AMSTERDAM GEEFT U OF Schooltooneelvoorstelling „Naar't U lijkt" G. J. PRINS Het Prinselijk gezin INVAL IN EEN SPEELHOL Fa. M. R. N. OOSTERVEEN In „Gooiland' H'sum te PALLAS ATHENE SCHOOL PSALMBERIJMING Langestraat 42 Iel. 7? WAT ETEN WIJ MORGEN? Twee meisjes uit Heerlen ver oordeeld LUCHTVERDEDIGINGSDAG ZATERDAG 30 OCT. A.S.< ALS DEELNEMER LUCHT VERDEDIGINGSFONDS a F 1.- OF LIEVER H00GER COMITé LUCHTVERDEDIGINGSDAG SINGEL 548 - AMSTERDAM 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 OCTOBER 1937 Deelname van eenige Amers- foortsche scholen Gistermiddag werd in het Grand Theatre Gooiland te Hilversum de twee de schooltooneelvoorstelling gegeven, waaraan ook door eenige Amersfoort- sche scholen, het Gymnasium, de H.B.S. en de Pallas Athene School werd deel genomen. De keuze van het stuk: Naar 't u lijkt van William Shakespeare was wel zeer gelukkig, zooals het harteluke applaus van de geheel gevulde zaal na ieder der 21 tafereelen bewees. Alleen had men in de tekst misschien beter een paar cou pures kunnen aanbrengen. Dat men de gelegenheid van de Vondelherdenking niet heeft aangegrepen om een stuk van Vondel voor het voetlicht te brengen, is juist gezien. Deze tooneelvoorstellingen hebben namelijk ten doel de opgroeien de jeugd wat meer belangstelling en liefde voor het tooneel bij te brengen en waarschijnlijk zou een stuk van onzen grooten dichter, hoe jammer wij dit ook mogen vinden, net een tegenge stelde uitwerking gehad hebben. Het Centraal Tooneel heeft van dit sprookjesspel een verzorgde uitvoering gegeven, onder regie van Eduard Ver kade. In de eerste bedrijven heeft het kwaad, zooals dat nu eenmaal in een goed sprookje behoort, de overhand en wor den of zijn allen die het hart op de rechte plaats dragen, stuk voor stuk ver bannen. Tot deze bannelingen behoort o.a. Rosalinde. Zij vlucht, vermomd als jongeman, te samen met haar nicht Celia naar het Ardensch Foreest. Ook de andere ballingen hebben naar dit bosch de wijk genomen zoodat het er al spoedig drukker is dan in Birkhoven op een mooien Zondagmiddag. Rosalin de ontmoet dan haar geliefde Orlando, die ook al naar dit bosch gevlucht is. Hij herkent haar echter niet in haar vermomming, de liefde is nu eenmaal blind en bovendien is het een sprookjes spel. een klein beetje onwaarschijnlijk heid is geoorloofd. Rosalinde belooft Or lando hem van zijn liefde voor Rosa linde, wier naam hij in alle hoornen grift, te genezen. Om dit te bewerkstel ligen moet hij iederen dag bii haar ko men en net doen of zii Rosalinde is; u ziet het. de geschiedenis wordt zeer in gewikkeld want de als man vermomde vrouw moet nu weer de rol van vrouw, en nog wel van zichzelf, spelen. De scènes tusschen Orlando en de zich tel kens in haar verschillende rollen ver gissende Rosalinde behooren tot de aar digste van het stuk. Ten slotte komt alles natuurlijk in orde, niet alleen met hen maar ook met al de overige perso nen, want die elkaar liefhebhen (of doen alsof) trouwen, die verbannen zijn mo gen terugkeeren en die in het eerste be drijf slecht en hardvochtig zijn bekeeren zich plotseling. Als Shakespeare wat later geleefd had. kon hij de rol van Rosalinde spe ciaal voor Mary Dresselhuys geschreven hebben. Zelden zal zii er een vervuld hebben die haar zoo goed lag als deze. Hoe fijn weet zij ieder scènetje uit te werken (het flauw vallen bij het zien van bloed) en hoe goed doordacht is ieder van haar bewegingen! In Gijshert Tereteeg vond zij een zeer goede tegen speler (Orlando) en als dritte im Bunde moet zeker Ans Koppen als Celia ge noemd worden; zij had de moeilijke taak om zich tijdens de gesprekken tus schen Rosalinde en Orlando steeds ecnigszins op den achtergrond te hou den. maar wat leefde zii in haar stille spel goed mee met