Gemeente-begrooting voor 1938 E.M.M.A. viert feest GEBRUIK VAN EIERHAL JUBILEUM BIJ DE A'DAMSCHE JUBILEUM DER HAP AM „GEMEENSCHAP MET CHRISTUS" De vier jaargetijden in Zwitserland 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 1 NOVEMBER 37 STADSNIEUWS De uitgaven voor den lucht beschermingsdienst II. B. en W. geven in hun nota een over zicht van de geraamde batige en nadee- lige saldi derhoofdstukken van den ge wonen dienst voor de jaren 1937 en 1938, alsmede een toelichting, waarin de be langrijkste verschillen naar voren wor den gebracht. Hoofdstuk I. Vroegere diensten. Het nadeelig saldo der rekening 1936 be draagt 43.600.38, waartegenover staat aan achterstallige inkomsten rond 21.500. Naar regel wordt jaarlijks een bedrag van 12.500 als achterstallige in komsten van vorige dienstjaren in de begrooting opgenomen. Nu de dienst 1936 echter rond 21.500 achterstallig heeft gelaten en dit bedrag in hoofdzaak aan den dienst 1937 ten goede komt, om dat het in 1937 wordt ontvangen, achten B. en W. hierdoor den dienst 1937 te veel bevoordeeld tegenover 1938 en komt het hun daarom gewenscht voor tot een bedrag van 9.000 over het vermoede lijk batig saldo van 1937 te beschikken ten bate van 1938. Door deze boeking wordt door den dienst 1938 een nadeelig saldo van 22.100.68 van vorige diensten opgevangen. Hoofdstuk II. Algemeen beheer. Het mindere batig slot ad. 27.774.89 is een gevolg van 32000 minder garamtieuit- keering, waar tegenover staat, dat voor de kiesverrichtingen 2.100 minder uitgaven kunnen worden geraamd (om dat te verwachten is, dat in 1938 geen verkiezingen zullen plaats vinden), dat de post: kosten van economische advie zen ad 1000 kan vervallen en dat voorts enkele uitgaafposten eenigszins lager kunnen worden geraamd. Hoofdstuk III. Algemeene veiligheid, heeft een minder nadeelig saldo van 10.048.45, tengevolge van 8.400 we gens verlaging der salarissen van het politiepersoneel, f 2.500 wegens mindere kosten der electriciteitsstraatverlichting en een terugontvangst van bijna 5.200 van de Brandweer van de toelagen aan het politiepersoneel, waartegenover staat 800 meerdere kosten van kleeding en uitrusting der politiedienaars en veld wachters: 600 meerdere kosten van bu reaubehoeften (aanschaffing schrijfma chines); 500 vergoeding aan den Com missaris van politie voor gebruik van eigen auto; f 1.600 meerdere bijdragen aan den kapitaaldienst, wegens ten be hoeve van den luchtbeschermingsdienst tp doene kapitaalsuitgaven en 3.680 wegens meerdere kosten van den lucht beschermingsdienst. Reeds ten vorige jare werd in de Raadsvergadering aangedrongen op het verleenen van een vergoeding aan den Commissaris van politie voor het ge bruik van eigen auto. In verband met den ongeregelden dienst van dezen amb tenaar, die op ongezette tijden dikwijls spoedig op verschillende plaatsen moet aanwezig zijn, hebben B. en W. besloten thans hiertoe een voorstel te doen. Een vergoeding van 500 per jaar, evenals die aan de geneeskundigen van den Ge- neesk. dienst is toegekend, komt hun daartoe voldoende voor. De uitgaven voor den luchtbescher mingsdienst zijn in de toelichting tot de begrooting nader omschreven. Hoewel het moeilijk is in deze tijden tot derge lijke nieuwe, belangrijke uitgaven over te gaan, toch meenen B. en W. niet ver antwoord te zijn deze maatregelen om in tijden van oorlog behoorlijk voorbe reid te zijn, na te laten. Daarbij komt, dat krachtens wettelijk voorschrift de Gemeente tot medewerking verplicht is. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid, heeft een minder nadeelig saldo van 702.77. tengevolge van verminderden rentelast door conversie. