GEWELDIGE BRAND TE ROTTERDAM Dynamiteros ter dood gebracht Militaire worsteling bij de Soetsjaukreek Couranten-reclame DE EEMLANDED AUTO RIJDT IN op groep wielrijders NOODWEER IN BOSNIË «BO VO" Prins Bernhard bezichtigt de „Tromp" Maandag 1 November 1937 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 36e Jaargang No. 106 De pakhuizen „Celebes", „Borneo" „Sumatra" en „Java" van de N.V. Pakhuismeesteren in vlammen opgegaan MADRID THANS DOEL VAN RECHTS Belangrijke strijd verwacht WEER SCHOTEN te Jeruzalem Ongeluk onder Wildervank Nieuwe burgemeester van Haarlem JAPAN GEWAAGT VAN SUCCESSEN Onderscheiding voor het „bataljon des doods" Dit nummer bestaat uit 3 bladen LEYTAX Tel. 1788 Oudste en betrouw baarste adres in BINNEN- EN BUITENLAND VVeerverwachting 5 uur TAXIDIENST BINNEN en BUITENLAND Passagiers verzekerd Tel. 1093-1830 AMElRSFOOMTSCfi DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per weet met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85, Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertenticn „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 ROTTERDAM, 1 November. Een brand, welke in korten Tijd een geweldigen omvang heeft genomen is hedennacht uit gebroken in de pakhuizen van de N.V, Pakhuismeesteren te Rotterdam. Aan de Rijnhaven N.Z. staan vier groote pakhuizen dezer N.V., n.l. de panden „Celebes", „Borneo", „Java" en „Sumatra". Dit complex gebouwen grenst aan de achterzijde aan de Wil- helminakade; de zijwanden komen uit op de tweede en derde Zwanegatstraat. Dit gebouwencomplex is ongeveer 100 Meter lang en ruim 40 Meter diep. Deze vier geheel gelijke panden be staan uit een parterre en twee etages, waarboven een plaf dak ligt. In deze gebouwen lagen groote partijen tabak, koffie en stea rine opgeslagen. De brand is uitgebroken in het pand „Java" en vandaar overgeslagen naar het pand „Sumatra". Reeds on middellijk liet het zich aanzien, dat men hier met een brand van buitengewonen omvang zou te doen krijgen zoodat men groot alarm maakte, waarop een aantal slangenwagens, enkele motorspuiten, een paar drijvende brandspuiten, de autoladder en beide reserve auto's naar de Rijnhaven uitrukten. Het eene pand na het andere werd door het vuur aangetast en in den vroegen morgen bleek dat aan behoud niet te denken .viel. De loodsen der Holl. Amerika-lijn met de daarbij gemeerde „Statendam" werden eveneens door het vernielende vuur be dreigd, doch zijn gespaard gebleven. (Voor nadere bijzonderheden zie men pagina 2 van het Eerste Blad Steeds meer rechtsche troe pen komen voor de Spaan- sche hoofdstad aan SALAMANCA. 1 November. (Havas.) Een groep dynamiteros van het regeerings- leger, die in de Sierra San Pedro na een bloedig gevecht gevangen was genomen en vandaar naar Caceres overgebracht, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn voltrokken. In verband met het feit. dat verscheidene Engelsche bladen de verklaring hebben ge publiceerd van een vertegenwoordiger van de Baskische regeering te Londen, vol gens welke talrijke gevangenen door de rechtschen te Santona en Laredo zouden zijn terechtgesteld, spreekt de officieele woordvoerder van de regeering te Sala manca categorisch deze beweringen, die hij absurd noemt, tegen. Van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat steeds meer troepen van de recht schen voor Madrid aankomen. De artille rie der regeering poogt deze troepencon centraties te verstrooien. Bij Cuesta de la Reina heeft de regeeringsartillerie een autocolonne van de troepen van Franco onder vuur genomen, welke blijkbaar een afdeeling rechtsche troepen, welke omsin geld is. te hulp wilde komen. Aan het front heerscht wel een groote activiteit, doch belangrijke gevechten wer den niet geleverd. Een officieel communiqué van het mi nisterie van