alles wat zich tus schen dit tweetal afspeelde zonder toch de aandacht te veel van de hoofdperso nen af te leiden. Cees Laseur vond waarschijnlijk in geen van de twee rol len van zijn dubbelrol een type, dat hem erg goed lag en dikte het verschil tus schen de nieuwe (slechte) hertog en de oude (goede) hertog zoo sterk aan. dat de eerste aan een losgebroken stier deed denken, terwijl de tweede Sinterklaas gedachten opwekte. Een groote rol ver vulde de nar in het stuk. welke evenals Jacques, een broer van Orlando, door Shakespeare gebruikt wordt als spreek trompet voor zijn vele wijsheden op het gebied van de liefde, de heersrhzucht enz. Jammer dat een groot gedeelte van deze wijsheid voor ons verloren ging door het onduidelijk spreken van Cor Hermus (de nar). Ook zijn figuur heeft deze speler ^oor dezen rol niet mee; men verwacht nu eenmaal als nar een klein mannetje te zien en niet iemand van zijn postuur. Mimiek en ge- haren waren echter zoo geestig dat hier door de scènes waarin hij Aagje (Pe- ronne Hosang) het hof maakte, tot de hoogtepunten van dc voorstelling be hoorden. Ook de rollen van het tweede en min dere plan waren over het algemeen be vredigend bezet; speciaal genoemd moe ten nog worden de worstelaar (Lucas Wensink) én Peronne Hosang als de welgedane boerendochter Aagje. Phebe (Dinv Heynes) was meer een in een maskerade pakje gestoken hofdame als een herderin van vleesch en bloed. Verkade kreeg bij het regisseeren van dit blijspel weer eens gelegenheid van zijn groote regiegaven te doen blij ken en heeft van dit door het vele chan- gecren eenigszins onrustige stuk een harmonisch geheel weten te maken. Alleen het open- en dicht schui ven van hat tusschendoek, waar door dan het bosch plotseling in tweeën gespleten wordt, lijkt niet de Juiste oplossing en vooral niet wanneer men zooals in Hilversum het geval was, de persoon, die met de zorg voor dit gordijn belast was, steeds op het laatste oogenblik haastig naar het gor- diinkoord zag toesluipen; eenmaal gaf dit zelfs aanleiding tot een niet bedoeld lachsucces. De décors van Lucas Wensing waren zeer fraai en sloten zeer goed aan bij de sprookjesachtige sfeer waarin het geheele spel gehouden werd. Laten wij hopen dat dit blijspel ook in Amersfoort opgevoerd zal worden op dat ook ouder Amersfoort zich een avond zal kunnen laten meevoeren naar het sprookjesland, dat Shakespeare ons in compagnonschap met Eduard Ver- Kade weet voor te tooveren. S. De heer J. Bolt sprak op den ouderavond over: Merk waardigheden van den puberteitsleeftijd Men schrijft ons: Nadat de I.V.O. leerlingen onder lei ding van Mej. R. Nieweg het 3e stuk uit het Augsburger Tafelconcert, begeleid door het schoolorkestje, ten gehoore had den gebracht en het orkestje alleen nog stukken van Purcell gespeeld had, open de de heer J. H. Bolt de bijeenkomst. Na verschillende mededeelingen aan gaande de situatie der school ging de spreker over tot het onderwerp van den avond: „Merkwaardigheden van den puberteitsleeftijd". Volgens hem begon in het stadium van de puberteit de opvoeding pas werkelijk interessant te worden, omdat dan geheel nieuwe tendenzen doorbreken bij dc op groeiende jonge menschen. Voor dien tijd is het kind vrij eenzijdig gericht met de bedoeling zich in te leven in de groote uiterlijke wereld en zijn lichaam te leeren beheerschen. Om streeks de puberteit gaat echter een ge heel nieuwe wereld open, die der ziel. Als eerste belangrijke verschijnsel neemt men waar, dat de verstandelijk heid van een andere geaardheid wordt. Tot nu toe leefde het kind bij voorstellin gen, die in de ziel op de één of andere wijze geordend werden. In de puberteit begint de mensch deze voorstellingen scherp te onderscheiden: het vorstand wordt antitetisch. Het