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Het mindere nadeelige saldo ad 6446.52 kan geheel op rekening gesteld worden van de lagere rente tengevolge der con versie. Het rentevoordeel bedraagt 13.300, waartegenover een bedrag van rond 3000, leeningskosten staat, terwijl de post „bijdrage ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing" met bijna 4000, is verhoogd, ten einde de huurverlagingen te financieren, welke vroeger ten laste van het Huurverla gingsfonds kwamen. (Tegenover een minder verlies te betalen aan het wo ningbedrijf, staat nu een meerdere bij drage voor vereenigingsbouw). Hoofdstuk VI. Openbare werken. Het lagere nadeelig saldo ad 14.536.6, is een gevolg van lagere raming van verschil lende uitgaafposten: Onderhoud van huizen, torens enz. met 1.125, Onderhoud van straten, pleinen, wegen en paden 2.500. Onderhoud markten enz. 650. Pompen en riolen 400. Kosten van havens, vaarten, kaaimuren enz. 490.— Onderhoud en bediening klokken enz. f 22.50 Onderhoud algemeene begraafplaats 200.- iVerzekering, pensionneering enz. f 1.605.21 Bijdrage spoorverb. Nijverheidsstraat 357.- 188.327.17 of minder 8.238.79; der halve een totale vermindering van 19.675.32 en 8.238.79 of 27.914.11. Hiertegenover staat, dat de raming van de ontvangst wegens gebruik der eierhal moest verminderd worden met 850 in verband met de ontvangst over 1936. De ontvangst uit radiodistributie is 3.850 minder; de bijdrage van het slachthuis voor gebruik spoorverbinding ad 1000 verviel, de bijdrage van het Grondbedrijf wegens vergoeding voor rente en aflossing verminderde met 21250. Voorts werden de uitgaven, we gens kosten van de gemeeritereiniging verhoogd met 6.S65 en wegens meer dere teruggaaf van belastingen 600. Totaal 3.377.50, zoodat het voordeelig verschil blijft 14.536.61. Hoofdstuk VII. Eigendommen niet voor den openbaren dienst bestemd. Het meerdere batig saldo ad 6177.77 van dit hoofdstuk is in hoofdzaak te dan ken aan de vermindering van den ren te- en aflossingslast met rond 4000 en voorts door verhooging van de raming van enkele ontvangsposten. Hoofdstuk VIII. Openbaar gewoon la ger onderwijs geeft een minder nadeelig saldo van 10.018.49. De schoolgelden moesten, in verband met de uitkomsten 850 lager worden geraamd, doch de rijksvergoedingen konden 7.446.07 hoo- ger worden geraamd. Daarentegen moest voor jaarwedden eveneens f 3000 meer worden geraamd. Overigens zijn de uit gaafposten zoo geraamd, dat zij do wer kelijke uitgaven zoo nauwkeurig moge lijk zullen benaderen. Ziilks houdt ver band met het volgende: Bij de wet van 22 Mei 1937 zijn aan de Lager onderwijswet o.m. toegevoegd de nieuwe artt. 55 bis en 55 ter. Volgens art. 55 bis moet de gemeenteraad jaar lijks tegelijk met het vaststellen der ge- meentebcgrooting vaststellen het bedrag, dat per leerling voor de scholen onder scheidenlijk voor gewoon en voor uitge breid lager onderwijs in het jaar, waar voor de begrooting geldt, wordt beschik baar gesteld ter bestrijding van de kos ten, genoemd in arti. 55 der lageronder- wijswet, onder c t.m. h en o en die van instandhouding. De vergoeding der ma- terieele exploitatiekosten aan de bijzon dere scholen bedraagt thans per leerling het bedrag, bij voormeld raadsbesluit volgens art. 55 bis per leerling voor de openbare scholen der gemeente vastge steld. Elk jaar verleent de gemeenteraad op verzoek van het schoolbestuur onder voldoende borgstelling een voorschot op de in art. 101 bedoelde vergoeding. Dit voorschot wordt berekend over het ge middeld aantal leerlingen der bijzondere school over en het afgeloopen jaar en beloopt per leerling het volgens art. 55 bis per leerling van de openbare school vastgesteld bedrag. Openbaar uitgebreid lager onderwijs geeft een verhoogd nadeelig saldo van 5.27.29. De totaal ontvangsten zijn on geveer gelijk gebleven: 3500 meer rijks vergoeding tegenover 1000 minder bij dragen van andere gemeenten, in ver band met ontvangst in vorige jaren en 2250 minder ontvangst uit te weinig genoten vergoeding van het Rijk over een vorigen dienst. De totaal uitgaven zijn echter rond 4000 meer jaarwed den, 900 vergoeding aari kweekelingen met akte en 2300 meer bijdragene aan den Kapitaaldienst tengevolge verbouw Meisjes U.L.O.