landsverdediging meldt, dat de rechtschen met groote hevigheid de stellingen der regeeringstroepen bij Cerro Mulva hebben aangevallen (sector Val de Quillo). De aanval werd krach tig afgeslagen. Feest ter eere van de internationale brigade Generaal Miaja heeft het feest bijge- %oond, dat door het volksfront te Madrid Wa6 georganiseerd ter eere van de in ternationale brigade. Het feest werd bij gewoond door verscheidene Spaansche en buitenlandsche soldaten. Generaal Miaja dankte namens de bevolking van Madrid de internationale brigade voor haar hulp. Van de Balearen alleen Minorca in linksch bezit In een beschrijving van den tegen- woordigen algemeenen toestand op de Balearen zegt een beridhtgever van Ha vas, dat alleen het eiland Minorca nog in de macht is van Valencia, maar dat Majorca, Ibiza, Cabrera en Formentera in handen van Franco zijn. Minorca is steeds onder Valencia gebleven sinds het begin van den opstand. Majorca heeft zich voor Franco uitgesproken 6edert Juli 1936. Admiraal Francisco Moreno Fernan dez, commandant der land- en zee- en luchtstrijdkrachten op de Balearen, heeft tegenover een verslaggever van Havas verklaard: Om alle kusten van de Pyreneeën tot Motril te kunnen blokkeeren, zouden we een nog grooter aantal eenheden noodig hebben dan wij op Majorca gaan bijeen brengen, maar reeds thans kunnen wij er op rekenen toezicht uit te oefenen op alle havens van eenig belang en niet minder op de groote kuststeden. De regeering van Valencia zal spoedig moeilijkheden krijgen om zich van wa pens te voorzien en dat is hetgene, waar naar wij 6treven. Behalve de Spaansche schepen, die thans in aantal beginnen te verminderen, zijn het vooral vracht schepen, welke de vlag van Engeland, Frankrijk of Griekenland voeren, die onze vijanden ravitailleeren. Het betreft hier evenwel een geleende vlag, welke tijdelijk krachtens een consulairen brief is verkregen. De Russische schepen zijn zoo goed als verdwenen. JERUZALEM, 1 November (Reuter). Een onbekend gebleven persoon heeft gisteren in het centrum der stad scho ten gelost, welke een Jood en een Ara bier hebben getroffen. Beiden zijn ern stig gewond. Gedurende eenigen tijd was het on rustig, maar na de komst der politie kon de orde spoedig worden hersteld. De Arabier, die te Jeruzalem werd gewond, is inmiddels overleden. De toe stand van een anderen gewonde blijft «rnstig Militairen zijn op zoek naar een ster ke bende, die de bergen is ingevlucht, nadat zij bij Tulkaran met 'n legerafdee- ling slaas was geweest, waarbij zij ern stige verliezen leed. Bij de nasporingen heeft men verscheidene huizen, waar in voor de terroristen bestemde levens middelen en munitie lagen opgeslagen, jn de iucht laten vliegen, Zestienjarig meisje aan de beko men verwondingen overleden; twee ernstig gewonden WILDERVANK, 1 Nov. Gister- avond om half twaalf is op het Streek je alhier een auto ingereden op een groep van zes weirijders. Allen vielen tegen den grond, Het bleek dat vier hunner min of meer ernstig waren gewond. Het waren de heeren G« Oosting en A. Bakker uit Muntendam en J. Bloem en mej, Pomp, beiden uit Stadskanaal, Nadat geneeskundige Ihulp was ver leend, zijn de slachtoffers per zieken auto overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen- De 16-jarige mej. H. Pomp is daar vanmorgen aan haar kwetsuren overle den, De 16-jarige A. Bekker kon, na ver bonden te zijn, huiswaarts keeren, ter wijl den toestand van den 16-jarigen B. Bloem en den 18-jarigen G. Oosting zeer ernstig wordt geacht. Het parket uit Groningen is in den loop van den nacht te Wildervank Veendam aangekomen tot het instellen van een onderzoek ter plaatse. Als zoodanig benoemd Dr. 