DE GEWELDIGE BRAND TE ROTTERDAM Fortmann Kehenkamp Vorst Cobra Don matte Kinderhoekje Ook de loodsen der H.A.L.-lijn en de „Statendam" hebben gevaar geloopen „WATERGORDIJN" in werking gesteld WAT ETEN WIJ MORGEN? Radio-programma's Het groene oog van Baa-al Ie BLAD PAG 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 1 NOVEMBER 1937 V If De Rotterdamsche brandweer was met in totaal 200 brand weerlieden in actie Een chaos om het afgebrande complex OMTRENT den brand in de vier pak huizen der N.V. Pakhuismeesteren te Rotterdam, werden ons nog de volgende bizondcrheden gemeld: Het brandbare materiaal werd in een oogwenk door het vuur aangetast en dit greep zoo ontzaglijk snel om zich (heen, dat nog. voordat een enkele slang uitgelegd was, het dak van het pand „Java" reeds doorgebrand was. Uit dit pand srtpeg een dikke rook wolk op, welke door de enorme vlam menzee helrood werd verlicht en aan de overzijde van dp rivier af geleek het alsof achter de gebouwen der Holland- Amerika-Lijn een fantastisch groote fakkel te branden stond. Hoog sloegen de vlammen boven de brandende gehouwen uiteen een lichte vonkenregen dwarrelde in hoofdzaak neer op de loodsen van de H A. |ijn, ten deele ook op het achterschip van de „Statendam" welk passagiersschip aan den stei ger aan de Wilhelmtnakade ge meerd lag, maar dat zeer waarschijn lijk met het oog op het dreigend gevaar zoo spoedig mogelijk zal worden verhaald- Het vuur woedde aanvankelijk op de bovenste verdieping, waarvan al spoedig de vloer doorbrandde Door de gaten kon men groote brokken vuur zien neerval len. Weinige oogenhlikken later stond ook de eerste verdieping geheel in vlam men en terwijl ook hier do vloer door brandde. begaf zich ook de scheiding tus schen deze panden en het westelijk aan grenzend pand „Sumatra", waar het al spoedig eveneens o« 4'. bovenverdieping begon te branden. Door do vele openin gen in den gevel aan den kant van de Rijnhaven N Z. had de vrij straffe wind gemakkelijk vat op de vlammenzee en ook aan de Wilhelminakade kon men groote steekvlammen naar buiten zion oplaaien- Toen ook het "dak van laatstge noemd pand doorgebrand was. werd de fakkel, welke hoog hoven het oude havencomplex aan den Linker- Maasopver oprees, nog eens zoo groot en de afstralendo hitte was dermate, dat het op sommige plaatsen op de Wilhelminakade niet mogelijk was dichter bij den brand te komen dan vlak langs de loodsen van de H.A.- lijn, aan de overzijde van de vrij breede straat. Van het groot materiaal waren de motorspuiten 1 en 5 het eerst ter plaatse en werden opgesteld op de kade van de Rijnhaven N Z-, waar ze op open water konden werken Hier arriveerde ook wel dra een van de havendienstbooten, wel ke slangen naar liet brandend gebouwen complex uitlegde. Tegen vijf uur werd op dit punt met zeven stralen op de motorspuiten en de drijvende stoommotorspuit hot vuur be streden, terwijl men nog bezig was meer slangpn uit te leggen naar de zijde van de Wilhelminakade, waar een derde autospuit stond opgesteld. Hiervan kop pelde men één straal aan de autoladder n met ecnige andere stralen werd van van de straat af een groote massa wa ter op het laaiende vuur geworpen. Dit had aanvankelijk maar weinig resul taat. Rovendien werd op de Wilhelmi nakade nog gewerkt met strnlen op de drie leidingpn van de H-A. Lijn en voorts werd nog met een aantal stralen op de waterleiding water gegeven op de lood sen der H.A. T.ijn, welke gehouwen niet enkel door den vonkenregen en de enor me hitte, maar af on toe ook door de ver uitstralende fplle vlammen van ufo de panden aan de overzijde van de straat ernstig gevaar liepen mede door het vuur te worden