'sWereUs draaiboek dicuudtA (plajbmux (J. Sdwisüiman %n. Kinderhoekje VLIEGTUIGEN MET NEUSWIEL Amsterdammer aangehouden Vorst Cobra 1 Per flesch f 0,65 III Per anker f 25 Proefvluchten hadden succes NIEUW VAREND VLIEGVELD W erkverschaf f ing te Soest GASVERKENNERS GEVRAAGD FAILLISSEMENTEN -§ Is yuwote qmds iafahvijn lAikcdiidjdigAikjcmJ 17 J.cl 145 Radio-programma's Het groene oog van Baa-al Door MARK CHANNING Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 LUCHTVAAR7 Engeland toont weer belang stelling voor dit type OOK de* Britsche luchtvaart wereld gaat zich interesseeren voor de driewielers. Reeds ziin er demonstratievluchten gehouden met de Stearman Hammond Y der K.L.M. en de vliegtuigfabriek Oene ral Aircraft Ltd. te Hanworth hetft een twee-motorig Monospar S.T.-25 toestel uitgerust met een experimen teel driewielig onderstel. De beide wielen van wat eerst het nor male landingsgestel was. zijn verder naar achteren geplaatst, terwijl een der de wiel verder naar voren is aange bracht onder den neus van den romp. Het toestel is veilig op den grond geko men met een man aan het stuur die niet de minste ervaring met het landen van vliegtuigen had Deze ervaring is in overeenstemming met Amerikaan- sche rapporten betreffende de Stear man Hammond Y. waarmede door vol slagen leeken is gevlogen, niet alleen, doch ook gestart en geland. Hel verschil tusschen een driewielig onderstel en een landingsgestel van het gebruikelijke type is o.a. hierin ge legen. dat het toestel nog in vlieghou- ding is op het oogenblik van landen. Dus geheel Iets anders dan bij de lan ding van een gewoon vliegtuig waarbij de piloot den neus van het toestel meer en meer omhoog moet brengen, zoo dat de invalshoek van den vleugel hoe langer hoe grooter wordt. De driewie ler daarentegen kan men langzamer hand naar beneden laten zakken en met weinig snelheid den grond laten raken, terwijl de houding van het toe stel vrijwel niet verandert in vergelij king tot die in de lucht. Er bestaat dus geen neiging bij het vliegtuig om weer op te springen, zoo als vaak het geval is bii een vliegtuig met normaal landingsgestel. De drie wieler landt practisch gesproken zon der dat de vleugels eenige lift hebben. De driewieler landt dus gemakkelijker, springt niet meer op. en biedt den pas sagiers het gerief, dat zij niet van hou ding veranderen tijdens de landing; im mers de vloer van de kajuit blijft ho rizontaal ook pp den grond. Uit het bo venstaande volgt tevens, dat de blind- landingen veel eenvoudiger worden. Natuurlijk zal men zoo spoedig mogelijk moeten overgaan tot het intrekbaar ma ken van het driewielig landingsgestel. De technici van General Aircraft ziin van oordeel, dat dit de toestellen met hoogcn vleugel weer in de mode brengen zal. omdat men daarin meer ruimte heeft om de drie wielen behoorlijk op te bergen. De aandacht, die men momenteel aan het vliegtuig met neuswiel schenkt is een gevolg van de onderzoekingen op dit gebied gedurende de laatste jaren in Amerika verricht. Doch dit wil niet zeggen, dat het neus wiel oen nieuwe vinding is. In 1012 had men in Engeland reeds een toestel met een landingsgestel, dat in beginsel niet anders was. doch twee neuswielen bezat in plaats van één. In 1033 werd trouwens in Amerika de Curtiss-Courtnev amphibie gebouwd met een intrekbaar landingsgestel en een intrekbaar neuswiel. De Douglas DC4 wordt het eerste verkeersvliegtuig met. een neuswiel voorzien. Bovendien ziin er in Amerika verschillende sportvliegtuigen met npuswiel ontwikkeld. De General Aircraft heeft het plan een verkeersvliegtuig met hoogen vleugel te ontwerpen, voorzien van een driewielig landingsgestel. De proefnemingen met 'de Monospar dienen om ervaring daar mede op te doen. Vliegtuigmoederschip voor de Japansche marine Het Japansche ministerie