-school. Het rentevoordeel door conversie bedraagt op dit hoofd stuk rond 950. ï'otaal 7.349.71 en van een hoogere raming van ver schillende ontvangsten: Heffing gebruik openb. gronden en wa teren 4.800. Straat- en rioolbelasting 7.500.— Verhaal pensioensbijdr. 25.61 LOTERIJWET De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een sigarenwinkelier we gens overtreding van de loterijwet met betrekking tot den gisteren gespeelden interland-wedstrijd. K.D.P. EEN EIGEN TEHUIS De plaatselijke afdeeling der Kath. Democr. Partij heeft voor eigen gebouw en secretarie, gehuurd perceel Stoove- straat 14, waar voorheen was gevestigd de Chr. Jongemannenvereeniging. Optreden van de heeren Albert Klein en Harry Woodward Tot besluit van het tweedaagsche scherm feest van E.M.M.A. wérd Za terdagavond in de beide zalen van „De Valk" een feestavond gehou den, waaraan Albert Klein en Har ry Woodward medewerkten. Door een aardige plantenversiering welwillend aangeboden door de kweeke- rij „Horse Weide", had de zaal, waar des middags nog volop strijd was gele verd op de verschillende wapens, een feestelijk aanzien gekregen. E.M.M.A.'s actieve voorzitter de heer J. B. Neuteboom sprak een kort openingswoord, waarin hij zeide dat de schermvereeniging na de viering van 't 40-jarig bestaan niet veel beleefd had, al bleef zij van ups and downs niet ge spaard. Onder de algemeene malaise van het leger heeft ook E.M.M.A. geleden Desondanks is zij krachtig gebleven. Jonge onderofficieren vormen nu do kern. Dat hieronder goed materiaal schuilt, danken wij aan den instructeur den heer H. J. Verheijen, eerelid van de vereeniging. Zeer veel dank zijn wij aan hem verschuldigd, ook voor het paeda gogisch werk, waaddoor er een kame raadschappelijke sfeer heerscht. (Ap plaus). Het schermfeest, aldus vervólgde spre ker is mooi geweest. Voor liefhebbers was er veel te genieten en als clou komt nu de feestavond, welke eveneens een beeld mag zijn van saamhoorigheid, met daarnaast jolijt en pleizier. Zooals gezegd, den heeren Albert Klein en Harry Woodward, was de taak opgelegd het komische gedeelte te ver zorgen. Ten volle zijn beiden, ieder op eigen terrein, hierin geslaagd. Albert Klein deed dit met een conférence en een liedje, terwijl Harrv Woodward met zijn parodiën direct het gewenschte con. tact met de aanwezigen had. En tenslotte een bal onder leiding van den heer J. Schuitemaker geassisteerd door de band onder leiding van Jan van Loo en het ouderwetsche pierement, het instrument, dat helaas van onze straten en grachten verdwenen is. De heer G. J. Prins her dacht zijn 25-jarigen arbeid bij de bank Heden heeft de heer G. J. Prins het feit herdacht, dat hij voor 25 ja ren werkzaam werd bij de Amster- damsche Bank N.V. te Amsterdam. Ruim 19 jaar is de heer Prins nu als procuratiehouder in dienst bij het kan toor te dezer stede. De jubilaris werd vanmorgen met zijn familie op het kantoor feestelijk ont vangen. De directeur, ir. A. C. H. Cal koen, sprak den heer Prins toe en bracht hem de gelukwenschen over van de N.V. te Amsterdam en het bijkantoor alhier, na mens directie en personeel. Een en an der deed hij vergezeld gaan van een bloemenhulde en een gesloten enve loppe. Ir. Calkoen memoreerde verder de prettige samenwerking met, alsmede de ijver en bereidzaamheid van den jubila ris. In zijn toespraak betrok hij tevens mevrouw Prins. Tot slot werd een ca deau aangeboden. De heer Prins wilde de lof, welke hem door den directeur gebracht was, voor een groot gedeelte terugwerpen op de directie, waarmede hij altijd prettig mocht samenwerken. Ook