aangetast- Brand breidt zich nog uit Inmiddels had de brand zich ook aan de andere zijde uit.gehreid en begaf ook de scheiding tusschen de panden Borneo en Java zich. Eerst genoemd pand stond binnen weinige oogenhlikken van onder tot boven in vlammen. Tegen vier uur was besloten vrij wel al 't groote materiaal, waarover de Rotterdamsche brandweer be schikt, zoowel de zes autospuiten als alle drijvende stoomspuiten te ont bieden, aangezien het er alle kans van had dat ook het vierde pand zou worden aangetast en mede om dat het gevaar voor de loodsen van de H.A. Lijn, noöh dat voor het ge bouw van den Volksbond tegen Drankmisbruik, dat aan de overzijde van de derde Zwanegatstraat staat, geenszins was geweken. Hoewol men met het materiaal, dat tegen half vier was ingezet, t.w. drie motorspuiten, vier drijvende stoomers en een geheele reeks stralen van slangen wagens, aangesloten had op de eigen leiding van de II A. Lijn. waarmede men het vuur met onverminderde kracht be streed, was er nog geen kijk op, dat men het vuur ook maar eenigszins kon stuiten. Het pakhuis Borneo brand als een fakkel Precies te vier uur kwam met een geweldige klap de pinakel met ijze ren hijschbalk in de derde Zwane gatstraat naar beneden en tezelfder tijd breidde het vuur tegen den wind in zich ook uit naar de zijde van het pakhuis Boreno, dat spoedig ook brandde als een fakkel- Toen waren de drie panden „Java" „Sumatra" en „Borneo" één laaiende vuurzee geworden, zoodat de brandweer, wilde .ij althans trachten de loodsen van de H.A. Lijn te sparen, nog meer materiaal noodig had. Tegen vijf uur werkten dan ook in to taal aan de zijde van de Wilhelmina kade alleen 16 stralen van het groote materiaal, ondersteund door eenige tien tallen kleine stralen. In de tweede Zwanegatstraat tracht te men ondertusschen nog met één straal het pand Celebes te redden: aan de derde Zwanegatstraat werkte men er met twee stralen en aan de Rijnha ven N.Z. nog met een zestal. Ondanks al deze maatregelen bleek het niet mo gelijk het pand Celebet. te kunnen be houden. want zelfs tegen den wind in breidde het vuur zich met ongekende Afd. si of jen: Crêpe Satin voor Japonnen in moderne kleuren 1.45 per meier Salin Ramage voor avond-japonnen 2.25 per meter Ecorce Wol met zijde voor middag-japon 1.95 per meter Velour-chiffon in niet kreukende qualiteifen Zeer aparte najaars kleuren 3.50 4.25 4.75 T Velvet-cords voor meisjesjurken 1.75 per meter ii snelheid uit. zoodat ook hier 6poedig de vlammen naar buiten sloegen. Had de Rotterdamsche brandweer in deze werkelijk vrees aanjagende momen ten het hoofd niet koel gehouden, on getwijfeld zou het brullende, knetteren de vuur nog grootere afmetingen heb ben aangenomen. Een watergordijn voor de H.A.L.-loodsen Toen er niet meer aan viel te den den, dat ook maar een deel van het gebouwencomplex was te redden, concentreerde de brandweer haar volle aandacht op deze loodsen, welke met een watergordijn werden natgehouden. Ook op de daken der loodsen, bestaande uit mastiek, ston den brandweerlieden, die deze met geweldige watermassa's nat hielden. Op de „Statendam" had men in- tusschen ook niet stil gezeten. Met vier van de eigen slangen werd het achterschip nat gehouden. Het bleek niet noodzakelijk te zijn, het schip te versieepen. 