van ma rine deelt mede. dat in November het nieuwe vliegtuigmoederschip „Chirioe" in de oorlogshaven Joko- soeka van stapel zal loopen. Het nieuwe schip kan veertig gevechts vliegtuigen aan boord nemen en wordt voorzien van een groot aantal luchtafweerbatteriien. Bovendien is een nieuw soort apparaat aan boord voor het maken van rookgordijnen, waaromtrent geen bijzonderheden medegedeeld kunnen worden. Het ministerie van marine zal in 1938 opdracht geven om nog twee vliegtuigmoederschepen op stapel te zetten, waarvan de bouw waar schijnlijk in versneld tempo geschie den zal. Nieuw object op de gronden van Jhr. Bosch van Drakensteijn Ten behoeve van den lucht beschermingsdienst te Soest SOEST. In navolging van andere plaatsen is ook in deze gemeente de organisatie ter hand genomen om te komen tot een luchtbeschermingsdienst. Wij hadden met het hoofd van dezen dienst, den heer C. Wüst. kapitein b.d., een onderhoud hierover. „Hetgeen ik eerst noodig heb", aldus de heer Wüst, „is een 15-tal gasverken- ners. Dit zijn personen, die over derge lijke reukorganen beschikken, dat zij bij een gas-aanval er op kunnen uit gaan om het soort gas te constateeren en dit aan de leiding te rapporteeren Voor dit ambt kan ik alleen die men- schen gebruiken die niet-dicnstplichtig of buitengewoon dienstplichtig zijn. In het laat6te geval, alleen zij die boven 30 jaar oud zijn. De praktijk heeft ge leerd. dat van de 10 personen die zich voor gasverkenner aanmelden, slechts één gebruikt kan worden. Om een aan tal van 15 te krijgen, moeten zich dus 150 personen opgeven voor de keuring. Men behoeft zich niet door het woord gas af te laten schrikken. Gevaar is er niet in het minst aan verhonden. De ga6verkenners worden natuurlijk in al lee opgeleid Bij een hom-aanval trek ken zij het eerst naar de plaats des on- heils. voorzien natuurlijk van een gas masker. Door een bepaalde methode ruiken zij dan even het gast> waarna zij het met gas besmette terrein afzetten, een monster nemen en dit aan het hoofd van den dienst mededeclen. Iedereen die helpen wil is welkom, terwijl ter voorkoming van een misver stand zij medegedeeld, dat hier geen sprake is van een militaire organisatie, doch van een burgerlijken hulpdienst. Alle hulp geschiedt uit een oogpunt van menschlievendheid, niemand ontvangt een belooning. ook de leiding niet. Er zijn nog talrijke hulpkrachten noo dig voor deze dienst zoodat de afge keurde gasverkenners hun diensten nog op andere manieren productief kunnen maken. Het zijn de omstandigheden die ons noodzaken om dezen dienst in het leven te roepen. Wij hopen allen dat hij nooit in werking behoeft te treden Doch wanneer hij als voorzorg opge richt moet worden hoop ik dat de bur gerij dit zal begrijpen en bij een eerst daags te verwachten oproep van den Burgemeester zeer vele personen zich zullen aanmelden. SOEST. Zooals bekend werd in Mei van dit jaar door den Raad goed gekeurd een plan van de Heide-Maat- schappij betreffende het uitvoeren van werkzaamheden op gronden van jhr. P. J Rosch van Drakensteyn te Lage Vuursche. Toen men met dit werk wilde aan vangen maakte de gemeente Baarn be zwaren daar deze gronden in deze ge meente lagen en dus op de eerste plaats Baarnsche werkkrachten gebruikt moes ten worden, wat dan ook gebeurde. Thans heeft de Heide-Maatschappij een nieuw plan ingediend, wederom op gronden in eigendom behoorende aan jhr. Bosch v. Drakensteyn, ditmaal ge legen onder de gemeente De Bilt De totale kosten der workzaamheden zijn geraamd.op 11.000, gesplitst in een loonpost van 8300 en een post van 1800 voor andere kosten. Deze laat ste post komt voor rekening van den eigenaar, die ook 15 of 1245 van de loonkosten betaalt. Ten laste van de overheid komt alzoo f 7055. Ongeveer 40 werkloozen zullen hierbij 12 weken te werk worden gesteld. B. en W. vragen den raad zijn mede werking te willen verleenen. RAAD VAN SOEST SOEST. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijgeroepen te gen Vrijdagmiddag a.s. De Utrechtsche recherche heeft in samenwerking met de centrale re cherche te Amsterdam aangehouden een ongeveer 50-jarig Amsterdamsch opkooper, die in een goudsmidszaak een klomp goud trachtte te verkoo- pen ter. waarde van ongeveer dui zend gulden. Het vermoeden bestaat dat dit goud afkomstig is van de inbraak, welke aan het einde der vorige week is gepleegd in het Tandheelkundig Instituut te Utrecht waarbij voor een waarde van ongeveer 4000 aan goud ontvreemd werd. Beëindigd W. Oostra, wonende te Doorn, Beu- kenrodelaan 14, Curator Mr. J. F. Brughorn te Zeist. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst met eene uitkeering van ni hil. R. Straus, wonende te Utrecht, Cu» rator Mr» T. Olthoff te Utrecht. Beëin digd door het, verbindend worden der eenige ultdeelingslijst met eene uitkee* ring van nihil. P. E. van Dijk, wonende te Utrecht, Boothstraat 9bis, Curator Mr. R. van Hey6t te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdea ling6lijst met eene uitkeering van 1.36707 G. B. H. Bijl, wonende te Zeist, Steynlaan 70, Curator Mr. H. L. L. van Hoogenhuyze te Zeist. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. Th. A. van Wamel, wonende te Zui- T elefoon-advocaten MIJN huis is mijn veste, zegt de En- gelschman, maar wanneer de stof zuiger-reiziger. de veterventer. de boeken-colporteur en de auto-agent na de wittebroodsweken ziin drempel hebben platgeloopen. denkt hij er wel anders over. Zelfs het grimmig gesloten houden van de voordeur en het ontmoedigende bordje voor het raam: ..aan de deur wordt niet gekocht" en dergelijke middelen hel pen niet meer. Met vliegtuigen komen ze tegenwoordig zijn aandacht vragen en tee kenen den naam van hun product tegen de wolken. Nu dat zelfs geen indruk meer maakt, had een Califomische fabrikant het lumineuze idee een vlieger den roman- tischen tekst I love you" in zilverletters in de blauwe lucht te laten zetten, zoodat duizenden meisjesharten luider begonnen te kloppen bij de gedachte, dat Jiij" het was. Op stuk van zaken bleek het alleen maar een meubelfabrikant, die de roman tiek een handje wilde helpen, want wan neer Jonge mcnschen trouwen, dan koop en ze meubels. Minder royaal gezien, maar daarom niet minder positief in haar werking is de laatste Amerikaansche zakenmetho- de van verkoop per telefoon. Wassche- rijen, fotografen, huisschilders en radio- verkoopers breken allen in de intimi teit van het gezinsleven door het ge- tjengel van de telefoon. Drie maanden na de geboorte van haar baby wordt mevrouw bijvoorbeeld aan de telefoon geroepen. Het dienstmeisje noemt een naam, die mevrouw zoo gauw niet kan plaatsen. Ze gaat dus zelf maar even. Het blijkt dan, dat de lieve stem aan don anderen kant een fotografie-atelier vertegenwoordigt, dat zoo graag een foto van haar dochtertje zou willen maken, tegen een behoorlijk honorarium natuurlijk. Een ondernemend zakenman ver bond zelfs een prinses aan zijn zaak. Wanneer mevrouw's kamenier dan vraagt, wie zij kan melden, komt bet antwoord: „Prinses Prodowski" en me vrouw vliegt naar het toestel. Het blijkt na veel poespas alleen te gaan om een hondje, een schattepetat van een hondje, en zoo goedkoop, mevrouw tje, nog geen honderd dollar. Het g°- beurt ook, dat een Amerikaan zijn te lefoon opneemt en hem door een zake lijke deskundig klinkende mannen stem verzekerd wordt, dat hij beslist een paar nieuwe banden noodig beeft, dat zijn banden er treurig uitzien, en, tja, als hij '3en ongeluk wil, dan moet hij het zelf maar weten. Het is een mooi staaltje van organisatie. De wa gen is op straat gesignaleerd en de eigenaar ervan door het