamsche salon. In tuchthuizen en gevangenissen be staat de alleszins doeltreffende zake lijke informatie: „Hoeveel heb jij ge kregen?" Ook daar is dus weer het ge meenschappelijke interesse de basis van alle begin. In beleefd gezelschap zou deze vraag misschien wel als heel ori gineel beschouwd worden. De stereotiepe opening is toch altijd die van de medische diagnose: „How do you do?", „Ca va bien?" of „Hoe maakt u het?" Deze uitdrukkingen heb ben alle liun werkelijke beteekenis verloren. Conventie verbiedt ons te ant woorden, dat we ons iets beter voelen dan gisteren, dat dc temperatuur van 36.S tot 37.2 gestegen is, maar de adem haling beter gaat. Eens heb ik iemand ontmoet, die er een gewoonte van maakte alle men schen, waaraan hij werd voorgesteld, geluk te wenschen. Soms kwam hij daardoor in een moeilijk parket, zoo- da1 hij zijn felicitaties terug moest ne men, maar meestal namen de men- te AMERSFOORT bij 18 LANGESTRAAT Ook maten 50-51-52 en 53 voorradig. schen het als vanzelf sprekend aan. Een bekend Australisch karikaturist bewees op zoo'n manier de ijdelheid der men schen, toen hij eens, op tournée in Ame rika, aan twintig willekeurige kennis sen over de hecle wereld gelukstele grammen stuurde Van allemaal ont ving hij hartelijke bedankbrieven. Ieder een vond in zijn oogen, dat hij iets ge daan had, wat gelukwcnschcn recht vaardigde. Dat de ander, in Amerika, daarvan gehoord had, was misschien eigenaardig, maar toch wel mogelijk. In de Nederlandschc spoorwegcoupé is het geliefkoosde begin, of het raampje dicht mag of open. Dat is dan altijd een aanleiding over verkoudheid te spreken en via alle mogelijke kwalen komt men dan op de crisis en dan is iedereen gelukkig. Angstvallig wordt het weer vermeden, want dat is een opening, die gebruikt wordt als alle aa- dere te familiair zouden schijnen of te origineel. Negentig procent van al'e conversaties beginnen met „Brr, wat een weertje", een armzalig begin, om dat het de twee sprekers alleen maar in een eindelooze discussie betrekt over het weer van gisteren, eergisteren en vijftig jaar geleden, en wanneer dat on derwerp is uitgeput, staat men weer op het doode punt. In Engeland zal men vier uur spra keloos tegenover iemand in ee.n spoor wegcoupé zitten en dan zal de ander ineens oprijzen en zeggen: „Excuseert u me, mijnheer, dat ik tegen u spreekt zonder aan u te zijn voorgesteld, maar ik moet er hier uit en u zit op mijn hoed." DONDERDAG 28 OCTOBER HILVERSUM I, 1875 M. KRO 8.00— 915 Gram.platen NCRV 10.00 Gram.- platen 10.15 Morgendienst KRO 10.45 Gram.platen 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Het KRO- orkest en gram.platen NCRV 2.00 Handwerkuur 3.003.55 Gram.platen 4.00 Bijbellezing 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5.30 viool en orgel 6.-15 CNV- kwartiertje 7.00 Berichten 7.15 Voor postzegelverzamelaars 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berich- ten 8.15 NCRV-IIarmonie-orkest 9.00 „Zuigpomp of krachtbron?", causcrio 9.30 Vervolg concert (om 10.00 Berichten ANP) 10.30 Gram.platen 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00 Gram.platen. Hierna: Schrift lezing. HILVERSUM II, 301 M. AVRO S.00 Gram.platen 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.platen 10.30 Het Omroeporkest en soliste. Tn de pauze: Gram.platen 12.30 Het AVRO-dansorkest 1.00 Kovacs Lajos' orkest cn soliste 2.00 Voor de vrouw 2.30 Vervolg concert 3.00 Knipcursus 3.45 Orgel en piano 4.05 Voor zieken en thuiszittenden 4.35 Orgel en piano 4.50 Voor de kinderen 5.30 Het Aeolian-orkest 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor dc kin deren 7.05 De „Staalmeesters" en solist 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Mcdedeelingon 8.15 Het Concert gebouw-orkest. In do