releveerde hij met vreugde de goede verhouding met het personeel. Omnoodig te zeggen, dat de heer Prins van vele zijden en clientèle blijken van sympathie mocht ontvangen en het aan bloemstukken niet ontbrak. Ter gelegenheid van dezen heuglijken dag woei de vlag van het kantoor aan de Kortegracht. Totaal 12.325.61 Dus samen 19.675.32. In de posten van rente, aflossing en Üjdragen zijn voorts belangrijke wijzi gingen gekomen door renteverlaging en door het aangaan van nieuwe leeningen o.a. in verband met de rioleeringswer ken, waardoor de jaarlijksche bijdrage van f 12.000 voor dit doel kon verval len. De begrooting 1937 gaf in totaal aan rente, aflossing en bijdr. kapitaaldienst 196.565.96 en de begrooting 1938 Op feestelijke wijze heden ochtend herdacht Vandaag is het 1234 jaar geleden, dat de N.V. Handelmaatschappij en Apparatenindustrie „Hapam" haar fabriek aan den Heiligenber- gerweg te dezer stede opende na voorheen te Amsterdam te zijn ge vestigd, waar 3254 jaar geleden de fundamenten voor deze belangrijke industrie werden gelegd onder di rectie van den heer P. N. Kluft, die vanaf de oprichting tot heden de directie voert. Dit jubileum werd hedenochtend door het gezamenlijke personeel in een der kantoren der vennootschap op fees telijke wijze herdacht. Behalve de directeur en zijn echtge- noote waren aanwezig de heeren J. H.( van Lonkhnyzen en dr. Joh. Scheurer, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei. De chef de bureau, de heer D. U n- krau t, 6prak den jubilaris en me vrouw Kluft namens het personeel toe en zeide. dat het een goede gedachte van den directeur was geweest om b:j deze mijlpaal even stil te staan en te rug te blikken. De crisisjaren zijn wel zeer moeilijk geweest, doch alleen door het beleid van den heer Kluft hebben wij er ons door heen kunnen slaan en blijkt nu ten volle, dat ons bedrijf nu nog over levensvatbaarheid beschikt- Namens personeel werden een oor konde, alsmede een electrische klok en een bureaulamp aangeboden, terwijl mevrouw Kluft een bloemenhulde in ontvangst had te nemen. De heer H. Wanningen releveer de hierna nog in korte trekken de af geloopen jaren en legde vooral den na druk op den crisistijd, welke doorge maakt moest worden, spr. hoopte, dat de toekomst ook voor de Hapam gun stig zou zijn De voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer J. H. van Lonk- huyzen, complimenteerde den direc teur met dit jubileum en sprak er zijn vreugde over uit, dat het de Hapam gelukt was door dezen moeilijken tijd heen te komen en hoopte, dat metter tijd de fabriek zou komen in de eerste rijen van de Nederlandsche industrie. Ook de heeren Dekhuizen en dr. ing. A. Pino voerden nog het woord, waar na de heer Kluft een dankwoord tot allen richtte. Ons pad is werkelijk niet over rozen gegaan, zoo zeide spreker. Alhoewel ik dit jubileum stilletjes voorbij had willen laten gaan, is het toch een onverwacht feest voor me ge worden en we kunnen nu even terug denken aan de 3234-jarige periode te Amsterdam en de 12^ jarige in Amers foort. Ook de heeren D. Unkraut en Wanningen zijn vandaag 1234 jaar aan ons bedrijf verbonden en zij deelen dus in deze hulde, zoo vervolgde de heer Kluft. In de hoop, dat betere tijden moch ten aanbreken en het personeel weer het loon van vroeger en hopelijk nog meer kon worden gegeven, besloot spr. zijn toespraak en dankte allen voor hel geen zij op dezen dag voor zijn echtgenoote en hem hadden gedaan. Hierna werd de heer Unkraut nog door den heer Wanningen toege sproken, waarna koffie werd aangebo den en een rondgang door de fabriek op het programma stond. Ds. A. T. W. de Kluis uit Rotterdam sprak in In hotel „Monopole" is Zater dagavond door de Vereeniging van Christenonderwiizers aan Over- heidsscholen en particuliere On derwijsinrichtingen op overheids standpunt een