nummerbord opgespoord. De telefoonmaatschappijen geven zelfs aparte gidsen uit, waarin hun abonné's in wijken en straten bij elkaar zijn geplaatst, zoodat de tclefoneerende firma zich kan concentreersn op de welgestelde wijken. De jongen, die bij het benzine-station al pratende den rui- tenwisscher schoonmaakt, hoort mis schien hij toeval, dat mijnheer er over denkt een nieuwen wagen te koopen Zijn autonummcr wordt telefonisch doorgegeven. Enkele dagen laler koml er een autohandelaar bij den verkooper aan huis. Als het lukt, krijgt de jongen een percentage. Dozijnen firma's hebben een tiental jonge dames in dienst met een zachte stem en een vlotte flux-de-bouche. Uur na uur werken ze het hcele alphabet at Alles gebeurt systematisch. Er is een heele handleiding bij. De naam van den verhoopten klant wordt herhaalde lijk in het gesprek genoemd. De namen van de kinderen, het beroep van den man zijn soms zelfs bekend, zoodat het geheel een persoonlijke tint krijgt. Deze dames krijgen een klein vast salaris en daarbij een percentage van wat ze ver- koopen. Een autohandelaar publiceerde onlangs in zijn jaarrapport, dat bij op 2500 gesprekken, totale kosten 90 dol lar, vijf wagens verkocht had. Dat dus, wat hem betrof, het systeem dubbel en dwars betaalde. De telefoonmaatschappijen beseffen anders heel goed, dat dit systeem een enorme hoeveelheid kwaad bloed zet. In de speciale gidsen drukken ze daar om twee axioma's op den buitenkaft' „Bedenkt dat bet kwaad, dat u uw fir ma door dit systeem berokkent, soms den omzet van de zaken, die u er door doet, kan overtreffen." En de tweede regel luidt: „Blijft praten, zoolang de klant aan de telefoon is" Deze laatste raad lijkt onbillijk, om dat hij insluit, dat het slachtoffer alleen van den telefoon-advocaat af kan ko men door onbeleefd te zijn en den haak zonder meer op te hangen. Misschien komt er nog eens een tijd, dat achter de namen in het telefoonboek Je letters P.T.W.N.G. komen te staan. „Per tele foon wordt niet gekocht." len, Ampèrestraat 61, Curator Mr. H. P. J. M. Steenberghe te Utrecht. Be ëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. M. van der Wal. wonende te Soest. Grothestraat 24. Curator Mr. B. W. C. Dwars te Soestdijk. Beëindigd door op heffing wegens gebrek aan actief. Uitgesproken J. J. Hanse, tuinman, wonende te Breukelen-Nijerurode. Rechter-Commis- so ris Mr. T. J. Dorhout Mees, Curator Mr. J. P. A. Enthoven te Utrecht. P. Lubberts, wonende to Utrecht, Pieter Nieuwlandstraat S3, Rechter commissaris Mr T. J. Dorhout Mees. Curator Mr. C. L. Wieringa te Utrecht. Hl VRIJDAG 29 OCTOBER HILVERSUM I, 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing meditatie, gewy'de muziek (gr. platen) 8.30 Gram.muziek 9.30 Geluk- wenbChen 9.45 Gram.muziek 10.00 Mor gendienst 10.30 Gram.muziek 10.40 Abraham Kuyper Herdenking 12.30 Be richten 12.45 NCRV-Salonorkest en gram. platen 2.00 Vervolg van 10.40 3.15 3.40 Gram.muziek 3.45 Vervolg van 2.00 5.00 Felicitaties 5.15 Voor de kinderen 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur 6.30 Gram.muziek 7.00 Berichten 7.15 Gr. muziek 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berichteh 8.15 Ko ninklijke Christelijke Oratorium-Verceni- ging Amsterdam, het Utrechtsch Stedelijk Orkest en soliste.i (om 9.20 Gram.muziek) 10.20 Berichten ANP 10.25 Gram.mu ziek 10.45 Gymnastiekles 11.0012.00 Gram.muziek. Hierna: Schriftlezing HILVERSUM II, 301 M. VARA 8.00 Gram.muziek VPRO 10.00 Morgenwij ding VARA 10.20 Declamatie 10.40 Gram.muziek 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel AVRO 12.00 Kovacs Lajos' orkest en solist. In de pauze: Gram. muziek 1.30 viool, piano en declamatie 2.30 Orgelspel en zang 3.15 AVRO-Dans- orkest VARA 4.05 Gram.muziek 5.U0 Kinderuurtje 5.30 Gram.muziek 6.00 Optreden van Amateurs 6.30 Politiek Ra diojournaal 6.50 Gram.muziek 7.00 „Rassentheorie en erfelijkheid", causerie 7.20 Gram.muziek 7.25 Berichten ANP VPRO 7.30 Berichten 7.35 „De Hervor ming in de Nederlandsche beeldende kunst", causerie 8.00 Sopraan en piano 8.30 „Dierentaal", causerie VARA 9.00 Gram.muziek 9.30 VAJtA-Maandrcvuc, m.m.v. solisten en „The Lucky Birds" 10.00 Pianovoordracht en toespraak 10.30 Berichten ANP VPRO 10.40 Avond- wyding VARA 11.00 Viool en piano 11.30 Jazzmuziek (gr.pl). 