eerste gevolg is, dat het „ik" zich afgescheiden gaat den ken van de erige wereld, waarmee het toch één is. Er ontstaat een houding „ik in de wereld". En daarmede is de 40-jari- ge wandeling door de woestijn begonnen. De mensch leert de eenzaamheid kennen. De zin voor kritiek ontwaakt, vaak op hevige wijze. Tegelijk begint het liefde leven een rol te spelen, hand aan hand met de ontwaakte geslachtelijkheid in 't lichaam. Dit alles leidt tot een leven van conflic ten, die pas worden opgelost, als de mensch zich zelf heeft overwonnen en de werkelijke beteekenis van het „ik- bewustzijn" heeft leeren inzien. Doordat de mensch zich in het puber- tcits stadium tegenover de wereld heeft gesteld, ontwaakt ook het besef deze wereld op de één of andere wijze te wil len veroveren. Het is deze neiging, die zich in den mensch afteewent als 't na streven van hot één of ander doel. En juist in het nastreven van het doel ont plooien zich de zielskrachten. Van dit belangrijke verschijnsel in het menschelijk zieleleven maken de leiders van de I.V.O. beweging gebruik door de doelstelling als een niet te missen ele ment in de schoolopvoeding in te voeren. Bij het stellen of aanvaarden van een doel wordt de belangstelling gewekt en het is alleen deze, die den mensch brengt tot waarlijk werken. Opgelegde bezigheid en dril zijn te kunstmatig dan dat ze het juiste effect te voorschijn kunnen roepen. Het aanvaarde doel is in staat den leer ling te brengen tot spontanen en effect- vollen arbeid. Daarvan getuigden de belangrijke en groote werkstukken die door de leerlin gen worden uitgevoerd en waarvan een groot aantal ter demonstratie aanwezig was. Critici, die onze scholen niet of slecht kennen willen zoo graag de meening doen post vatten, zei spreker, dat op de nieuwe scholen niet voldoende gewerkt wordt. Hier zijn de bewijzen voorhanden van het tegendeel. En dit geldt niet een paar voorkeur-vakken, maar alle vakken, terwijl het werk bewijs geeft van de groote zelfstandigheid der leerlingen en van hun ontwaakten studiezin. Wat. de gevoelszijde van het probleem betreft, juist in de puberteit heeft het kind sterk de neiging om zich te vereeni gen met anderen, hoezeer hij tegelijker tijd ir\zijn verstandelijkheid de drang tot afscheiding heeft. Een mensch is en blijft een sociaal wezen. Daarom wordt het samenwerken en het samenleven bevor derd. Wie op de juiste wijze heeft leeren samen spelen, samen denken, samen op bouwen. samen uitgaan, die heeft kans tot een sociaal voelend mensch op te groeien, dat de samenleving wil dienen met al zijn vermogens. In verband hiermede wees spreker op het belang der coëducatie, waardoor de mogelijkheid van alzijdige ontplooiing sterk vergroot wordt. Hij gaf ook aan, hoe dit systeem van individueel en groepswerk, waarbij ieder indivudu zijn kans krijgt, van groote be teekenis is voor alle soorten kinderen: de vluggen kunnen snel opschieten en extra werk doen, de minder vluggen kunnen in hun eigen tempo werken, ze worden niet opgedreven, worden niel nerveus, krijgen geen minderwaardig heidsgevoelens (zoo funest op dezen leef tijd!) en werken met vreugde, waar door de beste resultaten verkregen wor den. Na afloop van de voordracht werd thee geserveerd, bekeken de bezoekers het tentoongestelde werk en spraken met de klasseleiders en vakleeraren. Een ge slaagde avond! Maandag a.s. 25 jaar werk zaam bij de A'damsche Bank N.V. Maandag 1 November zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. J. Prins in dienst trad bij de Amsterdamsche Bank N.V., te Amsterdam. Sedert ruim 19 jaar is de heer Prins als procuratiehouder werkzaam aan het Bijkantoor Amersfoort van genoemde N.V. Hij heeft zich in dien tijd doen kennen als een zeer bekwame en ijverige per soonlijkheid. Onder