bijeenkomst gehou den. Als spreker trad op Ds. A. T. W. de Kluis, uit Rotterdam. De zaal was tot de laatste plaats be zet, toen door den heer D. Lub, hoofd eener school te Soesterdal, het ope ningswoord word uitgesproken. Deze belichtte in 't kort het doel van de V. C. O. O., hetwelk beoogt, het kind van de Openbare School in nader contact te brengen met de Heilige Schrift. Hierna ving Ds. de Kluis zijn rede aan, over het onderworp: „Gemeen schap met Christus." Spreker begon met er op te wijzen, dat met dit onderwerp klaarblijkelijk gedoeld wordt op gemeenschap met Iemand en niet met iets. Hier komen vanzelf vragen naar vo ren. De eerste is, of gemeenschap met den in heerlijkheid levenden Zoon van God voor aardscho menschcn mogelijk is. Jezus zelf heeft hierop het bevesti gende antwoord gegeven. God's Zoon bleef niet wonen op de heuvelen der heerlijkheid, doch kwam tot hen die in het dal wonen. Van Zijn plaats in ons leven getuigt ook het Schriftwoord: „lk ben de Wijnstok en gij zijt de ranken." Waarom bemerkt de mensch dan oogenschijnlijk zoo weinig van deze gemeenschap? Klaarblijkelijk is er iets dat zich tusschen hem en den Christus inschuift. Wat tusschen den mensch en de verlossende Godservaring zoo vaak staat, is de begeerte naar iets con creets, iets dat van lageren rang is. Het kan de begeerte naar geld zijn, het kan zinnelijkheid zijn of jaloezie, steeds is het iets van lagere orde. De factoren, die ons scheiden van een leven met Christus, kunnen wij niet in eigen kracht verdrijven, aldus Ds. de Kluis. Wij moeten tot Hem gaan, die in een geval de Groote Ver nietiger is. Dat is Hij, waar het noo- dig is. de werken van den booze te verdelgen. Als men in gemeenschap met Chris tus leeft, is er temidden van de groote tragiek van het leven rust in de ziel gekomen. Christus geeft den mensch moed. In den chaos dezer wereld staat Hij en zegt, dat deze aarde toch God's aarde is en eenmaal een nieuwe orde zal kennen. Dit te weten en te be seffen, beteekent Geloof en Rust Deze tijd schijnt ten gronde te gaan aan individualisme. Daarom lijden wij aan eenzaamheidsbesef. Maar waar Jezus Christus is. is ook de gemeen schap met de anderen, zonder welke wij niet voluit leven kunnen. Wie de kracht van het geloof met zich draagt verstaat het, samente knielen. Gemeenschap met Christus, zoo zeide Ds. Kluis aan het einde van zijn rede. beteekent ook verbondenheid'met zijn kruis. En toch verlost het den mensch van zijn angsten. Want wie in gemeen schap met Christus leeft, weet zich door Zijn handen geleid. Wat zal men dan nog vreezen? Na de rede van Ds. de Kluis was er pauze, waarna gelegenheid werd gege ven tot het stellen van vragen. AFSCHEID BIJ DE POSTERIJEN Zaterdagavond hebben de heeren B Both, assistent en S. D ij k s t r a, be steller bij de Posterijen te dezer stede afscheid genomen in de postkamer van het station. De directeur van het postkantoor, de heer Tieks Koen ing, sprak beide postbeambten namens den directeur- generaal toe en richtte vervolgens nog een persoonlijk woord tot hen. De heer H. van Hoogen, voorzit ter van de Postfanfare, gewaagde ver volgens nog van de collegialiteit, wel ke steeds was ondervonden, terwijl de heer J. Houtman, stationschef, de goede samenwerking tu66chen poste rijen en spoorwegen te dezer stede re leveerde. Hierna brachten de scheidende func tionarissen allen dank voor de vriende lijke woorden tot hen gesproken en wel in het bizonder den heer Tieks Koe- ning. De Postfanfare bracht vervolgens nog een serenade. KINDERZORG In het orgaan van de vereeniging Kinderzorg in het Provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde Kerk, Een Nieuw Tehuis, treffen wij enkele regels aan over de benoeming van den nieu wen directeur van Kinderzorg, den heer J. H. Swart. De heer Swart, die reeds gedurende geruimen tijd als