pauze: Interview 10.30 Gram.platen 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-dansorkcst (tot 12.00). Droitwich, 1500 M. 11.05 ,At home to day", causerie 11.2511.45 Pianovoor dracht 12.05 Gram.platen 12.50 Tro- eadero Cinema-orkest 1.352.20 Gram. platen 3.10 „Strange Visitant", causerie 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth en soliste 5-05 Reportage 5.20 Al Durrant cn zijn Band 6.20 Berichten 6.40 Boek bespreking 7.00 Theater-uitzending 7.20 BBBC-Northern Ircland-orkest en so liste 8.20 Sportreportage 8.40 Orgel spel 9.00 „Men talking", causerie 9.20 Berichten 9.40 Johnny Rosen's Band 10.20 Kerkdienst 10.40 BBC-Theater-or- kest 11.35 Joe Kayc en zijn Band 11.50 12.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.05, 8.20 cn 35. In tegenwoordigheid van alle rijks- grooten liet hij den goochelaar tot onder- koning benoemen. De andere mannen van het hof waren daarover zeer verstoord en nog diezelfden avond werd de arme goo chelaar in alle stilte uit den weg geruimd. 36. De goochelaar nam zijn geheim mee m het graf. In een uitvoerig decreet liet koning Amenotep nu alle geleerden zoe ken naar het geheimzinnig papje van den goochelaar, maar er was niemand die het middeltje kon ontdekken. 10.35 Gram.platen 12.35 Orkestconcert en zang 3.05 Zang 3.20 Gram.platen 4.20 Zang 5.20 Radiotooneel 7.20 Het Praagsche Omroeporkest 9.25 Parijsche strijkkwartet en solisten 10.50 Gramo- foonplaten. KEULEN, 456 M. 5.50 Dresdens orkest 7.50 Omroeporkest S.50 Viool en piano 11.20 Ruksarbeidsdienst-orkest 1.35 Gevarieerd concert 3.35 Zang en piano 4.30 E. Bauschke's orkest 5.20 Kamer muziek 6.30 Omroeporkest cn solisten 9.05 Viool en piano 9.5011.20 Th. Hol- hnger's orkest en soliste. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.platen 1.00 Kloinorkest 2.00 2.20 Gram.platen 5.20 Salonorkest 6.50 Gram.platen 7.23 Kleinorkest 8.20 Het Akensche Domkoor 9.20 Gram.pl. 9.35 Hugo Verriest-herdenking 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.platen 12.50 Om roepdansorkest 1.30—2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gram.platen 8.20 Omroeporkest en solist 9.35 Variété-programma 10.30 11.20 Hodendaagsche muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6.30 Het Omroeporkest cn solisten 8220 Be richten 8.35 Het Lutz-kwartct cn voor dracht 9.20 Berichten 9.50 Cembalo voordracht 10.05 Weerbericht 10.20 11.20 Arno Bergcr's dansorkest. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE Ï7) „Hond, riep hij driftig uit. Weet je wel wie ik ben?" „Ja, dat weet ik wel, hijgde de koe rier. Maar ik weet ook, dat de Khan mijn meester is. Laat mc los!" „Welk nieuws kom je brengen?" vroeg de Mongool, tastende naar zijn dolk. Doch de man had zich bevrijd en liep hard weg Khoon hoorde hem iets roe pen over de favoriet van den harem en over Shiv. die iemand gedood had HOOFDSTUK XXXIIT Laatste ontmoeting van Gnlbimdnn en Shiv Chirine en Alam Khan begaven zich te paard naar hef Marktplein, waar de terechtstelling van Jaffir zou plaats hebben. Ergens stond een tamboer verwoed te roffelen. Uit leemen kratten, op zij van de smalle straatjes, stroomde een me nigte, mannen en vrouwen en kinderen, door het getrommel opgeroepen voor het feest. Niettegenstaande de haast die allen hadden, om iemand te zien ter dood brengen en dat met folterin gen van onbeschrijfelijke wreedheid, ke ken ze toch belangstellend naar den bebaarden reus op zijn hengst en naar de slanke gestalte in manskieeren aan zijn zijde. De toeschouwers zwegen. „Zijn het de twee sahibs, vader, die ter dood gebracht worden?" riep vra gend een kleine jongen, die al huppe lend de lange haastige passen van den bergbewoner trachtte bij te houden. „Neen, mijn jongen. Morgen op het StrijdplPin zal je de terechtstelling