de uitgebreide clien tèle van het kantoor te dezer stede heeft hij zich door zijn hulpvaardigheid en grondige kennis van zaken aller achting en vele vrienden verworven. Deze dag zal voor den jubilaris dan ook niet ongemerkt voorbij gaan en velen zal het aangenaam zijn, hem op dien dag een blijk van belangstelling te doen toekomen. Ds. H. Hasper zal Donderdag spreken in de Geref. Kerk in H.V. aan den Appelweg Men schrijft ons: Donderdag 4 November des avonds om S uur komt in het Kerkgebouw aan den Appelweg (Geref. Kerk in H.V.) Ds. H. Hasper uit 's-Gravenhage spreken over de nieuwe psalmberijming. Enkele van deze psalmen zullen op de oorspronkelijke melodieën worden ge zongen. Ds. Hasper is een bekende figuur op het gebied van kerkgezang. Eerst ver scheen zijn bundel: Geestelijke liederen. Daarna kwam: Het Boek der Psalmen met den ondertitel: De Psalmen van Israel op de oorspronkelijke melodieën uit de 16e eeuw naar het Hebreewsch opnieuw bewerkt. Men heeft in de dagbladen en periodie ken de verschillende beschouwingen over dit werk kunnen lezen. Er is kritiek en waardeering: maar allen zijn het eens over de groote beteekenis en de verdien ste van deze bundel voor het kerkelijk en godsdienstig leven van ons volk. De synode der Nederl. Herv. Kerk zal eerlang, benevens een nieuwe gezang- bundel ook een wat de melodiëen aan gaat verbeterde psalmbundel cloen ver schijnen. Uit dit alles blijkt de hernieuwde be langstelling voor de zang der gemeente. ZILVEREN MEDAILLE Op 5 November a.s. zal aan den fou- rier der le klasse A. Korporaal van de Schoolmeetafdeeling 2e regiment Veld- Artillerie, gedetacheerd bij de opleiding tot opperwachtmeester-administrateur te Amersfoort, de zilveren medaille voor 2i-jarigen trouwen dienst worden uit gereikt. INVALIDITEITSWET Stand op 1 October 1937 Geneeskundige behandeling of verple ging. Aantal gevallen, waarin behan deling of verpleging werd toegestaan. Over het geheele land bedraagt het totaal gevallen 61134. Hiervan in het gebied van 'den Raad van Arbeid Amersfoort 2106 gevallen. Weezenreuten. Over het geheele land bedraagt hot totaal toegekende Weezenrenten 14015 (146) tot een totaal bedrag van 1.906.873.96 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 350 (3) gevallen tot een totaal bedrag van 47.239.18 per jaar. Weduwenrenten. Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Weduwenrenten 37442 (12-1) tot een to taal bedrag van 5.898.012.38 per iaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort. 898 (9) geval len tot een totaal bedrag van ƒ142.648.74 per jaar. Ouderdomsrenten. Over het ge heele land bedraagt het aantal toege kende Ouderdomsrenten 120129 (448) tot een totaal bedrag van 18.242.343.60 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 3190 (11) geval len tot een totaal bedrag van 485.966. per jaar. Invaliditeitsrenten. Over het geheele land bedraagt het aantal toegekende Invaliditeitsrenten 54333 (622) tot een totaal bedrag van 7.517.703.42 per jaar. Hiervan in het gebied van den Raad van Arbeid Amersfoort 1548 (33) geval len tot een totaal bedrag van 212.031.99 per jaar. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het aantal over ledenen, ingetrokken renten, geëindigde uitkeeringen en geëindigde renten we gens het bereiken van den 14-jarigen leeftijd in de maand September 1937. FRUIT- EN GROENTENVEILING 27 October Druiven 712 ct., Valappelen 25 ct., Bellefleur 47 ct., Goudreinet 611 ct., Campagnezoet 6—7 ct., Beurré Glair- geau 1318 ct., Groninger kroon 67 ct., Sterappel 1011 ct., Present van Engeland 7—8 ct., Notarisappel 7—Set., Grahan 810 ct., Emile d'Heyst 1415 ct., Winterjan 5—8 ct., Lemoenappel 6 7 ct, Spercieboonen 1427 ct., Snijboo- nen 26—27 ct.. Pronkers 49 ct., Poste lein 78 ct., Spinazie 