37 stralen, in de vuurzee en op de aangrenzende gehouwen gericht, ge produceerd door zee groote auto motorspuiten en zes booten, waren hedenochtend nog actief. In do late morgenuren, toen het ge vaar voor de omliggende gebouwen vrij wel geweken was. hield do brandweer zich slechts nog bezig met het dooven van het felle vuur. dat nog binnen de muren van het pakhuizencomplex woedde. De aangrenzende gebouwen, do pakhuizen van het Leydsche Oranje- Nassau-veem en van het Blaauwhoeden en Vriezenveom. alsmedo het kleine ge bouwtje van het Volksbond-koffiehuis, zijn gespaard gebleven Ook in den nacht was- veel publiek óp de been. om het slot van den groo- ten brand bij te wonen. De chaos na den brand Door de groote watermassa's, wel ke in den loop van den nacht en van den ochtend op het brandende complex zijn neergedaald, heeft zich een geweldige plas om de loods ge vormd. waarin groote stukken ge stolde stearine drijven, terwijl het water doordrenkt is van zwarte kof- fiekleur en -geur. Het water stroomt van binnen naar buiten, vult het groote meer rondom de loods aan en vormt fantastische watervallen door de glaslooze vensters en deuren. Het was een geluk, dat het gebouw tje van het koffiehuis gespaard bleef, want dank zij dit feit. konden brandweerlieden en anderen die bij den brand aanwezig moesten zijn, zich verkwikken aan warme dran ken en andere versnaperingen, die daar nog steeds werden verschaft. Naar wij verder vernemen, is de brand ondtckt door een wachter bij de looodscn van de Holland-Amecika Lijn, die om twee uur vannacht in dienst trad en ruim een uur later het vuur gewaar werd. Een der brandweerlieden er na men er ongeveer 200 aan het blue- schingswerk deel moest in den vroe gen ochtend naar het ziekenhuis wor den vervoerd, omdat hij het ongeluk had. een straal recht in zijn gezicht te krijgen, waardoor een bloeduitstorting werd veroorzaakt. De burgemeester van Rotetrdam en verschillende andere gemeentelijke autoriteiten woonden het blusschings- werk gedeeltelijk bij. De zware muren van het pakhuis zul len het. naar het zich laat aanzien, wel uithouden. Vrees, cfat zij uit zichzelf neer zullen storten, bestaat er op het oogenblik niet. hoewel op enkele plaat sen de muur sterk is uitgezet. Later op den dag zal moeten worden nagegaan, of ze al dan niet omver moe ten worden gehaald Het gebouw zelf het is op het oogenblik 10 uur brandt nog als een fakkel. De inhoud bestaat niet alleen uit tabak, koffie en stearine, maar ook uit andere Indische produc ten en bovendien kapok. Van den heer W. A Keeman, onder wiens leiding het blusschingswerk ge schiedt, hoorden wij nog, dat het blus singsvverk niet alleen vandaag maar ook morgen den geheelen dag zal voort duren. Eerst te ruim tien uur begaven de brandweerlieden zich voor de eerste maal in een dor pakhuizen, namelijk de „Celehes", dat het laatst door het vuur was aangetast, maar dat niettemin ook geheel als verloren moet worden be schouwd. Om tien uur werd nog steeds met een twintig stralen ontzagwekken de watermassa's in het gebouw gespo ten. De toestand omstreeks 11 uur Hoewel het nog wel geruim en tijd zal duren voor de laatste vonk is gedoofd, kan men wel met groote waarschijnlijk heid aannemen, dat de brand zich niet verder zal uitbreiden. Met waarschijnlijkheid, want inwen dig is de zaak nog niet geheel veilig. In den kelder zijn n.l. nog groote hoe- veelheden olie opgeslagen en wanneer enkele vonken in dien kelder doordrin gen, is het duidelijk, dat deze hoogst brandbare stof groote kans loopt vlam te vatten. De vloer van het gebouw is echter zeer stevig geconstrueerd, zoodat voor instor ting weinig vrees bestaat Schade op eenige mil- lioenen geraamddoch vermoedelijk alles verze kerd Een der firmanten, de heer H. G. J de Monchy, die druk in conferentie was met de verzekeringsmaatschappijen, kon ons slechts een oogenblik te woord staan. De lieer de Monchy zeide, dat hij de schade momenteel moeilijk kon schat ten, daar de firma slechts een gedeelte heeft verzekerd. Er zijn tal van goederen in de pakhui