van de sahibs en hun vrouwen zien (Salaahi Aley Koum) Vandaag handelt 't maar om zoo'n gemeenen eunuch. Maar het zal toch de moeite loonen van te gaan zien, hoe hij gevierendeeld wordt want hij ie groot en dik Vlug een beet je, anders laat ik je achter „Shabask. Khan sahib. Daar doet u goed aan ons van uw opzichter te ver lossen!" riep brutaal een eenoogige he- delaar, zich voor Alam Khan plaat send. Zonder een woord te spreken, gaf deze zijn hengst de sporen, wat het dier deed vooruitstorten regelrecht op den man aan, die wegvluchtte zoo hard hii kon, met den hengst op zijn hielen, tot dat hij struikelde en viel. De Cobra hield het naard in met een ruk, waardoor het stei gerde en de hoeven van zijn voorbeenen /weefden noven het hoofd van den doo- rlelijk verschrikten man. De Cobra stem de in met het algemeen luid gelach. Voor Chirine bestond de menigte niet Ze zag de duizenden oogen niet, die op haar lenig, elegant persoontje gericht waren en evenmin hoorde ze dc toejui chingen. waarmee haar metgezel begroet werd Voor de eerste maal in haar leven was haar geest, op het oogenblik van een schouwspel te zullen bijwonen, dat voor haar welbeschouwd slechts een alledaag- sche verlooning was, vervuld van gedach ten, welke niets te maken hadden met de voorstelling waarheen ze toch met de le vendigste belangstelling op weg was ge gaan. Het nakend einde, dat een der slachtoffers van den Cobra boven het hoofd hing, wierp een schril licht op het gevaar dat Diana cn Colin Gray liepen. Óver enkele uren zou één, zoo niet bei den op een wijze ter dood gebrachi worden, niet minder gruwelijk dan die. welke den eunuch wachtte; wilde hoesten zouden de functie te verrichten hebben lie ditmaal aan menschen was toever trouwd. die geen aanspraak konden ma ken op dezelfde verontschuldiging. Indien de poging van Diana Lindsay om te ontvluchten mislukte, zou 't met haar gedaan zijn. Chirine had het lange Engelsche meisje met haar goudblonde krullen lief gekre gen. De genegenheid van Diana voor dien Sahib, had de opvatting, welke Chirine zich van het leven maakte, gewijzigd. Deze gevoegd bij haar vriendschap voor Diana, deed haar begrijpen, wat onrecht vaardigheid was. „Heb je gezien, licht van mijn oogen. hoe die hond in de goot rolde?" vroeg Alam Khan. Luid daverde zijn schater lach en woeste vreugde deed zijn arends neus boven de neusvleugels in rimpels trekken. „Ik heb niets gezien." antwoordde Chi rine afgetrokken. Om reden, waarvoor ze geen verkla ring wist, dwaalden haar gedachten voortdurend af naar Gulbundun. haar ka meraadje. het aardige vriendinnetje. „Je hebt gelijk," huiderde de stem van den Cobra, terwijl hij een blinden bede laar afweerde door met zijn karwats diens gezicht van het oor tot de kin open te rijten. „Je bent al met je gedachten op het Marktplein!" Daarop bracht hij zijn paard tot vlak naast het hare cn liet zijn groote hand rusten op haar slanken arm. „Indien je de heftige uitvallen van woede van hem, dien je liefhebt, afkeurt, dan zou je even goed den bliksem kun nen verwijten, wanneer hij inslaat." Hij keek van boven op haar neer. Haar schoonheid deed het hart van den bezit ter zwellen van trots: ze was dc zijne met ziel en lichaam! Allah helpe hem, die het zou wagen bij het voorbijgaan van Chirine ook maar een sprankje belang stelling in zijn blik te lafen vonkelen. „Neen Heer," antwoordde Chirine k°rt- af, zich naar hem toekeerend. „dat is 't niet" Niettegenstaande haar poging, om ze in te houden, parelden tranen, klaar om te vloeien, aan haar lange wimpers.