69 ct., Spruiten 1112 ct., Bloemkool 57 ct., Groene kool 25—14 ct.. Witte kool 31—75 ct., Roode kool 1555 ct. Chin, kool 1622 ct.. Knolselderij 2033 ct., Prei 2035 ct.. Andijvie 612 ct., Sla 615 ct., Ra- dijst\ 910 ct., Selderij 59 ct, Peter selie" 5S ct, Wortelen 35 ct. DE REVUE „TAPTOE" Op den landdae van den Bond van Joodsche Vereenigingen in Nederland, welke in „Musis Sacrum" te Arnhem gehouden werd, is de première gegaan van de Bondsrevue „Taptoe" met als auteur-regisseur den heer Ben Polak, al hier. Deze revue, die een propagandistische strekking heeft, is zoowel voor den ge noemden Bond als voor den auteur een groot succes geworden. De vaak fraaie décors werden door den heer Herman Polak vervaardigd. Wij mogen veronder stellen. dat dit tooneelwerk, waarin ook door een tweetal stadgenooten werd op getreden, een lang leven beschoren zal zijn en in menige andere stad met even veel succes gebracht zal worden, als dat wat het in Arnhem ten deel viel. BINNENLAND De kinderen zullen den naam „Oranje Nassau" dragen vóór den geslachtsnaam van hun vader DE staatscourant van hedenavond bevat het volgende koninklijk be sluit: (Staatsblad no. 5). Besluit van den 26sten October 1937, betreffende den naam, te dragen door de kinderen van hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana. Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz*, enz. Gezien Ons besluit van 8 Januari '37, no. 5, luidende als volgt: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz. Verlangende, dat de naam van het ge slacht waaruit wij zijn gesproten en waaraan voor Ons en voor het Neder- landsche volk zoo dierbare herinne ringen zijn verbonden, ook voor de kin deren van Onze beminde dochter be houden zal blijven, en overwegende, dat in dit verlangen door Onze dochter en haren gemaal wordt gedeeld* Op de voordracht van onzen Minister van Justitie van den 4den Januari 1937, kabinet No. 487, h.f hebben goedgevonden en verstaan; toe te stemmen, dat de naam „Oranje-Nassau" zal worden gedra gen door alle kinderen van Onze beminde dochter, met en benevens den naam, welken zij aan het ge slacht van hunnen vader ontlee- nen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelde naam zal voorafgaan de naam „Oranje-Nassau", zoodat genoemde kinderen, onverminderd den titel van Prins of Prinses der Nederlanden en de hun verder toekomende titels, zullen worden genoemd „Prins (Prinses) van Oranje-Nassau, Prins (Prinses) van Lippe-Biesterfeld", Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat op een nader te bepalen dag in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst. 's-Gravenhage, den Ssten Jan. 1937. WILHELMINA. De minister van justitie. Van Sohaik. Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den lsten October 1937, kabinet no. 416, d., hebben goedgevonden en verstaan: als dag. waarop bovenstaand besluit in het Staatsblad en in de Staatscou rant zal worden geplaatst, aan te wij zen den dag, volgende op dien der dag- teekening van dit besluit, Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad en in de Staatscou rant zal worden geplaatst. Het Loo. den 26sten October 1937, WILHELMINA. De Minister van justitie, C. GOSELING Uitgegeven den zeven en twintigsten October 1937. De Minister van Justitie, C. GOSELING. COGNAC Speciaal No. 1 per flesch 2.50 h ii 3.45 Vieux Bisqult Dubouché Hennessey 6.25 6.75 's-GRAVENHAGE, 27 October. Wederom heeft de politie met suc ces een inval gedaan in een per ceel, waarvan zij vermoedde, dat er reeds sinds eenigen tijd gelegen heid werd gegeven tot hazardspel, aan welk verderfelijk spel ook steuntrekkenden zouden deelnemen. Het speelhol, gevestigd in een boven huis in de Jac.obastraat, was reeds ge- ruimen tijd in de gaten gehouden en hedenmiddag