zen opgeslagen, welke door de eigena ren zelf zijn verzekerd Maar de schade zal wel eenige milliocnen gul dens bedragen, vermoedelijk echter is alles verzekerd. Dit is zeker het geval met het gedeelte, dat door de firma is verzekerd, o.a. het gebouw zelf, dat eigendom van de firma is. Hedenochtend stonden nog alle vier muren van het uitgebrande gebouw overeind. Er was sprake van, eon van deze muren als veiligheidsmaatregel om te halen. Zooals vanzelf spreekt, heeft déze brand, zooals Rotterdam er de laatste jaren geen heeft gekend, geweldig veel belangstelling getrokken. Alleen de brand in het Gebouw voor K en \V. VOOR DE KOFFIETAFEL Filochoof. Bereiding: (6 pers.) <400 gr. vleeshresten, -4 d.L. bruin van ju6 met water, 1 groote ui, 50 gr. boter (of vet van jus). 1 laurierblaadje, 10 peper korrels, <4 kruidnagelen, 800 gr. koude gekookte aardappelen, 4 d.L. melk, zout, paneermeel, boter. Fruit do fijngesneden ui lichtbruin in de boter of het vet. Voeg er de krui den, de bouillon en het fijngehakte vlcesch aan toe en laat het c.a. 20 A 30 min. stoven. (Voeg er zoonoodig nog wat zout aan toe). Maak van de aardappelen met de melk een dikke purée. Leg het gestoof de vleeech met de purée laag om laag in een vuurvasten schotel, maar zorg er voor dat de onderste en bovenste laag uit purée bestaat. Bedek deze met paneermeel, leg er stukjes boter bo ven op en laat de schotel in den oven vlug bruin worden. VOOR DE MIDDAGTAFEL Baklap. Spinazie. Pommes frites. Griesmeol met bessensap. kan in de schaduw staan van de laaien de vuurzee, dio Rotterdam nu heeft op geschrikt. LANGESTRAAT 63 TELEF. 88 Hot hcrstellQp, opmaken en bijvullen van Matrassen geschiedt door ons goed, goedkoop en in 1 dag. Vraagt prijsopgave. DINSDAG 2 NOVEMBER HILVERSUM I, 1S75 M. KRO 8.00 Gram.muziek 9.00 Plechtige Allerzielen- Mis 9.45 Gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 KRO-Orkest (om 1.00 Gram.muziek) 2.00 Vrouwenuur 3.05 Modecursua 4.05 KRO-Melodisten en solist (om 4.45 Gram.muziek 5.45 Felicitntiebezoek 6.00 De KRO-Melodisten 6.40 Esperanto- cursus 7.00 Berichten 7.15 „Allerzie len", causerie 7.35 Sporthalfuur 8.00 Berichten ANP.; mededeclingen 8.16 KRO-Symphonie-orkest en solist. (Om 9.00 reportage schaakmatch). 10.05 Declama tie 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gram. muziek 10.50 KRO-Orkest 11.30—12.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301 M. AVRO 8.00 Gram.muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.30 J. Cantor's ensemble 11.00 Huishoudelijke wenken 11.30 Vervolg J. Canto'rs ensemble 12.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste 1.00 Het Omroeporkest 1.45 Gram.muziek 2.00 Het Omroeporkest 2.45 Knipcur sus 3.45 Orgelspel en zang 4.16 Gram. muziek 4.30 Radio-kinderkoorzang 5.00 Kinderhalfuur 5.30 Het Aeolian-orkest 6.30 Gram.muziek 7.00 Voor de kinderen -7.05 AVRO-Dansorkest 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Mededeclingen 8.10 Gram.muziek 8.30 Bonte Dinsdag- avondtrein 10.15 Reportage schaakmatch 10.20 Bridgccursus 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest 11.40 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.45 Gram.muziek 12.05 Het Sylvan-Trio 12.35 Radiotooneel 1.05 Orgelconcert 1.352.20 Gram.muziek 4.20 Actueele causerieën 4.35 Gram.muziek 4.50 Het Dulay-kwintct en solisten 5.20 Uit Brus sel; Omroeporkest 5.50 Harold Sandler's Weenseh Octet 6.20 Berichten 6.45 BBC-Harmonie-orkest en solist 7.25 BBC- Theaterorkcst 7.50 Causerie „Sweeping statements" 8.20 Radiotooneel met mu ziek. Hierna cabaretprogramma 9.20 Be richten 9.40 Causerie „The Ashanti Cam paign of 1900 and the surrender of Queen Ashantuch" 10.00 Radiotooneel 11.00 Pianovoordracht 11.35 Het Grosvenor House Dansorkest 11.5012.20 Dansmu ziek (Gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 7.25, 8.50 en 10.35 Gram.muziek 12.40 Gevarieerd con cert cn zong 4.20 Ccllovoordracht 4.35 Pianovoordracht 5.20 Concert 8.35 Gram.muziek 8.50 N^yon-koor en solisten 10.50 Gram.muziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair Orkest 7.50 II. Hagestedt's orkest 11.20 Om- roep-Amusementsorkest en Omrocpschram- mclenacmble. 