11.5512.00 Gram.muziek. DROITWICH. 1500 M. 11.40—11.50 Pia- nosoli 12.10 Bariton en orgel 12.50 Henry Hall en zyn Band 1.352.20 So praan en piano 4.20 Causerie over Jazz muziek (met gr.pl.) 4.50 Voor bokssfjoit- liefhebbers 5.20 Tenor en bas-bariton 5.40 Het Crook kwintet 6.20 Berichten 6.45 Duitsche causerie 7.05 Louis Levy's Film-orkest 7.30 Muzikale causerie 7.55 Zang 8.20 Revue-programma 9.20 Berichten 9.40 Causerie „Greater Speed in Transport" 10.00 BBC-Orkcst en so list 11.05 Declamatie 11.20 Roy Fox en zyn Band 11.5012.20 Dansmuziek (gram.platen). RADIO-PA'RIS. 1648 M. 8.05, 8.20 en 10.35 Gram.muziek 12.20 Ray Verney- Orkest en zang 3.05 en 4.20 Gram.mu- 37. Koning Amenotep was woedend en mg als een bezetene te keer. Van de ver warring echter maakte een officier gebruik om den zeldzamen edelsteen te stelen. Hij vluchtte er mee de bergen in en verstopte het sieraad in een spleet. 38. De officier dacht natuurlijk dat de steen hier veilig was. maar hij had geen rekening gehouden met de gieren, die daar bij duizenden rondfladderden. In dezelfde spleet waar de bandiet den edelsteen ver stopte, hadden 2 vogels een nest. ziek 4.35 Zang 5.2(? Gram.muziek 5.50 Pianovoordracht 6.05 Zang 8.35 Fluit cn piano 8.50 Gevarieerd program ma 10.50 Gram.muziek 11.201.20 Or kestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest 7.50 Omroep-Amusementsorkest en een saxofoonkwintet 11.20 Landessymphonie- orkest Saarpalts 1.35 Gevarieerd con cert 4.20 Omroeporkest 6.30 „Don Juan", opera 9.5011.20 E. Bauschke's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Omroepdansorkest I.30 Salonorkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Smirnoff-Orkcst 6.20 Kamermu ziek 7.20 Zang 8.20 Kleinorkest 8.50 Radiotooneel 10.05 Kleinorkest 10.30 II.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.40 Zang 12.50 Salonorkest 1.30 Omroepdans orkest 2.002.20 Gram.muziek 5.20 Vioolvoordracht 5.40 Gram.muziek en de clamatie 6.00 Cellovoordracht 6.35 Gram.muziek 6.50 Pianovoordracht 7.10 Gram.muziek 7.35 Zang 8.20 Om roeporkest en soliste 10.3011.20 Caba ret-programma. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest en solist 8.20 Berich ten 8.35 Het Omroepkleinorkest, Kinder koor en solisten 9.20 Berichten 9.50 11.20 E. Bauschke en A. Mersiowski met hun orkesten Om 10.05 Weerbericht. FEUILLETON Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 48) Daarop liet ze zich op een 6tapel zij den kussens vallen en met haar kleine handjes gevouwen achter het blonde hoofd, bleef ze lui zitten luisteren naar het geklater van de fonteinen in den tuin en ze begreep maar niet. waarom Alara Khan Chirine zoo lang aan de praat hield. Opeens gingen haar blauwe oogen wijd open door een harden smak op den marmeren vloer van een zwaar voorwerp Op een paar meters van haar af was een steen, gewikkeld in een vuil. verfrommeld papier, neergevallen Opstaande, ging ze er heen, eerst schopte ze er even tegen met haar klein voetje, toen boog ze zich en raap te het op. Bij het losmaken van het onooglijk pak ging het kieskeurige neusje de lucht in; maar. daar ze toch niets te doen had. streek ze het papier glad er las en herlas het eenige malen: „Khoon de Mongool is jouw Heer en den Man-met den Sluier, aan het En geteche leger gaan uitleveren." Zonder onderteekening. Gulbundun dacht