ongeveer 5 uur achtte de politie het oogenblik gekomen een in val te doen. Twee inspecteurs, een brigadier en acht rechercheurs reden in een aantal auto's op genoemd tijdstip voor de deur van het bovenhuis. Aan hun sommatie de deur te openen, werd niet onmid dellijk gevolg gegeven, waarop do po litiemannen de deur forceerden door het raampje stuk te slaan om vervol gens het slot aan den binnenkant open te maken. In den gang en in de voorkamer trof fen zij acht mannen aan. Een van hen trachtte nog te ontkomen, doch toen hij uit het raam aan de voorzijde van het huis wilde springen, zag hij, dat ook op de straat een aantal recher cheurs had postgevat, waarop hij op zijn voornemen terugkwam en rustig in de kamer terug ging. In een kast en in de zakken van de mannen vond de politie een groot aan tal speelkaarten. Bli'kbaar was het ge zelsmap door de komst van de politie mannen, dermate verrast, dat men in zijn verbouwereerdheid geen tijd had eevonden de speelkaarten te doen ver dwijnen. De acht in den Haag woonachtige mannen, een aantal van hen zijn steuntrekkenden werden met een arrestantemvagen naar het hoofdbureau van politie gebracht en later na ver hoord te zijn weer vrijgelaten. Tijdens den inval was de hoofdbewo ner van het perceel afwezig. VOOR DE KOFFIETAFEL Macaronicroquetten. Bereiding: 50 gr. macaroni, (50 gr. ham), 50 gr. geraspte kaas, 2 eieren, 2ll* d.L. melk (of gedeeltelijk room), 20 gr- bloem, 30 gr. boter, 6 gr. gelatine, wat peper, zout, nootmuscaat, paneermeel Delfia of olie. Zet de macaroni op met ruim kokend water en wat zout, laat ze zachtjes gaar worden V* uur) en snijd ze dan in kleine stukjes. Maak een sausje als voor kalfsvleeschcroquetjes, laat de ge latine er in oplossen, roer er één van de eierdooiers door, voeg er de gesneden macaroni bij, de geraspte kaas (de ge hakte ham) en zooveel peper, zout en noot als smakelijk is. Laat het deeg uitgespreid bekoelen tot het stevig ge noeg is om tot croquetjes te worden ge vormd; paneer en bak deze op dezelfde wijze als vleeschcroquetjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL t Gebakken schol. Aardappelen. Gewelde boter* Sla. Appelpannekoeken. Bereiding: 200 gr. meel, 4 eieren, wat zout, 4 middelmatig groote appels, 60 gr. suiker, 60 gr. boter, 3—4 d.L. melk. Roer een glad beslag van bet meel de eieren, het zout, wat suiker en het vocht. Schil de appels, snijd ze in dun ne schijven en meng ze door het beslag, Bak van dit beslag op een niet te groot vuur aan beide zijden goudgele panne koeken en bestrooi ze met de rest van de suiker en wat kaneel. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN gevestigdUtr.str.40,Tel.92 Wegens spionnage ten nadeele van Duitschland Indertijd hebben wij melding gemaakt van het geval van twee meisjes uit Heerlen, die in Duitschland gevangen werden gehouden onder verdenking van spionnage. Zij hebben than6 voor de speciale rechtbank te Berlijn terecht gestaan Mej. L. werd veroordeeld tot vier jaar tuchthuisstraf en mej. D. tot achttien maanden gevangenisstraf. Van beide straffen werd een jaar preventief afge trokken. Het proces dat met gesloten deuren behandeld is. zou oorspronkelijk reeds op 18 October door de speciale recht bank worden behandeld, aldus de Tel doch is om onbekende redenen tot gis teren uitgesteld. Noch een vertegen woordiger van het Nederlandsche ge zantschap. noch dagbladcorresponden ten werd veroorloofd het proces bij te wonen en aangezien er tot nu toe van officieele zijde ook geen mededeelingen over den aard der beschuldiging en over het verloop van het proces zijn ge nubliceerd, is ook niet bekend op welke feiten de heschuldieing van spionnage herust. Volgens geruchten zouden de twee veroordeelden tijdens een bezoek aan Duitschland