3.20 Omroep-Amusomentsor- kest 5.20 Strjjkkwnrtet en piano 6.50 Westduitsch weekoverzicht 6.30 Omroep orkest, pianoduo cn solist 10.1011.20 Omroepkoor, -orkest en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Kleinorkest 1.50— 43. Hü bestudeerde alle oude Egyptische kaarten en toen hij op zekeren dag op straat een bekend reeder ontmoette, die dikwijls schepen naar Egypte zond. was het een klein kunstje voor den Fransch- man om aan boord een plaatsje te be spreken 44. Nog geen week later vertrok hij met een groot zeilschip uit Marseille. Het schip koerste regelrecht naar Egypte om er kaneel en suikerriet te halen. Na een voor spoedige reis werd Alexandria bereikt. 2.20 Gram.muziek 5.20 Omroeporkest 5.50, 6.50 cn 7.20 Gram.muziek 8.20 Klein orkest en radiotooneel 10.3011.20 Gram. muziek. 484 M.r 12.20 Gram.muziek 1.302.20 Solistenconeert 5.20 Zimmerkwartet en solist 6.35 en 7.05 Gram.muziek 7.35 Pianovoordracht 8.20 Ccllovoordracht 9.05 Gertler-kwartet 9.20 Gram.muziek 9.35 Vervolg kwartetconcert 9.50 Gram. muziek 10.05 Vervolg kwartetconcert 10.30 en 10.5011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest en solisten 8.20 Politiek dagbladoverzicht 8.35 Gram.muziek en voordracht 9.20 Berichten 9.50 Piano- voordracht 10.05 Weerbericht 11.20 Gramofoonmuziek. 10.20— OMREKENINGSKOERSEN Oft. Niet off. 30 Oct. 1 Nov. s.98"4 8.97% 0.72.60 0.72.67)4 6.12 6.11 Brussel 30.60 30.60 ZUrich 41.85 41.84 40.10 40.15 46.30 46.35 45.12 45.!7)< 1.81 1.80)4 6.37 6.34)4 9.57)4 Modpcod door de R'dn m«rhc Rnnkveroen FEUILLETON Door MARK CHANNING Ned. bewerking door MARIE DE BELMONTE 51) Mot zijn neus op den «rond liep hij bijna op een drafje, tot een onverwacht schot en een stofwolk op enkele passen van hem af. hem tot het "besef hrach ten. dat hij in gevaar was [.even en be zittingen van 'n Hindoe, die zich alleen in de hergen waagt, zijn volgens de wet der herghewoners een geoorloofde buit Iemand, en een goed schutter naar *t hem toescheen, nam hem voor 6Chijf' Ilij kroop achter een rots. maakte den riem van zijn geweer los. laadde dit en wierp tersluiks een onderzoekenden blik om zich heen. Er was niemand te zien Heel ver ho ven zijn hoofd bromde een escadrille bombardementsvliegtuigen. Na zijn ronde villen muts afgezet te hohhen. plaatste hij deze hoven op den loop van zijn geweer, dat hij langzaam too hooe ophief, tot zijn hoofddeksel bo ten den rotwand uitstak een gewoon toefje van de grens. Twee kogels kwamen het hegroeten: de eerste deed rotsgruis in het rond 9tuiven. dp ander liet door den lucht druk de muts tollen „Seri Gouron Nanak!" vloekte Lim- hti woedend. „Als jullie maar rnet je tweeën bent, zul je eens zien, hoe een Gurkha zoo'n paar bergbewoners naar de andere wereld helpt!" Mij ging zitten met zijn geweer op zijn knieën en wachtte geduldig. Weldra bewoog zich hoog tegen den berg aan een kleine, grijze vlek. Limbu schouderde zi|n geweer; het volgend oogenblik viel de grijze stip omlaag. „Dat is er één!" telde hij verwoed. Na nog eens twintig minuten ge wacht te hebben, zonder dat er iets op de tegenover gelegen helling bewoog, kwam hij uit zijn schuilplaats te voor schijn. om opnieuw