adjunct directeur bij Kinderzorg werkzaam was, werd na het vertrek van den heer Langendonk tijdelijk belast met het directoriaat der stichting. Gedurende dezen geheelen termijn heeft de heer Swart zich doen kennen als iemand, die een open oog heeft voor de nooden waarin de pupillen verkeeren, terwijl hij tevens blijk gaf over organisatori sche gaven te beschikken. Het bestuur heeft niet geaarzeld de belangen der vereeniging aan den heer Swart verder toe te vertrouwen. Verder staat in dit blaadje een arti kel over de diaconie en kinderbescher ming, terwijl tot slot nog de provin ciale actie vermeld wordt ART. 247 W. v. S. In een persbericht is vermeld geweest, dat bij de personen, die hier in verband met overtreding van art. 247 W. v. S. door de politie gearresteerd zijn, een bloemenkoopman bptrokken was. Men verzoekt ons mede te deelen. dat dit niet de bloemenkoopman N. Pot is. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST Op de Barchman Wuvtierslaan is gistermiddag omstreeks kwart voor vier een huurauto, die in de richting Soest reed, tegen een hoorn gebotst. Ter hoogte van de Abraham Kuiperlaan had de bestuurder voor een wielrijder sterk geremd. De wagen slipte; en bot ste tegen een boom. welke afknapte. Ook eenig hekwerk werd vernield. De auto werd zwaar beschadigd en is weg gesleept. DE HERFST DICHTBIJ JA, de herfst is dichtbij. Hij staat schoon en stralend, in gloed van kleuren, in nog warmen zonneglans van October dicht om ons heen. Of hij kruipt met dichte nevels, met vale mist- sluiers rondom ons huis en ons leven. Wij staan er in elk geval middenin, hij is in deze weken een deel van ons leven en wij, wij zijn een deel van hem. Maar dit bedoel ik toch eigenlijk niet. Niet dat wij hem verwacht hebben cn dat hij steeds nader gekomen is, steeds dichter bij ons en dat wij nu midden in zijn glorie en midden in zijn weemoed staan. Dit bedoel ik, dat de herfst, met iets van zijn schoonheid, die wij allen zoe ken willen in deze dagen, overal is. Dat hij niet alleen is in de bosschen, al toont hij zich daar misschien het aller mooist. Wij kunnen nu eenmaal niet allen naar de bosschen gaan, wij kun nen nog veel minder allen in of vlakbij de bosschen wonen. Wie daar wel zijn woning heeft, die is een bevoorrecht mensch in deze weken. Maar wie dat niet heeft, die behoeft zich toch niet te zeer een misdeelde te voelen. Ook hem zal het najaar groeten met iets van zijn schoon en kleurig ornaat. Toen ik den vorigen keer over hei en bosch sprak, wist ik het wel en ik heb het ook ge zegd, dat hei en bosch ver zijn voor zoo- velen. Ik behoef maar bij mijzelf te be ginnen. Als ik hei en bosch wil zien, moet ik er een heelen middag voor ne men, het is niet naast de deur, het is zelfs niet met een paar uur fietsen tc bereiken. Maar dat wil niet zeggen dat ik niet van de schoonheid van den herfst genieten kan. Maar al te veel wordt natuurschoon met boschschoon heid vereenzelvigd en een plaats waar de bosschen ver zijn heet in rlen volks mond vaak een stad, een dorp, een streek met weinig natuurschoon be deeld. Dat is volstrekt onwaar. Laat ik eigen woonplaats en omgeving en dezen tijd van het jaar, waarin toch het bosch wel mee het allermooist is en dus een zware concurrent voor al het andere, maar tot voorbeeld nemen. Wij hebben hier den herfst vlakbij en dat hebt u ook, hetzij u op een van de eilanden woont of in Amsterdam, hetzij ge in de Friesche hoofdstad of aan den rand der meren uw domicilie hebt, hetzij uw herfstwind waait over de wijde verre velden of dwarrelt om de heuvels heen. Ligt de glans, de rijpe gloed van de Octoberzon niet over oude gevels, over roodo daken en stille grachtjes, waaraan de boomen 6taan in fijne najaarspracht? Waait er niet een krachtige en prikke lende en pittige herfstwind over de zee, die het altijd boeiende uitzicht