'J. E. baron de Vos van Steenwijkj thans burgemeester yan Zwolle 's-GRAVENHAGE, 1 No vember. Bij K.B. van 29 October 1937 is met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester der gemeen te Haarlem: Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, met toe kenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Zwolle. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk is 30 April 1889 te Zwolle geboren. In zijn geboorteplaats doorliep hij het gymnasium, studeerde vervolgens wis- en sterrekunde aan de Leidsche Uni versiteit en was van 19141919 observa tor aan de sterrewacht te Leiden. In 1918 behaalde hij den doctorstitel. Van 19191925 was de heer De Vos van Steenwijk leeraar aan het Neder- landsch Lyceum te 's-Gravenhage. In 1925 vertrok hij naar Parijs om op te treden als chef de la section des rela tions scientifiques aan het institut inter national de cooperation intellectuelle. Tot 1931 vervulde hij deze betrekking. In genoemd jaar werd hij benoemd tot secretaris van het Nationaal Crisis Co mité en na t wee jaar als zoodanig werkzaam te zijn geweest, ging hij als burgemeester naar Zwolle, zijn geboor teplaats, terug. Van de hand van Baron de Vos van Steenwijk verschenen verschillende pu blicaties op het gebied der sterrekunde. BULGAARSCHE KONING TE LONDEN LONDEN, 1 Nov. (Reuter). De ko ning en de koningin van Bulgarije zijn te Londen aangekomen voor een kort niet-offideel bezoek, Britsche wachtposten schieten op Japansche vlieg tuigen SJANGHAI, l Nov. (Domei.) Aan het front van Sjanghai zijn de Japanncczcn er gistermiddag, gedekt door de artillerie en de luchtmacht, in geslaagd de Soetsjau kreek over te steken en de Chineesche troepen te verdrijven van den Zuidelijken oever der kreek. Op deze wijze zijn thans Japansche stellingen gevestigd, die Sjang hai, met inbegrip van de Chineesche wijken, omsingelen. Het Japansche geniecorps slaagde er In vijf pontonbruggen over de 60 M. breede kreek te slaan onder dek king van rookgordijnen. Dc operaties be gonnen om 12 uur des middags en een kwartier later overschreed het d et ache- mcnt-Tagami de pontonbruggen, ge volgd door de detachementen Takamori en Isjii. De Japansche operaties aldus het Ja pansche telegraaf agentschap Domei ver der werden ernstig belemmerd door het feit, dat Chineesche stellingen gevestigd zijn dicht bij de grens van de internationale nederzetting en dat de Chineezen zich meester hebben gemaakt van de onder Ja pansche leiding staande katocnfabrieken. die vroeger bewaakt werden door Brit sche troepen. Deze Britsche troepen ont ruimden de katoenfabrieken echter, toen de Chineezen begonnen met hun algemee nen terugtocht uit Kiangwan cn Tsjapel. Toen de Chineesche troepen de fabrieken gisteren ontruimden, staken zij ze in brand. De Japanneezen zetten ook hun op marsch in den sector Nansiang voort en drijven hier gestadig de Chineezen terug. Aangezien vandaag nog Japansche vliegtuigen rondcirkelden boven Brit sche wachtposten, hebben deze ingcvdl- ge do hun gegeven instructies het vuur op de toestellen geopend uit hun Le- wis-machinegeweren. Op den Hoengjau-road zijn vele En gelsche en Amerikaansche woningen vernield. Deze weg ligt thans geheel on' der Japansch vuur. De Chineezen hou den inmiddels staande.dat nog niet één Japansche soldaat aan den Zuidelijken oever van de Soetsjau is aangekomen. Er wordt fel gestreden op slechts een kwartmijl afstand van de Westelijke grens der internationale nederzetting, waar de Japanneezen pogingen in het werk stellen om de Chineezen te ver drijven, die de katoenfabriek Toyoda, welke Japansch bezit is, aan den Zuide lijken oever van de Soetsjaukreek bezet houden. De commandant van de Japansche troepen te Sjanghai, generaal Matsoei, heeft vertegenwoordigers der Italiaan- sche pers medegedeeld, dat hij ver trouwt, dat binnen tien dagen het ge- heele gebied van Sjanghai van Chinee sche troepen zal zijn