hel spoor te volgen. Mier en daar was het bijna niet te vin den. maar zijn aangeboren speurzin, ge voegd hij zijn verwoed besluit zijn doel te bereiken, hield hem op den juisten weg Had hij bovendien niet het woord van een driemaal gereïncarneerde? In vijf uur tijd» had ziin achtervolgd achttien maal op hem geschoten, en tel kens had hij hem gemist; en achttien maal had Limbu zich ontzegd wraak te nemen; de tijd was te kostbaar, dan «lat hij zich een dergelijke luxe veroor loven kon. Eindelijk bereikte hij een rotsgroep aan den voet van de helling, waarach ter de tunnel liep waarin Diana en de Cobra waren verdwenen. En daar hield het spoor op. Mij doorzocht het terrein, in de hoon het elders ie zullen terugvinden. een ontdekkingstocht, die hem bijna het leven had gekost, want een kogel van zijn onzichtbaren vijand ging rakelings langs zijn^schouder. Binnensmonds vloekend kroop Lim bu achter één van de groote rotsblok ken; al loerende op zijn achtervolger hield hij zijn oogen zoo gespannen op de helling van den berg, dat ze hem er zeer van deden. Er was geen mensch te bekennen; doch zijn scherpe blik onderscheidde iets, wat veel belangrij ker was, dan die vijand, die hem zoo hardnekkig vervolgde; do duidelijke sporen van een troep ruiters, die hier op deze plek waren opgestegen. Nu was 't de kunst uit te vinden waar ze gebleven waren, want oen nauwkeu rig onderzoek bracht geen licht. Ner gens was uit op te maken, da ze hun tocht vervolgd hadden. Peinzend keek hij naar de helling en do rotsen, toen een glinsterend voor werp tusschen het rot9kiezel aan den voet van een groot blok zijn aandacht trok. Terwijl hij er op af vloog om te zien wat 't was, proberde hij eon kogel, die in het dikste van zijn dijbeen was gedrongen, er uit te halen. Het was een gouden armband. Binnenin stonden letters gegraveerd „DL., geschonken door J L." Een armband van miss Lindsay! Met of zonder vijand op de hielen, hij zou en hij moest het spoor verder vol gen. Kwaadaardig gefluit van een nieuwen kogel was een aansporing, om al hin kende bescherming te zoeken achter een vooruitspringende rots cn daar eens te bedenken, wat hem stond te doen in- lusschen de wond in zijn heen verzor gend Plotseling voelde hij flauwtjes een kouden luchtstroom langs zijn nek strijken. Limbu grinnikte voldaan. Dat fris sche koeltje op een warmen ochtend was het bewijs van eon spleet in de rots waarachter een geheim hol of een gang moest zijn. Hij leunde tegen den rotswand druk to er tegen uit alle macht. Deze week langzaam, draaiend om zijn spil, een paar cM. daarop was er geen bewe ging meer in te krijgen. Het bloed gonsdi Limbu in de ooren. Hij probeerde zich door de smalle.ope ning te wringen, doch zijn klecrcn, die hieven haken aan oneffenheden van de rots waren een beletsel. Vlug trok hij zijn jas uit, die hij in den tunnel duw de, evenals zijn geweer. Daarop ver dween hij zelf in de opening. Eenmaal goed en wel in het onderaardsche hol, hernam hij een afwachtende houding; de loop van zijn geweer gericht naai den ingang. Wat hij verwachtte gebeurde na ver loop van een half uur Eerst verduisterde een schaduw don grond bulten, toen kwam een manncn- hoofd zoover vooruit, dat 't een blik in den tunnel kon werpen Het behoorde aan één van de twee herghewoners. die. getracht hadden vriendschap met hem ie sluiten. Limbu schouderde zijn geweer Een schot knalde. De man viel neer met doorboord voorhoofd Na het lijk van zijn achtervolger in zittende houding geplaatst te hebben beschouwde Limbu het nadenkend Hij overlegde op welke manier zijn vijand de functie van boodschapper zou kun nen vervullen Eerst was hij van plan heel gewoon het hoofd