relatips hebben ge zocht met Duitsche militairen en leden van Duitsche strijdorganisaties en an derzijds bekend zijn geweest met Bel gische militaire instanties, aan welke zij verschillende inlichtingen omtrent de Westduitsche partij- en legerorgani- saties zouden hebben verstrekt. SPORT EN SPEL OM DEN KONING GUSTAAF BEKER Het dagelijksch bestuur van den N-L T.B. heeft op voordracht van de keuze commissie besloten om H. van Swol en D- Teschmacher uit te noodigen voor den wedstrijd tegen de Zweden te Stockholm voor de eerste ronde van den Koning Gustaaf Beker. Als aan voerder is mr. M. Sigmond aangewezen, mede op grond van de omstandigheid, dat deze toch reeds te Hamburg is. Als data heeft de NL.T-B. voorgesteld de week tusschen 17 en Vovemher. SCHMELING—THOMAS NEW YORK. 27 October (A.N.P.). Op 13 December a.s. zal Max Schme- ling in Madison Square Garden te New York uitkomen tegen den jeugdigen zwaargewichtbokser Harrv Thomas. Thomas heeft in 1936 vijftien wedstrij den gebokst, waarvan hij er acht door knock out heeft gewonnen, vijf ontmoe tingen eindigden onbeslist, terwijl Tho mas twee op punten verloor. Grand Théêtre. Van Vrijdag 22 t.m. Woensdag 27 October vertooning van de film „De Goede Aarde." Zondag doorloopend 2-, 5- en 8.30 uur n.m. (Laatste voorstelling). Avondvoorstelling overige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m matinée City Théater. Van 26 t.m. 28 October vertooning van de film „Als je verliefd bent." Zondag 1.45. 4 uur. 6.15 en 8.30 uur. (Doorlonpend). Aanvang laat ste voorstelling 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.30 uur. Musetim Fléhite, Westsingel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m. 30 October. Geopend dagel. van 10—12 en 14 uur, uitgezonderd Zondags. 's Zaterdags 10—12 en 1 -303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging, Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Sterhuls Beekenst.laan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheekEdison- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. GHdehuis A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 231 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid, dag. van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 25 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman. 28 October. Grand Thé&tre. Con- certvereeniging. U. S. O. concert Piano-soliste Steil Andersen. 8 uur. 28 October. Amicitia. Bridge-con- cours van B R.A.M. 8 uur. 28, 29 en 30 October. Sierkunst Expositie van de fotoclub Eemland. Iederen avond geopend. 29 October. Amicitia. Propar ganda-vergadering yer. Oost en West 8 uur. 29 October. De Vallc. Schermwedstrij- den van E.M.M.A. 29 October. Monopole. Genootschap Ned.—Frankrijk. Lezing door Octave Aubry over: L'Homme chez Napo léon. 8 uur njn. 30 October. De Valk. Feestavond van E.M.M.A. 8 uur. 30 October. De Valk. Hot-Amateur Cabaret. 31 October. Concordia. Inst Arb. Ontwikkeling. Voordracht door Ge rard Pilger: „Japan, het land van de rijzende zon". 7.30 uur n.m. 2 November. Theosofische Loge. Liturgische Wijdingsavond t.g.v. Al lerzielen. 8.20 uur n.m. 4 November. Amicitia. Feestavond 50-jarig bestaan Jongelingsver. op geref. grondslag. 7.30 uur. 4 November. Remonstr. Kerk. Wij dingsavond- Dr. Miedema. Onder werp; Allerzielen. M.m.v. J. Camer- ling Helmolt, cello. 8 uur. 8 November. Markthal. Propa- ganda-vergadering Ghr. Besturen bond. 8 uur. 9 November. Amicitia. Concert Hartvelt-kwartet ZEIST. 30 October. Figi. Abonn. voorstal-» ling „Het Masker?" „George en Mar- geret." 8 uur. 1 November. Figi. Klein abonnement R'damsch Hofstadtooneel voert op „Can dida." 8 uur. U hebt dan toegang tot de gereserveerde terreinen bij de Berlagebrug

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6