een oogenblik na Dit moest natuurlijk Chirine weten. En zoo gauw mogelijk De kleine Geor giaansche wist. dat het in de bergen zaak is met spoed te handelen, indien een leven op het 6pel staat. Ze moest Chirine direct trachten te vinden Er was niemand in de holle gangen; ieder was gaan kijken naar de terecht stelling van den algemeen gehaten Jaf- fir. De beschadigde fresco's, die Byzantijn- sche ridders met ovale gezichten voor stelden, en strenge kruisvaarders, lang gebaard, die paarden bereden met fijne hoofden, afgeteekend tegen een achter grond van ontelbare lansen, trokken in het voorbijgaan Gulbundun's aandacht; ze bleef staan en met een Ulpinen rosen wijsvinger volgde ze de uitfewischte confoeren van wat eens de afheelding van een mooie edelvrouw was geweest. Maar lang duurde haar oponthoud niet, al gauw liep ze wper haastig door. Tenslotte stond ze voor do deur, die toegang gaf tot vertrekken van den Cobra. „Zou de Khan boos er over op mij zijn?" vroeg ze zich af Voorzichtig heidshalve klopte ze tot fwpemaal toe vóór ze de zware cederhouten deur openduwde Ditmaal antwoordde haar een gerom- tnel als van een verren donderslag. Gulbundun. die warm geworden was van het snelle loopen. pufte: „Oef! welk een hitte vandaag! We krijgen onweer!" Want ze meende den donder te hebben gehoord En terwijl ze het woord on weer uitte, ping 70 binnen. Het groote vertrek was leeg. Dat had ze niet gedacht' Ze was ge heel verslagen door de teleurstelling en dat zelfde vreemde gevoel van verlaten heid. dat haar zoocven zoo teneer ge drukt had. overviel haar weer. Ze liet zich vallen op den rand van den divan van Alara Khan; zij rukte haar collier van gevlochten bloemen af en wierp het driftig op den grond. Een harde windvlaag uit de richting van de Markt bracht een echo mee van luid en rauw geschreeuw; zij blies door de geopende vensters en deed de ceder houten deur slaan; de lange gouden haren van Gulbundun wapperden naar den uitgang alsof een onzichtbare hand haar buiten de kamer trachtte te lok ken. Aan den anderen kant van de rust bank lag Shiv, zonder ketting. Alam Khan had vergeten om het roofdier, na dat hij het losgemaakt had om het op Khoon aan te hitsen, weer vast te leggen. Langzaam 6loop het geweldige dier langs het voeteneinde van den grooten divan. Weer klonk hetzelfde gerom mel van den donder, dat Gulbundun eerst huiten de kamer gehoord had. Ze begreep nu, dat dit de stem van Shiv was geweest. Onverschillig naderde de tijgerin het arme kind. dal nis versieend hlcef zit ten. Shiv herook haar. Dit menschelijk wezen had hetzelfde luchtje als die sjaal, die ze aan flarden had gescheurd, dien dag, waarop de haas den bood schapper het hoofd afgeslagen en haar met den bloemkrans, om de ooren ge geven had, als straf voor haar balda digheid. De gluiperige ongen loerden naar den krans van Gulbundun. die op den vloer lag Eén van haar groote voorpooten met de nagels naar huilen uitstekend trok Shiv de witte bloemen naar zich toe Nijdig zweepte de staart de ge streepte flanken, een rilling van bloed dorst liep haar over den rug. „Och arm dier!" mompelde het hevende kind. haar bleeke linpen dwingend vriendelijke woordjes te prevelen. „Mis jij Chirine ook?.Ik bid je groote Shiv, doe me geen kwaad, •want zij houdt veel van mei" Doch Shiv maakte zich al gereed voor den sprong. Gulbundun slaakte geen kreet. HOOFDSTUK XXXIV. Diana doet een poging om te vlochten. Langer dan een uur zat Diana Linday doodstil bij de diep bedroefde Chirine. wier donkere oogen den tuin in staaf den zonder iets te onderscheiden. De dood van Gulbundun had hij Chi rine een groote verandering te weeg gebracht Een voor haar tot dusve» ongekend gevoel van afschuw voor onrecht werd 6teeds heviger, cn ver diepte haar genegenheid voor Diana en dwong haar ondanks zich zelf