^ „Bij den haard van den Profeet," grom de Alain Khan, haar onderzoekend aan kijkende. „Heb je verdriet over iels mijn lief?" Chirine keek onverschrokken in de vu rige oogen. „Ja, ik heb verdriet." „En waarover dan?" Het vooruitzicht van wraak op één van zijn concurrenten te kunnen nemen, maakte, dat Alam Khan betrekkelijk goed gehumeurd was. „Een pijl doorboort mijn hart" zei zij. „Heb ik soms?... aarzelde de reus. Chirine schudde ontkennend het hoofd, terwijl ze beschuttend haar hand voor de oogen hield, alsof de zon, die ze anders zoo liefhad, haar hinderde. „Nu, wat dan?" vroeg hij en ditmaal korzelig. Hij was cr niet aan gewend zijn vragen te herhalen. „Ik hen bedroefd. Heer. ter wille van het Engelsche ^ncisje." De lach van Alam Khan klonk als gebrul. ,,'t Is werkelijk waar", hernam Chi rine heftig. „Ik houd van haar" De Cobra \loek in stille. ,,'t Is de Man-met-den-Sluier. die den sahib ter dood veroordeeld heeft, 't Is een dappere kerel, die Engelschman. Maar. bij Allah, ik haat hem Hij heeft me misleid, en me onthouden, dat, wat ik graag had willen hebben. En bij den Profeet, hij zal er met zijn leven voor hoeten Daarenboven beschouw ik hem als het werktuig van den Engelschen sirkar. die zich hier heeft willen indrin gen om me nog van iets anders te be- rooven. Alleen daarom heeft hij ver diend te sterven „Te berooven?" vroeg Chirine. haar paard op zij drijvend, om een kind. dat bijna onder de hoeven kwam. te sparen „Wat heeft hij dan weggeno men?" „Mij heeft niets weggenomen", mop perde Alam Khan. „Maar hij kwam in hPt Paleis van den Spiegel als een vervl spion Nu. zeven van zijn ra? zijn al omgekomen vóór hem. in dezelfde onderneming. En ik zou geen haar uit mijn baard willen geven om zijn leven te redden Stof over zijn hoofd! En daarmee basta!" „U hebt me nog nooit iets geweigerd, machtige Heer", hield Chirine vol. ..Sta mij het leven toe van dien sahib. op dat ik het aan het meisje kan schen ken. dat hem liefheeft Tk heb al ge zegd, dat ik van haar houd Tndicn u hun het leven laat. zullen beiden trou we vrienden worden." De Cobra antwoordde ni'et, doch gaf zijn hengst de sporen en terwijl hel volk rechts en links uit elkaar stoof galoppeerde hij op de vier stieren toe. die. met bloed heloopen oogen. op het Marktplein stondpn te wachten Als een vogeltje, dat zijn maat verlo ren heeft, zat Gulbundun alleen in het groote vertrek van Chirine. Ze vpr veelde zich- eerst had ze doelloos door den paleistuin gedraaid en de kleine rnode vischie-s in de bassins van de fon teinen broodkruimels gevoerd, in af wachting van de terugkomst van Chi rine. Weer naar binnen gegaan, had zo er niemand gevonden Met alles, wat ze maar bedenken kon. had het meisje getracht den tijd te dooden: maar alles cing mis: de tamme pauw van Chirine, aan wien ze suikerboonen gaf. pikte in zijn gulzigheid haar in den vinger, waarop hij met luid misbaar van vleu gelgeklap weggefladderd was. Aan Dil- koosh had ze rozen gevoerd, maar de hinde had geen trek cn was aan haar voeten gaan liggen slapen, met een ro^ zenhlaadje tusschen de lange ooren, waar Gulbundun het had neergelegd Ze had liedjes gezongen, maar niette genstaande ze toch zoo haar best deed, lukte het niet vroolijke wijsjes te vin den. ze kon zich alleen zwaarmoedige liederen herinneren over een amoureux die ter wille van zijn liefde stierf of die in een woud verdwaald raakte; en dat duurde net zoo lang tot dat zo met tranen in de oogen haar luit had weg geworpen on ze zich bedwingen moest om niet in huilen uit te barsten. Ook hef hoek met Perzische sprook jes, dat Chirine haar geleerd had, te 'e7en. had ze weggeslingerd. „Wat heb ie nu aan die djinns en peris, indien ie ze niet kunt roepen, om Chirine te rug te tooveren, wanneer ik naar haar verlang?" riep het meisje uit. en kre gelig trok zo aan de lange guirlande van mogra bloemen met hun bedwel menden geur. die zo om haar slanken, blanken hals gevlochten had. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2