vaak juist nu zoo vol van felbewogen, driftig leven doet zijn? Staan de iepen langs den grooten weg niet in kleurige na- jaarstinten en bloeien overal in de tui nen de laatste bloemen, de dahlia's, de salvia's, de goudsbloemen, de zonnebloe men, de begonia's nog en de geraniums niet in gloed van sterke kleuren? Let ge wel op 't wisselend spel der wolken in October en op het klare herfstblauw, dat de open plekken vult? Er vallen glan zende vruchten van bruin- en geel-ge- kruinde kastanjeboomen en neemt ge een van die vruchten in de hand, dan glanst u diep donkerbruin een stukje herfstpracht tegen. Herfstpracht, waar van ook de appels deel uitmaken, die veelbelovend hangen tusschen het dor rende blad. Herfstpracht, waarvan de wingerd spreekt, wiens laatste vurige gloed nog tegen de muren ligt, najaars schoonheid waarvan het herfstrag ge tuigt en waarvan de rozenbottels spre ken. Ge kunt geen stap buiten de deur doen in deze weken, of langs den weg- zoom en in het park, in den polder en op het bouwland, in het bosch natuur lijk maar ook aan den rietzoom en den duinrand, overal fonkelt, geurt, glanst, bloeit, zingt en kleurt u iets tegen van den herfst. Zooals we den weemoed, de nevels, de donkerheid, de striemende vlagen van den hefst niet bannen kun nen. zoo kunnen we ook de schoonheid van October niet ontloopen. De herfst is dichtbij u, vlakbij u, naast uw deur, aan uw venster. De herfst met zijn schatten duizendvoud, zijn wonderen Gods waard, meer dan waard, om ge durig bij stil te staan. A. L. B. De heer J. Panman smeekt een inleidend woord Woensdagavond vertoont het Grand Théatre een belangwekkende film over Zwitserland. De heer J. Panman, alge meen voorzitter van de Nederlandsche Reisvereeniging zal een inleidend woord spreken. De film is geen toeristenfilm in de gewone beteekenis. Integendeel, de overbekende vacantieplaatsen: St. Mo- ritz, Interlaken, Pontresina, Lugano krijgt men hier niet te zien; aan sport en mondaine vermaken wordt geen aan dacht besteed. Het is de grootsche en liefelijke natuur van het bergland, die in deze film de hoofdrol speelt en tevens ziet men iets uit het dagelijksche leven der bewoners, van dorpelingen en poe ren in hun gewone doen. Het eerste gedeelte van de film die deels door muziek, deels door gespro ken toelichting begeleid wordt is voornamelijk gewijd aan de sneeuw de witte wade, waarop skiloopers zich behendig bewegen, maar die voor dor pen menigmaal een lawine-bedreiging schept en voor het verkeer op de pas sen een belemmering oplevert. Men kan de sneeuw, waar zij in den weg ligt, opruimen met de bloote handen of door krachtige motorwagens met graaf- en spuitinrichting. De film, in een aardig gevonden tegenstelling, toont beide methoden en de operateur heeft zich daarbij de gelegenheid niet laten ont gaan, een keur van mooie natuurUfe- reelen „onder schot te nemen". Hij heeft zich daarbij niet bepaald tot de traditio- neele „mooie plaatjes", maar af en toe het landschap ook gezien op een meer persoonlijke wijze: door zijruitjes van pen autobus, weerspiegeld in de lan taarn van een auto, uit een rijdend voertuig of een hergbaan bespied. Naderhand brengt de film ons naar Graubünderland, waarbij o.a de taal kwestie even onder de aandaeht wordt gebracht: naar het beroemde Engadin en het zuidelijk Tessin. Voortdurend hebben de fotografen, die aan deze vier deelige rolprent meewerkten, van de nj- Grand Théêtre. Vaai Vrijdag 29 Oct. t.m. Din6dag 2 Nov. vertooning van de films „Land der Liefde" en „Trouping the Colour." Zondag doorloopend 2-, 5 en 8.30 uur n.m. (Laatste voorstolling). Avondvoorstelling ovarige dagen 8.10 uur n.m. Woensdag en Zaterdag 2.30 uur n.m mntinée Dinsdagmiddag 2.30 uur. Jeugd voorstellingen. Optreden van Mic key Mouse en vertooning van de avonturem van Oyo. City Théater Van Vrijdag 29 Oct. t.m. Maandag 1 November ver tooning van de film „De Huurling." Zondag 1.45. 