van het lijk af te slaan en dit op een rots te plaatsen, om zoodoende de aandacht te trekken van kolonel Haughton. doch de herin nering aan het misnoegen van „Gri" sahib. toen hij vroeger eens op deze wijze gehandeld had. deed er hem van afstappen. Hij scheurde een blaadje uit een opschriifhoekje geschenk van Gray en onhandig krabbelde hij met potlood eenige regels er op Na het opgevouwen te hebben, plaat ste hij hel epistel tusschen de voortan den van het lijk. waarbii hij zorg droeg een haan van den tulband van den doode zéé om de kaak Ie slaan, dat deze stevig gesloten hleef Vervolgens begaf hij zich in den tun nel. Hij wist. nu precies wat hij doen zou. Wanneer hij de roovers ingehaald had hij was er van overtuigd, dat dit zou geschieden, dan zou hij voorwen den uit het leger van den sirkar gedeser teerd te zijn, om onder het vaandel van den Cobra dienst te nomen. En dan... Ongeveer twee dagen later kreeg ko lonel Haughton, dio vier-en-twintig kostbare uren verloren had met het 1 zoeken van een begaanbaren weg door I de bergen, de boodschap van den klei nen Gurkhad. Zooals de Sadhu voor- speld had. was gebleken, dat het spoor dat hij volgde, valsch was en voerde naar een ware hinderlaag; een nauwe, diepe bergengte zonder uitgang, waar boven op de omliggende hergen het kri oelde van soldaten van 1en Cobra, die met een moordend vuur de Britschc kolonne begroetten. De commandant had juist tijd gehad, om onder hesefterming van mitrailleu ses zijn troepen te laten terugtrekken, denzelfden weg. dien zij gekomen wa ren. totdat hij ten lantsto tusschen de op elkaar gesloten tanden van het lijk van den bergbewoner de noodigo aan wijzingen vond. HOOFDSTUK XXXVI Het Strijdplcin. Dit Strijdplöin lag In de naaste om geving van het Paleis van den Spiegel, waarmee het door onderaardsche gan gen verhonden was. Met zijn grijs stce- nen banken, de een boven de ander, op de wijze van een Romeinsch amphithe ater. deed het in ziin geheel denken aan het Coliseum te Rorfie Klaarblijkelijk had in vroeger eeuwen hier in het dal, getuige do rondom hot meer en el ders verstrooide ruïnes een groote. stad gestaan, waarvan de burcht van den Cobra de citadel vormde; en hier was nog de plaats, welke voor verma kelijkheden diende. Met tromgeroffel was de tamacha aangekondigd. Lang voor het aanbreken van den dag zwermde een drom mannen, vrouwen cn kinderen beide ingangen van het amphitheater binnen. Het weer was druilerig, een dikke nevel hing over het dal. Achter de her gen, die het in het Zuiden insloten, hadden loodgrijze wolken zich opge- stupeld, welke schielijk verspreid wer den over den achtergrond van met sneeuw gekroonde bergtoppen. Af en toe dreunde van heel ver don dergerommel door de lucht. De meest bejaarden onder de aanwe* 1 zigon schudden ongerust het hoofd, hun harde bruine oogen naar de wolk gevaarten gericht. Volgens een eeuwen oude legende waren op een dag als de zen precies dezelfde voorteekenen de voorloopers geweest van een aardbe ving. waarbij wel hnderdduizend berg bewoners door hergstortingen bedolven geworden waren. Bij het opgaan van de zon had ieder een plaatsje gevonden. Tusschen het gegons van de menscholijke stemmen was het gehruil hoorbaar van de hon gerige roofdieren, in afwachting van j het ogenblik, waarop zij zich aan men- I schenvleesch zouden kunnen vergasten. Soms stak een opzichter, gewapend met allerlei hcillooze instrumenten van ijzer en staal, die, tusschen'de kwinkslagen der door wreeden wellust opgewonden toesrhoujvers, kletterden en rinkelden hij het neerwerpen, het groote met zand bestrooide strijdperk over (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 2