de wreedheid van Alam Khan te erkennen De hardvochtige onverschilligheid van den Cobra griefde haar bijna even erg als het verlies van haar vriendinnetje Toen het Georgeaansche meisje ge vonden was, als een afgeknakte lelie in een plas wijn. had le Cobra zich in het eerst noch om het lot van het kind. noch om de droefheid van Chirine b* kommerd; razende woede had zich van hem meester gemaakt bij het vernemen van de tijding, dat de tijgerin, alsof ze de portée \an haar moorddadig bedrijf begreep, de bergen was ingevlucht, na eerst twee paleiswachten, die hadden getracht haar tegen te houden, terwijl ze over den tuinmuur sprong, gedood te hebben. Arme Gulbundun oen weerloos kind Diana beefde, 't Was Chirine, die de woorden mompelde. Zij liefkoosde de met henné gekleur de vingers, die rustten op haar schoot, maar ze kon geen troostwoorden vin den. Achter de toppen der boomen in een gloed van purper br-gon de zon te dalen; het oogenblik van scheiden was gekomen. „Jij en je sahib zijn ook weerloos, nel als zij," vervolgde de Perzische ernstig, Diana aankijkend met haar donkere oogen. Deze probeerde haar wat op te beu ren. „Je weet toch, dat <ve hen. die we hebben liefgehad hier namaals zullen terugvinden," zei ze zacht. „Gulbundun zal je weerzien, daarvan ben ik zeker" „En ik ben er zeker van. dat wie een verdwenen geluk betreurt, bedroefd is." antwoorde Chirine hitter. Ze zal over al bij me zijn, daarvan ben ik over tuigd; en zelfs, wanneer mijn oogen haar niet meer zullen zoeken en mijn ooren haar stem niet langer beluisteren, dan zal me toch immer t.et tafreel voor oogen staan, dat ik in de kamer van mijn Heer gezien heb." „Ik zou willen Chirine, dat ik bij je blijven kon. om je 'c troosten," fluis terde Diana een arm om hel jonge vrouwtje heen slaand. Ze had medelijden met de Perzische in haar droefheid, en ze vergat «jou oogenblik hoezeer ze zelf hulp behoef te. Toen Colin Gray Maar op den dag van dat. gedenkwaardig, door den Cobra voorbereid, onderhoud 'pfteld had. dat haar vader vermoor 1 was. had ze het in 't eerst niet kunrnn aannemen, en hieraan alleen was 't te danken ee weest, dat ze op de been was geblo ven. F.n nu werd de man. dien het lot haar gezonden had. om opn geliefd we zen to vervangen, door dienzelfden Cobra met den dood bedreigd. Wat zou het einde zijn van dit alles? „Soms vraag ik mezelf ook af. waar om God dergelijke dingen toelaat." Ze sprak half voor zich zelf, half voor Chii'ine. De Perzische keek op. Ze onderging den geheimzinnigen. wonderbaren in vloed van sympathie. „Allah weet alles het best! Wan neer je in je eigen land in veiligheid zult zijn, Dina, schrijf je me dan eens? Een karavaan, die langs komt, bezorgt me wel den brief." „Misschien kom jij nog eens bij ons", antwoordde Diana, dip trachtte het ge voel van doodsangst, dat haar evenals dien nacht van haar ontvoering ovcr- romneldo. van zich af te zetten. ..Misschien", antwoordde de Perzische Bij het hooren van de regelmatige voetstappen van een patrouille, die in den tuin de imnde deed herkreeg Chi rine haar geestkracht. Het was tijd voor Diana om zich klaar te maken. „Kom Dina" zei 7» heslist. „Trek dat herghewonerspak aan. dat ik voor je neej-gelegd hel). Je hent toch niet hang? Ze had haar niet vei'teld, dat Gray veroordeeld was, om hij het opgaan van de zon te sterven Dit zou volgens haar idee onnoodig wreed en gevaarlijk geweest zijn Diana schudde ontkennend haar hoofd. Voor zich zelf had ze geen angst, maar' ze vreesde alleen, dat iets tus- schenbeide zou komen, waardoor zo verhinderd werd huln voor Colin Gray te halen. Elke seconde uitstel was een marteling. „Allah verhoede, dal Firoz belet zou worden te komen!" zei ze bezorgd. Het gezicht van Chirine betrok. Al» dat gebeurde! (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2