4 uur 6.15 en 8.30 uur (DoorlooppndV Aanvang laat ste voorstelling 8 30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur Overige dagen 8.10 uur. Zaterdag en Woensdag mntinée 2.30 uur Woensdagmiddag 2.30 uur. Jeugd voorstelling. Optreden van Mickey Mouse en vertooning van de avon turen vam Oyo. Museum Flétaite, Westsingel. Vondeltentoonstelling van 6.t.m 30 October. Geopend dagel van 10—12 en 1—4 uur. uitgezonderd Zondags. *8 Zaterdags 10—12 en 1 30—3 uur. (Stadgenooten hebben 'e Zaterdags vrijen toegang) Theosofische Bibliotheok. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 68 uur. Sterhuls Bcekonst.laan 6. Tedere avond geopend en Zondagsmiddags voor alle meisjes. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Filiaal uitleen-bibliotheek Ediöon- straat 35. Openbare Leeszaal met Jeugdlees zaal, Muurhuizen 9. GUdehuis A.K.G. t/o. Zuidsingel 16. Najaarstentoonstelling van 231 October, van schilderijen, bouw kunst en kunstnijverheid dag van 1017 uur. Woensdag en Zaterdag van 25 uur demonstratie weven door mevr. Dien Materman m 2 November. Theosofische Loge. Liturgische Wijdingsavond t.g.v. Al lerzielen. 8.20 uur n.m. 3 November. Gildehuis A.K.G. Opening tentoonstelling schetsen en grafiek. 3 uur njn. 3 November. Grand Thé&trc. Film- vertooning van Zwitserland. Spre ker de heer J. Panman. 8.15 uur n.m. 4 November. Grand Théatre. Het Schouwspel. Ned. Tooneelgroep voert op „Sprong in het duister." 8.15 uur n.m. 4 November. Amicitia. Feestavond 50-jarig bestaan Jongelingever. op geref. grondslag. 7.30 uur. 4 November. Remonstr. Kerk. Wij dingsavond- Dr. Miedema. Onder werp: Allerzielen. M m.v. J. Camer- ling Helmolt, cello 8 uur. 5 November. Sierkunst. Ds. Pan nebakker spreekt over Twijfel. 8 uur n.m. 7 November. De Valk. The Melody Makers. 8 uur. 8 November. Markthal. Propa- ganda-vergadering Chr. Besturen bond. 8 uur. 9 November. Amicitia. Concert Hartvelt-kwartet. 12 November. Concordia. Open bare vergadering van .Kerk en Vra- de." Sprekers Dr. J. Nieweg en mr. G. A. J. ter Linden. 8.15 uur n.m. 20 November. Gildehuis. Concert Joh. Blok en M. BlokGaljaard. 8.15 uur n.m. ZEIST. 1 November. Figi. Klein abonnement. R'damsch Hofstadtooneel voert op „Can dida." 8 uur. ke mogelijkheden, die de prachtige Al- pennatuur hun bood, meesterlijk profijt getrokken. Maar tevens worden interes sante folkloristische details getoond: huis-industrieen en kleederdrachten, de bouwkunst en de meubels, de vernuftige watervoorziening der hooggelegen stre ken, die voortdurend onderhoud en toe zicht vergt. Deze film, die Zwitserland laat zien van een andere zijde dan vele toeristen het kennen, zal niettemin bij menigen toeschouwer dierbare vacantie-herinne- ringen verlevendigen en kan tevens den kijk verruimen op een land, waartoe wij, Nederlanders, ons van nature sterk aan getrokken voelen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. U.S.O.-CONCERT Woensdagavond heeft in Tivoli te Utrecht het vierde abonnementscon cert door het U.S.O. plaats onder lei ding van Carl Schurichf en met mede werking van Jacrjues Thibaud, viool Het programma luidt: 1. Ouverture tot de opera „Ijihigénie en Aulide" Chr. W. van Gluck. 2. Concert voor viool en orkest in D gr. t., opus 61, Lurlwig v. Beethoven. 3. Symphonie VIII in F gr. opus 93, Ludwig van Beethoven. BURGERLIJKE STAND 1 November Geboren: Hendrika, d. van K Verlan gen en A. Langgras; Hendrik, z. van A. Stoffer en A. W. Derksen; Alberta Wijmpje, d. van H. Janssen en G Bak- kenes; Johanna Gerardn. d van R Man nessen en A. J. van Eeden. Antor- Gijsbertus, z. van T v. d. Vuurst ei. Zwart; Albert, z. van H. Koster en T Bunskoek. Overleden: Willem Marinus van RooL selaar, oud 1 dag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 5