gezuiverd. Maarschalk Tsjang Kai Tsjek heeft overste Hsieh Tsjing Yoean en alle offi cieren van het „bataljon des doods" be vorderd wegens hun stoutmoedigen te genstand in Tsjapei. De Chineesche re geering heeft besloten alle soldaten te decoreeren en de families der gesneu velden te pensioneeren. Japan beschuldigt de Engelschen De Japansche troepen, die na het ver trek van de Chineezen het pakhuis in Tsapei hebben bezet, berichten, dat zij hier een groote hoeveelheid versch brood, boter en melk hebben gevonden. Zij maakten hieruit op, dat de Chinee sche bezetting van levensmiddelen was voorzien, welke dwars door de Britsche verdedigingslinie moeten zijn aange voerd. De correspondent van het Japansche blad Asahi Sjimboen te Sjanghai heeft aan zijn blad gemeld, dat hij de hou ding van de Engelschen ten aanzien van de Chineezen zeer vreemd vindt. Actie in Sjansi Aan het front van Sjansi rukten vol gens Domei de Japanneezen op naar BELGRADO, 1 Nov. (Reuter) -- Een groot deel van Bosnië staat onder wa ter tengevolge van wolkbreuken en overstroomingen. Bruggen zijn wegge slagen, verkeers- en spoorwegen door aardverschuivingen ontoegankelijk ge worden. De telefoonverbindingen zijn verbroken. De spoorlijn SerajewoDu- brownik, waarvan door toeristen druk gebruik wordt gemaakt, is minstens vier dagen onbruikbaar. Zeven treinen op dit traject hebben de reis moeten staken. Men is druk doende de schade te herstellen. Ook de zijlijnen zijn on bruikbaar. de hoofdstad der provincie, Taijoean. Zij bewegen zich voort langs den spoor weg en hebben Sinsing op 12 km. ten Westen van Jangstjoean en 42 km. ten Westen van den Niangtsepas bezet. Mongolië los van Nanking Volgens berichten van Chineesche zijde heeft prins Teh den ouden Mon- goolschen staat, onafhankelijk van Nanking, hersteld. De prins heeft ver klaard, dat de nieuwe regeering, die met steun van Japan en Mandsjoekwo tot stand is gekomen, tot taak heeft te waken tegen het opdringen der com munisten in Buiten-Mongolië. Italië en het anti-Komin- ternverdrag In de Japansche pers zijn vele be richten verschenen omtrent het sluiten van een anti-Kominternpact tusschen Italië en Japan. Naar verluidt, is de feitelijke stand van zaken aldus, dat te Rome nog besprekingen gevoerd wor den tusschen den Japanschen ambas sadeur en de Italiaansche autoriteiten, teneinde te komen tot samenwerking tusschen Japan en Italië in het alge meen ter voorkoming van de activiteit van de Komintern. Verwacht wordt, dat een definitieve mededceling zal worden gedaan, wan neer en indien de besprekingen te Ro me tot een besluit leiden. SJANGHAI, 1 Nov. (Havas.) Vanmor gen is het rustig aan het front van Sjang hai. De verwachte Japansche aanval op de Soetsfau Is uitgebleven. Het is echter niet Juist, dat de Chineezen de Japansche elementen, die er in geslaagd zijn de rivier over te steken, naar het Noorden zouden hebben teruggeworpen. Het Japansche spervuur, dat den gehcclcn nacht onder houden is. heeft iedcren Chineeschcn doel- matigen tegenaanval verhinderd. Het Chineesche telegraaf agentschap Cen tral News meldt, dat mobiele Chineesche af deelingen de stad Tsingsien aan den spoorweg Pciping—Hankau tusschen Pau ting en Tsjitsjiatsjoeang heroverd zouden hebben. De Japanneezen zouden in wan orde naar het Oosten terugtrekken en een belangrijke hoeveelheid oorlogstuig achterlaten. Ten aanzien van 'de vraag, welke hou ding Japan zal aannemen, wanneer vreemde mogendheden stappen zullen ondernemen in verband met het Chi- neeschJapansche geschil, brengen of ficieele kringen te Tokio naar voren, dat men eerst China zal moeten adviseeren zijn anti-Japansche politiek te laten varen. Naar te Brussel verluidt, heeft 'de Amerikaansche delegatie voor de in Brussel te houden negenmogendheden- conferentie te kennen gegeven, dat zij niet zal ingaan op voorstellen, welke den vrede in "het Verre Oosten willen waarborgen ten koste van China en ten voordeele van Japan. De Chineesche ambassadeur en leider te Parijs der Chineesche delegatie op de conferentie van Brussel, dr. Welling ton Koo, heeft verklaard, dat China de negenmogendhedenconferentie zal bezoe ken in een geest van bereidwilligheid om in het geschil met Japan bemidde ling toe te laten, maar vastbesloten er voor te zorgen, dat Japan zijn krachtens het negenmogendhedenverdrarg gedane beloften eerbiedigt. Australië en de boycot van Japansche goederen De Australische vakvereenigingsraad heeft thans een manifest uitgegeven, waarin hij aandringt op een boycot van Japansche goederen in geheel Australië en op een onmiddellijk staken vaq den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Jed- pan. Onder auspiciën van de gemeente To kio zijn „vertegenwoordigers van de ras sen en naties in Azië" bijeengekomen om te beraadslagen over de lotsbestem ming van Azië. Admiraal Soetsoegoe, lid van den oorlogsraad, Mitsoeroe Jojama, op den voorgrond tredend nationalistisch leider en Honda, de vroegere ambassa deur te Berlijn, waren bij de besprekin gen aanwezig. De Amerikaansche opperbevelhebber te Sjanghai. Beaumont, heeft een ener giek protest ingediend bij de Japansche autoriteiten, naar aanleiding van het optreden der Japansche marinetroepen, die zich meester maakten van een met rijst geladen Chineesche jonk, die door Amerikaansche marincmanschappcn be zet was en die voor anker lag aan den internationalen kant van de Soetsjau- krepk. Dp Japanneezen hadden do kreek overgestoken om de jonk in beslag te nemen. Admiraal Hasegawa heeft zijn spijt over het gebeurde betuigd en be loofd, dat dergelijke feiten zich niet zouden herhalen. De woordvoerder van het Japansche leger heeft verklaard, dat de Japansche troepen de Soetsjau hebben overschre den op een tweede punt, op 10 K M. ten Westen van den weg Jehoengtsjang. PASSAGIERS VERZEKERD op andere pagina's STADSNIEUWS Gemeentebegrooting. (Tweede blad, pag. 1)< Jubileum van de Hapam. (Tweede blad, pag. 1)< E# M. M. A. viert fee6t. (Tweede blad, pag. 1)< SPORT Holland—Frankrijk 2—3. (Derde blad, pag. 1 en 2) Schermfeest E. M. M. A. (Derde blad pag. 2.) Hockeyt en korfbal wedstrijden. (Tweede blad, pag. 2.)' Euwe-Aljechin eindigt in remise. (Derde blad pag. 2.)' Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt. Zwakke tot matige O. tot Z. wind. nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in tempe ratuur. OUDSTE- en BETROUWBAARSTE ADRES VOOR Er wordt aan boord van dezen in aanbouw zijnden oorlogs bodem hard gewerkt AMSTERDAM, 1 Nov. Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenochtend vergezeld van H.Ms. adjudant luitenant-ter-zee der le klasse Jhr. E. J. van Holl he en van den adjudant van Z.K.H., kapitein J. K. H. de Roo van Aldewerelt een be zoek gebracht aan de werf der Neder- landsche scheepsbouw maatschappij te Amsterdam, ter bezichtiging van den aldaar in aanbouw zijnden flottielje leider Tromp. Omstreeks half tien arriveerde Prins Bernhard. Op het kantoor van de werf werd het gezelschap verwelkomd door de heeren Goedkoop, terwijl tevens aan wezig was de kapitein-ter-zee K. W. F. M. Doorman, chef van den staf der zee macht in de stelling Den Helder. Onder leiding van Kolonel Doorman begaven de Prins en de beide heeren van zijn gevolg zich aan boord van den oorlogsbodem, waaraan hard gewerkt wordt, want men hoopt de „Tromp" binnen vier maanden geheel gereed te kunnen afleveren. Het bezoek duurde bijna anderhalf uur. Na ten kantore afscheid van de leden der directie te hebben genomen, vertrok Prins Bernhard tegen elf uur. Concentreer op het krachtigste reclamevmiddel

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 1